Waarom dis zaehtmoodlgbeld 80,000 Belgisoiie vlrttelingsn 08 kkzinpa ia Engeland Be Invoer ps krasMvo^er Woensdag en donderdag 2 Januari 19(9 Bs Erfgenamsn m Judas en Be Joed Ephraïm Generaal Pershing Een blijvend gevaar Vf}f»en*<wtttiigèfe Jaargang nummer I 3 CENTIEMEN pa -«u, mm L :J~- a i \b.J t Drukker-Uitsever: J. Van Ndffel-De Genot. 33 J&. C3- 3S XLj -A. H» Bureolen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Wederom is een jaar vervlogen. Het jaar 1918 is zijne duizenden voor gangers gaan vervoegen. Goddank behoort de schrikkelijke wereld-oo-rlog ook om zoo te zeggen reeds tot het verledene; Toen we verleden jaar op zoek wa ren naar een ontwerp voor onzen plakalmanak, kwamen wij op de ge dachte, bet afbeeldsel te geven van O, L. Vrouw van Vrede, in de Abdij van Affiigom vereerd. En zie, de Nieuwjaarwenscb der Volksstem is verboord geworden. De dwingelanden, bandieten, moordenaars, voelende dat zij grond verloren, waren gedwongen,, voor onze dappere zonen en broeders voor onze verbondenen te wijken en den wapenstilstand te aanvaarden. Ons België werd vrij en een zucht van verlichting ontsnapte onzen zoo lang geprangden boezem. Hij was voorbij, den lijd van alle soorten gru weldaden, beleedigingen, uitdagingen enz. He* tijdperk van vrijheid en eer lijkheid zou terug aanbreken. Aan O. L. Vrouw van Vrede, eere 3n dank, evenals aan allen die voor Èelgië hun bloed offerden en met leeuwenmoed streden, onzen dappeftn Koning Albert aan bet boold. Voor bet aanbrekende jaar, wen- ■scben wij aan al onze medewerkers en lezers alle heil, naar ziel en li chaam, een jaar vol van zegen zoowel voor 't eeuwige als voor hot tijdelijke. Het nieuwe jaar komt ons thans hoopvol tegemoet. Treden wij het in met het oog op don Allerhoogste, ver mits all'i goed van Hem komt. Een zalig en gelukkig Nieuwjaar dus, aan alle onze vrienden En deze wenscb sturen wij thans nog voel inniger, daar het de 25° maal is, dat wij hom onze lezers kunnen toesturen. Een kwart eeuws is ver- loopcn, sinds wjj eerst als weekblad, later als dagblad verschijnen. In ons eerste woord verklaarden wij onze leus en ons doel in de woor den Godsdienst, Vaderland-, Moe dertaal en Huisgezin. Wij denken niet, ooit aan die leus te kort gebleven te zijn. Thans meer dan ooit. zullen wij die leus getrouw zijn en verdedigen. Het hoofdartikel van ons eerst ver schenen nummer besloten wij met de bede, dat God met welbehagen op ons werk zou neerzien en onze pogingen Zou zegenen, Wij zwoeren op bet in geslagen pad vooruit te gaan, nooit achteruit. Dien eed houden wij nog, onveranderd. Wij smeeken ook God, dat Hij ver- dor ons werk onder zijne bescherming- zou nemen en onze medehulpars en lekers, in zijne zegeningen zou deel achtig maken. VEPvVOT G VAN NAAR R. D. N« 196° VERVOLG, Als de arme jongen in het loven blijft z;,l hij het u te danken Robben. Ik was ster vend toen gij mij hiblpt. Ik zal u nooit mijne soliuid kunnen völdoon. Gij zijt mij aiels /sohuldig, sprak da Ehgelsciiman. Zondei-yw voorbeeld zou ik er niet aan gedacht Rebben af te dalen. Maar ik offerA» mij op vooreen vriend! En ik voorbeen mensch. O, gij zijt goed riep Lavergne hem de hand reikende. Dez© stiet hij met hittere droefheid terug. Neen, ik ben niet goed. En uwe toewijding Was 69D plicht. Mag ik u dan uiet bedanken Neen. Noch u liefhebben. «*- Niemand heeft mij meer lief.- Douglas sprak die woordaa zóo mistroos tig, dat Lucien er door bewogen word. Hij zweeg echter om de Einreischijian niet vor der te grieven en zwijgend bereikten zij de gidsen Victor bad van .de reisdekens een bed voor Cyrillus gemaakt, dat op den stemton muilezel gelegd word. To-?;; n.* -daarmede gereed was, zoi-J» J« L :g&l*0&u}«tft tot zijne gidsen JEGENS DE DUITSOH JS&S Onder dien titel schrijft La Ltbró Bel- gigue Een lezer, die het slachtoffer was van de Duitschers, zendt one een verontwaardigd schrijven, dat onbetwistbaar de ziens wij zo van het grootste deel onzer landgeuooten Hoe vindt gij de verklaring van M. Van der Velde, minister van justicie, over de Duitschers welke in België bleven M. de Minister zogt kortaf, dat hij voor gedragslijn zal nemen, streng doch gematigd te zijn. Gematigd is hij eerst en vooral, dat geloof ik w Hij zal onkel de Duitschers uitzetten die den vijand gediend hebben Maar, Mijnheer de Minister, zij hebben liem allen gediend. Zij diö dienstplichtig waren, hebben hem gediend in het leger; al de anderen, zonder onderscheid, zijn door het generaal gouver nement gemobiliseerd geworden, 't zij voor de Biiros 't zij voor de Zentralen 't zij voor de opeischingsbureelen, 't zij voor de bewaking der opkoopors van levens middelen, enz. Dat men voor de Elzasaers, de Oosten rijk J.taliaanéchen, de Polen, enz., wat door de vingers ziet, is aan te nemen. Doch voor de anderen Wat do verblijfstoelating betreft, men zal bekennen, dat zulks een onvoldoende maatregel is. Aan wien en ter welker gele genheid zal een Duitscher zulks moeten toonen Voorzien van zijne toolating, zal de D ui lacher vrij en vrank heel België door kruisen, juist als de eerste de hoste Belg, Indien men ze niet wil interneeren, in afwachting dat zij uitgedreven worden, dat men dan voor hen een Meldeamt make; er zullen Belgen genoeg te vinden zijn, die bekwaam zijn om het Meldeamt in orde in te richten. De verklaringen van M. Van der Velde getuigen van een vergeyingsgeest welke onverdraaglijk is voor dozen die 51 maanden onder de Duilsche dwingelandij leefden M. de Minister heeft maar óens verontschuldi ging hij leefde dat schooiie tijdvak niet onder ons. i De Fransebe bladen herinneron er niet zonder reden aan, hoe snel de Duitschers na den oorlog van 1870, zich terug in Frankrijk kwamen nestelen on zij steken het niet weg, dat zulks nu niet meer zal gebeuren. De mensehelijke gevoelens van M. Vaudervelde zijn enkel troeven in de hand van al onze Duitse hé beulen, die zouden wenschen zich hier terug te komen vestigen. Wij geven den iezer van La Libre Bel- gigue volkomen gelijk en voegen er enkel bij, dat wij de Duitschers nu lang genoeg gezien hebben, dat wij ze kennen, en dat wij ze kunnen missen DE TERUGKEER DER UIT ENGELAND. De terugkeer dor Belgische vluchtolingen, welke 4 jaar in Engeland verbeven, is maar ongelukkig aangevangen. De eerste sloomer, de Ket'oa, welke Sou thampton op 20 December verliet, strandde drie dagen later ro don omtrek van Vlissin- gen, Man zal zich afvragen of de Keroa drie dagen noodig had, om van Southampton naar Vlissingeu to varen. Men moet echter rekening houden van de voorzorgen, welke dienon genomen te worden, om de drijvende mijnen te vermijden. Op 22 dezer, moest de Derbyshire Southampton verlaten en don zelfden dag vertrok de Klyber ook naar Ik ga niet verder naar boven. Wij gaan met deze heeren naar Interlaken. Ditmaal durfde Lavergne Douglas niet be danken, doch zijn blik verried dankbaarheid. Beiden wisten dat Cyrillus niet dood wa3; maar de lange duur zij tier bezwijming maakte hen ongerust. Toen zij hot dal naderden voegde zich een tiental boeren bij hen men had hunne diensten niet meer noodig, maar Lavergne beloonde hen ruim voor hunne bereidwillig heid en zij volgden dan de zwijgende kara vaan. "Waar verblijft ge vroeg de Engelsoh- man. In het hotel de Hansli. Goed, daarheen zullen we gaan. Maar de vermoeienis van den langen weg. Zal dei: zieke geen kwaad doen. Gelooft ge dat Ik ben dokter, antwoordde de En gelse!.-.aan. Waarom dat niet terstond gezegd Eerst moest ik uw vriend helpen, woorden zouden weinig gebaat hebben. Zult ge Cyrillus verder veezorgen Ja, antwoordde Douglas ik doe hel nooit, maar nu... Ik begrijp het, gij zijt rijk. Ja, zeer rijk. En 't medelijden met de lijdenden stel u in staat hen holaogloo3 te helpen. Gij bedriegt u, dat is niet uit modelij - Antwerpen, beiden met eene lading terug koerende vluchtolingen. Nog vole andere sloomera zulleu volgen. Hst is in Januari, dus binnen eenige dagen dal de terugkeer op groote schaal zal aan vangen. Van in do tweede, week van Januari zal de Great Eastern Railway G°, die haren dienst Harwich Antwerpen herneemt, eou derden summer, de Amsterdam gier beschik king stollen, zoodat er wekelijks drie vaarten zullen kunnen gedaan worden. En dati zal ook weldra de dienst Dover Oostende hernomen wordeD. Dit zal wellicht nog eenigo dagen duren, en zulks voor eene licht to begrijpen reden, Men weet dat de vaargeul van Oostoude versperd is, door hel wrak van den Vindictive de Eogelsche kruiser, die de Engdlscheö er deden zinken, om de duikbooien te beletten, Oostende te verlaten. Engeland! houdt er aan, dezen kruiser, aandenken'' van het schitterendste wapenfeit der Engolache marine, te behou den. Men beeft dus al het cirneat, waarmee dp" kruiser geladen was, golost, en weldra zal de zeereus naat jEngeland teruggesleept worden. J Men hoopt dat zulks tegen 15 Januari zal gedaan zijn. Reeds vóór lFobrum zal het grootste deel onzer landgeuooten uil Engeland terug gekoerd zijn en -akn het nationaal le??n werkdadig deel nemen. Een onzer redders 1 De Amerikaansche generaal Pershing, een echt vaderlander, een dappere, een kloeke hold, eon nieuwe wereldman van eerste sneê. Van kapitein werd hij brigadegeneraal. Hij volgde de Russische—Japatieosch» oorlog op en de schriften dis hij. daarna over oorlogskunde opstelde mogen ais hooge krijgskundige wetenswaardigheden doorgaan. Hij kom man deerde te San Francisco eu dan weid hij aan het hoofd gesteld van het Ameri kaansche expeditiekorps, hetwelk in Mexiko van 1 April 1916 tqt einde Maart 1918 slag sloeg en als do kern der legers, uil de Veroenigde Staten naar Frankrijk gezonden, moest uitmaken. Pershing kwam als opper hoofd der legers van de Nieuwe Wereld naar Europa. Op 2S- Maart 4&1SL sprak bii generaal Foch in dezer voege aan Ik kom u zeg ge» dat het Amerikaansche volk het tot eene bijzondere eer zoude rekenen, indien onze troepen in don huidigen te leveren slag mochten meevechten. Ik vraag bet in mijn naam en in zijnen naam. Niets anders blijft erover, dan thans den strijd te kampen. Voetvoelk, veldgeschut, vliegers alles wat we bezitten is het uwe. Doe er mee wat u belieft andere legers znllon gezonden wor den, zooveel nog als het u zal noodig wezen. Ik ben tot u gekomen om u bekend te maken dat het Amerikaansche volk fier zal zijn te mogen deel nemen aan den schoonste kamp der Geschiedenis. Men kent thans gonoeg de uitslagen van de Amerikaansche troepen in den wereld oorlog. t Schijnt dat de generaal de intervie wers niet geérne ziet. Wanneer zij hem ondervragen, antwoordt hij kortweg 't Is niet belangrijk voor 't volk. Pershing is een groot werker, een grillige goestigaard, de muziek en de schoone kun sten beminnende. Hij wil kennen wat hem van pas komt, en Let zoo gauw mogelijk weten. Wanneer hij in Frankrijk ontscheepte kon hij geen frausch; hij begon met de taal aan to loeren, zooals hij eens do Indiaansche talen bestudeerde. Hij aanveerdde een fran- e leeraar als meester, doch door 't lezen van boeken en gazetten en met een woor denboek nevens hem, deed hij rasaeren vooruitgang. Groot van gestalte, krachtdadig van uit zicht, bruin gebrand, schijnt hij er tien jaren jonger uit. Een zuinig', geregeld en werk zaam levoo, alhoewel hij 58 jaren telt, doen hem alle moeilijkheden en' den last van het bekleodo hooge ambt gemakkelijk to boven komen. Wijn drinkt hij niet, liever mineraal water en thee, dat zijn de ideale dranken van den waren krijgsman. Zoo wil hij het. Hoor eens, zeide Lavergne, men zegt dat uwe landslieden Gxcentriek zijn, maar ilc heb nooit iemand excentrieken trekker gezien dan u. Gij tracht u aan de dankbaar heid le onttrekken1 en de zuiverste toewij ding to doen doorgaau voor zonderlingheid. Maar hoe gij uwe edelmoedigheid ook wilt noemen, ik weet wat ik er van te denkon heb. Ik heb u de band gereikt. Ik bied zo u thans opnieuw aan als dien van een man, gereed datgene voor u en de uwen te doon wat gij voor hem hebt gedaan. Ik geloof u, peide de Engelschman, Geef mij dan de hand. Neen, ik heb gezworen. Hoe kalm bij ook was, hij scheen diep ontroerd toen hij de hand van Lavergne terugstiet, maar hij ging naast den muilezel voort. Aan de chalet gekomen ging Victor, ziende dat zijne tegenwoordigheid niet meer noodig was, vooruit, om don hotelier te waarschuwen dat er een ongeluk was ge beurd. Op het oogenblik dat de kleine karavaan de chalet naderde wrs het geheel nacht ge worden men moest toortsen aansteken. Op hot bericht dat or in do bergen een ongeluk gebeurd was, kwam gohesl het holel ip opschudding. Iedereen wilde Cy- rillus zien, die op b-.vel van den Engelsch man naar zijn eigen kamer gebracht werd. Vergeef mij, zeido hij tot Lavergne, in dit huis is geoue enkele flinke kamer dau juist de mijne. Vlottende mijnen kunnen 20 jaar rond drijven Do prins van Monaco deed dezer dagen in de Parijzer Akadomievan Wetenschappen, eene zeer belangrijke rnededeoling over liet gevaar dor drijvende mijnen, na den oorlog. De mijnen, uil do golf van Gascogne, van de Porlugeesohe kust of van de kust der Vereenigde Staten losgeraakt, blijven lang rondzwalpou tusschen Europa en Amerika, Alle voorwerpen, welke in bet Iianaal ronddrijven, worden,, volgens bewijskaaïten der strooming, allen naar do Westelijke monding medegealeept, alwaar zij den in vloed ondergaan van den Gulf Stream. Deze verspreidde zich in verschillige deeien, na melijk do Fransebe .kust, Spanje, Portu- gaal, Marokko en zelfs de Kanarie eilanden. Van daar koeren de mijnen rechtstreekse!; naar de Antillen terug, kernen in de golf van Mexiko, alwaar zij opnieuw in den Gull' Stream terechtkomen en over de Bermuden, de Azoron en Madera, naar het Kanaal te- rugkeere». Zulk tochtje kan ongeveer 4 jaar blijven duren. De mijnen welke Ion Noorden van bel Nauw van Kales gezaaid waren en losge- raakten, dreven af naar Noorwegen en van daar naar de IJszee. De mijnen, welke luchtdicht gesloten zijn. kunnen aldus twin tjg jaar op zee blijven dobberen. Dë schepen, van Europa naar de Veree nigde Staten varendezuilen zich moeten houden ten Noorden oener lijn, ioopendo van den ingang van het Kanaal, tot den 50" graad Noorderbreedte. Na deze lijn gevolgd te hebben tot aaD den 3G'3 graad. Wester lengte, moeten zij zich richtten naar do zuid grens der banken van Nieuw Foundland. De schepen naar Amerika tèrugkeorende, loopen het grootste gevaar in de buurt der Europeesclie kusten en der Atlantische eilan dengroepen. Daarentegen zijn zij volkomen veilig ten Noorden van Madera. Do eerste kiezingen na den wapenstilstand, na den zegepraal der verbondenen hebben in Engeland plaats gehad. Do reeds gekende uitslagen brengen oeno schitterende overwinning voor de regee- ringspartijen. Bijna al de tegenstrevers do." regeering, alsook de vredesgezinder, zijn geklopt geworden, do gewezen ministers Asquilk en Henderson aan bet hoofd. Ook Rsmsay Macdonald en zijno socialistische vrienden, die zich al to geneigd getoond hadden, de vredeshand te reiken aan de Duilsche sooialisteu, zijn over boord geke- geld. De Engelsch9 kiezers hebben klaar en duidelijk betoond, dat zij de lessen van den oorlog niet zullen vergeten. Een der eerste gekende uilslagen was de kiezing van den vaderlandsgeziuden dok werker Ben Tillelt, de leider der dokwer kers van Salford. Deze bekwam 12,079 stemmeu logen 4,165 gegeven aan zijn libe ralen tegenstrever. Bij deze woorden lichtte Douglas het ver band op hij waschte do wond met de be zorgdheid van eene liefdezuster, toön ging hij over tot bet verwarmen van 't lichaam.. Lavergne hielp bom in alles. Zeg mij, dat hij zal leven riep Lucien. God is de moester, zeide Douglas. Die jongen droeg een zwaar kruis, zeide Lavergne en zijne vrienden moesten m6t hem eene harde proef doorstaan, maar er kwam reeds betersohap en de dokter gaf ons veel hoop. Wat scheelde hem dau vroeg de En- gelach man. Hij was kranksinnig, antwoordde dan Lucleu. O, riep Douglas. Hij zeide niets meei*en lichtte de oogloden van Cyrillus op en bekeek de oogappels. De jongen loosde een diepen zucht. Dat was eohter alles, hij sprak niet en keerde zich heen en weer, bracht de hand aan het gekwetst hoofd en viel toen weer in de kussens terug. Terwijl de jongelieden hunne zorgen aan den gewonden wijdden, zaten de gidsen in do keuken on vertelden wat er gebeurd was. Geheel den avond bleef men er bijeen om over den zioke te sproken. Inde kamer van Douglas heerschte een diepe stilte, alleen onüorbroken door het kermen van Cyrillus. Lavergne zat. na te denken welke beproevingen d® ongelukkige roeds ondergaan had en vroeg zich af of dit de laatste zou zijn. Te Blackburn word Philip Soowden, die in do laatste kiezingen eene meerderheid van 1000 stemmen bekomen had, thans geklopt door den luitenant der marine Dean en ma joor Henry Norraan. Dezo kandidaten van den gouvcnemenishlok bekwamen weder- keerig 32,076 en 30,154 stemmen tegen 15.279 gegeven' aan Snowden. Te East Ham word de algemeene selcre- taris der Labour Partij, M. Arthur Honder sou, door den kandidaat dor regeoring ge klopt mot 7972 stemmeu tegen 5,025. Ook de voorzitter van hot Syndikaat der Zeelieden, M. Haveloci: Wilson, wiens be drijvigheid tegen do vredesgezinder! gönaeg bekend is, werd gekozen, niet 9,389 stommen tegen 8,614, gegeven aan den offlcioolvn kandidaat der Labour Partij. Hel kenmerkendste feit van geheel de kiezing, is echter de neerlaag van Asquith. Dezo' was kabinelsoverste, op hot oogenblik dat de oorlog uilbrak. Hij werd van liet bewind gezet, omdat men bevond.dat hij don oorlog niet krachtig genoeg doordreef. Hij is thans geklopt geworden door kolo nel Alexander Spratt, unloniouist, alhoewel hij door den gouvonwmenteblok niet officieel gesteund werd. De gebruiken willen immers dat het gouvernement nooit de herkiezing van don leider der oppositie zou bestrijden. Kolonel Spratt was slechts na don wapen stilstand uit Frankrijk, alwaar hij vier jaar, streed, naar Engeland teruggekeerd, om zijne kandidatuur verdedigen. Hij zege vierde met moer dan 2000 aleauueu meer- dorheid. Ramsay Macdonald werd door een werk man, kandidaat van het gouvernement, mot 2057O stemmen geklopt tegen 6,347. De Engolacho kahineteoverste, M, Lloyd George, behaalde 13,993 stommen, tegen 1095 .aan zijn tegenstrever. Ziehier de gakende uitslagen der kièziogan: Gcuvsrf.emtuts blok unionisten 333", liberalen 127, werklieden 10, samen 470 partijgangers der rogeering; Tegenstrevers: unionisten 46, liberalen 37, werklieden 65, nationale partij 2, socialisten 1, onafl.anke - Wjktt) 5, nationalisten 7, sjnn-feiuera 73. Do blok heeft dus eene meerderheid van 234 stommen. In de omaohrrjving van ILeunington is de kiezing uitgesteld, door hot overlijdéu van den kandidaat der liberale blokpartij, welke waarschijnlijk zou gekozen geweest zijn. Lijnkoqk Aardncotkoek dit ia de red ding. Hoe wilt ge, in Gods naam, dat er anders melk, boter, vette ossen eu zwijnen op de markt komen Dieren die alleen met ruw voeder, zooals bésten, pulp, stpoo, hooi enz., iets anders geven dan magere mest, die bestaan nog niét. Dieren zijn eigenaardige werktuigen; steekt ge er slechte waar in, dan bekomt ge niets of oaffioloUe Er zijn op 't oogen- blfk Looien die, waarachtig, zulke molk gaven dat geen eakol laboratorium zs voor onvervalscht zou durven houden. Professor Frateur, de leider van het Instituut voor Buisdierlïunde, van Leuven, dood daarover, reeds een jaar goleden, zeer belangrijke mededéelingon aan do laudbouwafdëeling vón het N. H. V. K. Men zegt dat er maandelijks duizend ton lijnzaad gaan inkomen. Men zal daer olie uit trekken voor dé nijverheid en de sohitdera. Die olie zal hoofdzakelijk dienen oio verf te maken voor onze gevels en zeep voor ons eigen De koeken dia van die oliepereing voort komen, zuilen dienen voor de voeding der dieren Duizend ton 1 Op eerste zicht schijnt dat Hij smeekte den Hemel hem eene dubbele genezing te schenken. Tegen den morgend kwam de koorts,* de zieke gloeide, bij bewoog de armen alsof bij om hulp riep en Lavergim meende hem Marie Ange te hoorên noemen. Harry Douglas verzocht Lavergne hern meê te deelen, wanneer en hoe zijn gezel krankzinnig was geworden. Na do geschiedenis van Pont Joubert en die zijner kinderen géhoord te hebben, zeide Douglas Wellicht zal het ongeluk dat Cyrillus trof zijn geluk worden. Als Ik u niet gevonden had, zeide Lu cien, zon ik Gex hebben Ialen roepén, raatjr ik ben gerust, Ik geloof dSt ^eeVefioe - kwaam als moedig zijt. Noen, neen riep de Engelsohman, geen lofspraak zij doefi mij pijn, gij kent mij niot O, als gij eens wist f Luister, hernam Laffcrguo erpfltig, ik bezweer, dat na hetgoon gij ypo^r dffb hdri gedaan, ik u nog de hand zou reikeil tl hajt go eene misdaad begaan. j Eene misdaad, herhaalde Douglas, i& heb eene misdaad begaan. j Mijn God rjep Lavergne wanhopig1 over de uitdrukking van aojfsl, weljte Mf gelaat van Harry Douglas versprefó lag» l| hob willen zegge.... vergeef ffiij, en geloei, dat geene vordonking. .Maar Dotjgias schoen herp njet te hooran. i Men zou gc-.ógd hebben, dat b'ij ntëts ug QA_ meer sprak met een spook. (vetrolgt,}

De Volksstem | 1919 | | pagina 1