M da VreifgöOOüfgrencio Vijf-en-twintigste Jaargang nummer 57 De teruggave der machienen door de Dultsciisrs in Belgis gestolen HET VERDRAG VAN 1839 Krijgsraad van 'I Or. Hssldkwarlier DE KAPOER 5 CENTIEMEN Zaterdag 8 Maart 1919 Aalst. Bureelen Kerkstraat, Drukker-uilgeverJ, Van N uffbl-De Gendt. Be Fransche en Belgische militaire grens. Luitenant kolonel Rousset schrijft 'in Le Pel it Parisien Ik heb gezegd dat er twee hoofdzaken ncodig zijn voor Frankrijk en België. Inderdaad, deze twee landen zijn onmid dellijke geburen van Duitaohland, zullen dus den eersten schok op te vangen hebben eu zullen overrompeld zijnvooraleer iemand hen kan ter hulpe snellen. Zij loopeti gevaar ten doode geslagen te zijn, vooraleer een enkel Amerikaanscb regiment do Fransche ku?t heeft bereikt. Een barreel is dus noodig, welke noch overrompeld, noch rondgegaan kan worden. Deze barreel is de Rhyn, welke door oene geschiedkudige wet. als natuurlijke scheids paal tusschen Gerraanië en Gallië is gelegd. Wij houden thans dien scheidspaal iu handeD en moeten hem behouden, want p-een enkel, beginsel kan opwegen tegen het recht der natiën op bestaan en onafhankelijkheid. Dat de bevolking van den linkeroever van den Rhyn dus Duitsch blijve of niet, de militaire grens dor Westorlanden moot de Rhyn zijn en de Vredesconferentie mag er ziel; toe bepalen, de politieke standrogelon der gebieden, liggende tusschen den Rhyn en onze grens, te beridderen. Eone ovoreenkomstelijke grens, loepen de tusschen een wijngaard en een koornveld, zooals in 1871, waarborgt niets, terwijl een breode stroom, hebbende slechts weinige ge makkelijke en ornstige overgangen, welke to verdedigen zijn, een gewichtige hinderpaal is^en ons tevens den sleutel geaft van allo groote wogen. Hei behouden van dit gebied, geeft ons tevens ook het toezioht over de plaats alwaar de Duilschers hunne invalle- gers verzamelden. Doordien wij ons op de boorden van don Rhyn houden, verdubbelen wij den afstand welke Parijs en Brussel scheidt van de plaats van waar do Duitsohers moesten oprukken, eu zonder de politieke grenzen te wijzigen hebben wij er dus eone dekkingsstreek, 't is te zéggen een gebied, alwaar wij zelf onze noodige toebereidselen kunnen nemen. Eh indien de oorlog opnieuw moest uit breken, zouden bet de Belgische en Fransche bevolkingnn niet meer zijn, die er hot ge wricht zouden van te dragen hebben, doch de 3uilsche bevolking van den westoever van den Rhyn. En wie weet of dit feit alloon niet zou voldoende zijn, om Duitsclildnd eerst eons te doen nadenken Voor wat Frankrijk betreft zonden de mijnbekkeus van Briey en van de Barre, welke wij zoo Lroodnoodig zullen hebben, nïot beter kunnen gedekt zijn, dan door de Rhyn. Hoe most nude Rhyn bewaakt worden Door bezettingstroepen. Heel waarschijnlijk zullen de Amerikanen daar slechts een klein dool blijven bezetten. In dia voorwaarden kan de Fransche bezettingsstreek zich uit strekken van Wissamburg tot Goblentz, de En elsch Belgisch© streek van Goblentz tot de Hollandsohe grens. Derwijze zouden de drie verhoudt mo- gea dheden, welke meest aan den aanval blootgesteld zijn, hunne voorwacht ter plaats hebben, gereed tot alle samen werking. Hel spreekt van zelfs, dat daarenboven de Rhyn zou geïnternationaliseerd worden, zoodat do Engelsohen langs den waterweg met hun land zouden in verbinding blijven. Ook zoucan de bondgenooten de brugge- «reofdan van Keulen, Goblentz, Meaz en Slrassburg behouden, daar zij anders wel eer.o verdodigingstolling, doch geene bedrei ging tegenover Daitschland zouden bobben.» Een bareel is gelast met het verzamelen van al de bewijsstukken en de noodige inlichtingen over de teruggave van het nijverheidsmatcriaal door de Duitschers in Belgie gestolen. Het bureel, geplaatst onder het bestuur van majoor Blaise, is gevestigd Madouplaals 7, te Brussel. Iu het Centraal Nsjverbeidskomiteit van Belgie, 11, Jonkersstrnat, zijn gedrukte blaadjes ter beschikking gesteld vau de gegroepeerde nijvere ars, waarop vermeld staat hoe zij moeten handelen, om terug in bezit te komen van het weggehaald en naar Duit8chland vervoerd materieel. Het Centraal Nijvorheidskomiteit zal het noodige doen om alle onderrichtingen mede te deelen aan al de leden der groepeeringen. De niet gegroepeerde nijveraars of be* trokken personen, zullon, van 6 dezer af, dezelfde formulieroii kunnen verkrijgen, Madouplaats, 7, te Brussel, alle werkdagen tusschen 8 1/2 en 12 uur, en tusschen 14 en 18 uur. ERGE ZAKEN Opschuddingwekkendê aanhoudingen Dezer dagen had de prokureur-generaal een onderhoud met M. Vandervelde, minis ter van justitie, over verscheidene erg» zak9n welke thans in onderzoek zijn en waarvoor wellicht eeuige opschuddingwek- kende aanhoudingen zullen gedaan worden. Ziehier wat Le Soir er over meldt In de Parlementaire kriDgen liep giste ren het gerucht vau ©enige belangrijke aan houdingen. Men noemde M. Derycke, dienstdoende burgemeester van Doornijk de bestuurder der groote werkhuizen Godin, vun Hoei ook zou ©ene vraag om toelating tot ver volging gedaan zijn tegen een lid van hot Parlement. Verder zou ook nog eeue andere belang rijke aanhouding op til zijn. Hier geldt het een koolmijnbezitter, die hier groote zakon maakte mat de Duitsohers, banketten gaf ter hunuor eer, en intuaschen in Le Havre ne politieke rol trachtte le spelen. Zeer bezwarende dokumenten zouden vonden zijn, welke geen twijfel laten over de handelingen en de houding van dit per soontje, tijdens don oorlog. JL JsTsL UTiA. door Raodi. De Navkry (23® VERVOLG^ De sleutel vorderde goed en gaf de pro portion van bet model getrouw weder. Licht en sterk tevens, moest hij gemakkelijk draaien in 't slot waarvoor hij wa3 bestemd. Toen Pa lira hem met a6ch had geschuurd om do Kleinste poriën dicht te krijgen, blonk hij als staal, zoodat de knaap eene lichte beweging van hoogm®ed niet kon onder drukken. Is hij goed, meester Jean vroeg hij. Niet kwaad, ton minste, antwoordde de smid, met kwaad voor eene proef maar ge kunt het nog beter, nu uwe hand geoefend Maak hem voor den tweeden keer, dat is het besta middel om er één t9 krijgen, waaraan niet het minste gebtek is. Patira zette zich opnieuw aan het werk. Die keer ging hij in het geheel niet naar bed. Tegen den morgendstond was de sleutel gereed. Ben ik thans geslaagd, baai? 't Is een maestersiuk. Dit woord zal ik onthouden, zeide Pa tira binnensmonds. Jean pakte den tweede sleutel zorgvuldig ia en stak den eerste in zijn zak. Wie weet waarvoor bij good kan zijn dacht bij. Des avonds, terwijl Patira nog tegen Clau dia den mond vol had van de schoonheid on vriendelijkheid der markiezin van Coëtquen, Het parket van Doornijk heeft ook eene zaak in handen, waarvan heel de streek den mond vol heeft. Daar zouden namelijk reeds een 25tal gewezen bedienden van den dienst der opeischingen achter de grendels zitten. Uit de boekhouding dezer bedienden - is er niot wijs te geraken, hetgeen ongetwhfi met inzicht gedaan is, om de bedriegerijen le verbergen, door deze kerels ten nadeel© der stad gepleegd. Zeker is het, dat een ruim deel der 25 miljoen frank leveringen door de stad gedaan, in den zuk der beliobten is terecht gekomen. Zoo roemt men personen, die voor den oorlog moeilijk door het leven geraakten en thans op de stad honderd tot drie honderd duizend frank te goed hebben I 1 1 Verders vindt men in de boekhouding allerhande rekeningen voor prachtuitgaven voor de Duitschers gedaan, zooais voor pateekens, juweelen, enz., enz.!!! Het parket heeft ook afgeteekende reke ningen gevonden voor ieveringen welke nooit gedaan zijn. Het onderzoek duurt voort. trad Florent de smederij binnen met dezelfde voorzorgen als do eerste maal. Is hij klaar vroeg bij, Klaar, herhaalde Jean. Ik reken op uw stilzwijgen. Dat ïb al gekocht, zeide de smid. Florent vertrok, de smid staarde hem lang na. Het schijnt mij, mompelde hij, dat graaf Florent aan een of ander helaoh plan gaat werken en ik de medeplichtige van eone misdaad ben geworden. VII. De triomf der boosheid. Tanguy de Geëiquau bevond zioh bij zijne gemalin in de groote, met goud en rood ge stoffeerde zaal van liet kasteel. Blanca werkte aan het borduurraam en do markies beschouwde haar met teederheid en aandoo- ning. Na een oogenblik zwijgens begon bij op een toon vol genegenheid Laat uw werk even rusten, lieve gij moet eens aandachtig uaar mij luisteren. Maar dat doe ik immers altijd Tanguy Zeker, doch ditmaal moet ge nog op-» leltender zijn ditmaal wil ik niet alleen genegenheid in u vinden, maar ook redelijk heid. Deze ontbreekt mij dus vroeg Blanca glimlachend. Gij gelooft aan mijne toewijding, aan mijne teederheid, niei waar Waaraan zou ik gdooven, Tanguy, zoo het niet daaraan was God in den hemel, gij op aarde eu het De stem onzer Vaderen. In de Kamerzitting van 16 Maart 1839, sprak M. Alexander Gendebien volgende woorden uit Veroordeel onze laodgeoooten van Lim burg en Luxemburg tot verbanning, vermits mijne stem onmachtig is hen te verdedigen, onmachtig om u tegen u zolven te verdedi gen. Doch ik teekon verzet aan en trek mij terug. Indien ik onmachtig ben, u te belet ten onze landgenooton te verdedigen, kan ik toch ten minste hun lot deelen. Onze ver oordeeling zal dezelfdé zijn; op het oogenblik waarop gij uw vonnis zult uitspreken^ ver oordeel ik mij tot de politieke verbanning. Ja, ik zal een eiland zijn iu mijn eigen land; ja, in dat land waar ik met de mannen van vroeger alles gowaugd heb, om bet van het vreemde juk te bevrijden. Ja ik heb alles gewaagd. Mijn bestaau was niets, doch ik heb geheel mijne familie blootgesteld, ik heb het bestaan mijner vrouw en mijner zeven kinderen biootgestold. Ja, ik veroordeel mij lot de verbanning en indien er een dag komt, dat ik u esno schuilplaats kom vragen, dan zult gij mij misschien ais een broeder odIvangen en indien een dag mijne kinderen schuilplaats en bescherming komen vragen, dan zullen uwe kinderen hen als broeders ontvangen on bon de bund drukken. Zij zullen zeggen Het zijn de zonen van dengene die, van de eersion, voor onze onafhankelijkheid streed en die zioh liever tot eeue politieke dood veroordeelde, dan in onze oneer toe te stemmen. Een dreigbrief of een klucht M. Van Gindertaeleu, openbaar ministerie van deü krijgsraad van het Groot Hoofd kwartier, beeft Woensdag, na afloop der zaak Willaert, met de post volgend briefje ontvangen M. Van Giudertaeien, krijgsauditor, Justitiepaleis. Indien gij voortgaat op ziillce wreedaar- dige wijze to veroordeelen, dan zult gij en geheel de krijgsraad de lucht invliegen <l (Get.) Een anarchist die u beloert.» Is bet eene klucht of is liet wel eene gemeende bedreiging. Men weet het niet doch zeker is het, dat noch M. Van Ginder taelen, noch de krijgsraad er zich zullen door laten beïnvloeden. geenerlei aanbeveling te doen in betrekking tot de kwestie der Belgische aanspraken op Nederlandsch gehied. De kommissie is van oordeel, dat de beschikking over gebieden, behcorende aan een neutralen Staat, buiten bare macht en builen hare bevoegdheid valt. President Wilson terug naar Europa New York, 5 Maart. President Wilson is heden morgend ©m 8 ure 15, aau boord van den George Washington ingescheept, om naar Europa terug te keeren. Vooraleer te vertrekken hield hij eene redevoering in het Metropolitan Opera, over den Volkerenbond, en zogde er .ónder andere dat hij naar Amerika niet zou terugkeeren, vooraleer de wereldvrede verzekerd waa. **i* In de wapenstilstandskoBimtlsis ta Spa. De vergaderingen der besteadige tvapen- stilstandskonunissie te Spa, dureu voort, in afwachting dat maarschalk Foch zich naar Trier kan begeven met de voorwaarden van den bepaalden wapenstilstand. Generaal Nudant vervangt thans maar schalk Focb. DeDuitsche vertegenwoordiger is generaal von Hammeiolein. De Duitschers weigeren do.landbouwma- chionen af te geven, onder voorwendsel van werkstakingen en vervoermoeilijkheden. De Duitschers moesten op 1 Maart 31,204 landbouwmachienen geleverd hebben, en hebben er slechts 577 geleverd. Generaal Nudant heeft, gedreigd strenge vergeldings maatregelen te zullen nemen, iadieo Duiücb- land aan zijne verplichtingen tekort blijft, Dé zittingen Oihcieele inededeeiing vau Woensdag avond De Opperste iutergeallieerdo Oorlogsraad oene zitting gehouden en 't vraagstuk der bevoorrading van Oostenrijk Hongarije behandeld. De heer Goosdenovitch, diplomatiek vertegenwoordiger van Montenegro te Washington, heeft in naam van Koning Nikolaas, de zienswijze der koninklijke regcering aangaande de positie van Monte negro blootgelegd. Hij toekende verzet aau tegen het besluit van Gettinje, van 1 December, waarbij Montenegro bij Servie gevoegd werd. De Centrale Commissie der groudgebieds vraagstukken heeft gisteren hare eerste zitting gehouden. De Belgische kwestie Parijs, 6 Maart (Havas).De kommissie voor de Belgische Zaken lieeft besloten, kind dat wij wachten ziedaar geheel mijn U$pn. Gij weet het wei, Tanguy. Is het niet om meer en beter bij u te kunnen zijn, dat ik geweigerd heb ons hotel te Parijs te betrek ken Indien ik u één dag moest verlaten, ik eloof niet dat ik er den moed toe zou heb hen. Gij ziet wel Blanca, dal ik zoo even gelijk had. Waarin'? Hierin dat ik u verzocht mij geduldig en moedig aan te hoovon. Mijn God I riep de markiezin uit is er dan een ongeluk gebeurd Neen, lieve, maar... Ik hoor het, Tanguy, is er Iets ge schied Ik moet voor eenigen tijd naar Hennes voor eene week, misschien nog korter. Neem mij mede, Tanguy. Lieve Dia* ca, hervatte de markies terwijl hij vol teederljeid hare banden in de zijne drukte, ik wil niet dat gij de vermoeie nissen torst vau eene réis, dio al is zij ook kort, toch niet zonder gevaar voor u is... Ik had er voor u aan gedacht, ik heb den dokter geraadpleegd. Hij is uitdrukkelijk tegen deze reis vaa mijae dierbare Blanca, en als zij zich tijdens mijne afwezigheid verveelt, zal zij bedenken dat zij dit ofl'oe. om mijnentwille brengt en om den engel die zjj verwacht. Blanca kon nog een glimlach tiü den, maar hij verdween spoedig, on eene uitdrukking van diepe droefgeestigheid over- toog "haar liefelijk gelaat. EEN EN ANDER De Albertvillc iehoden Vrijdag namid dag rond 4 ure lo Antwerpen te verwachten. Er zijn 325 passagiers aan boord. Gisteren vernam men, dat alles goed waa aan boord. De Alöertville is de 6erate stoomer welke sinds Oogst 1914 uit Congo te Antwerpen aankomt. Te dier gelegenheid wordt te Antwerpen eeue batooging op touw gezet. Vier Belgische Benediktijnen, wiens overste Dom Grogorius Fouruier is, zijn iuggsobeept te Marseille voor Jaffa Jeruza lem. Deze pators zullen aan de Duitsohe Benedicluszonen opvolgen als bedienaars vau zekere heiligdomme-i binnen het aardsoh Sion. Ook heeft de Paus toegelaten dat de Belgische Benediotijnen van den Duitschen tak der medebroeders van St Benedictusorde afgescheiden blijven. In de Dendervallei is men ieverig de spoorwegen eu opgeblazen bruggen to herstellen. Veel wagons en materiaal liggen in de rivier en moeten opgehaald worden. Men vordert echter. Welhaast zal te Leuven alle noodige herstolling gedaan zijn. Die prachtige schilderachtige streek zal haar vorig uitzicht hernemen. Burgemeester Max wie kent de bargervader der Brusselaars niet werd vóór den oorlog gedurende een volksbanket korporaal der karabiniers benoemd en op 25 December 1916, terwijl een hevige slag woedde aan het front en Max in oen Duitsch gevang zuchtte, door generaal Oollyus tot do weerdighoid van sergeant verheven. Nog een feestje Ier zijner eer. Men maakt veel kas van Monsieur Max. Een M. O. van 26219 iaat toe aan de oorlogsverminkten', die door hun verwondingen of uit oorzaak van ziekte aan 't front opgedaan uit den dienst ontslagen waren, het uniform te dragen mits aanvraag. De aanvragen moeten gericht worden tot den krygsgouveraeur der provinoie waarin de vrager woont. Deze hooge overheid, na onderzoek, doet het noodige om do uniformen kosteloos le doen afleveren. - Ik verwachtte meer moed bij u, her vatte de markies komaan, een reis re van eene week, laGger niet De wegen zijn gemakkelijk. Er zijn geen atraatroorers in Bretagne. Wat hebt gij dus te vreezen? Blanca liet dan bare handen op de knieën nederzinken. - Ik weet liet niet, zeide zij maar de tijding van uw vertrek treft mij in bet hart. Bedenk toch eens, sedert ons huwelijk heb ben wij altijd bij elkander geleefd, nooit zijn wij verder gegaan dan d% zoom vrr het' woud... Eveuals gij zeg ik tot mij zelve dat ik onredelijk handel, maar ik^kan mij niet tegen eone dubbele gewaarwording verzet ten ik gevoel mij uaar lichaam en geest geschokt... Ik lijd, en, vergeef het mij, Tanguy, ik ben bevreesd 1 Welke dwaasheid 1 zeide Tanguy. Blanca stond op en nam de handen van haren man. Het betreft geene zaak vau stoffelijk belang, want deze zoudt ga door Simon laten regelen Neen, Blanca ik ga naar Renues om mijn invloed te doen gelden bij eouigoin- vlosdryko lieden van het jiarlement, voor eeue ornstige en rechtvaardige zaak. Alzoo betreft het de vervulling vaD een plicht Een gebiedende plicht. Ga aan, antwoordde de jonge vrouw. Mijne liefde zou afkeurenswaardig zijn, indien ik mij tusschen u en de ernstige ver plichtingen ues levens wilde stéllen; vergeet De verminkten welke de toelating bekwa^ men het uniform te dragen ontvangen van den krijgsgouverneur sen stuk dat hun titels daarsleit en bewijst dat ze het rfcht hebben het uniform aan te trekken. Dit stuk moet vertoond bij elke opvordering vaowege krijg8everbeid of gendarmerie. De toelatiog zal onttrokken worden aan dezen tegen wie gegronde klachten zpu-Jen ingediend worden. Zoudt ge liet kunnen gelooven en kroppen te Schaarbeek eo wel misschien elders werden inwoners gevonden die in schreven op de Dui'sche oorlogslecumg. Dat gaat te verre. Valschaarde mwrten ais zulkadanigen bfjjjandeld worden. De beeldhouwer Thomas Vincolte legt de laatste hand aan het monument dat in 't Jubelpark te Brussel opgericht wordt ter nagedachtenis van de eerste pionniers in Congo, die gestorven zijn bij de stichting der kolonie. En wat zal men eens doen voor onze zon- deiingeo die goed en gezondheid ten beste gaven voor het zielenheil en de beschaving der zwarten? Een Amerikaan zou het middel ontdekt hebben om onder/.et>8che telegrafische be richten te verzenden zonder de hulp vaa kabels. Ds Veroenigda Staten deden dit reeds gedurende den oorlog, maar hielden het geheim. Ten dienste des vredes en der werkingen' van en voor vredesbewaring zal de uitvinding ook van pas komen. Nieuwe uitvindingen voor te oorlogen kunnen we missen vermist we vrede willen bewaren met iedereen. M. Begerom had aan den minister van Binnenlandsche Zakon volgende vraag go- sleid Onzijdige bladen melden, dat hot gou vernement van den oieuwen Daitschou S'aat zinnens is, of reeds besloten heeft, zwart, geel en rood als nationale kleuren aan te nemen. Die bladen doon opmerken dat die kleu ren dezelfde zijn der Belgicche vlag en dat zulks, alhoewol zij misscbied andors zouden geschikt zijn, tot misleiding zouden kunnen voeren. Ik bid dus den beer minister, te willen zeggen, welko maatregelen het gouverne ment genomen hooft, of schikt te oemeu, om te beletten of te voorkomen, dat onze roemrijke nationale kleuren, door de ellen dige seliurken die België geplunderd en gemarteld hebben, zouden overgenomen worden. De minister antwoordde Ik zie niet, door welk middel wij ons zouden kunnen verzetten tegen bel aannemen onzer nationale kleuren door den nieuwen Duitschen.staat... Ik neL den minister van Buiteniandschs Zaken ver zocht te ou dm zoeken, of het doelmatig zou zijn, te dien einde stappen te doen bij de afgevaardigden onzer groote bondgenooten. Zitting van Donderdag 6 Maart De morgendzitting wordt geopend om ld ure, onder voorzitter schap van M. Bertrand De achtergelaten munitie M. VERDURE klaagt dat er nog steeds zooveel munitie achterblijft in zijn arron dissement. Hij beticht de Verbondenen schuld te hebben iu nalatigheid» M. MA8S0N, minister van oorlog. Do grootste schuldigen zijn de Duitsobers. M. VERDURE. Dat doet or niets aan, M* MASSON. De Duitschers alleen zijn verantwoordelijk. dat ik zenuwachtig en licht vatbaar voor indrukken ben... de dokter zal mij beknorren toon u toegevend, Tanguy. Hoe, zou ik boos op u zijn om uwe overmaat van genegenheid, dierbare Blanca? Wanueer gij vreest u to zullen verveion, wat dunkt u, zoo ge dan eens aan Loïsa de Matiguon schreefl Zij zal u in mijne afwe zigheid gezelschap houden. Blanca schudde het hoofd. Loïsa zal niet komen, Tanguy. Waarom niet Hebt gij niets geraden of begrepen Hebt gij niot gezien dat uw broeder Geel haar met beleefdheden achtervolgt, die zij afwijst Zou Gael er aan deuken, Loïaa te' trouwen J Ik zon tol ieder offer bereid zijn om dit huwelijk tot stand te brougeu. Loïsa zal nooit hare toestemming ge ven. Zij -.ceft haar gemoed mat de oprecht* sle teederheid voor mij ontlast... Zo Ira de graaf de Matignou haar zal vergunnen over zich zelf te beschikken, zal Loïsa in een klooster gaan. Laat u door de bevalligheid «ao naren glimlach en haar toilet niot be driegen Loïsa is ia de wereld zij ieeft volgens haren rang en het welbehagen van haren vader doch wanneer zij hare vrijheid eri&ugt, zal ze naar leven fu ean klooster gaan verbergen.. Gij bugrijpt dus, datbioïsa in het vervolg met zoo dikwijls ineer op het kasteel kan komen Dat spijt mij dubbel waut gij beraiu^ haar innig, uiet waar, Blanca (Vervolgt.)

De Volksstem | 1919 | | pagina 1