Heg kan geilseM betalen He! 1st der Keizerlijke ttsiiiie. oorw^ardsiijko esMracit Be le3§tsi§ in MssMaM' Het Diiitscli leger STADSNIEUWS Brass8rl8S-& Maligrïss Aissi. isss Vier-en-twintigste jaargang nummer 251 Zondag 20 en Maandag 30 December 1918 El Een© oplossing? De ooriogsuitvindingen Het Vatikaan en Italië Presifient VfUssa la Esgglsaa fa» Koülnj 4!l32rt fa iuaeimsris uSüöfr-ii gezag Een nieuw vosrliaeld ?aa 's vljaatls e isensslielijfcs handelwijze. Schrikkelijke moord te Eecke De pasloop der parochie vermoord. CENTRALE GAZ ET E-LESTRICITE EES HARTROPENBE PLECHTIGHEID (Anciennes Brasseries La Ross L'Etfiile) CENTIEMEN Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-,De Gendt. Iedereen ia 't akkoord om te verklaren dat Duitschland de geleden schade moet vergoeden. Natuurlijk zijn er in Duitschland verachilligo bronnen van inkomsten, docli er zijn ook schatten welke niet opbrengen en nochtans overgroot© waarde hebben. Er is in Duifschland een rijkom welke wij kunnen belasten en zelfs onteigenen, het zijn de kunstschatten, opeengehoopt in do openbare en bijzondere verzamelingen, in de palefóm en in de muzeums. Schilderijen, Beeldhouwwë^Jcen, kostbare voorwerpen, ziju geene voorwerpen van opbrengst, doch van genot. Eene natie 'kan niet bestaan zonder werkhuizen, doch desnoods kan zij leven zonder muzeums. Duitschland kan niet betalen Dal de verbondenen, terecht be komrnerd het noodige te laten, dan het te veel aanslaan. Er is hier geen kwestie, de'hand te loggen op de meesterstukken, W9ltig in bezit door de overwonnen vorsten of staten, om er de paleizen mede te versieren of de nationale gaanderijen mede'te verrijken. Wij zullen ons niet als meedoogenloos aanstellen, doch als schuldeischers, die al leenlijk, voor zooveel mogelijk, willed" in 't bezit komen van hetgeen hen toekomt. Dat men du3 de aflevering eissche der onschatbare rijkdommen, Opgestapeld in het Keizer Friedrichmuzeum te Berlijn, in het muzeum van schilderijen en in het muzeum van antieke kunstschatten van Munich, in dë muzoums van Dresden en Gassei en zóö vele anderen; dat men de keizerlijke verza niëlingen aansla van Berlijn, Potsdam, Zonder Zorg, evenals deze van den Koning van Saksen en van den Koning van Beieren. Al die antieke en moderne kunstwerken door bevoegde kommissarissen verzameld, zouden door dezos zorgen over de verschil- lige kunstmarkten verdeeld en ton voordeele der natiën, door Duitschland geschaad, ver kocht worden. Deze handeling, goed geleid, zou een eerbiedwaardig aantal miljards opbrengen. Daarenboven zou zij aan eenige landen, wier asteigendom door de vernielings woede der Duitschers meest beschadigd werd, gelegen heid geven, zich eenige wonderen, op hun grondgebied ontworpen oil voortgebracht, X j u\. 'JüJ Bureelen Kerkstraat, O en 2 Aalst. aan te schaffen. Eenige Vlaamse he meester werken zoudon naar Brussel, Antwerpen of Gein lerugkëeren; werken van do Fransche meesters Pater, Wqttoau, Fragonard, zouden van do paleizen van Willem II naar de galeriön van den Louvre of naar Versailles overgebracht worden. Nog anderen zouden in Amerika' de oogen gaan verlustigen en den kunstsmaak vormen van onze bondge nooten der nieuwe wereld. Een konfrater herinnert er aan, in 1915 in een groot Duilsch kunsttijdschrift, een inventaris dér Belgische muzeums gezien te hebben. Bij ieder kunststuk, schilderij, beeldhouwwerk, enz., stond de handels waarde vermeld, evenals het Duitsch rau zöum, waarhoen het moest overgebracht worden. De Duitschors zoudon hot dus niet kwalijk kunnen nemen, indien wij hen moten, met dezelfde maat waarmede zij ons wilden meten. tijdperk bestaan. Het moet de hervorming van het land aanvatten, tot bij do samen stelling der Constituante. Er waren echter drie voorwaarden gesteld Algemeen stemrecht op 21 jaar, vrijheid van vereeniging, deelneming der werkliedenafgevaardigden aan den herop bouw van het land. Indien menjdus goed verstaat, hebben de socialisten er slechts in toegestemd deel te maken van het eendrachtaministerio, op voorwaarde algemeen stemrecht op 21 jaar, syndikale vrijheid en deelneming der werk lieden afgevaardigden aan den heropbouw van het land to bekomen. Velen hadden wel getwijfeld, dat er iets moest ondersteken en daarom verdient de bekentenise van M. Vandervelde onthouden te worden. Ten gevolge van den oorlog hebben al de partijen zich 't akkoord gesteld dat een eendrachtsgouvernement noodig was. Er moest een kabinet van politieken wapen stilstand en van nationale heriDrichliDg tot stand gebracht worden. Noch de katholieken noch de liberale hebben yoorwaardeu gesteld voor hunne medewerking. Hunne vertegenwoordigers zijn in h6t ministerie getreden, om samen te werken aan ,het moeilijke en dringende werk der heropbeu ring van het Vaderland. Alleen de socialis tische partij maakt hare medewerking afhankelijk aan de verwezenlijking van een keel van haar programma. Katholieken en liberalen stemmen vlakaf toe in de eendracht; de socialisten willen slechts eene voorwaardelijke eendracht. De openbare denkwijze zal het verschil tusschen deze twee houdingen naar waarde weten te schatten. V— Eeue belasting van 80 miljard op de oorlogswinsten. Een teledram uit Berlijn meldt, dat den raad der volksmandatarissen een wetsont werp gereed maakt, waarbij eene nieuw9 belasting zou gglegd worden op de oorlogs winsten. Deze zouden 80 miljard opbrengen. Het verblijf van den Keizer in Holland De medewerker van don Daily Eocpress te Amsterdam, verneemt, dat Berlijn en den Haag thans druk in onderhandeling zijn, om keizer Willem, doch dat s >j niet 't akkoord komen. Holland zou willen dat die onge- noodigde gast er van door trekt, terwijl men er in Duitschland niet aai; houdt dat hij daar terugkeert. Ten einde bij de Verbondenen eenig medelijden te verwekken, heeft men reeds het gerucht verspreid, dat de Keizerin etorvend is en dat de keizer het stachtoffer is van zijn vaderland diefde. De medewerker van den Daily Express beweert integendeel dat de toestand der keizerin, sinds haar verblijf in Holland veel vorbeterd is en 'dat het komediespel is, haar als stervend te doen doorgaan. Hetzelfde mag gezegd- worden van den vaderlandslievenden makelaar. Hij heeft een onderkomen gezocht in Holland, omdat er eene muiterij was losgebroken onder de soldaten te Spa, en dat hij gevaar liep, door de Bolschewikigezinde soldaten gedood te worden. WilsraBt Se EJrwsse! Wilson wordt volgende week te Brussel verwaoht. Hij zal de gast zijn van onzen Koning en zal het oud hertel van prises Clementine bewonen. De Koning zal, in het paleis, een groot banket geven, ter eere van den voorzitter; een tweede banket voor twee en twintig personen zal gegeven worden in het miuiste- rie.der Yereonigde Staten, dat niet meer genoodigdon kan ontvangen. De sekrataris van kolonel House, de heer Garvér, die hier het bezoek van Wilson kwam voorbereiden, heeft Brussel verlaten Gisteren heeft bij het puin der universiteit te Leuven bezocht. De heer Carver was reeds, voor Amerika aan den oorlog deelnam den geallieerden zeer geneget». IIet Nieuws van den Dag, het gekend HoJlandeoh Dagblad, schrijft in een hoofd artikel, dat er verscheidene middelen zijn om met België overeen te komen, zonder dat het daarom noodig is, de kwestie der Scheide aan te raken 'Een dezer middelen zou zijn. voor de groot© haven van Antwerpen een vrijen en rechtstreekschen weg te maken, naar Zeebrugge, en een ander middel ware, het graven van «en kanaal, ton noorde van Gent, 'hetgeen zou overeenkomen, met het verbroeden der reeds beslaande (Leopolds vaart Zoo, zoo Ware het dan niet veel een voudiger, do Schelde af to leiden, derwijze dat zij niet meer over Hollandsch grond gebied loopt Oe spook -vliegtuigen Luitenant Fonck, de beste Fransche kamp vlieger, verklaarde dezer dagen, dat het vliegen aan den vijand vreeaaKjke verras singen voorbehield, in geval do oorlog nog eenige weken langer geduurd had. Zoo waren ej in de Engelscho marine oprechte »spook»vliegtuigen gebouwd. Deze hadden voor doel, van uit de lucht en veel sneller en zekerder het werk te doen der lorpéflos. Ten andere de DuitscTie vloot liet zich niet zien en schepen en havens waren :!oor de Duitschors vrij goed heschejmd. Indien de vijandelijkheden niet zoo ineens afgebroken waren, zouden de spook» vlieg- luigen eens oen reisje naar Kiel gedaan en de aldaar liggende schepen aangevallen hebben. Ziehier itoo deze vliegtuigen te werk gin gen Een,-hunnor, den vijand uit de hoogte bewakende, koos zijne prooi, deed dan eens klaps eene duikeling m$t eene snelheid van 241 kilometers per uur, richtte zich wederom op, op een afstand van 15 meters van de zee, loste zijn torpedo op het vijandelijk schip cn steeg dan'terug op, om weldra in de wolken te verdwijnen. De aanval ging zoo snel, dat de vijand reeds in.de diepte zonk, vooraleer een kanon op den aanvaller te kunnem richten. In een dergelijke» ainvai, bracht een Engelsclie vlieger een Turkschen transport- sioomer, 3000 soldaten vervoerende, tot zinken. De Belgische socialisten hebben op do twee Kerstdagen te Brussel een Kongres gehouden. M. Van der Volde, minister van justicie, hield er velgend'o toespraak Na vier-ja ar afwezigheid, bevind ik mij terug in uw midden. Ik ben er te ontroerd en tevens verheugd om. Gedurende vier jaar heeft de werkende klas, evenals geheel het Belgisch Volk voel geleden. Ik wensch u geluk, omdat gij nooit gewanhoopt hebt aan de vrijheid, aan de demokratie, aan het socialisme. Ik wensch u geluk, omdat gij ons lieve werkliedenpartij versterkt hebt. Wanneer ik te Brussel teruggekeerd ben, bevond ik mij tegenover een voltrok ken feit. De landelijke Raad had een dagorder gestemd met 29 stemmen tegen 4 on 1 onthouding. De landelijke Raad verklaarde zich dus voor.een ministerie zonder paf tij meerder heid. Deze voorwaarde is vervuld. Hot ministerie zal slechts voor een overgangs Onderlinge twisten. Het orgaan oer linker extremisten, meldt, dat de minderhehlssocialisten besloten heb- hen, voorde kiepiuge»der Constituante, te weigeren, met de meerdorheidssocialiston blok te maken.Zij zullen afzonderlijke,lijsten voorstellen. De Berlijn er bladen berekenen, dal dientengevolge de burgeparlijoü 74 zetels zullen winnen, Leger en gouvernement zijn 't akkoord, HJt Duitsch gouvernement heeft zich mot maarschalk Hindenburg.-'t akkoord gesteld over het houden der kiezingen voor de Na tionale vergadering. Deze kiezjogën zullen plaats hebben onder bescherming en met de medewerking der troepen, daar de groep Spartacus besloten heeft, te trachten de kiezingen te verhinderen. De groep Sparcacus had gisteren te Berlijn 40 raeetingen ingericht, om tegen de kiezin gen stelling te nemen. Generaal Groener, vergezeld door d© le den van het gouvernement, woonde gisteren de eerste zitting van het nieuw uitvoerend komiteit van den Arbeiders en Soldatenraad bij. Daar ook kwam men geheel Jt akkoord. Men nadert snel naar de vorming van een blokgouvernoment, bestaande uit do burgerij, de raeerderlieidssocialisten en de gematigde minderheids3oclalistGn. Alles laat vermoeden, dal het dit gouver nement zal zijn, dat voor Duitschland den vrede zal teekonen. Ebert is meester Volgons berichten uit Stockholm,* is Ebert thans meester van den toestand.Velen raden hem aan, zich Van Schoidemacn af te scheiden, daar deze het gouvernement in zekeren ziu schade berokkent. De briefwisselaar van den Times to Rome meldt dat de toekomstige positie van bet Vatikaan en de betrekkingen van den H, Vader met het Italiaansch gouvernement en de Italianen, op dit oogenblik ernstige besprekingen uitlokken, in betrek met het bezoek van den koning van Italië te Parijs. Het belang dezer kwestie werd bijzonder in 't licht gesteld door een telegram uit Rome, volgens welk Giornale d'ltalia geneigd zou zijn tot een konkordaat tusschen Italic en den H. Stoel. Ho1, zelfde blad zou willen zien, dat de groudfobiedejijko eiseheo welke de H. Vader zou voordragen, naar Pül^iüna. göt-iüIiL zijn. Het orgaan van het Vatikaan, Osservatore Romano beantwoordt het schrijven van de Giornale d'Italia mot aan artikel getiteld Een nieuw tijdvak in de betrekkingen lussclien Italië en den II. Stoel. President Wilson ia te Dover aangeko men. Hij werd begroet door de oorlogs-' schepen, die allen hunne groot9 scheepsvlag geheeschen hadden. President Wilson werd opgewacht door den hertog van Connaught, die hem namens koning Joris verwelkomde, en door den meier van Dover. Hij werd geestdriftig toegejuicht. Rond 2 1/2 kwam hij te Londen aan, alwaar eene ontelbaro menigte hem eene onveget8lijke ovatie bracht. Z. M. Koning Albert heeft incognito de stad Audenaerde bezocht,, wolke zooals men weet zoo sterk geleden heeft door het bom bardement de? Duitschers. 2T, M. had, op het stadhuis, een onderhoud met den burgemeester Dr Doutrebgne, die twee maanden ballingschap doorbracht in Duitschland. Na eenige vernielde gebouwen bezocht te hebben isonze vorst naar Kortrijk vertrokken Baron de Broqueville heeft insgelijks de stad Audsnaerdo bezocht. Hij ook had een onderhoud met den bur gemeester, die er op aandrong,, dat men zoo spoedig mogelijk bevrozen vleesch aan Oudenaarde zenden -zeü, en dat-men eonen maximumprijs zou vaststellen, aangezien het vleesch thans van 12 tot 15 fr. për kilo wordt verkocht en die prijs boven den pegel van iedereen is. Nog andere punten werden aangeraakt. M. de volksvertegenwoordiger Thienpont heeft al die vragen ondersteund. Minister de Brocquoville hoeft zijne vol ledige medewerking verzekerd om de be volking ter hulp te komen. M. de Broqueville heeft vervolgens de bibliotheek der stad bezocht, welke zosr belangrijk is, doch die erg beschadigd werd door oenen houwitser. not "Slcüclijk museum hoöït OOlC TGöl geleden. Minister dg Brocpue villa beeft zich, Audenaerde verlatend, naar Kortrijk bege ven. Uit Zurich wordt gemeld dat generaal Groener door Hindenburg afgevaardigd om aan de uitvoerende kommissie van de werk lieden en soldatenraad vau Êerlijn de eischen van derf staf ovor te maken, er in golukt is eene ware kapitulatie van de Ber- lijnsch9 soviet te bekomen', die verzaakt aan de toepassing der antimilitarische voor-' stellen, gestemd door het kongres. Het hooger hevel behoudt al zijn getag en zijne macht en de officieren zullen .voortgaan met tucht in het leger te doen heerschen. Van den andoren kant komt oen komiteit gevormd te worden, m der het voorzitter schap van generaal Kolibrecht dal voor doel heeft al de officieren van het Duitache leger in osn verbond to vereenigen, dat het volgend programma zou naleven. Heropbouw van een groot Duitschland herinrichting van het leger door al de nationale hulpbronnen te gebruiken her - Stelling van het volstrekte oppergezag van het kommandement. (Dus weer de opper heerschappij van den sabel). Men heeft bestatigd dat d9 zieken en gekwetsten uit de gevangenkampen var) Duitschland, er in ellendige voorwaarden verkeerden. De Duitschers lieten ze over aan Belgische en Verbondene vrijwillige ziekenverplegers, zonder aan dezen de noo dige middelen te verschaffen om deze ongelukkiger! te verzórgen. Er waran b. >naamd geene geneesmiddelen; De kampen werden in een en onbeschrijflijke» staat van vuilheid gelaten. Sinds langen tiju hadden de Duitschers de barakken niet meer gereinigd om te eindigen begroeven zij zelfs de dooden niet meer. In liet hospitaal van het kamp te Soltau, bleven lijken, gedurende acht lot tien dagen in het doodeu huis. Dringend was het dezen toestand te ver helpen, die eens te meer, de hatelijke men taliteit en de onmenscheiijke handelwijze des vijanda in een klaar daglicht stelt. Zoo haast de Minister van Oorlog dazen staat van Zaken heeft gekend, heeft hij aanstonds bevolen dat gezondhoidatroinen zouden naar Duitschland worden gestuurd, ten einde de zieke en gekwetste gevangenen naar België terug to brengen. Niol alleen zullen deze treinen het perso neel, eetwaren, Verbanden en 't noodige apothee&materieel vervoeren, maar daaren boven liet gezondheidsmaterisol bestemd ter uitdeeling in de kampen waar de gevangen achtereenvolgens zullen worden opgeladen. Bijzondere bevelen werden gegeven opdat deze treinen de meeat gevraagde geneosmid- delen, namelijk codéine, cafóine, aspirine, salicylsoda,'pyramidon, digitalis, creosoot' urotropine, salol, ichtvol, kalomel, diuré- tine, hechtpleister, zwavelzalf meevoeren. Alles wordt in het werk gpsteld, epdat de rieken en gekwetsten ten spoedigste al do I ZONDAGRÜST. Zondag 29 December zorgen zonden verkrijgen, die hun toestand ad alleen open blijven, van 'e mid dage tot vergt on Opdat zij zoo haastig mogelijk in'e middernaohte de dienstdoende Apotheek Belgie zouden worden teruggebracht. van M. Deibectj, Bissehopslraat. Donderdag nacht ward te Eecke, de E.H. Pastbor De Baere, geboren te Lokertn den 1 Januari 1SG1 en sedert 1910 pillier pastoor benoemd, in de pastorij door een ellendeling vermoord. De dief-moordenaar was langs den bof der pastorij in huis gedrongen. De pastoor gewekt sprong op en werd door den ban diet met oen snijdend voorwerp eenon kap op hot hoofd toegebracht en vervolgens doodgeschoten. De meid van den esrw. heer pastoor die aan den moordenaar is ontsnapt, vluchtte langs den hof de straat op en riep om hulp, waarop de bewoners die aan de kerk wonen ter nulp snelden. Demoordenaar had middelerwijl de vlucht genomen, of er iet^gestolen is, is nog niet vastgesteld. Alle hulp voor don eerbiedwaardigen priester was vruchteloos. Hij was een lijk: 'i slachtoffer is getroffen Sfi het hart door een.geweerschot. ts^snssambaÉammgwa J Kerk van Sin! Warlinus. Dijosdag 31 December, te 0 1/2 ure, zal plaats hebben de Generale Berechting voor de zieken. Men gelieve Maandag de naam der zieken ter sacristij in to dienen. Kerk der Zwarte Zusters. Maandag 30 December, Gedurige Aanbid- ding van dankbaarheid voor de bekomen» woldaad der vrede. Tö 7 ure, H. Mis met zang; te 5 ure, Lof met Rozenkrans. Komiteit voor Hulp en Troost aan opgeëischte werkliedoh Hot Komiteit komt vanwege den kunst kring. Caritas, eene gift van vijf duizend franken te ontvangen. We denken de tolkte zijn van mnze ongeiukkige stadsgenooten, om de heoren Bestuurleden en Loden van dezen kring bunnen bosten dank aan to bieden, daar deze milde hulp ons zal toelaten menige smart te lenigen; Hot Komiioit. Te rekenen van 2 Januari 1919 zullen de kwijlschriflen voo'" Gasverhruik, huren en aankoopen van toestellen en benoooi: heden, evenals voor onderprokton (Coke, Teer, Sulfaat, enz.) uitsluitelijh in Belgisch geld moeten betaald worden. Er wordt insgelijks aan de gaaverbruikess met automatióke gasmeters bericht gegeven, dat hel Duitse!» geld welke in de gasmeters steekt, niet meer zal «anvoerd worden. Iedereen ia dus verphc'ut liet noodige to doen, om het geld in tijds weg te nemen. 354 336 Het ISesiuur. Donderdag, 2° Kerstdag, hebben 300 toe- zichtersen werklieden der stad, om 10 uren, in de St Martinuskerk eeuo groote Mia bijgewoond. Na de Mia hebben ze onzen onle'ageevende Schepene van Openbare Werken, Mijnheer D. De .Wolf, een prachtig geschenk toege stuurd, alsook den hiernavolgende» bri'ef Aalst, den 26 Depembor 1918. Aan onsen Achtbaren Heer D. De V/olf, Schepene van Openbare Werken der Stad Aalst, Uwe nederige werklioden en toezichters, nog onder den itidruk verjeeerende, waariu Ued. zijne voornemens ons ter kennis bracht, in ziino afmaóebiijkc" en levc.üsmartelijke red", ju... ja... na 4 volle jaren het hoofd geboden te heb ben, tegen hot Rijk dor Barbaren... door dvveop- zuohtffihuiden hoogdravendheid voortgezweept is nu, door vermoeidheid uilgojiul, na verlossing van het .duurbaar Vaderland, welke hem zoo innig aan het herie' lag, besloten, on rui dele lijk rust te nemen. O Barbaren, uwe straf zal u niet ontsnappen. Onzen duurbaren Ileor Schopoue, mot do edelste gevoelens bezield, Held der Aatstersche Lievolking_heel't manhaftig en met taaio wils kracht, ja, dag en nacht voor het welzijn van ons allen"en der Aalstersche Bevolking welke hern duurbaar aan 't harte ligt, gewerkt en ge zwoegd. Op lieden liabben wij allen, uwe verkleefde Werklieden en Tooziehter voor hot Altaar een krachtig Rozenhoedje gelezen, tevens don Almaclitigen fierder smeokoodfl de spoedige herstelling te vorleenen aan onzen duurbaren Heer Schepene. Wij willen onzen Hoe? Schepeno nog niet ver moeien root Hem alle lol betuigingen op ta sommen -tfolke wij hem verschuldigd zjjn) wjj weten^immersallen geuoeg welke erkentelijk heid wij aan onzen Edelen lieer verschuldigd zijn, met taaia wilskracht «n met leeuwenmoed bezield, heeft hij weten alle moei hik heden uit don weg te ruimen en to overwinnen, gelijk onze dapperen, die den vijand overwonnen hebben. Wij durven dusdanig, aan onzen Achtbaren Heer Schepene, onze innige .dankbetuigingen zonden, bijgeletd door dit nederig doch uit den grond U van allen toegekend gedenkteeken. Aanvaard, neer Schepene, de verzekering onzer hoogachtende gevoelens van uwe NEDERIGE EN VERKLEEFDE WERKLIEDEN. Soc. An. a ALOST. Conatituéa par acte passó par devant Maitre Lóou Limpens, le 26 Avril 1895. Annexes au Moniteur Beige du 15 Maï 1S95, acte n° 1592. Modifications aux statute par devant M® Léon Limpens, en' date du 6 Juin 4911. Annexes Moniteur Beige du 24 Juin 1911 acte n° 2734. Messieurs les Actionnaires sont priés d'asaister a l'asiëmblée générale extraordi naire, qui sa tiendra, le LuucK 13 Janvier" 1919, a 10 1/2 au siège social, ruo Thierry Martens, 18, Alost. ORDRE DU JOUR r 1. Exposé do la situation financière de Ia Sooiété. 2. Evenluellemsnt liquidation de Ia So- ciété. 3. Nomination d'un ou*de plusiours liquï- daleurs, Specification des pou-voirs a lui ou a leur accordés et autres points s'v rap- dortant. 4. Décharge évenluelle a donner aux Administrateurs ei Commissaires pour les exorcicea 1914—15—-16—17-^18. Pour lo dépót des titrea, MM. les Aotion- naires sonipriós de so conforme? aux statute. Pour le Gonseil d'Admikiuffation. (s.) Alex. LEFEÖVRÊ, 353 Administrateur.

De Volksstem | 1918 | | pagina 1