Vrijdag 4 October IQJ8 Oorlogsberichten Westelijk oevechtsterreln Zuidelijk aevecütsterreia Zuld'Oostelljk gevechtsterrein Turksche fronten XXIV' JAAR H. 108 8 eont!fm«n hal oammér DUITSCHE MEDEDEELING 560. VERORDENING VOOR VLAANDEREN, betreffende wijziging der verordening hou dende instelling van Duitsche rechtbanken voor strafzaken van 6 en 7 April 1918 (Wet- en Verordeningsblad voor Vlaanderen 1918 blz. 391). 1. Artikel 4 der genoemde verordening ■wordt gewijzigd al» volgt De benoeming der rechtere en der leden van het parlcec Staatsanwaltegeschiedt door den Gouverneur-Generaal, in het Operatie- en Etap- pengebied door den generaalquartiermeister. 2. In artikel 9 moet in plaats van in het Etappengebied gezet worden in het Operatie- en EtappeDgebied en achter het woord be trokken moet ingevoegd worden leger betr.» 3. Artikel 18 wordt gewijzigd als volgt Het recht van begenadiging en van atrafver- zachting berust bij den Gouverneur-Generaal, in het Operatie- en Etappengebied bij den Opper bevelhebber van het leger. G. H. Qu., den 18 Augustus 1918. Der Generalquartiermeister, HAHNDORFF, Generalleutnant. Brussel, den 27 Augustus 1918. Der Gerieralgouverneur in Belgien, Freiherr von FALKENHAUSEN, Generaloberst. Vorenstaande verordening wordt voor het Belgisch gedeelte van 't gebied van het 4de leger bekend gemaakt. Der Oberbefehlshaber, Sixt von ARMIN, Gen. der Infant. 561. Opgrond der Keizerl. verordening van 22-11- 16 lid A 1 (A. V. BI. blz. 514 n° 826) wordt voor de door de Duitsche gewapende macht be zette vijandelijke gewesten in het Westen, welke niet tot het Gouvernement Generaal in Belgie behooren, de volgende VERORDENING uitgevaardigd. 1.Met ten hoogste driejaar gevangenis of met geldboete tot oODO M. worden, voor zoo ver niet strengere strafbepalingen toepasselijk zijn, de volgende op de akkers gepleegde mis drijven gestraft, zonder rekening te houden met de waarde van het voorwerp Duitsche bron BERLIJN, 2 October. In Vlaanderen, aan beide kanlen van Gambrai en in Cham pagne sloegen wij hevige aanvallen des vijands af. Aan rustige frontvakken, bij St Quentin, ten noordwesten van Reims en ten westen der Argonnen namen wij gedeelten vooruitspringende linies in achterwaartsche stellingen terug. Legergroep kroonprins RupprechtTen noorden van Staden namen wij bij het af weren van vijandelijke aanvallen ongeveer 100 gevangenen. Aan beide kanten der van Iepereu en Roeselare naar Meenen leidende wegen viel de vijand herhaaldelijk te ver geefs aan. In Ledegem vatte hij voet. In tegenaanval namen wij het oostelijk gedeelte Drukker-Uitgever J. Van Nüffkl-Db Genot. Bureelen Kerkstraat, N. 9 en 22, Aalst van het dorp terug. Ten noorden van Men nen ondersclieiddezich het Saksische reservp grenadinrsregiment 100, onder leiding van opperluitenant von Aigedi. bijzonder. Ook het voetvolkregiment. 132, ouder leiding van major Pause, beeft hier bij de jong«te gevechten bijzonder veel werk geleverd. Vijandelijke kleinere aanvallen ten zuiden van La Bassée zijn afgeslagen. De vijfde dag om Kamerijk eindigde we dnrom met een volledige nederlaag voor den vijand. Ten noorden van Sancourt sloegen Silesische en Kurhessiache regimenten een achtmaal herhaalden aanval des vijands af. Meer naar het zuiden drong de vijand voor loopig over Abancourt Bantigny en ten zuiden van Blécourt bij Cuvillers vooruit. Onze tegenaanvallen bij welke zich hei reserve voetvolk regiment 55 bijzonder onderscheidde, wierpen den vijand tot voorbij Abancourt en Bantigpy terug en bevrijde de dappere Wurtlembergsche verdedigers van Blécourt. Bij en ten zuiden van Gambrai braken re.imenten der dappere 3e Marine divisie alsook regimenten uit SchLawig Holsloin, Brandenburg en Beieren den vijandelijken siorraloop tot mislukken. Rumilly bleef in handen van den vijand. Legergroop Boehn. Tussohon Le Ca telet en de Oise liep ons front sedert den voorlaalslen nacht ten oosten St Quentin voorbij naar Bertbricourt aan de Oiso. Op de vakken van Eatró sJoacourt Lesdins ontwikkelden zich in de loop van den dag hevige vijandelijke aanvallen. Aan beide kanlen van Siquehart drong de vijancj bin nen. Tegenaanvallen van üost Pruissische en Posoiische bataljons onder persoonlijke aanvoering van den divisiebevelhebber gen. O. der kavallerie wierpen hem weder terug, St Quentin waarin gisteren slechts nog ver- keimingsafdeelingen stonden, werd door de vijand bezet. Legergroep vandenDuitschen kroonprins: Voorpostengevechten tuaschen Ailetle en Aisne. Ten noordwesten van Reims namen wij onze troepen van do Vesle in achter waarUche stellingen terug. De vijand volgde met zwakke afdeelingen en stond 's avonds op de linie Vantelay—Villers Franqueux. In Champagne hernam de vijand zijn algemenr.e aanval. Zij waren 's voormid dags op het front Ste Marie a Py tot Montthois gsricht en in den loop V8n den dag op onze linies tusschen SommePy en Ancre. Zijn aanvallen zijn mislukt. Plaat solijke inbraakplaatsen werden meestal door tegenaanvallen weder gezuiverd. Nevens de reeds sedert het begin van den slag op 't front staande Pruisische en Beier sche afdeelingen onderscheidde zich gisteren het-voetvolkregirnent n. 406 bijzonder. De in den voorlaatsten nacht aan beide kanten der Aisne nieuw bezette stelling loopt van Monthois over Challerani.e, het woud van Aubry N. van Binarville voorbij en vlak door het Argonnenwoud naar Apremont. Voorpostentroepen sloegen voor dit front herhaaldelijk vijandelijke' aanval ler. af. Legergroep van Gallwiz: In plaatselijke aanvalsoiidernemingon wierpen wij den Amerikaan uit het Ogenswoud en uit de aansluitende linies. Wij schoten gisteren 27 vijandelijke vliegtuigen en drie kabelballons af. Kapitein v. Schleich behaalde zijn 35®, ficeveidwebel May zijn 30® overwinning in de lucht. Franeche bron. PARIJS, i Octob. Onze vooruitgang werJ heden morgend tusschen de Aisne en de Vesle voortgezet. Hun aanvallen in Champagne voortzettende hebben onze troe pen gisterenavond hun suksos uitgebreid. Op onzen rechtervleugel schoten wij fel op in liet dal van do Aisne en veroverden Bi narville en Condé les Aulry. Wij namen tal rijke gevangenen en maakte veel materiaal buit, nl. over de twee honderd wagens van een spoorbreedte van 60 en talrijke geuven spoor. 's Avonds De aanvallen door ons eerste leger met samenwerking der Engelsche le gers in de streek van St. Quentin onderno men leverden belangrijke uitsla-en op. De» terugtrekkende!! vijand achtervolgende, drongen onze troepen in Sl. Quentin lot aan T kanaal binnen. De vijand biedt nog met hardnekkigheid weerstand aan de bui'enwijken van de stad, welke van uit het noorden bedreigd wordt. In deze streek hebben wij 't kanaal tusschen Iroquoy en Romsoy bereikt. Ten zuiden drongen wij in de stelling van Hindenburg tot op ongeveer 2 kilometers ten oosten van Gauchy op het pont van de Vesle werd de krachtdadige drukking van ons leger mei suksos bekroond. De vijand gedwongen de hoogvlakten tusschen de Aisne en de streek van Reims te verlaten, trok op de gansche linie terug. Wij hebben Marzij, Concevreux bezet, op den zuidoover van de Aisne op de boorden van deze rivier staan wij tusschen deze twee dorpen. M<*er op den rechterkant hebben wij Meurval,Vantelay, Bouvancourt, Ivegny, Chenay, Merfy, St Thierry geno men en onze linies tot de omgeving van het fort van St Thierry vooruitgebracht. In Champagne hebben de dappere troepen van ons 4® leger, hun krachtinspanning voortzetlende, hun voorde9len uitgebreid. Op den rechterkant hebben zij in het dal van de Aisne, Autry. de bosschen van Autry en Vaux lea Mourcn, op 5 kilometers noordelijk van Bouconville veroverd. Meer naar het westen hebben zij de zuidelijke zoomen van Challerange bereikt, hun linies tot op een kilometer ten zuiden van Liry vooruitge bracht en zijn in de bossol.en van Orfeuil, len zuidoosten van deze plaats gedrongen. Gedurende den dag maakten wij talrijke gevangenen, veroverden kanonnen en een talrijk materieel, dat onmogelijk kon geteld worden. Engelsche bron. LONDEN, 1 October. Ondanks het ougunstig weder en den sterken vijandelijke tegenstand werd er heden op het slagfront St Quentin Catnbrai een belangrijke vooruit gang gomaakt. Do eerste divisie hernam ten zuiden van Bellenglise hare aanvallen, nam de hoogte van Therfgny en bezette dit dorp, evenals het oosteinde van den kanaal tunnel, bij LeTronduey. Zij namen veel gevangenen. Hier vereenigde zij zich met de 32® divisie die 's nachts de verdedigingsstellingen van liet kanaal en liet dorp Le Tronquey had genomeu. Bij liet verder opdringen, werden door deze laatste divisie nieuwe vorderingen gedaan, over de hoogten ten noordoosten van Le Tronquey en ten zuiden van Nauroy. Op den linkervleugel der Engelsohe troepen vielen Australische troepen aan, bij den spoorweg Nauroy Bony, zetten hunne op- marsch voort en overwonnen den sterken vijandelijken tegenstand. Zij namen het grootste deel van de vijandelijke hoogten ten zuiden van Bony en maakten vele gevan genen. De Engelsche troepen namen 'a morgends Villers Guislain terug, alsook de spoorba nen ten zuiden van dit dorp. Zij hadden ook Gonnelieu genomen. Langs bel front van het Scheldekanaal van Ve"dhuille in noor delijke richting, bereikten Nieuw Zeeland- sche troepen den vijandelijken kanaaloever lot aan Brèvecoeur. Onze troepen staan in gevechten bij Rumilly en ten noorden van dit dorp. Zij deden vorderingen en zetten zich vast aan de baan Rumilly Cambrai.Ten noorden van Gambrai hooi de vijand hard- nekkigen tegenstand en deed dikwijls hevige tegenaanvallen, Ondanks alle krachtinspan ningen deden de Kanadeesche troepen in dezen omtrek nieuwe vorderingen, namen vele gevangenen en bracuten den vijand verliezen toe. In succesvolle kleine onder nemingen, welke heden morgend uitgevoerd werdbn, hebben Engelsche troepen hunne lijnen aan don westoever der Lay vooruit gebracht. Ook tan zuidoosten van Feluraix werden vorderingen gedaan. Meer dan 50 gevangenen bleven in onze handen. Oostennjkscüe bron WEENEN, 2 October. Op hét Itali - aanscne front, matige artillerie en patroelje gevechten. Bulgaarsche bron SOFIA, 2 October. (Officieel) Ten gevolge van het sluiten va» den wapenstil stand, welke van heden af in gelding treedt zijn de krijgsverrichtingen gestaakt. Turksche bron KONSTANTINOPEL, 2 October. Palestinafront De Eugelsehen zijn in den Kustsektor niet over de lijn Tyrus Hulemeer gevolgd. Ten noord oosten van Kunetra, aan de baan Tyberia meer Damaskus, werd een aanval van vijandelijke ruiterij en pantser- autos bloedig afgeslagen. Uit Derat baddea geene nieuwe vijandelijke aanvallen plaats. Bij Ray"ak werd een vijandelijk vliegtuig ueer^eschuten. Op de overige fronten, niets nieuws. AVONDBERICHT BERLIJN, 2 October. Hevige gedeel telijke aanvallen in Vlaanderen en in Cham pagne. Vóór Gambrai verliep de dag rustig.

De Volksstem | 1918 | | pagina 1