De Vïb De Paus en de Oorlog LafitóouwersftOBl m Oosl-Vl. ïMmémMêsmm Lotsverbetering der Onderwijzers PARASOL C Stoutmoedigs diefstal te Brussel Vijf-en-twintigste jaargang nummer I CENTIEMEN Dinsdag 21 Januari 1919 Drakker-UiteevsrJ. Van Nüffel-Db Gendt. 3D Gr JfcS I_i -A- Bureelen Kerkstraat, 9 an 22, Aalst. (vsrvolg). Me£ wetrk des Pausen «oor Pocht en Gerechtigheid. Het protest van den Paus tegen de veel vuldige schennissen van het reoht in dezen wereldoorlog. In liet geheim oousistorie van 4 December 1015 deed de H. Vader mededeling dor afkondrgiDg van het nieuwo kerkelijke recht en nam die gelegenheid te baat om te pro testeeren tegen de veelvuldige schennissen van net reoht, gepleegd in dezen oorlog. Z. H. sprak aldus c f» Wij zien bij de algemeene omwenteling der volkereu, op welk een onwaardigste wijze heilige zaken en bedienaren van den ©eredenst, hoe verhoven ook door hun waardigheid on ofschoon krachtens goddelijk recht en volkenrecht onschendbaar, worden behandeld; hier tal van vreedzame burgers weggerukt van hun haarden, onder het ge jammer hunner mooders, verloofden en zonen; gind3 opene steden en weerlooze bevolkingen, uilgekozen als bijzonder doel van luchtaanvallen; overal ter wereld, te land on ter zee, misdrijven, die de ziel met afschuw en ontsteltenis vervullen.... Wij betreuren deze opeenstapeling van kwaad en laken opaieuw do onrechtvaardigheden, dio indezen oorlog bedreven worden, door wie en van welken kant ook.,. Denzelfden kreet van protest had de Paus doen hooreu, vanaf zijn eerste allooutie in het Consistorie van 22 Januari 1915. De volken stervan uit Doze kreet slaakte Paus Benediktus XV ön zijn allocutie van 28 Juli 1915, als eon gezaghebbende verklaring betreffende het vecht, dat de volken hebben om to leven en betredende don waren on rechtvaardigen geest van nationaliteit. Wij laten hier die zoo krachtige en zoo vruchtbare woorden volgen Dat men bedenke, dat de volken niet sterven verneikrd on onderdrukt, dragen zij bevend van woode het hun opgelegde juk, de afwerping eovan voorbereidende on van geslacht tot geslacht een droevige nalaten schap overbrengende van haat en wraak- zuoht, w Qe Paus en de rechtmatige verlangens der volken In twee zeer plechtige stukkon ïn do zooeven aangehaalde allocutie, oen oproep tot de oorlogvoerende volken en hun regee ringen 28 Juli 1916 en in don oproep lot den vrede 1 Augustus 1917 spreekt d6 Paus van de rechtmatige verlangens der volken en roept uit Waarom niet met blijmoedigheid de rechten en de rechtvaardige verlangens te eerbiedigen der volken? en spoort er toe aan, dal bij de vredesonderhandelingen, volgens den maatstaf van het billijke on mogelijke met do verlangens der volken behoorlijk rekening worde gehouden. Ter» yuns'e van Balgië's onzijdigheid en togen de bezetting van dat land De veroordeeling van de onrechtvaardige bezetting werd uitgesproken, in het open baar, op het einde van de eerste allocutie van 1915 (22 Januari). Ten einde ze nog krachtiger tot haar recht te doen komen, werd het schrijven verzonden van den kar dinaal staatssecretaris aan den Belgischen gezant bij het Vaticaan Van den Heuvel (dato 6 Juli 1915), waarin nadrukkelijk werd verklaard, dat do inval in België was inbegrepen in de door den H. Vader veroor deelde onrechtvaardigheden. Ziehier de woorden van den kardiDaal f De kanselier van het Duitsche rijk, de heer von Bethmann Hollweg, verklaarde 4 Augustus openlijk, in het volle parlement, dat DuilsohlaDd, door België binnen te val len, de neutraliteit van dat land schond in strijd met de internationale wetten. Terwijl dus in het onderhavige oonflict de eene partij beschuldigt en de andere ontkent, en de H. Stoel daarin geen licht kon ver spreiden door middel van een onderzoek en zich dus in de onmogelijkheid bevindt, om uit te spreken, moet worden vastgesteld, dat in dit geval de bedoelde Duitsche kanselier erkende, dat door den inval in België een neutraliteitsschennia was gepleegd, strijdig met de internationale wetten, ofschoon hij dien inval gewettigd achtte wegens militaire noodzakelijkheid. Vandaar dat de inval in België rechtstreeks begrepen is in de woor. den der consistoriale allocatie van 22 Jan. 1915, die ten hoogste afkeurde alle on rechtvaardigheid," van welke reden deze ook kon zijn begaan. Tegen de beschieting van open sleden en onverdedigde streken. Zeer beslist en duidelijk is het protest, door den Paus uitgebracht in het geheim Consistorie van 4 Decembor 1916, tegen de luchtaanvallen op onverdedigde steden, die zooveel verwoesting aanrichten onder de levens van weerlooze burgers en aan groot- scho monumenten, werken van eeuwen. Doch vastgesteld kan worden, dat de Paus, ter gelegenheid van beschietingen van open steden, in welk land die ook plaats hadden, altijd ziju stem heeft verheven, om zulk een onmenschelijke wijze van oorlog voeren te betreuren. Op 17 dezer, ontving do Hear Minister van Wetenschappen en Kunsten de afvaar diging van het Christen Oaderwijsverboad van België. Onderwerp der bespreking duurtetoeslag Voor de jaren 1917 en 1918 zullen de onderwijzers on onderwijzeressen van alle scholen ond6r Staatstoezioht een duurte toeslag ontvangen van 35 fr. voor dan man, 15 fr. voor de vrouw en 12 fr. per kind, en dit per maand. Voor de drie eerste maanden van 1919 zal de toeslag booger loopen, maar de Heer Minister kon nog niet vaststellen tot welk bedrag; dat zal binnen enkele dagen mogelijk wezen. De achterstallige wedden van 1914 tot heden zullen kortelings volledig worden aangezuiverd. De President van de Vereenigde Staten, de eerste ministers eu do ministers van bui tenlandsche zaken van de groot© verbonden eu aangesloten mogendheden, bijgestaan door de gezanten van Parijs en van Londen hielden Vrijdag morrend zitting van 10 1/2 lot 12 1/2 ure. 's Namiddags vergaderden zij opnieuw en beraadslaagden zij van 3 tot 5 J2 ure. Het gevolg van di© twee zittingen was, dat de protestatio der Bc-lgiacbo regeering de beste vruchten afgeworpen heeft en dat Belgie niet twee maar DB IE afgeveerdigden op de Vredeskonferencie mag hebben. Ook Servië zal drie in plaats van twee afgeveer digden hebban. Voor onze afgevaardigden De Fransohe krijgso verheid heeft drie grne VERVOLG VAN De Erfgenamen van Judas en Ce Jood Epferaim NAAR R. D. N. 211® VBRVOLG. Do kinderen huilden, de stervende richtte zioli op en riep De waarheid De waarheid Toen viel hij achter over, hij was dood. Do dgminé bloef als vernietigd staan. Toen hij woor tot zich zeiven kwam zag hij geheel het gezin rondom het lijk geschaard in do diepste droefheid gedompeld. Kerlen wist niet wat bon te zeggen. Helaas hot medelijden dat hij met hen koesterde ging op iu angst, als hij aan zijne dochter dacht. Wat zou hij Gretchen zeggen Zoodra hij over den drempel zijner woning was, begon alles.voor zijne oogsn te draaien, hg wilde zich aar. den muur in den gang vastgrijpen, doch het was hem als of de grond aan zijne voeten ontzonk en hij viel Zijne vrouw boorde het en kwam toege loopen. Zij riep om hulp, men bracht den map in zijne kamer en haalden den dokter. ïn den jas van naar echtgenoot vond Sara den brief gericht aan Gretchen door Josua Reynol. Toen begreep de ongelukkige vrouw de oorzaak van hei ongeluk on zij haalde Gret chen, voerde buur voor bet bed van Kerlen en zeido Gij hebt uw vader vermoord 1 automobiels ter beschikking gesteld van de belgische afgeveerdigden bij de Vredes konforencie. Een bijzondere post van draadlooze tele graaf, opgesteld op den MoDt Valerien zal zorgen voor de betrekkingen tusschen Brus sel en onze drie afgevaardigden. Zooals men weet is er ook gansch een hotel voorbehouden aan de belgische afge- veerdiging, met hare verschillende raad gevers. Men ziet dat de Franache regeering voor de Belgen goed zorg draagt, bewijs van de hooge achting waarin ons land bij onze Zuiderburen staat en van de gonegen- beid die men er voor ons voelt, 't Doet waarlijk genoegen te zion dat België overal zoo boog aangeschreven Qtaat, want daaruit kan men leeren dat de dankbaarheid en de erkentelijkheid nog niet uit de wereld zijn, en ook dat ware verdiensten altoos erkend worden. De Konfencie en de Drukpers Zooals we reeds in ons vorig nummer meldden, had de Opperste Oorlogsraad besloten slechts beperkte meedeeiingen aan de Drukpers te doen, over de werkzaamhe den van de'Konferentie. Die beslissing maakte, nalaurlijk, de rekening niet van de Drukpers en de dag bladschrijvers hebben oumiddelijk eene ver gadering belegd, waar de zaak grondig besproken werd. Men besloot eene afvaar diging te sturen aan de leden van den Oppersten Oorlogsraad, om tegen den maat regel le protestoeren. De afvaardiging werd ontvangen en deed de misnoegdheid kennen welke de beslissing van den Raad onder do vertegenwoordigers der Drukpers verwekt bad. Do Opperste Oorlogsraad, na Vrijdag over het geval van de Drukpers beraadslaagd te hebben nam volgend besluit De Drukpers zal.toegelaten worden op de algemeene vergadering maar, als men het zal noodig oordeelen zullen de beraad slagingen van de Konfereticie niet mogen openbaar gemaakt worden.» De eerste officieele zitting Zaterdag had de eerste officieele zitting plaats van de Vredeskonferencie, in het ministerie van baitenlandsche zaken. Een detachement troepen bewees do eer aan de afgeveerdigden va in-de verschillende Staten die aan da Konforencie deelnemeu en die ten getalle van 62 zijn. M. Pichon, minister van buitenlandsche zaken, ging M. Wilson, President der Vereenigde Staten en hoofd van de Ameri Uaansche afvaardiging, bij zijne aankomst tegemoet, en begeleidde hem lot in do - Uurwerkzaal waar de zittingen van de Konferencie gehouden worden. De afgeveerdigden zijn in de zittingszaal geschaard rond eene tafel, in vorm vau hoefijzer. De dagorde. M. Georges Cleraenccau, voorzitter van den Frauschen ministerraad, voorzitter der Vredesconferencio. De eerste kwestie, op de dagorde ingeschreven, is de volgende Verantwoordelijkheid der plichtigen aan den oorlog. De tweede luidt alsvolgt Bestraffing der misdaden, begaan gedurende den oorlog. De derde Internationale wetgeving van den arbeid. Allo mogendheden zijn uiige noodigd deze drie kwesliën te bestudeeren en de memoriën neer te leggen. Aan hei hoofd der dagorde voor do vol gende vergadering zal de kwestie betrekke lijk den Volkerenbond prijken. De Volkerenbond is hier, in u. Aan u hem te doén leven. Gretcben antwoordde Ook gij hebt er schuld aar., maar ik heb er berouw over en ik hoop dat de Heer mij niet zoo wreed zal straffen. De weerspannige dochter en de schuldigs- vrouw wisselden een blik en Gretchen be- greep aan welke wreede onrechtvaardigheid zij zich schuldig maakte zij aarzelde een oogenblik, maar overwon haar drift en zich in de armen harer moeder werpende, zeide zij De vrede des Heeren zij met u Sara drukte haar echtgenoot de hand en mompelde het woord vergiffenis De dom'né drukte eveneens do hare en de kalmte keerde in het gezin terug. Kerlen kon zich echter den man niet uit het hoofd zetten, dio hij had zien sterven, na liem verweten te hebben, dat de dominé hem do vergiffenis des Hemels niet schenken kon. Kerlen was Ie rechtschapen om met zijn geweien te onderhandelen maar van den anderen kant was Kerlen arm en als hij zijue nederige pastori© vorliet, zou bij zijn K'ezin niet hebben kunnen onderhouden. Deze overweging hield hem echter niet terug om een besluit te nemen. Hij wilde dan op de komst van Lavergno wachteu om hem te raadplegen. Hij had ziju boek over het H. Land gelezen en toen daarna bet tooneel aan hel sterfbed volgde, vroeg hij zich herhaaldelijk ai'. Maar zou ik dan op een verkeerde.' weg zijn Van dat oogenblik las hij veel, doch werd eiken dag ongeruster. Plechtig oogenblik. Openingsrede van M. Poincaré M. Poinoaré staat recht en spreekt een waardige, edele openingsrede uit waarvan hierna de korte inhoud De president heet de afgevaardigden welkom en ziet in de keuze van Parijs voor de vredoskonferentie een hulde door de natiën gebrccht aan het land dat aan den oorlog de zwaarste offers heeft moeten brengen. Wat u bevoegd maakt om een vrode van rechtvaardigheid te sluiteD, is dat geen enkel van do volkeren die gij vertegenwoor digt medeplichtig was aan de groote on rechtvaardigheid van dezen oorlog. Don menechheid mag vertrouwon in u stellen,gij hebt geen onkel van de rechten dor monsch- heid gekrenkt. De middenrijken aan elkander geldonken door eene geheime medeplichtigheid hebben de laagste voorwendselen uitgevonden om zich over Servie een weg naar het Oosten te banen zij vertrapten de plechtigste ver- bindtenissen om over 't lichaam van Belgie heen Frankrijk in het hart te treflen. Ziedaar de twee onvergetelijke wandaden die den oorlog openden. De president van de Republiek herinnert dan aan de wisselende kansen van de oorlog het achtereenvolgend in den strijd treden van Groot Brittanië en zijn Dominions, Japan, Italië, Roemenie, Griekenland, Portugal, China, Siam. Hij drukt bijzonder op de rol door de Vereenigde Staten gespoeld. Het Araerikaansche volk hoeft een oinde willen stellen aan het grootste schandaal dat de woreld ooit zag Autocratische regeeringen bereidden in het geheim een afschuwelijken aanslag, een programma van wcreldoverheersching, daartoe godsdienst wetenschap verlagend tot de medehelpers van haar misdaden niets ontziend, noch tradiliën, noch de wil der volkeren, noch het leven der burgers, noch de eer der vrouwen, noch de princiepen van openbare en private zeden, die wij onder den oorlog steeds zochten te eerbiedigen en die de natiën, zoomin uls de enkelingen niet onge straft zouden kunnen miskennen. Terwijl de krijgsgeruchten opstegen en zich over de werelduitbreidden boorden wij eeuwenlang geknechte volkeren om hulp roepen terwijl zij hun slaven ketenen af schudden. Meer nog zij schoten ons zolf ter hulp en veroverden bet reoht op onafhankelijk heid. Zoo werd deoorlog een ware kruistooht van de menechheid voor het recht en dat wozb onze troost voor don rouw dio ons hoeft getroffen, onze victorie is ook de victorie van het recht. De vrede die uit deze conferentie zal geboren worden zal een vrede zijn van rechtvaardigheid. De president eindigt met deze woorden: Een onsterfelijke glorie zal de namen groot maken van de natiën en mannen die zullen hebban willea meewerken aan dit grootsch© werk van geloof en broederlijkheid en dio zorgvuldig zullen hebben gearbeid om uit den toekomenden vrede alle oorzaken van wankelingen boosheid le weren. Dag voor dag acht en veertig jaar geleden den 18 Januari 1871 werd hel Duitsche keizerrijk door een invalslegor te Versailles uitgeroepen. Het wijdde zijn bestaan in door den roof van twee Frauaohs provinciën. Zoo was het verdorven in zijn oorsprong zelf en door de schuld van zijn stichters. Het droeg in zich een kiem van don dood. In de onrechtvaardigheid geboren sterft het in de schande. Gij zijt vergaderd om het kwaad te herstellen dat het heeft aangericht on om den weerkeer er van te beletten. Gij hebt de toekomst van de wereld in de handen. Mijne Heeren, ik laat u aan uw gewiohtige bezigheden en ik verklaar da Vredesconferentie geopend. Na de Konferencie officieel goopend verklaard te hebben, trok M. Poinoaré zich terug. M. Clemenoeau, minister voorzitter, verving hem dan in don voorzitterszetol. De Konferencie ging dan over tot de benoeming van eon inlergaallieerd bureel e:i koos buiten den voorzitter en de ondor voorzitters, een algemeenen sscretaria. De afgeveerdigden werden ten slotte in kennis gesteld mat de voorboreidondo kwes ties, sedert maandag door den Oorlogsraad besproken, en namen ook inzage vau bet reglement. President Wilson te Brussel Tijdens zijn verblijf le Brussel, waar schijnlijk einde Januari, zal de president dor Vereenigde Staten zijnen intrek nemen in 'i Belle Vuehotel, welke do rechtervleugel van bet koninklijk Paleis uitmaakt. Dit hotel was vroeger bewoond door prinses Clemen tine, en sedert het huwelijk der prinses, waren er voorloopig de fcuroolen van 's Ko- uicga burgerlijke lijst ingericht. Nu is eene ploeg werklieden volop bezig met bet hotel in gereedheid te brongen voor president Wilson. De arabulancie dor Belgische oor logsverminkten, welke ook in dit gebouw ondergebracht was, is eveneens verhuisd. Het Belle Vuehotel was vroeger steeds de verblijfplaats der vreemdo staatshoofden, die een offioieel bezoek brachten aan het Belgisch HofDit paviljoen is mot al het modern komfort en pracht ingericht, en president Wilson zal er een aangenaam ver blijf vinden. In nummer 11 van de Gildenslraat, te Brussel, een stille, weinig bezochte straat, vooral 's avonds, woont met hare meid eoti renlenierstsr, jufvrouw 't Kint. Zaterdag avond, om 6 ure, kwamen drie kerels, waar van oen als Belgisch soldaat gekleed was, aan de deur hellen en ondereen valsch voor wendsel wisten zij in huis te geraken. Nauwelijks waren zij binnen of het drietal vatten de meid aan en vóór zij eau kreet slaken kon, was zij gebonden eu geknev-ld. Daarna zochten de boosdoeners juffrouw 't Kint op, die zij in de zitkamer vonden. Juffrouw 't Kint onderging hetzelfde lot als de meid. Daarna doorzoohten de kerels het gansche huis. Met geweld werden de meubels openge broken en alles werd het onderste boven geworpen. Een ijzeren k'sl.je, eene som va« 6000 frank inhoudend, viel in bandon van de roovers. Deze bleven drie kwartiers in het buis en konden ongehiuderd wegkomen. Slechts eenigen tijd nadat zij been waren, kon de meid losgeraken en zij bevrijdde dan ook bare meesteres. De "politie v«m de 5® afdeeling werd verwittigd en begaf zich ter plaats om een onderzoek in te stellen. Juf frouw 't Kint kon de boosdoeners tamelijk nauwkeurig beschrijven. Die persoonsbe schrijving werd rondgezonden. Vergadering van 17 Januari Om 11 3/4 ure wordt de zitting geopend; de zaal was proppensvol. M. De Kejrzer geeft de volgende mededeelingen Vee. Amerika en Argentina zullen vee sturen. Vee voortskomende van verre landen kan aan landsziekte lijden. Ook vee uit Frankrijk en Normandie zal ingevoerd worden on is min aan landsziekte onder worpen. Hij ging intusschen voort zijne zieken en armen te bezoeken. Lavergne zag iotusscgeu dat bet tmr der afrekening_met Malceuvre naderde en daar toe had hij al zijne krachten noodig. Hij macht in dien strijd lmt onderspit niet delven, want dan ware geheel de toekomst van Cyrillus verwoest. Hij kende Maiceuvro genoog om te weten dat deze het op liet leven van zijn kweekeling zou toeleggen, indien de ongelukkige weer in zijn macht kwam. Cyrillus was weer de oude geworden. Zeker er van dat hij Marie An ge naast zich zou hebben, indien hij voor zijn voogd ver scheen, wachtte hij met ongeduld de komst van Malceuvre af. Een brfef van Merveillac deelde Lavergno mede, dat Malceuvre hem beschuldigde een vreemdeling voor Cyrillus Pont Joubert te doen doorgaan, maar toch boslo'.en had naar Genéve te komen. Binnen drie dagen ben ik bij u -r- schreef hij. Een briefje van-Marie Ai)g* met 't enkele woord Ik kom verschafte Cyrillu3 de grootste vreugde. Hij smeekte Lucien zijne zuster to gemoet te reizen, doch deze wist het hem uit het hoofd te praten Wij zullen haar hier wachten, zeide hij, Merveillac en Pampy vergezelion haar, ge behoeft voor haar dus niets te vreezen. lig i)viuste er in en toen hot rijtu'g voor do deur stil hield stormde hij naar buiten Van uitroei» Marie Ange Het portier was geopeufl en Pampy ge tooid mol al zijne diamanten, stapte 't eerst uit en bood hel meisje de hand; ook dez* stapte uit en Cyrillus ziende wiorp zij zich aan zijn hals en weende van aaudoening. Dit zullen de laatste tranen zijn, welke gij stort, zeide Cyrillus. O, die tranen doen mij geeD kwaad, hel zijn vreugdetranen. Zij zag haar broeder medelijdend aan. Zto, nu zijt ge groot, zooals ik altijd ge dacht heb- O, wat hebt ge geladen, Cy rillus Maar dat is nu gedaan Morgen zijt ge vrij en in het bezit uwer fortuin, morgen zal niels meer ontbreken aan hel geluk dat wij in de ruo Moncey gesmaakt bebbeu. Wij 'koeren er als meesters terug Pampy gaat met ons meê. O, wat zullen wij gelukkig zijn Marie Ange, zeide Cyrillus verwijlend, vergeet ge dan dat bet huis zijn meester mist en dat wij het zullen betrekken als weezen Hei meisje werd bleek en sprak zacht, terwijl zij haar broeder de hand drukte. Ik begrijp u, zeide zij, gjj denkt aan onzen vader. Vergeet gij hem dan O, neaii, maar ik kan niet gelooven dat hij nooit meer zal terugkeeren. Het is mij alsof hij jaren op reis is gewoesl öïi i plotse!mg zal 'i huis bomen. Er zijn er zoo velen terug gekomen, die men voor altijd j verloren waande* Ach riep Cyrillus, die hoop k3n ik niet koesteren gij weet dat de beer Vil- dieu, de eeoigo passagier van de Espérance ia, die gered werd, terwijl hij kort daarna op Martinique stierf. Er is nog een andere passagier terug gekomen. Een andere Wie dan Herinnert ge u den valei de chambre niet, welke Mftlceuvre onzen vader bad me degegeven Nestor Chambry? Ja herinnert ge u dien man nog Zeker... maar ik mistrouwde hom. Nestor Chambry hoeft de ramp over leefd. Hebt go hem gezien Bij de Parasols. Wie bracht hem daar Pampy. En wat zeide die man Geeft hij eenige hoop O, Maria Ange, voor zulk een woord geef ik de helft van mijn fortuin. Waarom hebt ge hem niet meegebracht Waarom is hij niet hier Ik wil hem spre ken. Gij zult hom spreken, Cyrillus, zeide Marie Ange, «n hij zal u zeggen wal hij mij geoogd heets. Ik vrees dat gig te hevig getfobokt zult worden denk or aan da' ge M uwe krachtOh noodig hebt om tegen Mu'oöuvt© te atPijdöö en dal eene hevige ontroering u duo noodt- gen moed zou ontnomen. {Vervolgt.)

De Volksstem | 1919 | | pagina 1