De Paus eu du Oorlog Se vredescesfereatie 1 ■-> PARASOL C Laniomrsfioiid m Oosi-Vi. Vijf-en-twintigste jaargang nummer 11 S CENTIEMEN *ygB Dinsdag 14 Januari 1919 Drukker-UitgeverJ. Vah Nüffel-De Gendt 23 J&. Gr ES 1—t j£L 23 Bureelen Kerkstraat, 9 eu 22, Aalst? Bemoeiingen des Pauses voor de oprich ting van bureauxte Rome^aderborn Freiburg en Weenen in het belang der krijgsgevangenen. Oorsprong van den dienst. Op iniatief van den Paus ioorden te Rome, P ader bom, Ireiburg en Ween en de bureelen voor krijgsgevangenen gevormd. De dienst ontstond in de eerste maanden van den Europeeschen oorlog. Na de groote gevechten van Augustus en September 1914 op de velden van Belgie en Noord Frankrijk kwamen te Rome talrijke brieven in van bisschoppen, pastoors en families, waarin verzocht werd cm" opsporing en berichten van vermiste soldaten. Sommige waren gericht aan kardinalen, doch de meeste tot Z. H. den Paus persoon lijk zij kwamen vooral uit Frankrijk en Belgie. De Paus hs de brieven, hield er aantee- kehing van en gaf last tot het deen van naeporingen, daarbij, volgens gewoonte, gebruik makende van de diénsten van het Staatssecretariaat. Op liet einde van 1914 was di9 correspon dentie zoozeer in omvang toegenomen dat de II. Vader op het denkbeeld kwam eon afzon- êeviijkon dienst in te richten, ten einde de zaken geregelder en vlotter af te doen en aldus alle aanvragers te kunnen tevreden stellen. Met die taak belastte zich de heer Bellamy Storer, destijds ambassadeur der Ver. Staten te Ween en, die aan dit liefde werk zijn medewerking wenschte verleenen en daartoe aan Mgr. Tedescbini werd aanbevolen door kardinaal Lorenzelli. Tweemaal per week begaf de heer Bellamy Storer zich naar het Vaticaan, nam daar van den Staatssecretaris de correspondentie in ontvangst en trachtte in zijn eigen villa, bijgestaan door de secretarissen, onvermoeid en ieverig werkzaam, te voldoen aan de verschillende en uileenloepende aaavragen, door in naam van den H. Stoel te schrijven, aam Bisschoppon. particulieren en bureaus in do verschillende landen. Deze arbeid van deu heer Bellamy Storer duurde van 12 Januari tot IS April 1915. In uien tusschentijd had do H. Vader er zorg voor gedragen dat te Paderboru een bureel werd opgericht voor de Belgische, Fransche en Engolsbhe krijgsgevangen; liet bureel werd officieel geopend in Januari 1915. De Paus wendde zich ook zot Zwitserland en den 15 Februari scbreeft de bisschop van Paderboru in naam van Z. H. den Paus aan den bisschop van Lausanne en Geneve. Aan het verlangen van den H. Vader werd aanstonds voldaan, en te Freiburg, waar reeds sinds December 1914 la mission catholique Suisse begonnen was zich bezig te houden mot de krijgsgeAangenon, kroeg liat Bureau eveneens een zetel. Zoo waren door tusschenkomst van don Paus drie groote bureelen voor krijgsgevangenen ver vezen te Rome, te Paderborn en te Frei burg in Zwitserland. Ontwikkeling van het krijgsgevangenen- bureel in het Vaticaan Op het einde van April 1915 moest de heer Bellamy Storor terugkeeren naar Amerika. Hij werd den 28 April opgevolgd door den eerw. pater superior van de Minderbroeders Conventieeion (Penitenciers van do basilisk van Sint Pietere) pater Domonico Reuter, eveneens Amerikaan, die zich met zijne medebroeders vol geestdrift aan den arbeid z6lto, waarbij hun talenken nis hun uitstekend van pas kwam. gnte VERVOLG VAN De Erfgenamen «an Judas en Ce Jood Ephraïm NAAR R. D. N. 205* VERVOLG. Het was oen genoeglijke dag voor allen. Cyrillos die eonige dagen te voren Lavergne niet had kunnen verlaten en zich aan hem hechtte, alsof hij vreesde zijne kracht te verliezen als hij zich van dien vriend scheidde mengde zioh vroelijk onder de familie van mevrouw Grenwich. Men vermaakte zich buitengewoon, doch bij het terugkeeren werd men stiller, want men wist dat dit het laatste tochtje geweest was, dat men samen gemaakt had. Het uur van scheiden naderde en niemand wist of men elkaar wel ooit zou weerzien. Do onderwijzeres deelde mevrouw Gron- wicii mede, dat zij noch slechts korten tijd in hare familie zou blijven. De meisjes weenden toen zij dit nieuws hoorden. Ook do onderwijzeres was treuri; elemd, maar wat zij haar plicht rekende, daarvan was zij met geene macht af te bren gen. Eindelijk sloeg het uur van scheiden voor hen, die elkaar onder zulke verschrikkelijke omstandigheden hadden leoren kennen. Voor hel laatste drukte Douglas de hand van Lavergne, Hij wildo hem nog iets me- dedeolen, aoch tuj zweeg en zeide alleen. Te Geneve zien wij elkaar weer. - Miss Emily beloofde de volgende maand De zetel van het bureel was gevestigd in woning der Penitenciers op het Scossa- Cavalliplein, waar pater Reuter nog altijd met zijn confraters bezig is aan een omvang rijk werk over de niet-Italiaansche krijgs gevangenen, Toen in Mei 1915 do oorlog uitbrak tusschen Italië en Oostenrijk, dacht de H. Vader aanstonds aan de nieuwe taak welke het bureel te vervullen zou hebben, en de kardinaal-staatssecretaris en Mgr.Tedesohini zijn substituut, zorgden er aanstonds voor aan het bureol een passende zetel te ver schaffen in het gebouw van het Staatssecre tariaat. Gedurende eeuigen tijd werd er gearbeid aan de opsporingen van vermiste Italiaansche soldaten, hetzij in het gebouw dar Peniten tiarie van Sint Pieters, hetzij in hot Staatssecretariaat, waar eenige beambten bij Hunne gewone bezighedeu de andere stoods drukker wordende, hadden te vervuilen. Wordt voortgezel De Eigenaars en de wet op de Huishuren Do Nationale Bond der Eigenaarskringen van Belgie heeft, in zijne laatste algemeene vergadering, te Brussel gohoaden, een ontwerp van wet op de huishuren besproken en goedgekeurd, dat aan de bevoogde Kommissie der Kamer en ook aan al do Senaat en Kam9rloden zal gezonden worden. Ziehier de bijzonderste bepalingen van het ontwerp 1) Het princiep der algeheele tuSschen- komst van den Staat ia zake buishuuraohuld wordt wet. 2) Inrichting van huurkomiteiten, samen gestelduit een voorzitter dot» koninklijs besluit benoemd, en uit 5 eigenaars en 3 huurders aangeduid door hunne respectie velijke honden. 3) De huishuursohuld zal berekend wor den op de basis der huur van 1914. 4) De betaling der schuld door den Staat, zal als volgt plaats hebben 25 t. h. in geld en 75 t. H. in staatsfondsen. 5) Eon bijzonder verordening zal genomen worden voor de handelshuizen en de nijverheidsibsteliingen. 6) Een© v ergceJing wordt gevraagd voor locatieve reparation, gaande van 150 tot 500 frank. 7) De huurders waarvan de solvabiliteit zal herkend zijn door net huurkomiieit, zullen hunne schuld vereffenen ten Burbole der Belastingen, in een getal annuïteiten te bepalen door het komiteit. 8) Bijzondere maatregelen zullen getroffen worden voor de eiyenaars van Werkmans woningen of der Algemeene Spaarkas. De Bond hield zich ook bezig met de kwestie der belastingen en nam te dien i opzichte belangrijke beslissingen Deze grootsche vergadering werd door talrijke ai^eveerdigdon van alle provinciën bijgewoond, vertegenwoordigend ongeveer 200 plaatselijke vereenigmgen met meer dan 160.000 ledeu. en de brandklok van de stad Athtverd ge luid. De pompiers en de leden van het Rood Kruis snelden naar de plaats der ramp. De stad was door den vuurgloed verlicht als in den vollen dag. Mot levensgevaar werden de fransche uitwijkelingen uit hunnen be narden toestand gered. Eeoige oogenblikken later hadden verschrikkelijke ontploffingen plaats. Een beKisehe soldaat van het 10* linie hoeft de onaangetaste van de brandende wagens gehaakt en, door zijnen moed en zijne koelbloedigheid, de stad van eens echte ramp gered. Er bevondeu zich een groot getal Engel- scha soldaten in de nabijneid van den bran denden koopwarentrain men weet nog niet in welke omstandigheden zij daar walren. Zes EDgelsche soldaten werden gansch ver koold teruggevonden, en vijftig anderen, met ijselijke brandwonden overdekt, werden naar het krijgsgastiiuis van Ath overge bracht. Tusschen de dooden en gekwetsten bevinden zich ook verscheidene frausohe uit wijkelingen. Ontploffingen in de statie van Ath Vrijdag avond, rond 9 1/4 ure, gebeurde de statie van Ath, een ijselijk ongeluk. Er stonden twee treinen in de statie, een met Fransche uitwijkelingen en een koop- warentrein. Opeens ontplofte een wagon, met benzine geladen, en deel uitmakend van het koopwarenkonvooi, en deelde hut vuur mede aan andere wagons, met houwitsers geladen. Het noodsein werd onmiddellijk gegeven Heden Maandag heeft do aan de Vredes conferentie voorafgaandel'jko zitting plaats gebadt, zooals wij reeds zegden. Niets van de vredesvraagstukken 53 aangeraakt go- wordeu. Het programma is vas'gesteld, da werk- orde, het aantal vertegenwoordigers, de dagen en uren van de zittingen, de inwen dige protokol, en vooral de kwestie van do mededeelingen J>an de pers. De protokol voor de opening van de Vre desconferentie op 20 Januari is vastgesteld. M. Poincarê, voorzitter van de Fransche Republiek heeft een rede gereed die ophef zal baren en een beorlijk voorwoord zal vormen voor het Gulden Boek» waarin de geschiedenis van da Vredesconferentie ge schreven is, BBJËBSBAS 84 J&ëSy&m Dien dag zullen de zoo dikwerf aange kondigde voorloopige besprekingen beginnen M. Wilson zal spreken, als afgevaardigde van de Vereeniyde Stalen. De tweo eerste kwosiies, die vooral spoe dig moeten worden opgvlost, betreffen de bevoorrading van de Balkanstaten eu Rus- Iciid, en ook van do M-iide^rijkaii. M. Wilson heeft over deze twee punten eene vaste meening, die hij zal trachten door te drijven. M. Glemenceau, die de voorlpopis>e zit tingen tot 20 Januari zal voortzetten, zal de debatten leiden. Men zal regelen hoeveel tonmaat Amerika en Engeland zullen ter beschikking stellen voor de bevoorrading van de te helpen lan den. Ook zal hel lot van Rusland geregeld worden hulp door een algemeen leger of eeue internationale politie of door een Amerikaansch bezettingskorps. Bespreking van hot Russisch muntenvraagstuk 't is te voorzien dat het Bolsjewikisch papieren geld, zoo ruim door de Bolsjewikis uitge geven, fel gecrompomitteerd zal worden. Ook zal, zooals wij reeds zegden, do groote kwestie van den Natiënboud in de eerste zittingen worden aangevat ea dit op wensch van M. Wilson, die deze ernstige vraag, graag uit de voeten zag, voor zijn lerugkeer naar Amerika. Een intergeallieorde persclub werd gesticht om de 'dagbladschrijvers van alle nationaliteiten te ontvangen, die to Parijn zijn samengestroomd ora do Conferentie te volgen. Deze club ingericht in heLHotel Dufayel, Champs Elysées, zal toekennende week open zijn. daar te komen, alsdan klommen Lavergne en Cyrillus in het rijtuig, dat hen weer naar het huis van dominé Kerlen zou vosren. De weg naar Bern word spoedig afgelegd, die van Bern naar Genève nog spoediger. Toen de twee vrienden voor de deur van Tobias Kerlen afstapten, trad de dominé hen met een vreugdekreet to gemoet. Hij hield veel van beiden en dit was eene aan beveling voor hen, want Kerlen was niet gul met zijn© vriendschap. Hij was echter opgetogen toen hij vernam dat Cyrillus weer volmaakt hersteld was. Dus, mijn raad heeft geholpen 1 zeide hij. Ja, mijnheer Kerlen, antwoordde La vergne, wij komen gelukkig en welvarend terug en brengen een schat van steenen en planten meê voor uwe verzameling. Bij een tochtje op den Jungfrau hebben wij bijna het leven verloren, maar God heeft ods zichtbaar bosohermd. Dat Hij geloofd zij antwoordde de dominé zacht. Maar gij schijnt treurig, voegde Cy rillus er op vriendelijken toon bij. Zou het indiscreet zijn te vragen wat n hindert Beschik ovor mij, mijnheer Kerlen, voor u, voor uw gezin... Mijn gezin, herhaalde Kerlen, een die pen zucht slakende. Hij zweeg, doch beefde. Eindelijk zeide hij Nu n;et, lal6r mijn vriend. De avond was vroolrjker dan na gewoonte en toch vond Lavergne dat Gretojien zeer zenuwachtig was. Ook mevrouw Kerlen scheen verlegen in tegenwoordigheid van haar echtgenoot. Terwijl de jongelieden afwezig geweest waren moest hier/ iels bij zonders zijn voorgevallen. Lucisn nam zich voor Kerlen er naar te vragen, om hem van dienst te kunnen zijn. Den volgenden morgend schreef Lavergne die zeer vroeg was opgestaan, een langen ea wel overwogen brief aan JudeMalccuvre. Hij bracht hem zelf naar de post en toen hij terugkeerde, omhelsde hij Cyrillus innig en zeide De oorlog is begonnen. Toen Lavergne den strijd opnieuw begon, was Jude Manoeuvre er ver van verwijderd to kunnen denkon dat er een hinderpaal op zijn weg zou komen. Alles was hem buiten gewoon gelukt. Gelukkige speculaties aan de beurs hadden het'gekeele kapitaal van Pont Joubert verdubbeld. In de Kamer had hij eeno groote plaats ingenomen zeer bekwaam, wanneer het financieele zaken gold, werd bij tot lid van verschillende ooaimipsiën benoemd en had het geluk de aandaoht op zich te vestigen. De waarde van zijn raad, het gewicht van zijn werk, zijne groote fortuin stelden hem in staat zijne collega's keurige diners aan te bieden, welke hem zoor bemind maakten en hem naam versohaften in de politieke we reld. De dagbladen, die zijne redovoeringen meedeelden en vau zijne feesten spraken, Do twee eerste verdiepingen bevatten de vergaderzalen. De groote eetzaal kan om- getooverd worden in 6en schouwburg. Op de derde verdieping zullen twee zalen voorbehouden blijven voor de Fransche dagbladschrijvers de andere zullen onder correspondenten van de andere natiën verdeeld worden. Schrijfmachienen en twintig telefoons zullen ten dienste zijn van de dagbladschrij vers, die gedurig met hun bladen zullen kunnen in betrekking blijven. Een officieel bulletijn zal worden opgesteld in het Hotel zelf. De Fransche regeering heeft al de kosten van de instelling voor haar rekeniug geno men. Vreeselijk ongeluk te Grimbergen Eene vrouw levend verbrand Ijlen verschrikkelijk ongaiak is Zaterdag co Grimbergen gebeurd. De heer Emiel Vi..., had eene kan benzine gekocht en wilde er van meedeelea met twee buren. Alfons H... en Mevr. J... Toen ze daarmede bezig waren, deed H..., opmerken dat de inhoud der kruik liem verdacht voor kwam Het ia water, zegde bij ik zal het u bewijzen Hij ontstak een lucifer en wierp ze iu de kan. Een geweldige ontploffing volgde eu weldra waren de drie ongelukkige» omge ven door een vuurgordijo. Geburen snelden toe op het hulpgeroep. Toen ze de vlammen meester waren vonden zij de twee mannen afschuwelijk verbrand, terwijl de vrouw zoo ellendig toegetakeld was, dat zij er weldra aan bezweek. Zij was 50 jaar oud. Rog twee slachtoffers De twee mannen zijn er ook zeer erg aan. Qsï parket is ter plaatse geweest vergezeld door een geneesheer van het gerecht. Het dorp is in rep en roer gezet door dat wreede ongeluk. 1 EEN EN ANDER Te Bordeaux, onderhal voorzitterschap van den aartsbisschop. Cardinaal Andrien eu in 'l bijzijn van den commandant der 188 geweatbezetting en van al de Bordeaux- scho overheden, werd op aanvraag van de Belgische vluchtelingen eene mis gecele breerd en eon To Deuni gezongen om de bevolking der Fransche zuiderstad hertelijk en christelijk te bedanken. De plechtigheid sloot met den ponliiikalen zegen door zijne Eminentie gegeven. Alleen te Antwerpeu zijn niet minder dan 207 firma's onder dwangbeheer gesteld. —Te Charleroi kwamen een 25tal ijzeren- wegmannen uit Duitschland toe om met de militaire Belgische overheid schikkingen te nemen nopens locomotievon en treinen door de bochen achtergelaten. Ze moesten in de statie blijven of anders kregen ze elk een pakje slagen. De ouderlingen die van het jaarlijksch pensioen van 65 frank genieten, zullen van het Nationaal Komiteit, door bemiddeling der plaatselijke komiteiten, eene buitenge wone vergoeding ontvangen van 40 frank. Eerstdaags zullen daarover de uitbetalings- dagen bekend gemaakt worden. 840 Jesuïten maken deel van 't fransch leger. 95 officieren en 121 onderofficieren. Die gemobiliseerdeu verkregen 490 citaties of beatoefingen, 34 kruisen van bet eerele gioen, 25 militaire raedalies, 297 oorlogs- kruisen,7 fransche en 18 vreemde decoraties 't Zijn Paters Jezuïten, goed verstaan! De Minister van Geldwezen meldt dat onze afgevaardigden op deVredesoonferentie noeradem hem den eminenten financier, den invloedrijke afgevaardigde. Men vleide en prees hem en toen er een Senaats zetel vacant kwam zorgden zijne vrienden dat hij gekozen werd. Van dat oogenblik dacht de voormalige kantoorbediende van Mozes Molsein er aan om minister van Koophandel te worden. Vroeger zou hij die gedachte buitensporig hebben gevonden, maar tha:.s kon hij dat doen met veel kans van slagen. Sedort den dood van Ccelio, waarover hij bijna krankzinnig van smart was geweest, verslond hem eene onverzadigbare eerzucht. Indien men hem vroeger bad gezegd, dat bij zijn zoon zou overleven, zou hij het bestreden hebben ;~raaar van alle hartstoch ten is de eerzucht de taaiste, en wanneer zij zich eenmaal van een mensoli heeft moester gemaakt belet zij hem iels en iemand anders te beminnen dau zich zolven. Maloeuvre dacht nog wel aan Ccelio, maar hij dacht niet moer aan sterven. Andere plannen hiel den hem bozig. Na een vorsohrikkelijken strijd met de maatschappij aangegaan te hebben, wilde hij tot het einde gaan. Somtijds scheen zijn leven hem toe ala een drama, waarvan hij da laatste acte dan ook verwachtte. 0 1 hoezeer verachtte die man de men - schen welke hij beschouwde als zich zeiven, Hij rainachte al degenen, die zich rondom feem verdrongen en hem eerden. Somtijds had hij een Sanatischen hoog moed als als hij aan het getal dergenen een belangrijk bedrijfkapitaal zullen eischou als voorschot op do Belgische door Duitsch land te betalen schadeloosstelling. Men verkoopt te Brussel, AalstpNinove en elders, portretkaarten van al de leden van den Raad van Vlaanderen, dragende den Duitsche helm of den coiback dér doodshuzaron of de politiemuts dor grijze wreedaards, 't Is typiek, koopt ze, ge zult er kontent van zijn. De minister van jualicie M.Vandervelde had gezegd dat do militaire overheid hem belette de Duitschers, die in ons land nestelen, over do grens te zetten. Daaren tegen beweert do militaire ovorheid dat zij zich nooit tegen het uitdrijven der Duitschers al over Holland verzet heeft. Wie hoeft er gelijk Het ware goud die vraag in de Kamer te stellen; want Let is onveraragelijk de Duitsche plunleranrs in vrede door onze straten te zien wandelen. Londen zal het stadsrecht en het burgerrecht en oen eerezwaard aan de marschalken Foch en Joffer en aan do feldinarschalken Donglans, Haig en lord French, aan de admiralen lord Jeliiooo eu sir David Beatty en aan generaal sir Edm. Allemby opofferen. En wat zal het geven aan onze Belgische hoofddapparen en helden? De minister Jaspar heeft Vrijdag in da Syndikale Vereeniging. te Brussel, vooreen talrijk gehoor, het programma der regeering ontleed, in zake ekonornisohe politiek. Hrj verklaarde dat niemand dan hij partijgan ger is van de handelsvrijheid. De regoering heelt in Engeland reeds een krediet van 225 miljoen bekomen, met belofte van hernieu wing, en dezelfde uitslagen zullen ook te Parijs bekomen worden, zoo toch hoop men. De vergunningen zullen stilaan ver dwijnen en de toestand op handelsgebied zal weldra goed gaan beteren. Vergadering van 10 Januari Brief van den heer Prokureur Generaal De Duitsche troepen hebben, gedurende hun terugtooht, vee verkocht, zonder ver goeding afgestaan of zelfs achtergelaten. Vele moeilijkheden ontstaan tusschen de vroegere eigenaars, die hun ontnomen goed weervinden, en hen die beweren het nu wettelijk te bezit tea. Hier zijn, naar zijn oordeel, de regelen die moeten gevolgd worden in dergelijke oneenigheden. Eerst en vooral moet men rekeniag hou- d«n met een algemeen feit, dat bovon alle bezondera feiten staat De Duitschers heb ben opzettelijk alle stroken, die zij moesten verlaten, uitgeroofd, en er vooral hel vee uit medegenomen. Dit is openbaar bekend en iedoreen is er over verontwaardigd. Aan de beschaafde volkeren heeft voorzitter Wilson die schanddaden aangeklaagd. Niemand kan dat betwisten noch voorgeven dat hij er niets van af wist. Bijzonder de landbouwers heb ben dat zeer good geweten, want geen enkele is er, die bij het aankomen der terug trekkende Duittschera niet gevreesd hoeft voor zijn vee. Dezelfde landbouwers, dio de Duitschers in hunne gemeente zagen aan komen, omringd door beesten, waarvan zij zich trachtten te ontmaken, hobben voor zeker eene winstgevende zaak meenen te doen met zich voorwerpen, bij hunqe mede burgers gestolen, aan to schaffen. Maar zij kunnen zich op hunne goede trouw niet beroepen en aanBpraak maken op art. 2279 I van het B. W. «wegens roerende goede ren geldt het bezit als titel.» dacht, die hij bedrogen had het genot om dit te kunnen doen was hel grootste dat hij kende, Wanneer hij de mededeelingen over groote misdaden las, wanneer hij een ver schrikkelijk drama hoorde, waarin 't vergif en liet mes een rol gespeeld hadden, was hij uitzinnig van vreugde? liij vond zich grpot eu sterk en in vergelijking met de ellende lingen, die zich door de justioie hadden laten grijpen en die met hun hoofd de voldoeuiiig ▼an hun eerzucht of wraak zouden betalen. Hij hield er van met reohters om te gaan, om later onbeschaamder te kunnen spotten met de Voorzienigheid en de gerechtigheid. Overigens had hij zioh de reputatie welen te verwerven een zeer belangloos man te zijn alleen Mozes Molsein wist wel betijr doch de joodsche bankier zweeg en glim lachte even ala men met te veel lof vart zijn voormalige bediende oprak. De gouden colossus werd dadelijk grootgr hij herinnerde zich niet meer dat hij bróölè voeten had. Op een morgend vond Maloeuvre oncfa zijne brieven er een uit Gefiève. Hij wftll groot en zwaar, gezegeld en aapgeteekeod. Jude dacht dat er geld in was, opendp hem en er niets in vindende keek hij eerst naar de onderteekening. Lucien Lavergne, zeide hq. V/at kan hij van mij willen, na zoolang gezwegen te hebben. Misschien heeft hij mijne hulp noodig en komt hij mij nederig om een dienst vragen. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1919 | | pagina 1