Os Vredesköiifereiicie Beiaagrijke verklaringen van M. Delacroix, eerste minister DAGBLAD ■EN KENTEEKEN j J&. door Raoul De Navert (35° VERVOLG.) Vijf-en-twintigsie jaargang nummer 62 5 CENTIEMEN ■BS" Zaterdag 29 Maart 1919 Drukker-üilgaver: J. Van Numel-De Genot. Bureelen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst." In België en bijzonderlijk te Brussel, te Lalst en in talrijke andere steden, draagt oen op de borst gespeld, het kenteoken van iet H. Hert, omringd van de vaderlandscho Iriekleur en met hel opschrift H. Hert van fezus, hoop ea zaligheid van België. Waarom draagt mm dit zinnebeeld Omdat onze soldaten het droegen in den tnjd en thans nog met fierheid tusschen lonne eoreteekens tellen. Omdat oütelbare lurgers bij de bondgenooten het dragen. De leniioid van het zinnebeeld moet aan allen de elijksleramigheid en de overeenkomst des lerteo veropenbaren. Eén teeken, Óen hert 1 Waarom is het H. Hert een techen van ,eil t Omdat God dikwijls de redding en de sgepraal aan een teeken, die de aitdrukking 'an bet geloof der menschen was, toestond. Het waa wel het kruis dat Gonstanlinus M zijne legioenen zegevierend van de boor- van den Rijn tot de boorden van den 'iber bracht, hem tot keizer deed uitroepen. Hot was nog het kruis dat de Kruisvaar- !ers op de schouders droegen, toen zij met len kreet God wil het Jeruzalem be- Deesterden. De H. Joannes Capistranus wierp de ürkache legerbenden terug, piet zijn banier lie den naam van Jezus droeg. Eu was het liel met haren standaard, waarop de woor- len -. Jtezus f Maria schitterden, dat Joanna l'Aro Frankrijk verloste uit de klauwen ijner vijanden Leo XIII heeft gezegd Êen nieuw roddel ijk teeken van hoop en van zege biedi lich aan onze blikken, 't Is het Goddelijk Jert met zijn vlammengloed 1 In Hem moe eü wij al onze hoop stellen. Overal werd m zinnebeeld vereischt, eon teeken van oderwerping en van tucht I Oreral moeBt len God erkennen en het menschelijk op- iclit met de voeten treden. Wtfl beteekent dit zinnebeeld Hot vat samen, alles wat wij moeten elooven, alles wat wij moeten doen Het preekt ons van do liefde ven God, van wat lij van ons verwacht Mijn kind, zie hoe u bemind heb, schenk mij wederliefde Het herinnert ong hoe de Goddelijke laligmaker op eene wonderbare manier Kerk is ter hulp gekomen, en inde •eropenbaringen van Paraj Ie Mo n iel tego- ijk ons Zijne liefde heeft blootgelegd en de ohuldige wereld eenen uitersten genadeblijk wtt geschonken. Hoe zullen toij het dragen Neen, zeker niet om anderen na te doen naar wel, omdat wij alzoo onze innige ge 'oelens willen belijden 1 Zoo hot baald van iet il. Hart zichtbaar op de borst dragen, is ene daad van geloof. Het beteekent hulde trengen aan den Koning der liefde, openbaar jjne reohten, zijn algemeen koulngnchlip irkennen en doen aannemen. Het is eeno laad van eerherstel. Onze laffe vreesachtig- leio, onzo feitelijkë godsverzaking heeft te ang geduurd Het is nog eene daad va i betrouwen, ezas heoft zijne rijkste zegeningen beloofd lao lien, dio zijn Goddelijk Hert of het zio- tebeold ervan verceren. Wij gelooven het 'astolijk. Algemeent hulde aan Christus-Koning. Jssus vraagt aan alle volkeren, dat hunne [eloofsbelijdouis en Zijn beeld in de plooien üd 't nationale vaandel wappere I Dat het beeld van Jezus' Hart prijko h België door Eenigon zullen het niot ers'.aan; vrijdenkers zullen ermede spotten. Pij bekreunen er ons niet om. Kinderen in hét katholieke België, wij zullen niet erg-en dat de godsvrucht tof het Aller 3'Sto Hert van Jezus het heil der wereld Wie een Koning bezit, roemrijk in woorden en in daden, die gebruikt zijnen naam, zijne beeltenis op duizend verschil lende manieren: Zij prijken op geldstukken, op vlaggen en triomfbogen. Jezus is onze lerende, roemrijk regeerende Koning. Bedienen wij ons van zijnen Naam en van ziju H. Hert 1 Aan Hem, onze hulde immer eu overal H. Hert van Jezus, ons toekome uw rijk H. Hert van Jezus, bescherm België Düon het ongeduld maakte er hem thans iiia geheel ongevoelig voor. Zijne oogen ?eu slechts één beeld, dat met meer dan 10 ine-lans verlicht, alleen den tol van o bewondering vroeg. Het was het teeid der goliefue Blanca, die hij weidra zou wederzien. ïanguy had te Rennes de rechten en do BKiit nes konings met vurige welsprekend- *i togen de aanmatigingen van het paria- Qent in bescherming genomen. Het gezicht an den vooruitgang die de denkbeelden van tylioid en gozags verguizing in zijn dierbaar frankrijk maakten, had hem met schrik ;eslagen, met droofhaid vervuld. Zijn :araiüwr was geheel dat van een Bretonsch (talman. - God en Koning 1 - dus luidde zijn levies. Vreedzaam van aard en een minnaar 'an het intieme huiselijk leven, wist hij er lioh met mannenmoed aan to onttrokken, eu lis do krijgstrompet schetterde zou hij als Ie dapperste strijden, en zijne vuist niet paren, wanneer de degou in zijne haudeu »erd stuk geslagen. Tanguy beschouwde den adeldom meur als iene roeping, die plichten oplegt dan als ene eer. Nooit zou hij een der voorreobten lebhen afgestaan, aan dien stand verbonden; och dit geschiedde niet uit ijdelheid, maar ofc ondor den invloed der ridderlijks tradi- Een policiekommissaris verpletterd te Jcmappes Woensdag morgend werd M. Jottard, po- lioiekommissaris te Jemappes, op de presi dent Wilsonlaan, door oen automobiel van het Engelsch Rood Kruis omvergeworpen. De man werd met geweld tegen de straat- steenen geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Een geneesheer kwam hem in eens nabu rige woning verzorgen en deed hem daarna naar het gasthuis overbrengen. Zijn toestand is hopeloos. IN DE KAMER ONS BUDGET Wetsontwerp der nieuwe belastingen M. DELACROIX (Minister van Financie) bestijgt de tribune en legt, onder de meest gespannen aandacht der Kamer, volgende verklaring af Ik heb de eer ter Kamer het algemeen budget voor 1919 neer te leggen. Dit geschiedt met de grootste openhar tigheid. Wij zijn aan ons volk, dat het bewijs heeft geleverd van kr&ohtdadighoid eq moed, de gansche waarheid verschuldigd eu wij vertrouwen er in dat hét zielssterkte genoeg bezit om den toestand onbewimpeld in hel aangezicht te zien. (Zeer wel 1 op alle banken.) En doze toestand is de volgende ons algemeen budget sluit op een defioiet van meer dan 600 millioen op een budget van 1,145 millioeo. De redenen daarvan liggen gedeeltelijk in het ontbreken van inkomsten wat betreft spoorwegsn, posterijen, telegrafen, gedeel telijk in de nieuwe noodwendigheden die onafscheidbaar zijn van den tijd. Voor dit eerste budget moeten wij de hulpmiddelen in ons zelf zoeken. Daarom stellen wij verschillende nieuwe belastingen voor, namelijk op het totale inkomen, op rechtslreeksche erfeuissen, op do tabak, op het bier, op den alcohol. Wij verhopen bij dit laatste hot middel gevonden te hebban om voorgoed deze plaag uit ons land te weren. (Leveudige toojuiohingen.) Deze ontwerpen hebben gematigdheid' tot basis het is eene evolutie die trod bóudt mot de gebeurteniosen. Wat nu het likwideeringebudget van den oorlog betreft, dit komt ontzettend voor. Hoe zeer wij ook in ons zelf naar bronnen van inkomst zoeken, toch kunnen wij er do 10 milliarden niet vinden die ons ononlbeer lijk zijn. Het gaat hier om ons nationaal beslaan. Van onze Bondgenoolen, die thans de edelmoedigheid zoo ver drijveu den over wonnen vijand te bevoorraden, hangt alles af in dit opzioht. Onze levensmogelijkheden zijn afhankelijk van do vervulling der be loften die ons gedaan werdeD. Ik hoop met vertrouwen te mogen zeg gen die vervulling zal gesohieden. (Lang durige toejuichingen.)* Qe financieels ontwerpen van het gouvernement M. Delacroix heoft de vertegenwoordigers tien. Thans, nu hij eene dier verplichtingen, met opoffering zijne dierbaarste neigingen had vervuld, verlangde hij ook met des te meer vurigheid naar zijne tehuiskomst. Iu de beslommeringen voor zijn vorst liajl hij nauwelijks den lijd gehad het gemis van zijne Blanca te gevoelen op dit oogenblik echter scheon het hem dat zijne afwezigheid schrikbarend lang had geduurd. Hoe meer hij Coëtquen naderde, hoe ge lukkiger hij zich gevoelde. Een jongen geitenherder, dien hij op zijn weg zag, wierp hij eenen gouden dukaat toe. De knaap teekende zich met een kruis, en liep toen weg zonder het geldstuk aan te raken. Hoe jammer voor den jongen, dat hij het niet gezien heeft I dacht de markies. Eon weinig verder teekende de magere gestalte van Jeanne la Fileuse zich op den weg af. Tanguy kende hare armoede en hare fierheid. Hij wilde haar niot door eeoe almoes vernederen, en toch goed doen daarom nam hij een gouden louis uit zij no beurs, en wierp dien iu haren schoot, terwijl hij zei de Bid voor het huis van Goötquen, Jeanne 1 'l Is in Brelagno niet zeldzaam, dat men artne lieden osn geldstuk geeft, opdat zo eenige gebeden verrichteu of zelfs een pel grimstocht der intentie van den gever zouden ondernemen. Jeanne stond langzaam op, knielde op den grond neder, en bad met luider slem der dagbladen bq zioh ontboden en hen eenige uitleggingen gegeven over do bs- grooting van 1919 en over de belastings ontwerpen, welke door hem in de Kamer neergelegd werden. Dezo begrooting bevat twee deelen Het eerste betreft de voorziening der gewone uitgaven van het jaar, beluopsnde tot 1.100 miljoen frank het is de begrooting vau het gewoon bestuur. Het twe 'de deel heeft betrok op de buitengewone uitgaven,hetgeen da minister noemt de likwidatie van den og. Deze belcopt lot ongeveer 10 mil jard, of juister 9.679.087.234 fr., 't zij 5.853.796.805,44 fr. voor de begrooting van het loopeude jaar en 3.825.290.429,45 fr. achterstallige uitgaven. In deze som zijn begrepen de vergoedingen te betalen aan degenen die door den oorloL alles verloren, aan de gemeenten, aan de «Gommission for Relief in Belgium*, enz. Wanneer deze som zal vereffend zijn, zullen nog enkel de schadevergoedingen te betalen zijn en deze wordon door de oorlogs vergoeding betaald. De ontvangsten in de begrooting van 1919 voorzien, bereiken slechts eeno som van ongeveer 700 miijoea. Het tekort zal dus gemiddeld 500 miljoen zijn, cijfer voor zien door de Vredesconferencie van Parijs, voor de drie eerste begrootingsjaren, na de vijandelijkheden. Om dit deficiet te dekken, neeft de minis ter gedacht dat het wenschelijk zou zijn in het land zelf de noodige inkomsten le vinden en hij heeft dus wetsontwerpen neergelegd op de inkomsten, op de erfenisrechten, op den alcool, op het bier en op don tabak. De belasting op het inkomen, welke de persoonlijke belastingen zou vervangen, zal een persoonlijk karakter hebben. De totale inkomsten zullen berekend worden tusschen 5 en 15 maal de huurwaarde. Het deel der inkomsten de 100,000 fr. overtreffende, /.al met 8 por honderd belast worden; de mindere inkomsten zullen belast worden met taksen welke met 1/4 per honderd zullen vermin deren tot 2 per honderd, met een belastbaar minimum van 500 fr. inkomen. Het wetsontwerp voorziet bovendien eene vrijstelling van zekere inkomsten en eene vermindering wegens familielast, op do in komsten beneden de 15,000 fr. De belasting op de erfenisrechten is zeer uederig opgemaakt. Zij treft de reohtatreek- sche erfenissen, klimmend on trapsgewijs. Zoo zal men betalen in rechte lijn tusschen 1 p. h. en 2 p. h., dit laatste boven het mil lioen tusschen echtgenooten zonder kinde ren 2 p. h. tot 20 p. li.; tusschen broeders en zusters 5 p. h. tot 13 p. h.; tusschen ooms neven 6 p. h. tot 15,50 p. li.; tusschen grootooms en kleinneveu 7 p. h. tol 18,20 h. en voor alle anderen 10 p. h. tot 26 h. -^Yöor^de belaB'ing op den alkool, voorziet wet het algeheele en volstrekte verbod van verkoop. Verkoopt do drankslijter er toch, dan wordt zijn huls onmiddellijk ge sloten. Nieuwe drankslijterijen mogen niet meer geopend worden. De houders van draiikslijterijoQ mogen voor hun persoonlijk gebruik 4 liters in huis hebben, doch niet in drankslijterij zelf en niet meer dan vier liters. De rechten op den alkool zullen 400 frank per iiektoliter bodragen. Voorden ingevoeï- den alkool zullen zij 450 fr. per hoktoliter bedragen aan 50graad en voor iedereu graad meer, 9 frank bij. Likeuren in flesschen betalen 9 fr. per liter. Voor dranken bereid met droge druiven, 20 per honderd taks evenals voorde vreemde wijnen, kunnende geraugsonikt worden onder de gealkoliseerde dranken. Gewone wijnen vallen niet ouder toepas sing der wet. Dit moet door bijzondere De profundis clamavi ad teDomine J Óoëtquen hoorde hel overige uiet. Arm oudje I zeide bij, zij bidt voor mij no voorouders, en ik bedoelde dat ze de homelsohe zegeningen voor rajjne dierbare levenden zouden afsmeeken. Eindelijk had het rijtuig den vijver be reikt de bruggen dreunden onder den hoef slag der paarden. Maar hoe! de bedienden toonden volstrekt geen overhaasting. De kamerknecht was vrijlinksch nadat hij vooraf zijnen heer op zich had laten waohteu. Do voetkneohten waren niet op hun gewonen post. Mea zou z^d hebben, dat het kasteel van Coëtquen door een toove:.aar in slaap was gedompeld. Deze zonderi' o ontvangst maakten een onaangename^ indruk op Tanguy maar hij was te zeer vervuld mot eeno gDdaohte, om er zich lang bij op te houden of er zioh re kenschap van te laten geven. Hij sprong uit zijn rijtuig e.« besteeg hét perron met licht te begrijpen spoed. Op het oogenblik dat hij den trap wilde opgaan, verscheen Florent op den drempel van de groole zaal en wierp zich driftig iu zijne armen. Dit onthaal verwonderde Tanguy meer dao het hem verblijdde hij liad liet niet bij Florent gezocht. Hij omhelsde evenwel zijn broeder, die hem in de zaal medetroonde. Hier ontmoette hij Gael. Met het hoofd uvor een hoek gebogeu, schoen hij aanvap. kelijk de aankomst van Tanguy uiet te be merken toen lnj eindelijk opzag, nadérde tolwetteo geregeld worden. De belasting op het bier wordt verdubbeld, 't is te zeggen dat de taks van 1 osnliem per liter op 2 centiemen gebraobt wordt. Eene zekere hoeveelheid alkool zal toegelaten worden, ten einde de kieren aangenamer te makenen het alkooldrinken te vervangen. Eindelijk komt ook de tabak. De uitheem- sciie tabak wordt belast op 50 0/q van de waarde en op den iniandschen wordt een taks goeteld van 80 osntismen per kilogram. Al deze ontwerpen zullen eerstdaags in de Kamer besprokoD worden. Voor de stokerijen zullen bijzondere maatregelen genomen worden. Deza wefke gedurende den oorlog niet gewerkt bobben, zullen eone vergoeding ontvangen, en thans iiijverheidsalkool mogen stoken. De andere wordon aan hun lot overgelaten... 2° de noodzakelijkheid om fMOlfdertijd eene overeenkomst inzake de grener^g&ling van Italië voor te bereiden. Volgens de Temps schijnt er raogei.'jklieid te Lestaan, om beide conventies gerold te hebben, binnen 14 dagen, d. w. z. binnen den termijn aangeduid door de heeren Clemenoeau, Wilson en Orlando in hun brief aan den heer Lloyd George. De Duitsohers weigeren sofiepen te leveren Do Lokal Aazeigor meldt, dat te Hamburg eene vergadering van zoeiiéden gehouden word, waarop het besluit gestemd werd, te weigeren de handelsvloot af ta leveren alle scheepslieden werden uit- genoodigd, de scheden te verlaten. Ooodalijk viiegon^sfu>s De Gorriere deila Sorra verneemt uit Triest dat een watervliegtuig, waarin prins Aymond, zoon van den hortog van Aoste en luitenant Pierotti hadden plauts genomen, vópr den dijk omgeslagen is. De luitenant Pierotti was uit Venelie met zijn vliegtuig vertrokken, om prins Aymond naar Triest te brengen. Het toeetel is in zee gestort.Een uaketboot, dienst doende tussohen Triest en Capo d'Istria, heeft da beide vliegers opge- vischl en naar het gasthuis van Triest over gebracht. Luitenant Pierotti was erg gekwetst ea is kort nadien overleden. Prins Aymond ook gevaarlijk gewond. Volgende olficieele raededeeliug werd gis teren gedaan De opperste raad der Verbondenen ver gaderde dezen namiddag van 3 tot 7 ure. n Eene gedachten wisseling had plaats over don militairen toestand in Galioie. De raad stelde zich 't akkoord over berispingen te richten tot de legers welke voor Lemborg tegenover elkaar staan. Do tegenstrevers worden verzooht de vijandelijkliedsn le sta ken, mits zekere voorwaarden. De raad hiold zich vervolgens bezig met de Westgrens van Polen en hoorde 't veer slag der Kommissie der Poolsohe kwestiën.» De kommissie ad hoe heeft onder voorzitterschap van den heer Gompers eene vergadering gehouden. De 8ubkommiS8ie, belast met de oplossing der moeilijkheden, ontstaan door de uitleg- ging der internationale arbeidsovereenkom sten in betrekking tot zekere bondsstaten, heeft haar verslag uitgebracht. De voorgestelde oplossiog verwierp dè goedkeuring der kommissie. Deze heeft vervolgens het ontwerp-overeenkomst der Engeischo delegatie, waarbij een bestendig organisme en een internationale arbeidsdo- legatie in 't leven worden geroepen, defini tief aangenomen. Het ontwerp zal aan de Vredesoonferq^tie voorgelegd worden. Vervolgens neeft de kommissie het onder zoek voortgezet van de arbsidsbepalingen, die zij aan de Conferentie wenscht voor te stellen, om in het vredesverdrag opgenomen te worden. Volgens de Tempsis men gisteren in den loop der beraadslagingen tusschen de regee ringshoofden, op twee voorname punten tot overeenstemming gekomen 1° de noodza kelijkheid om binnen den korist mogelijken tijd de overeenkomst uit te werken, die aan Duitschiand moet opgelegd wordeu, en die bepalingen zal bevatten aangaande hetleger, de vloot, de luchtvaart, de territoriale en financieeie kweBtiën en den Volkerenbond; hij zija broeder en reikte hem zijne hand die koud was als marmersteen. Ik ben gelukkig u te zien, broeder, zeide Tanguy. Men denkt dat het weinig te boteekenen heeft, acht volle dagen ver van de zijnen door le brengen o, geloof er niets van Alles lokte en trok mij hier heen.. Ik ben bepaald geschapen om een landedelman te-zijn. Doch, thans ga ik mijne Blanca omhelzen. Gij zult haar niet aantreffen, antwoordde Florent. Is zij uitgegaan vroeg Tanguy met de uitdrukking der bittersto teleurstelling. Och 't is mijn eigen schuld. Ik had haar van mij De komst moeten verwittigen. Maar zij zal niet lang meer uitblijven de tijd voer het avondeten nadert, en 't wordt huiten kool hare gezondheid... De twee broeders zeiden niets. De markies he?iel dit zwijgen niet ^oor de eerste maal bemerkte hij op hun gelaat 6ene ongewone bleekheid. Blanca, vroeg hij, waar is Blanoa Ik heb hot u gezegd, zij is niet te Coët quen. Er is haar een oDgeluk o verkoraen 1 riep T«*nguy uit gij verbergt r^ij de waar heid Wat beteekent al 'ii9 torughou öendhoid waarom wendt ge uwe oogen af zegt, is Blanca ziek Antwoordt dan toch ziet gij niet dat ik van ouguduld sterf Florent omarmde zijn brcedor hartstoch telijk. (Vervolgt.) Drie roemrijke gedachtenissen Drie roemrijke gedachtenissen ^rdieuen voor immer in eare gehouden to worden het uitbreken van den oorlog, de heldenmoed onzer soldalen, en de bijzondere bescherming des Hemels die ons de overwinning gaf. De oorlog zal telken jare in al de paro chiën herinnerd worden door het luiden der klokken, den 2 Oogst 'a avonds, op liet uur van het Angelus. Dat klokkengeluid zal eveneens het gelukkig behoud onzer klokken en kerkorgels herinneren. Elk jaar, zal er op een dor eerste veertien dagen van November in al de parochiale kerken een plechtige dienst gecelebreerd worden voor de zielsrust van al dezou die in den oorlog, in de gevaugonisaen, in de con centratiekampen hun leven offerden voor het vaderland. In de kerken zullen in steen of marmer de namen gebeiteld worden der pa rochianen voor het vaderland gevallen. In deKathedraal zullen op eenen grafsteen al de namen vermeld worden der priesters en seminaristen van het bisdom, slachtoffers van den ooriog. De zegepraal den 8 December, dag op welken de eerste maal in 1868, en eene tweede maal in 1918 Belgie door zijne bisschoppen aan het'H. Hart van Jezus werd toegewijd, zal de bijzondere boschenning des Hemels, die ons redding bracht, door een plechtig lof herdacht worden. EEN EN ANDER De italiaansc'ne minister van zeewezen schonk aan Mgr Lafontaioe, kardinaal van Venetie, hot oorlogskruis. Deze kerkvoogd, zoo ieyerig en aan zijn volk verkleefd, verliet nooit zijne bisschop pelijke stad. Te midden en mei de modehulp zijner geestelijken beurde hij de Venetianen op en stortte hen moed in. Bijgestaan door zijne welsprekendheid en door de kracht zijoer persoonlijke overtui ging, verdubbelde hij den geestdrift der bevolking en schonk ze volle vertrouwen on verzekering voor wat de oindo ver winning der italiaansche en verbonden legers betrof. Bisschoppen, pastoors, paters en tutti quanli stonden binst don ooriog toch overal op de bres en waren onder de moedigste» te rekenen. Maatregelen met wisselwerkende kracht tusschou Frankrijk en Bslgie, aan gaande de oorlogsschadevergoeding, zullen getroffen worden. De wetten zijn nog niet aangenomen in geen van beide landen. Wat de vaslstelliug eu de schatting der schade betreft, kunnen de Belgen zich i» Frankrijk wenden tot debevoegao kantonale kommissiën. Wie meer inlichtingen verlangt richte zich tot de Minislorien van Ekonomi- sche en van Buitenlandsche Zaken- Luik opent eene inschrijving om Cle- rnence.iu met een kunstgewrocht eu Focii meteen eeredegen te beschenken.Doet maar op Luikenaars, ge kent uwe wereld. De meier van Enghiou bij Parijs heeft een herinneringsplaat op ieder der huize» waar een gesneuvelde woonde, doon plaat sen. Wel gehandeld. Zoo zal men ook ia Belgie en in 't 1»ijzonder in Oost Vlaanderen te werk gaan. 't Is een voorstel vau Z- Em. Mgr Seghers, bisschop van Gent, om binnen of buiten de kerken de namon der gesneu velden en in ballingschap overladen werkers en Lurgers to melden aan de uag9slachten. Daartoe zullen zij niet alleen iederen Zondag vóór de parochiepreek van den kansel afgeroepen worden, maar jaarlijks gesohied or een lijkdienst tot huane zielelafenis in iedere .kerk. De minister van Financen heefi ver klaard dat de Fransche en de Engelsche pasmunt waarmud*) wij thaus oversuoomd worden,'geon wettig betaalmiddel zijn. Het Vatikaan zou aan de Kanselarijen der Verbondenen, als diplomatise::o nota de redevoering ran Benedictus XV in 't laatste consistorie uitgesproken, overhandigd héb ben. De Kardinaal Ameste van Parijs word golasi om dit aan Glemenoeau te -beetellen* De Roomsohe Katholieke Kerk en haar zienlijk Opperhoofd is immers van tel. De Westminster Catholic .Federation heeft een plan aangenomen, wieus ontwerper Mgr Bourno, Uardrnaal en aartsbisschop van Londen is. Mon zal een overgroot gobouw oprichten nevona de Loridansohe hoofdkerk o..: tot ceir r van die katholieke t werken van Engeland* hoofditad to dienen.

De Volksstem | 1919 | | pagina 1