Twee Hooyesüholin te Gefit? Rond de VsedesGonfe.mie Vijf-en-twintigste jaargang nummer 10 PARASOL C Hc§ klaclileo tegen den gewezen keizer D6 zaak dor vaiscfie betikbrisfjss Aklivistsfi en zooilikkers buiten Zondag 12 en Maandag 13 Januari I9f9 Bureelen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst Van Nüffel-De Gendt. Drukker-Uitgever De gemeonteraad van Gent heeft don wensch gestemd dat mon in alle geval de Staatshoogeschool te Gent zou bewaren en dat men 'n vlaamsche Hoogeschool zou stichten. Waar die dubbele wensch oigentlijk naar too wil ontgaat ons Zal die vlaamsche Hoogeschool niets anders zijn dan de vervlaamschte Hoogeschool van Gent, of zal er liever 'u nieuwe vlaamsche worden bijgesticht, te Gent of elders (b. v. te Antwerpon) De dubbelzinnige bewoording van bovengemelden wensch, doen ons de tweede oplossing vreezen.Toch kunnen wij, Vlamingen, alleen vrede hebben met de eenvoudige vervlaamsching der thans bestaande Gentsche Universiteit. 1° Die vervlaamsching werd vóór den oorlog gevraagd door tal van ge meenteraden, waaronder dien van Aalst. 2° België bezit twee Staatshooge- scholen Dus komt die van Luik den Walen toe en geeft fransch onderricht, en moet die van Gent voor de Vlamin gen in 't vlaamsch onderwijzen, 't Be sluit werd door de laatste Troonrede klaar ingezien, 3° Een nieuwe universiteit, te Ant werpen of elders, kost volgens een bevoegd man, Lod. Do Raet, wel 20.000.000 fr. aan inrichting, en jaar lijks 1.000.000 fr. aan onderhoud. Welk parlement zal, na al de lasten van den oorlog, het budget niet zóó veel willen vermoederen 1 4° Een nieuwe Hoogeschool te Gent is ofwel gansch onafhankelijk (ook voor gebouwen, laboratorea enz.) van do thans bestaande en kost dan zoo veel als in n' 3, ofwel huist zo met de fransehen onder één dak,en dan zijn't talvanmoeilijkheden van bestuurlijken en wetonschappelijken aard, die door den zonderlingen gang der zaken bij ons, immer van de vlaamsche zullen do mindere maken. 5° De fransche Hoogeschool te Gent zal maar 'n onbeduidend getal studen ten bewaren. Vóór don oorlog waren tegen 20 Walen, 80 Vlamingen. Ver- deolt men dan over 't getal studenten de jaarlijksche onkosten van onder- wijs.dan kost elkeen dier weinig tal rijk® studenten 2500 fr. aan de belas tingbetalers. 6° En waarom dat alles Om mid den ons Vlaanderen'nstand van zaken te behouden die eeuwig da verfransch- te hoogero standen moot stellen tegen over 't vlaamsche volk. Want daarom gaat het oigentlijk, uit pralerij en gemakzucht, en ook bewust en onbewust, uit misprijzen voor den minderen man, moet het verschil van taal tusschen hoog en laag bestendigd. Is dat vaderlandse!), en beloont gme VERVOLG VAN Ie Erfgenamen van Judas en De Jood Ephraïm NAAR R. D. N- 204" VERVOLG. Wees haar genadig, Heere Jezus en zie medelijdend neer op Lew. die U verloo chend heeft. Ik vraag U geuade voor hem, Heere, doch onthoud hem den vrede. Verre van mij, dat deckbeeld: verre van mij, die hoop Die man wat aan U door de heiligste banden verbonden, eohenk hem beroaw over zijne verzaakte oeden. Verwarde schuldige genoegens, die hij iu deze wereld kan »ma ken, vergiftig den kelk, waaraan hij de lippen wil zetten. Wanneer hij van de wulpsehheid der wereld wil genieten, dat hij ze bitter vinde alt de doed, opdat hij van smart tot smart tot U lerugkeere l Genoeg riep Ghellet bevende. Do prieetev doopte vervolgens het kind. Chollet stond er bewegingloos bij en her haalde werktuiglijk de lithurgiiche woor den. Toen de plechtigheid geëindigd was, nam Chollet oene beurs uit den zak en legde ze op tafel. Dit is voor de armen, zeide hij, Noen, antwoordde d© grijsaard, zij noch ik zullen dit goed aanraken. Gij hebt het gewonnen in de uitoefening van een gchismatieken ©eredienst, bet ia voor altijd vervloekt 00 zoo hem, die or gebruik van maakt, geoo voordoe! aanbrengen. Ik leef men alzoo de Vlaamsche soldalen die aan den Uzer streden, en nu, de terugkomende jongens vertelden het ons) hunne taalrechten eischen 1 Is dat maatschappelijk, geschikt om klassenvrede te stichten, of wacht men dat het opkomend algemeen stem recht de zaak oplosse, en zooniet met do katholieke partij, dan legen haar Het Vlaamsche volksgevoel is een faktor, welke in een land, klein als het onze, niet mag verwaarloosd wor den. De rechtmatige eischen van het Vlaamsche volksleven moeten aan hoord worden, anders schaadt men Belgie, door dien de Belgische een heidsgedachte zou aangetast worden door twijfel. Hot parket heeft eene klacht ontvangen van eene inwoonrles van Aarlen, wiens echtgenoot naar Duitschland verbannen, in gevangenschap gestorven is. Do klacht is gericht tegen zekeren Hohenzollern Willem, vroeger koning van Pruisen en keizer van Duitschland, welke de verbanning bevolen heeft en ze zoodanig wilde, dat zij eeo doodsgevaar was voor den banneling, zooals het werkelijk uit een officieel dokument blijkt. Do klacht is ook gerioht legen verschei dene DniUche officierad en ambtenaars, als medeplichtigen. Nog eene andere klacht werd ook neer gelegd bij het parket, door M. Aubrion, van Marbekan, die den gewezen keizer beschul digd,zijne dochter te doen vermoord hebben. Aanvaarden of weigeren Uit Washingtqn wordt gemeld: Alhoewel er nog veel te doen valt, vooraleer er vol ledig akkoord zal zijn tusschen de Verbon denen en Amerika, wegens do vrodeskwestie kan men thans reeds vaststellen 1° Dat de zienswijze van Engeland en Frankrijk volkomen overeenstemmen; 2° Dat Engeland in geen enkel maatregel zal toestemmen, welke zijne kracht ter zee zou verzwakken; 3® Dat het verbond der mogendheden zal tot stand komen 1® Voor wat betreft de Centraalmachten, zal de Entente hen op het Vredescongres voorwaarden onderwerpen, welke door de Duitsoho gevolmachtigden zullen moeten geteekecd worden. Zij zullen een strikt en onverminderbaar minimum daarstellen en niet besproken worden. De Duitsche gevol machtigden zullen ze moeten aanvaarden of ze tun hunne risiko en gevaren verwerpen. De Yolkerenbcnd Daily Mail geeft als volgt een ontwerp van Volkerenbond weer, dat door het Engelsch gouvernement aangenomen werd 1® Do Volkerenbond zou zijn werkcentrum in oen klein land hebben, bij voorkeur in België. 2® Iedere natie zal er een gevolmachtigd gezant zendeu, die ter zelfdertijd zal deel maken van het ministerie van zijn land en behoort tot dezelfde partij dan het gouver nement aan 't bewind. 3. De gezanten zullen bestendig zetelen en steeds 't akkoord met hunne gouverne menten handelen. arm, te midden der armen, maar de zilver lingen van Judas zouden ons in de handen branden. Chollet was meer ontzet dan vertoornd hij wierp opnieuw den mantel over zijne schouders, zette zijn hoed op, en verborg het kind, dat in slaap was gevallen, onder zijn kleed. Toon hij de kamer zou verlaten, legde de pastoor d^hand op zijn schouder en sprak Gij zult terugkeeron I Zeg mij, dat gij zult terugkeoron I Neon 1 antwoorddo de ongelukkige. En ik voorspel het u. Men zegt dat zij die met een voet in het graf staan somtijds tn do geheimon der Voorzienigheid kunnen doordringen. Gij zijt de schande der Kerk geweest, gij zult haar eens opheffen door uw berouw en gij zult haar stichten door uwe boetvaardigheid Nooit riep Chollet en hij vluchtte. De grijsaard viel op een stoel neer, maar bij dacht niet meer aan solillderen, hij volg de in de gedachten den ongelukkige, wiens kind hij gedoopt had. Welke gedachten kruisten zich in.de ziel van den apostaat De voorspelling van den ouden priester weerklonk in zijne ooren. Hij hoorde beurte liugs zijne bedreiginglOgeD, zijne veront waardlgde woorden, maar vooral dit Gij zult do Kerk stichten door uwe boetvaardigheid Hoc f zeide Chollet over den weg snel leude, zal ik op mijne schreden terugkeereo, 4. Er zal ook een hof van den Volkeren bond zijn, ondergeschikt aan de gezanten, doch er niet van afhangende. 5. In geval van geschil tusschen twee natiën, zal dat kunnen onderworpen worden aan drie verschillige hoven a) De twee natiën zullen zich bij over eenstemming kunnen wenden tot het hooger hof van iodeie natie, welke in het konllikt geen belang heeft ,- b) Zij zullen kunr.an beroep doen op het hof tan don Volkerenbond. c) Hun geval z?1. kunnen onderworpen worden aan het hof van den Volkerenbond. 6.) In geval twee nation weigeren zich tot een dezer drie ho en te richten, zullen zij genoodzaakt wor 'on iedor een scheids rechter aan te duiden de twe9 scheids rechters zullen er dan een derde aanduiden. Indien de 2 scheidsrechters niet t' akkoord komen over den keuï van den derden, zal het hof der gezanten van don Volkerenbond zelf den derde.', scheidsrechter aanduiden. 7.) Eindelijk, indien de twee in geschil liggende natiën bet scheidsgerecht weigeren, zal de Volkerenbond, de mogendheden van den bond aanduiden, welke zullen gelast worden drukking uit te oefenen op de wedor3pannige natiën. Hoe de verbonden staten zulien verte genwoordigd zijn op de Conferencie. Ziehier hoo de vcrschillige staten der Entente op de Confcreucie zullen vertegen woordigd zijn De vijf groote mogendheden Frankrijk, Engeland, Amerika, Italië en Japan, zullen elk vijf afgevaardigden hebbon net aantal technische raadsheeren is onbepaald. Da andere mogendheden zullen drie.^wee of één afgevaardigde hekben. Drie afgevaardigden voor de natiën,welke effektief met geheel hunne strijdkrachten, deel genomen hebben aan de krijgsverrich tingen te land of ter zee, of bijzondere belangen te doen geiden hebben Belgio, Rervie, Griekenland, Rouraonie, Portugaal van den eeaen kant China en Brazilië van den anderen kant, Twee afgevaardigden voor dö Tscheck- Slovahsche Republiek en van PoIod. Èen afgevaordigde voor de staten die geen werkdadig doel name aa" do vijandelijk heden tegen do Ceuiraalmachten degocea die den oorlog verklaarden en deze die enkel do diplomatische betrekkingen afbra ken. Bij de boraad&lagidgen over kwestiën welke de onzijdigen aanbelangen, zullen dezen ook afgevaardigden mogen zenden. Ds Dagorde. De eerste zitting zal de volgorde der werkzaamheden opgemaakt worden. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de vijf mogendheden in al de kommissiën wel ke znllen benoemd worden, zetelen, De andere mogendhedenzullen enjjel vertegen woordigd zijn in de kommissiën al alwaar hunne eigen zaken afgehandeld worden. NADERE BIJZONDERHEDEN Het bedrag der in omloop gebrachte val- 8che bankbriefjes wordt op verscheidene miljoenen geschat. Er is eerst eene uitgave geweest van valsche bankjes van 20 frank, en dan drie uitgiften van briefjes van 1Ö0 frank. Do eerste uitgifte word gedaan in Mei 1918. Er is con klein verschil in do drie soorten briefjes. Allen zijn naar de briefjes der Société Générale nagemaakt. berouw gevoelen, genado vragW hen die ik verliet met tranon in de oogen smeeken mij weer op te nemen! Indien ik mij tot zulk eene zwakheid in staat achtte, indien ik dacht dat hot mij mogelijk was op mijne stappen terug te keeren, zou ik mij liever in dit meer werpen en er vóór altijd mij zelf en mijne misdaden in begraven. Hij stond aan den oever van het meer van Genève stil en zag naar bet water, waarop de maan haar bleek schijnsel wierp. Het meer scheen stil, de oppervlakte rim pelde zich Dsuwelijks on niemand zou gezegd hebben welke afgronden zich onder die kalmte verborgen. Gedurende een minuut, had Ghollet eene vreeselijke gedachte. Hij boog zich over hel sombere water en scheen or de diepte van te pijlen toen trad hij verschrikt terug. Het kind schreide, Ik heb het reeht niet, neen, ik heb het recht niet te sterven zeide de ellendige. En vreezendo toe te geven aan de beko ring, vluchtte hij haastig naar Genève, welks torens in'de verte voor hem opdoemden. XVIII. DE OORLOG BEGINT Cyrillus moest nog veertien dagen blijven alvorens het hem mogelijk was naar Inter laken terag te keeren. Overigens verlangde Lavergno noch hij om naar dominè Kerleu terug te keeren. De onverwachte ontmoeting met miss Emily had veel bijgedragen tot het herstel van den zieke deze scheen bevreesd te zijn of zioh te schamen om weer onder lieden Zoodra het eerste valsch briefje in de kas der Sooiété Générale ontddkt werd, deed deze zelf een uauvvkeurig onderzoek, daar, zooals men weet, het parket in staking was en de maatschappij de Duitschers in deze zaak niet wilde laten tusschoLkomen. Personen, die door hun beroep tot de namaking der bankbriefjos hadden kunnen medewerken, zooals fotografen,graveerdors, drukkers, enz. werden bewaakt. Gedurig den kring der bewaking nauwer toohalende, ontdekte men de' plichtigen. Het hoofd der bende was een teokenaar, zekeren D..., wonende te Koel-ielberg. De bende, welke nit een 20lal leden bestond, gaf de valsche briefjes uit in de Provincio, te Antwerpen, in Limburg en bijzonderlijk in Holland. De valac'umunters dreven op grooten voet handel mot de Duitschers. Zij gingen overal beesten opkoopen. betaalden met de valsohe bankbriefjes, en werden dezo beesten door de Duitschers betaald in Duitsch geld. 'tWas dus schier al winst 1 De valsche bankbriefjes werden op ver scheidene plaatsen gemaaktin de woning van D..., to Koekeiberg, in eene kamer door D... gehuurd te Brussel, on iu eoue villa van Woluwe, bewoond door een medeplichtige. Woensdag werden te Oostende nog drie leden der bende aangehouden. Zij hadden talrijke valsohe bankbriefjes in hun bezit. De drie kerels werden uaar Brussel gebracht en na ondervraging werd een hunner in vrijheid gelaten. De twee anderen werden opgesloten. Nog andero aanhoudingen wor den verwacht. Het onderzoek dezer belangrijke zaak is toevertrouwd aan M. De Vos, onderzoeks rechter en M. Pholien, substituut van den prokureur des Konings. Tot hiertoe is men er nog niet iu gelukt, het materiaal, gediend hebbende voor het drukken der valsche bankbriefjes te ont dekken. Een der personen, wier aanhouding wij gemeld hebben, is in vrijheid gesteld. Het is de fotograaf uit de buurt van deu Gent- schen steenweg, te Brussel. De policie van Herent heeft in de statie aldaar, twee kerels aangehouden, toen zij van don trein stapten. Zij wieruen onmid- delijk onderzocht en men vond in hunne zakken verscheidene briefjes van 100 frank van de Société Générale. Men weet nog niet of de kerels, die sinds lar.g van loensche handelingen verdacht werden, tot de bende van Brussel behooren. De aktivistische volkevertegenwoordiger, advokaat Heuderickx, is door den tuchtraad der balie van AntwerpeD, van de lijst der advokated geschrabt. Ook te Gent werd het ontsmellingswerk voortgezet. Daar heeft de tuchtraad zekeren heer Richard Robelus geschrabt om te kort geblovon te zijn aan zijn eed van advokaat, gedurende de Duitsche bezetting. Robelus had namelijk aan de bezettende overheid de plaats van vrederechter van Nazareth gevraagd, welke opengevallen was, door het afsterven van den heer De Dry ver. De Duitschers hadden zich verhaast aan dien wensch te voldoen. Robelus heeft beroep ingeslagen tegeu de beslissing van den tuchtraad. Deze houdt Maandag niéuwe zitting, daar er nog verscheidene andere gevallen van zoollikkerij en eedbreuk af te handelen zijn. terug te keeren, die hem gekend hadden toen er nog een nevel over zijn geest hing. In het huis waar de familie Grenwich nog eene maand zou blijven was Cyrillus geheel op zijn gemak. Men had wel kunnen zien dat hij melan cholisch was geweest, maar niemand had toch redenen aan de kwaal te denken, waar van hij thans genezen was. Men begon den jonge zieke lief te krijgen, die men voor dood had zien aanbrengen. Mevrouw Grenwich was excentriek, maar bezat een goed hart en toen zij vernam welke banden er tusschen miss Emily en Cyrillus en zijne zuster bestonden, noodigde zij den jongen «n Lavergne uit den avond bij haar te komen passeeren. De meisjes speelden op de piano en miss Emily deed ook het hare. Harry Douglas was ook de vriend gowor- dên der jongelieden, die hij gered had, en vergat bij hen, de herinneringen aan den dood van zijn vriend, welke hij zich als eene misdaad voorstelde. Op een morden zaten Cyrillus, Lavergne en de gouvernante bij elkaar en spraken over hot verleden en de toekomst. Ik ben zeer verheugd, zeide mis3 Emily, Cyrillus weer te zien, doch gij eult begrijpen dat ik nog meer verlang. Wees maar gerust, zeide Lavergne, ik zal u Marie Ange terugschenken. Voor altijd Als gij het wilt. Twijfelt ge er aan EEN EN ANDER Foch werd door de burgemeester van New York uitgenoodigd en de maarschalk zal er zich heen begeven. Hij bezocht ook de stad Luik en werd er door M. Delvaux gouverneur der provinoie ontvangen. Frankrijk mag aanspraak maken op Syrië en Palestina, ren minste voor wat zokero rechten betreft. Zoo beweren Cardi- naal Maurise vanLyon en met hem Mgr. de aartsbissohop van Algiérs al9 getrouwe zoon en opvolger van Card. Lavigerie. Er is ook spraak Palestina aan den II. Stoel af te staan. Dat ware wel. De Belgische minister van financies zal binnen kort een wetsontwerp neerleggen, waarbij een taks zal gesteld worden op de oorlogswinsten. Op 3 Januari zat de Cardinaal Mercier aartsbisschop van Mochelen twee vergade ringen in de St. Gudulakerk te Brusaol voor De bijeenkomst voor de mannen wa9 nog talrijker dan die der vrouwen. Het gold er de jaarlijksche toewijding van België aan het Allerh. Hert. Dat zou moeten in alle kerken op den eersten vrijdag dos jaars grijpen. In de haven van Antwerpen zijn woens- avond 1.200 bolgische vluchtelingen komeu- de uit Londen on New Castle, ontscheept. De Fransche Kamer en Senaat zijn op vacantie tot half Januari, 't Schijnt dat do openbare meening niet content is, omdat er in fcooveel zittingen geen stap vooruit werd gezet 't zij voor de wet over de pensioenen, 't zij vaor da wet nopens de schadeloosstel ling in de beproefde streken. Overal hetzelf de liedje, 't zou hier ook mogen rapper gaan. De Paus heeft zijn instemming gegeven met de benoeming van graaf Leo d' Ursel, als minister van België bij den H. Stoel, waar bij M. Vau den Heuvel zal rervangeu. 't Vervoer in Frankrijk iaat te wen- schen. De oorlog is ten einde en 't leger bestuurt nog alle vervoermiddelen en de burgers klagen putten in 'd aarde en met reden. En in België, Een voorbeeld aan de ijzeren weg van Kortrijk naar Gent, werkte men bijna nog niet en Dochtans krijgsgevangenen en werklieden schieten er niet te kort. De dagelij ksche reizigersdienst tusschen Dover en Oostende zalbinnen kort hernomen worden, bij middel van twee stoomschepen, behoorend aan ds belgische regeeriug, De beiaard van Audenaerdo heeft ook veel geleden van het Duitsch bombardement Verscheidene klokken werden stukgeschoten en de zware klok vau St. Walburgastoren werd geborsten. In onze streek bestaat de sckeldegalm niet meer, want geen torens staan nog recht en geen klokkea kunnen geluid worden. Mevrouw Costa, de ingeefster van Let ovefgroote praal Christusbeeld op de Andes gebergten tusschen Argentina en Chili opgericht, schreef een brief aan Wilson, hem vragende de stem en het móekiezen van den Paus op de Vredeskouferenlie te er kennen. Bravo l Een lieve, fraaie en langverdachten bezoeker was voor 1919 aangekondigd Zijne bevallige Majesteit de Vrodo kwam aangereden... Het was de Vader der Victorie (Clomenceau) in persoon, die hst vicloriarijtuig, bespannen met twee witte paarden voerde. Maarschalk Fooh en Albert de Groote maakten de eerowaoht uit. Deftig gevonden Neen, maar ik dacht ergens aan. Waaraan Dat zal ik u later zeggen, eerst moet ik den dokter spreken. Dus, zeide miss Emily kleurende, heeft de dokter over mij gesproken Ja, veel en lang. Spreken wij over Marie Ange. Ja, zeide Lavergne, de tijd nadert, dat wij een grooten slag moeten slaan en beslist optreden. Over tien maanden zijt ge meer derjarig. Cyrillus. Alsdan hebt ge de bevoegdheid op te treden. Tegen dien tijd zult ge weer geheel (n orde zijn. weer gaan werken en als ge meer derjarig zijt... - Wat dan vroe^ Qyrillot, -- Dan voer ik a wèer naar Marie Ange. Te Parijs Neen, Jade Maloeuvre moeit wear eens iels anders verzinnen ik tal him naar Ge nève in het hnis van domiOré Kerlen lytot) komen. Eerst moet ik laten uitmaken dit gé volkomen bij uwe reden zijt. En Maloeuvre weigert te kemao Dat zal hij niet durven, wj zijl ttteefc- derjarig, gezond, vrij en neeiqt bezit fSït uw erfdeel, Marie Ange woont Dq u, enz. Eu ik herneem weer mijne plaats bij Marie Ange, voegdi miss Emily er b|j. De meisjes, die terugkwamen met plaid* en stokken riepen de onderw-azeref, Qyril* lus, Lavergne en Douglis, dl# mede eej^j (Vervolgt.) (tochtje zouden maken.

De Volksstem | 1919 | | pagina 1