De Vrsdsskonfersacis Vljf-en-twfntigste jaargang nummer if 6 CENTIEMEN Vrijdag 14 Maart 1919 dagblad Onze Oostgrens IN BEZET DU ITSCH LAN D door Raoul De Navert (28® VERVOLG.) Mss HoiSaüd flaitsehla" i gsvesd beeft I 1N DU ITSCH LAND —7 ~r TfnygiFTrgiTSMBsa— Drukker-UitgeverJ. Van Noffel-De Ghnot. Bureelen Kerkstraat, 9 en 2t, Aalst. Do DtKtsohera, of zij nu aanvallend op- tredsn, overwinnaar zijn ofgeslagen worden, (schijnen er groot genoegen in te vinden, de (onzijdigheid der kleine Staten te miskennen. Reeds in 1870, na den slag van Sedan, alhoewel zij zegevierend uit den atrijd kwa aien en du3 vrije keus hadden, moesten zij hunne zieken en gekwetsten over de Beigi- soho spoorwogon naar huis zenden. Zij deden I zulks ondanks oua gouvernement, bewerende dat er hier een geval van overmacht was, en gewaardigden zich zelfs niet eeDS, de toestemming van oua gouvernement af te jwachten. Het waa een aoortgelijke handelwijze welke zij in 1918, bij hun doortocht door Hollandsch Liraburg voor den dag haalden. Doch hier waren de feiten veel erger; voor eerst doordien het geene zieken of gekwet sten gold, dooh goed uitgeruste en gewa pende troepen, vervolgens, doordien de verslagen Duitschers zich in aftocht bevonden en zich moesten overgeven, indien zij niet over Hollandsch gebied de wijk namen; eindelijk, daar Holland zich goedwillig tot dat spelletje leende. Onlangs nog verscheen er te Leiden eene brochuur om de Hollandsche zienswijze te verdedigen en daar heet het nogmaals Da Verbondenen hadden eene zeer snelle ontruiming geëisclit, bijzouderlijk van Bel gië, hetgeen noodzakelijker wijze belemme ringen op de banen meeat veroorzaken. Zoo ver stonden de zaken, toen duizenden Duit schers kwamen smeken, het smalste deel van Hollandsch Limburg te mogen door trekken, om naar hun vaderland terug te keer en... Moesten de Verbondenen, die een zoo vlugge ontruiming als voorwaarde voor den wapenstilstand stolden, d*n onze toestem ming als onvriendelijk aanzien, vermits wij derwijze d9 vervulling dier voorwaarde vergemakkelijkten Nergens beter dan in die feiien en in dio uitleggingen, kan men eene veroordeeling vinden van het langer bestaan van het hui dige Hollandsch Limburg. Bij den aanvang van den oorlog is Hol landsch Limburg gevrijwaard gebleven bij mirakel, de Hollandsche staf bekent zelf, dat de Duitschers zouden gedwongon zijn geweest over Hollandsch gebied te komen, indien Luik 12 uren langer hadde kunnen stand hou'leo, doch dat mirakel kon niet blijven duren tot bij liet einde van den oor log. Het staat dus vast, dat in geval van dringenden nood, de doortocht van Limburg strategisch onvermijdelijk is. De Duitschers, die het heel goed wisten, hadden in 1912 en later in 1914, al hunne voorzorgen genomen om dien doortocht te doen van Oostelijke in Westelijke richting, in geval hun inval in België zulks zou noo- dig gemaakt hebben. Zij waren echter ge- dw oügen, in ellendige omstandigheden, dien doortocht in 1918 in tegenovergesteld» riohting te doen. Of zulks nu, ja of neeD, een geval van overmacht is, doet er weinig toe. Zeker ia hel dat de streop gronds, liggende tusachen België en Duitsehland, een maar al te ge makkelijke invalsdeur is en dat mogendhe den welke het ernstig meenen met wereld vrede, dien toestand niet moer zullen dulden. Onlang9 werden zeer terecht nog de woorden aangehaald van Bannicg, over de versterkingen der Maas. Na den oorlog van 1870 zag Banning zeer klaar den toestand in en in zijn memorium voorspelt hij om zoo te zeggen wat wij thans gezien hebben. Voor hem was eene verdedi ging van België onkel mogelijk, indien men over sterke stallingen beschikte op de Maas, zoodat de beide oevers van den stroom belieersoht werden van Givet tot Maastrioht. Banuing veroordeelde dan reeds het ver drag van 1839, dat ens grondgebied derwijze verdeelde, dat het ons onmogelijk was, de Maaslijn boven Maastrioht te verdedigen eu zelfs ouz# verdediging van Luik zeer twijfel achtig maakte, doordien er geen slaat te maken was op de zoo brooze barree! welke de Hollandsche onzijdigheid kon zijn. Banning bewijst overigens zeer goed, dat dezen onredelijken toestand geheel ia het voordeel was van Duitsehland. Eens dat Duitsohland op militair gebied sterker gewordeu was dan Frankrijk, waa Duitsehland de mogelijke aanvaller, en Duitsehland vroeg dan niut beter meer, dan België ontbloot te zien langs den Oostkant, zoodat het onmachtig was zich ernstig t8gen een opmarsch tegen Frankrijk te kunnen verzetten. Indien hot verdrag der XXIV artikelen thans te hermaken was, zouden de Neder landen, Engeland, Frankrijk én Rusland thaus zooveel haast betoonen als zij weleer afkeer, betoonden. België ten Noorden en ten Zuiden geopend aan de Oostgrens, heeft de plaats vrijgelaten aan Duitsehland, dat in een machtigen militairen staat herschapen, mot plaatsen als Keuion, Aken, Trier en Metz zoo onweerstaanbaar naar de Maas glijdt, als Frankrijk vroeger naar de Rhyu schoof. Zoo sprak Banning in 1884. Voor Engeland en Frankrijk is die rede neering thans nog immer waar, daar deze zoowel in hun aigen belang ala in het onze, ons tegen oen aanvallend Duitsohland moeten verdedigen en rekening houden met moge lijke nieuwe aanvallen. Holland zelve, wiens fhankeiijkheid ongetwijfeld met da onza zou verloren gegaan zijn, moet verstaan, dat het alle belang heeft, de Lorreel zoo sterk mogelijk te maken. Nu, 't is klaar Luik, zender Maastricht zal steeds blootgesteld zijn. Ook schreef Banning Het terugbekomen der grenzen van 1830 zou steeds hot doel moeten zijn der Belgische buitenlandsohe politiek. Zulks is voor België eene strikt behoudsgezinde politiek. 1839 heeft aan onze Oostgrens een bs- stendig gevaar gebracht, ten voordeele van Duitsehland. 1919 moet dat gevaar doen verdwijnen ons het grondgebied dat ons ontnomen werd teruggeven, ofwel minstens eene strategi sche schikking vinden, welke de veiligheid onzer oostgrens verzekert tegen alle moge lijke overvallen. tone Voordracht over Kongo. Majoor Reu! heeft aan de Belgische tfoe- pen te Aken eene voordracht gr aven, over de deelneming van onze koloniale—troepen, aan den veldtocht in DuitscU Oost Afrika. De voordracht word gehouden in de groote zaal van het Kurhaus. Na de krachtige pogingen, door de Bel gische regeering aangewend om het conven tioneel Congogobied de gruwelen van den oorlog te sparen, pogingen die nutteloos bleven tengevolge dor onrechtvaardige Duitsche aanvallen op onze instellingen en posten langs de Oostelijke grens, op den voorgrond gebracht te hebben, deed majoor Reul ons aan de voorbereidselen van den veldtocht, die ons de rijkste provinciën vau Duitsch Oost Afrika zouden overleveren, bijwonen. De toehoorders konden zich rekenschap geven van al de moeilijkheden, welke onze Aan den voet van den trap vond hij Simon den intendant. Hoe is het, mijnheer de dokter vroeg deze. Zorg voor de begrafenis, antwoordde de geneesheer het is gedaan I Ja, zeker, 't is gedaan... prevelde Si mou met doffe stem. Op dit oogenblik doorkruiste Rosette pijlsnel het portaal, Simon schoot toe om haar tegen te houden. Waar gaat gij heen vroeg hij met ondane stem. Ik ga de markiezin zien, antwoordde Rosette op klagenden toon. Men zegt dat zij dood is... dat kan niet waar zijn Ik weet, ik voel het, dat zij niet dood is... Gij vergist u, vader, de dokter vergist zioh, mijni.oer Florent ea mijnheer Gael vergissen zich, al de bewoners van het kasteel vergissen zich Zult ge dan het woord van den dokter niet gelooven, wanneer deze zegt dat de markiezin overleden is? Neen hervatte Rosette op een stroeven toon, die met hare gewone zachtaardigheid zeer in tegenspraak was ik zeg dat de schijn bedriegt zijne wetenschap is te kert geschoten. Al stond het hart stil, ik zou zeg gen, dat het weder zal beginnen te kloppen. Dokter Sórónaud greep de handen van Rosette. Kind, zeide hijik begrijp uwe droef- koloniale troepen te overwinnen hadden, om eeneo 400 kim. langen weg te mosten maken en een legor van 12Qfr man bijeen te bren gen. De voordraohtgever sprak vervolgens over de vermoeiende toohtea dio onze zwarte troepen moesten ondernomen, over de ge vechten van Kigali, Kato, Biaromulo, Itaga, Djobahika en Lulanguru bij Tabora. Belangwekkende lichtbeelden maakten de voordraoht nog aantrekkelijker deze ein digde door een kort verhaal over onze oorlogsfeiten te water om de Duitschors de moren Tanganika en Kivu te ontrukken, welke zij bij het begin der vijandelijkheden, door list in bözit genomen hadden. De prachtige heldendaden van onze vliegeniers werden ook niet vergeten en met fierheid vernamen wij dat de Belgen het eorst het vraagstuk over het gebruik der vliegtuigen in Afrika opgelost hadden. Nadat hij hulde gubraoht had aan de blaDke en zwarte heldan die sneuvelden om ons koloniaal gebied aan Belgie te verzeke ren, raadde Majoor Reul ai Je jonge lieden aan dit werk, dat ten koste van zooveel bloed opgericht word, voort te zotten. Deze prachtige voordracht behaalde bij onze officieren en solda^èu een welverdiende bijval. Lc Soir doelt ©enige; zeer kenmerken de cijfers mede, over uitvoer van levensmidde len door Holland tijdens den oorlog naar Duitsehland gedaan. Daaruit blijkt, dat voor al de prodakten welko voedingsmiddelen van eersten rang zijn, Holland de uitvoe^ naar Duitsehland in 1915 met 320 müiioen kilogram vermeer derde, 't zij 2G0p. h.; in 1916 vermeerder de hot r.og met 210 millioen kilogrammen, of 205 p. b. Daarentegen verminderd» het de uitroer naar Engeland met 130 raillioen kilogram, op 47 p. h. in 1915 en mst 260 millioen kil. of 93 p. h. in 1916. Naar Belgie verminderde Uet met 25 millioen kgr. of 36 p. b.'in 1915 en met 38 millioen kgr. of 55 p. h. in 1916. Eq dan nog gingen de produkten naar Belgie uitgevoerd, geoohendaela rechtstreks aan de Duitschers. In die cijfers zijn dan nog niet begrepen, de 237 millioen kgr. groenten in 1915 aan Duitsehland geleverd, noch de 278 millioen kgr. in 1916 geleverd. In 1913 bedroeg de uitvoer aan groenten slechts 172 millioen kgr. Anderzijds ie er ook geen rekening ge houden van 212 millioen kgr. aardappelen aan Duitsehland geleverd in 1915 en 122 millioen kgr. geleverd in 1916. En nochtans was de oogst van 1916 uitzonderlijk slecht. Verders zijn er niet in begrepen, de mil joenen kgr. samengeperste melk, melk in poader, andere voedingsmiddelen van eerst» hoedanigheid, welke Hollaud in overgroot» hoeveelheden naar Duicscblaud uitvoerde, doch waarover er in de statistieken uiets te vinden is. En eindelijk om alles te noemen, zou men moeten rekening houden van de uitvoer van levende dieren. Zoo voerde Holland,volgens Belgische statistieken, in 1913, 50,000 stuks zwaar vee eti 105.000 schapen naar Belgie uit. Uit die cijfers blijkt, dat Holland aan Duitsohland meer dan 90 0/0 van den geheelen uitvoer van levensmiddelen heeft geleverd iu 1915 en meer dan 95 0/0 in 1916. beid, maar ik wii niet dat gij dwaze ver waohlingen koestert. Verwachtingen Wie spreekt van ver wachtingen, mijnheer de dokte* Ik zeg u dat ik weet en zie... - Arm kind, mompelde de geneesheer. Pas goed op dit brooze schepseltje, Simon... de herseneB zijn van eene zorgwekkende werkzaamheid... pas erop..v pas er op I Rosette had de handen gevouwen en her haalde De engelen 3terven niet I de engelen kunnen niet sterven I De dokter wilde de overtuiging van Ro sette niet al te bar tegenspreken. Zeker, liefkind, zeide hij, de engelen sterven niet. De uitverkoren ziel der mar kiezin, die ziel zoo vol geloof en liefde, smaakt thans een eeuwig leven... maar het stoffelijk omhulsel is verstijfd en koud... eu dit omhulsel zijn wij onmachtig weder te bezielen. Ik wil haar zien, fluisterde Rosette. Sórónaud wendde zich tot Simon. Doe wat ge kunt, zeide hij zacht, om een stap te beletten die voor de opgewekte hdrsenen van uw kind do bedonkelijkste gevolgen kan hebben. Do intendant trok Rosette aan zijne borst. Ik smeek u, sprak hijga weder naar huis... Bid voor de geliefde doode, maar zeg vaarwel aan de begeerte om uwe oogen aan een tooneel to verzadigen, dat voor uwe gezondheid noodlottig is. Ilaar ring brandt mij aan de vingers, zeide Rosette alsof zij haar vader niet hoor Terwijl Duitsehland en zijn leger zich aldus in ruime mate voedde met de Holland sche produkten en terwijl ons land sen karige portie kreeg, moesten Belgische geïnterneerden in Holland aan de laudoouw- werken helpen- Zoo lieten de Hollandsche overheden op Maart 1917 offioieel weten, dat 5000 geïnterneerden zouden te* beschikking ge steld worden der landbouwers die de aau- vraag deden. Da cijfers spreken duidelijk genoeg. Wij moeten er niets bij voagou. Oe toestond te Berlijn BERLIJN, 12 Maart. Hedeö, van bij het krieken van den dag knetterden de machieug^weren in het center dor stad, afwisselend met het ontploffen der obussen en der zware vliegerbommeu. Ook de Spartakisten hebben nu borabar- deervliegtuigen. Ee:i dezer wierp bommen in het noordkwariier, waardoor twintig per sonen gekwetst werden. Verleden Dacht verwachtte men zich aan een aanval der Spartakisten tegen de kan selarij. Do Wilhelms-traase en alle aanpalende straten waren gebarrikadeerd. Bij middel van plakbrieven was bekend gemaakt, dat al wie deze grenzen overechreed, zou neer- geaohoten worden. De Spartakisten slopen evenwel dicht bij eu naderden zóó het center der stad om den guerillaoorlog voort te zetten. Op een gevangen Spartakist vond men plannen voor de gevechten, welke zoo goed opgemaakt waren, dat zij ongetwijfeld van een officier van het Groot Hoofdkwartier moeten voortkomen. Daaruit is te verstaan, dat bet gouverne ment niet goed weet, welke lieden bet tegenover zich heeft. De verwoestingen iu de laatste dagen te Berlijn aangericht, beloopen reeds miljoenen mark en zij duren nog voort. Geheel den dag door doorkruisten de ambalanoen der pompiers de stad, om de dooden en gekwetsten te gaan ophalen. BERLIJN". 12 Maart. Nacht en dag worden d,e luchtaanvallen voortgezet. Ook zijn nu op verschillige plaatsen zware kanon nen opgBöUld, woike van op verren afstand 't hunne bijbrengen om Berlijn te vernielen. De gouvernementstroepen hebben thans minstens 25,000 man onder de wapens. Da werkstakingen zijn geëindigd, doch het werk is niet hernomen en niots duidt aan, dat het schrikbewind der Spartakisten weldra zal gedaan zijn. Da toestand is zeer erg. Gisteren richtten de Spartakisten in het gevang van Lichtenberg een waar bloedbad aan. Na de poorten van 't gevang te hebben opengebroken, vermoordden zij G bewakers eu een groot getal gevangenen. Er waren meer dan 200 slachtoffers. 's Namiddags vlogen de vliegers der Spar takisten over de 3tad <-n wierpen talrijke bommeo, vele personen doodende. Zij werden bij middel van bijzondere kanonnen aange vallen eu verdreven, 's Nac hts herbegonnen zij en Berlijn kreeg nu een staaltje van wat het was te Parijs en te Londen bij de Duit sche vliegeraanvallen. De eerste vliegers lieten valschermen met magnesiumlichten neer. De vliegers die volgden wierpen dan talrijke bommeo, ter zelfderlijd ook hunne maehiengeweren ge bruikende. Aan de Koppenplatz hadden de Spartakisten een machieugewseroest inge richt, dat de gouvernemenUtroepen veel verliezen berokkende. Dese groeveD dan een tunnel onder de huizen en deden hei huis met de maohienge- wcren in de luoht springen. Een paar uren later waren er reeds een drietal madiiengewerennestea in de straat. Ook in hot Frankfurter Alleo zqn er drie eo vele andere zijn hier en daar verspreid. Da Spartakisten beschikken verder over vele kanonnen oa munitie. Rond Lidlitenberg is thans een artillerie- gevecht aan gang. Een bloedige strijd te Berlijn ZURICH, 12 Maart. De briefwisselaars der Zwilserache dagbladen zendon schrik wekkende bijzonderheden over den toestand te Berlijn. Heel de streek tuaschen het park van Friedrichshain, d® Alesanderplalz en de Spree is door loopgraven en barrikaden ingesloten. Het gouvernement heeft nieuwe verster-» kingen gevraagd. De Spartakisten maken ongenadig hunne tegenstrevers af. Soldaten werden letterlijk gemarteld. Een vijftigtal ambtenaars en po- licieagenten van Lichtenberg, werden zonder anderen vorm van proces door den kop ge schoten. Alle gouvernementsoldaten die in handen der Spartakisten vallen, worden "gansoh ontkleed eu dan bij middel van handgranaten gedood. Ouder de muiters bevinden zich vele Rus sen, bijzonderlijk Bolschewikia. De Spartakisten hebben hunne barrikadeu opgemaakt bij middel van de zakken bloem en aniker welke zij uit de gemeente maga zijnen stolen, zoodat de gouvernementstroe- pen deze kostbare waren moeten vernielen indieu zij willen vooruitkomen. De Spartakisten uit Liohtenberg verdreven Volgens de laatste berichten hebben Je gonveraemeutstroepen zich moester gemaakt van Lichtenberg. Het grootste doel der Spartakisten nam de vlucht. De overigen trachtten zich in het krank- zinnigengestioht te verschansen, doch zij" werden spoedig tot overgave gedwongen. Later deden de Spartakisten een aanval op Neuköln, dooli zij werden verdreven. Da werkstakingen in Duitsohland Uit Leipzig komen geruststellend® berich ten. De staking is zoo goed als geëindigd. Te Hamborn weigeren de stakers 't werk te hernemen, omdat het gouvernement Ueu de dagen welke zij staakten niet wil betalen. Te Dusseldorf had eene betooging plaats ondanks het verbod. Eene groep betooger» wilde niet uiteengaan, waarop bevel gegeven werd lot sobieten. Er zija óón doode en drie gekwetsten. In Silezië hebben de Spartakisten de grensposten aangevallen. Verscheidene sol daten werden gedood of gewond. De stakingsbeweging schijnt zich uit te breiden naar de Poolse he nijverheidsteken. Te Guxhaven bereidden da zeelieden zi«h tot een nieuwen opstand, doch de leiders werden aangehouden. de... baar ring zegt mij dat zij zóó niet heeft kunnen sterven. Zij wierp zich in de armen van Simon en vervolgde Dokter 1 Dokter I begraaf de markiezin niet Hei zou eene wroeging zijn voor uw gansche leven I Luister... ik ben geen ziekelijk en dwaas kind, gelijk gij gelooft... Luister, mijnheer de dokter... Rosette kon niets meer zeggen zij viel roerloos in haar vaders armen. Simon droeg het arme kind naar hare ka mer. De geneesheer volgde hem en zeide tot den intendant, terwijl zij te samen hunne zorgen aan Rosette wijdden Belast u met do begrafenis... De jonge heereu van Goötquen zijn te zeer door de droefheid neergeslagen, en hebben daartoe op 't oogenblik de noodige geestkracht niet. Deiuteudant verborg zijn boofd in zijn© handen. Zijn gemoed w-ps op dit oogenblik aan een hevi^en strijd ten prooi. Da staat waarin hij Rosette zag, scheen hem het begin te zijn van de straf der voorzienigheid. Als dit on schuldig kind eens moest boeten voor da misdaad van haarvader? Wat beteekende die vreemdsoortige schsrpzichligheid van bet meisje, die beweerde dat de markiezin niet dood was en dat iedereen zioh op het kasteei bedroog, behalve zij, die het hart zag kloppen in d» versteven borst De dokter constateerde een weinig kalmte in den toestand vau Roaotto. Komaan, Simon, zeide hij, bespoedig de toebereidselen voor do begrafenis zoo veel mogelijk. Ik wenschte dat de treurige plech tigheid was afgeloopen voor zij lot zioh zelve kwam. Een oogenblik later dan zond Simon zijne orders naar drie verschillende meesters am bachtslieden te Dinan. De eerste moest een looden doodkist leve ren, de twesde eene vau eikenhout, de d«rde eene van palissander. Op deze laatste zoude eene koperen plaat bevestigd worden, die den naam, voornamen en waardigheden der jonge overledene zou bevatten. Men zal vorstelijk betalen, sprak Si mon tot zijn bode, wanneer de kisten voor morgen avond hier zijn. De bode vertrok in galop» Een uur later werden drie bedienden be last met de tijding van bet overlijden in de parochiën, tuaschen Coëtquea en Dinan ge legen, kokend te maken en de priesters t© verzoeken zich gereed ts houden om zioh bij den stoet aan te sluiten, die het lijk naar de kapel der Gapucijnea ts Dinan zou over- brsngeu. Tegen den avond lieten de beide broeders het dienstdoende personeel van hel sterfbed vertrekken. Gaat een weioig rust nemsn, zeide zij gij hebt ze uoodig om de lasten van morgen to knnnou verduren... Wij zullen dezen nacht bij onze welbeminde zuster waken. Miette en de ander® bedienden drongen er op aan te blijven, doch konden deze gunst niet verkrijgen. Toen iedereen zich verwijderd had, schoof PARIJS, 12 Maart (Havas) Officieel. De Kommissie voor Herstel en Vergoeding heeft onder voorziUrsohap van den Engel- achen afgevaardigden Hughes, plaatsver vanger van den heer Klotz oen begin gemaakt met 't beginsel van solidariteit onder ae Staten, die als schuldenaars van da Geal lieerden beschouwd moeten worden. De kommissie voor Tsjeko Slo wakischa zaken heeft ouder leiding van den heer Julea Gaiobou, eon zeker aantal vraagstukken besiudeerd, o. a. dat van de Serviërs van Lussoe De Kommissie heeft hare werk zaamheden bijna ten einde gebracht. Florent de grendels op de deuren en onder zocht de kapkamers vervolgens ging hij naar Gael, klopte hem op den sohouder en vroeg Komaan, wilt ge na beslist dat zij niet sterve Neen, neen I riep Gael met ontzetting, ik heb al genoeg angsten en wroegingen I... Wanneer ik haar zou koud en bleek aan schouw, vraag ik mij zelve af of ge mij niet bedrogen hebt en haar een doodalijk vergif hebt ingegeven in plaats vau eeu slaapdrank. Ik zweer het u, Gael 1 Bevestig het op eeae andere manier. Flerentuwe stem beeft... Ik zweer op de eer. Op de eer 1 herhaalde Gael terwijl hij zich doodsbleek oprichtte, hebben wij die nog de loten die men afrost, zijn minder verachtelijk dan wij... Ik geef mij reken schap van ons eerloos bedrijf... wij plunde ren het goed van Tungujwant onze broeder zal niet hertrouwen eu wij zullen rechtens zijne erfgenamen zijn... En deze ongelukkige voroordeeieu wij tot eene straf erger dan da dood. Alle duivels sjprak Florent, als ik t» de vrouw zoo hoor beklagen, die gij uwe vijandin uoemdoL, welnu, laten we dan t#- rugü'eileo, GjvI 1 zeg, dat ge terugsohrikt voo» do gevolgen on Aar daad, en ik zal iBlanca alt h&r.-eu gewelddudigen slaap ver- blossen, opda't zij zich nogmaals lunchen u I na Loïs* d/j Matignon plaatse. Gael deunde diep. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1919 | | pagina 1