Werkzaamheden in den tnin Vijf-en-twiniisste jaargang nummer Tö 5 CENTIEMEN Difisrfeg 1 Af^rSi f S f 9 33o toestand UITWIJKING ifcr5 ÜE7 UI JfcrC Ouderdomspensioenen Een drama aan de HoHandscbe orens Yillaia, öe nsorüenaar vas Jaarès, vrljsssproksn. Een nieuwe Oorlog ITFlikker-Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt^ -£3 ifeS X-i -4^- 33 Bureolen Kerkstraat, 9 on 22, Aalst, Het liberale blad «l'Etoilo Beige- schrijft: Het blijkt dat krachteof eeae| overeen- komst... die eon gedenkstuk is van licht- m zinnigheid en gobrok aan vooruitzicht, dat het Gouvernement beheerscht wordt door r de drie socialistisohe ministers. Deze zijn - de meesters van het Kabinet, deg andere m ministers zijn maar hun pedels (knechten)» Zoo gaat het liberale blad nog een halve kolom voort met het aanhalen van bewijzen dal de soöios meester spelen. 't Is den nagel op den kop geslagen, manr... hoe komt het dat niemand van al die groote mannen de moed heeft te zeggen: 't Is uil 1 We doen niet meer mee. De socios zouden dadelijk met buy pikkels omhoog vliegen Do uitwijking van onze werkersbevolking naar den vreemde, wekt met den dag meer en moer bezorgdheid. Niet alleen de zoo genaamde Franschmans van voor den oorlog verlaten onze streken, doch ook anderen, die voorheen aan geen uitwijking dachten, trokken er van onder met pak en zak, ja zelfs met vrouw en kinderen; en wie zou durven verzekeren dat ze nog ooit naar hun vaderland lerugkeoren Sommigen vertrekken naar het land der dollars, naar Amerika; do meesten echter gaan naar Frankrijk, waar zo verzekerd zijn van werk en hooge loonen. Aardewerkers, landbouwwerkliedcn, steenbakkers vooral, 't gaat al op weg, en de vlucht zat nog grooier worden, eens dat, na het onder'ee kei en der vredesvoorwaarden, dereispasson sullen afgeschaft zijn. En wie zou 't hun kwalijk nemen Werk is hier toch niet to vinden voor hen, en 't strekt hu i lot eer, dat ze liever gaan tobben en zwoegen, al is liet dan ook in den vreemde dan hier te leven op andermans kosten. Vier jaar en half zijn ze werkeloos go- wcest, hebben zo ontbering geleden, tot eindelijk hot woord wapenstilstand als oen verlossingskrcet in hunne ooren klonk. Waponslilstaiid en Vrede, twee tooverwoor den die do gansche wereld door, alle harten hebben doen trillen van vreugd en hoop. Hoovele schoone droomon hebben die twee woorden niet verwektwelke heerlijke plannen hebben ze niet doen ontstaan in liet brein van bet herlevendo mensebdom Doch hoe werden die hoopvolle verwachtingen teleurgesteld De wapenstilstand is gekomen, do vrede is in aantoent. on onze nijverheid, onzo handel, onze werkhuizen, ze zijn dood, stokkedood. Kamer on Senaat houden ver gadering op vergadering; onze hoeren Mi nisters nemen besluiten, en nog besluiten; thans heeft ons parlement «ïo kieswet in handen genomen, en nog veel water zal er door den Dender vloeien oor dal stsmrecht afgezaagd is. G'hebt het mis op, Ueeren, ai dat gezaag en gebabbel brengt geen moer aan den dijk. Werk moeton wij hebben, en geen stemrecht; werk voor ons volk, dat niet beter vraagt dan te werken, en dat thans gedwongen is naar vreemde stroken t9 ver huizon om zijn zucht naar work te bevre digen. Voor den oorlog was or reeds gebrek aan werkkrachten voor den landbouw; wat zal er van worden, nu dat de beate werkers, onze bloeiende jonkbeden in Frankrijk ver. blijven? En wanneer de heropbouw onzer verwoeste streken zal aanvang nomen en vroeg of laat komt dit oogenbiik toch, wio zal onze vlaamsche steenbakkers, onze metsers, onze beste -werküedüii in Frankrijk gaan opzoeken, en ze terugbrengen naar hot vaderland, dat hun zoo stiefmoederlijk heeft behandeld. nouR Raoui. De Navery (4B3 VERVOLG.) Ik wil, movrouw, deze kruik en dit brood bier neerzetten, en hoengaan om don volgenden nacht deze mondvoorraad te ver nieuwen. En Tanguv, die eerstdaags zal terug keoron do wanhoop over mijn verlies zal item tot alle buitensporigheden bekwaam maken... o 't is vreeselijk I Zij kiold eon oogenbiik op. Daarna ver volgde zij mot een verbrijzelde slem Hoeveel geven Florent en Gael u om mij te pijnigen Hot gelaat van Simon verbleekte dan nog meer. Hij naderde Blanca, greep hare handen vast, schudde ze hevig en snauwde haar toe: Zij hebben mij het dubbele beloofd, wanneer ik u dooddo BJanca week lot aan den muur torug. Neen 1 neen riep zo uit, ik wil niet ster ion Ik heb geweigerd uw bloed te vergie teD, vervolgde Simon ik heb geweigerd u van honger te laten storten, en men weet dat ik op don dag waarop zij mij zouden verbieden u voocteel to brengen, ik alles aan den markies zal bekend nasteen... Maar ils heb gezworen u gevangen te houden, en dót zal ik doen... Beproef niet te ontsnappen of mij om te koopen. Zoodra gij oeno schrede naar deze deur zet, tal ik geweld gebru Waarlijk, de toesta ;d is erg, erg genoeg om ernstig overwogi a te worden, en mon moet ge»n profeet zijn, om eeue onherstel bare ontvolking van ons land te voorspellen, indien geene spoedige en afdoende maatre gelen genomen worden. Vrijman. Van alle kanten rijzen klachten op over de niet uitbetaling der achterstellen van ouderdompensioenen aan de erfgenamen der bevoorreclitigdo. Die uitbetaling wordt geweigord in uit= voering eener ministerieele beslissing die dagteekent van 't begin dar toepassing der wet op d» ouderdomspensioenen. Nochtans vernomen wij dat het best mogelijk is dat voor de achterstallen en voor die alléén, eene matiging in de toepassing van dat besluit zou gebracht worden ten voordeele der personen die de ouderlingen :n hunne laatste jaron onderhouden hebben. De zaak zal waarschijnlijk binnen korte dagen ter bespreking komen. R. M. Uoos- onze Ksjweraas-s Herinzameling van Deoauville materieel. In do Moniteur dos Intéréts malérieis slaat er tusuchen de officieele berichten van de Centrale Commissie voor Herinzameling eene nota die veel onzer nijveraars belang zal inboezemen. n De nijveraara die Decauvillematerieel (lokomolieven, wagonnelje3, rails) wonschon 19 koopen en die dat aan de Centrale Commissie voor Herinzameling nog niet hebben laten veten, worden verzocht aan den Voorzitter der Centrale Commissie voor Herinzamoling, Handelstraat, 3, te Brussel, zoo spoedig mogelijk 90110 lijst to zenden van het materieel dat zij wenschen tekoopeo. Zij moeten ook laten weten in welke pro vincie zij dat materieel liefst zouden koopen. Zij moeten met hunne aanvraag eer. bewijs zendon dat zij nijveraara zijn, dat zij persoonlijk dat materieel noodig hebben en eventueel een afschrift der requisitiebons welke hun door de vijand gegeven werden.» Een Belgisch smokkelaar gedood Een ander© -dcodslijk gekwetst Uit Maastricht wordt gemeld Op dit oogenbiik wordt er cp groote schaal genever uit Holland in JLielgie ge smokkeld. Dagelijks gaan do Bolgischo smokkelaars in bonden over de grens, naar Al i s'richt, koopen er Schiedam en Dols, en vorkoopen zulks in Belgio met groole wins'. Velen brengen ook uil Holland, vot, spek en vloescli binnen. Drie personen van Rosmeer keerden vau Maastricht terugj geladen mot kruikjes oude genever, welke zij aan oen herbergier van Bilson moesten gaan leveren Zij trokken door do/^oudo vostingdiKder stad, toon een schildwacht hen gebood te blijven staan. Zij verhaastten integendeel don stap en de schildwacht schoot. È9ii der smokkelaars, Martin Reggers genaamd, wonende te Rosmeer, werd in de borst getroffen en bezweek schier onmiJJelïjk. Zijne twee gezellen gaven zich over: He', slachtoffer was gehuwd en vader van drie kindoren. Een andere smokkelaar, die zich naar Lanaken begaf, werd door een Ilollaudsch schildwacht geschoten. Do man werd levens gevaarlijk gekwetst 0:1 zal zijne wonden niet overleven. De man is gehuwd en vader vau talrijke kinderen. ken, u zelfs ci6t sparen als het noodig is. Blanca antwoordde niels. Als oeue opge schrikte hinde, hield zij zich in don hoek van haren kerker verscholen, wel begrijpende dat de intendant op dit oogenbiik «onver murwbaar was. Morgen zal ik stroo brengen voor uw bed, sprak da ellendoling bij bet weggaan. Toen bij don volgenden dag •terugkwam, sprak Blanca geen onkel woord. Drie nachten achtereen volhardde zij bij dit stilzwijgen. Maar toen zij in den loop van den vierden dag een ongewoon getrap pel van paarden op de brug boorde, besloot zij daaruit dat do markies was teruggekeerd. Is Tanguy aangekomen vroeg zij den daaropvolgenden nacht aan baar cipier. Ja, antwoordde deze. Tanguv, mijn duurbare Tanguy is bier! Hij weent, hij kermt, hij is ter prooi aan de wanhoop en gij leunt ongevoelig blijven voor eene droefheid dat uw werk is Simon, gij hebt eene moeder, cone vrouw gehad O, om deze dubbele herinnering, voel toch doornis met eene zeer zwakke cn weerlooze vrouw Wanneer ik u de vrijheid teruggaf, mevrouw, zou graaf Florent mij dooden. Simon sprak dozo woorden op oen toon van verzekoring die Blanca «deed rillen. Zij bad de hoop opgegeven dezen man te ver- wurwen zijn gezicht dead haar lijden en daarom sloot z;j de oogen zoodra zij hem hcorde. Do gewoonte maakte laar eindelijk zoo Zaterdag avond is te Parijs het proces afgeloopen van Raoul villain, die een paar dagen vóór den oorlog, den soöialisiischen leider Jaurès, met revolverschoten doedde, omdat deze vpmena hom do oorzaak was, dat het Franseh léger niet stork genoog was. Ziohier eenige; inlichtingen ovor do laatste zitting van het assisenhof van Parijs Na de repliek van M. Paul Boncour, verklaarde Raoul ViJIayi Ik vraag ver giffenis aan het slachtoffer en genade voor mijn vader en voor mijn broeder. Deuren welke ik kom te< doorleven, zullen voortaan voor mij niet gelukkig meer zijn. Na eene beraadslaging van oen half uur, kwam de jury terug met eon ontkennend antwoord op de vragen. Dientengevolge werd Villain vrijgesproken. Hij wordt eten wel veroordeeld tot het betalen van é.'n frank schadevergoeding aan do familie Jaurês en tot liet bjtalen van de kosten der burgerlijke partij. Zeer ontroerd bedankte bij zijn aavokaat, M. Zévaes. Villain werd na lezing van bet arrest naar het gevang teruggevoerd voor het vervullen der ontslaging$formaliteilen. Hij verliet daarna alleen het gevang; er luidden geene incidenten plaats. EEN EN ANDER Hot noviciaat der paters Capucienon te Sigolsheim (Elzas) gesloten binst den oorlog komt wederom zijne poorten te openen. Tien jonge Elzassersstadenlen vroegen om in ae orde aangenomen te worden. Zij waren overgelukkig bet grijs soldatenpak, dat zij sedert vier jaar droegen met de bruipe monnikspij te v_er wiss ?lon. Nog ver- scliiilige leekolroeders trokken insgelijks de livrei van den arme van Assisië aan orn bet klooster of zendingsleven to slijten. Onnoodig to zeggen dat alles op zijn Fransch gaat. De Duitscbe overheid hoeft in Herlijn de personen gewaarschuwd die nog niet verklaring aflegden aangaande da machines uit de bezette landen die in bun bezit zijn. De overheid geeft nog tijd 'tot 31 Maart, waarna vervolging en zullen plaats bobben tegen de onwillige:!. De Witte Paters van Kardinaal Lavi- gerie zullen in hun seminarie van Boucboat bij Antwerpen, hunne helden, gevallen als brancardiers op net eerevold, hordenken. Een plechtige dienst zal tot hunner eer gecelebreerd worden in de parochiale kerk van St Bavo te Bouchout, door do Paters, Leeraars en Modebroeders van bet seminarie der misèionnarissen van Afrika, don 31en Maart, om 10 uren. Dit bericht ontvangen wij van een fami lielid, medebroeder on medestrijder der gesneuvelden. Wij deelen dit gaarne mede om daardoor de nagedachte lis dier dappere kloosterlingen aan iedereen lo doen geden ken en ook opdat men in do II. Mis,' in de H. Communie, gebeden en goede werken deze zielen zoude indachtig wezen. Ziehier de namen der dopperen Eerw. Frator Gregorius Jurionvan Bonne Esièrai'.ce (Hm.egouw), leerling in de wijsbegeerte, doodelijk gewond te Steen- straete en tengevolge zijner wondon bezwe ken don 30 April 1915 Eorw. Frater Alolpho Piissart van Bauffe (Henegouw), student in do wijsbegeerte, gevallen den 5 Mei 1916, vóór Dixmuide. Eerw. Frater Emiie Van Laere, van Kortrijk, s'odent in da godsgeleordhoid, gevallen den 9 April 1919 vóór Nieuvvpoorl. vertrouwd mol bet gerucht zijner komst, dat zij het ten laatste niet meer hoorde, en haar geveinsde slaap een wezenlijke slaap werd. Simon zag dan telkens baar bleak en afgestreden gelaat en siddardo bij do ge duchte aan den la'ugzamen dood dien bij haar deed ondergaan. Overdag folterde liem de berinnering van hare stomme smartdes nachts bracht de droefheid van Rosette hem nieuwe slagen toe. Simon had in zijne eerzucht reeds een voornaam huwelijk voor zijn kind gedroomd. Florent zou haar man worden, zoodra zij zeventien jaren oud was. Hij zou hem zeg- geu De misdaad verbindt ons, bet bloed zal ons ook verbinden, indien gij niet wilt dat ik uwe eerloosheid van de daken ver kondig Wat de toestemming van Rosette betrof, daarvoor maakte hij zich niet ongerust en evenmin vroeg bij zich af, of hij voor zijn wanbedrijf niet zou gestraft worden in hat dierbaarst wat hij op aarde bezat, in zijn aangeboden kind. En tocii was de toestand van Rosette wel vau dien aard, om hem tot ernstig nadenken te stemmen. Zij werd zoo bleek, zij de oorste zoo frissche Rosette, die baar naam zoo waar maakte en bloeide als eene roos Een zonderling vuur flikkerde in hare oogen. Men zou gezegd hebben dat haar blik in eene andere wereld doordrong. Haar gang had iels lichts en feeslscbtigs, iels van 't glijden eenor schim. Haar glimlach verborg genei Eerw. Frater Lode wijk De Boninghe, van Wevelgiiam, s'udent in de godgeloerd* beid, gevallen den 7 Mei 1918, voor Nieuvvpoorl. Eerw. Frator Frans Van dor Wegen, van Bree (Limburg), student in de wijsbegeerte, gevallen den 29 September 1918, te Pas-, schendaele. Eerw. Broeder Livipus (leekebroedor) in de wereld August De Langhe, van Wortc- gem,Oost Vlaanderen, gevallen den 24 Aug. 1917, to Ramscapelle. Dat zij in don eeuwigen vredo ru3ien I Minister Vandevelde verklaarde, dat hij met do goedkeuring van alle kabinets leden, Bolgië'a toetreding geteekend beeft tot bet voorstel van den achtilrigen werkdag op de Vredeskonferencies besproken; er werd eenig voorbehoud gemaakt voor den overgang van deze hervorming. Do Fransche minister beloofde aan de lakenfabrikanten en weefselshandolaars, tegen Juli aanslaande, eenon afslag van 45 oin op dio manier den prijs dor klee doren to doen verminderen. Eerste klas I Zou men heizelfde in België niet kunnen te wego brengen ons arme en geringe men- schen wachten or naar. De nieuwe prijzen, op den buurtspoor weg (een vermeerdering van 40 zij" van kracht geworden. Nieuws voor de wijndrinkers is er uit Bordeaux toogokomen. De staat van zaken blijft onveranderd. Veel wijn wordt er ter plaats niet gekocht. Do prijzen zullen nog zoo gauw niot dalen. Men betaalt nog altijd aan do eigenaars van wijngaarden, van 950 tot 1050 fr. de ton voor de roode en van 1000 tot 1200 fr. voor de witte wijnen, 't Is nog te duur om zijn lippen af te lekken, Generaalraajoor Malser, krijgsgouver- neur van Brabant, beeft een besluit uitge vaardigd, waarbij bot vervoer vau lovende duiven verboden is, tenzij met bijzondere vergunning. De duivenhokken moeien open en de duiven iu vrijheid blijven. Zal de Wapenstilstand verbroken worden Uit Londen wordt gemeld, dat do Duit- gcliers i.og blijven weigeren de Poolscbe legerkorpsen over Dantzig naar hun vader land te laten lerugkeoren. Zelfs zouden de Duitschers bozig zijn Dantzig te versterken, bijzonderlijk langs den zeekant. Ook brengen zij voortdurend nieuwe troepen bij. Te Berlijn ontkent men het niet, dat de toestand zeer Grgis. liet Duitsoh gouverne ment houdt zich aan zijn antwoord, dat door alle partijen goedgekeurd wordt. Het DuitscLe gouvernement zou rolfs bevel gegeven hebben aan de Duitsche afge vaardigden ter wapeoslilstandskora missie, Spa te verlaten, indien hot tegenontwerp, door de Duitschers voorgelegd, niet aange nomen word door de Entente. De gevechten tusschen Duitschers en Polen Uit Warschovv wordt geseind, dat de gevochten tusschen Polen en Duitschers, in den omtrek van Posmanie blijven voort duren. Volgons de laatste Poolscbe berichten, werden twee Duitscbe aanvallen op Zduny, na een liardnekkig gevecht afgeslagen. Do Duitsche artillerie bombardeert Üpoki en Kestowo. Eon Duitsche aanval op Sempolno werd met zware verliezen afgeslagen. In don sektor van Leszuo konden de Duitschers voorloopig voet vatten in Kaszc- zor, doch zij werden door een legeuaanval teruggeworpen. men, zij scheen niet voor deze aarde lo zijn gemaakt. Somtijds deed zij vreemde vragen aan haar vader. Op welken leeftijd is de markiezin juist gestorven Dat weet ge immers, zeventien jaar. Zeventien jaar.,, en hoeveel maanden Waarom vraagt ge dat V Ik wensohte het gaarne te weteif>ö^r. Zeventien jaar, twee maanden, vijf dagen. Rosotte stond op, nam een kalender en maakto er mot potlood een leekon op. Wat schrijft gij daar, Rosette Den datum, waarop ik ook zeventien jaren, twee maanden en vijf dagen oud zal zijn. Wat beteekent dat Ik woet het zelf niet, vader... maar ik heb 8omlijdj een gevoel, alsof or tusschen de arme markiezin en mij een baud bestaat, die door niets zal verbroken worden, zelfs door... Zwijg, zwijg riep Simon uit, gij doet mij schrikken En hij drukte haar aan zijne borst. Bemint ge uw vader ook vurig O, ja Gij zijt goed, eerlijk, gevoelig en edelmoedig; hoe zou ik u niet liefhebben? En als ik eens niets van dit alles was Rosctle zag hem langzaam aan. Dan zou ik eerbied voor u hc-blea als voor den maker mijner dagen maar liefde, onmogelijk l Groote patroeljonbsdrijvigheid op de Notec, bij Dombrowka en bij Kawarc. Eer, Duitsche aanval op onze stellingen mislukte. De vijand moest in wanorde wijken. De Bondgenooten wachten Le Tempi schrijft, dat de verbonden gou vernementen nog geen beslissing genomen hebben over de kwestie van Dantzig. Zij wachten naderen uitleg of »»vei da onderhandelingen te Spa. De tijdingon uit Ilongarië blijven steeds zoer erg. Kolonel Vix, chef der Fransche afgevaardiging, is nog steodi to Ruiapestli in een hotel geïnterneerd. Van den anderen kant verneemt men, dat het nieuw Ilongaarsche gouvernement don oorlog verklaard hoeft aan Roumeniê en Servië. Dezo landen hebben onmiddellijk do noodige militaire maatregelen genomen. Een telegram bevestigt, dat een Ron- meonsch leger, bestaande uit twee leger korpsen, uit Bukovina in Galicie gevallen is en langs den Dniester naar Stanislau oprukt. Deze laatste stad is in banden dor Bolscho- wikis. Terwijl de Roumenen in bet noord oosten van Ilongarië aan 't werk zijn, zullen'- de Serviërs in 't zuiden, langsheen donDouau naar Budapea.th oprukken. Volgons berichten uit Duitsche bron, wint do Bolschewikiboweging veld langsheen den Donau. Do verbonden gouvernementen be raadslagen thans, wat er dienaangaande moet gedaan worden. Men zal-beginnen mët het zendon van materiaal en uitrustingstuk ken naar Roumenia. Haast on spoed is zelden goed. Zoo ook zou het niet goed zijn alle porcoe- len van bet - hoekje grond le gelijkertijd le be wei kon. Bij de verschillende werkzaamheden in den tuin moet men rekening houden met da ligging on do hoedanigheid van don grond. Men zal beginnen mot het gedeelte dat best in de zon gelegen is. Lichte, zandachtige gronden worden vroeger bewerkt dan zware, eornachtige. Na hot omspitten Iaat men den grond zekeren tijd rusten of - opdroogon Daarna SLiicnTS zal men kieken - of duive.imest corn* post, bladgrond, stadaafval of kunstmest toedienon, naar gelang do groenlon welke men wil telen. Doze mesten worden mot gaffel of riek enkele centimeters ingedolven. Op goed gelegen gronden, welke rijk zijn aan ontbonden meststof, kan men in rijen (20-25 cm.) niet le dicht en een centimeter diep, ajuin zaaien (donker roode, lichte, stroo gole (des Verlus). Bij middel van de rijf of gritsel wordt het zaad bedekt met aarde, mestmengsel of bladgrond. Lichte gronden wordon na bot opdroogen wat vast geduwt. Do wortelen (grolot, Hollandscbe, 1/2 korte van Guerande, 1/2 lange Nanteesche); kunnen gezaaid wordon op gelijksoortige^ grond, maar met 15 c.m. afstand tusscnèh de rijen-. Hetzelfde geldt voor radijs (roode scharlaken en ronde met wit uiteind?) rapen, schorseneer, haverwortel (witte schorseneer), op 25 a 30 c.m. in de rij en 2 tot 3 c.m. diep. Zoo zal men ook handelen voor de lange of ronde pastinaak, indien men cv in den zomer toil van eten. De porei mag in dezelfde voorwaarden gezaaid worden als do ajuin. Deze plant verkiest eeuen grond welke rijk is aan stikstof. Als gij gevoeligheid ea eerlijkheid mislet zou ik... Welnu Zou ik u als mijn moordenaar beschou wen, want ik geloof dat de kinderen voor de misdaden hunner ouders booten. Rosette sprak deze woorden mot con® zekere somberheid. Hobt gij gezworen mij verdriet aan le doen, Rosette wat bedenkt ge toch O, want anders vader, dan dat go mij bemint en bederft Mijne teederheid on eer bied hebben geene andere grenzen dan uwe toegevendheid. Gij zijt Let eenigo wezen dal ik op aarde nog liefheb... Ik hield veel van de markiezin... Maar God heeft haar lot zich geroepen on dat is een groot ongeluk voor mij... Gij korinncft u nog hoe ik niet wilde golooven dat zij, dood was, en in mijne droomep zie ik haar nog dikwijls lovend... Ja, levoad 1 rnaaij bleek als een lijkdoek, met rood gekreton oogen en de handen smeekend naar mij1 uitstrekkende. Dat ziju du uze en gevaarlijke visioe nen, Rosette. Ik weel het, maar ik kan zo niet be letten... 9 Gij weet, toen ik nog klein was, bad ik ook vreemde droomeu on zeide ik dingeu, die u allen verrasten... Daarom, vadertje, moet ge u over mljr.o nachtgey.chteu niet verontrusten de vleugelen vau den wind jagen ze weg. ^Vervolgt. 1

De Volksstem | 1919 | | pagina 1