HEIL ONS VORSTENHUIS Herhaling ran Nationale liederen STADSNIEUWS HEDEN AVOND De voorwaarden wapenstilstand Belgisch Nationaal Lied Naar Wijd en Zijd XXIV JAiR N' 222 Waanadag 13 Raiember 1918 DE VOLKSSTEM Drukker-UitgeverJ. Van Nuffel-De Gbndt. Bnreelen Kerkstraat. 9 en 22, Aalst. WELKOM UN ONZE VERBONDEN LEGERS Wanneer de kanonnen der ver bonden lagers, onder liet opper bevel van Koning Albert, het brui gchende Noordzeestrand bevrijde, dan begon een stormgeluid der triomfldok van Brugge's belfort •n bracht de blijde mare aan Roeland van Gent, die over Vlaan deren en over gansoli België laidde De victorie komt in 't Land,.de vijand moet huigen voor de macht der verbonden legers. Beü ons Belgisch Leger dat in dagen van smart en beproeving een overmaohtigen vijand weer stond en daarmede België er Frankrijk en Europa van het mi litarisme bevrijdde. Heldhaftig als David tegenover Goliath wist het den overmoedigen reus te kwetsen en te verzwakken, om hem in de onvergetelijke IJzergevechten tot staan ie brengen, en hem na lan gen strijd te doen uitbloeden in 't water van den IJzer Heil aan ,t Fransche Legerdoor a'eeuwen hoen beroemd om zijne helden daden, dat in den beslissender) Marneslag de kans des oorlogs deed keeren en onder 't geleide van Focli, de keurtroepen *an den hoogmoedigen keizer bewees, dat Frankrijk, niettegenstaande do zware zedelijke crisis welke het had doorgemaakt,zijne vaderland- ache deu_dei: niet hal verloren. De godsvruotit tot betH. Hart, die in de Fransche legere was doorgedrongen, deed de Duilschers van verwondering opzien, wanneer !ze 'u de loopgraven vonden de banieren van 't H. Hart, die hen de overwinning zouden ont stelen en de hoop op een hernieuwd christen Frankrijk zouden bevestigen... Heil aan Brit sche Leger! als bespottelijk door een afgedankten keizer betiteld, heef1, het den Pruisen doen ge voelen, dat de taaiheid van den Brit geen ijdel woord ;s, en dat het Engelsoh staal nog immer de macht heeft om tronen te doen wankelen en oorlogskansen te verzekeren.... Heil aan U, Amerikanendie eerst Belgenland door uwe milde voortbrengt hebt gevoed, en die later in naam van 't Recht, een volksleger hebt ge vormd, dat met oustuimige kracht den genade slag voor de middenrijken hebt verzekerd en verhaast, en die de spil van de Duitsche lerug- tochtsbëweging onder uwe aanvalswoede hebt doen kraken.... Heil aan U allen want gij zijt de overwinnaars van liet Recht en de bevrijders van ons Land 1 O Heldenkoning en Heldenkoningin, gij brengt ons met liet Belgisch Vorstenhuis den blijden dag des Vredes en der Vergelding! Alle harten jubelen van aandoening en liet volk zingt u zijne liederen van trouw en be wondering. Als ideaal van christen moed en Vaderlands liefde was uw voorbeeld steeds, met Gods hulp, een steun en een troost in dagen van rouw en onvergetelijke smart Gelijk de Israëlieten eens verlost werden uit de slavernij van Egypte, om na jarenlange harde beproeving het beloofde land binnen te dringen, zoo komt gij ons verlossen uit de slavernij van Duitschland, om ons na deze bit tere jaren den Vrede te brengen die wij God met volharding hebben afgesmeekt en verkre - gen Hard is de tijd geweest 1 Wij hebben geleden in ohs goed en bloed; vreemdejiarbaren hebben ODze vrouwen en kinderen mishandeld, onze steden en dorpen geplunderd, onze gedwon gen civiel-arbeiders neergeschoten of doodge marteld. Zoo ver hebben zij hun cynieke hoos- heid gedreven, dat zij hunne onuitwischbare wandaden met den stempel van oorlogsnood, of met de gemakkelijke uitspraken van kanseliers en neutrale commissies trachtten te rechtveer éigen of te verschalken. Alhoewel trouwelooze medeburgers twist en tweedracht zaaiden of door schandelijke uit buiting, of door zedeloos verkeer met den vijand hun eigen volk hebben onteerd, toch heeft het grootste en het beste deel der bevolkiDg zijn lijden met kalmte en christene Vaderlands liefde gedragen. Nu juicht uw volk in 't bewustzijn van zyn plicht en der rechtsherstelling die op alle ge bied de getrouwheid van het Belgisch-Vlaarn •che volk zal komen beloonen en bevestigen. KERKELIJK NIEUWS. De Eerwaarde Heer Deke* va» Aalst laat weten dat er, in d» Hoofdkerk van St Martinua, een groote godsdienstige Pleoh.tigheid zal plaats grijpen, onmiddellijk na 't «luiten van den Vrede. Een plechtige Te Doum zal ge zongen worden door al het volk, alsook een Feestlied van dank baarheid voor den zegepraal onzer legers. Nadere bijzonderheden zulle» toekomende week aangekondigd orden. op de Groote Markt onder het bestuur van MIJNHEER GUSTAAF PAPE bestuurder der Stedelijke Muziekschool. Getn uw aan uwe Majesteit, hoopt het volk opb( uring uit den stofl.•lijken, geestelijken e z< de:..ktii nood waarin iaisge ooriogsjaien hè», nog dieper hebben geu mpeld. In eenheid van nationaal gevoel wenseht het mede te werken aan den heropbouw van ons zoo diep geteisterd Vaderland, door vrije ont wikkeling van alle raseigen krachten, die ons land zullen maken tot een sterke volksgemeen schap. doordroigen van de chri-tene beginse len van recht cn liefde, waai van .Gij den hel- dentolk zijt gebleken Ons volk zal nooit het bloed vergeten welke de machtstheorie van het pruisisch militarisme heeft doen vloeien, noch de puinen die het heelt opeengehoopt, want onze afgemartelde kinderen, onze bloedende soldaten, onze oud- geweende moeders zullen aan de toekomst lee- ren, dat een volksbestuur dat niet handelt naar de wetten van liefde en recht, tot de bar- naarschheid terugkomt en het leven der uatién met ondergang en verdrukking bedreig'. Die wetten van liefde en recht heeft uw Ma jesteit met de verbonden maenten hoog gehou den. Dit was uwe en onze macht en steun in dagen van nood en smart. Doch do lijd heeft bewezen dat God met dezen is die voor het recht kunnen lijden en storveD. Daarom stijgt tot u, o Koning der Belgen, uit de graven onzer gesneuvelden, uit het harte van ons volk een kreet van eendrachtige liefde, die voor God zal getuigen, dat Vorst en Volk, dat zich aan Hem toewijdde, nooit zullen vergaan, maar leven tot stichting der wereld, ais toonbeeld van rechtsgetrouwheid en liefde tot Dezen die 't lot van Vorst en Volk in zijn handen draagt I Eene groote natie had tegen ons onreoht gepleegd. In dagen van oorlogsfurie en eerste zegepraal zou Duiisohlaud ons overweldigen en annexeeren; te dien dage waren geen rechters meer in Berlijn maar er waren nog rechters in Parijs en in Londen, en bovenal, er was nog een Rechter in den hemel. De natiën alsdus zullen waarschijnlijk na dit leven niet meer beslaan, alle gelukzaligen zullen in de gemeen schap der Heiligen ingelijfd worden. Daar er dus voor de natiën geen vergelding is na dit leven, zoo inoeièn hunne wandaden op aarde gestraft worden. Alle natiën hadden schuld bij God, en daarom hebben ze allen door dezen wereldoorlog geboet, dooli Duitschland bovenal werd op zichtbare wijze om zijn on recht gestraft. Dezen die den oorlog ontketenden zien iiunne macht verbrijzeld, hunue kroon ge vallen, bun degen gebroken, en zien bun droom beelden van triomf vergaan tnssohen de dam pende puinen en de stapels lijken die ze hebben opeengehoopt. Moobte dit voorbeeld aan alle staatsmaciiten leeren, dat alleen Liefde en Recht de sterkte van 's lauds bestuur bevesti gen, de welvaart der natie bevorderen, «n als grondslag dienen van den Vredebond der Vol keren. P. D' Berthold, Cap. van don 1. De wapenstilstand wordt van kracht 6 uur na de oiiderUekening. 2. Onmiddelijke ontruiming van Belgie, Frankrijk en Eizas Lotharingen binnen de 14 dagen. De na dien tijd overblijvende troepen zullen worden geïnterneerd en krijgsgevangen gemaakt. 3. Overlevering van 2000 kanonnen van zwaar kaliber, van 30,000 machinegeweren, 3000 mijnwerpeis en 2000 vliegtuigen. 4. Ontruiming van den linker Rijnoever bezetting van Mainz, Goblenz en Keulen met een bijg-bied lot een diepte van 30 km. 5. Vorming op den rechter Rijnoever eener onzedige streek van 38 tot 40 km. breed te ont ruimen op 11 dagen. 6. Verbod iets weg te nemen op den rechter Rijnoever on verplichting de fabrieken, spoor wegen enz. in goeden staat achter te laten. 7. Overlevering van B000 locomotieven, 150.00U wagons en 10.000 automobielen. 8. Onderhoud der bezettingstroepen door Duitschland. 9. Ten Oosten wagtrekking van al de troepen tot echter hel front van l*u Augustus 1914. De tijd voor dien aftocht is niet bepaald. 10. Verzaking aan liet verdrag van Brest- .Litovsk en van dit van Bucharest. 11. Onvoorwaardelijke overgave van Oost- Afrika. - 12. Herstel van de Nationale Bank van Bel gië en wedergave van het Russisch en Roe - meeuscli goud. 13. Wederzendiug der krijgsgevangenen zen der wederneeriglieid. 14. Afstand van 100 onderzeeërs, 8 lichte kruisers eu 6 dreadnoughts de andere oorlogs schepen zullen ontwapend worden en onder be waking der verbondenen gesteld in onzijdige of verbondene havens. 15. Verzekeriug van vrije doorvaart door het Kattegat, ruiming der mijnenvelden, eu aller forten en batierieëu die de vrije doorvaart zou den veruinderen. 16. Voortduur van den blocus. De verbonde nen blijven vrij voort de Duitsohe aehepen kapen. 17. Opheffing aller beperkingen door Duitsch land opgelegd aan de scheepvaart der onzijdigen. 18. De wapenstilstand zal 30 dagen duren. (BRABANCONNE) Woorden van E. B. Muz.Van Oampbxhobt# 1. O Vaderland, o edel land der Belgen, Zoo machtig steeds door moed en werkzaamheid, De wereld ziet verwonderd uwe telgen Aan t hoofd van kunzt, van handel, nijverheid De vrijheidszon giet licht op uwe wegen, In onbevreesd «taart gij de toekomst aan I Gij mint uw Vorst, zijn liefde stroomt u tegen, Zijn hand geleidt u op uw gloriebaan. 2. Woei eens de storm ons toe uit vreemde streken. Blijft, Vlaming, Waal, vereend met hart en ziel; Ons voorgeslaoht heeft nooit een stap geweken, Maar streed met moed, en zegepraalde of viel l Het roept ons toe - Bewaart 'terf uwer vadren I Bewaart hun roem uw eendraoht zy uw macht t O luistert nooit naar lafaard» en verradren I Weg met al wie het Vaderland veracht. 3. Aan 't fiere Land waarvoor ons vadren streden Beheort ons hart, behoort ons goed en bloed f Werd ooit de grens door vreemden overtreden, Wij schoten toe, met Vlaaraschen heldenmoed I Laat overal 't driekleurig vaandel wappren, In dorp en stad, bij' burger en soldaat Dat zinnebeeld is heilig voor de dapperen I Wee hem die 't ooit wou schenden of versmaadt. Woorden van G. Th. Anthbunjs. Muziek van F. A, Gbvakrt. De tijd spoedt heen en bakent reeds de baan. Waar ook nieuwere tijden ons wenken Wij volgen fier, en zulien langs de baan. Onze roemrijke vaadren gedenken. Is uw bodem hier klein, ginds wacht u een strand, Als een wereld zoo groot, waar uw vlag staat geplant Immer vooruit dappere telgen, Moedig en vrij vast hand ie haad, God omsluite in zijn zegen der Belgen Vorst en land Uw lange vrêe, zoowel als kamp en strijd, Heeft uw vuisten verhard hij het werken En wat ge scliiept, en bouwdet wijd en zijd, Draagt uw eerlijken naam, en uw merken. Zwelt uw ader te nauw, voor uw bruisende bloed, Laat het stroomon alom, als een vruehtbren vloed Immer vooruit, dappere telgen I Moedig en vrij vast hand in hand 1 God omsluite in zfjn zegtn der Belgen Vorst en land I O heii ge grond, der vaadren erve en houw, Door hun zweet en hun bloed ons verkregen g Of verre of na, hem zullen hou en trouw. Hunne zonen bewaren in zegen. Wijken kinderen uit, hier toch vaardig geschaard. Zijn er duizenden steeds, die beschermen den haard Immer vooruit, dappere telgen, Moedig en vrij vast hand in hand God omsluite in syn zegen der Belgen Vorst en land f

De Volksstem | 1918 | | pagina 1