Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein ZuidelUfc aevechtstarreln XXIV* JAAR N. 90S 8"oentlsmén hst nommw Zaterdag 99 September MIS OUITSCHE NIEDEOEELING b) voor studenten in de schecpsboawkunde. 12. de scheepsbouwkunde 13. bijzondere on derwerpen uit de werktuigbouwkunde (bouw en toepassing van scheepswerktuigen en van hulpwerktuigen op schepen 14. de toepassing der electriciteit op schepen; 15. de inrichting va» havens en waterwegen scheepswerven en droogdokken 16. de zeevaartkunde en de mari time meteorologie 17. de economische aar drijkskunde; 18. bet volkenrecht. c) voor de studenten in de electrotechnieh 12. de mechanische warmteleer 13. de elec- trische meettechniek 14. de bouw der electri- sche werktuigen 15. de berekening en de aan leg van ectrische inrichtingen; 16. de zwak stroomtechniek 17. de electrochemie en de elec- trometallurgie 18. de toepassing der electrici teit in de hygiëne 19. de meteorologie 20. de bedrijfsgebouwen. IV. In de afdeeling der nijverheidskundige en der scheikundige technologie l. de hydraulica; 2. de werktuigbouwkunde (beschrijving en toepassing der werktuigen, werktuigonderdeelen; werktuigkundige tech nologie); 3. de physi^chescheikunde;. 4. de me chanische warmteleer; 5. de technische natuur kunde; 6. de technische scheikunde; 7. de mi tal- lographie; 8. de metallurgie; 9. de elecirotech- niek; 10. de electrochemie; 11. de technologie der ambachten; 12. de bedrijfsgebouwen; 13. de bedrijfsleer (economisch en psychotechnisch); 14. de staats- ew maatschappijleer (staathuis houdkunde, sociale wetgeving, handelsrecht); 15. de technische hygiene; 16. de economische aardrijkskunde. Daarenboven a) voor studenten in de nijmr- heidskui.dige technologie 17. de leer der vast heid; 18. bijzondere onderwerpen uit de werk- tuigbouwkunde (verbrandingsmotoren en gas generatoren; stoomturbines; gereedschapswerk- tuigen; regulateurs, electromotoren); ly. de mechanische meettechniek; 2u. de nijverheids- kunde; b) voor studenten in de scheikundige technologie17. de analytische scheikunde; 18. de delfstofkunde; 19. de microbiologie; 20. de microskopische anatomie; 21. de scheikundige technologie. (Vervolgt.) Duitsche bron BERLIJN, 26 September. Legergr. kroonprins RupprechtGevechten op het terrein vóór de stellingen in de Leievlakte, ten noorden van het La Bassóekanaal en bij Moeuvres. Legergroep von Boehn Hevig geschat vuur des vijands ten zuidoosten van Epehy en hij Bellicourt, werd slechts gevolgd door kleinere aanvallen, welke afgeslagen wer den. Tusschen de Omignonbeek en de Somme zette de vijand zijn aanvallen voort. De eer-, ste stormaanval zakte in liet saamgetrokken vuur van ons geschut en ons voetvolk ineen. Hel middenpunt, waarop de dikwijls her haalde aanvallen 's voormiddags gericht waren, was de hoogte tusschen Pontruet en Grioourt. De vijand vatte voorloopig voet op deze hoogte. In tegenaanval werd zij heroverd, 's Namiddags deed de Franschmuu Drukker Uitgever J. Van Nüffbl-Db Gkndt. Bnreelen Kerkstraat. N. 9 en 22, Aalst tusschen Franoilly en de Somma herhaalde lijk sterke aanvallen, welke afgeslagen wer den, afgezien van enkele punten der stelling waarin hij binnerïbrak. Tijdens de beide jongste dagen maakten wij hier over de 200 gevangenen. Legergroep Duitschen KrooD prins Bij een plaatselijke aanvalsondernemiug ten ooorden van AUemant (tusschen de Ailette en de Aisne) namen wij gevangenen. Ten noorden van Vailly sloegen wij kleinere aanvallen des vijands af. LegAvroep Hertog AlbrechtTen oosten van den Moezel werd een kleinere aanval des vijands afgeslagen. De daar strijdende troepen der 31 landweer brigade namen in tegenaanval 50 Franschen en Amerikanen gevangen. Uit vijandelijkeeskaders, welke Frankfort a/Mein en Kaiserslauiern aanvielen, werden er zeven vliegluigen afgeschoten. Franocfce bron. PARIJS, 24 September. 's Nachts had er krachtig artillerievuur plaats in ae huurt van St Quentin en tusschen de Aitette en Aisne. In Champagne brachten twee Fran- sche ondernemingen tegen de Duitsche loopgraven in de buurt van Perthes en aan de Butte du Mesnil, ongeveer 40 gevan genen op. PARIJS, 24 September. In het gebied ten westeiy van St Quentin hebben onze legers, in- vereeniging met de Britscbe troepen, vim morrend nieuwen vooruitgang gemaakt. Zij hebben zich ondanks den krach tiger) tegenstand des vijands meester ge maakt van Francilly, Vétency, Lépine de Dalion en het dorp Gallon. Meer naar hei zuiden hebben onze troepen hun linies vooruilgebracht naar de westelijke zoomen van Gilfécourt. Er zijn ruim 500 gevangenen gemaakt en een groot aantal machinegewezen is vermeesterd. Op het Veslefront is de vijand er na een hevigen aanval in het gebied van Gleunes in geslaagd voet te vatten in onze voorste stel lingen. Een tegenaanval onzer troepen h^efl onze linie volledig hersteld en hun een 50tal gevangenen opgeleverd, behuorende tot drie regimenten. Niets bijzonders te melden van hei overige front. PARIJS, 25 September. 's Nachts was de artillerie aan 't werk in de huurt van St Quentin én tusschen de Ailette eu de Aisne. Een vijandelijke aanval in de buurt der Moisyhoeve is totaal mislukt. Op het Vesle front bleef de artilleriebedrijvuheid zeer hevig, Wij sloegen vijandelijke aanvallen terug in Champagne en in Lotharingen. In deze streek deden wij een gelukkigen tocht iu de vijandelijke lijnen. Rustige nacht op het overige front. PARIJS, 25 September. In de streek ten westen van St. Quentin heeft de vijand in deu namiddag gepoogd ons van Epine de Dalion terug te werpen. Alle aanvallen werden teruggeslagen. Tusschen de Ailette en de Aisne werd de dag gekenmerkt door lievige vijandelijk® tegenaanvallen op de hoogvlakte der Moisyhoeve en in de streek ten noorden van Allemant, alwaar den gan- scben dag door hevige gevechten plaats hadden. Ondanks de herhaalde pogingen, kon de vijand er niet in gelukken, ons de winst der vorige dagen te ontrukken. De vijand heeft zware verliezen geleden en liet gevangenen in onze handen. Niets te melden op het overige front. Engelsche bron. LONDEN, 24 September. Vanmorgen hebben wij in samenwerking met de Fran schen een welgeslaagde onderneming in den sector van Saint Quentin uitgevoerd. Bij het aanbreken van den dag hebben de Engel8clie troepen aangevallen over een front van meer dan 4 mijlen, van de buurt van ,de Omignonbeek naar het Zuiden.Langs dit geheele front zijn goede vorderingen gemaakt en wij hebben ongeveer 800 gevan genen genomen. Krachtigen tegenstand is ontmoet op een aantal punten, met name in de buurt van Selency, waar vandaag opnieuw gevochten is en ten noordoosten van Epehy, als gevolg waarvan wij onze stelling ietwat hebben verbeterd. Van bet overige van het front valt niets te melden. LONDEN, 25 September. Plaatselijke onderneming ten noordoosten van Epohy uiigevoerd, hebben wij een Duitsclr sterk punt genomen, dat de vijand gedurende de gevechten der laalste drie dageu hardnekkig had verdedigd. Ten noorden van deze plaats is de vijand er van den morgend in geslaagd op een punt onze stellingen binnen te drin gen, waar een deel vau den vijand zich nog staande houdt. Elders is de aanval afgesla gen. Onze bescherming8vliegtuig«n hebben gisteren 11 ton bommen geworpen. Acht vijandelijke toestellen zijn vernield vier der onze worden vermist. Vannacht heeft, in weerwil van 't buitengewoon slecht weer een onzer vliegereskaders met goed gevolg een vijandelijk vliegtuig nabij Valenciennes aangevallen en daar ruim. vier ton bommen geworpen het ia zonder verliezen terug gekeerd. LONDEN, 25 Sept. Onze troepen deden gisteren avond eo s'nachts verdere vorde ringen in de buurt van Selency en bij Gri- court. In den loop van den dag deed de vijand verscheidene tegenaanvallen, waar onder twee met groote kracht, ten noorden van Gricourt. Beiden werden afgewezen. Op zeker oogenblik snelden twee kompagnien van hel 2* bataljon van Suffolkregiment den aanvallenden vijand met de bajonet t© gemoet, brachten hem verliezen toe en namen een aantal gevangenen. 's Avonds viel de vijand opnieuw aan, bij Gricourt, en deed eerst eenige vorderingen. Onze troepen deden dadelijk tegenaanvallen en herstelden den vorigen toestand. Wij namen 40 gevangenen. In het geheel wer den door ons gisteren, in de gevechten ten zuidwesten van St Quentin, duizend gevan genen gemaakt en een groot getal machien geweren veroverd. Tengevolge eener kleine onderneming, door ons in den nacht vau 23 tot 24 dezer uitgevoerd, schoven wq onze lijn eenigzins vooruit, ten zuidoost*;) van Juciiy, Denzelfden nacht werden vijandelijke overvallen teruggeslagen ten oosten van Demicourl en ten noorden van Leus. Een andere vijandelijke overval ten wes ten van Sauchy Gaucliy, leidde lol de inne ming van een onzer posten door den vijand. nige onzer mannen worden vermist. Ver leden nacht viel de vijand nogmaals onze posten aan, in de buurt van Sauchy Cauchy. Hij werd afgewezen. Verleden nacht deden wij een goed go- lukten overval in den sektor van Wulver i ghem. Wij naman er eenige gevangenen, 's Morgends had een hevig plaatselijk ge vecht plaats in de buurt van Selency. Onze troepen namen dit dorp en maakten er ge vangenen. 's Morgens deed d® vijand twee tegen aanvallen op onz« stellingen te noordwesten van Fayet. Beiden werden door ons geweer en raachiengeweervuur afgeslagen. Later in den morgend viel de vijand ten derde male aan. Hij werd opnieuw volkomen teruggeslagen. Ook eeu onverwachte aanval welke de vijand ten oosten van Epehy ondernam, werd afgeslagen. 's Nachts sloegen onze troepen een vij andelijken aanval af ten zuidoosten Juchy. 's Morgens bezette eene sterke vijandelijke afdeeling een onzer posten in de buurt van Moeuvres. Hij werd door een tegenaanval teruggeslagen. Oostenrijksche bron WEENEN, 26 Septem. Er zijn geen* groote gevechtshandelingen te melden. Italiaansche bron ROME, 24 September. Op de hoog vlakte van Asiago heeft dezen morgend een hevige storm gewoed. Afdeelingen bersa- glieri enTsjecho-Slovakken deden aanvallen op de versterkte vijandelijke loopgraven van de Cima Prepezii, bij de samenvloeiing van de Assa en d* Ghelpac. Zij brachten de be zetting zware verliezen toe in een verbitterd gevecht van man legen man, maakten 80 gevangenen en vermeesterden 22 maohieo- göweren. De troepen, die aan den overval deelnamen, keerden ongestoord naar hun linies terug. Ten noorden van hoogte 703 van den Dusso Alto dreven wij een vijande lijke afdeeling terug, die onze voorposten trachtte te naderen. In het Omicdal viel een onzer patroeljes sterkere vijandelijke afdee lingen aan en dreef deze op de vlucht. Levendige gesohutstrijd in de sektoren vau de Po8ina, Asco en aan de Piave, bij Zen- zon eu Musile. Een vijandelijk vliegtuig werd in een luchtgevecht geveld. ROME, 25 September. Op het gansohe fro -t was de gevechtsbedrijvigheid op artil lerie ondernemingen beperkt. Onze batterijen richtten doelmatig en samengetrokken vuur op de bijzonderste punten der vijandelijke verdediging in den bergsektor, tussohen het Garda meer en Astico en langsheen de Piava. AVONDBERICHT BERLIJN, 26 September In Champagne en tusschen de Argonnen en de Maas zijn na eene artillerievoorbereiding van elf uren, op een breed front Fransch Amerikaansche aanvallen begonnen. De doorbraak des vijands werd verijdeld. De strijd om onze stelliugen duurt voort. OP ZEE BERLIJN, 26 September. In het sper gebied rond Engeland en in den Atlanli9ohen Oceaan, werden door onze duikbooten 26000 ton scheepsruim tot zinken gebracht. De chef vau deu adrn. staf der ■arid*.

De Volksstem | 1918 | | pagina 1