Be Paus en de «j Vijf-en-twintigste jaargang nummer f S 5 CENTIEMEN Zaterdag 18 Januari Ifllb DAGBLAD PARASOL Cgnie 02 Effgenamon van judas en De Jood Eptiraim Onze veestapel Willem II wordt zot De klassen van 1933 en 1904 zullen geöBmobillsesrd worden DE DUITSCHE KWADE WIL Be Spoorwegtarieven De veraatweordsUikbeid vaar des Oorlog. IN DUITSCHLAND Bandisterij ie Si Stetsns-Laattei OMZE ABTiLLERIC Drukker-UitgeverJ. Va» Nüffel-De Gendt. Bureelen Kerkstraat, 9 on 22, Aal». (vsrvolg). Engeland, Frankrijk en Italië verstrekten geen enkele offloieele opgave. In deze lijst zijn niet genoemd de vereeni- gingen, dio ziek belasten mot het inzendën van aanvragen aan het bureau in het belang van partikulieren, welke aanvragen zeer talrijk zijn. Voor Italië kunnen genoemd worden, het Bonomelliwerk, het werk der Jeugdbescher ming, tal van plaatselijke secretarissen, verschillends secties van het Roode Kruis. Voor Frankrijk La Ligue patriotique franocise l'Agence interdépartementale d'Aunecy en andere. Do biesohoppen van de verschillende naties zijn zeer te waardeeren medewerkers, in het verzamelen van vragen en in het verstrekken van inlichtingen. Onderzoek- en inlichtingendienst voor de vermiste of krijgsgevangene Italiaan- sclie soldaten. Meer dan 3 00,000 merfedeelingen verstrekt aan bloed verwanten. Dgzo afdeeling, die parsoonlijk bestuurd wordt door den secretaris van het bureel, kan wijzen op den meest omvangrijken arbeid, maar ook op de meeste uitsiageu. Het grootste gedeelte van het personeel, verbonden aan het bureel, is hier werkzaam. Uit Oostenrijk Hongarië en Duitschlandj komen de lijsten met namen van gevangenen in, en aanstonds worden die naaien met alle daarbij behoorer.óo inlichtingen door religi euzen op gekleurde bil jetton overgeschre ven, welke biljetten worden geborgen in daartoe bestemde laden in de verschillende vertrekken van het bureel. Inlusschnn stroomen uit gékeol Italië, van vereenigingen, afzonderlijke personen en bisschoppen naar het Vatikaan verzoeken toe om naspormgen naar vermisten en om inlichtingen betredende krijgsgevangenen. Op witte biljetten wordan de aanteekenin- gen geschreven, betredende de verzoeken om inlichting, en de witte biljetten worden voortdurend vergeleken met de gekleurde. Wanneer een vermiste is teruggevonden wordt er kermis van gegeven aan diers bioodverwanteu. Inlichtingen betreffende als zoodanig reeds bekende krijgsgevangenen worden zoo mogelijk verstrekt door de nuntiatuur of door eenig bureel van do natio, bij wie zich de krijgsgevangene be vindt. De mededeelingon, aan bloedverwanten verstrekt over hun dierbare vermisten of krijgsgevangenen, hadden op het einde van Juni 1918 reeds het cijfer van over de 100 duizend bereikt. Daarbij moeten nog worden gevoegd 25,000 meëedeelingen betreffende Italiaan1 ache burgers. Afdeoüng van opsporing en inüchtingon betreffende niet-llaliaansche soldaten. Doze afdeeling had nog in het begin van Juni 1918 haar hoofdzetel in het gebouw der Minderbroeders Gonventueelen, peniten- ciers van Siut Pieter. Haar arbeid was veelzijdig en ingewik keld, want zij omvatte de briefwisseling met verschillende naties. Meermalen was een biljet niet voldoende, doch was eeD brief noodig, en eou enkele maal was het noodig naar verschillende kanten te schrijven, ten einde al hot mogelijke in het werk ts stellen om het onderzoek. Ie doen slagen. In het begin van 1918 bedroeg het getal bij hot bureel ingekomen aanvragen van builenlandsche families, moer dan 16,000. VERVOLG VAN NAAR R. D. N» 209' VERVOLG. Bij deze toespaling op het engagement van Nestor bij don beer Pont Joubert en do ontzettende schipbreuk der Espérance ver bleekte de vlcoientommer on directeur der Agence des Pauvres. Gij bebt mij beloofd, zoide hij, daar nooit meer over te spreken. Dat ra noodig is, antwoordde de neger. Waarom Pawpy o zeggen. Ik luister. En gij gehoorzamen Ja, lk zal gehoorzamen. G5 naar rüe do Moncej gaan.' Naar Jude MAlceuvre Ja. Nestor Ghambry kon een beweging van afkeer niet inhouden, hij antwoordde echter: Ik zal gaan. Gij geld noodig hebben, niet waar, gij aan Maioeuvre vragen. Hoor, zeide Noalor, hoe slecht ik ook ben, daar ik thans nog meê. help bodriogen, ik heb Malöeuvre mijn woord gegeven om niet meer op de zaak van Martinique terug te komen, tóen hij mij betaald had, en dat <?oord wilde ik houden. Gij gelijk hebben, hij betaalde voor dood van Pont Joubert. Maar hij meer mis daden begaan bobben. Het bureel had aan families raeer dan 5,000 mededeelingen wstrekt en raeer dan 10,000 aau verschillende autoriteiten en vereeni gingen in verschillende streken van het buitenland. Afdeeling voor repatrieering van Italiaansche krijgsgevangenen Van het begin van den Italiaansoh Oosten- rijkachén oorlog af wijdde het staatsecreta- riaat van Z. H. voortdurend zijn zorgen aan de repatrieering der Iialiaansche krijgsge vangenen in Oostenrijk; vandaar dat van toen af ook reeds deze afdeeling bestond, maar langzamerhand,vooral van af het einde van het jaar 1916, nam het werk op buiten gewone wijze in omvang toe. Deze afdeeling werd toevertrouwd aan de zorgen vau een pater missionaris van liet H. HarL Om namens den H. Vader een verzoek lot repatrieering van krijgsgevangenen te kun nen opzenden,verlangde 't staatssecretariaat: 1. Een verzoeks-hrift tot den H.Vader gericht rechtstreeks afkomstig van de betrokken families. 2. Aanwijzingen omtrent den betreffenden krijgsgevangene, d. w. z. familienaam, voornaam, krijgsgevangennummer (indien hij geen officier is), interneering3kamp, date van zijn gevangenzetting. 3. Vermoedelijke redenen van zijn invali diteit. Van al deze brieven wordt nauwkeurig kennis genocen en deze arbeid eischt verba zend veel tijd, wijl de inhoud voor het rnee- rondeel der brieven buitengewoon uitvoerig is, en ook wijl tal van familios, in de ijaele hoop des te zekerder te zullen slagen, de aanvragen ten gunste van eenzelfden persoou vermenigvuldigen en aldus den moeilijken arbeid van het bureau neg verzwaren. Biljetten, aanbevelingsbrieven en cijfer telegrammen gaan gepaard met de aanvra gen, verzonden naar do verschillende nuntia turen, naar do diplomatieke ^vertegenwoor digers bij den H. Stoel en naar de betreffen de bureaux. De ropatriceringsbeweging en de uitwis seling beeft vooral plaats met Oostenrijk Hongdrije, mot welke mogoudheid eenige overeenkomsten bestaan, betreffende de uitwisseling van invaliede krijgsgevangenen en de repatrieering zonder uitwisseling van teringlijders. In Juni 1918 waren Dij de repatiïeeringa sectie reeds meer dan 25.000 aanvragen ingekomen, van welke een groot aantal door lusschenkomsl van don H. Vador tot 66Q gunstigen uitslag hadden geleid. Er werd ook gewerkt voor de rapatriee- riug uit Duitschland, maar daar de conventie tusschen Italië en Duitschland ia Juni 1918 gesloten, op-den 18n dior maand nog niet was geratificeerd, was er in dit werk niet minder voortgang te bespeuren en was ook den uitslag geringer. Het Ministerie van Landbouw heeft als proefneming 400 stuks vee van het ras «Dairy Shorthorn» in Engeland aangekocht om in Belgie ingevoerd to worden. Deze eerste groep is gedeeltelijk samen gesteld uit volle vaarzen en melkkoeiën, die ongeveer 700 tot 800 gallons melk per jaar opbrengen (de gallon is gelijk aan 4 1/2 liters). Deze melk he6ft een grooter vet gehalte aan die onzer inlandsche koeien en vooral dan de melk der hollandsche koeien. In geval dat die proefneming ten volle voldoening geeft, zijn er van nu af afge vaardigden belast do mogelijkheid te onder zoeker, in Belgie een aanzienlijk getal dieren van dit ras in te voeren. Is dat waar Pampy nooit liegen 1 Dan beschik over mij ik hob beloofd geen stuiver meer voor de zaak der schip breuk te vragen. Maar ik liièfd mij voor, eens met Malöeuvre af te rekenen. Toen hij mij aannam om den heer Pont Joubert te vergezellen wachtte mij de gevangenis, maar thans hooft hij mij zoo dfep doen vallen, dat ik hot schavot verdiend heb. Gij goede meening, goeden moed, gij vergeveo worden. De dooden kansen niet vergeven. De dooden staan op zeide Parapy. - Wat moet ik bij MMosuvre doen Gij hem geld vragen. Hij zal het mij niet geven. Ja wel. Hij zal zeggen dat ik hem wil afpersen. Neen, hij u nieuwe zaak voorstellen. Ik zal weigeren. Gij aannemen. Maar indien het weer... Een moord Tooh aannemen. Nestor stond op, bleek als een doode. Is 'i uar van MaloBUvre dan geslagen? God alleen weten. Gij mij begrepen. Ja. Ik ga naar M&loeavre, schilder hem mijn moed en vraag om geld. Goed. En als hij mij de voorwaarden zegt Gij ze aan Parapy komen vertellen. Goed, ik ga, waar kan ik u Vinden Gij naar Parasol komen, roe Saint Antoina, 180. Pampy ia daar. Engelsche hulde aan 't Belgische volk De Engelsche regeeriog heeft de volgende boodschap gestuurd aan den Engelachen gezant, air F. H. Villiers, te Brussel De regeering Zijner Britsche Majesteit is diep getroffen geweest door de groote goedheid en de edelmoedigheid van het Belgisch volk jegens de Engelsche krijgs gevangenen, die tijdens den oorlog in België opgesloten waren, en jegens de Engelsche gevangenen, die sedort deu wapenstilstand door België op zoek waren naar hunne legers. Deze werdon door de Duitsohers, zonder eten en zonder kleeren achtergelaten. De Engelsche regoering is overtuigd, dat velen dier gevangenen door ontbering zou den omgekomen zijD, zonder de edelmoedige hulp die hen overal in België ten deel is gevallen. De Engelsche regeering weet ook dat de Belgen tijdens de bezetting van de Duitschers aan Engelsche krijgsgevangene soldaten en burgers edelmoedig hulp hebben geboden, ondanks de zware straffen van wege den bezetter, waaraan zij zich bloot stelden. De briefwisselaar van den Daily Express te Amsterdam, deelt de indrukken mede, van een Hollander, dio in gelegenheid was dezer dagen met den keizer aan tafel te zitten. Döze verklaart dat d6 keizer er uit ziet alsof hij zot wordt. Hij spréékt voortdurend, doch aan al zijne woorden is er noch kop, nooh staart te krijgen. Hij klaagt veel over hoofdpijn en slapeloosheid, en vraagt dan steeds om 's nachts te gaan wandelen, ou- danks de hevige koude. Verleden week. bogon hij to razen van naar Berlijn terug ie keeren en een paar uren later, wilde hij zich, evenals Napoleon, aan de Engelschen overgeven. n Voor mij, zegde de Hollander, zal hij, vooraleer zos maanden verloopeD zijn, in een zothuis zitten. Voor het oogenblik denkt de keizer op niets anders dau op rooken en ledigt hij ontelbare fiesschen wijn. Men zou zeggen dat hij het verledena wil trachten te vergeten. Zou zijn geweten soma ^oor een knagende worm aangetast zijn Db keizerlijke fortuinen in veiligheid De Haagsche Post verneemt uit goede bron, dat de fortuin der Hohenzollerns en der Habsburgers, beloopenda tot verschei dene miljoendn, in eeno bank te Amsterdam ueergelegd zijn. De minister van oorlog heeft in princiep besloten, dat de militairen vau alle katego- riön, behoorende of gehecht aan do klassen van 1903 en 1904 zullen gedemobiliseerd worden. Men voorziet dat de belanghebbonden in de maand Februari naar huis zullen kunnen terugkeer9n. De ontslaging dezer klassen is eene goede tijding voor de oude militairen, die er too behuoren en thaDS zeven jaar dienst hebben. Het is enkel te betreuren doch wellicht wordt er nog in voorzien, dat de klas van 1905, die thans een militiotermijn van 13 jaar geklopt heeft, ook in do kategorie der demobiliseerbaron niet begrepen wordt. Men zal bekennen dat do militianen dezer kla3 wel gerechtigd zijn tot klagen, daar de vrijwilligers derzelfde klas, reeds sedert 1 Januari naar huis gestnuriTzijn, De neg^r vertrok; de directeur dor Agen ce des Pauvres volgde spoedig zijn voor beeld en ging naar de rue Moncey. j Ghambry was zeer ongerust. Hjj vroeg zich af of Malöeuvre hom zon willen ontvan gen. Hij wist niet wat Pampy wist, dat wil zeggen de ontzettende schrik, waarin de brief uit Genève en de openbaring van den dokter Gsrbaud den ellendeling gedompeld hadden. Haperend vroeg hij den bediende dan ook of zijn meester hem kon ontvangen. Een oogenblik later liet deze hem in het kabinet van Malöeuvre. Het Senaatslid scheen veranderd te zijn. Diepe rimpels ploegden zijn voorhoofd, de glans was uit zijne oogen verdwenen. Wel vroeg hij, het schijnt dat ge niet geslaagd ziit in uwe ondernemingen. Gij weet tooh dat wij afgesproken haddun, dat ge nooit meer bij mij zoudt komen. He kom niet als sohuldelscher. Wat wilt gij dan Dat ge mij helpt. Om fortuin te maken, Ja. En uwe 20.000 franken. Verdwenen. Ha zeide Malöeuvre. Na een oogenblik stilte voegde hij er bij Twintig duizend franken is toch een mooi sommetje Ik wil /.e opnieuw verdienen, zeide j Nestor, Mal oeuvre scherp aanziende, j Komaan, zeide deze, ik heb mij over u Het onvast gouvernement van den sooiaal- demokraat Eberl is al zoo weinig rechtzinnig in de kwestie der opvatting van den wapen stilstand, als vroeger het keizerlijk gouver nement van rijkskanselier von Bülow in de Marokkaansehe kwestie. Artikel 12 van het wapenstilstandsrerdrsg zegt, dat de Duitsche treepen het grondge bied van het oud Russisch keizerrijk moeten ontruimen, zoodra de Verbondenen, het oogenblik gekomen achten, rekening hou dende van den innerlijken toestand van dit grondgebied. Do Duitschers beweren nu, dat art. 12 een recht teekenl, doch hen goen verplich tingen oplegt. Art. 16 zegt, dat do verbondenen vrijen toegang zullen hebben tot de gebieden door de Duitschers ontruimd aan do Oostgrens, 't zij over Dantzig, 'tzij langs de Weichsel. De Duitschers houden staan, dat de Pool- sc'ne troepen van het Wosterfroit, deze dio naast de Franschen gevochten hebben, noch als verbondenen, mogen aanzien worden, noch over Dantzig en de Weichsel naar Polen mogen trekken. Het zou niet moeilijk vallen, nog een paar staaltjes ran den Duitschen on verbeterlij ken kwaden wil aan te halen. Het is aan zulke schurkerijen te wijlen, dat de toestand in oostelijk Europa thans zoo ernstig is. Er moet nochtans een einde aan komen. In Polen, in Litkuauie, in Eslouie, kan den volkerenbond zteh thans dringend en op schitterende wijze doen geiden. De volkerenbond moet de veiligheid van alle volkeren waarborgen en dus moet hij door onderlinge samenwerking strijden tegen den lmidigen gemeenzaroen vijand, in zake het Bolschewismus dat een geheim verbond sluit met het Pruisisch militarismua. Een ernstige en vastberaden optreden kan hier nog veel ten goede brengen, dat anders door den Pruiaischen boozen wil reddeloos zou verloren gaan. Tengevolge van de loonsverhooging van het staalspersonoel. staat de regeering voor •ene meerder uitgave van meer dan honderd miljoen frank. Het geld moet natuurlijk ergens gevonden worden. Ilet miuisterio van ijzereiiwegen onderzoekt nu de kwestie van do verhooging der reiskosten en der brieven frankeering. Waarschijnlijk zullen die kosten verdubbeld worden. Het ultimatum aan Servië BERNE, 16 Januari. M. Otto Bauer, staatssekrotaris voor Buitenlandsohe Zaken voor Duitsch Oostenrijk, deed op 14 dezer belangrijke verklaringon over den oorsprong van bel ultimatum aan Sorvie. Deze ver klaringen werden gedaan in oene socialisti sche kiesvergadering te Woenen. Volgens M. Bauer waren er zeven ver3ohillige teksten van het ultimatum. De zes eerste teksten werden verworpen als zijnde niet krachtdadig genoeg opgesteld. Eindelijk werd de zevende goedgekeurd, omdat hij in zulke bewoordingen opgemaakt was, dat de Serviërs onmogelijk dezen ultimatum konden aannemen. Volgens M. Otto Bauer zijn de volgende personen verantwoordelijk voor het ultima tum aan Servië Graat Borchtold, graaf Stürgkh, graaf Tieza en de overste van den staf, generaalmajoor Conrad von Hootzen- dorff. niet te beklagen. Gij hebt in alles woord gehouden. Wat wilt ge van mij Dat ge mij in staat stelt mijne zaken uit te breiden. Lukt de zaak niet Kunt ge op reis gaan Ja. Eene verre rois Neen. naar Zwitserland. Mooi land zeide Nestor. Waarheen Niet ver van Genève, naar een dorp aan het meer van Genève en nabij het huis van dominé Kerlen. Als gij er als bediende kuut aangenomen worden, uog beter. Ik zal hot beproeven, en dan In dat huis woont thans Cyrillus Pont Joubert. w- De zoon van den andere vroeg Nes tor op zachten toon. Ja. Gegrepen, de zoon staat a in den weg, evenals de vader. Juist. Hoeveel Twintig duizend franken. Schrijf het adres, ik zou het kunnen vergeten. Malöeuvre nam pen en papier en schreef. Wanneer moet ik vertrekken Dezen avond. En mijn slag slaan Zoo spoedig ge kant. Binnen aoht da gen kom ik zelf te Genève en <lan moet alles, afgoloopen zijn. Betaalt ge vooruit De helft. Liebknachi zou gelusiljeord zijn, Rosa Luxemburg geiynoheerd AMSTERDAM, 16 Januari. Hoi Hol- iandaoh Nieuwsbureau verneemt zooev6n uit Berlijn, dat Karl Liebknecht aangehouden werd bij een bloedverwant te Wilmersdoff. Hij werd door zijne bewakers doodgeschoten terwijl man hem naar hel gevang bracht. Rosa Luxemburg, wolke ook aangehou den werd, zou door do menigte gelyneheeri zijn. Woensdag nacht zijn gewapende bandieten allen in unitorm van Belgisch soldaat, in de woning gedrongen van M. De Brabander, burgemeester. De vrouw van den burgemeester riep om hulp, doch kreeg vau een der bandieten zul ken hevigen slag met de kolf van een geweer, dal zij iu eenen greoteu bloedplas ten grondo stortte. Zij kroeg dan nog ver scheidene kolfslagen. De bedienden riopen om hulp en de ban dieten losten verscheidene schoten op hen, doch zonder te treffen. Intusschen hadden de andere bandieten den burgemeester gedwongen allo kassen open te maken, waaruit allo voorwerpen van waarde, geld, juweeleu, kleoderen, enz. gestolen werden- Toon geburen ter plaats snelden, namen de bandieten de vlucht, voortdurend geweer echoten lossende, om de achtervolgers op afstand te houden. De bandieten konden ontsnappen. De toestand van vrouw De Brabander ia zeer bedenkelijk. Ook do burgemeester werd erg mishandeld en is bedlegerig. (Vervolg). De grootste inspanning werd gevergd om onze zware artillerie, die in 't begin van den oorlog onbestaande was, in te richten. Elke legerdivisie hoefde do noodige artil lerie te Dezillen, om^loor eigoa middelen eene verrichting in open veld lot good einde te voeren. Om dien uitslag te bereiken, werd in elke der groote eenheden, een regiment zware artillerie gevormd, in den beginne samen gesteld uit 3 batterijen (12 kanons) van 105 lang, beweegbare vuurmonden met verre draagkracht, on evenveel zware houwitsers van ongeveer 150 millimeters kaliber. Twaalf nieuwe z*are houwitsers van 155 millimeters kwamen weldra die regimenten versterken, welke elk over 30zware vuur monden beschikten tijdens het offensief vau September- Ten einde, op een gegeven oogenblik de artillerie te kannen versterken, van de divi sies, die belangrijke sektora bezetteden oE deelnamen aan krijgsverrichtingen, hoefde mon het opperbevel te voorzien van eene machtige artilloriemassa, die op verren af stand handelen kon. Om dit princiep prak tisch uit te voeren, was het vormon van eeno zware legerartillerie noodzakelijk. Sedert ©inde 1915, mocht men een regi ment zware artillerie samenstellen, het aantal batterijen werd daarna vermeerderd, eene brigade zware artillerie werd ifi Januari 1917 ingericht. Tijdens het offensief van 1918 bestond deze brigode uit een regiment van 5 groe pen lange kanons (kaliber 120 155 en 6 duim); eon regiment van 3 groepen korte vuurmonden (kaliber 220 en 9 duim 2). Al doze vuurmonden dezer twee regimen ten worden door automobiels getrokken, Komaan, zeide Ghambry, het is een genoegen voor u to werken. Ik zal mijn werk zoo goed doen, dat ge over den uitslag verbaasd zult zijn. Nestor Chambry bleef niet lang bij Ma löeuvre. Hij liep naar het huis van Parasol en trad or binnen, toen Marie Ar.ge zich eveneens daar bevond. Eene zuster wachtte totdat het kind af scheid had genomen. Marie Ango omhelsde Gerraaine en zeide tot baar Ik zal niet lang meer afwezig zijn, en als ik terngkeer zulten we allen gelukkig zijn. Pampy kuate hare hand. Hebt ge verlof vroeg Marie Ange. Directeur Alcazar mij veertien dagen verlef gegeven. Het kind ging oo de teenei staan en fluis terde hem iets in het oor. Ja, kleino mamtelle, zeide de neger. Toen Maria Ange vertrok, trad Nèatot Ghambry bij Parasol binnen. Ik vertrek dezer, avond, zeide hij tot Pampv. Naar Genève Ja. Goed. Pampy méégaan. II. IN ONRUST. Toen Lavergne met Cyrilluc te Genève 1' terugkeerde, bemerkte hij dat de doffiïfië ongesteld was. Kerlen had altijd een moeilijk leven had. (VefWgt.)

De Volksstem | 1919 | | pagina 1