Sctieikundlae Meststoffen kracht vaderlandsliefde en offervaardigheid van het Duitsohe volk gedurende den gan- echen oorlog gevloeid rijn. Gedurende den ganseheu oorlog werd er altoos geklaagd over het handhaven van den staat van beleg. Gij hebt scheidend en verbitterd gewerkt en de vroolijke medewerking in do zware taken van den oorlogstijd belommerd (zeer juist). Tot nader order kunnen, gelijk het voor beeld aller oorlogvoerendo staten het leert, de buitengewone machtbevoegdheden niet gemist worden, welke de slaat van belep eischt. Maar er moet een enge verhouding tusscken de militaire en burgerlijke overhe den bestaan, welke het mogelijk maakt dai in alle niet zuiver militaire kwesties, aldus bijzonder op liet gebied van de cenruur, van bel vergaderings en vereenigingsleven de zienswijze der burgerlijke overheden toon aangevend gelden en dal de beslissing ten ■lotie onder de verantwoordelijkheid van den Rijkskanselier gesteld wordt (bijval.) Met dit doel zal de keizer een bevnl aan de militaire opperbevelhebbers geven en de keizerlijke verordening van 4 December 1916 onmiddellijk uitgebreid w orden. Op 30 September 1918, op den dag van liet bevel, begint er een nieuw tijdvak in de binnenlandache geschiedenis van Duitse!) land (bijval). De binnenlandsohe politiek, welke daarmede in groote trekken aange duid aangeduid is, is van beslissende bolee kenis voor de kwestie van oorlog en vrede. De kracht woike de regeering in haar streven tot vrede heeft, hangt daarvan af, dat achter haar een algemeen en vaste on wrichtbare volkswil staat. Alleen wanne- r de vijanden voelen, dat liet Duitsclie volk gesloten achter zijne verantwoordelijke staatslieden slaat, alleen dan kunnen woor den daden worden (bijval). De Duitsclie regeering zal bij de vredesonderhandelingen er naar streven dat er in de verdragen voorschriften voor de bescherming dei werklieden en arbeidsverzekeringen opge nomen worden (bijval), welke de verdrag sluitende regetriogen verplichten in hun staten Linnen een vastgesteld termijn eet min of meer gelijke inrichting lot waarbor ging van leven en gezondheid, alsook toi verzoiging der arbeiders ingeval van ziekte ongeval of invaliditeit te Irepen. Ik reken hij de voorbereiding op dei. zaakkundiger, raad der vakvereenignigei alsook op dien der ondernemers, /.onlang er nog Duitsclie volksgenooten in gevan genschap zijn, zal ik mij innig om de voor zorgen voor hun welzijn mei alle krachtei bekommeren (bijval). Gok bet lot der i. ouze gevangenschap levei de vijanden zal ik nnj op rechtvaardige wijze aantrekken. Mijne Heereo 1 Ik beu overtuigd dat dit programma, waarvan ik de grondbeginselen uiteengezet heb met al de vreemde regee risgsgrondbeginselen mag vergeleken wor den. Mij over nog meer bijzonderheden uit te laten, schijnt mij heden niet noodig. De beraadslagingen, welke voor het tot stand komen der nieuwe regeering plaats hadden, zijn zelfverstaanbaar veel meer verdiept ge worden, dan ik in mijn korte samenvatting van liet belangrijkste heden hier weergeven kan. Ik geloof van den anderen kant echter ook, dat het hooge huis er thans geen belang aan hecht, mijn opvatting over nevenkwes 'les te leeren kennen. Hel beslissende is. i :dien ik den toestand juist opvat, mijn inlichting over den algemeenen geest der leuwe regeering. Wai t elkeen, welke dezen juist verstaat, kan zonder meer daar uil verstaan, welke de houding der rijks regeling iii verband met de zwevende andere kwesties is. Ik ben, ja, ook gaarne bereid aan den rijksdag hierover bij latere gelegenheden meer inlichtingen te verstrek ken. Van groote bel eekenis zijn thans de be sluiten, welke de nieuwe regeering in bet korte tijdstip van baar beslaan lol nog toe laklisch uit den toestand, welke zij vond, en uit de aanwending liarer politieke grond beginselen voor dezen toestand getrokken heeft. Over de 4 jaren van bloedigeu strijd, tegen een wereld van in getal overmachtige vijanden liggen achter ons. Jaren vol zwaar ste strijden en smartelijkste opolferiDgen. lilk van oi s draagt zijn lidteeken, alleen al te veel zelfs, nog open wonden, zij hei door een verborgen rede der ziel of door liet ullervaardig voor de Duitsclie vrijheid op net slagveld prijsgegeven lichaam. Niettegenstaande zijn wij echter sterk van harte en vol verirouwen in onze kracht, aslhesloteu voor onze eer en vrijheiden voor hei geluk onzer nakomelingen ook nog zware offers le brengen, indien dit noodig olijkt. (Levendige bijval). Met diepe, warme dankbaarheid denken wij aan onze dappere troepen, welke onder glanzende leiding, gedurende den ganschen oorlog bijna liet ooveiimeuschelijke volbracht hebben en wier daden voor ons een waarborg zijn dal ons «Her lot ook verder in goede betrouwbare narden bij hen ligt. In hel Westen is hel sedert maanden eon eenige vreeselijke moorddadige slag. Dankzij de onvergelijkbare heldenmoed /an ons leger, dal als nooit verwelkt roem- "1 blad in do geschiedenis san hei Duiische olk voor allijd zal voortleven, is hel irom iel gebroken. Dit tiore bewustzijn laat ui.s met vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Juist omdat wij door deze gezindheid en overtuiging bezield zijn is bet echter ook o izeplioht, zekerheid er over te hebben dat het offervol bloedig strijden niet een dag langer, dan hot tijdstip duurt, waarop ons het eindigen van don oorlog mogelijk schijnt, waardoor onze eer niet geschonden wordt. Ik heb daarom ook niet eerst tol beden gewacht, alvorens ik handelend tot bevordering der vredesgedaclite opgetreden bon. St-uuende op de instemming aller daar toe beroepen posten in liet rijk en op de instemming der gemeenschappelijk met ons handelende bomlgenoo'en heb in den nacht van 5 Oktober door bemiddeling van Zwit seriand aan den voorzitter der Vereenigde Staten van Amerika, een nota gericht, waarin ik hem verzoek voor den vrede le werken en daarom met al de oorlogsvoe renden in verbinding >a treden. De nota koict heden of morgen in Was hinglon aan. Zij is aan de voorzitter der Ver. St. gericht, daard<*ze in zijn boodschap van 8 Jan. 1918, in zijn latere bekendmakin gen bijzonder ook in zijn rede te Nieuw York van 27 September een programma voor den algemeenen vrede samengesteld heeft, dat wij als grondslag voor onderhandeling kunnen nemen. Ik heb dezen slap op dan weg ter verlos sing niet alleen van Duitschland en zijn bondgonooten, maar ook van het sedert jaren onderden oorlog lijdende menschdom ook daarom gedaan, omdat ik geloof dat de op het toekomstig- gebrek der volkeren gerichte gedachte welke Wilson uiteenzet, heelenjaal in overeens:emming met de alge- ïneene denkbeelden staan, waarin ook de Du.tsclie regeering en met hare groote meerderheid van ons volk zich beweegt.Wai mij zelf aangaat, zoo kunnen mijDe vroegere voor ander toehoorders gehouden rede oe- ringen getuigen, dal zicli in het Uei kheeld, dat ik heden over een toekomitigen vrede heb, geenerlei veranduring in mij gekomen is, sedert ik de leiding der rijkszaken op mij genomen heb. Wat ik wil, is een duurzame vrede voor b-t gansche menschdom, en ik geloof dat zulk een vrede terzelfdertijd ook liet beste dekkingsvuur voor de toekomstige welvaart van ons eigen vaderland zal zijn. Tussclien de nationale en de internationale plichten zie ik daarom in verband uiet den vrede geen onderscheid. Hel beslissende ligt voor mij uitsluilend daarin dal dezB plichten door alle deelne minden metdezelfde eerlijkheid als bindend erkend en bescou-vd worden;gelijk bet door mij en door de andere leden m.zer i ieuwe regeering 0eschiudl. Zoo zie ik dan mol gerust gemoed, dat mij mijn goed geweten als menscli en als dienaar van ons volk ver leent, en dal zich op liet vaste vertrouwen in het in dezen oorlog prachtige volk en in zijn roemvolle weermacht steant, den eind uitslag der eerste handeling te gemoet, welke ik als leidend staatsman van het rijk ondernomen heb. Hoe deze uitslag ook moge uitvallen ik weet dat hij Duitschland vastberaden en eensgezind zal vinden, zoowel voor een redelijken vrede, welke elke baatzuchtige schending van vreemd recht afwijst, als voor den eindstrijd op leven en dood, waar toe ons volk zonder eigen schuld zou ge- dwon.en worden, indien het antwoord der met ons in oorlog zijnde landen op ons aanbod door den wil om ons te vernielen, zou gedikteerd zijn. Een angstvalligheid grijpt mij bij deze gedachte niet aan, dat doze tweede uitslag werkelijkheid zou kunnen worden, want ik ken de grootte der geweldige kraobten, welke ook thans nog onder ons volk voor handen zijn en ik weet, dat de onweerleg bare overtuiging voor niets, gelijk voor ons leven als natie le strijden, deze krachten verdubbelen zal. (bijval). Ik hoop echter voor hot ga sche menschdom, dal de voor zitter der_ Vereenigde Staten ons aanbod zoo zal aannemen gelijk wij liet meunen. Dan ware oe deur voor den s oedigen eervollen vrede van reolit, van verzoening voor ous, gelijk voor onze vijanden open. (Leveudige bijval overal, uitroepen bij de onafhankelijke soc.) «WfMUBHH Men verzoekt Ons liet overlijdeu te molden van Mijnheer FLORENT ALLART zoon van Arthur en Mathilde Verleyen geboren te Aalst den 27Maart 1898 en overleden den 2Ö Augustus 198 in het krijgshospitaal van Niederjuulz. Lijkdiest, Dgnsdag 8 October, om 10 uren, 1 de kerk van den H. Jozef. Richard OE STOBBELEIR - AALST Te bekomen Kaïniet, aan voordeelige prijs Men brenge zakken mede. 1377 Studie van den Notaris MEERT, te Erpe UIT TER HAND TE KOOP Handels- en Renteniershuizen te Aalst LeO| ol dsira.it, 22; burgemeesterplaats4; Nieuw beekstraat, zy; 3y en 41 LKDli z8 .irou 9u cent. Laad, C 152abis, ge bruikt door dun hogr Audré Durieux. Studie van den Notaris DE VIS, te Aalst Donderdag 10 October I9I8j cm 1 ure namiddag, ter herborg van den heer Philemon De Block, te Moorsel, Dorp. Gemeente Moorski.. Koop I. Land te Moorsel, Triest, sektie A, n. 115, groot 25,50 aren. Gebruikers MM. wed. Camiel Moons en Frans Vun Hove. Koop II. I.and te Moorsel, Triest, sectie A« n. 130, groot 17,10 aren. Gebruikers MM. Le, dewük De Hauweroen Pieter Arys. Koop III. Land te Moorsel, Terhaegen, sectie B, n. 61, groot 32,30 aren. Gebruikiter Mad. wed. Adolf Pieters. Koop IV. - Land te Moorsel. Terhaegen, sectie B, n. 138 en 139, groot 17,50 aren. Gebr. M. Frans Cuvelier. Koop V.Land te Moorsel, Zeezutsa, sektie B, n. 461, groot 13,80aren. Gebruiker M, Jan De Gols. Koop VI.Land te Moorsel, llomelijn, sectie C, n. 46, groot 78,3d aren. erdeeld in noord- en zuidhei it, Gebruikers MM. Paulus Beeckman 'en Lodewijk De Backer. Koop II. Land Ic Moorsel, Asscheren- bosch, sectie C, n. 1003, groot 44,40 aren. Ge bruiker M. Karei Vincent De Block. Koop VIII. Meersch te Moorsel, Asscheren- bosch, sectie C, dool van n. 1003, groot 20,33 aren. Gebruiker M. Karei Vincent De Block. Koop IX. Land te Moorsel, Asscheren- bosch, sectie C, n. 998 en deel van 1008, groot 32,70 aren. Gebruikers MM. Karei Vinoent De Block en Theofiel Van der Siraoten. Koop X. Land te Moorsel, Asscherenbosch, sectie C, n. 1028, groot 32,30 aren. Gebruiker M. Frans Cornelis. Koop XL Land ie Moorsel, Waver, sectie C, n. 7ul, groot 44.34 aren. Verdeeld in zuid- en noordhelft. Gebruikers .MM. Frans Styleniaus en Lodewijk Wauters. Koop XII. Land, te Moorsol, Kerkhofveld, sectio C. nr 381bis, groot 15,40 a. Oebruiker M. Camiel De Meyst. Koop XIII. Land, te Moorsel, Kaalberg sectie D, n» 647 en 648, groot 35,70 a. Gebrui kers MM. Jan Vermeir en Jozef Van den Steen. Koop XIV. Land. te Moorsel, Heuvel, Eeo- tie D, n' 392' groot 29,70 a. Gebruiker M. Lode- wfik Merckx. Koop XV. Land, te Moorsel, Rijger, sectie D, nr 587a, groot 24,20 a. Gebruikers MM. Frans De Petier en Pictcr Jan De Wolf. Koop XVI.Land, te Moorsol,Boekvold, sec tie I), u' 98a, groot 67,25 a. Verdeeld in 3 deelen: 1' ,leel (noord) groot 26,02 a. 2e deel (midden) groot 26,02 a. 3» deel (zuid) groot 15.21 aren. Gebruikers MM. Lodewijk Van den Meersche, 1' rans Daelman, Gustaaf De Trove en Lodewijk Aelbrecht. Koop XVII. Land, te Moorsel, Kattenbroek •cue D, nr 362a, groot 24,30 a. Gebruiker M. in De Craccker. Koop XVIII. Land, te Moorsel, Triest, sectie A, li" 62a, groot 33,20 a. Gebruiker M. in-Baptist Du Meersman. Gemeente Meldkrt. Koop XIX Land, te Meluert, Klaarbaag sectie D, if 79. groot 19,7C a. Op te leugen boomprijs 700 l'r. —Gebruiker M. Jozci Moens. Gemeente Meire. Koop XX.—Land, te Meire, Blokman, sektie 27 uren 78 cent.Laud C 353, gebruikt door A. N' 740, grooT 59702 a7 Gebru ker M.' PieUr den heer Emile Van tteckem. 1842 Lievens. «summer ™>wr

De Volksstem | 1918 | | pagina 2