Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Zuidelijk aevechtsterrala tTTY» iua 5. 206 3 'aeniiemec Kei oiunme» Woensdag 2 Ooloben 1018 DUITSCHE MEDEDEELING Vervolg der Verorde', ing 559 betreffende de oprichting eener Technische Hoogeschool bij de Stunts-Universiteit te Cr ent, V. In de afdeeling der mijnbouwkunde 1. de toegepaste mechanica (loer der vastheid; hydraulica); J. de kennis van bouwstoffen; 3. het landmeten en waterpassen; 4. de werktuig bouwkunde (beschrijving en toepassing der werktuigen; werktuigonderdeelen; werktuig kundige technologie); 5. de physische schei kunde; 0. de analytische scheikunde; 7. de delf- stofkunde (met inbegrip der petrographie) en de aardkunde (met inbegrip der formattëi. en der ertslagerkunde); '8. de terhnische natuurkunde; 9. de tochnische scheikvnde; 10. de metallurgie; 11. de mijnkunde (waaronder mijnmeten en kar- teereu, ontwerpen van mijnwerken, mijnontgin- ning); 12. de bedrijfsgebouwen; 13. de electro techniek; 14. het spoorwegwezen; 15.de bedrijfs leer (economisch en psychotechnisch); 16. de staats-en maatschappij leer (staathuishoudkunde: bestuurswetenschop; sociale wetgevtng; mijn- cecht, statistiek); 17. de technische hygiëne; 18. do economische aardrijkskundet Verdere uitwerking en nadere wijziging van dit leerplan blijven voorbehouden. Art. 5. De Technische Hoogeschool verleent de academische wettelijke graden en diplo ma's van caadidaat ingenieur; ingenieur der burgerlijke boüwkuude; mijningenieur. Art. 6. De Technische Hoogeschool verleent de academische wetenschappelijke - graden en diploma's van eandidaat-ingemeur; ingenieur der burgerlijke bouwkunde; bouwkundig inge nieur; werktuigkundig ingenieur; scheepsbouw kundig ingenieur; electrotechniscb ingenieur; nijverheidskuudig ingenieur of technoloog; scheikundig ingenieur of technoloog; mijninge nieur. ^rt# 7. De Technische Hoogeschool heeft het recht, den^academischen graad en het di ploma te verleeiün van doctor in de technische wetenschap (doctor ingenieur). Art. 8: De Technische Hoogeschool ver leent de wetenschappelijke graden en diploma's van candidaat-bouwleider; gediplomeerd bouw leider. Deze treden in de plaats der tot nu toe bestaande graden en diploma's van leerling- eivielcouducteur en civielcondueteur. Art, 9. Het diploma van den academischen wettelijken graad van candidaat-ingenieur, ver meld onder 1, in artikel 5, wordt uitgereikt na ten minste twee jaren voorbereidende studie volgens leerplan vastgesteld voorde afdeelingen der burgerlijke bouwkunde en der mijnbouw kunde, en na het afleggen van een examen J- twee gedeelten. De diploma's van de academische wettelijke graden von ingenieur der burgerlijke bouw kunde en van mijningenieur vermeld ouder 2. en 3. in artikel 5 worden uitgereikt aan candidaat- ingenieurs van den ac8demischen weltelijken graad na ten minste drie jaren vakstudie vol gens leerplan, vastgesteld voor de afdeelingen der burgerlijke bouwkunde eu der mijnbouw kunde, en na het afleggen v an eon examen in drie gedeelten. Art. 10. Het (jliploma van den academischen wetcnschappelijken graad van candidaat-iuge- nieur, vermeld onder 1 in artikel wordt uit gereikt na ten minste twee jaren voorbereidende studie, volgens leerplan vastgesteld voor de onderscheiden aideeliugen der Technische Hoo geschool, en na het afleggen van een examen in twee gedeelten. (Vervolg). Drukker Uitgever J. Van Nuffbl-Db Gkndt. Bureelen Kerkstraat. N 9 en 22, Aalst Ouitsohe bron BERLIJN, 30 Seplem. - Westelijk ge vechtsterrein Legergroepen van kroon prins Rupprecht en van kolonel-generaal Boehn In Vlaanderen heeft de vijand zijne aanvallen voortgezet. Ten gevolge van hel binnendringen des vijands in onze stellingen, op 27 September, .hebben wij den rechter vleugel van ons verdedigingsfront achter den sektor van Handzaeme gebracht, van het noorden van Diksrauide tot aan Werke en den bocht van Wytschaete, op den lin kervleugel van het slagveld te onlruiinep. Vijandelijke aanvallen op den sektor van mdzame en legen de lijn Zarre West Roo/.eLeke. werden afgeslagen. Tussoben Pd8schendaele en B"cela«re kon de vijand vooruitdringen tot Moorslede eu Dadizoele. Daar werd zijn aanval tot staan gebraohti De vijand die er 's morgends vroeg gelukt was van Houthem tot Komen, aan de Leie, door te dringen, werd in tegenaen val teruggeworpen. Wij strijden daar in de vlakten der Leie. Hevige strijd op het fronl, tusschen Gam brai en St Quentin. De vijand wierp tngen Cambrai en langs weerskanten der stad 16 division in den strijd, ten einde zich van Cambrai meester te makeo. Ten noorden der stad zijn de sterke vijandelijke aauvallen welke tot 8 maal hernomen werden, vóór onze lijnen bij Sancourt e i Tilloy mislukt, dank aan gelukkige tegenaanvallen. De vijand vatte voet in de voorsteden van Cambrai, Neuville en Cantimpré. Daar bezetten wij den westrand der stad, achter de Schelde en hebben er nieuwe hevige legenaaiivalleu des vijands afgeslagen. De vijandelijke aanvallen ondernomen over den Kanaalsektor, ten Noorden van Marcoing, zijn vóór en nabij de baan Cam brai Masniéres, mislukt. Teu zuideu van Maicoing kon de vijand ons achter deu kanaalsektor Masniéres Crêvecoeur terug dringen. Hij viel krachtdadig ons front aan van Gonnelieu tot b zuideus Bellenglise. Tusschen Gonnelieu eu Beliicourt werde de herhaalde aanvallen dus vijands dadelijk afgeslagen. Wij hebben Villers Guislain, dat tijdelijk verloren gegaan was, leruggenomeu. Waar de vijand in onze lijnen gedrongen was, werd hij terug.'ewornen. Onze division, die bij Gonnelieu en bij Villers Guislain, in hardnekkige gevechten verwikkeld waren, hebben door een vastberaden tegenaanval hunner reservebataljo.is, den vijand, die uit Je richting van Marcoing tegen hunne flank jprukle, teruggeworpen. Tusschen Bollecourt en Belleuglise drong le vijand over het kanaal. Rond den avond hebben wij hem tegenge houden, in de lijn noordelijk Bellecourt— WestnndJoncourtLehaucourt. De regi me ten welke zich ten noorden van Gricourt legen alle vija delijke aanvallen verdedig den, moesten 's avonds hun vleugel op Le haucourt terugtrekken. Troepen van alle ünitsche staten hebben hetzelfde aandeel aan het einde van de hardnekkige gevechten, welke in 't alge meen gunstig voor ons verliepen. De E 'gelachen hebben hun >e plaatselijke voor dele i, met zeer bloedige verliezen betaald. Legergroepen van den Duilschen kroon prii.8 en van von Gallwitz De vijand drukt ons van dicht bij tegen onze nieuwe lijn let noorden van bet Oise—Aisnekanaal, alwaar wij bij voorpostengevechten gevangenen namen. Tussoben Suippes en de Aisne, hebben Franscheu hunne hardnekkige aanvallen voortgezet, evenals de Amerikanen tegen den Oostrand der Argonnen en tusschen de Argonnen en de Maas. De vijand wierp gis leren wederom verschninene nieuwe divisiën lin den strijd. Tusscbeo Aubarive en Soumie Pjr, werden de herhaalda aanvallen des vijands ten noordwesten van Summe Py viel de vijand tot 9 maal aan afgeslagen. Meur oostwaarts bleven M -ure en Ardeuil in handen des vijands. Na 's avonds den vijand afgeslagen te hebben, bezetten wij de lijn Aure, noordelijk Ardeuil, noordelijk Secbmlt Bouconville.iDe Amerikanen vielen mei bijzondere krachtdadigheid den oostrand van hel Argonnenbosch aan, evenals het front tusschen de Argounen en de Maas. Huu aanval is totaal mislukt. Langs weers kanten der Avrévallei nebben wij den vijand Apremont eü bet bosch van Montrebeau ontnomen. Daar werden de Amerika eu meer dan een kilometer aohteruitgedreveu^ Wij hebben gisiereu 45 Vijandelijke vlieg tuigen neergeveld. Franse De bron. PARITS, 29 September. Ten noorden der Aisne. werd de achtervolging 's nachts voortgezet. Wij hebben het bosch van Pin on heiet en in deze streek, alsook ten oosten Chavignon, de Ailette bereikt. Op het front Ortel—Chavonne, bood de vijand het op rukken onzer troepen hevigen tegenstand. Op bet Champagnefront werden de hevige vijandelijke tegenaanvallen gebroken. O izt troepen hebben hunne vorderingen voortge zet, namelijk ten noordoosten van Gra- ireuil, alwaar zij de hoogten van Bellevue bemeesterden. 's Avonds In de streek ten zniden van St. Quentin, hebben onze troepen aangevallen op het front Urvillers Cerizy. De vijand die kr chtigen tegenstand bood werd uit deze twee dorpen geworpen, welke thans in ons bezit zijn. Wij drongen vooruit over de bnan St. Quentin La Fére. Thans ziju reeds meer dan 50ü gevangenen geteld. Tusschen de Ailette eu de Aisne deden wij een vooruitgang van 2 kilometers langs weerskanten van deu Chemin d°s Dames en bezetten Pargny -Filain, Filain en Ostel, Op het Champagnefront hebben onzo troepen hunue aanvallen voortgezet en be langrijke uitslagen verkregen. Op onzen rechtervleugel uamen zij Bou couville en breiddea onze stellingen uit ten noorden van dit dorp. Ten westen, hebben wij na hevigen strijd den Cuneletberg welke door den vijaud hardnekkig verdedigd werd genomen. Onze troepen, meer noordwaarts opruk keud namen het dorp Séchaul en vorderden ongeveer 2 kiloineieas verder op in de rich ling van Ohallera -ge. M-er westwaarts namen wij Ardeuil, Moi.faux dies en Vieux eu drongen vooruit tol aan deu zuidraud van Aure. Op onzeu linkervleugel, drongen wij in Saint Marie a Py. iüngelsclie bron. LoNuEN, 28 Septem. Onze aanval op liet Cambraifrout werd tot iaat voorige zei, bijzonderlijk op het noorddeel van het slagveld. Wij namen er gevangenen eu veroverden kanonnen. De troepen van het 6® eu 7* korps deden opnieuw goeJe vorde ringen op tiet froul der hoogten van Fies quières eu op de hoogten van Bvurlou. De eersie Kanadoesche divisie rukte over Hay uecourt eu bereialeu 's nachts de baau van DoUai Cambrai. De 11® divisie drong voorbij de Kanadee- zen, vorderde over een afstand van meer dan twee mijlen en nam Eoenoy en Oisy le Verger. Terzelfdertijd rust^ de 56* divisie op langsheen liet Noorderkanaal en nam 500 gevangenen in de verdedigingsstellingen ten noordoosten van Rauchy Gauoby. Deze krijgsverrichting werd sterk gesteund door tiet uitmuntend werk der pioniers, die min dan vier uren tijds en ondanks het vijandelijk artillerievuur, een zeker getal bruggen over het kanaal wierpea, sterk genoeg om de transporten over te laten, zoodat wij zonder onophoud ooze opmarsoh konden Toonzetten. Op geheel het slagfront deden onze krijgs verrichtingen heden voldoende vorderingen. Heden morgend vroeg hebben wij sainen met het Belgisch leger, de operatiën in Vlaanderen begonnen. Oostenrijkscliö bron WEENEN, 30 September. Op het Italiaansch gevechtsterrein deden wij suc cesvolle patroeljeuoudernemingen. Vlak ten westen vun hel Ochridameer, hebben wij, rekening houdende van den toestand op het Bulgaarse!) front, na plaat - lijke gevechten een deel terrein ontruimd. OP ZEE BERLIJN, 30 September. In het sper- ebied rund Engeland werden 21,000 ton soht-epsruim door onzeduikbooteu tot zinken gebracht. De chef v. d. adm. staf d. marine. AVONOBERICHT BERLIJN, 30 September. In Vlaande ren v« rliep de dag in 't algemeen rustig. Nieuwe massa aanvallen der Engelschen, tegen eu langs weerskanten van Cambrai, zijn ouder de zwaarste verliezen voor den nd mislukt. Ten westen van Le Catelet V1J hebben zich 's avonds gevechten outwikkeld. In Champagne werde.' gedeeltelijke aanval len der Fianscheo afgeslagen. Ten oosten der Argonnen werden sterke Amenkaansche aanvallen afgewezen. IN DUITSCHLAND Ontslag van graaf Hartling en van von Hintze BERLIJN, 30 September. De Berli ner Zöituug am Mittag meldt het outalag van rijkskanselier graaf von Hertliug ea van den staatssokretaris voor Buiteoland- sche Zaken von Hintze. De tijding wa« Maandag nog niet bevestigd. De rijkskanselier heeft zioli Zaterdag avond, in gezelsonap van von tiiuUe, naar het Groot Hoofdkwartier begeven.

De Volksstem | 1918 | | pagina 1