So^nrkesstrsek te MeMergem 08 reis van pressent Wilson Db uitdrijving dar Daltscfcsr* Vijf-en-twintigste jaargang nummer 7 CENTIEMEN Donderdag 9 Januari 19 li De opriiimingswerken Aan den schandpaal PARASOL C De Erfgenamen van Judas en De Jood Eptiral» Een goed antwoord Tusschan Polen en Ouitscliers Drukker-Uitseverl. Van Nuffel-De Gendt Bureeion Kerkstraat, 9 en 2x, Aalst 'N BELGIE. De werking van de dienalen, te dien oinde ipgericjit, wordt Dien reeds op voelbare wijze gewaar; aldus zrjn de statiën van Brussel Noord, Schaarbeek en Moulin Ricqueler grootendeels ontruimd, en in de Zuidstatie worden dagelijks meer waggons ter beschik king van den handel gesteld. Dank aan het intensief gebruik van den militairen handenarheid en do hulp van de burgerlijke werklieden, eiken dag in grooter getal benuttigd door het gemeentebestuur, ■worden de lichterschepen, die den Vorgote- dok belemmeren, veel spoediger ontladen. Het Hippodroom van Qroenendael werd ingericht om de granaten en springstoffen, die in do statiën en langs de ijzerenwegen van Brabant liggen, te ontvangen. In de provincie Antwerpeü, waar miljoe nen projektielen en kisten springstoffen liggen, werkt eene ploeg deskundige artille riewerklieden, onder bewaking van majoor Delattre, bestuurder dor Pyrotechnic, om de bruikbare springstoffen en granaten uit te zoeken. Meer dan 1000 wagons zijn reeds up de zeer belemmerde lijn Antwerpen Hamont weggebracht. Het ontladen van 50 platte schuiten en van 250 wagons heeft toegelaten de Zuid Dam eu Zurenborglanen vrij te maken. Dank aan de medewerking van twee Antwerpsche ondernemers, de hh. Langlois en Vandenbroeok, begint men de kaaien der Scheldo op te ruimen en de stapels hout weg te nemen. Dit frerk werd vertraagd door het gemis aan lokomotioven. Een deel der mil joenen ton grint, die langs de kaaien lagen, werden door steamers weggenomen als ballast het overige zal, in de nabij liggen de Polders, door de zorgen van burgerlijke ingenieurs worden gedeponeerd binnen een vastgestelden tijd. Te Luik wordt de ontruiming der statiën normaal voortgezet achtergelaten projek tielen worden verzameld in van de woningen verwijderde stapelplaatsen. Hier ook, gaat het ontladen der- lichterschepen, dank aan de burgerlijke ondernemingen flink vooruit. In Limburg werden meer dan 400 wagens naar Beverloo gevoerd, waar een manitie Btatie wordt gevormd. In Heuegouw mocht het werk ongeluk kiglijk niet zoo spoedig gaan, daar de vrijheid van handelen dor plaatselijke Belgische overheid wordt verhinderd tenge volge van oe tegenwoordigheid der Verbon dene Legers in do provincie. Ilier in Vlaanderen begint er ook klaarte te komen. v In Denderleeuw vordert het werk goed on ook to Kwalrecht, alwaar eene groote munitiestapelplaats was, is men naarstig san t werk. 't Is ongelooflijk vvat de Duitsohen hier achtergelaten hadden en ongelukkig genoeg heeft hun ongewenschte gift vele slachtoffers gevergd. Het behandelen van springstoffen en projektielen waarAan de veiligheidsorganis- m.eu dikwijls tijdens het plunteren der wa«ou3 werden weggenomen door eene onwetende menigte is zeer gevaarlijk ge worden. Het werk hoeft door deskundigen te worien uitgevoerd; het toevertrouwen aan Duitsche gevangenen, zopaL door som mige wordt voorgesteld, zoo duizanden levens in gevaar stellen. Deze gevangenen zullen overigens voordeelig benuttigd wor den in de parken, die ver van alle woning ingericht zijn. VERVOLG VAN NAAR R. D. N. 201® VERVOLG. Na den dood van Marie An ge zeide zij, of liever na den dag, waarop ik dit kind als dood beweende, wilde ik eerst naar Ierland terugkeeren om te sterven in het dorp, waar ik geboren ben. Maar het begrip dat ik nog goed kon doen, door meisjes onderricht te geven, deed mij daarvan terugkomen. Ik wist wel dat ik Marie Ango nooit atp verge ten, maar ik had noch plichten te vervullen, naïeve zielen te vormen en ik zocht naar eene familie, waar kinderen moesten opge kweekt worden. Men bood mij eene plaats aan-in de familie Grenwich on zonder over de vóorwaarden te spreken, zonder mij af te vragen of ik gelukkig zou zijn, nam ik aaD. Do aarde is zoo treuTig dat ik om eon weinig lijden meer of minder niet geef. God waakte echter over mij en leidde mij in een goed huis. Verbeeld u zes meisjes zoo vroo lijk als vogeltjes. De familie Grenwich woont nergens. Zij verblijft nu oens hier dan weer daar en gaat daar heen, waar zij lust iD heeft. Zoo ben ik met haar in Italië en Zwitserland, in Duilschland en Frankrijk geweest. Vroeger zou ik van dit woelig Jeveu niet gehouden hebbenmaar wat kwam bet er op aan waar ik was, ik zou toch Marie Ange nooit weerzien. Nauwelijks had de voormalige gouver- Een konfrater doet het voorstel, alle mogelijke inlichtingen te verzamelen, over dè Duitsche onderzoeksrechters, 'welke hier onder do bezetting huis hielden en zoo kwistig met boeten en gevangenis^traften omgingen, zelfs niet terugdeinsden roor beleedigingen'en lichamelijke bestraffingen. Mogelijks bevinden verscheidene dezer tyranuen zich thans is het door Belgen of Verbondenen bezette Duitsch gebied, men zou deze kerels daar kunnen doen aanhouden en ze terug naar Belgie brengen, alwaar zij op hunne beurt eens onder gbanden zouden genomen worden. Het voorstel is niel Biecht, integendeel. Hier te Aalst hebben wij een zekeren M. Alraeroder gehad als kriegsrechter; dez© was vroeger kinderrechter te Frankfurt. Hoeveel personen hij hier gestraft heeft is op geen duizenden na to schatten, en 't is te denken, dat het totaal marken, dat hij op die wijze gostolen heeft vrij aanzienlijk moet zijn. De kerel heeft ook nog andere zaakjes op zijn geweten, waarvoor hij wel wat straf verdient. Was zijn korpus mark, zijn geweten is het ongetwijfeld nog veel meer, en na de goede sier welke hij hier maakte, zou een weinig boetveerdigheid hem geen kwaad doen. Docb, ware het niel mogelijk, bij de kriegsrachters, ook de koramandanten, zoo als Sanguinetto eens aan den. schandpaal te spijkeren. Hij heeft hier zooveel gebruld van Wie niet hooren wil, moet voelen, eu zou nu besteook e&ns prooven proeven lil DB ALCOHOL. Groote verslagenheid tusschen de stokers tengevolge van ds besluitwet waarbij in België de verkoop van alcoholhoudende dranken verboden wordt. Zij stellen zich de vraag of die maatregel van blijvenden aard is, en zijn van oordeal, dat het billijk ware, dengenen die nog alcohol in voorraad heb ben, te veroorloven, hun stock te liqui deeren. De stokers zijn bereid, het gouvernement in den strijd tegen het alcoholisme bij to staan maar zij hopen, dat men op een of andere wijze hun industrie in het leven zal houden. M. Hoover, opzichter d8r levensmiddelen in de Vereenigde Staten, was door zijn land gelast geworden, de bevoorrading te regelen vaD Duitschlaud. Duilschland zond zekeren baron van deD Lancken, om zich met M. Hoover to ver staan, doch deze weigerde met von der Lancken te onderhaudelen; ziehier waarom: Daar baron von der Lancken zeer rijk io, was hij natuurlijk ondor de gunstelingen van keizer Willem. Toen gedurende dozen oortog de beruchte von Biseing zïju werk niet meer alleen gedaan kreeg, werd von der Lancken gelast hem een handje too te steken, Zijne rol in de moord op Miss Edith Ca- vell, was afschuwelijk. De gezant dor Ver. Staten, M, Brand Whitlock, wilde ten allen prijze het leven der heldhaftige Engelsche ziekenverpleegster. In hot begin van den nacht, in welke dezo oimitwischlare misdaad moest gepleegd worden, bevestigdo von der Lancken aan den edelmoedigon Amerikcanseheu gezant, dat miss Cavell niet tor dood zou worden gebracht. Do gezant der Vereenigde Staten,- nante van Marie Ange uitgesproken of zij werd geroepon. Zij stond op, reikte Cyrillus do hand en zeide Tot weerziens, mijne kinderen roepan mij. Lavergne, zeide Cyrillus, en gij dok ter, die mij zoo goed verzorgd hebt, mag ik opstaan. Ik lijd niet meer. Ilc ben weer ge heel klaar. Ik gevoel rnij zoo wel. Wacht daarmeê tot morgen, antwoord de Douglas. Dat is laDg, dokter. Cyrillus vroeg bijzonderheden over het ver leden, welke gevaarlijk zouden zijn geweest hem mede te deelen gedurende den gehee- le« dag verlieten de dokter en Luoien hem niet. Den volgenden dag stond Cyrillus op zijne wond was verhouden. Lang bleef hij in den tuin om de zuivere berglucht in te ade men. Lavergne en Douglas werden pan de fami lie Grenwich voorgesteld en goed ontvangen, de brieven van dominéJKerleu noodigden de toeristen uit zoolang iu het Oberland te blij ven als de weergesteldheid het ïhogelijk maakte. De vriendschap van Lavergne scheen op Harry Douglas een weldadigen invloed uit te oefenon, want de jonge dokter, hoe ern stig hij ook was, scheen niet meer zoo zielsbedroefd te zijn als vroeger. Maar helaas het sohooae jaargetijde ging voorbij, men moest er qan denkfn terug té keeren. Achtereenvolgens vërUètffc dus alle die goed ingelicht was, bewees hem dat hij loog en samen met den Spaansohen gezant, markies de Villalobar, drong hij neg aan, om het hatelijk vonnis t6 doen intrekken of verdagen. Alsdan bekende von der Lancken koel weg, dat miss Cavell zou worden terecht gesteld en dat niets haar kon redden. En dat beest, dien boezemvriend van den keizer, werd nu door de Duitsche republiek opgenomen en door deze gelast, zijne mei bloed besmeurde handen tot Amerika te richten om brood af te smeken. M. Hoever heeft geantwoord - Zend mij een anderen afgevaardigd© en dat von der Lancken naar den duivel loopa! Hij zal daar iuderdaad beter op zijne plaats zijn ook, de vuige moordenaar Nog stesds bandieten in seldatenkleeren Maandag avond, rond 11 1/2 ure kwamen drie kerels in soldatenkleeren bij den heer burgemeester te Heldergem kloppen. Zij verklaarden dat zij met oen auto, gelat* met marken op weg waren naar Gent en door braak niet meer vooruit konden. Da burgemeester kwam openen eu do soldaten vroegen paard en kar, om het geld verder te brengen. Na eerst de soldaten te eten gegeven te hebben, d6ed de bur^emeesier eon gerij inspannen en liet iemand van zijn hof mede rijden. Na eenige minuten ontmoette men op den steenweg een vierden soldaat Het rijtuig werd stil gehouden, het paard uitgespannen en de laatste soldaat reed er mede wgg. De drie medeplichtigen dwongen den knecht ijlings '«aar huis terug te keeren, waarna zij in dezelfde richtiDg als den dief verdwenen. Een onderzoek is geopend. Volgens berichten uit Berlijn, is het verdrag, dat te Hohsusalza tusschen de Polen en de afgevaardigden der Duitsche steden gesloten was, verbroken geworden. Kruci:wit2 werd door- de Polen bezet. Gevechten hadden jjlaats te Slreino en te Gnesen. Belangrijke Poolscha strijdkrachten ruk ken op langsheen de spoorbaan Kreuz Sehneiderauhl Dantzig. Een telegram uit Zurich meldt, dat nieuwe gevechten plaats haddon in de statie van Posen, te Sireïno en te Gnesen, tusschen de Poolsche troepen en de burgerlijke wacht. Pruisen wil den oorlog met Polen. De gebeurtenissen aan de Duitsche Oost grens houden alle Duitsche bladen bezig. De frankfurter Zeitung oordeelt zeer streng den afgevaardigde van het Pruisisch gouvernement Ernst, die het akkoord met Polej^ voorstelde, in plaats van den oorlog tot het uiterste. Do Pruisen willen geen öuimbreeds grond afstaan aan do Polen.doch het grootste deel der Duitschers en voornamelijk de Beyeren, de Saksen, de Wurtembsrgers on de Baden, bekommeren zich niel eens om de Polen, daar deze kwestie volgens hen niet recht- streok6oh Pruisen aanbelangt. Uit Berlijn wordt verder nog gemeld Het kabinet, de centrale raad en de mi ;ister van oorlog hebben eenparig besloten, de bescherming der grens to versterken, daar dePolen dreigend optreden. Decentrale raad en de mandatarissen van het volk hebben diecsvolgep.a besloten, een vrijwillige reizigers het dal van Interlaken, doode bla deren bedekten de wegen en de wind werd ijskoud. Lavergne en Douglas waren treurig ge stemd over de aanstaande scheiding. Tusschen die two© mannen waren spoedig vriendschapsbanden ontstaan. Douglas was zoo gewend aan 't gezelschap van Lavergne dat de gedachte aan eeDe scheiding zijne zwartgalligheid nog deed toenemen. Ilij had altijd bij hem willen blij ven. Lavergne sprak 't eerst over zijn vertrek. Morgen gaan wij naar Genève, zeide hij. naar het huis van dominé Kerleu wij zullen er blijven tot Cyrillus meerderjarig is dan zal ik met Malceuvre een strijd be ginnen, om hem te dwingen de weezen het erfdeel huns vaders terug te geven. En als dat afgeloopen is, ga ik weer aan 'l schrij ven, en gij..,. Ik, riep de Engelsohman, ik zal het leven nog treuriger vinden als ik u verloren heb. Ik Wilde Wel altijd bij u blijven. Daar is een middel op zeide Lavergne. Welk Ga met mij naar Parijs. Daar is h'ët to vroolqk. Tooh niét, dat ligt maar aan u zelf. Die wil werken heeft geen tijd om aan ver maken te denkeDi Eb zijn veel armen en on- de? hen zult ge spoedig veel te doen hebben. Douglas aarzelde, tóen vroeg hij Gaat mise Efiffly weer naar de familie Pont Jonbert te Pftriis nationale wacht te stichten voor de verster- king'der grens. De toestand is veel erger geworden, daar de Polen steeds vooruitdringen. Zij hebben een punt bereikt, gnlegen op 0 kilometers van Bentschen en richten van daar een ulti matum aan den bevelhebber der plaatselijke wacht van Meseritz, waarin geëischt werd, dat de statie van Bentschen, op 4 Januari 's middags in handen der Pojen moest over geleverd worden. Terzelfdertijd werden ook onderhandelingen aangegaan mei de stad Bentschen zelf, voor de onderwerping der stad. Te Bentschen verblijven 2800 Duit achers en 1800 Polen. De statie van Bentschen is een belangrijk kruispunt voor de verbinding met Silezie en en bijzonderlijk, voor de bevoorrading vau Berlijn ea andere deelen van Duilschland. In de Duitsche Verzekeringsmaatschappijen. Volgens de VerzekeriDgsbode zijn de be sturen van Duitsche en Oostonrijksche maat schappijen voor levensverzekering,die groote belangen hebben in Elzas Lot haringen, de Duitsche vooral, niet erg gunstig op den toestand, die zich van heden af zal vormen in dat voojmalige Rijksgebied. En, 'hoewel in mindere mate, geldt dit evenzeer voer het Duitsche terrein, dat tijdelijk (maar wie weel voor hoelang?) door de troepen der Ententemogendheden is bezet. Er is ten aanzien van de houding, welke Frankrijk tegenover de in Elzas Lotharingen werkende Duitsche levensverzekeringmaat schappijen vermoedelijk zal aannemen, nog een bijkomstige omstandigheid, die weinig goeds belooft. Duilschland namelijk, heefc in 1871, toen Elzas Lotharingen Rijksland werd, daar het werkeu dor Fransche maatschappijen een voudig verboden en men zal zich dat te kwader ure natuurlijk wol herinueren. Eeno tweede bijkomstige omstandigheid van beteekenis is het feit, dat de Duitsche levensverzekeringsmaatschappijen inde laat ste tien jaren vóür dezen oorlog enorm veel zaken hebben gedaan iD Frankrijk en Bel gië, recntslreekscb, en ook langs den weg van herverzekering, en waarvan men zeker geene voortzetting zal verwachten. lil 3ELGSE M. Lansing, Amerikaansche staatssekre- taris voor Buitenlandsche Zaken, heeft uit Parijs naar Brussel geseind, dat M. Wilson de uitnoodiging om Brussel te bezoeken, aanvaard heeft. De President zal vergezeld zijn door Mev. Wilsou en zeer waarschijnlijk door kolonel House en M. en Mevr. Lansing. M. Wilson heeft zijn genoegen nitgedrukt zich naar de hoofdsjsd Brussel te kunnen begeven, doch betreurt liet, om roden der groote massa werk dat hem wacht, van nu af nog den datum van zijn bezoek niet te kunnen bepalen. Hij hoopt evenwel zoo spoedig mogelijk te komen. MM. Wilson en Pcincaré In Henegouwen. Er wordt gemeld, dat op dit oogenblik maatregelen genomen worden, om aan de twee presidenten don huidigen toestaud der nijverheidsatreken van Henegouwen te laten zi8», alwaar de Duitschers alles gestolen en verwoest hebben. Zij zullen zich aldus kun nen overtuigen van de algeheele vernieling dezer nijverige streek, en zich rekenschap geven, van hetgeen er zal moeten gedaan worden om deze bloedige wonde te lafen genezen. Zeker, de familie Grenwioh weet reeds dat zij vertrèkt, Emily zal vele dagen met ons bij dominé Kerlen doorbrengen en gaat dan naar bet klooster, waar Marie Aug© verblijft. ^Mag ik u teTGonève bezoeken Twijfelt ge daaraan Tot weerziens, zeide Douglas, hem de hand drukkende. Den volgenden dag vertrokken Lavergne en Cyrillus naar Genève. XVII. DE APOSTAAT LaDgs den oever van 't meer vau Genève liep een man, die aan eene hevige ontroering ter prooi scheen. Hij ging of liever hij liep langs den weg, in weerwil van den last, dien hij in zijne armen droeg. Deze last was missohien licht, maar hij moest voorzichtig behandeld worden. Nu eens drukte de reizi ger hem met eene soort van teederheid aan zijn hart, dan weer verwijderde hij hem met sohrik. De naoht daalde neer, de wandelaars wer den zeldzamer op den weg. De reiziger bad een grooten mantel aan en den hoed diep in de oogen hij scheen er belang bij te hebben niet herkeüd te worden, en zoodra een voorbijganger nader de trachte de man zich te versohuilen. Eindelijk bemerkte hij een liohtje, dat uit een huisje scheen hij haalde diep adem als iemand die het doel bereikt heeft, dat hij zioh voorstelde. In plaits van aan te kloppen De krijgsoverheid verbood ze niet, t'ooh hot ministerie van justicie handelde niet... Uit officieele bron wordt aan een konfrator medegedeeld De minister van justicie had Zaterdag een onderhoud met majoor Mage, bevelhebber der militaire veiligheid, M. Gonn© beheerder en M. Remy, bestuurder der openbare veiligheid, nopens liet uitvoeren der uitdrij- viogsbesluiten, uitgevaardigd tegen de Duileohers welke zich in Belgie bevinden- Daar de militaire veiligheid zich nooit verzet heeft legen den terugkeer der Duit schers naar hun Vaderlaud, dooh enkel over Holland, W6rd©r besloten dat dringende voetslappen zouden gedaan worden bij hot Hollandsen gouvernement, om te bekomen, dat de uitdrijving over Holland kan ge schieden. 't Is dus klaar en duidelijk dé krijgs overheid, in strijd met de beweriögen van M. Vandervelde, heeft zich nooit verzet tegen de terugzending der Duilschers. De krijgsoverheid stelde enkel ééne voorwaardede terugkeer moest over Holland geschieden en zulks bad natuurlijk zijne redenen. Sinds 17 November 1918 hebben do Duitschers Brussel verlaten en men wacht tot Januari 1919,' om onderhandelingen met Holland aan (e knpopen, onderhande lingen welke men zeker weet een gooden uitslag te zullen hebben, want het is niet aan te nemen dat Holland zou weigeren eenige honderden Duitsche burgers door te laten, wanneer het vele duizenden „Duitsche soldaten met pak en zak doorliet...- ROOSEVELT OVERLEDEN LONDEN, 6 Januari. De heer Roose velt, oudpresident der Vereenigde Staten, is gisteren om 4 uren overleden. Alleen zijne naaste bloedverwanten waren aan zijn sterf bed. De hoer Roosevelt was sinds Nieuwjaar ongesteld. Gisteren kreeg hij eene rhumati- sche ontsteking, met noodlottigon alloon. Ziehier eenige biographische bijzonderhe den aangaande den bekeuden staatsman. Geboren te Oyster Bay (Long Island), in 1860 President van de V. S. io 1901- 1909. Studeerde te Harvard. Hoofd der politie le New* York in 1889. Assis tent secretaris bij 't vlootbeheer der V. S., 1897. Hield zioh op bijzondere wijze bèzig met de vloottoebereidselen voor den oorlog met Spanje. Bij 't uitbreken der vijandelijk heden, legde hij zijn ambt neder en vormde het corps der Rough Riders. Dit corps onderscheidde zich aan het frontop Cuba. In 1898 gekozen tot gouverneur van den Slaat New.York, iu 1900 tot vice-president. Bij den moord op president Mc Kiuley, Sept. 1901, trad hij, overeenkomstig de grondwet, in diens plaats. In 1904 mot ontzaggelijke meerderheid gekozen. In Augustus 1902 begin vap zijno campagne tegen de spoorwogtrutst. Werkzaam aandoel in 't sluiten van dan vrede tusschen Rusland en Japan. Na afloop van zijn presidentschap ging hij in Afrika jagou op de tijger en leeuwenjacht bij aijn terugkeer feestelijke ontvangst in Europa. Uitgever vad de «Outloock». Stichtte eene «derde partij» vn, r de presi- dentkieziDg in 1912, maar dolf 'tonderepit. Maakte eene ontdekkingsreis in Zuid Amerika ontdekte eene nieuwe rivier, de Duvida. Gaf in 1914 voor de Royal Geographical Society een verslag over zijne reizen. Gaf een hekelschrift uit ov6r Araerika's positie in uen oorlog. Steunde Hughes als Republikeinscho kandi daat voor den presidentszetel. Deed, toon bleef hij staan, beefde en wisohte zich het koude zweet van liet gelaat. In dat huis woonde Artanase een priester, die reods zestig jaren zrjn heilig ambt ba- kleedde en het nog waarnam met 't geduld van een heilige en den moed van een apos tel. Hij was gewoon te zeggen, dat in een land, waarvan Franciscus de Sales de be schermer en de room was geweest, men een vurigen ijver voor de zielen raoost hebben. Gedurende bijna eene halve eeuw had de eerwaarde Artanase aan het hoofd van een der parochiën van Genève gestaan. Door do overheid welke de protestanten te hulp kwam, verjaagd, zag hij zich in zijne dier bare parochie opgevolgd door een van die mannen, wier afval hel hart der kerk doet bloeden, zonder dat zij echter vermogen iets van hare heiligheid, van hare macht le ver minderen. Verplicht om voor geweld te wij ken, nam hij de Vlucht naar Savooie, naar een dorp, bewoond door arme |m©Qachen en hij giog voort hen over God te spreken, hen te troosten in hunne moeilijkheden, hen te versterken in hunne beproevingen. Van zijn inkomen beroofd en den nood van het tooh reeds sso arme dorp niet wij.- r lende vermeerderen, werkte hij gedurende een gedeelte van den dag en sohaamde zich nier zijn brood te dankeo te hebben aan zijn arbeid, evenmin als de heilige Paulas zioh sohaamde te leven ran de matten, welke hij maakte, welker opbrengst nog diende oro weduwe en weezen bij te staan. (Vervolgt.

De Volksstem | 1919 | | pagina 1