Bl:edig drama ta Wülsöroek Rond de vredesoonferencis Vijf-eiMwinftigete jaargang nummer 14 5 CENTIEMEN Vrijdag 17 Januari 1919 De finaacieele toestand PARASOL C Sa Erfgenamen van Judas er-De Jood Epliraiin DAGBLAD De laatste woorden van Qraaf Hertling Nog de gevonden Duitsche dokumenten Nadere bijzonderheden De Duitsche obussen OMZE ARmLEÜlE j^ygiiai .«aki» 'ii DE VOLKSSTEM Drukker-Uitgever: J, Van Nuffel-De Gendt. JU VSH BELGIE Eene verklaring van den eorston Minister Egn Brusselsch bjad had doen opmerken, dat de Sta^t nóg een en ander middel had om geld te slaap. Daarover ondervraagd, verklaarde M. Delacroix Bij dé bevrijding van Belgiö, bevond de Staat zich ip dé moeilijkste positie. Geaue oükele g6wono inkomstbron was beschik baar. De ljezettor had al wat er eioh in de kas bevond, medegenomen en de bronnen van den nationalen rijkdom waren uitge,- droo^d. Daarenboven Ijgid de Staat ee'n belang rijke schuld, voortkoraeude uit het feit, dat de Nationale B^nk belangrijke voorschotten gedaan had of de.le.eningen niet uitgevoerd waren. België had van zijno groote bond- genooten 5 tot 6 miljard bekomen voor de noodwendigheden van den oorlog,doch toen het er op aankwam in de noodwendigheden van het land te voorzien, stond het met ledige handem Ook was man verplicht, door de financie- wet onlangs gestemd, aan do Kamers toela ting te vragen, om de achterstallige belas tingen te ontvangen en het innen der belas tingen voort te zetten op den voet van vóór den oorlog en zelfs zekere belastingen, door den bezetter ingesteld, te blijven ontvangen. Men rekent er op, aldus 200 miljoen bijeeu te krijgen, welke zouden toelaten, de iooponde verplichtingen het hoofd te bieden. Wat de Ov/rlogsuitgaven betreft, 't is te zeggen, hot onderhoud van liet leger, enz., kan de Staat zo voor het öogenblik voldoen, met de maandelijksche toelagen door de verbondenen verstrekt ën beloopende tot 75 miljoen. Dat alles laat niet toe vrijgevig te zijn. Hot is waar, dat het vorig kabinet, dezen buitengewonen toestand voorziende, besloten bad eene uitgave van scbatkislbons te doen. Deze hooft nominaal 2 miljard 300 miljoen opgebracht, Prachtig cijfer, doch de inkomsten, door deze inschrijving opgeleverd, zijn niet zoo groot als zij wel schijnen. De drie vier den der inschrijving geschiedde in marken, welke in de staatskas moeten blijven, tot do Duitsehers zullen verplicht worden zo te koiuen halen tegen baar geld oftegea papier dat een normaio waarde heeft. Ongetwijfeld zal de Reichsbank, die er alle belang bij hooft, dat haar papieren geld niet. te veel van zijne waarde verliest, en voor 25 miljard in omloop heeft, trachten zoo spoedig mogelijk die marken in Buitsch land terug te brengen. Het gouvernement is Góhter vast besloten, ze enkel af te geven aan den koers van 1,25 fr. welke ook' hier opgedrongen werd. Daaruit spruiten natuurlijk vertragin gen voort, evenals onderhandelingen welke door de Kommissie uau den wapenstilstand 7© Spa gevoord werden. t Do herinrichting der openbare diensten vergt groote uitgaven on diensvolgens zullen de 8ü0 miljoen, of het vierde van de in schrijving op de 8chatkislbon», waarover de Staal beschikt om zijne soliuld te delgen en opeisohingsbons te betalen, zeer zorgvuldig moeten behandeld worden. Re8ds is er van die 800 miljoen 225 miljoen moeten worden genomen, om de voorschotten gedaan door de Spaarkas en door de Nationale .Bank, ▼oor de achterstallige renten, terug te he talen. De mobilisatie der oorlogsvergoeding waarop België mag rekenen, is voor ons land eene levenskwestie. De onderhandelin gen dienaangaande, worden zeer ijverig voortgezet en men mag vertrouwen hebben in de personen met deze onderhandelingen gelast. Evenwel is de taak zeer zwaar, daar de vergoedingen nog uiet betaald zijn. Het is te voorzien, dat bij het oluiten de voorbereidende zittingen van het Vredes kongres, een aantal miljards aan België zullen toegekend worden, 't zij als voorschot 't zij als betaling van zekere Duitsche schul den. Ongetwijfeld zullen de groote mogend heden, die onder dat oogpunt zoo dikwijls plechtiglijk verklaringen deden, zullen ver slaan, dat België, wiens bedrijvigheid vier jaar stil gelegd werd, en geen voorlbrengst middelen meer hoeft, noch belastbare grond slagen, zoo spoedig mogelijk oen bedrijfs kapitaal noodig heeft, om zijne werkzaamheid te hernemen. m Dit fonds zou bekomen worden, door deze eorste schadevergoeding, door het Vredescongres toegestaan on ter ontlasting van Duitschland door de verbondenen be taald, ter beschikking van den Belgischen Staat te stellen. Wat het overige der vergoedingen be treft, namelijk deze te betalen aan bijzon doren, provinciën of gemeenten, mag men erhopen, dat het Vredescongres hen een voorrang zal geven, hetgeen ook zou toela ten door een of ander akkoord deze*sommen te mohiliseeren. Om de oorlogsvergoedingen to betalen, zal de Staat .waarschijnlijk een beroep doen op de vaderlandsliefde van hen, die nog eene bron van inkomsten hebben, en dezen uit- noodigen, in te schrijven op eene nationale leening. aan den heropbouw bestemd om do schadevergoedingen te vereffenen, in af wachting van de hulp der verbondenen, voor het eskompteeren der schuldvorderingen. grne VERVOLG VAN NAAR R. D. N» 208* VERVOLG. Van avond zal het gereed zijn. De jonkman vertrok, en de directeur nam eon gedrukt livret, koos met zorg pennen van verschillende dikte en verschillende inktkleuren toen vulde hij de ee^sto blad ih met onbekende namen en verschillende handteekeningen. Met de tweede bladzijde deed hij hetzelfde, beduimelde toen de blad zijden en maakte de datums en namen geheel onleesbaar. Waarlyk, Vorrouillat was een bekwaam man zijn client was or dan ook over tevre den, want helmet een kennersblik beschou w ende, zeido hij Dat is gpöd werk. Dep volgenden dag moest Fraogois twee hospitalen billelten, twaalf brieven en fwee livreüéa maken. De zaak ging goed. Voorzien van ae stukken van Verrouillat verdeelden de bedelaars ónder elkaar Parijs yaut zij maakten er nü aftorn hun werk van om de namen te wéten te komen van wel hebbende menschen. Èfgldra kon 4§ dirqgteur van de Age nee P cultures zijne klanten niet meer alleen MMMUWIW SH wrvamay./» het, dat voor 1 September 1918, onze vijan den den vrede zouden gevraagd hebben.... Voorzekers was onze positie gevaarlijk, daar wij onzen troef uitgespeeld hadden, dooh zulks gaf ons niets, vermits wij overtuigd waren gewonnen spel te hebben. Wij waren des te meer overtuigd, daar uit alle landen der Entente, namelijk uit Frankrijk, voort durend berichten kwamen van misnoegdheid, 't Is enkel daarom dat het bombardement van Parijs voortgezet werd. Men hoopte aldus, de ineenstorting van Frankrijk te verhaasten en dagelijks kregen wij van onze ageuten ellenlange verhalen over de ont moediging te Parijs. Wij verwachtten om? aan erge gebeur tenissen te Parijs, rond einde Juli 1918. Het was dan op 15 Juli. Alsdan begon het Offensief van Focb en op 18 Juli begreep iederoen in Duitsohland, dat alles verloren was. De geschiedenis der wereld was in drie dagen beslist geworden. Bureelen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst, Ce geschiedenis der wereld werd in drie dag6n beslist Een medewerker van een Parijzer blad, heeft een onderhoud gehad met den gewezen rijkskanselier von Hertling, drie dagen voor dozen de pijp aan Marton gaf. De gewezen kanselier, die zijn einde voelde naderen, vorklaarde, dat indien de gedach ten welke thans in Duitschland overhear- schend zijn, veld winnen, Pruisen na de vredeskonferencie op geene Europeesche kaart meer zou te vinden zija. Van de Hohenzollerc3 wilde Hertling lie ver niet meer spreken. Zulks had geen waarde meer voor de politieke loopbaan van het Duitschland van morgen. De hoofdzaak was, dat de overgroote meer derheid der Duitsehers thans tegen Pruisen gekant zijn eu dat zulks een beslissendeu invloed zal hebben op de toekomstige afbeel ding van Midden-Europa. Te Muncben zoowel als te Stuttgart en te Keulen neemt men het Pruisen zeer kwalijk, de gemeenzame schuit zoo slecht gesteund te hebben. En die haat jegens Pruisen is ontstaan uit de neerlaag. 't Was doordien iedereen in Duitschland, vast aan de zegepraal geloofde. Daar de Parijzer dagbladschrijver zijne verwondering uitdrukte over dit algemeen vertrouwen, verklaarde von Hertling Behalve ©enige zeldzame zwartzieneré beschouwden wij op het einde van 1917 onze overwinning als zeker, dank aan de duik- booteu. De cijfers welke wij voor oogen hadden, waren al te welsprekend. Waren deze juist Wij weten het no, niet. Toen in 't begin van Juli 1918 de Reichstag uiteenging, na da bogrooting te hebben gestemd, was ik overtuigd, ik beken Twee dooden en e3n gekwetste. De gebroeders Theugels, drie gevaarlijke kerels van Londarzeel, hadden in een her berg te Willebroek, twist gezocht met andere klanten. Een algemeen gevecht ont stond en zekere Verstrepen werd door de booswichten met messteken doorboord. De politie, vergezeld van gewapende soldaten, aoeldo toe. Twee der moordenaars waren op don zolder gevlucht, do derio werd door een soldaat, achter den schoorsteen op het dak ontdekt. De moordenaar weigerde zich over te geven, uitte doodsbedreigingen, waarop de soldaat hem zondqr aarzelen neerschoot. Toen gaven zich de twee andore deuge lie ten over. De politie en de soldaten voerden ze weg, en hadden groote moeite om ze tegen de woede van het sameugeloopon volk te besehermen. Een der soldaten, met het doel do menigte schrik aan te jagen, nam zijn browning. M, Govaerts, van Willebroek, wou hem zijn wapeu ontnemen, drukte echter op den trekker en kreeg hot schot in volle borst. Hij was opvden slag dood. Het drama heeft heel Willebroek in rep en roer gebracht. Aan het dossier waren ook notas van hooggeplaatste Duitsehers gevoegd, en ver der nog, brieven gewisseld met von Hert ling te Berlijn. De Duitsehers haddon ook reeds maatre gelen genomen om deu mark hier in omloop te houden, om de Nationale Bank af te schaffen en te vervangen door een bijhuis van de Reichebank, om onze spoorwegen aan eene groote Duitsche maatschappij af te ataan, om geheel ons stolsel van onrecht- streekscbe belastingen te verduitschen. Kortom, wy moesten geheel door Duitsch land opgeslorpt worden en de Berliner di plomaten zouden Bolgië in dan vreemde vertegenwoordigen I 1 Het is echter hot eenige dokument van waarde niet. Mea vond ook eene Jijst met namen, notas van don Duitschen minister van financen enz. welke nog vorder moeten onderzocht worden. Dat Duitschland er alle belang bij had, die papieren terug in handen te krijgen, is voldoendo bewezen, door het feit, aat een bijzonderen agent gelast werd die papieren to komen opzoeken. En men mag terecht zeggen, dat die agent Hübscb, ons eeo prachtigen dienst bewezen heeft, door zich zoo netjes te laten vangen. helpen, hij moest een tweede bureau openen en klerken nemen. De faubourg Saint Germaine; werd over» atroomd door een wolk van zoogenaamde armeQ, werklieden zonder werk, en wedu wen met minderjarige kinderen. Elk der zoogenaamde ongelukkigen ver toonde papieren, die'geheel in orde waren, paspoorten, livreltes, certificaten. De onuitsprekelijke liefdadigheid der Pa- rijzenaars verdubbelde hare aalmoezen, doch zonder te weten dat een bureau baar deze netten spande. Verrouillat wreef zich in de handen, het geld vlooide in zijne kas. De redaoLie der brieven verschilde weinig van elkaar. Er bestond een serie van modellen, welke vvr>rden overgesohreyen door kinderen, die Verrouillat zijne klerken noemde. Er was eene formule voor een ongeluk' Uigen werkman, die van een steiger was gevallen, voor oen blinde die het gezicht verloren bad bij de ontploffing een er mijn m voor eeu werkman, die uit het hospitaal kwam voor de weduwe met een talrijk gezin te haren laste. Maar dit was nog slechts éêne klas de tweede klas had ten doel om met het oog op aalmoezen de politiek te exploiteeren. Nu eens grondde de behoeftige zijpo vraag om hulp, op de zuiverheid ajjuej beginse len, de weduwe of de oj\g«dukkige, die zioh als zoodanig uitgaf, had haar man te. Een der leden van de Belgische wapen- stilstandskommissie, M. Janssen, sekretaris der Nationale Bank van Belgie, word verzocht, in de statie van Etterbeek, zelf eens do geheimzinnige dokumenten welke Hubsch moest opzoeken na te zien. Het eerste dokument dat hij in handen kroeg, scheen hem zoo belangrijk, dat hij het medenam, met geheel het dossier waar van hot deel maakte, ten einde hot eens nader te doorsnuffelen. In die dokumenten, welke van vertrou- weiijken aard waren, 't is to zeggen, dat zij het daglicht niet mochlen zien, was geheel de duuanenpolitiek van Duitschland tegen over Belgie uitgelegd. Talrijke aanteoke- ningen van von Falkenhausen en van don rijkskanselier von Hertling, bewezen genoeg welk belang die papieren hadden. Een dokument, gedagteekend van 3en Oogst 1918, deed de groote lijnen kennen van een tolverdrag, dat Duitschland Belgie, in geval van overwinning zou opleggen. Andera stukken brachten aan 't licht, dat in November 1917, von Falkenhausen eene Kommissie had geslicht^ gelast mot den ekonomischen vrede ni6t Belgie te sluiten!!! Noumea en verzooht hulp vau\ broeders en vrienden. 1 Somtijds deed men zich voor als een in vloedrijk kiezer zijner wijk en/dat men het meost had bijgedragen tot de ^euze van zijn afgevaardigde. Somtijds richtten de valsche armen zich zelfs tot de pers. Weldra had de Aaence eon speciaal hoofd stuk van het tnisbruift, dat gemaakt werd van de kinderen des volke, wier zweet den vaderlandschen bodem zeer vruchtbaar maakte. Eer er zes maanden verloopea waren, was Verrouillat eene macht en gingen zijneza- kën zoo goed, dat baas Oliphant besloot er partij van te trekken. Bij zijn gewone tourné trad Oliphant-aens het bureau van de Agence dss Paueres Lia nen. Komaan, zeide hij, men zegt dat gij hier rijk wordt. Ik kan niet klagen, antwoordde Ver rouillat, to vergeefs poog ik echter een plan te verwezenlijken. Welk plan Mijne klanten zijn geen ware armen, maar liedon die de liefdadigheid eu licktge- loovigheid exploiteeren. Ik geloof geen enkel woord van de verhalen, welke zij v.illen dat ik in hunne brieveu sal beschrij ven. Daaruit volgt van zelf dat de brieven niet altijd goed zen. Ik ben niet overtuigd, en kan aus ook anderen niet overtuigen. Een vrees8iijk ongeluk te Appelterro. Zes kinderen gedood. Een tiental anderen zwaar gekwetst. Zal het dan nooit eindigen met het dui- reisgoed, door de ellendige Duitsehers zoo wat allorwege in Belgio achtergelaten Dagelijks, sinds weken reeds, roept men de aandacht op de gevaarlijke obussen en 't is'toch vruchteloos. Wanneer toch zal men voorzichtig worden of zullen de noodige maatregelen genomen worden, om overal, waar zij te vinden zijn, de obussen weg te doen halen Dinsdag namiddag had te Appel ter re eeu vreeselijk ongeluk met eea obus plaats. De ramp is toe te schrijven aan de onvoorzich tigheid der kinderen, en ongelukkiglijk zijn er een vijftiental slachtoffers waaronder zes dooden. Deze kinderen, allen vau 10 tot 15 jaar oud, hadden langs de spoorbaan obussen go- ▼oaden en wilden ze open maken. Zij sloegen er op bij middel van een Duitseh bijltjo. Reeds was er eeu obus geopend en geledigd men was aan den tweede bezig, toen deze met een vervaarlijken kual ontplofte. Op het gerucht der ontploffing 'en het hulpgeroep kwamen geboren tor plaats gesneld. Zij bevonden zich voor een gru welijk schouwspel. De gansche groep kinderen lag hier en daar in bloedplassen verspreid. Ze» d«f arme kleinen hadden schier niets monschelijks meer, en hadden reeds opgehouden te leven. Al de anderen waren iu erbarmelijken toestand. Spoedig werd naar allo zijden om hulp geloopen. Ook het Frausch krijgsgaslhuia van Santbergen werd verwittigd en ne hevel hebber zond een Rood Kruisauto, waarmede do gekwetsten, welke nog koudeu vervoerd worden, naar het krijgsgasthuia getracht worden. De droefheid der ouders en de opschudding in de gemeento dsor het vreeselijk voorval veroorzaakt, ziju niet te bosohrijven. Men verzekert ous, dat er onder de g6dcoae kinderen twee gebroeders zijn, alsook dat er langsheen de spoorbaan vau Niuove naar Geeraardgbargen nog talrijke obussen liggen. Kunnen de betrokken gemeenten daar geen waakzaam oog doen op houden, in afwachting dat de legerovorhoid dÏ3 gevaar lijke voorwerpen doen wegbrengen Wat wilt ge dan Eene andere clientele, ware armen, oprechte ongelukkigen, zij die zioh verbor gen. alsof de armoede een ondeugd ware. Ik heb een afkeer van do leugen, 't bedrog sluit mij tegen do borit. Zoo, zaide baas Oliphant, ik dacht niet dat ge zoo fijngevoelig waart. En toch is liet zoo maar ik moot leven en daar doet men iets voor doch alleen in waarheid en gerechtigheid is het geluk. Die gevoelens strekken, u tot eer ik hoor het woord gereohtigbeid gaarne in uw mond, want nu zult ge spoediger begrijpen wat ik u wilde zeggen. Ik luister. Gij gaat vooTuit l Dat is waar. Het is dus niet meer dan billijk dat ik voor 'hoe weinig ook, iu uw voorspoed deel, eene kleine verhooging der huur... Wilt ge mij opslaan Met tien fraukea per maand. Ik weiger, zoide Verrouillat. Daar doet ge verkeerd aan, uwe klan ten kennen den weg naar mijn huis. Maar zullen spoedig een anderen lee- ren. Mijne kamors zijn daarenboven veel te klein geworden. Baas Oliphant, ge hebt to veol willen grijpen, daarom vertrek ik. Gij ztüt er nog wel eens-over naden ken l Neen, binnen eene maand, vertrek ik. Dinsdag had er geene ofljcieele zitting, plaats. De eokretarissen dor Fraiische, Èn- gelscho, It^liaansche en Atperikaansche af- gevaardiginden vergaderdati saojen, Qm dè rpeds aangenomen beslissingen op te stellen, en nieuwe voorstellen welke ingezonden waren aan te teekenen. Men meldt dat de kleinere natiën waar onder Belgie en Servie verzot aangeteokend hebben legen do besluiten der conferoncio, welke hen een afgovaardigda ontneemt. Do besluiten der oonfersneie moeten ech ter nog in algemoene zitting goedgekeurd worden, zoodfit het mogelijk is, dat mon daar nog op téfugkomt. M. Sazonoff vertrekt naar Parijs Uit Rome wordt gemeld, dat do gewezen Russische minister Sazonoff naar Poriia vertrokken ii. Hij zal aan do conference deelnemen, niet als afgevaardigde, doch als raadsman. M. Wilson en Scnnino blijven te Parijs M. Wilson heeft er voor het oogenbiik van afgezien, do vorwoosle streken te gaan bezoeken. Hij zal te Parijs Wijven, tot na het eiude der beraadslagingen. Ook M. Sonnioo blrjft te Parijs Het geyal van Belgie Sprekende over hot getal der afgevaar digden van Belgie iu de Vreaosconferencio, zegt Lc Journal Onnoodig het te verbergen, da' men niet goed verstaat, waarom Brazilië drie afge vaardigden heeft en Belgia en Servie slechts twee. De belanghebbenden zijn teleurgesteld. De drio zetols welke aan Belgie door het Fransch ontwerp toogekend waren, lieten aan België toe een vertegenwoordiger te nemen van elfder drie partijen een katho liek, oen liberaal en een socialist. Daar er nu slechts twee afgevaardigden mogen zijn, moet eene der partijen opgeofferd worden. De logica eisoht, dat het de minst belang rijke partij, de liberale, zou zijn, doch, dezer afgevaardigde i® M. Hjmans, de minister van BuiteoUndsche Zaken.en 't is niet moge lijk, dien op zijde lo zetten. Het is dus M. Vander Volde, die zal verdwijnen. De linkerzijden zijn dus misnoegd en niet zonder reden, en het Bolgisci. gou vernement, dat in eonp v alsche positie ge plaatst is, is mistevreden. Mat bewondering heeft onze bevolking, langs de wogen en door ouzo sleden, do verschillende eeuhedea van ons leger zien voorbij trekken dat tij dons den veldtoolit eene inrichting en een krijgsmaterieel heeft gekregen, op de hoogte van de huidige vereischteu. Ten tijde van de plechtige in (rode des Konings, mocht de menigte, die langs den troependoorlocht te Gent, Antwerpen, Eras- sel en Luik geschaard stond, to zien krijgen wat eeue onzer twaalf infanteriedivisies vertegenwoordigt; elkeeue dezer steden heeft eene dezer groote eenheden zien dr>fl- leerea versterkt door zware houfritzera lot elke divisie behooreoff, en daarenboven te Brussol en te Luik door wne groep zware legerartillerie met automobiefbe weegiiracht. Onze vaandels, vol roemrijke opschriften, bewaakt door veteranen met zeven chevrons de hirike militaire houding onzer soldaten, in huu kbakiuaiform, fier over hun werk, hebben overal de vadeflandsliovenneto geestdrift opgewekt. Bij 't voorbijtrekken Tan onze artillerie hfcbben de schoonheid en de netheid dQV gespannen, de nieuwe vormen der nog nooit geziene vuurmonden, de macht van sommige Oliphant keek zuur en wildo iels zeggen toen eensklaps de deur geopend werd eu ©en neger binnentrad. Oliphant vertrok, de zwarto nam eenea stoel t-n zeide tot den dire.Leur der Agence. Ik kom u spreken. Tol uw dienst, mijnheer Rampy. Sedert gij gedresseerde vlooien ver kocht hebt en Pampy's kamer verlaten, ik niets moer van u gehoord. Och, mynheer Pampy, ik verveelde mij. Gygaaf'. mij ^eld, dat is waar, maar ik wil hei zelf verdienen. Nestor Cbambry ging op inFraréois Verrouillat. Da zaken gaan goed. De Agence is eea goedö zaak. Ik ben de uitvinder niet van de valsche armen, doch wijs hen den weg, om hunne beweerde armoede te exploiteeren. Zoo even heeft mijn huisbaas mij met opslag gedreigd, en daarom ga ik verhuizen. Gij gelijk hebben, zeide Pampy. De neger lach'e en voegde er bij Gij veel geld noodig hebben om. ta verhuizen Veel, dat is betrekkelijk. Pam^y wijten waar hé', halen. Dat duet mij genoegen ik bezit we} een beetje, maar niet genoog om de Agenok dés Paüvres op Hinken voet in te richten. Ba, zeide Pampy glimlachend, gij aog een ander bureau houden. Welk 2 vroeg Nes'or Cbambry. Dat van Fl.vcëmi^t des mbjlleues |domestiques. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1919 | | pagina 1