Hof algsmeen stemrecht Zondag 19 en Maandag SO Januari 191 PARASOL O De Erfgenamen van Judas en De Jood EpSiraim Het uur der vergelding De verovering der lucht OIZEMTELLERSE Vijf-en-twintigste jaargang nummer 16 -JO CENTIEMEN DE VOLKSSTEM Drukker-UitgeverJ. Van Ndffel-De Gendt\ Do ODtwikkeling der democratie is het groote vraagstuk van don tijd. Men moet ongetwijfeld meer en moGr rekening houdoD met de wolvaart der arbeidende klassen en hun de rechten toestaan die hen als mensch on burger moeten worden toegekend. Die rechten moeten hun weerkland vinden vooral op politiek en sociaal gebied. Do ■werkman moet plichten kennen, maar mag ook zijr.o rechten doon geldon om betere levensvoorwaarden te bekomen. Op politiek gebied ook moet hom medezeggenschap worden toegekend, opdat het lot dos lands niet aan de grillen van enkele diplomaten worde overgelaten. Doch de vraag is nu dszo Is het zoiver en algemeen stemrecht ■wel de geschikte weg om tot ware de mocratie on volksverheffing te komen Het zuiver algemeen stemrecht zooals het r.u wordt voorgesteld oen man, een stem en dat op 21 jaar, is zGker do uitdrukking niet van het algemeen verlangen des volks. Het volk verlangt nu eersten vooral: brood! Dat men dus eerst on vooral beginne met het noodzakelijke, met de ontwikkeling van handelen nijverheid, met recht te doen aan onzen die hunne vaderlandsliefde met goed of bloed hebben betaald, met bevoorrading en heropbouw, 't Is den oogenblik niet om eene anti-constitutioneelodaad te verrichten, daar niemand, buiten enkele intellectueele leiders, van de noodzakelijkheid uoch van de billijkheid van het algemeen zuiver stemrecht overtuigd is. liet zuiver algemeen stemrecht is zeker oo:i zeer eenvoudig stolsel, maar in politiek is de eenvoud niet altijd de beste weg. Laat ons een voorbeeld geven. Ik ver onderstel een vador van 10 kinderen die beschikkende over eenen grooten eigendom aoar de slembus moet en van dan anderen kant een straallooper van 21 jaar die geen belangen to verdedigen heeft en die maar loeft als hij in troebel wator mag visschen; wio zal zeggen dat het rechtveerdig is, beide mannon met eon gelijke macht over het lot des lands te laion beelisson Ge zult mij zoggen het georganiseerde algemeeu stem recht zooala hot in Belgie bestond bevoordee- ligt de burgerij. Maar wordt in bet zuiver ül«omcen ste reeht da volksklas niot be- voordeeligt. Gij zegt Zij is de meerderheid in getal Ja, maar de hoeveldheid is niet alles, er moet ook gerekend worden met de hoedanigheid. Ik veronderstel dat er in Aalst 15000 negers zijn er 14999 Aalstenaars, zullou wij om doze eenheid toestaan dat de negers ons ivgeoran In een woord het zuiver algemeen stem recht is de stemming van het getal, niet van het volk als dus, dat do ware belangen van het land moot behartigen. Niet dat ik het volk onder den hiel wil der burgerij verre zij van daar, maar bij het volk zelf zijn gezonde elementen genoeg, wie men het stemrecht kan verleonen en zijn er middelen genoeg om hot algemoen e:einreclit te organiseeren, in de gezonde middeuklasson des volks zonder daarom de jongelingen on kinderen met zulk eene domme macht te laten tusschenkomen tot bedreiging van do belangen des volks zelf. Doch ir.dion men toch trots alles het zuiver algemeen stemrecht wil, dan vraag ik mij af waarom ook de jongelingen van 20 jaar niet mogen stemmen en bijzonder waarom de vrouwen niet mogen stemmen Zij toch vertegenwoordigen een kapitaal van huisgeluk en arbeid, van iteun en lijdonskracht, die zooveel bijdragen lot wel zijn en rust des lands en niet weinig bij- gme VERVOLG VAN NAAR R. D. N« 210° VERVOLG. Hij was onophoudelijk verplicht zijnen rechimaiigen toorn te betoomen over bet gedrag zijner vrouw en kinderen en do voortdurende onrust, waarin bij leefde, bad Mjn gestel aangetast. Sara zag er niets van of wilde er niets van zien. Tobias Kerlea werd zwakker in den strijd. Zoolang zijne kinderen beneden de jaren waron, hoopte hij dat zij nog zouden veran deren, maar weldra vertoonden zich meor ernstige vorschijusclen. De wanorde, waarvan hare moeder het voorbeeld gaf, verried zich in hare gewoon ten, de zucht naar vermaken, ging van de doohtors over en doze werd govolgd door coquotterie. Harriet en Gretchen trachtten zich over bare armoede schadeloos te stellen door de £oop op een rijk huwelijk ea bezochten daarom allo feestjes, welke in do huurt gegeven werden. Eerst vertrouwden zij elkaar alles toe, totdat zij op zekeren dag bemerkten dat zij mededingsters waren. Haat verving toen de vroegere vertrouwelijkheid en deze nam niet weinig toe, toen de Eogelsohman, die het toprwerp van beider hopen was, aan bcideu $?lü'veel attëiities bewees. droegen om onze zegepraal te bewerken Waarom moeten zij dan uilgesloten blijven? Zijn er bij hen niet veel belangen te verde digen, die door de mannen verwaarloosd worden En hechten onze meisjes en huis vrouwen niet meer belang aan rqst, vrede on verheffing van stand en land dan velen onzer een en twintigers Wat uiterst verwonderlijk is, 't ia dat de socialisten, die immer het vrouwenstemrecht op hun vaan hebben geschreven; nu in eens die vlag intrekken om deze halfstok te hangon met 't zuiver algemeen stemrecht voor de mannen alleen Of die mannen hebben prinoiepen of ze hebben er geen. En wie 't belang des volks bohertigt moet geen politieke voordeelen zoeken, maar alleen het welzijn dor algemeenheid des volks. De vrouwen uitsluiten uit hst politiek leven, nu dat zq in huis, in handel en nijverheid, in vrede on in oorlog zoo groote bolangen vertegenwoordigden, ware iogezien het aan gekondigd -^wetsontwerp eene onrechtveer- digheid en een misprijzen van vrouwen- adsl. Jaüe. Dinsdag zal te Brussol de krijgsraad van het Belgisch hoofdkwartier zetelen, om de misdrijven en overtredingen, in zijne be- voehheid vallende, en gepleegd tijdens de bezetting, te oordeelen. De bevoegdheid van dezen krijgsraad strekt zich uit over geheel Belgie en voor alle overtredingen betrek hebbende op de veiligheid der legers, de slaatskwestien, of onze openbare instellingen. Het is dus voor dezen krijgsraad dat de aktivisten, de spioenen en de oorlogsdagbladsckrijvers Bruxellois, Belffiqite, Viaamsche Nicutcs, Gazet van BrusselTijd enz. zich zullen to verantwoor- derf hebhsn. Do krijgsauditor, M. Van GicdertasleD, zal de beschuldiging staande houden, terwijl zijn kollega, M. Gilson vroeger rechter bij de rechtbank van i aanleg te Brussel, thans onder de wapens, bet bestuur van het parket van het Hoofdkwartier in handen heeft. Twee zaken zullen opgeroepen worden. De eerste ten laste van zekeren Vau den Bussche, le8raar aan de Vlaamsche Hooge- school te Gent, Raymoud Jonckx secretaris dezer Iloogeschool, en Robert Da Wael, lid van den Rslü van Vlaanderen, ook leeraar aan de-hoogeschool. De tweode laak i9 ten laste van Victor Leauder Machtelinkx, van Brussel, beticht Belgen aan de bezettende overheid verraden te hebben. Machtelinckx wordt ook bettcht in dienst geweest te zijn van het Duitsch politiek policiebureol dar Berlaimontstraat. Onze bevoorrading verbeterd Algemeen wordt gevraagd naar meer voedingswaar en andere huishoudelijke war eo. Algemeen stemrecht enz. daarvoor heeft men nog tijd genoeg. Eerst en vooral eten. Het Nationaal Komiteit komt thans met goed nieuws af. Ziehier wat het belooft Te rekenen van 10 Februari zullen nieuwe prijzen aangeduid worden voorde meelspijzen Wat do waren betreft thans nog in magazijn, zooals cacao, koffie, zeep, enz. zijn do pro vinciale komitoiten uitgenoodigd geworden, zonder dralen die waren te verdeelen, daar het totaal der aankomsten voor Belgie en Fransch Noorden te Rotterdam, gedurende de verleden maand, 35.000 ton of 33 0/0 meer bedraagt dan in de voorgaande maand Onder andere zijn er 19.000 ton rgst, 6.552 ton erwten en boonen, 1.300 ton caoao 2.100 ton koffie, l.COO ton vloesch, 3.000 ton molk, 1.500 ton zeep, enz. Aan tarwe Hij bedroog baar natuurlijk, door de zusiers te verzekeren, dat hij haar heimelijk boven hare zuster do voorkeur gaf. Hij was oen zeer schoon jonkman, maar die zich nooit afgevraagd had of hij eene ziel had en er een duivelsch vermaak 'in schepte, de hoofden van de meisjes op hol te brengen. Josua Reynol vroeg don dominé zijn huis te mogen bezoeken, dooh het werd hem ge weigerd. Sara was woedend en verwest haar echtgenoot dat hij zijne kinderen met opzet ongelukkig wilde maken. Gij bedriegt u, Sara, antwoordde To bias zacht, ik zal mij gelukkig achten, als mijne dochters een echtgenoot vindon naar haar atand, maar Reynol voldoet niet aan die voorwaarde. Sara moest onderdoen en haar inwendig spijt bedwingon maar zij besloot niettemin toch haar eigen zin te doen daar zij Reyuol niet kon ontvangen, zorgde zij er voor dat Harriet en Gretchen op elk kransje tegen woordig waren, waar zij wist dat Reynol eveneens gevraagd was. Deze ongelukkige vrouw wilde met ge weld, dat een harer doohters een rijk huwe lijk deed, het kon haar niet sohiilen wie, doch zij besohouwde hot als 't hoogste geluk een adellijken schoonzoon to bezitten. Op een morgend dat Rerlen gereed stond uit te gaan, trad een jongen don tuin binnen. Zoodra deu bengel den domicê zag wilde bij terugkeeren en verborg den brief in zqn zak. Rerlen zag het, greep don jongen vast en zeide met bevende stem en moei kwamen slechts 65.958 ton te Rotterdam aan, dooh men moot rekeniug houden dat er einde November nog groote voorraden waren. Alles gaat dns goed Bureelon Kerkstraat, 9 en 22Aalst; Reus&ohtige bestuurbare luchtballen De ondervinding van don oorlog heeft het onbetwistbaar nut bewezen der bestuurbare luchtballen, met hard overtreksel in den aard der Zeppelins. Zij c vertreden de huidige vliegtuigen voor wat betreft hot uithoudings vermogen, den doorijopèn afstand, het draagvermogen, het a'ntal en het gemak der reizigers, enz. Gedurende don oorlog worden in Engeland een aantal luchtschepen gebouwd fcmet slap omhulsel. Een dezer luchtschepen behaalde 66D rekord Het luchtschip bleef inderdaad twee dagsn en dertien uren, dus 61 uren in de lucht en legde met do bemanning 2284,5 kim. af. Andere luchtschepen, welke de transportschepen naar Noorwegen beg9- leidden.keerden van daar naar Engeland terug zonder onophoud. De admiraliteid heeft echter den voorkeur gegeven aan de luchtschepen met stijf om hulsel. en thans word officieel bekend gemaakt, dat men zioh houdt met het maken van Superzeppelins of reusaohtige luchtschepen een inhoud van vau 70.000 kubieke meters. Deze tucbtsohepen zouden eene vracht van 60 ton, met eene snelheid van 95 tot 112 kim. per uur kunnen vervoe ren. De bemanning zou 25 leden tellen on het luchtschip zou een werking vrn 12.872 ldm. hebben, zij het dus 3.220 kim. rceor, dan den overtocht van Eujopa naar Amerika heen en terug; Deze luchtschepen zouden ec-n gansche week ia de lucht kunnen blij ven. Men verzekert dat de eerste dezer luchtreuzen tegon het einde vau 1919 zou klaar zijn. (Vervolg). Bij de talrijke batterijen veldartillerie en zware batterijen, tijdens den veldtocht inge richt, dieDt men nog de eenheden der loop graafartillerie te voeden, waarvan do samon .tailing va» a£ do alscetjdsfckolijk werd aanschouwd. Elke legerdivisie werd dan voorzien van een peloton loopgraafartil lerie, gewapend met kanons van 58, fransch model Weldra scheen deze samenstelling onvol doende, en op voorbeeld van de veldartille rie on van do zwaro artillerie, breidde de loopgraaf artillerie zich uit, bij zooverre dat zij, ten tijde van liet September offensief per per Infautoriedivisie, eene groep bevatte samengesteld uil e3ne batterij mortiers Van Deuren en eene hulpbatterij thans voorzien van mortiers van 75 S. De loopgraafmortier Van Deuren is eene zeer merkwaardige belgische uitvinding, welke men te danken heeft aan den Majoor der Genie Van Deurenhij hooft dez8 stuk ken met al do toebehoorton gevonden en ze op zulke wijze verbeterd dat zij voor wat draagkracht en juistheid aangaan, voorireffe- lijken zijn dan het materieel van zelfden aard der anders legors. Nu wij over loopgraafartillerie sproken, laat ons eene ontroerde hulde brengen aan de heldhaftige bemanning dozer eenheden, die op hot IJzerfront, steeds onder eenen vuurregen, de bewondering van ons leger heeft verdiend, door har6 zelfverloochening en haren bescheiden moed. Van in het begin van den oorlog, diende men ook afweerkanonnan^voor lucktopjek Geef mij den brief. Voor wie is hij bestemd. De jongen trachtte te ontkennen en met een te ontsnappen, dooh de domino greep hem vast en ontnam hom den brief. Hij zag naar het adres en riep Gretchen, aan Gretchen 1 Hij ging naar zijno kamer en sloot or zich in op. Lang bieef hij met het hoofd in de handen zitten, overgegeven aan droeve ge dachten. Eindelijk stond hij op, verbrak de enve loppe en las den brief. O, die ongelukkige riep hij. Met oen driftige beweging maakte hij do deur open en riep zijne dochter. D.eze wa9 juist bij haro moeder verrast over den gramman toon van baar vaders stem, verbleek6s zij en in plaats van te ge hoorzamen, vluohtte zij naar eene andere kamer. De dominè was weer naar binnen gegaan. Hij hoorde iemand in den gang en meende dat het zijno'dochter was. Da deur werd geopend en een meisje dat in tranen baadde, trad binnen. Dominé, zeide het kind, mijn vader ligt op sterven mijne moeder is krankzinnig van smart, alle kinderen huilen, kom don stervende troosten en zijn gezin bijstaan. Ja. ja, zeide Rerlen, ik beloof u, ik kom dezen avond. Msar vader kan elk oogenblik sterven. O, kom dadelijk meê. In de zift) van den domino ontstond een tieven, te vinden. Een zeker aaQtal veldka- nons werden eerst op toevallige standers geplaatst, ten einde onder groote hoeken te kunnen schieten. Het stellen van die vuur- monden, met bijzondere bestemming, was slecht ontwikkeld en indien hun geschut de vijandelijke vliegtuigen vermocht te hinderen door ze te dwingen te hoog te vliegen om zekere hunner opdrachten uit te voeren, deed het hen meer schrik aan dan kwaad. Onze inrichtingen te Havro maakton in 1915 verbeterde standers, en de firma Schneider liet, voor ons leger half vast materieel tegen vliegtuigen vervaardigen, eene nieuwe verbetering aanbrengend, in het uitvoeren van dit allermoeilijkst geschut. Eindelijk werden twee sectie's auto kanons tegen vliegtuigen, fransch model, aan het belgisch leger afgestaan die toelieten vijan delijke vliegtuigen aau te vallen met al de middelen der béste techniek. Eene derde sektie auto kanons door onze inrichtingen te Havre vervaardigd volgens dezelfde princiepen, kwam onze groep af- weerkanonnsn volledigen. Tijdens het offensief, mocht deze groep in vijf batterijen verdeeld, waaronder eenen eenen van auto kanons, met deze laatst genoemde elementen on de half vaste sektie Schneider, al de bewegingen van het veld leger volgen, zijnen rol vervullen en ver schillende zegepralen inschrijven. Onze artillerie bezat aldus den 28 Sept. jl. op het oogenblik van do afdoende mode werking van ons leger, een totaal van ongeveer 800kanons, houwilzers en mortiers en van meer dan 200 loopgraafmortiers, in plaats van de 320 veldkanons, die zij ter harer beschikking had, den 1 Oogst 1914. Vervolgt. INVOER VAN VEE Nederland heeft er in toegestemd 30.000 peiltkoeien, in ruil van steenkolen, naar België te sturen. Deze koeien worden door onze regeoriDg ingevoerd en zullen door hare zorgen aau de particulieren afgestaan worden. De personen, die aan de verdeeling willen deelnemen, kunnen hunne aanvraag sturen aan het ministerie van landbouw. Ook Engeland is geneigd vee oaar België le sturen, benevens verkena ea eohapen. Het ministerie van landbouw zal over dit punt onderhandelingen aanknoopen met de engel- sohe regeering. De particulieren zullen moeilijk de toelating bekomen om vee in te voeren. Van de andere kant heeft de minister van bevoorrading ook besloten dat er geene vergunning noodig is vojr den in en uitvoer van dieren en landbouwgerief der grensge meenten, evenmin als voor het verkeer van peerden en gespannen, behoorendo aan de grensbewoners^ gebruikt voor de uitoefe ning van een beroep, zooals geneesheeren, veeartsen, handelaars, enz. De wet op de Huishuren Zooals men weet zal de Kamer toekomen de week het wetsontwerp op de huishuren bespreken. In afwachting heeft de bijzondere Kom missie de vergoeding van de oigenaars, die tengevolge van den oorlog schade geleden bobben, in grondbegin aangenomen. Deze vergoeding zou de helft van de niet ontvan gen huishuur beloopen. Het nieuw ontwerp door de Kommissie opgesteld, zou den duur van de buurceelen, gedurende een te bepalen tijd na den oorlog verlengen. hevige strijd, de vader streed tegen den dominé, maar deze laatste behield de over hand en hij volgde het weenende kind. Maar onderweg en ook in het huis van den stervende had hij slechts Gretchen voor oogen. Hij wilde den stervende, woorden van hoop toespreken, doch hij kon het niet. Hier won het de vader van den dominé. Zijn vleeschelijk hart bloedde uit eene ga- wonde. En de man, die op het punt stond voor Gods rechtbank te verschijnen, was ongerust over het oordeel. Hij smeekte van Rerlen eene vergiffenis af, welke deze hem niet kon verzekeren. Hij dwaalde in do geestverwarring rond, welko den dood vooraigaat en do ongeluk kige gevoelde dat de maD, die aan zijo doodsbed stond hem niet geheel toebehoorde, dat hij niets voor zijne ziel kon doon, dat hij geen middelaar was in don strijd, welke het verschijnen voor den Opporsloa Reobter voorafging. Voor de eersto maal herinnerde zich Rer len de woorden van Lavergne, die op zeke ren dag de katholieke priesters met de pro testen fsche geestelijken vergeleek en hem de meerderheid dor oersten en de ongenoeg zaamheid der anderen aantoonde. Hij begreep welke hinderpalen de familiebandon voor do ui oefening der heiligo plichten wa ren hij schrok toen hij er aan dacht, dat op dit oogenblik de zaak van God moe3t ach-, terstaan bij zijne eigen zaken. EEN EN ANDER Koning Albert is Donderdag morgend te Munchen Gladbaoh aangekomen. H§ word in bet Hoofdkwartier ontvangen doot j Iultenantgeneraal Miohol, bevelhebber van h9t bezettingsleger. Onmiddellijk daarna Is Z. M. vertrokken om de vierde zone tö inspecteeren. 's Namiddags heeft d9 Koning een bezoek gebracht aan Obsrkassel en de brug bij Dusseldorf. Koramandaot Van Overstraete, van bet Militair Huis Zijner Majesteit, vergezelde den Koning. Te Petegbem en Deynze sterven de geiten, de schapen, de konijnen en kiekens, meer dan ooit. Men onderzooht en vond dat de rapen, 't graan, de beetou, het hooi, zoodanig door de Duitsche stikgassen van het bombardement doortrokken zijn en tot ondergang van die dieren dieneD. Al wathet repatriöeren van burgerlijke vluchtelingen aangaat, is uitaluitelijk van d3 bevoegdheid van hel Ministerie van Bin- nenlandsohe Zaken, Rapatriëeringsburoel, 70, rue d'Amsterdam, Parijs. De belangheb bende dienen zich dus te richten tot dit organisme en niet tot het Ministerie van Oorlog, dat in deze vraagstakken niet tusschenkomt. Do Hollandsche Bissohoppee deden in alle kerken van Nederland oenen herderlij ken brief aflezen, om te bewijzen dat de socialistische leeriugen nopens den eigendom, het huwelijk, do familie en de raaatschaopij, geen rekeuiog houden van de eeuwige en onveranderlijke wetten vaa God. Het socia lisme is den katholieken godsdienst tegen strijdig. Daarom is het aan de katholieken verboden, deol te maken van socialistische of anarchistische vergaderingen, of deze te ondersteunen. Volle waarheid l De duitsche overheid heeft zich bereid verklaard 3,984 duiven, door de duitsolje overheid in Belgie opgooischt en te Spandau geïnterneerd, tèrug te geven. Er werden ongeveer 40.000 duiven in Belgie opg8- eischt. Builen de 3,984 die zij gaan terug geven hadden zij er reeds 6.000 te Brussel aan hunne eigenaars terug bezorgd, maar van de anderen zal men, waarschijnlijk, er niet veel terugzien. Eene belgische duitsche kommissie zal in Duitschland een zeker getal duivenhokken doorzoeken, daar hot zeker ia dat er door de duitsche militaire overheid belgische duiven van weerde ontvreemd zijn. Eene inschrijving gaat heel in 't kort geopend worden om aan Koning en Koningin oone gedenkenis van dank en bewondering te bieden. En we doen meê De koningin zal eea sluier in gulden spel werk ontvangen. De koning krijgt een eoredegen. Het hand- vatsel, in gedreven goad, zal voorstellen de belgische leeuw, den germaansohen arenC verpletterende. De greep zal versierd zijn met edelgesteenten, waaronder 750 dia manten, smaragden en robijnen. Eene A zal er op glinsteren en de kenspreuk Het Belgische Volk aau zijn Koning zal er op gegraveerd slaan. Mgr de Llobel, bisschop van Gap (Frankrijk), van de militaire klas van 1892, was eenvoudig soldaat bij het begin van den oorlog. Hij word nochtans aalmoezenier eener divisio bonoemd en kreeg slechts over enkele dagen zijnen cougé. 't Gaat verre 1 De Bulgaron waron zoo wreed en wild als de Duitschers, hunne meesters. In de stad Le3kovatz (Servië) vermoordden zg den aartspriester, 5 priesters, 20 onderwijzers, de voorzitter van't tribunaal, een reohter, een ontvanger, 2 leeraars en 80 van de Hij viel op de knieën en mompelde Niemand kan twee heeren dienen. Indien iemand tot Mij wil komen, dat hij zijn kruis opneme en Mij volge. Mijnheer de dominé, vroeg de ster vende, zeg mij dat God mij zijne zonden zal vergeven. Ik vergeef ze u, als gij er berouw over gevoelt. Wellicht is mijn berouw te onvolmaakt. Help mij bidden. Niet uit uw naam moet go spreken maar uit naam van den Zaligmaker. O, de katholieke priesters laten liuune ge- loovigen niet aldus sterven. Het woord des priesters schenkt vergeving. En ik ben bang. Indien ik mij bedrogen had En Kerlen hofhaolde als een echo Indien ik mij bodrogeu had 1 Do ongelukkige viel op de knieën en bad: Hoer, zeide hij, wij zijn zwak en tasten in de duisternis rond. De maa die gaat sterven vraagt meer dan ik hora schenken kan. Wij zijn beiden opgegroeid in eenou godsdienst, welko wellicht niot den ware is. Verlicht mij Vorlicht hem op dit beslissend oogenblik Wij zijn niet halatarrig. Als Gij mij de gave weigert dien sterven le le troos ten, dan verdien ik dit niet, ik zondaar, de onwaardigste uwer dienaren. Hij vraagt u om licht, neem dien meosoh aan als een doopsel van verlangen zuiver hem in het bloed.dat go op den CalvaiLborg gestori hebt on ontvang do pleohtige belofte, dat bh' de waarheid zal zoeken, indien Gij hem er de kraohlen toe laat (Vervolgt.)

De Volksstem | 1919 | | pagina 1