I De toestand te Berlijn DAGSLAD PARASOL C ROND DE VREDESCONFERENÖIE Hulde van Maarschalk Hsig aau Maarschalk Fcsli Ees Waaisciie activist aanflèüon ^n. Bs aktlvlsten op hst huoksksn. Welke daeameuten zochtan zij Willem II aftrojplaar Engelsehe Paarden Schadevergoeding voor Zedelijk leed Vljf-en-twintigsie jaargang nummer 9 5 CENTIEMEN Zater ag II Januari 1919 Drukker-UitgeverJ. Van Nuffel-De Gendt. Bureslen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst7 07 i $"-» I I De toestand te Betlijn is zoo erg, dat deze week nog over het lot der Duitsche revolu tie zal beslist zij». Ofwel zal het Berlijnsch gouvernement erin gelukken het Sparlakis- mus met goed gevolg te verpletteren, ofwel zal de Centrale Raad en het meerderheids direkloriura medegesleept worden door do Communistische beweging, zooals het in November 1917 met de Russische revolutie geschiedde. Tot hiertoe weet men enkel dat de ver- schillige partijen zich zoo sterk mogelijk voorbereiden. Do onafhankelijken hebben zich onverwachts bij do Spartakisten aange sloten. Allen zijn teleurgestold geweest door do draaiorspolitiei: van Soheideman en daar is de reden te vinden hunner aansluiting bij de Spartakisten. Tegenover dit nieuw gevaar, beproefde het goavernement het communism het hoofd te bieden, door al zijne partijgenooteu en aanhangers onder één bevel te plaatsen. De uitslag was, dat deze aanhangers der groep Ebert Scgeidomann wapens eischlen, om tegen de Spartakisten cp te rukken. Er werd nu wel juist aan dat verzoek niet voldaan, doch er werd een krijgsraad gehouden en daar werd besloten, onmiddel lijk aan de gouvernementstroepen munitie uit te deelen. Terzelfdertijd werd hot 5® regiment der garde uit Spandau onlbodeu. Troepen en aanhangers der groep Ebert Scheidemaun werden in vrachtautos, enz. naar het center der stad gebracht, bijzonder lijk in deujjmtrek der kanselarij. Een honderdtal meters verder, bevonden zich de aanhangers van Liebkneeht en Cie, de Spartakisten. Bevel was gegeven aan do iuwoner3 van hut center, zich in hunne woningen te houden en de vensters te slui ten. De Spartakisten vroegen e6n onderhoud aan het gouvernement, doch dit werd ge weigerd en zulks wa# het signaal eener verwoede botsing. De troepen van het gou vernement, gewapend met machieDgewereu en handgranaten, poogden vruchteloos de Woiflbureelen terug te nemen. De Sparta kisten hadden or zich verschanst eu verde digden zich hardnekkig. Intussclisa waren Liebknebht en zijne handlangers niet werkeloos gebleven. Zij gelukten or in, de mariuiers, die zich in de keizerlijke stallen verschanst hadden, em te koopen- en deze lieten hunne wapens en munitie aau do Spartakiateu over. Deze zonden dan oen ultimatum aan de gouverueiiienistroopen en ook de veiligheids policie verklaarde zich voor Liebkneeht. Rond den avond werd de toestand lang3 om slechter. Er werd gewapenderhand gevochten vco*- hot ministerie va» oorlog, voor de kazerne der genie, enzz Het aantal docden en gekwetsten is zeer groot. Volgens de laatste berichten was het gouvernement er 's auderendaags nog niet in gelukt, de bovenhand te nemen. De Ge/mania meldt, dat de Spartakisten zich meester gemaakt hebben van de arsena len en munitiedepots van Spandau. Wapens en munitie werden aan hunne aanhangers uitgedeeld. De houding van de Rhijnbewoners. Het Hamburger E remdenblatt van 2 Ja nuari drukt een artikel waarin men lezen kan Men moet erkennen dat de bevolkingen van de Rhijprovinciën met haar onbezonnen geest, genegenheid laten blijken voor den gme VERVOLG VAN De Erfgenamen van Judas en De Jood Ephraïm NAAR R. D. N- 203® VERVOLG. Ja, zeide de pastoor langzaam. Gij laat u thans M- Chollet noemen, niet waar Ja, die ben ik. En gij vraagt mij dat kind te doopen, uw zoon Mijn zoon, herhaalde Chollet dof. Waarom, regenaat van uw geloof, de serteur der kerk, waarom biedt gij het niet ©en uwer medeplichtigen aan, of doopt ge zelf het kind niet Ik 1 riep Chollet met toeuemenden schrik, nooit 1 ik zal dit kind niet doopeD, dat wellicht eenmaal genade zal vragen voor zijn vader Nooit Nooit Ik ben een apostaat. Evenals Luther ben ik door den hoogmoed en de weelde voortgedreven, ik zal mijne heiligschennis niet verder drijven. Heb modelijden met mij Gij zijt een hei lige. Ik heb u uit uwe paroohie verdreven en gij werkt voor en uwe armen. Gij zijt de beleedigde, de martelaar en u kom ik vragen medelijden te hebben met dit kind» Dit kind 1 Ik weet niet of ik het moet ver vloeken, ik weet zelfs niet of ik er van houd. Verlicht mijn angst en mijne wroe ging doop het De oude priester vergiste zich niet over de ontroering, waaraan Chollot ter prooi was. Voor hem stond die zoon vau Judas, die, vijand. Eenerzijds denken zij aan de toe komst in eeu Duiteohland onder schulden gebukt, verplicht gedurende verscheidene tientallen jaren te zwoegen om een ellendig bestaan, Anderzijds zien zij de overwinnaars de zakken goed gevuld en de zolders vol. En zij kijken naar Maintz uit, waar de Fransche gouverneur de stad gelijk een vader heeft bezet. D9 herinnering komt te rug en de Rhijnlanders denken aan den goeden ouden tijd toen niemand aan Pruisen noch aan pruisendom dacht, toen men in vreugde leefde. Het gift dost zijn werk en wint veld, het breidt zich uit ais een olievlek. Reeds koopt men te Bingen meer vijan delijke bladen dan Duitsche. Men moet mst het diepste leedwezen vaststellen dat meer dan éen blik zich van het Oosten afwendt om zich naar het Westen te keeren, dat de Rhijnlanders gelijk een zwerm muggen door het licht worden aangetrokken. Zoo worden zij de medeplichtigen van de wenschen onzer vijanden. Het oproerig gouvernement Uit Berne wordt gemeld, dat de oproer lingen, Spartakisten en Ci0, een nieuw goa vernement aangesteld hebben, onder den titel Revolutionair Komiteit van het gou vernement. Dit Komileit bestaat uit drie leden Liebmann, Ledeboar en Tich. Deze laatste is voorzitter van de Spartakisten. De Spartakisten winnen terrein Volgens berichten medegedeeld door de Frankfurter Zeitung zou het gouverne- meut Ebert-Schoidemann nog allean meester zijn over de buurt der Wilhelmestrasse en over eenige openbare gebouwen on kazer nen, alwaar hardnekkig gevochten wordt. Een deel der gouvernementstroepen gaat tct de oproerlingen over BERNE, 9 Januari. Een deel der troepen, welke tot hiertoe het gouvernement steunden, is tot oproerlingen overgegaan. 1000 Bcischewikis te Berlijn Qermania beweert uit zékere bron te weten, dat 1000 Russ'sche Bolschewikis, in Duitsche soldaten verkleed, te Berlijn aan gekomen zijn. Wat er onder schuilt. Uit Stockholm wordt verzekerd, dat liet Bol8chewiki8ch propaganöekomiteit, in het Russisch gezantschap te Berlijn zetelt en er openbaar geldgiften doet. Radek zou te dien einde 10 miljoen roebel medegebracht hebben Anderzijds wordt bevestigd dat Ludendorff onderhandelingen heeft aangeknoopt met de Bolschewikis, om samen tegen de Entente op te treden. Het feit, dat slechts twee Al Duitsche militarische bladen, do Taglische Rundschau v.e Deutsche Tageszeitung <foor de Spartakisten gespaard werden, zegt genoeg. Zal de Entente tasschenkomen GENEVE, 9 Januari. De Deutsche Allgemeine Zeitung in een half officieel artikel, zegt dat de betreurenswaardige ge beurtenissen te Berlijn een zeer nadeeligen indruk hebben op de Duitsche buitenlandse he politiek. De vertegenwoordigers der Entente heb ben zich reeds afgevraagd, of Daitschland in staat zal zijn, zijne financieele verplich tingen te volbrengen.Zij eischen waarbargen en dreigen ze zich zelf aan te schafie», zoo het Duitsche volk zich niet krachtdadig te gen de revolutie verzet. Van den anderen kant meldt een telegram uit Munich, dat indien de onlusten te Berlijn voortduren, de Entente uiterst streng© maat regelen zou nemen. na zijn Meester verraden te hebben, het sohisma in de Kerk zaaide en pogingen aan wendde om schapen van de kudde te lokken, om ze aan valsche herders over te geven. Hij zag eeu deserteur der heilige zaak, een werver van afvalligen, dia altaar tegen over altaar stelde een man die zoowel het gebed en de wierook, als het onuitwischbaar merkleeken zijner ziel pqofaneorde. Het priesterschap is een verheven en vree- selijke last De eenige last, dien men niet van zich af kan schudden. Chollet boog het hoofd voor dien grijs aard, wiens leven eene aaneenschakeling van deugden was geweest en zeide bitter Gij moet mij wel verachten. Gij bedriegt u, antwoordde de pastoor, ik veraoht u niet. Begrijpt ge dan dat ik naar geweten heb gehandeld -Uw geweten Spreek dit woord niet uit, ongelukkige Uw geweien Indien dit wakker was gesohud uit den slaap, waariu hot uwe misdaden gedompeld hebben, zoudt ge tbaus niet voor mij staan, maar de knieën buigen voor hel kruisbeeld 1 Gij zoudt genade smeeken aan God, wiens geloof gij hebt afgezworen, wiens boekon ge ver- soheurd hebt 1 zeg mij niet dat gij gestudeerd en nagedacht hebt, dat de arbeid, dat de strijd, de twijfelingen van uw geest u er toe gebraoht hebben de Kerk te verzaken. Dat is niet waar Alle ketters hebben aldus gesproken, allen logen, allen hoorden, evenals gij dat President Wilson zal aan de voorberei dende beraadslagingen deel nemen als hoofd van 't Amerikaansch gouvernement. Aan personen van het gevolg van presi dent Wilson werd gevraagd of deze aan de voorbereidende beraadslagingen tot do Vredesconferencie zou deememen. Zulks schijnt in de Amerikaansche offi- cieele middens boven allen twijfel verheven te zijn. Zelfs zou de pre/ident opzettelijk daarom uaar Europa -vskemen zijn. Men zal zich overigens herinneren, dat de positie van den president heel anders is dan deze van de andore staatshoofden. Zoo bijvoorbeeld, zijn de Koningen alléén staats hoofd. M. Wilson daarentegen, is terzelfder tijd staatshoofd en hoofd vau't gouvernement president der Republiek oti voorzitter van den ministerraad.Feitelijk zijn zijn ministers sleohts zijne persoonlijke staatssecretarissen, enkel verantwoordelijk tegenover het Parlement. President Wilson zal dus in de vorschilli- ge ccoferancien setelen, niet als staatshoofd, doch als hoofd van het gouvernement. Hij zal enkel de eerste Amerikaansche afgevaar digde zijn, De Londensche bladen kondigen thans een telegram af, betrek hebbende op de krijgsverrichtingen van einde April tot aan bet teekenen van den wapenstilstand. Na vastgesteld te hebben, dat 't volkomen welslagen van den tegenaanval der verbon den legers, op 18 Juli bij Soiasons onder nomen, aan de bondgeuooten vertrouwen gaf, en dat door de tcenemendo getalsterkte hunner strijdkrachten, de overweldiger met steeds grooter wordende snelheid aohteruit gedreven word, besluit hij Ik wil hier te dien opzichte eene per soonlijke hulde brengen aan de gave van vooruitzicht en aan de vastberadenheid van den Franschen Maarschalk, aan wiens handen de taak toevertrouwd werd, de gemeenschappelijke werking der verbonden legers te regelen. Dokter Lunel, van Geldenaken, een van de leiders der abtivistische beweging in. Bel gië en wien de Duitschers de inrichting van het Waalsch ministerie te Namen, hadden toevertrouwd, is mDuitschlaud aangehouden en in de centrale gevangenis van Namen opgesloteu. Bij het naderen van de geallieerde troepen in November, nam dokter Lunel, d9 wraak vreezendo van zijne lnndgenooten, de vlucht naar Duitsehland, in de automobiel van een Beiersch hooger officier. Dezer dagen nu herkenden drie Belgische officieren hem in een hotel te Wisburg. Zij hielden hem op staanden voet aan en lever den hem over aan de militaire overheid. De eerste der krijgsraden, gelaat deze verraders te vonnissen, zal binnen een i4tal dagen te Brussel zitting houden, Drie aktivisten, waaronder oen lid van den Raad van Vlaanderen, zullen terecht staan. Naar het schijnt, is de houding dier heerschappen deerniswaardig. Zij trachten niet eens hunne dunkwijze te verdedigen. Het zijn spelers, die hunne toekomst op eene kaart de overwinning der Duitschers gezet hadden en... verlaren hebben. Zij zijn thans K...aktirist geworden. gehoord hebt, Je stem van den geest des kwaads, die de zonde in de zielen aanbjaast. De wereldsche genoegens hebben u bekoord en gij zijt gevallen. Gij hebt niet allöon ge dwaald in de duisternissen van den twijfel, gij hebt u gewenteld in het slijk van het bloed en van het vleesoh. Gij iwfct den rei- nen geest die u vroeger bezielde, verjaagd, en zij lager gevallen dau wie ook. Adam, die door 't wrekende zwaard van den Eneel uit het Paradijs werd verjaagd, gevoelde niet wreeaer Gods straffende hand dan gij dit gevoelt. Vader, mompelde Chollet. Ik heb het recht, ja, ik heb het recht, a dat te zeggen, vervolgde de grijsaard, want van het uur, waarop ik vernam dat gij op de holling van het kwaad waart, dat gij de heilige dogma's aanruudet. dat gij u ver greep! aan de kerkelijke tacht, heb ik voor u gebeden en gevast, Geheel de katholieke geestelijkheid beeft een diepen afsobuw van uwe misdaad-, maar elke priestei bidt om genade voor u. Vader, vader I herhaalde Chollet met een doffe slem. Welnu, hernam de eerwaarde Arta- nase, hier staan wij beiden tegenover elkaar ik, die weldra ga storven, en evenals de lamp van het heiligdom uitdoof, gij, die nog in do kracht van uw leven zijt. Ik mag het luide zeggen, zonder trotsch te zijn, maar alle eer aan God geveade, dat hetgeen gij hard hebt gevonden, mij gemakkelijk ia geweest, het juk dat gij afgeschud hebt is Dezer dagen werden te Brussel drie Duit schers aangobouden, dragers van reispassen geteekend Erzberger Men weet dat Erzberger de chef is der Duitsche afgevaardiging bij de internationale kommissie voor den wapenstilstand. De drie Duitsche aangehoudenenon bekenden, dat zij voor zending hadden, in een der minisleriën dokumenten te gaan opzoeken, welke er door de Duitsche bezettingstroepen achter gelaten waren. Het zou waarschijnlijk van groot belang zijn, te weten, aan welke dokumenten zij zóóveel waarde hechten I 1 1 Een Duitscher verhaalt, hos de gewezen- keizer aan de handelaars geld cnlftitsslde om oorlog te voeren. Reeds veel is de vraag gestold, of Willem II den oorlog gewild heeft. Dezen die er nog aan twijfelen, kunnen zich overtuigen, door deze getuigenis van een Duitsch handelaar. In 19J.2 zagen de Hohenzollerns maar al te duidelijk in, dat zij kost wat kost oorlog moesten voeren, om het militarisch stelsel, waarvan hunne macht afhing, te redden. De keizer en zijne familie wilden de handelswe reld winnen voor de oorlogszuchtige plannen welke zij reeds opgemaakt hadden. Ik persoonlijk kreeg belofte eoner ha- toiooze vergunning voor het uitbaten van 30.000 acres (meer dan 12.140 hektaren) in Australië, alsook eener leeniüg van 3 mil joen mark, welke do Deutsche Bank ter mijner beschikking moest stellen aan 3 intrest, om mijne uitbating uit te breiden. Andere huizen kregen belofte van bij zondere vergunningen om zich in Engelsch Indië te vestigen, waarvan men de verove ring tegen einde 1915 verhoopte. Ook werd een sjndikaat gesticht voor de uitbating van Kanada. Dit bestond uil 12 groote handelsfirma». Het kapitaal was op 500 miljoen frank be paald, waarvan de helft door hot Duitsch gouvernement zou geleverd worden. Dank aau de groote oorlogsvergoedin gen .wolk de overwonnen natiën zouden opgelegd worden, moesten de Duitsche han delaars. die van hol. synüikatat. deel maakten gedurende verscheidene jaren ift den oorlog vrij blijven van lasten en taksen. Deze beloften worden gedaan in naam des keizers, door von Bethmanu Hollweg, in vergaderingen van handelsmannen en soms ook tijdeus persoonlijke gesprekken. Tachtig personen zijn evenals ik beet geno men geworden. Zelfs hield de keizer er aan te bevestigen hetgeen Betlunann gezegd had. - Persoonlijk was ik tegenwoordig in drie vergaderingen van zaakmannen, te Berlijn, Munich en Caasel, gehouden in 1912 en 1913. Daar hoorde ik den keizer die beloften herhalen en hrj wist ons de schoonste voor uitzichten voor oogen te spiegelen. Hij sprak met bijzonderen geestdrift over hetgeen hij van de verovering van Engelscli-Indië ver hoopte. Indië, zoo zegde hij, is door do Engel- sclien bezet, doch zij regeeren er niet op volstrekte wijze. Wij, wij zullen ons niet vergenoegen met liet te bezetten, doen do reusachtige inkomstea welke de Engelsehe aan de Indische prinsen laten opstrijken, zullen als een gouden stroom over ons vaderland komen. In de rijkste lauden der wereld, moet de Duitsche vlag buven alle andere wapperen. -Ik doe geene beloften welke niet kunnen gehouden worden, vervolgde de keizer. Zij zullen gehouden worden, dat verzeker ik u, indien gij van nu af bereid zijt, al de uoonige rnq steeds eon juk geweest vau heilige bloe men Mijn armelijke tong, het kleed van den arme, het kleed van den leviet, bet kleed dor zuiverheid en de eer, dat mijn bruiloftskleed blijft, zal mijn doodskleed zijn. Gt) hebt liet uwe weggeworpen het brandde uw vleesch en uwe beenderen gij hebt de stukken er van in den wind gezaaid, en na er u vanjjontdaan te hebben, hebt gé gemeend een ander kleed te moeten aan trekken en dan gelijk te zijn aan andere mensche» Gij bedriegt u Het heilige kleed der levieten is om uwe leden gebrand De heilige olie brandt nog op uw voorhoofd, onophoudelijk voelt ge de hand des biBsohops die u tot de^waardigheid verhief, tot wolk gij gewijd zijt^en die uwe handen bond tus- schen de handen van God Vergeet dat, als ge kuntBeproef het mensch te zijn, gelijk do armste herder dezer bergen, gij kunt liet niet. Na God verraden te hebben, mist ge de vrijheid om uw geweten te verraden O, ik heb mij gdikwijls afgevraagd of ge niet «on krankziuuigo waart, ellendige Ezau, die 't vaderlijke erfdeel voor een sch'otel linzen hebt verkocht De pastoor was bezield zijne zwakke en gewoonlijk zoo zachte stem verhief zich en klouk door de kleine kamer, eu het groote houten kruisbeeld dal aan den muur hing scheen het'hoofd te buigen om de wrekende woorden van zijn priester te hooreo. Een zwakke kroel volgde op de woqrdea van een eerbiedwaardigeu priester en Qhol- offers te brengen, om de positie welke ons land kan gd moet nemen in de wereld, te verzekeren. Wie mij zijne hulp weigert, is een verrader jegens hot vaderland. Wie mij goedwilligen edelmoedig helpt, zal rijkelijk beloond worden. Ondanks hot twijfelachtige der vooruit zichten, aanvaardden meest alle ranwezigen, met hunne kapitalen het oorlogsplan dor Hohenzollerns te steunen. De zegepraal moest in December 1915 behaald zijn o» dan moesten de beloften, gedaan aan mij on aan de andere goedwilligen gedaan, volbracht worden. Toen er een-jaar later, in December 1916, nog op verre na geen zegepraal behaald was, ei3chte men nieuwe kapitalen. Wij waren gedwongen te geven, zooniet worden wij totaal ten onder gebnoht, daar men ons al onze konlraklen vernietigde en ons slechts de intresten op ons tegoed voor geleverde waren wilde betalen. Op 1 Maart 1917 kwam de algeheele ommekeer Al de handelaars kregen voor raad, te trachten agenten te vinden, welke zich voor Franscheu of Engelschen, zoo niet voor Hollanders, Amerikanen of Spaujaards konden doen doorgaan, daar men voorzag dat bat voor Duitschers moeilijk zou geweest zijn nog ergens binuen te dringen De Hohenzollerns hebban dus geld afge truggeld van de Duitsche handelaars om den oorlog te beginnen en deze moest enkel gevoerd engewonnen worden, om hun eigen zakken te vullen. Zooals men ziet beeft Willem II redens genoeg om zich op onzijdig gebied te boude».... Mededeling van 't Ministerie v. Landbouw Een eerste groep van 320 dieren, Leataan- de voor de helft uit paarden en muilezels, is zooeven verzonden door de British remonte plaats van Calais, ter bestemming van Vlaanderen. Deze dieren hebben een uitmuntenden indruk verwekt. Zo zullen eerstdaags tegen den inkomprijs verkocht worden onder degenen die hunne behoeften aan trekdieren zullen vastgesteld hebben, met uitzondering van de paardonkoopers en voorlverkoopere. De afgevaardigden van het Ministerie van Landbouw heblfon vaa de Britscho overlie den verkregen, dat de verzendingen twee maal in plaats van eenmaal per week zullen geschieden. Wij zullen dus in Vlaanderen gedurende verscheidene weken, twee toe voeren van 320 dieren per week ontvangen. Daarenboven zullen andere toevoeren van trekdieren eerlang gestuurd worden naar de andere deeleo des laods Antwerpen, Brus sel. Henegouw, Namen, enz., zullen binnen kort de eerste verzending ontvangen. Onze landbouwers, onze handelaars en onze nijvoraars zullen dit nieuws met veel voldoening vernemen. Wij lezen in De Standaard Uit een reae van den achtbaren minister Jaspar. over schadevergoeding aan burgers verschuldigd die door veroordeeling of ver banning door de Duitschers in bun belangen werden aangetast, blijkt dat het recht der bewuste personen bijna nul is. Wij begrijpen dat verliezen in handel of bediening geledon ten gevolge van den oorlog, niet kunnen worden in aanmerking genomen; ieder van ons is in dat geval maar dat is ook een gevolg van de gebeur tenissen dat als algemeeue regel golden moet. let nam opnieuw hel kind, dat hij op het bed des grijsaards had gelegd, en zeide mat sombere stem Doop dit kind. Ik smeek er u om ik wil dat oone zuivere hand het water des levens over hem uitgiete. Ik heb het dozen avond aan zijne stervende moeder ontrukt en ben hier gokomeu. Weiger het mij niet 1 Ik betreur de fouten, of als ge wilt, de misdaden van mijn lovon niot, maar dit kind dit kind mag geen erfgenaam worden mijner daden, en is niet verantwoordelijk voor mijne dwalingen als ik gedwaald heb Of ge dwaalt l Spreok niet aldus, gij bedriegt u zelveu, maar zonder God kunnen ie bedriegen. Dat uwe oogen nog met eeu doek bedokt zijn, dat kan zijn Dat het vleesoh u de stem vau den geest verdooft, ook dat is mogelijk maar dit zal niet blij vend zijn. Niels ademt en niets leeft buiten God Hij, dia Hem bomiul hoeft, verlaat Hem nooit ongestraft hij die Hem dient, kan zich niet van zijne zauk soheiden zonder zijn eigen hart in flarden te scheuren. In flarden Genoeg, mijn vader, ge noeg Gij verkoopt mij, ten prijs uwer ver wijten, den dienst, die ik u ben komen vra gen. Indien er eene slang in mijn boezem slaapt, maak baar niet wakker, zQ zal toch wel mijne ingewanden versoheureo. De priester viel op de lruieën en hief do armen naar bet kruisbeeld op. Hetr, zeide hij; ik kom u eene till teruggeven, die Gij ia de wereld gezoudéA hebt. (Vervolgt*) t

De Volksstem | 1919 | | pagina 1