De Vredeskonfemis Vijf-eiKtwintigste jaargang nummer 91 DAGBLAD Eene ontsnapping PATIHA De herziening van het verdrag van 1839. Wis vllsgt er eerst over den Atlanttschan Oceaan 5 CENTIEMEN Dontferdag 13 {Haart {919 Drukker-UitgeverJ, Van Nofpel-De Genut. Bureelen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. De herziening van ons belastingstelsel Het raadplegend komiteit van het depar tement van fnjanoen logt thans de laatste hand aan eene gansche reeks belastingsont- werpen, welke eerstdaags aan den eersten minister zullen onderworpen worden. Het gouvernement heeft geld en veel geld noodig, niet alleen om de werking zijner diensten te verzekeren dooh ook om een strijd zonder genade te voeren tegen de longtering, tegen de volksverarming, tegen hot alkolismus. Het geldt hier niet alleen, doze geldmiddelen te vinden, dooh tevens, bij dezelfde gelegenheid, wat meer recht vaardigheid te brengen in de belasting. De belastingschuldige zal noodzakelijker wijze wat meer moeten betalen dan vroeger, toen wij onder dat oogpunt in de wereld eene bevoorrechte plaats bekleedden. De oorlog heeft daar een einde aan gesteld; thans worden ons nieuwe offers opgelegd. Eon der voorstellen vau den technischen raad betreft de hervorming van onze per soonlijke belastingen. In zake belasting op het inkomen, zou de huurwaarde van net fcais als kenmerk geldeü van bet fortuin,met veranderlijke deelers. Het raadgevend komiteit stelt ook voor, liet erfeuisrecht te wijzigen, en is verder van oordeel, dat er reden is, de mobilaire fortuin ou de grondbezittingen te treffen, dat men de bedriegers ernstig moet te keer gaan eu de kleine erflatingen moet ontslaan ten nadeele der groote fortuinen. Om het alkoolism te bestrijden stelt li»t raadgevend komiteit vóór, dat het schonken in de herbergen streng zou verboden worden, dat het aantal slijterijen beperkt en het vergunningsrecht terug in voege gebracht wordt. Ook wordt aan den minister voorgesteld de rechten op bier en op tabak te verhoogen alsook zekere artikelen van hel toltarief te herzien. De lotgevallen van een Engelachen vlieger die op 21 September (916 td Cumptich moest nêerdaten. Op 21 Septemb. 1916 kreeg een Eugelsch luchteskader bevel de spoorbaan Thienen- Lar,den te gaan bombardeeren. Bij de terugreis werd de vlieger Arnold J. Chadwiok, van Toronto, Canada, door een motordefekt gedwongen nabij Cumptiok neer ie dalen. Zijn ongeval was bemerkt geworden door twee burgers, MM. Tassin en Delvaux, die hem naar de bosschen vanHokxem brachten, alwaar hij zich kon verborgen en de Dnit- sohe 9oldaten, die hem achterna gezonden waren, wist tererschalken. De vlieger bracht den nacht door bij M. Cloedts, te Meldert (Limburg). Doch, daar hij het gepraat der kinderen vreesde, ver koos hij zich elders te gaan verbergen. Hij trok dan naar de kerk en vond tr eene schuilplaats in den toren. De koster kwam er hem regelmatig zijne mondbehoefteu brengen. Daar er sohildwachten stonden op de baan langsheen de kerk, moest de koster het eten, voor don vlieger bestemd, soms zeer lang op zich dragen, daar hij slechts mocht naar den toren gaan wanneer hij moest luiden voor een kerkelijken dienst. Nadat do Duitschers heel den omtrek afgezocht hadden, en alle hofsteden hadden onderste boven gekeerd, werden de wachten we.' e lOmen. Men was overtuigd dat de vlieger reeds lang weg was. Alsdan werd hij echter uit zijne schuilplaats gehaald en naar het kasteel geleid. Daar word hij gul hartig onthaald en zonder het te weten, voorzagen generaal majoor Lubbert, kreis- ohef van Leuven, en majoor Heimann, van door Raoql Dk Nave«*.ï (27® VERVOLG.) Slaap, Blanca Halgan spoedig zal de floodenklok van den toren van St. Hélen luiden voor de markiezin de Coëtquen 1 FJorent zette de lamp op de tafel en ver- fiween. Twee uren later ontstond er eene groote bewoging in het kasteel Miette schrikte wakker en vroeg haastig wat er gaande was. De graven zijn van himne wandeling tehuis gekomen. Als ze mevrouw Blanca maar niet wakker maken Miette werd den volgenden morgend niet geroepen en zette zich daarom in de anti chambre van Bianoa'e slaapvertrek neder. Het meisje meende dat hare meesteres langer dan naar gewoonte sliep, ten gevolge der vermoeienissen van den volgenden dag. Zij ging daarom naar de keuken en zeide dat men bet ontbijt niet in gereedheid behoefde te krengen. Het sloeg elf ure de markiezin schelde nog niet. Dit uitstel, zoo ongewoon bij Blanca, die in de eenvoudige gewoonten van een burgerlijk leven was opgevoed, waar aao zij zich ook nu nog stipt hield, begon Miette ongerust te maken. Zij zette de deur op een kier om te luisteren. Ik hoor nog niets, mompelde zij, niets! «elfs niet hare ademhaling I Miette aarzelde een oogenblik alvorens! de kommandantur Thienen, nu en dan eens de tafel van een brokje wild. Natuurlijk werd het mogelijke gedaan om de veiligheid van den vluchteling te verze keren. Van een der torens werden de omstreken van het kasteel dag en nacht bewaakt. Bij het minste alarm werd de vlieger in eene zeer behendig aangelegde schuilplaats verborgen. Zelfs waren eens zes Duitsohe speurhonden op 't onverwachts in hel kasteel gedrongen en zagen er alles na, dooh zij moesten onverrichterzake terug koeren. Intusschen waren ook de agenten van den Belgischen inlichtingsdienst niet werkloos gebleven, ten einde den vlieger naar Enge land terug te zenden. Het duurdo zes weken vooraleer men hem eindelijk op goeden weg wist. In een meisje verkleed, verliet hij Meldert, geraakte over d' Ilollandsche grens en vervoegde zijne gezellen der luchtvloot te Duinkerke. IN DUITSCHLAND Het schrikbewind te Berlijn Geneve, 11 Maart. De minister oorlog, Noske, heeft in de straten Berlijn eene proklamatie doen aanplakken, meldende dat alwie door de gouvernements- troepen met de wapens in de hand gevonden werdt, onmiddelijk zal terecht gesteld worden. Deze proklamatie werd door de Berlijner bevolking met voldoening vernomen. Toen de Spartakisten de polioieprefektuur overrompelden, hielden zij er een zestigtal ambtenaars aan. Deze werden onmiddelijk ter dood gebracht. Een auto, bezet door gouvernement® troepen, werd door de Spartakisteu over vallen en al de soldaten gedood. De gouvernementstroepen zijn zoo zeer verontwaardigd, over de gewelddaden der Spartakisten, dat deze op hunne genade niet mesr moeten rekenen. Al de toegangswegen naar het Center der stad zijn door de gouvernementstroepen bij middel vau barrikadan afgesloten. Het oostelijk deel der stad ia van bet overige afgesloten. De Spartakisten trachten zioh nog te verschansen in den omtrek der stad. Men vermoedt dat zij zullen pogen Lichtenberg te verdedigen. Dd mariniers medeplichtig. Europa Press meldt, dat volgens plannen gevonden op sommige terechtgestelde Spar takisten, het komplot gesmeed was met de medeplichtigheid der marinedivisie van de nationale wacht. Dientengevolge is de marinedivisie ont bonden geworden. Alle mariniers, die nog raet wapens znllen gevonden worden, zullen onmiddellijk terechtgesteld worden. Oe laatste barrikaden. GENEVE, 11 Maart. Volgens—teie- ■/rammen uit Berlijn, hebben de gouverne mentstroepen nieuwe overwinningen be haald. Na hunne zware neerlagen der laatste dagen hebben da Spartakisten zich verschanst in den omtrek der Jandwitzbrug, alwaar zij barrikaden oprichtten. Ook aan de Landen strasae en aan de Palissadenstra3se werden barrikadan opgericht. De gouvernements troepen bobben bij middel van artillerie en mijnwerpers den omtrok gekuisclit. De verliezen der Spartakisten zijn zeer aanzienlijk. 09 gouvernemantstrospen vallen Leipzig aan ZURICH, 11 Maart. De Saksische gouvernementstroepen hebben van drie zijdet eeno beweging legen Leipzig ondernomen Vliegers bombardeerden de versterkingen welke de Spartakisten in den omtrek der stad opgericht hebben. Officieele mededeeling PARIJS, 10 Maart. De opperste raad der verbondenen heeft zich verklaard voor de aanduiding der vertegen woord igers der landen met bijzondere belangen, in de eko- nomische en financiëele kommissiën, door de groote mogendheden. Daarna liep do bespreking overliet verslag der militaire experten, voorgedragon door maarschalk Foch, on betrek hebbende op de bepaalde militaire e andregelen van Duitach- land. De besluitseleu vand2t verslag werden aangenomen. Het Duitsche militaire stelsel zal diens volgens op de volgende factors berusten 1. Alle lichtingen zijn verboden. Het leger mag alleen samengesteld zijn uit vrijwilligers die eene verbindtenis van 12 jaar teekenen. 2. Het leger raag slechts ten hoogste 100 duizend man, officieren inbegrepen, tellen. 'Natuurlijk zijn de gendarmerie en marine- troepen hier niet inbegrepëb. Het aantal officieren werdt op «en mini mum gebracht. Alle oorlogsscholen, alwaar een hooger technisch onderwijs zou gegeven worden, worden verboden. 3. De toegelaten oorlogstuigen worden nauwkeurig bepaald, zoo in kaliber als in hoeveelheid. Zoo wordt voor de artillerie alle kaliber boven 150 mm. verboden, even als het gebruik van tanks en stikgassen. Alle materiaal dat er thans te veel is moet vernield worden. 4. Do uilvoering dezer voorschriften zal voortdurend door de Patente bewaakt worden. Zooals men weet heeft de Conferencie de vraag van het Belgisch gouvernement, strekkende tot de herziening vsn het verdrag van 1839 goedgekeurd. Alhoewel er niet veel kommentaar over gemaakt wordt, voegt men cr toch bij, dat deze herziening zal omringd worden met al de waarborgen, opgelegd door den eerbied van het Volken recht. Men mag er een dubbel besluit uit trekken on het is zesr belangrijk dit klaar te doen uitschijnen Eerst en vooral zullen al de mogendheden welke het verdrag onder toekenden en aan hunne verplichtingen getrouw bleven, uitgenoodigd worden om aan deze herziening mede te werken. Hol land zal dus waarschijnlijk te dien opzichte gepolst werden en tot de besprekingen uitgenoodigd worden 2. Daar bet verdrag een ondeelbaren blok vormt, moet het her zien worden in ieder zijner bijzondere bepalingen. Men weet dat artikel 7, sprekende over de eeuwigdurende onzijdigheid, reeds lang aangeduid was, als een te herzien punt. Hetzelfde geldt voor de grenzsn welke aan Belg ie opgelegd werden juist tengevolge der veiligheid welke zijn internationale grond regelen hem moesten Verzekeren. binnen te gaao. Een gevoel van angst be klemde baar. Eensklaps drukte zij dien angst uit in de woorden Als zij eens leed En, op 't gevaar af hare messtores te wekken trad zij binnen Met lichten tred nadérdö zij de legerstede. Ik weet niet hoe ik het heb nooit was de slaap van mevrouw rustiger... Wat ziet zij bleek Als e&ne lelie... Maar, dat is vreemd, hare oogen zijn niet gesloten... Zij sohijnt de Madonna te beschouwen waarvoor zq zoo dikwijls neerknielt... Die groote strakke oogon maken mij bang I... Hot meisje bukte zich dieper over bet bed Mevrouw 1 teide ze op zachten toon, Mevrouw Doch, de kamenier ontving geeo ant woord 5 en Blanoa, bleef altijd bleek en roerloos naar de Madona staren. Miotte kon haar schrik niet langer mees ter blijven zij greep de hand van Blanca die het dichst bij haar lag maar de aanra king van die ijskoude hand, wel verre van haar gerust te stellen, verdubbelde hare ontsteltenis. Miette sloeg de sprei open. legde de hand op het hart barer meesteres en... zij voelde geene kloppingen meer Teer» stormde zij het vertrek uit, en met eene uitdrukking van wanhoop, die onmo gelijk te beschrijven is, riep zy te midden harer tranen en snikken uit Mevrouw ia dood l Mevrouw is dood l EEN EN ANDER Koningin Elisabeth kreeg een onder scheiding van het Roode Kruis, dat haar door de hertogin van Aosta te Brussel werd overhandigd, 't Is de ItaliaaDsche Du mérite Treffelijk verdiend door onze soldatenminnende en volksgeliefde vorstin. Lode Vereycken, een Antwerpenaar, is een gevoelig en hartelijk muzikant. Hij gaf menige uitvoering aan hot Eugelsch hof en in Britsche steden, waar hij vlaamsche werken liet toejnichen. Op zevenjarigen leeftijd reeds leerling van Peter Benoit, volgde bij later de lessen van meesters Blockx en Wambaoh... Inde grootelanden is onze vlaamsche kunst niet te klein. De stedelijke overheid zal weldra te Ninove een gedenkteeken tot onze helden- vereering doen oprijzen. De daden onzer dapperen en het martelaarschap onzer arbei- dera die verbannen, moesten werken in vreemde oorden zonder God, zonder vader land, zonder troost en zonder vergelding, moeten vereeuwigd worden. De geschikst9 plaats schijnt het kerkplein fe wezen. Zooveel te meer zal de gedachtenis dier helden ook in de godsvrucht van eenieder niet vergeten worden. Aohter de Dender hadden de Duitschers versterkingen opgeslagen. Te Okegem, daar waar de rivier eene kromming naar Pamel maakt, was de pikdraad zoo dicht gespannen dat men er geen kieken kon doorkrijgen. Verscheidene zware kanons staan nog ge reed op de hoogten rond Pamel. Een bag gerschip ligt in de thans aan sluizen ont- brokenden waterloop half verzonken. Verder te Lennick, Gaasbeek, O. L. Vr. Lombeek, krioelt het nog van obussen, door de grijzen op de velden en in hovingen achtergelaten. De boomen waren gereed afgezaagd en weg gevoerd. Zoo stond de streek gereed om de bondgenooten, die op 11 November, ten 12 ure op de Schelde gingen aanvallen en op den Dender moesten tegengehouden worden, te ontvangen. De Voorzienigheid had er anders over beslist. Ten einde de aflevering der spoorweg* kaartjes te bespoedigen en het lange wachten aan de winketten, aanbot publiek te besparen zullen er voortaan gansch den dag ononder broken kaartjes afgeleverd worden, niet alleen den dag zelf der reis maar ook voor den dag daaropvolgende gedurende gansch den tijd dat de bureelen open zijn. Kleine automobielen of autozetols werden in de Loir en Cher te Blois gefabri- keerd. Dit vervoermiddel zal goeden dienst doen voor de geestelijken, die in Frankrijk dikwijls vier parochiën moeten bedienen. Omwentelaars en spartakisten of bol- cheviston waren verdoken in de hoofdkerk van St Stephanus te Weenen, en binst een plechtige dienst tot lafenis der afgestorvenen door den oorlog omgekomen, beproefden zij de aanwezigen door stikgassen te vergiftigen. Verscheidene personen, waaronder de Nun tius die celebreerde, wierden ongesteld... 't Gaat te verre, als men niet meer met rust een gebed kan storten in de kerken De kandidaat trein wachters die in 1913 hun exaam afgelegd hebben, en die in 1914, tengevolge van den oorlog, niet voor den dienst geroepen werden, moeten geen nieuw exaam meer afleggen, Binnen kort zullen zij iifdienst kunnen treden. Er stierven in den loop van December en Januari 1.1. 14000 personen door ziekte ef honger, in het hospitaal van Obtukhof (Rusland). Honderd duizend menschen ver wisselden het tijdelijke met "het eeuwige te Petrograd, binst de twee bovengemelde maanden. Men is overtuigd dat de besmetting voortkomt en uitgaat van een bataillon Chineeeche oommunisten, die de ter dood veroordeelden halsrechten of voor den kop schieten. Nog eens te meer is men gloeiend kwaad op de ruststoorders. De bevolking van Diksmuide bestaat tegenwoordig uit de gezinnen van 3 houten barakken en van een woonwagen. Het begint op eene kermis of foor te gelijken. De politiecommissaris verblijft in een houten politiekantoor en eenige gendarmen in een groot onderkomen der Duitschers. Verder zijn er eenige soldaten en 't personeel van 't station. Vergeet niet dat deze stad gelijk ligt met den grond en den zeespiegel. VIII. De driedubbele lijkkist. Het angstgeschrei ran Miette verspreidde ook schrik en ontsteltenis door het geheele kasteel. De kamerdienaar van den markies ging haastig de beide broeders verwittigen, die het verpletterende bericht niet schenen te kunnen gelooven en naar Blanoa's kamer ijlden. Zij hielden haar een spiegel voor den mond doch toen zij zagen dat het glas helder bloef, vervielen zij in de somberste wanhoop. Gael herstelde zich het eerst. Een man te paard en dat men den dokter hale Terwijl een der bedienden naar Dinan draafde, knielden de andere voor het beeld der H. Maagd neder en smeekten haar, de beminde meesteres weder tot het leven terug te roepen. Aan het voeteneinde van Blanca's leger stede neergezeten, hielden Gael en Florent onbeweeglijk hunne blikken op haar geves tigd of wel, zij verborgeu zich het hoofd in de handen en schenen aan de uiterste droefheid ten prooi. Drie uren later betrad dokter Sórénaud den drempel van Coëtquen hij vond het ge heele slot rondom het bed der markiezin in droefheid en tranen, in afwachting van de uitspraak der wetenschap, welke hunne hoop zou vermeerderen of geheel wegnemen. De geneesheer voelde den pole, plaatste zijne hand op het hart en herhaalde de proef met den spiegelvervolgens keerde hij het hoofd om Win heoft het laatst zijne zorgen aan de markiezin gewijd vroeg hij. Miette droogde haar lief geziohte af en antwoordde snikkende Ik, mijnheer de dokter, ik, die den gekeelen dag bij mevrouw ben geweest. Klaagde zij nergens over Noen, mijnheer ze liep als een hinde en lachte als een kind... de armste menschen van het land hebhen haar gezien... zij gaf met volle handen in naam van den markies en van den kleinen engel... En na de wandeling Mevrouw had in eene pachthoeve ge geten zij deed baar gebed, legde zich neder en vervolgens.,. Miette kon niet voltooien, hare stem stikte in hare tranenV Vreemd, vreemd mompelde de dok ter... Gestorven zonder hulp, zonder pijn, zonder orisia Een vage glimlach schijnt om bare lippen te spelen... Te oordeelen naar de richtiug harer oogen, is zij al bid dende ingeslapen... Hij zweeg een oogenblik. Daarna ver volgde hij De hemel telt eene heilige meer de markiezin van Coëtquen ia dood. Gael zakte in zijn leunstoel neer Florent vloog naar den geneesheer i O, ik bid, ik smeek u, seide hij met Men weet dat admiraal Bpatty, opper bevelhebber der engelsche ooflOgiVroOft, onlangs te Mechelen eon bezoek aan kardinaal Mercier gebraoht heeft. Do admiraal had Zijne Emineneie uitgenoodigd op een bezoeje aan de vlootbasis van Zeebruggte. De kardi naal bad deze uitnoodiging aanveerd eft dinsdag is hij naar Zeebrugge gereisd, waar hij aan boord van het engelsch oorlogschip H. M. S. Termagant ontvangen werd door den admiraal Kej'es, die hém breed- voerigen uitleg verstrekt» over de heldhaf tige landingspogingen der engelschen. De kardinaal bezooht vervolgens de slag velden van den Yzer, waar onze soldaten zich met roem overladen hebben. IN DEN'SENAAT Rhijnbooten zouden tot Aalst, kunnen varen M. Anseele, minister van openbare wer ken, in den Senaat antwoordende op eene ondervraging van M. Sohellekens, over da herstellingen van Dendermonde, gaf zijn oordeel te kennen over de werken welke zijns inziens zouden moeten gedaan worden te Dendermonde en in geheel de Dender streek. Volgens den minister, zou dé Dender moe ten behouden blijven in zijn huidigen loop, doch hier en daar gewijzigd of verbeterd worden, ten einde de overstrooraingen te voorkomen.Verders zouden ook maatregelen genomen worden, opdat de Rhijnbooten, 't i9 te zeggen, schepen tot 600 ton, den Dender zouden kunnen opvaren tot Aalst. Derwijze zou Aalst dus ook gelijken tred met deo vooruitgang houden. Tusschen Engeland en de Vereenigde Staten is er thans een officieele match aan gegaan, om de eerste langd den luchtweg den Atlantischen Oceaan over te steken. Daarbij kan de overwinnaar tevens den prijs van 250,000 frank, door den Daily Alait uitgeloofd, binnenpalmen. Engeland zal door tussohenkomst van zije ministerie van luohtwezen den tocht Beproe ven met de volgende toestellen 1° Een groote stijve bestuurbare luchtbal; 2® Een vliegtuig HandleyPage, op wielen; 3* Een watervliegtuig Porte. De Vereenigde Staten hebben hunne be langen toevertrouwd aan de marine, dje thaus een stijven bestuurbaren luchtbal en een watervliegtuig doet gereedmaken. Engeland schikt de proef te wagen, in de tweede helft van April; de Vereenigde Statoa in de maand Juni. Er zijn thans vier wegen tuaachen Europa en Amerika, namelijk A. Londen-New York, over Edinburg, kaap Wrath, eilanden Faroë, Ysland, Groen land, New Foundland en Quibec, of 6044 kim. B. lerland-New York, over New Foundland (St Jean) 5620 kim. C. Brest-New York, over de Azoren en de Bermunden, 6765 kim. D. Lissabon-New York, over de Azoren en New Foundland (St Jean) 5740 kim. De afstand tusschen Ierland en New Foundland is 3850 kim. 't Is wellicht nog wat veel om te trachten dezen afstand af te leggen zonder onderweg stil te houden voor het innemen van voorraad voor een vlieg tuig, doch een groote bestuurbare luchtbal zou dezen afstand wel meester kunnen. Er blijft den vliegtuigen dus nog den weg van Ysland en Groenland over. Op 't eerste zicht is die baan mogelijk, doch in den win ter moet men er niet aan denken. Dan heeft men ook nog den weg Azoren- bevende stem, onderzoek haar nog eens beproef, oordeel, doe al wal de kunst ver mag... somtijds gelijkt de slaap op den dood. Denk aan de verantwoordelijkheid die op ons rust... Zonder de minste achterdocht omtrent de gezondheid onzer schoonzuster, hebben wij gisteren avond het kasteel ver laten.-. Dezen morgend deelt men ons de droevige mare mede, die ons als een donder slag treft... Wat zullen wij Tangay ant woorden, wiens wanhoop geene grenzen tal kennen O, de wetensohap bezit zoovele hulpmiddelen, tij heeft ook zulke krachtige recepten doe een wonder, dokter, red, rei Blanca de Coëtquen De menschen doen geen mirakelen, mijnheer de graaf, antwoordde doctor Séré- naud treurig... Ik kau hier geen geneesmii delen toedienen, maar alleen een overlijden oonstateeren. Zie zelf, mijnheer de graaf de strakheid van een lijk is hier aanwezig de koude heeft de uiterste deelen aange grepen, de adem slaat niet meer op het spiegelglas aan, het gebroken oog staat on beweeglijk... Gij hebt u niets te verwijten... de de markiezin was gisteren nog volkomen gezond. Maar Tanguy Tanguy riep Florent uit. Mijnheer de markies is eeu ohrislon, sprak de dokter ernstig. Daarna, ziende dat hij de droefheid der twee broedera onmoge lijk kon bedaren, verwijderde hij zioh. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1919 | | pagina 1