De Koning en de luchtvaart Krijgsraad van Oosl-Vlaanderen Nog een siachtofier der Duilsciiers VSjf-esi-iHfssstjgste jaargang nummer 69 Zondag 3Üen taaaueaEj 31 Spaart S9I9 33A.G Ij J&- 33 Onze Diamantnijverheid ENGELAND De nieuwe betastingen Vóór bet Haogerhaf JEene erge ontploffing Landbouwersbond van Oost-VI. O CENTIEMEN Drulilcer-TIitcrever: J. Van Nuffiïl-De Gendt. Rurcelon Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.' Nog niet lang geleden... stoelde eenige jaren... een der machtigste keizers der n-orold koesterde het-edel moedig gedacht den bouw van een vrcdostempel te doen optrekken. Allo landen kwamen er tusschen... men verzamelde belangrijke geldsommen, men loofde opzienbarendokampstrijden uit en stillekeus aan kwam het paleis uit den grond gerezen; grootseh en statig, want; het moest dienen tot schuilplaats der plechtige debatten die voor altijd den oorlog onder de mem sclien gingen beletten. Nu, o heimelijke spotternij der we derwaardigheden, het opbouwen des 'vredeslênipc-ls was pas geoiiuligd of do gruwelijkste oorlog die ooit het monschdoin teisterde, brak los. Op oenen treurigen herfstavond zat de keizer aller Russen, in eanen kel der met vrouw enkinderonopgeslolen, hij werd mét bajonetsteken doorkerfd, een gansche nacht liot men hem ster vend liggen, on 's anderendaags bij 't krieken van den mórgend word hij ter dood gebracht door eène bende gespuis dat in het ondcraardsche aller volkoren en in de scliaduwe aller be schaving standvastig op loer ligt, Z- Nu, in dezon Yredestempel is men vaardig, om cene tweede maal te ze telen. Ieder volk gevoelt de gewich tigheid dor zaken en sedert zes maan den hebben allen hunne voorzorgen genomon. Op heden kunnen wij beslaligen de ambtelijke voorstellingen, het onder zoek der geloofsbrieven, de voorloo- pige ontwerpen,do tentoonstelling der standpunten, de kunstmatige raadslie den,-Üo howijstukken, de beraadsla gingen, liet opzoeken der wederzijd se 110 ov er e e 11 k om s te n Dezo maal nog, wil men kost wat kost den schrikkelijke/) geosol kort wieken opdat hij ons niet meer zoude teisteren en met dat doel zoekt men voor iedere natie liet kleed dal haar best past, te snijden. Doel» zoowel als de verwikkelingen der steden geen geluk bijbrengen, zoo min zullen de nauwkeurigste voorzorgen der afge zanten lot niets baten, indien men dozen, in wiens handen het lot der volkeren rust, niet uitnoodigt. Want ieder mensclj, met zijn drif ten, beproevingen,begeerten, afgunst, gramschap en wat weet ik nog, is cene baar van dien levenden oceaan die men gisteren nog liet Mtnsclidom noemdo... die men morgen den bond dei natiën zal heelen, maar die immer uit dezelfde zoo gauw ontstelde en veranderlijke wezens zal bestaan. Om dezon Oceaan gedurende zijne vreesdijke stormüren -te bedaren zal men altijd de tegenwoordigheid eg liet gebaar van Dezen, welke paal en perk aan de woede der golven stolt, moeien inroepen..., Zelfs dan wanneer Hij nilgenoodigd is, wordt de vrede somtijds onzeker en dit is do hittere droefheid des Heeren. Want hoe zal men zeker zijn den oorlog te vermijden... indien hij onophoudelijk en terzelfdorlijd in en rondom'ons, ons beloert en bespiedt! Zoolang er op aarde twee mannen, eeue vrouw en een gouden muntstuk zullen beslaan, zal den oorlog immer mogelijk blijven. God, alhoewel God, zou het hier op aarde niet kunnen be letten, want Hij schiep ons vrij en Hij begeert dat we vrij blijven, 't Is bet geen wat de bezorgde wensch van de Vaderons uitlogt Uw wil geschiede op aarde als in den hemel Eilaas!.., Er bestond... en er zal tot liet einde der eenwen eenen af grond bestaan tusschon liet verwezent- tijken van denzelfdén wensch in de twee versclullige vaderlanden, in dit der vrijheid en in dat waar wij na het Eeuwige schoone aanschouwd te heb ben niets ol niemand meer zal vermo gen iels »it te oefenen op ons willen O boe schoon zou inde oogen der men- sclien van de toekomstige geslachten, de burger niet zijn die, vooraleor aan de groene tafel der monschelijko be raadslagingen te gaan aanzitten, de oogen op den Christus, den Prins des Vredes zoude slaan en dan zich wendende tot don vertegenwoordiger van Christus op aarde, deze oenvoudi- ge woorden, uitdrukking der nauw keurigste wezenlijkheid zoude toe sturen. Het uur is gewichtig onder de ge wichtigste. In naam aller volkeren stuurt eene ofpciee.le smeeking tot God voor ons... Wij gaan het beproeven vooruit '3 ierten, doch IIij is de Weg!. Wij gaan stamelen... doch 11 ij al leen bezit de woorden van het eeuwig leven. Wij gaan, arme dutsen die we zijn het gebaarden menschelijhc erbarming schetsen... Hij alleen kan het lot eene alomvattende liefde uitbreiden 1. Welke weerklank zou zulk gebaar in de wereldgeschiedenis niet vinden Hoe eerbiedwekkend zou die, blad zijde onder alle bladzijden niet gere kend worden Hoe zou die man niet klimmen, in do bewondering van hot puiksto der monschen Iloe zou terstond, die bijeenkomst niet veranderen Hoe zouden 'do vensters zich niet openen en er overvloedig do goede lucht der volle zee niet binnenlaten... 'Men was er heengotogen met centi meter én vergrootglas o:n de wereld kaart met moeite in stukken te snijden en te verdedenDan zou zij als bij ooverslag, gezien do ongedwongen heden der wedefzijdsche inwilligingen, en toestemmingen tot stand komen. Men kwam er op af «oor het monscbe- lijke... en 't zou 't goddelijko zijn dat zou aan die vorstanden en harten ontspringen. En, nog veel meer en dieper dan de lichamen, zou mende zielen treffen en laken. O ja, hoe schoon zou die man zijn Hot gevaar ie evonwel niet gausch ver dwenen, want zekeren Oppeniieiiner, van Diiitsciion oorsprong, hevft te Brighton grooto werkhuizen opgericht, alwaar eenige Belgische en ïtoüaudsclie diamantslijpers, aan 300 vermiokie soldaten hot alijpeo en klieven aanleeron. Oppenheimer heeft zijne plannen gemaakt voor cono fabriek, welke 2000 werklieden zou tellen. To Birmingham is eene andere diamant slijperij aan '1 werk. Itaar is hel ooit Oos tenrijker, zjkere.n Braudös, die er het werk aanleert. Te Antwerpen zijn 9000 diamantbewer kers aan den arbeid. Patroons en werkliedon hebben ziclt 't akkoord gesteld betrekkelijk de loooon. Dezo zullen van 90 tot 150 l'r. per woel; bedragen. Volgens bevosgden ware bet voor do diamantnijverheid hoogst wensm.olijk, dat do Poolscho patroons, die in Holland ver blijven en om zoo te zeggen de monopool hebben van den handel, naar België konden terugkeeren, doch, naar hot schijnt is er te Antwerpen cene betooging op touw gezet, om hen zulks te dosn verbieden. Want God alleen is groot, en deze insgelijks zijn slechts groot die Hem erkennen. Immers défnonsch wikt doch God schikt. Do mensch houwt do stad met hare kunslatigheid traagzaam en met veel moeite... door een enkel woord en al spelende, schijnt God do wijde wereld en den grenznnloozen hemel te schep pen. Hij maakt den dageraad in de natuur en ook den dageraad der vol keren. Hij gebiedt aan de zee Hier aan dit zandkorreltje zult ge blijven staan... en aan de on wenteling roept Hij toe Verder zult ge niet gaan... En indien God die ons door zijne liefde en zijne macht omvat... die in het binnenste van ieder bert bemind of gebaat wordt.,. God die de keizer rijken tot stand brengt ep te nietdoet.. indien dezen al niet ootmoedig wordt uitgenoodigd en verzocht door dat niet die we zijn... ...Alsdan,hoe ernstig de schijn ook weze, hoe langdurig de debatten en onderzoeken ook zijn... boe krachtig en machtig de verstanden en de har ten, 't is in 't zand dat de staatsman nen, ernstig zooals zo alle zaken ten uitvoer brengen, opschrijven bet woord, «VREDE», goddelijk woord, dat slechts eene beteekenis heeft, en dat slechts vruchtbaarheid te wege brengt, tenzij het de weerklank is van het eeuwige Woord dat in het hoogste des Hemels weerklinkt (naak P. l' Ekmite) «Cl. Do terugkoop der Anlwerpache diamant bewerkers, die zich in Duitschland oevondon, is zoo goed al3 geëindigd. Nog slechts eeni- gen bevinden zich ouderweegs. Ook het gevaar, dat Eogeladd zich van onze diamantnijverheid zou meester maken, ia veel geweken. Eene verklaring van M. Wilson President Wilson heoft gisteren uitleg gegeven over de redenon welke de Kommis sie der - tien aangezet hebben, eenige zittingen to boudon, welk enkel doorWilsou Clemencesu- Lloyd George en Orlando zouden bijgewoond worden. Alles wat onder dat viertal besproken verhandeld is, zal nu in de Kommissie der tien opgehaald worden. Do Natiën bond Parijs, 27 Maart. (Havas). Do Kom- misaio - ad hoc is gisteren onder voorzit terschap van president Wilson bijeen gekomen. Zij heeft don heer Orlando, baron Makino, generaal Smata en kolonel House benoemd lot leden dor Kommissie, dio zich inel de keuzo van een zotel voor den Bond moot bezig houden. Vervolgens beeft de Kommissie het onderzoek der voorgesteldo wijzigingen van 't ontwerp, «en einde-ebracht. Lord Cecil, do hear VdKizelos en kolonel House zullen de kommissie vormen, beiast met de taak om do redactie vair hot ontwerp te uerzien. Zoodra d» herzieningskommissie met haar verslag gereed is, zal do kommissie weder bijeen komen. Haar Parijs M. Schall, miniatorieeie ambtenaar en M. Lersner, gezanlechapsekretaris zullen de Duitscho linaucieule afgevaardigden, die naar de Vredesconferoncie van Parijs gaan, vergezellen. Om do telefonische betrekkingen met Berlijn te verzekeren, zullen de kabels BerlijnSpa aaneengekoppeld worden. Wat DuitscnfancJ zal vragen Graaf BsrnstorfF, de gewezen Duitsche gezant t6 Washington, heeft verklaard dat do Duitsche afgevaardigden ter vred6sco:i ferencie, volgendo eischen zullen stollen. 1® Teruggave der Duitsche koloniën 26Eerbiadigen dor volkenkundige grenzen; 3° Vrijheid in het beslissen der nationa liteit. Graaf Bgrnstorff voegde er bij, dat Duitschland herkent schadeloosstelling ver schuldigd te zijn aan Frankrijk en Bolgie on to dien einde waarschijnlijk eene belang rijke leening zal vragen aan Amerika. De Poolsche kwestie Een ultimatum aan Quiischiand Daar Duitschland bloef weigeren de Poolsche troepen te Danlzig te laten ont schepen, hooft do Entente een ultimatum gezonden aan Duitschland. Indien geen toelating gegeven wordt tot ontschepen, zal de wiipenslilstaud verbroken worden. Duitschland heeft geantwoord, dal het do ontscheping wil bevoordeeligen te S'.ettin, Koeuigsberg, Memel of Libau. I»-'«mijj Het .accijnsrecht op den in het Rijk ver vaardigden brandewijn, wordt geheven van do voortgebrachte hoeveelheden flegma's'of alcohol, op voet van 400 fr. van 50 graden sterkte. Geene hoeveelheid flegnn's of alcphol mag uit do stokerijen, distilleerderijen of openbare stapelhuizen, worden uitgeslagen dan krachtens eene toelating van den Minis ter van Finaroiën. Wijziging van het toltarisf cn ds aGCijRsrechten op bier en druivensaikcr. Kei tarief der tolrechten wordt gewijzigd alsvolgt Bier en andore gegiste dranken niet af- zoudèrlijlc getarifeerd Op fuet, 40 fr. por hectoliter; op Üosschen, 15 fr. per hectol. Hot bedrag van den accijns op het vervaar digen van bier, vastgesteld op 20ceutienion per aangegeven kilogram meel. Het bedrag der afschrijving van jden ac cijns op ibier en azijn, uitgevoerd of opge slagen in openbaar stapelhuis, gesteld op 2,50 fr. per hectoliter, wordt gebracht op 4 fr. per hectoliter. Het bedrag van liet accijnsrecht op het vervaardigen van druivensuiker, wordt vast gestell op 80 centiemen per hectoliter, in suiker omgezet en van zuur gereinigd, maar ongi-fiUreerd sap, hebbende oen graad dicht heid bij do temperatuur van 17 1/2 graden van den honderddeeligen thermometer. Onverminderd do rechten, opvorderbaar uit hoofde der vervaardiging van de suiker, is per 100 kil.- een aanvullend accijnsrecht verschuldigd a) van 20 fr. voor do suiker gebruikt bij liet vervaardigen van bier, en b) van 10 fr. voor de suiker, gebruikt ter vervaardiging van invertsuiker. Eena afgevaardiging van het nationaal syndikaat voor da inrichting van liet luchtvervoer ten Paleize van Brussel ontvangen Vrijdag avond ontving Koning Albert teu Paleize van Brussel eöno afgevaardiging van het nationaal syndikaat, door oeue greep machtige fiuanciehuizen van 't land gestioht voor de inrichting van het luchtvervoer. Het syndikaat heeft voor doel. aan onze landgonoolon de exploitatie van het lucht ruim iu Congo zoowel als in Belgio voor te behouden on zoo spoedig mogelijk eene machligo luchtvaartnijverheid te stichten. Koning Albert aanhoorde de bewijsvoe ringen ïuet voel belangstelling, vroeg allerlei uitlog van tcchnischen aard drukte den wensch uit dat de vaderlands lievende taak van hel syndikaat alle geweuscht succes mocht hebben. dat men niét spreken durfde of do kerels verdwenen waren, zij waren niet meer te vinden. Eenige dagen later kwamen drie soldaten 'b nachts kloppen bij Dominiquo Rottiors, te Erpeen wilden eronder bedreiging binnen. Rottiers weigerde echter te openen, waarop do kerels vertrokken. 's Anderendaags vernam men dat zij iogist gevonden hadden bij De Ridder, te Erpe. Dogendarmen van Lede, in allerijl verwit tigd, snelden toe en hielden de drij soldaten aan. Hol waren do genaamdon Edmond De Kerpol, van Hofstade, Jozef De Gouvreur, van S1* Maria Ondenhove en Karei Dubois, van Roeselare, drie deserteurs van hot 7® artillerie. Ondervraagd, deden zij weldra volledig» bekontenisson ea de drie ellendelingen wer den ter boBchikking der militaire overheid opgesloten. Thans zijn zij voor den itrijgsraad /or- 4 schenen, die bun ALLE DRIE TER DOOD VEROORDEELDE. Bericht can de Dienstboden Do deftige, christene buitenme:sjes, die te Brussel of in den omtrek in dienst willen treden, mogen zich in vertrouwen aanbieden bij liet bestuur van liet christelijk - Plaat- singwerk derII. ZiU, 120, Huidevetterstraat, Brussel Dit nuttig volks werk, ingericht door do Franciscaansche Derde Ordeliugcn, onder het bestuur der Eerw. Patera Capu- oienen, is geplaats onder de welwillende bescherming Zijner Eminentie Cardinaal Mercier, en heeft de schriftelijke goedkeu ring bekomen der HH. I1H. Bisschoppen van Belgie. Hot werk hoeft voor doet kosteloos i eene goede, winstgevende plaats te bezorgen hij deftige katholieke menschen. De'meisjes welke nog f/Ièt gediend bobben moeten voorzien zijn van oen getuigschrift van den E. II. Pastoor hunner parochie. Men geliove het voort te zoggen. Wijziging van hot fiscaal regiem op den alcohol. De hoofdpunten van deze wijziging, voor het wetsontwerp van de regeering, zijn bepaald Invoerrechten op brandewijn van allo soorten, (per hectoliter), op fust van 50 graden of minder, 450 fr.; op fust voor eiken graad hoven de 50, 9 fr.op ileaschen zonder onderscheid van graad, 900 frank; likeuren, zonder onderscheid van graad, 900 fr. Dranken vervaardigd bij middel van ge droogd o vruchten, 120 fr. Andere alcoholhoudende vloeistoffen heb- bendo een alcoholgehalte van 20 t. h. af minder, 180 fr.; van meer dan 20 t. h. en niet meer dan 50 t. h., 450 fr.; van meer dan 50 t. 900 Sr. In brandewijn ingemaakte eetwaren por 100 kilogram, 450 fr. Buitenlandsche wijn, die meer dan 21 t. b. alcohol bevat, volgt, voor het heffen der rechten, liet regiem van do likeuren. Uit Berlijn wordt gemeld dat de Duitsche nationale vergadering eerstdaags over een wetsontwerp zal beslissen, waardoor de personen, wier houding tijdens den oorlog laakbaar was. of dio hunne polilieko bedrijvigheid willen verreent vaardigen, voor n Hooger Hof zouden verschijnen. Onuer dezo personen noemt men reeds de Keizer, de Kroonprins, Ludondorff, von Bethmann, Jagow en Zimmerman. De moorden van Hofstade-bij-Aalst Voor den krijgsraad van Oost-Vlaanderen zijn de moorderijen van Hofstade opgeroe pen geworden, welke rond de maand Decem ber laatstleden geheel de streek in opschud ding brachten. Varhalen wij in 't kort de feiten i Op Zaterdag 30 November kwam eene werkvrouw, Anasthasie Daelman, als naar gewoonte naar de woning van de weduwe De HaeckfLanckmari, 90 jaar oud. op de wijk Kortenhoek, om er eenig huiswerk te verrichten.De deur was open, doch in huis was er niemand te zien en alles was doodstil. Samoa met eenige geburen ging men zien. Men vond de weduwe De Haeck vermoord to bed liggen, verwurgd, In den kelder vond men het lijk van dan knecht, Jan Van Hecke, 76 jaar oud. Hij ook was vermoord geworden. Diefstal was de drijfveer der misdaad ge weest. De gendarmen on bet parket deden bet onderzoek, men kreeg vermoedens op eene bende nietdeugen, doch er was niets bepaalds te vernemen. Nog was de opschudding door deze wreede moord niet gestild, toen veertien dagen later in den nacht van 13 tot 14 December eene nieuwe dnbbele moord gepleegd werd. Dit maal werd de 76jarige Frans De Sohampho- leer en zijne oohtgenoote, Sylvia Panne- coucke, wonende op de wijk Eeckhout, vermoord gevonden. De man was meteen stomp voorwerp het hoofd ingeslagen, ter wijl de vrouw verwurgd werd. Hier ook was diefstal de drijfveer der misdaad. Uit het onderzoek bleek, dat men in de streek drie soldaten gezien had, waarvan er eene nog eenigen tijd te Hofstade gewoond I had. J De kerels werden opgezocht, doch 't rij In Januari 1917, was een 21jarig jonge ling, Louis V. genaamd, woneode Kerk- veldstraat te Laken, opgeëischt geworden. Hij werd naar Duitschland gevoerd, doch weigerde er te werken. Hij werd dikwijls door de Duitschers op de brutaalste wijzo mishandeld en kreeg ontelbare kolfslagen op het hoofd en in de rug. De arme jongeling werd zoo erg mishandeld, dat hij naar het gasthuis moest overgebracht worden. Toen de wapenstilstand geteokend werd, brachten twee gezellen van V., den jonge ling, die intusschen het verstand verloren had, naar huis. Allo zorgen waren tol hiertoe vruchteloos gebleven. De ongelukkige bleef zinneloos. Vrijdag morgeud moest moeder V7..:, eene boodschap gaan doen en liet uaren zoon eenige oogenblikkon alleen. Toon zij terugkeerde was deze nergens meer te vin den. Een ongeluk vreezonde liep de arme moeder naar den zolder jen vond er haren ougelukkigen zoon verhangen. Spoedig werd de koord doorgesneden en geneeskundigo hulp bijgehaald, doch niets kon meer baten. De dood had reeds haar werk volbracht..... Meer dan 200 gekwetsten Een Amerikaansche auto was te Echter- naoh, (Groot Hertogdom Luxemburg) op df Marktplaats gekomen, om zijn voorraai essence op te doen. Door de onvoorzichtig- lieii van den chauffeur, geraakte de auto in brand. Amerikaansche soldaten kwamoa vau alle kanten toegesneld, zetten do siraten af op de plaats uitgevende en traolilteu do stapelplaats te ontruimen. Daar zulks niet ging losten zij geweerschoten op do vatou essence, een dertigtal om hot gevaarlijk» vocht te doen wegloopen. Eensklaps ontplofte een der vaten. Eene OYorgroote vlam sloeg open geheei uo plaats geleek iu een oogwenk aan eene vuurzee. Al de soldaten en de talrijke nieuwsgierigen werden door vlammen omringd en allen werden min of meer erg verbraud. Het aantal gekwetsten wordt op moer dan 200 geschat, waaronder z de tig Ameri kaansche soldaten. 17 dezer zijn in bedenke lijke» toestand naar het gasthuis moeten gevoerd worden. Laatste Vergadering. Om 12 ure opende de heer Voorzitter Maenhaut de vergadering en gaf de volgende mededeelingen Veemonstering te Waasmunster, Maandag 31, om 9 ure. Paardenmonstering te Soheldewindoke op 7 April, van 10 tot 12 ure. 200 MUILEZELS komen toe, te Gent, in 't Slachthuis, en zullen Maaudag 31, om 10 ure, openbaar verkocht worden door den Ontvanger der Domeinen. Er zullen geene verkoopingen uitderhaud meer plaatshebben. Belgische KWEEKMERRIES uit het Le ger. Deze week zijn er maar 4 aangekO' men en toegewezen, 2 aan Gaver en 2 aan Oost Eecloo. Naarmate er nog merriën zul-

De Volksstem | 1919 | | pagina 1