lie onbeperkte Duikbootooilog Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein Tarksche fronten UUIIStHt mtUtUULIHG 505 VERORDENING. I Voor de tot het gebied van het 4C leger behoo- j rende gedeelten der Belgische provincies Oost en West Vlaanderen, wordt er besten.dals volgt: Art. 1. De door verordening van 18 Maart 1918 (Verordeningsblad voor het Etappengebied van't 4« leger i.lz. 1U94 n. 483) tot 30 Juni 1918 verlengde termijn voor protestopmaking en andere tot vrijwaring van verhaal noodige rechtshandelingen wordt tot 30 September 1918 I verlengd. Art. 2. De verordening van den KoniDg der 1 Belgen van 3 Augustus 1914 betreffende het I terugtrekken van banktegoed blij 11 met de t>e- I perking, welke zij door de verordening van den I Koning der Belgen van 6 Augustus 1914, en met de uitbreiding, welke zij door de verorde ning van 8 November 1915 (Verordeningsblad voor het Etappengebied van 't 4" leger blz. 96 n. 12) verkregen heelt, tot 30 September 1918 van kracht. A. H. Q., den 16 Juni 191S. Der Oberbefehlshaber, Sixt von AR MIN, General der Infanterie. DuitscDe bron BERLIJN, 24 Juni. Aan de Ancre en de Avre bleef de geveclitsbedrijvigheid ge- vechtsbedrijvigheid gedurende den dag spannen. Tegen den avond nam zij ook andere vakken van het front toe. Gedurende den nacht drukke verkenningsbedrijvigheid. Ten oosten van Badoimller drongen storm troepen in Amerikaansohe Fransclie loop grachten, brachien den vijand zware ver liezen toe en namen 40 gevangenen.^- Luitenant Edel behaalde zijn 31® en 32', f 1 opperluiteiisni Göhring zijn 20® en 21® over- - winning in de lucht. Fransche bron. PARUS, 23 Jutri. Wij dedeD verschei- 9 dene ondernemingen tusschen Montdidier e de Oise en namen er gevangenen. Tusschen de Marne en Reims heeft de vijand den berg u van Bligny aangevallen en kon erin geluk ken zioh op den top te nestelen. Een krach je tige tegenaanval der Italiaansche troepen hesft «r den vijand kort nadien afgeworpen. r Er werden gevangenen ingebracht.Onze lijn werd volkomen hersteld. Kalme nacht op het overige front. PARIJS. 23 Juni. Kalme nacht op geheel het front. Engelsche bron. l* LONDEN, 22 Juni. Gedurende scher mutselingen tusschen patroeljes en aanvallen q maakten wij gisteren avond gevangenen en brachten den vijand verliezen toe in de vak ken van Villers Bretonneux en Strazeele. r Anders niets bijzonders te melden. Oostenrljkscli© bron f WEENEN, 23 Juni. Ook gisteren waren de gevechten aan de Piava weder nevig. Alleen aan den zuidelijken vleugel van ons legerfront hernam de vijand des namiddags zijn tegenaanvallen. Anders overal geschutgevecht. De zware wolkenbreukachtige regen, die de laatste dagen bijna regelmatig over Venetië viel en een gedeelte der vlakte onder water zei te, heeft voor de troepen de lasten en ontberingen nog vermenigvuldigd. De Piava is tot een geweldige stroom ge wassen, waarvan de watermassas meermaals het verkeer tusschen de beide «evers voor talrijke uren onderbreken. Alleen ten koste van de grootste moeite is het mogelijk de strijdenden aan het front te voorzien van den noodigen voorraad munitie en verpleging. Onze groote dankbaarheid VOLKSSTEM Drukker Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt. Bureelen: Kerkstraat, N. 9 en 22, Aalst troepen, waarvan de zoo harde toestanden geldt deze brave gevechtskracht in ongebroken blijft. WEENEN, 24 Juni. De toestand ontstaan door het hoogwater en het ongun stig weder, dwong ons den Montello ei eenige sektors van andere op den rechter oever der Piava genomen stellingen, te ontruimen. Het bevel, dat reeds vier dagen geleden gegeven was, werd ondanks de moeilijkheden met de verwisseling van oever gepaard, zóó doorgevoerd, dat de vijand volstrekt niets bemerkte van onze bewegingen. Verscheidene der reeds ontruimde lijnen werden gisteren door de Italiaansche artillerie beschoten. Op sommige punten steeg een trommelvuur. Ook Italiaansche infanterie trok ten aanval togen de door ons verlaten loopgraven. Zij werden door onze wijddragendo batterijen teruggedreven. Italiaansche bron. ROME, 22 Juni. Op den vijfden en zesden dag van den slag is de aktie beperkt geweest aan de midden Piava, waar de troe pen van generaal Worms trachten het brug gehoofd uit te breiden met handhaving van het gewonnen terrein. Bij het Fosettakanaal is de toestand voor den vijand ongewijzigd, ondanks de versterkingen, die zijn gezonden Het derde Oostenrijksche le.erkor^s ei eenige regimenten hebben gepoogd verder op te dringen, doch werden na verwoede gevechten lot staan gebracht. Generaal Wurms besloot de rivier over te trekken tusschen de bruggehoofden van Priula en Kandeloe. De Italiaansche stormtroepen slaagden er in zich van eenige stukken licht geschut meester te maken, die de vijand naar de overzijde (zuidzijde) van de rivier had weten over te brengen. Tegen het einde van den vijfden dag is de toestand als volgt de vijand, die door den onwrikbaren tegenstand der Italianen en en hun voortdurende tegenbeweging ver plicht is gewurden, om van zijn aauvanke lijk plan af te zien, trekt al zijn krachtsin spanning samen in de sektoren van de Mon lello en van San Doua, doch slaagde er niet in zich een doortocht te banen, daar hij vast genageld is aa> den terroinstrook, dien hij uitgebreid, dank aan den krachtigeo 9teun der marinebatlerijen, de dappere matrozei en bersaglieri. Wij namen 150 gevangenen en veroverden talrijke wapens en oorlogs materiaal. Op het overige front houden wij bij min hevige gevechten, onze lijnen verbeterei en nieuwe gevangenen en materiaal binnen brengen. Op de hoogvlakte van Asiago is een onzer afdeelingen met eene groote stoutmoedigheid in klaarlichten dag in een vooruitgeschoven post gedrongen en nam dezen, na een hevig gevecht gevangen. 10 vijandelijke vliegtuigen en 3 kabelballons werden neergeschoten. KONSTANTINOPEL, 23 Juni. Palestinafror.t De gevechisbedrijvigheid bleef in matige grenzen. Wederzijdsch ge 8chutvuur. De vliegersbedrijvigheid was levendig. Op de overige fronten neerscht er rust. AVONDBERICHT BERLIJN, 24 Juni. Van de verschillige gevechtsterreinen niets, nieuws. BERLIJN, 24 Juni. Nieuwe duikboot- suk8essen in het spergebied rond Engeland: 16,000 bruto regisierton. Twee stoomsche- 1 en werden aan de oostkust van Engeland uit sterke begeleide konvoois uitgeschoten LUCHT-OORLOG BERLIJN, 23 Juni. In de laatste dagen hebben herhaalde' vliegeraanvallen op Brugge, Oostende en Zeebru*ge plaats gehad. Hierbij werd het gasthuis van Oostende, ondanks de volkenrechtovereen- komstendoor vijandelijke vliegers aange vallen en getroffen. Te Brugge werden vijf inwoners gedood en elf gekwetst. Militarische schade werd niet aangericht. Verscheidene vijandelijke vliegtuigen werden neergescnoten. Luitenant ter zee Sachsenberg de chef der plaatselijke marine- jacht vliegers, behaalde zijn 15° luchtzege. GENEVE, 24 Juni. Le Petit Pansien meldt, dat de vliegers adjudant Dulac berg voornemens in verlof te gaan, wat voorzeker niet het geval zou zijn indien zich het Huis der Afgevaardigden, dat op 4 Juli weer samenkomt zich nogmaals met de stemrechtkwes ie zou bezighouden. Uit wel ingelichte bron blijkt overigens dat er zoo het blad verneemt in September of October nieuwe kiezingeu te verwachten zijn. De Rijksdag Naar het Berliner Tageblatt verneemt, zal er aan den Rijksdag nog voor het intre den van het verlof een nieuw kredietvo<>rstel voorgelegd worden. Het laatstleden krediet van midden Maart beliep tot 15 miljard, zoodat, indien het huidige krediet dezelfde som bedraa.t, de totale oorlogsschuld van het Duitsche Rijk, honderd en dertig mil jarden zal bedragen. Volgens jhetzulfde blad 1 er ook aan den Rijksdag een voorstel tot nieuwe verlenging der wetgevende periode voor een tijdverloop van één jaar, voorge legd worden. Rends verleden jaar werd de legislatunrperiode «en jaar verlengd. Woensdag zal er bij den rijkskanselier eeu parlementaire avondstond plaatsgrijpen. IN OOSTENRIJK Ministerieele krisis in Oostenrijk WEENEN, 23 Juni. De huidige minis terraad heeft tot het gezamenlijk ontslag Tan het kabinet besloten. voor eene proefvlucht. Toen hel toestel zich op lóü meiers hoogte bevond, kantelde het stortte neer. Beide vliegers werden onder het toestel teruggevonden. om en verkoold nog op den rechteroever van de rivier bezet®Br£eailt Morin, te Mélun opgestegen waren houdt en die niet breeder is dan twee kilo meters. ROME, 23 Juni. De hevige drukking van het vijandelijk offensief, weike heldhaf tig het hoofd geboden werd opflgeheel het slagfront, dank aan den dapperen tegenstand eu aan den aanvalsgeest onzer troepen, is sinds 20 Juni 's avonds niet hernieuwd ge worden. Gisteren deed de vijand een hevigen plaatselijken aanval inde richting van Losson (zuidwestelijk Fossalte), doch hij werd met verliezen teruggeslagen. Zijn hevig samen gelrokken vuur op den Montello en in de streek ten noordwesten van Grappa lokte tegenwerking onzer batterijen uit. Verschei dene vijandelijke pogingen om vooruil te rukken, werden verijdeld, ondanks de hevige ariillerieoudersteuning des vijands. Nabij Cava Zuccherina hebben wij bij nieuwe schitterende gevechten, ons bruggehoofd IN DUITSCHLAND De stemrechtkwestie in^Pruisen. BERLIJN, 22 Juni, De Rijkskanselier zal nopens de stemrechtkwesiie in het Hoe renhuis h*t woord nemen. Het stemrechts voorstel zal samen met het ekonomisch plan aan het Heerenhuis onderworpen worden. EEN EN ANDER Een Vredesstap aan gang De «Wiener Miitagsztg» meldt uit Zurioh: Van vertrouwbare neutrale zijde wordt er verzekerd dat een opmerkelijke vredesstap tegenwoordig aan gang is, die des le ernsti ger te nemen is, daar hij strekt diskreet gedaan wordt. Het geldt eene kolektieve aktie naar aanleiding van den vierde ver jaardag van den oorlog dien men wil benut tigen om uit de in alle landen te bespeure» oorlogamoehnid en opschudding de gevolg trekking te maken die tot den vrede moeien leiden. Levensmiddelenbevoorrading van België en Noord-Frankrijk Naar het Gorr. Bureau verneemt, zullen binnen kort eenige personen voor de levens middelenbevoorrading van Belgie en Noord Frankrijk te 's Gravenhage bijeenkomen ten einde zoo mogelijk met de betrokken regie ringen maatregelen te beramen, waardoor in 'i zeer ernstig tekort aan levensmiddelen in die streken zal kunnen worden voorzien. Sneeuw in Argentina BUENOS AYRES, 24 Juni. In Buenos Avres en vele andere plaatsen, waar tot hiertoe nooit sneeuw gevallen was, sneeuwt het thans. De sneeuw valt sinds gisteren, BERLIJN, 22 Juni. Uit kringen der bij '10i begin van den namiddag op de stad omgeving van de Pruisische regeeriog ver I '>00r. neemt hel Achtuurblad dat men geene ver- Het was een buitengewoon seiouwspel dere lezfi.g van bel stemrechtsvoorstel moet daar het de eerste maal was dat men witte verwachten daken, boomen en straten zag. Ook «Ut .Up o Juli namelijk is de plaatsvervanger Rosario en andere steden worden -roet» van den heer minister voorzitter Dr Fried-sneeuwvallen gemeld.

De Volksstem | 1918 | | pagina 1