woord Een l^x-strug* sm DAGBLAD van IVE. Terwagne PARASOL Cgnie De CrfyGna.nen van Judas en Da Jcod Epiiraïm SPREEKUREN VAN M. R. MOYERSOEN Belangrijk Bericht Leve de Vrije Handel VollGülsjs afschaffing flsr iüVOorYcrpnnlspB - 'A Vijf-en-twintigste jaargsny tiysnmec 26 CENTIEMEN Vrijdag 31 Januari 1919 Drukker-Uitgever: J. Van Noffel-De Gendt. Burcelen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst» Soeialistisclie volksvertegenw.voor Antwerpen M. Terwagne, de socialistische volksver tegenwoordiger voor Antwerperf, die heel den tijd der bezetting in Holland verbleef en d°ar met de pen en root het woord uit al zijne krachten deel nam aan den strijd legen aktivism, ontmoediging, enz., is sinds 1914 ean heel ander persoon geworden. Thans nog, te Antwerpen teruggekeerd, stelt hij vastbesloten het Vaderland boven de partij. Zijn geloof en vertrouwen in liet VaderlaDd is nog zoo lievig en vurig als ten tijde der moorderijen van Dinant. ThaDfl zou hij willen, dat de socialistische partij zou kiezen tusschen Vaderlandsliefde en het verdui'.scht internationalisme. Te dien eindo hoeft hij volgend schrijven gericht aan de leden van het Federaal Comiteit der Werkliedenpartij te Antwerpen. Dit schrijven is ook medegedeeld geworden aan den Landelijken Raad, aan de parlemen taire graep der partij en aan Le Peuple Aan de leden van het Federaal Komiteit der Werldiodenpariij Antwerpen. Het is onnoodig te trachten le verbergen, dat er oen diep verschil van dunkwijzo is tusschen mij en degenen, die schijnen de meerderheid te zijn in liet Antwerpsch Fede raal Komiteit der Werkliedenpartij. Het is beter zulks vast te stellen dan het te verbergen en to trachten tot een vergelijk te komen. Wat mij betreft, ik verafschuw de regelingen over kwesliën van beginselen. Eone partij is niet alleen sterk door schijnbare éénheid, doch ook door de mora liteit. Er zijn oógenblikken, dat de eenheid moot geofferd worden aan de moraliteit. Een dezer oogenblikken is thans aange broken. In de laatste zitting van het Federaal Komiteit heb ik door den voorzitter rerno- snen, dat hel Komiteit, zetelend tijdens den «orlog. de vredesgezinde beweging der ^entraalmachten heeft goodgekeurd en de ontworpen conferencio van Stockholm door giet vüurloopig bureel der luternationale, ais een wensohbare uitkomst vau don oorlog aanzien had. Ik was van een tegenovergesteld gedacht en ik heb in mate mijner krachton, hot ge dacht verspreidt, dat hel voor den vijand worken was, indien men de zedelijke weer standskracht der verbondenen trachtte te schaden of zou zooken zich in plaats te stellen van de wettige gouvernementen der verbon den staten, door eene vrede of verzoenings beweging met hot misdadige Duitachland op touw te zetten, vooraleer het uur der boete zou geslagen zijn, Ik deel de opvalling niet, volgens toelhe dc wereldoorlog alleen door het kapitaUsm zou veroorzaakt zijn. eene theorie welke voor gevolg heeft dat de gruwelijke misda den tier Duilsche barbaren zouden worden verontschuldigd en do verantwoordelijkheid zoowel op do sluehtodera als op d« beulen zou werpen. Ik geloof niet dat er eene overeenkomst mogelijk is met de Duitsche sociaal demo- kralen. die zich op 4 Oogst 1914 in den ban van het sooialism en van het menschdom zetleden, door ons onschuldig en onzijdig lat.d, ondanks het gegeven woord, zonder een protest U laten overrompelen, evenmin als met degenen, die gedurende den ge heolcn tijd van den oorlog aanslag pleegden op den zodelijktm moed van onze militaire en burgerlijke btvolking, door hunne zwart VZRVULÖ VAK NAAR R. D. N« 219* VERVOLG. Maar ik heb u meesteresje gemaakt. Hoeveel rijtuigen hebt ge vader Drie, de landauer, de coupé en de Victoria. Wilt ge ze mij leenen Alle drie Ja, alle drie te gelijk met de paarden, Gij hebt ze alle drie toch niet noodig. Cyrillus en ik znllen don landauer nemen, dat is deftiger. En wie zal ae coupé en da victoria gebruiken Ik zie wel, dat ge alles wilt weten. Welnu wij zullen in de rijtuigen 't speelgoed laden, dut wij willen koopen, en dat zullen we hier brengen. En dan vroeg Pont Joubert. En dan Dan behangen wij den gehee- len tuin met speelgoed, hangen er lantaarns tusschen, openen net ijzeren hek, opdat alle arme kinderen onzer wijk kunnen binnen komen en een vroolijkè kerstmis zullen hebben. Het is dit jaar zulk een zaoht weer. gallige leergangen het einde van den oorlog zonder overwinnaars, noch over wonnenen, de internationale broederlijkheid ondanks alles en zonder waarborgen. Eene internationale overeenkomst kan slechts vruchtbaar zijnindien zij tusschen de socialistische partijen gesloten loordt die begrip en eerbied hebben voor vrijheid en ■echt en die daarvan voldoende bewijzen gaven; Het officieel orgaan der Antwerpselie Federatie «De Volksgazet» voert thans eene politiek, waartegen ik besloten ben uit al mijne krachten te strijden en waarmede ik geen oogenblik het miuste uitstaans wil hebben. Het orgaan verschoont 't plichlige Duilsch- land en vermijdt stelselmatig over de Duit sche misdaden te spreken Het stelt de Duilsche sociaal-.demokraten en de Belgische socialisten op denzelfden voet In strijd met de beslissingen van den Lan- delijken Raad der Werkliedenpartij, is het vol lof voor de neerlaagvoorspellers aller landen, voor Mac Donald en Cnowden in Engeland, voor Longuet in Frankrijk, zelfs bij gelegenheid voor Lenine en Trotzky, wier'zonderlinge gehechtheid aan Duilsch- land, onlangs door onloochenbare Ameri- kaanzche dokumenten bewezen werd Het steunt zelfs Troelstra tegen onzen vriend de Brouckóre Kortom het bevoordeeligt al de leeringen der defailisten Voor wat betreft do bïnnenlaudsche poli tiek ging De Volksgazel zelfs zoo ver, het vraagstuk der internationaliseering der Vlaamsehe kwestie op te werpen, thesis welke vroeger door de aktivisten verde digd werd. In het Federalen Komireit werd zelfs door een lid beweerd, dat de verslagen dor zittingen van den Laudelijkon Raad, i Le Peuple afgekondigd, eon strekking, hadden. Zulks heteekent genoeg, dat oen afgrond ons thaus scheidt. Het ware onzer onwaardig, zulks niet vast te stellen. Wat wij, mandstaris der Anlwerpsche Foderatie en van hel arrondissement Ant werpen betreft, ik voel het mijln plicht u te verzoeken klaar en rechtzinnig heel de kwestie voor de loden der partij bloot te leggen, opdat deze zouden beslissen. De oorlog heeft ons tegenover nieuwe vraagstukken gesteld. Men moet ze opldsaen. Het socialism moet de gedachte aan natie en vaderland niet uitsluiten. Het is zaowel onze phchtvurig ons vaderland te bemin nen en te verdedigenals goede socialist te zijn. Daarover moet er geen misverstand zijn. Ik vraag u maatregelea te nemen, opdat er geen zou zijn, evenals ik het doe, door u deze verklaring te zenden. Met mijn beste gevoelens. (get.) TERWAGNE. Antwerpen, 25 Januari 1919. 't Blijft nu af te wachten of de Landelijke Raad, M. Terwagne niet zal op de teenen trappen, omdat hij al te klaar te kennen geeft dat hij door den oorlog nationalist gewordea is Volksvertegenwoordiger en Schepen der stad NIEUWSTRAAT 47, AALST den Maandagf D\jnsdag, Vrijdag en Zater dag, van 8 tot 11 ure 's morgens. Den Woensdag en Donderdag is hij in Brussel weerhouden door de zittingen der Kamer van Volksvertegenwoordigers. En Skoda blijft met de kanonnen, die hem veel geld gekost hebben, aan zgn vin gers. Berlijn heeft geen lust meer om naar Londen te schieten, of liever, de lust ont breekt niet, doch, d© tijden zija veranderd... Baron Skoda heeft reeds gepoogd de kanonnen te verpassen aan de Polen en de Oukraniërs, doch die kunnen ze niet gebrui hen.... Daarom wil Skoda ze nu verkoopen aan wie ze hebben wil... Geschiedenis van ■twee reuzen kanonnen Indien een enzer lozers lust heeft twee reuzenkanonoen, monsters van 530 centi meters te koopen, is er misschien middel er aan een civiel prijskon aan te geraken. Hij beeft zich maar to wenden tot bet bestuur der werkhuizen Skoda, de gekende Oo3leD- rijksche kanonnengieterijen, alwaar zij ver krijgbaar zijn. 't Schijnt zoo wat een grapje te zijn, doch hot is ernstig. Ziehier de geschiedenis dezer kanonnen Deze werden inde maand April laatstleden besteld door generaal Ludendorff in persoon. Er was namelijk kwestie, nog vreoselijker moordtuigen to vinden, dan de groote Ber tha's waarmede Parijs gebombardeerd werd. Do ingenieurs vau Iirupp zetton zich aan 't werk en na veel en lang overwegen, zoe ken en plannen maken, was men klaar.... op 't papier. Men had het stelsel gevonden voor een kanon, dat do Amerikanen zelf als liet sterk ste kanon ter wereld zouden betitelen. Met dat kanon zou Londen in puin geschoten worden 1 Ludendorff, die alles in 't groot op had, zelfs te groot, beeldde zich in, dat binnen weinige weken Louden zou opgehouden hebben te bestaan. Doch, waar moest man nu dat kanon doen gieten In do werkhuizen van Krupp had men nauwelijks tijd genoeg om de obussen te maken, de andere militaire loveraars hadden do handen vol met de tanks er, tie veldartillerie, welke door de legers die Foch moesten tegenhoudeij, langs om dringender gevraagd weiden. Overal antwoordde men aan Ludendorff dat het onmogelijk was aan de monsterka nonnen te beginnen, vooraleer eonige maan den zouden verloopen zija. Doch Ludendorff was haastig on wondde zich tot baron Skodi, den Ooslenrijkschen bondgenoot, die spoedig het taakje aannam. Zoodra de plannen aldaar aangekomen war6u, zette men zich aan 't werk. Alle 2, dagen telefoneerde Ludendorff, om le vrageu of het werk vorderde. - 't Gaat oed antwoordde men hem. Daar Luden dorff steeds aandrong, werden do werklieden met het woord, de daad, drinkgeld en ook zweepslagen aangespoord. Nu kwamen echter de Duitsche tegen slagen, de doorbraak en do wapenstilstand, zaken welke noch door Ludendorff', noch door Skoda voorzien waren. Dan kwam ten slotte nog de revolutie en do werkhnizen van Skoda werden onder voogdij van den Arbeiders en Soidatenraad geplaatst. Deze besliste dat al de werken, welke niet voor de helft uitgevoerd waren, zouden stilgelegd worden. Volgens do vakkundigen waren de kanonnen van Ludendorff' meer dan drio kwart geëindigd en zij werden dus afge werkt. Nn liggen zij reeds eenigo weken klaar. Het zijn praóhtige doch vreeselijke stukken. Iutusscheu is Ludendorff echter verhuisd. Het Duitsch gouvernement wil van deze kanonnen niets meer weten en ook de Prui sische minister van oorlog is er niet voor aan te spreken... Skoda schrijft, telegrafeert, smeekt, roept alle overeenkomsteu en kon trakten in, doch vrnchleloos. Het oude Duitachland is dood en hot jonge wil de schulden van het oude niet betalen. Do rekeuing zal reeds groot genoeg zijn.... aan da Bestuurders der Pensioenkassen, Hier en daar zijn nog Lijfrontmaatschap- pijon welke de stortingen over 1918 nog niet verricht hebben, omdat zij niet gelukt zijn in het uitwisselen der marken terwijl op Poslbureelen en Nationale Bank allo Duilsch geld voor slorring in de Lijf- rentkaa geweigerd werd. Welnu, op aanvraag van den heer Volks- verlegenwoordigerR. Moyersoen, Voorzitter van hot Verbond der Pensioenkassen van Aalst en omliggende, he&ft de Algemeene Bestuurder dor Spaar en Lijfrentkas, door bijzo.ideren brief van 27 Januari, dit gunstig antwoord verleend, dat alle belanghebbenden verheugen zal. De Pon9ioenmaalschappijen mogen recht streeksch aan den algemeenen bestuurder inzenden, «en bordereel van aangifte dei- marken, tot storting in de Lijfrentkas, samen met de gewone stukken welke daartoe noodig zijn, namelijk opsomming en stor tingsbordereelen, globaal boekje, en des gevallend, het spaarboekje der maatschappij mot het grijs kwijtbriefje N° 7, vermeldende het bedrag dat uit de Spaarkas in do Lijf rentkas moet overgeboekt worden. Door buitengewone toegeving zullen der gelijke stortingen ten laatste tot 15 Februari aanveerd en nog op het dienstjaar 191S ingeschreven worden. Voor alle inlichtingen mag men zich ten allen tijde wendon tot E. H. Cyr. Demeester, Schatbewaarder van het Verhond der Pen sioenkassen. dat we een Meiavond zullen hebben, vader, en gij zult in uw huis nooit zulke vvoolij ke gezichtjes gezien, en zulke blijde kreten ge boord hebban. Pont Joubert omhelsde zijne dochter. Ik geloof, zeide hij, dat ge aan een half dozijn rijtuigen nog niet geuoeg zult hebben. O, vader, wat zijt ge goed 1 riep Ma rie A'nge maar.... Wel 1 Ik heb geen geld om de zes rijtuigen te betalen. Zend mij de rekeningen antwoordde Pont Joubert. Marie An ge kustte haar vader hartelijk en ging toon weer naar Pampy. Zorg voor de drie rijtuigen, Pampy, en ga meê. Ja, kleine mamzelle. Een half uur later reden de drie rijtuigen weg. Miss Emily on Pont Joubert zagen ze ver trekken. Welke gouden harten, zoide zij. Miss Emily, zeide Pont Joubert, de kinderen willen een kerstboom maken voor de armen, laat ons hun voorbeeld volgen Zorgt gij voor den boom. ik zal de takken wel versiereo. I-Iet gezantschap van Engoland, te Brus sel, deelt weer oene lange lijst mede van artikelen, die vrij uit Engeland in Bulgië mogen ingevoerd worden. Daaronder treffen wij aan: cement, vlaskoorden, naphte voor motors, brandolie, vernisolie, petrol, ter pentiin, enz. De En^elsche overheden doelen ook mede dat zij heel welwillend do aanvragen tol invoervergunning voor de volgende waren zullen in aanmerking nemen: harnasleder, gelakkeerd leder, opgelegd peerdenvleosch en visch uit Noorwegen. Van andere zijde wordt ons gemeld Volgens eeas medadeeling uit ofticioele bron, is door den Ministerraad beslist ge v/orden, de invoervergunningen voortaan vollodig af te schaffen. Deze beslissing zal in da handelswereld met greote voidoeniug worden vernomen. Leve de Vrije Handel 1 en bet rijk der woekeraars is voor goed geëindigd 1 koloniën woonden deze vergaderingen bij. Ook de Chineesche vertegenwoordiger woonde de morgendzitling bij. '8 Morgeods werden de afgevaardigden van Australië, Nieuw Zeeland, Japan en China gehoord. 'a Namiddags legde M. Henry Simon, Fransche minister van koloniën, zijne gedachten over de koloniale kwestje uitoon. Er werd ook gesproken over de koloniëa in betrek met den toekomstigon volkeren bond. De Duitsche koloniën. Zooals men ziet, nemen de debatten over de Duitsche koloniën meer uitbreiding en is de kwestie nog verre van opgolost. Duitschland bezat in 1914 builen Europa 913,000 vierkante kilometers koloniën. Deze waren bevolkt door 15 1/2 millioen mwonora. In Afrika bad men Togo, Kamc- oen, Oost Afrika, Zuid West Afrika; in China Kiao Tcheou, in den Stillen Oceaan: deel vau Nieaw Guinea en de eilandon Bisinarck, de Carolinen, de Mariameo, Mars hall, Samoa. De buitonlandsche haDdel dezer koloniën bedroeg in 1913 ongeveer 450 miljoen, waarvau 250 miljoen voor den uitvoer. Al deze koloniën zijn sinds 1914 iu handen der verbondenen: Deze van het VerreOosten en van den Stillen Oceaan, werden genomen door de Japanners, Australiërs en Nieuw Zeelanders; deze van Afrika, dour de Engel- schen, de Franschen, de Belgen on do Portugeezen. Wat zal er met deze koloniën gedaan worden Twee vraagstukken worden opgeworpen Volgens het eene zou het grootste doel der Duitsche koloniën overgelaten worden aan den Volkerenbond, die het beheer en de exploitatie zou iu banden geven van deze of geene mogendheid Van den anderen kant vragen verschillige mogendheden deze of gene kolonie to mogen aanhechten. Zoo vragen do Japanners de eilanden van PoIyne3si, gelegen boven Evonaarslijn Australië vraagt Niouw Guinea en de afhankelijkheden Nieuw Zeeland vraagt Samao Oost Afrika vraagt Duilsch Zuid West Afrika Belgie vraagt een deel van Duilsch Oost Afrika Frank rijk vraagt oen deel van Tago en vau Kameroen, hei overblijvende aan de Eagelsche koloniën overlatende. Tot hier toe is mon nog niet 't akkoord... Op het oogenblik dat de kwestie vau Duitsch Oost Afrika moest Esproken wor den, was M. Orts, Belgische afgevaardigde, Algemeen© Sekretaris van hot ministerie vau koloniën te Brussel, nog niet aangekomen. Da Belgischs afgevaardigde in de Kommissie der 19 De natiën die aan de vredesconferentie deelnemen werden door de groote moguniV heden in twee groepen gescheiden, zooals men weet De groote mogendheden Engeland, Frank rijk, Vereenigde Staten, Italië, eu Japan hebben in de bijzjndere kommissies elk twee afgevaardigden, dat is dus 10 in hot Officieels Dinsdag hebben de vertegenwoordigers de groote mogendheden twee vergaderingen gehouden de eerste van 11 ure tot 12 1/2 are de tweede van 4 ure tot 6 1/2 ure. Do bespreking gold de Duitsohe koloniën van het verre Oosten en van den Stillen Oceaan en de Duitsche koloniën van Afrika Ds afgevaardigden der grooto Engeische Goed, zei de Ierscho. Hebt ge mijne vrienden geschreven Ja, mijnheer. KomaaD, alles paat goed, miss Emily, gij hebt gelijk, wij zullen een vroolijkeu kerstmis hebben. De kinderen van Pont Joubert bereikten de boulevards, waar eene onbeschrijflijke drukte heersclite. De kramen waren er op geslagen en duizenden mensohen verdrongen er elkander. Een verdoovend maar vroolijk geruont vervulde de lucht en de straat. De kooplieden boden hun speelgoed met luide stem te koop, aan de nieuwsgierigen, die zich voor huune kamsr veadrongen. Cyrillus en Marie Ange konden zich door het gewoel slechts mal moeito een door tocht banen zij. gingen recht naar drie kra men. In de een bevonden zich de ouders van Parasol. De kraam was opgevuld met trommen, vaaudels, trompetten, geweren en sabels. De oude seldaat had slechts voor werpen gewild, welke hom aan zijae jeugd gen. Men kan nooit weten of het vaderland u niet noodig heeft. Komaan, vriendje, ga bij moeder geld halen en kom dan hier terug om een sabel en een geweer to koopen. Hij maakte goede zaken eu dit deed den oudeu soldaat glinsteren van genoegen. Het gaat goed, zeide hij tot zijne vrouw. Ik heb een goed idéa gehad honderd franken er aan tcjwagen. Gij hebt altijd goede idéés, antwoordde zijue vrouw, hem trotsch aanziende. Eensklaps baanden Cyrillus, Pampy Marie Ange zich een doortocht. Wij koopen de rest, vader Parasol, zeide de jonkman. Telt alles bij elkaar. Pampy zal het naar ons rijtuig brengen. Hoeveel is het Maar mijnheer, maar mejoffrouw alles wat wij haatten is voor u. Komaan, Pampy, pak aan. Moedor Parasol, goed tellen hoor, wij ncmou alles legsp d«ü gewonen verkoopprijs. Vijftig trunimao, twintig trompetten, honderd doo- zert mét soldaten.... Gij verkoopt to good- herlnnerden. Óp eon stoel gezeten, netjes j koop, vader Parasol, gij zult nooit fortuin gekleed en met het cerekruis op de borst maken te saino i 6S0 franken, hier zijn ze. zag hij er knap uit en indioi? een lachend* j Mario A ge bo og zich naar de oude vrouw jongen voor de oorlogzuchtige kraam stilover en zeide stond, zeide de grijsaard 1 - Ik wacht u hedën avond, allen gm 8 Gij most den oorlog leeren, mijn jon- jure,ïii de rue Moncey, mat de Mnderéfb Do overige mogendheden met beperkte belangen, zooala de groote te heeten, zijn i9 in getal en hebben in de bijzondere kommissies recht op 5 afgevaardigden, ia hel geheel. Gister meldden wij hoe sympathiek deze 19 natiën hulde brachten en recht lieten aan Belgie. De Natiën, dlo ons land zoo aan hun hoofd plaatsen in de oooferentie zijrt Servie, Roemenie, Griekenland, Puftugaï, Polen, de Britsche Dominion, de Tsjeo\6 Slowakken, China, Öiam, de Hedj&r, Bra zilië, Cuba, Equador, Guatemala, Haitj, Honduras, Liberia, Nicaragua, Pafiim.it, Peru, Uraguay. Van de vijf vertegenwoordigers d<tf 19 natiën heeft Belgie er nu ooktwesin de' kwestie dor schadevergoedingen, fffc&teiyi -'-'ra, God zegens u, mijn engel, zeiden dj oudjes. Naast doze kraam stond die van de we duwe Amadon. Zij was opgesierd met pen, de eene al fraaier gaklead dan da andere eo kleine lisvo werkdoosjes. Hoeeacl poppen hebt ge vroeg Marl® Ange aan Rosalie. Ruim honderd, mejuJxouw* En doosjes 1 Twee honderd vijftig. Pampy ueatat alles uitê. Maar dan heb ik niets mser. Zooveel te beter, hier is hot ffeld. Koa* dozen avond om 8 ure met uwe kiuderen bij ons, wij wachten u. Terwijl Pampy de koopwaar vaa Rosalie wegbracht gingen Cyrillus en Marie Angp naar de kraam van Goriuaino. Zij was vg£ boven lot onder gevuld met kinder mod- slen. Marie Auge voelde een traan in het oog toen zij voor do kraunj kw^m. Zij horinier Je zioh lo midden van die &Q- dodge familie gewoond te hebben, al meubeltjes te hebben zien mukeu en er zelf aan moêgewerkt te Kobben- Het meid ja gin? mar binnen en omhelsde Gwmaiae en de ktnderen met vorvoetuig.

De Volksstem | 1919 | | pagina 1