Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein ZuideUR fleveeiitsterrela rVTSCHE MEOEDEELING t)e voleindigde of gepoogde diefstal van nouwvoorthrengsels (velddiefstal) en het I ./stoken, medehelpen, begunstigen of helen „Jet betrekking tot velddietstallen. Wordt aanzien al* velddiefstat in den zin de zer verordening het ontvreemden van veldvruch ten, ook stekken en zetplanten, door uit den grond te rukken of ze in te oogsten, het ont vreemden van tuin houwvoortbrengsels en fruit uit huis- en veldtuinen, fruit- en groentenplant- eoenen. Ook ontvreemdingen van kleine hoeveelheden uit nood 218 a R. St. G. B.) of tot het da delijke verbruiken 370 cijf. 5 R. St. G. B.) zijn onderhevig aan de strafbepalingen dezer veror dening en moeten zonder klacht vervolgt wor den. 2.) De opzettelijke en onrechtmatige beaoha- diging van boomen, struiken, plamen en veld vruchten, van palen, staken en andere toestellen ter bescherming van boomen, wijnstokken en hop, alsmede de poging, aanstoking en mede hulp of begunstiging met betrekking tot zulke beschadigi n gen §2. Eene gevangenisstraf van niet minder aan vier weken zal toegepast worden, indien bij de overtreding verscheidene personen medewer ken, ol indien aan den gerechtigde of aan de bedienden van den openbaren veiligheidsdienst, tot welke ook de in de gemeenten met toestem ming der Duitsche overheid ingerichte burger lijke veilighcidspatrouillen behooren, in geval van aanhouding weerstand geboden of er een der genoemde persouen verwondt wordt. §3. Geschiedde de overtreding door eenen persoon van bei eden de 18 jaren, dan kan ook hy <Ue hem vóór de wet vervangt of hij die met zijn toezicht gelast is, gestraft worden. Zijn bevoegd de Duitsche militaire rechtbanken en militaire besturen. Grosses Hauptquartier, den 30 Augustus 1918. Der Generaalquartiermeister, HAHNDORFF, Generaalleutnant. Vorenstaande verordening wordt voor het ge bied van het 4de leger bekend gemaakt. Dor Oberbefehlshaber, Sixtvon AR MIN, Gen. der Infant. 562. BEKENDMAKING. Met betrekking tot mijne bekendmaking van 18-7-18 (Etappen-Verordeuingsblad blz. 1200 nr 529) wordt er door deze, op grond van artikel 43 der Haagsche Landoorlog-Verordening, voor het gebied van het 4°leger de instelling van Duit sche rechtbanken voor burgerlijke rechtspleging bevolen. De Belgische rechtbanken in Uost-en Westvlaanderen moeten hunne bezigheid in de stsijdende burgerlijke rechtspleging schorsen. Het Kaiserliches Bezirksgericht (Abt. fuer buergeriiche Rechtspflege) Keizerlijke dis triktrechtbank (afd. voor burgerlijke rechts pleging) te Gent, isbeveegd voor de provincie Cost-Vlaanderen, dat te Brugge voor de provin cie West-Vlaanderen. Aan de Voorzitters der Burgerlijke Besturen voor Oost- en Westvlaanderen staat het vrij de Belgische rechterlijke overheden te machtigen de bezigheden der vrijwillige rechtsmacht uit te oefenen. A. H. Q., den 11 September 1918. Der Oberbefehlshaber, Sixt von ARMIN, Geaeral der Inf. Drukker-Uitgever J. Van Nüfpbl-Pb Gbndt. Duitsche bron BERLIJN, 3 October. In Vlaanderen werden vijandelijke aanvallen ten noorden van Staden en ten noordwesten van Rousse lare afgeslagen. Wij maakten hierbij 200 gevangenen. Kleinere aanvallen des vijands aan beide kanten van den straatweg Inperen Meenen zijn eveneens mislukt. Armentiéres en Lens zijn in den nacht van 1 op 2 October zonder strijd ontruimd. Wij bezetten aoh- terwaartsche stellingen ten oosten van deze beide steden. De vijand is in den loop van den dag ge deeltelijk na hevige geschutvoorbereiding, in de verlaten stellingen over de linie Fleurbaix La Bassée Hulluch gevolgd. Vóór Cainbrai rustige dag. Kleinere aanvallen des vijands in de Scheldevlakte en ten zuidoosten Rumilly worden afgeslagen. Hevige aanvalle op onze nieuwe linies ten noorden on ten zuiden van St Quentin mislukten. Legergroep v. den Duitschen Kroonprins: Ten zuidwesten van Amizy le Chateau en ten noorden van Filaia sloegen wij kleine aanvallen des vijands af. Regimenten van Schleswig—Holsiein verdedigden hun stel lingen op de helling van den Chemiu des Dames tegen sterke vijandelijke aanvallen. Gevechten op het terrein voor onze nieuwe linies ten noordoosten van Reims. De vijand stond hier 's avonds op de linie Ghaudardes Cormicy en dicht bij het Aisneka aal. In Gtiampagne zette de Franschman met sterke krachten zijn aanvallen ten oosten van de Suippes op Ste Marie a Py, alsook tusschen Somine Py en Montbois voort. Pia?tselijke inbraakplaatsen ten zuiden van Orfeuil werden door tegenaanvallen verkleind. Op hel overige front zijn de aan vallen voor onze linies mislukt. Ook aan beide kanten der Aisne en in de Argonne hieven kleine aanvallen des vijands zonder sukses. Franse Re bron. PARIJS, 2 October. Te St Quentin begonnen er zeer levendige akties gedurende SSTEM Bureelen Kerkstraat, N. 9 en 22. Aalst den nacht. De vijand werd op den oostoever van het kanaal teruggeworpen, waar hij voortgaat met krachtdadig weerstand te bieden. Tusschen de Aisne en de Vesle heb ben onze troepen nieuwe voordeelen ten westen van Reims behaald. Wij houden Pouillon Thil en de zuider zoomen van Villers Franquoux bezet. Het massief van St Thierry is in onze handen. Wij won nen ook terrein ten noorden van Neuvilettes en brachten on'ze linies tot aan de zuider - zoomen van Bethény. In Champagne nacht zonder verandering. 's Avonds De vijand werd totaal uit St Quentin geworpen, dat wij heelemaal bezet hebben. Wij hebben ook de voorstad Isle bezet, niettegenstaande den hardnekki- gen weerstand van den vijand. Op het front ten noorde van de Vesle zijn wij opgeschoten en hebben Roncy, Guyei.court, Bouffignereux, Villers Frang- neux en Gauroy bezet en onze linies tot aan de zuidzoomon van Cormocy en de Loivre vooruitgebracht. Ten zuiden van deze plaats bevinden wij ons op den westoever van het kanaal tot Neuvilette. Courcy is in ons bezit. In Champagne hebben wij 's namiddags onze stellingen tetj zuidoosten van Orfeuil verbetert en voet gevat op de hoogte ten zuide van Montbois gevat. Engelsche bron. LONDEN, 2 October. Nadat zij tijdens het eerste deel van den dag eene sterke drukking uitgeoefend hadden op den vijand vielen de troepen der 32 divisie, 's namid dags om 4 ure bet center der Duitsche ver dedigingslijn aan, tusschen Fonsomme en de buurt van Beaurevoir. De aanval verliep gunstig voor ons. Het dorp Sequehart en het dorp Grosselies werden genomen en de lijn Fonsomme—Beaurevoir doorbroken. Ten noorden van dit punt werd Joucourl van vijanden gezuiverd. Australische troe pen voltooiden de verovering der vtjande lyke verdedigingsteliing ten zuiden van Le Calelet en Jouny. In den sektor ten zuiden van Cambrai, werd de verbitterde strijd 's avonds, door een succf»8vollen aanval in do duisternis beëin digd. De vijand werd daar door Nieuw Zeelandsche, Engelsche en Schotsclie troe pen uit Grèvecoeur en Rumilly verdreven en onze treepei: zetten zich vast op de hoogten ten oosten en ten noorden dezer plaatsen. Verscheidene honderden gevangenen wer don gemaakt. Ten noorden van St Quentin viol de vijand met nieuwe reservetroepen lievig aan. Hij gelukte er in onze troepen in het dorp Sequeliart terug te dringen, waarop *'jne opmarsch stop gezet werd. Heden hadden plaatselijke gevechten plaats ten noorden van Grèvecoeur en ten westen van Cambrai. Deze brachten geen wezenlijke verandering in den toestand. Als uitslag der krijgsverrichtingen van gisteren houden ijKanadeesche troepen thans in de buurt van Cambrai, de voorstad Neuvilly, Siremy en de hoogvlakte ten wesien Ramillies. Heden morgend vroeg begon do vijand zich op een breed front ten noorden ten zuiden van het La Bassóekanaal lorug te trekken. Onze troepen dringen scherp achterna en maakten gevangenen.0 Oostenrijksche bron WEENEN, 3 Ootob. Aan de noord- helling van den Monte Tomba, succesvolle voorpostengevechten. In Albanië, hebben wij, Kedwougen door de gebeurtenissen op het Bulgaarsche front, onze divisiën terug getrokken. Berat kwam hierdoor zonder strijd in handen des vijands. Italiaansche bron IlOME, l October. Gewone artillerie bedrijvigheid op bijna gansoh het front. In de sireek van Pasubis, op de hoogvlakte van Schlegen en in de buurt van den Mon- tello afwisselende vuurbedrijvighoid. Ten zuiden daarvan werden vijandelijke afdee- lingea welke poogde onze kleine posten te naderen, door ons vuur verdreven. AVONDGERICHT BERLIJN, 3 Ociob. (officieel) Hevige vijandelijke aanvallen ten noordwesten van Roeselare en op een breedfrout ten noorden van St. Quentin en in Champagne zijn onder de zwaarste verliezen mislukt. OP ZEE BERLIJN, 3 October. - In het sperge bied rond En.eland hebben onze duikbooten 32,000 ton soheepsruim, waaronder een Amerikaansohen troepentransport van on geveer 7000 ton, tot zinken gebracht. Bovendien werd de Amerikaanscbe troe- pentransportsloomer Mount Vernon -, de gewezen snelsloomer van de Norddeuts'che Lloyd Kronprinzessin Cecile getorpe deerd. De uitslag kon evenwel met worden waargenomen. Volgens vijandelijke dagblad berichten, is de sloorner beschadigd in eene haven binnengebracni. Do chef van den adm. staf der marine. IN DUITSCHLAND De nieuwe rijkskanselier BERLIJN, 3 October De Vossische Ztg. ineldl dat de benoeming van Prins Max van Baden een voldongen feit is. De bekendma king zou volgene strenge grondwettelijke bepalingen eerst volgen, nadat men het over het programma eene geworden is. BERLIJN, 3 Octob. De Voorwarts deelt de veranderingen iu de regeering mede in zooverre zij reeds bekend zijn Rijkekanselier Prins Max van Baden vioe kanselier, von Payer staatssekreta' risseu zonder portefeuille, Sojieidemanu en een afgevaardigde van het centrum, een parlementair ouderstaatssekretaris, een so- ciaaldemokraat. KEULEN, 3 October. Do Kolnische Zeitung verneemt uit Berlijn In strijd met hetgeen gisteren aangenomen word, zijn do onderhalllingen nog niet geëindigd, doolt duren voort. Men neemt evenwel aan, dat zij helen kunnen besloten worden. DRESDEN, 3 Ootober. De minister van Biuneiilandsche en Buitenlandsohe za ken graaf Bitiüiimi von Eckstadi begaf zioh heden naar Berhju. STUTTGART, 3 October. De kabi- neiaoverste baron von VVeiszaobor begeeft zich heden avond naar Berlijn. In den Reichstag BERLIJN, 3 October. Dq eerstvol gende zitting aan den Reichstag is op 5 October bepaald. IN BULGARIE üe wapenstilstand AMSTERDAM, 1 Ootober. Volgens een officieel Panjzer bericht werd de wapen stilstand Zondag avond onderteckene te Salonika tusschen generaal Franchoi d'Es percy en den Bulgaarsoheu gevolmachtigde. De vijandelijkheden zijn gestaakt.

De Volksstem | 1918 | | pagina 1