Laniouwersbosd van Oosi-VI. Vijf-en-twintigste jaargang nummer 48 Zondag S3 en Hfannilag 24 Februari 1910 Osue iSoloiïiön Daltscke liarijaarschheïd Eea belangrijk werk PAT1RA L'ES MOET ER EEN EMOE AAN MAKEN MEÏ DE TR0UVEL08ZE BIJ VERAARS De aanslag op M- Clemenceau DE DUITSCHE VONNISSEN DB KONINQ TB QBNT IN DUITSCHLAND Kurt Eisner vermoord Ontploffing van munitiewagens Eene groote ramp vermeden -IQ CENTIEMEN Drukkor-Uitgever: J. Van Nuffel-De Uendt. Bureelen Kerkstraat, 9 en 2£, Aalst; In het Comiteit voor Nationale Politiek werd volgende wenseh gestemd bij eenparig heid vsn de aanwezige leden överwogend dat Duitschland den oorlog in Afrika begonnen heeft en Belgisch Congo aangevallen heeft in overtreding van de akte van Berlijn. Overwegend dat het Belgiscïj leger vier veldtochten in Afrika ondernomen heeft Kameroen (1914 1915 1916), Rhodesia (1914 1915) en Duitsch Oost Afrika (veld tochten van 1916 en 1917). Overwegend dat die veldtochten geleid met do medewerking van onze bondgenooten voor gevolg hadden de Duitschers uit hunne koloniën van Afrika te verjagen. Overwegend dat de Duitsche koloniën, van Afrika heden bezet zijn door de Engelsche en Fransohe regeering uitgezonderd een deeltje van Oost Afrika dat door België wordt beheerd. Overwegend dat die gewezsn Duitsche gebieden, welke bezet en beheerd zijn door Loië, veroverd werden door de Belgische legers in den loop van do eerste veldtocht in Oost Afrika, maar dat thans da stad en het district Tabora, die or doel van maakten, overgedragen werden aan de Engelsche regeering. Overwegend dat de bezetting van die gebieden door België van een groot belang js voor dit land om roden van hun invloed op de ekonomiacke ontwikkeling van Bel gisch Congo en deze militaire weerbaarheid dat zij gewesten om een grooten rijkdom van minoralen en voor den landbouw zijn dat zij door de mildheid van het klimaat een volksplanting kunnen worden die feolgie hoogst noodig hoeft dat die gebieden Bel gië eon uitgang op het Viotoriameer verze keren en een doel van den spoorweg die het meer Tangauyka met den ladiaehe Oceaan verbindt. Overwegend dat hot tegenstrijdig zou wezen mot de grondbeginselen van de rechtvaardigheid en de gelijkheid van het Vredescongres, Bdgie te berooven van hel beheer van dia gebieden indien zijne geal lieerden het boboer van het gaasoh of van een deel der Duitsche koloniën bewaarde, die zij met de militaire hulp van Eelgië hebben bezet en kunnen in handen houden. Overwegend anderzijds dal hoofdei* dor inboorlingen van de door België bezette gebieden, officieel liet verlangen hebben geuil onder de bescherming van België te fciijvén. Overwegend ten slotte dat België recht neoft op wodergelding voor den afstand van het distict en de stad Tabora en voor zijn Siilitaire tus8chenkom3t in Rhodesia, Kame roen en in den tweeden veldtocht van Oost Afrika. Het Comiteit van Nationole Politiek drukt den wensch uit 1. - Het beheer van de gebieden der vroegere Duitsche Koloniën van Oost Afrika die thans door Belgie worden bezet en beheerd, voor Belgie bewaren; 2. Aan Belgie te zien verleenen als wedervergelding voor de veldtochten in Kameroen, Rhodesia en den tweeden veld tocht van Oost Afrika als wedervergelding voor den afstand van de stad on het |district Tabora a) Ekonomische voordeeleu waaronder oen vrije doortocht naar den Indischen Oceaan. b) Verbetering van do uitwegen van deu Congo naar den Atlandlischen Oceaan. 3. Zet de Belgische bevolking aan zich bij het Comiteit te voegen om die billijke Naar men verneemt beeft Mgr Heylen, bisschop van Namen, besloten, onmiddellijk over te gaan tot de openbaarmaking van een reeks gewichtige documenten aangaande den Doitschen inval in het bisdom van Namen (provincies Namen en Luxemburg) en de gruwelen, dóór doa vijand in die zwaarbe proefde gewesten gepleegd. Het geld hier een© bijdrage tot het groote werk, waartoe het Belgisch episcopaal onlangs het initiatief heeft genomen. Do publicatie wordt toevertrouw aan Kan. Schmitz, secretaris van het bisdom, en don eerw. Pater Dom Noibert Nieuwland, be nedictijn der abdij van Mareaaous. Het werk zal bestaan alt verscheidene doelen, en ver schijnen in afleveringen, versierd met plan3 en illustration. Inschrijvingen worden van heden af ingewacht bij Kan. Schmitz on Dom Norbert Nieuwland, Aangezien hot-eene bij uitstek patriotische onderneming goldt zal de prijs zoo laag mogelijk gesteld worden. door Raoui. De Navert (13* VERVOLG.) Kadoo was vrij goed gebouwd, stevig op do heupen en voorzien van flinke longen. Zijn ontzaglijke handen speelden als 't war© roet het smidsgereedschap zijn hoofd was misschien van voren wel iels of wat te breed, doch men zou gaarne over dit gebrek zijn heengestapt, indien de natuur er niet eene van hare talrijke grillen op had uitgewerkt. Er vertoonde zich n. 1. aan zijne linkerslaap een kleine, behoorlijk afgeroomde rams hoern. Kadoc was met dit geschenk dei- natuur ter wereld gekomen zijne moeder geraakte er meer dan eens over in vertwij feliog en had haar kind naar een bekwaam dokter gebracht, die na lang aarzelen tot de amputatie overging. Helaas*1 de afgeknotte hoorn groeide weor aan en de man der we teiisohap verklaarde dat er voor Kadoo niets anders overbleef dan »ch in zijn lot te schik ken. Hij trachtte de mooder te troosten met het verhaal van eene Iersche vrouw, die meer dan aohtig jaar had geleefd, ofschoon ze midden op 't voorhoo-ftl den prachligsten koehoorn droeg, dien men ooit gezien heeft. Wegens dit uitstekend voorrecht der natuur, werd Kadoc van zijne jongensjaren af l'En- corné genoemd. Hot was vruchteloos, dat hij zijne haren naar den linkerkant streek, zijn hoorn stak er tussoheu uit als een knot wilg in het hooge gras. De spotternijen, Üe zijn hoern hem op eischen door het Vredescoegres te zien aannamen. Hat Secretariaat, en het Comiteit van Nationale Politiek zijn gevestigd, Ziener- straat, 4. Brussel Uit Le Pruple van 18 dezer. De nijvoraars van wie de bezetter plun deraar, het materieel vernieldt of gestolen heeft, omdat zij geweigerd hebben voor hem te werken, zijn verbitterd tegen diegene die hunne maohienon slechts mogen behouden hebben door ze aan de volle beschikking van don indringer over te leveren en, niet zonder reden, zijn zij verontwaardigd te zien dat die sehelmen, die gedurende don oorlog profijt hebben getrokkeu uit huona betrek kingen met de duitsche barbaren, nu ook nog, uit hunne trouwloosheid, voordeel trekken door alle mededinging voor te komen of te beletten, dank zij het fait dot hunne fabrieken en hunne werkzaamheid behouden zijn gewee&i en nu in werk gesteld, dit als eene uildaging jegens zoovele in asch go- ögvie uij verheids gestichten, verwoeste werk huizen of iu nood verkcerende werven. In der waarheid, niets krenkt meer de eerslo beginselen van het rechtvaardigheids gevoel, en indien het parket niet gewapend ia om een einde le stellen aan een zoodanig schandaal, ia het driugend noodig dat de uitvoerende macht en ua wetgevende kamers maatregelen beramen om er een kort spel mede te maken. Wij mogen niet dulden dat de voorraad- bezorgeis van het leger en hot volk van dea gewezen koning van Pruisen voortgaan mei zich aldus op beledigende wij^é te verrijken tegenwoordigheid van brave en eerlijke personen tot werkloosheid en onmacht ge dwongen, omdat zij niet gewild hebben, noch rechtstreeks noch onrechtstreeks over eenkomsten met den vijand aan te nemeD. Verbeuring, inbeslagneming, onteigening, ontzegging, onverschillig is ons de aan te nemen pleegvorm, waarmede Minister JAS- PAR beloofd heeft het parlement en de openbare meening onleding te houden. Maar om Godswil, dat men niet meer dvale. De hoogste belangen der Nationale zedelijkheid staan hier op het spel. Het zijn zulkdanige grieven, juist omdat zij wettig zijn en weer klank vinden in de volksziel, die den damp kring van ons land verpesten. De moordenaar Cottin heeft den eersten nacht doorge bracht streng bewaakt door twee inspecteurs van de veiligheid.Hij is zier tenneergeslagen zucht en schijnt nu en daa te weenen. Indien men,' in het eerste oogenblik niet goed kon oordeelen ovir den gemoedstoe stand van don dader thans is dit geen geheim moor. Hij is een vaD dio ongelukkige jon gelieden die opgepropt van lektuur die zij maar half begrijpen, plost aangegrepen worden door oe i dweep v *ke begeerte naar actio, 9en misdaad te bedrijven, die zij dan later zoeken te verrecht vaardigen door hun theorie. li ij schynt een deft'ge on huiselijke opvoeding le hebben gein;'en en zijn karakter was altoos zacht. Maai zegt zijne moeder weenend hij sliep niet. Twee uren per nacht, meer niet. Den tverigon tijd bracht hij met lezen door. Daar bij zeor zwak têü gewondheid was, maakte liij zich daardoor zeer zenuwachtig, en bracht zijn hoofd op h:l. Zijn anarchistische overtuiging heeft hij uog niet lang. Te Lyon, waar hij werkte in de fabriek Caudron, stond hij bekend als een goed workman, maar eeu zwijger, die zelden met zijn kamaraden sprak Bij de zijnen waar hij dikwijls dineerde uitte hij soms geweldigs theorieën zijn vader, zijn jongste broeder redetwistten dan met hem maar vermoedden niets kwaads, want hij was een goede zoon. Thans weent Mad. Cottin veel; M. Cottin durft niet weer- keeren naar de werkplaatsen te Issy les Moulineaux. Beiden, en allen d>© hen kannen zijn diep bedroefd. Medeplichtigen Er is spraak van twee verdachte personen. Thans hoort men dat de politie zoekt naar een onbekende, die Cottin daags voorden aanslag bozocht in zija buis te Montrouge. Hij bleef twee uur bij Got in eu deze leidde hem terug naar de Metro. Hij was gekleed als chauffeur. Men denkt dus dat het deze man was dieCottin den morgen d der misdaad per auto naar de woning van M.Clemenceau voerde. Militaire of burgerlijk rechtspleging? Men dunkt, doch h-.vTJrniet officieel, dat de zaak doer hel militaire gerecht zal wor den behandeld. M. Deis3 zal ze teel waarschijnlijk aan kapitein Bouchardon overmaken. Dit omdat Parijs in staat van beleg is, en eeu aanslag op het hoofd der regceriag kan beschouwd worden als een aanslap op da veiligheid van deu Staat. Ce toestand van het slachtoffer. Een lichte bloedspuwing bewees de indringing van het projeotiol in de rechter long. Het radioscopisoh en radiologisch onderzoek heeft den paramediastinal© zetel van den kogel bewezen. De algemeens en de lokale staat is zeer voldoende. De temperatuur is 36,9, de pols 72. De voeding is normaal. Geteekend Dokters Gosset, Tuffier, Laubry en Combe. De Boetstraffelijke Rechtbank van Leuven heeft een belangwekkend vonnis gewezen aangaande de uitspraken der Duitsche recht banken. Oordeelendb dat deze ingesteld waren legen de internationale W6tten in, dat de bezetter de sociale en de zedelijke kracht van de natie wou sloopea en de eer van den hals haaide, maakte hem haatdragend en afgvnitigen het was in zoodanigen ge moedstoestand dat hij als leerjongen bij i'Enclume in dienst trad. De reus en Trécor duldden hem ten minste In' hunne tegen woordigheid zónder het hem al to lastig te maken. Men begrijpt dat de goede naam der smederij or niet bij^ verbeterde, toen zij met zulk een zonderling'personeel gestoffeerd was. Wie voor het eerst zijn hoofd door de deur der smidse stak en dan de reuzenge stalte van den meester, het galachtig gelaat en het kikvorschonoog van Trécor, plus don beweeglijken hoorn van Kadoc aaosohouwde hij zou ontstelt zijn teruggedeinsd, en zich bobben afgevraagd, of hij in eene wereld van Oyclopen on Aegypans was geland. Kadoc bedronk zich geregeld twee of driemaal in de week. Hij kleedde zich in afzichtelijke lompen, die kwalijk de totale afwezigheid van ondergoed verborgen. Alloon de kroeghouder Guirdoux dio appel wijn en brandewijn schonk, wist waar het geld van Kadoc bleef. Het is noodig op te merken, dat de kinde ren van Claudia schrik hadden voor zulke knechten. De joQge moeder zelf had het niet op hunne tegenwoordigheid begrepen, en duar Éénoog eu Ramshoorn zulks bemerkten verzuimden zij geone gelegenheid om den smid tegen zijne vrouw dan in het harnas te jagen. Zoo kwam er deze toe, de zaohtzmnige Claudia, die zelfs een tijger zou ontwapend hebben, te haten. Niet wetende hoe haar genoog in hare dierbaarste govoelens te kwellen, verhaalde hij het op de kinderen, daar hij wel wist wat de moeder moe3t lijden, coo dikwijls hij de kleine mishandelde. Meer dan eens vroeg de beklagenswaardige vrouw zich af, of zij niet goed deed met haren vroegeren dooltocht langs 's Hoeren wegen te hernemen en nooit meer in bet huis van den smid terug te keereu maar de heilige priester die do vertrouweling harer droef heid was, bewees haar dat zij dit niet mocht doen. Zij bleef dan, en wierp zioh tusschen den urm van haren woesten man en de kleine kinderen voor wie zijee slagen bestemd wa- roa nooit kwam er eene klacht over hare lippen. Zij sprak alleen met hare tranen, maar deze, wel verre van den toorn van Jean l'Enolume to bedaren, prikkelddn hem nog meur, en dikwijls dacht de arme Claudia dat zij de ontvangen slagen niet zou overleven. Wanneer de smid de martelares genoeg mishandeld had, koerde hij naar de smidsa terug en ledigde er in gezelschap van Kadoo en Trécor de eene kroes appelwijn na de andere. Wanneer er vee) bestellingen kwamen, wanneer de boeren ploegijijers en zeisen noodig hadden of nieuwe banden voor de wagenraderen, dan was het feest in de sme derij. l'Enclume en zijne knechts wedijver den met elkander, wie het meeste werkte. De hamer deed de vuurvonken ver in het ronde spatten, de oven gloeide als een holle- mond, en de blaasbalg zuohtte als een reu teuborst. België besmeuren, dat slaafeohe reohters Ofi oneerlijke onderzoekers de beginselen van het recht gesohonden hebben, de vaderland- scLe toewijding straffan, verraad, diefstal bevoordeelden on dus de grondveste van het recht, de waarheid, vernielden, dat daaren boven het wetsbesluit van 8 April 1917 vol gens hetwelk de door den bezetter getroffen maatregelen geleidelijk vervallen naarmate het grondgebied bevrijd wordt, |de rechters aanmaant de Bolgon te onttrekken aan be sluiten die slechts do bespotting van recht en waarheid zijn, is de boetstraffelijke recht bank van meening dat de vonnissen geveld door de Duitsche rechtbanken moeten be schouwd worden als niet beslaande. Vrijdag is ZijDe Majesteit den Koning te Geut aangokomen, om eenige der bijzon derste nijverheidsgestichtei) le bezoeken, en om zich persoonlijk een gedacht te kunnen geven wat de Duitschers, voor wat de machienen Lolreft, hebben opgeëisoht, alsook de stelselmatige vernieling in de Genlsche nij verheidsgestichten veroorzaakt. Koning Albert is incegnilo ia automobiel aangekomen en heoft de nijverheidsgeetich- ten Parmentior Van Hoegaerde La Louisf j- na, de werkhuizen Carols, de bleekerij Alsberghe en Van Oost (Drongenschen slw. Drongen) en de drukkerij Van Dosselaere, Heirnis, bezocht. In den namiddag bezocht Zijne Majesteit verscheidene bofbouwgestichtea van Meirel beke. Wolff bericht dat de minister president Kurt Eisner, Vrijdag morgend gedood is. Hij kreeg twee revolverschoten in het hoofd. De moordenaar, luitenant Arco Vallog werd zwaar gewond door den militairen post. Kurt Eisner vertegenwoordigde in het Beiorsch ministerie de minderheidsocialisten. Hij had tegen zich eene sterke tegenpartij, 't Is waarschijnlijk ouder deu invloed der reactie dat Eisuer te Munich werd gedood. Kurt Eisner was langea tijd hoofdopsteller van de Vorwarts orgaan der Duitsche socialisten. In 1905 trok hij ziek terug uit de redactie en ging naar Nurenberg. Eenigeu tijd nadien ging hij naar Munich. De amwectaliug—Jwreobt hem op dan Prest- dentszetel. Van den eonen kant hadden zijne ver klaringen op het congres le Bern nopens de Duitsche gruwelen hem vele vijanden ver worven. Van den anderen kant had zijne terughoudende politiek ten opzichte der bolohewisten hem bij deze laatsten niet veel in aanzien doen stijgen. Tussohen twee stroomingen in, werd zijn toestand wankelend. De kogel van een luitenant deed hem vallen. Deze misdaad nochtans verre van het Lolchewisine te verpletteren, zal het mis echien verder sterker doen aangroeien. Jean Jaurès vermoord, Karl Liebknecht Rosa Luxemburg gedood, Clemenceau getroffen, Kurt Eisner neergeschoten Wat eene reeks euveldaden door domme drift uitgevoerd; terwijl de Keizer, deKroonprins, Ludendorff en Hiudenburg, de groote plich- tigen in het werelddrama, op vrije voeten loopeu 1 Nieuwe aanslagen. MUNICH, 21 Februari. Gedurende de zitting der Beiersche Kamer heeft een onbekende drie rovoiversohoten gelost. Minister Auer werd zwaar gewond; een lid der Volkspartij werd gedood; twee andere Ministers werden gekwetst. De zitting werd geheven. Legersterkte der Boisj swislen Volgens de «Aligemeine Zeitung» worden de Russischo en Duitsche bolsjewisten ver; zekeru door de soldatenraden van Brest Litowsk waarvan ook duilschers dael maken Volgens de btflsjewistenbladen telt hat legar der Soviets 750.000 man, waarvan 225.000 geoefende troepen. 25.000 man staan voor Arkangel, 50.G0O in do Ballische provincies, 80.000 op hot zuidfront on 40.000 aan de Fiascho grens, 8000 man zijn in garnizoen le Petrograd en £n andere deelen van Rusland. De vrouw van Radek aangehouden Helsingfors, 21 Februari. Do Times verneemt uit Ru3sischo bron dat de vrouw van Radek in Zwitserland is aangehouden. Do bolsjewisten verklareu tien Zwitsers te zullen doodoii, als de vrouw van Radek den 15 Maart niet op vrije voelen staat. Het getal officieel bekende personen door de bolsjewisten neergeschoten bedraagt 13,700. Wijl men van vrede spreekt, hoort men niefs anders als van revolverschoten, be dreigingen en moordaanslagen. Wat een mooie wereld En dat alles in naam der broederlijkbe'd Aarlen, 21 Februari. Wegens knallen die zich hadden voorgedaan in do munitie wagens ter statie Mullier, wa3 het treinver keer tussohen Libramont en Aarlen gedu rende verscheidene uren bij bevel geschorst AANHOUDINGEN Een beenbouwer Em. B., uit de Leya- straat, Antwerpen, is aangehouden op last der krïjgsoverheid. Alhoewel hij pronkt in*t den titel Hofleverancier wa3 hij tijdeu3 de bezetting Boschleveraucisr Buiten dezen Hofloïerancier heoft de krijgsoverlieid, door het ontdekken van bezwarende schriften, door de brigade Wils, nog de volgende personen aangehouden, D..., beenhouwer en scheepsbevrachter, Leguitstraat M..., vetweider, te Calloo M..., beenhouwer, Delafaillestraat, V. P.., beenhouwer, te St. Niklaas. Allen voor verstandhoudingen met den vijand, en het bevoorraden der Duitsohera. Deze aanhoudingen verwekten veel op schudding ia onze beenhouwerswereld. Van tijd tot tijd hieven de gezellen een hevig gezang aan, gewoonlijk met vloeken en verwensohingen aaneengeregen, en door den dreunenden slag op het aambeeld bege leid. Akelige legenden vormden schering en inslag van hunne liederen, en wanneer deze drie mannen, echte verdoemde typen, een dier sombere gezangen aanhieven, vroeg men zieh af, waar zij zulke vreemde woorden en nog zonderlinger muziek hadden geput. Op zekeren avond dan hadden de gezellen verklaard dat zij den nacht in de smidse wenschten door te brengen. Tien kannen appelwijn bewezen in welken hevigen graad het vuur van den ovea bunnen dorst gaande had gemaakt. Jeau had. juist een gloeiende staaf uit het vuur getrokken en hamorde er op met reuzenkraoht. Trécor liet een sikkel- mes in het water afkoelen en Kadoc wierp eenige takkebosschen in het vuur, toen eensklaps de deur zich voor een vreemdeling ontsloot, die in een langen mantel gewikkeld was, en wiens gelaat bijna geheel onder den breedgeranden hoed begraven werd. Snel naderde hij den smidsbaas. Kunt ge ook fijn wsrk leveren vroeg hij. Dat vraagt mijnheer de graaf alleen, omdat er niets dan ploegijzers en spitten uit mijne werkplaats komen... Maar, mijnheer do graaf kan gerust zijn men kan hier ook juweelen smeden, niet van ijzer, maar van staal als het zijn moet. I De bezoeker wierp een blik in het ronde, (dien Jean l'Enoloma aanstonds begreep, Kort daarop ontploften twee dezer door Dnitschers achtergelaten wagens. Dank zij de voorzorgen door de Fransche soldaten die aldaar op wacht stonden, opgelegd, heeft geen enkel persoon leisel hekomen, doch da nabijstaande gebouwen, die kort te voron ontruimd waren, hebben nog al veel schada geleden. Zitting van 211'ebruari. De heer Voorzitter Maenhaut opent om 12 ure de Vergadering on deelt mede MAISGRUIS en VOEDERMEEL. Vau iedere soort besohikken wij over 60,000 kilos aan 65 fr. de 100 kilos. Inschrijving© lijsten te zenden ten laatsto Vrijdag aanst., iu 't Lanubouwershuis, alwaar dan ook de bons ter aflevering zullen gegeven worden. KALK. De gemeenten die ingeachrovea hebben, kuunen per spoorweg bediend wor den, mits betaling bij de gebroeders Torryn, Dok, 29. Vrijdag zuilen wij resds de aan- komststatiëu mededeelen. LIJNZAAD. Wij hebben 140,000 kilo© gekocht, die binnen aoht dagen zullen aan komen. Wie van die eeroto zending begeert. want hiji opende eene kleine deur welke met zijn buis in verband stood. Alles is bier in slaap, zeide hg. Florent de Goëlquen haalde het afdruksel van bet slot, der ontbloote deur, in dea ronden toren te voorschijn. - Kunt ge mij een sleutel maken, die ia dit slot past vroeg hij. Jean onderzocht geruimen tijd het model» 't Is moeilijk, sprak hij, maar toch niet onmogelijk. Wanneer verbindt ge u hem af te le veren f Binnen vijf dagen. Dat is oen lange tijd meende de graaf. Ik ontken het niet, maar 't is een in gewikkeld werk. Het is hier niet om oenea gewonen sleutel te doen. De dubbele klaver- bladknop, dien het model vertoont, biedt gnoote moeilijkbeden aan. De man, die vroeger dien sleutel heeft gemaakt, w&a eea meester in zijn vak. Wel nu, ik zal 5 dagen geduld hebben, zeide Florent. Ik zal hem prompt op tqd op 't kasteel brengen. Dat zult ge niet I zeide de graaf ik kom hem zelf halen. Zooals zijne Hoogheid verkieet, ant* woordde de smid met eeue buiging. Florent wierp een gouden louis (20 fra.) op de tafel. Ik betaal vooruit zeide hij. 't Is veel voor een sleutel, monseigneur^ bracht Jean in 't midden. tYarvolgQ.

De Volksstem | 1919 | | pagina 1