iiierenoia iSr Eerste Vrijdag der Maant! Vijf>en<-twintigs£e jaargany nisütnier 78 WIE IS DE SCHULD onslerjipa öer kieijis Burgerij PATIRA Aan de Kantfabrikanten I>e Duitsche munitie Uit het Staatsblad 5 CENTIEMEN DonderdagS April 1319 Drukker-Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt. AG-B3L.A.E» Bureelen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst,' VAN IJEN Wie Wel, niemand anders dan de kleine burgerij zolf. De Kamers hebben schoon wetten le ma ken ter bescherming van den middenstand bot Staatsbestuur heeft schoon toelagen te verleenen, mits inachtneming van zekere voorwaarden; de openbare besturen kunnen wel bescherming en steun toezeggen; som mige leiders, die bet nochtans opperbest mëeiien, mogen wel met trommel en fluit de burgers bijeenroepen, cm door vereeniging hun lot le verbeteren;.... 't is al boter aan do galg, op kleine uilzonderingen na. Klagen en zagon, alles boknibb^len, ja 'at wol, doch 'tis er al mee. Beleg eene vergadering om hunne belangen le bespre ken, kondig de voordracht aan van oen bekwamen en befaamde» spreker, slicht eene» bond voor do verdediging van bunnen siand, olkeeu zal 't goed enprijsbaar vinden, doch boe gering in getal zijn do opkomen den Velen zijn geroepen, maar weinig uitverkoren. De eenezou wel willen meedoen, doch hij zal eorsl 'l spel eens afzien, 't Is ecu afkij ker en verwacht daar weinig, of lievar, verwachter niets van, want geon gevaariij ker menscuen dan die afkijkers Hun levensregel is Gelijk in den beginne, nu en altijd en in alle eeuwen der eeuwen. Amen en zij verzetten zich halsstarrig legen elke verbetering, terwijl inlusschen natuurlijk hun zagemansliedje voortgaat. Anderen zullen een oerste oproep beant woorden, on onverbeterlijk vinden al wal hun voorspeld wordt. Beproef editor niet ze op eene tweede bijeenkomst te krijgen, zij zijn en blijven weg. Anderen nog, en dat zija de zeldzame goede leden, zullen de vergaderingen trouw bijwonen, doch ze zijn te weinig in getal en zoo komt moü op slot van rekening tol eene vereeniging die, voor het grootste ge deelte uit ledige tafels en stoelen bestaande, weinig of geene vruchten afwerpt. Onverschilligheid, afgunst, gebrek aan solidariteitsgevoel, en, zeggen wij het maar rechtuit, gebrek aan broedrrlijko liefde, ziedaar de oorzaken die de burgersklas vc: dee'on on inlusschen langsom dichter bij den afgrond brengen. Zeker, in do laatste tijden is er eon weitiip verbetering ingetreden; dooogen van som mige weldenkende burgers zijn opengegaan; in menige stad on dorp komen burgershon-- don tot stand, die goroepen schijnen 0111 ernstig werk te verrichten 0:1 gerugsteund worden door een aanzienlijk ledental. Da massa nochtans blijft achterwege. Zoolang de belangstelling niot algemeen wordt, zoo lang de middenstanden zich niet nauw aan sluiten, naar het heilzame voorbeeld dor kapitalisten en werklieden, blijft de redding onmogelijk. Ieder is de smid van zijn eigen geluk, togt oen duilsch spreekwoord, en dit geldt niot alloen voor don eenling, maar ook voor do menschheid in haar geheel. Met klagen alleen komt men er niot, praatjes vullen geön gaatjos. Wie verbetering w:l, moet de middelen daartoe aanwendon. Wij herhalen hét nog naast de plicht van bescherming voorde openbare besluron, beslaat ook de plicht van zelfbehoud voor don ourger zelf. Wil de kleine burgerij hare eigene redding bewerken, dat ze zich ver- eenigo. Vereeniging of dood eau andere uitweg beslaat er niet. De kleine burgerij moet zich verasnigon, zegt Dr Kuvper, 0111 beier de ganscho maat schappij le dienen de maatschappij dienen, dat is blijven beslaan en kraohiig loven; de maatschappij goed diencv, is zelf heer- schen in die maatschappij. Vrijman. DOOK RaocI. Dk jNavkkt (45® VERVOLG.) Blanca viel met eeneo zwaren plof als dood tegen den grond, zoodat Simon haar verloren waande. Doch zij kwam weder lot zich zelve, en teen zij zich allwen zjg, begon zij met kla gende stem lo sloumeren Taoguy Tanguy Van dezen dag af kende zij geen oogenblik rust meer. De gedacht# aan het lot van haar kind folterde onophoudelijk. De winter ging voorbijde lentezon lachte overliet landschap maar niets was in staal Blanca haar moed en bare hoop woder te geven. Ja, locb, nog ééne verwachting bleef Raar bij, indion men het zoo noemen mag. Zij hoopte namelijk onmiddeiijk nadat haar kind geboren en door haro eigene hand ge doopt was, le sterven eu haar lieveling in dit lot te zien dealen. Het was tijdens een dier angstvolle nach ten dat /.ij die klaagtoonen sluakto, die de opmerkzaamheid van Patira trokken. Xlïï. De moed der zwakken. Toen Blanca den naam va» P, t ra h jordö kreeg zij eene vage herinnering van hot mager en bloelce knaapje, uat zo vroeger, op een fraaien herfstdag in 't gezelschap van een paar blonde kopjes, gezieu had. Het ongeluk en du onsc. u'.d verstaan cl kaïuU* Aliud. Do eevansrene ba<)roocr z'ch De eerste algemeene vergadering van kantfabrikanton waartoe de ware patriotten van Aalst en omliggende door eenige dag bladen verleden week uifgenoodigd werden is bijzonder gelukt goweest. Talrijke fabrikanten, waaronder van moer dan vijf en twintig omliggende gemeenten, waren opgekomen om ook het hunne bij te brengen tot bet stichten en den voorspoed te verzekeren van het Syndikaat dat de groote belangen van de getrouwe vaderlanders zal trachten te verdedigen. Al dezen die de zitting bijwoonden waren overtuigd dat üet dringend noodig was een einde te stellen aan de onderkruipingon van degenen die tijdons den oorlog slechts bun eigen belang en profijt nastreefden en zich daarom onder de bescherming plaatsten van de Duitsche Spitzen Zentrale die verschillige onrechtvaardige verordeningen door de mi litaire overheid deed uitvoeren om de nijverheid der trouwe Belgen spoedig ten onder te brengen, en kortaf de concurrentie te beletten aan de leveranciers der Spitzen Zentrale* Om ons nu liet gras voor de voeten niet zien wegmaaien door de ex leveranciers der Spitzen Zentrale, is het eene noodzako* lijkhoid en eene plicht dat do vaderlanders zich vereenigen om des te beter hunne rechten te doen gelden en 't is t9 hopen dat ons Gouvernement de gepaste maatrege len zal welen te nemen 0111 dezen, dewelke te kiezen hadden tusschen stilleggen van hunnen handel, of zich gedurig aan aansla gen en hoeten te zien blootstellen, nu ook sommige voorrechten te schenken die hen zooveel mogelijk van het geleden onrecht zullen vergoeden. Do groep kantfabrikanten van Aalst drukt den vurige» wennch uit dergelijke Svndil ten spoedig tot stand te zien komen in do voornaamste kantnijverbeidsmiddens, zooals Brussel, Brugge, .Kortrijk, Lier, Mechelen Zele enz.om dan een vergadering te houden van afgevaardigden die een machtigen nationale» bond zoudon stichten. Aankomst der Belgische Zending te fdalmedy vrijheid hebben, om hem binnen de 4S uren te antwoorden. Men bevestigd, dat het Duilsch gouvernement besloten heeft Erz- MALMEDY, 1 April. - De Belgische al" Spa te zending, door deir onderluitenant de Pret Een vergadering der Duitscho partijleiders Koning Albert op reis Dinsdag morgend om 9 1/2 ure verlieten drie vliegtuigen het vliegpleiu van Berchem, in bestemming voor Parijs. In hot eerste vliegtuig had koning Albert plaats genomen. Zijn toestel werd bestuurd door luitenant Grombez. In het tweede, ge loodst door luitenant Stamp, bevond zich bevelhebber Van Overstraeten, ordonnans- officier van den Koning. In het derde bevon den zich luitenant Van Cottem en een meca nicien. Men verzekert dat de Koning zinnens is na Parijs bezocht te hebben, de reis voort te zetten naar Londen. Ontploffing te Bissegliam. - 3 slachtoffers. Dinsdag rond denjaithtag^lted^oone *ree selijke ontploffin^plaats in een munitiedepot te Bisseghem bij Kortrijk. Soldaten van het Engelsch leger waren er bezig munitie te vervoeren, waaronder zich verscheidene zware Duitsche obussen bevon den, toeft een dezer viel en ontplofte. Ilel gevolg was dat nog vele andere obussen ook ontploften. Talrijke buizen worden vernield of zwaar beschadigd. De soldaten waren in alle richtingen gevlucht, doch toen liet gevaar geweken was, rond men op de plaats der ramp do lijken van twee Engelscbe soldalen. Een derde was erg gekwetst. Burgers werden niet getroffen. Do ontploffing word zeer duidelijk gehoord Kortrijk. Onnoodig to zeggen dat de bevolking or hoogst beangstigd was. dns niet, toen zij aan eene tusschenkomst des hemels geloofde. Zijl gij een herdersknaap en past gij op de kudde Neen, antwoordde do knaap, ik werk bij Jean l'Enolume. Maar, hernam do gevangene, hoe zijt gij bier gekomen Pa lira vertelde de geschiedenis zijner mis handelingen in de smidse en zijnor nachte lijke tochten. Maar wat voor kwaad doet gij dan, dat gij zoo geslagen wordt Wat is dat, kwaad doen Blanca was getroffen. E i waarom zijt ge niet weggevlucht vroeg zij weder. O, op eene andere plaats zou 't hetzelfde ijn geweest. Er zijn inenscken die gelukkig zijn, er zijn er ook die dit niet zijn, ziedaar alles. Da markiezin luisterde mot de groo!ste belangstelling naar deze antwoorden. In dit zwak mishandeld schepseltje erkende zij de ulp der Voorzienigheid. Zij die lijden, zijn Itijd beter vatbaar voor liet medelij-Jen. Maar daar zij niet begreep, hoe Patïra zich aan hot venster kon vaslht u 'ei, vro9g zij Kunt gij nog lang bij dit venstor blijven Nog twee uren ougeveor. Maar gij zult moede -^rde». Toch niot Miee O- w nig nat. Het vlot van biezen, waarop ik zit, is aan de slang van het vanater vastgebonden. Rooso bestuurd en bestemd om alle bemid delaarzler tusschon do burgerlijke bevolking on de Eogelsclio militaire overheid op te treden is juist te Milmedy aangekomen. Zij werd mot vreugde ontvangon door de bevolking gelukkig dat een eerste stap werd aangewend om die Waalsche streek too to kennen aan België, vermits het er recht op beeft als zijnde een oud gedeelte van zijn grondgebied. Men weet dat de'fcovolking van Malmedy frauschsprckend is. In het overige gedeelte van 't kanton heeft het Duilsch de boven hand doch de gevoèlecs van liet meerendeel der bevolking zijn Belgisch gezind. Niette genstaande dat worden de stad Malmedy on bet kanton door da Pruisische overheden bestuurd. Do lar.drat is eon Duitscbpropa gandist welke zelfj sedert de bezetting nog niet ontwapend hoeft. De burgemeester van Malmedy, thans voor drie maand in verlof, koestert dezelfde gevoelens. De ondorwijzers en onderwijzeressen zijn grrmauizanten. Le ambtenaars der spoorwegen, post en tele graaf staan onder denz.elfden invloed. Geheel het bestuurlijk leven berust aldus, zooals het in Elzs3 Lotharingen hoi geval was, inde handen der Duitschérs. Er blijft slechts de burgerij en het onderleidde ge deelte der werkèraklas welke Belgisch gezinde gevoelens aan den dag logt. En tot nu toe was de Engolsche militaire overheid over dier toestand niet ingelicht. Vandaar botsingen en klachten wolke nu gelukkig zullen ernde nemen. De Belgische zending zal aan de Engelscbe ovorbedan de verlangens der Malinedianen bloot leggen. Deze zullen als Belgen behandeld worden zooals de Malmelianen in België. Do mel ding Pruisissche zal van do eeuzelvig- heidskaarten en de pasporten verdwijnen en er zullen lijsten worle i opgemaakt van do personen waarin de öelgon en hunne Bond- geuooten vertrouwen mogen koesteren. Daags na hare aankomst is do zending Lij den Heer Hubert Lang ontvangen geworden door do leden van den gemem o aad van Malmedy wclke-o>s wensch voer ien terug keer lot België van hot kanton hadden ge stemd. Dia leden zijn met tien onder de z -alien welke dei raad samenstellen. Hel was, oene innige on rustige plechtigheid. De Maiinedianen gaven aan de zending hunne vreugdo te kennen om haro aankomst die nu aan de hatelijke door de Duitschors outworpe- ne kuiperij oen einde zal stellen. Mijnheer do Pret Rooso de Calesberg beloofde zijn eigen steun zoowel als dien zijner medewer kers en bedankten da aanwezige wegens de evoelens van verklee d leid aan België, wolke zij kwamen uit ie spreken. Men dronk ter eere van het Belgisdie Vaderland. In de Duitsche kabinetzitting gehouden in betrek met de vrrag van Foch, is besloten geworden eene vergadering der partijleiders te beleggen, ten einde een akkoord te ver krijgen tusschen bet kabinet en de partijen. Dantzig zou geïnternationaliseerd worden De kwestie der toekomst vaa Dantzig is nog niet opgelost, doch het is waarschijnlijk dut men 't akkoord za 1 komen, doordien men Dantzig zou internationaliseeren en de stad door een spoorweg met de Poolsche spoor wegen zou verbinden* De Rhynlcweslie Gisteren namiddag werd eene verga-lering gehouden in hot ministerie van oorlog te Parijs. Woonden de vergadering bij President Wilson, Clemonceau, Lloyd George, Or Iando, de ministers van buitenlandsche zaken van Frankrijk, Engeland, Italië, Amerika, maarschalk Foch en do Belgische minister P. Hymans. Er werd geene mededeeling gedaan aan de drukpers. De kwestie van Dantzig Daily Mail meldt dat maarschalk Foch gelast is geworden aan Duitschland de rege len le onderwerpen aan welke bet zich te geuragon zal bobben ingevolge liet wapen slilstaiidsverdrag en aan de divisie» van generaal Halter tos te laten le Dantzig lo ontschepen. Agentschap Reuter zegt, dat maarschalk Foch aan het Duilsch gouvernement teler grafeorJe, dat hij zelf, op 3 April le Spa, de inlichtingen en waarborgen betrekkelijk Dantzig zal onderwerpen. De gevolmach tigden van Duitschland moeten alle noodigo Blanca zond in haar hart een smeekgebed tot God op. Waar woont uwe moeder vroeg zij. Ik heb goeDe moeder gehad. En de gewezen koorddanser gaf, aan de met verteedering luistoronde markiezin een verslag van al de lotgevallen zijnor veel be wogen jeugd. Dacht gij toen ook aan God t Wie is GoJ Onze Vader, onze Meester, on Ver trooster. - Ik, ik heb nooit troost ontvangen. De eenige meesters die ik ooit gekend heb, wa ren Nabeth, bet hoofd der kunstemakers, die mij de leden ontwrichtte en Jean i'Ea- clame, die mij de vingers stomp vijlde en zijne mokers naar het hoofd slingert. De markiezin kon eene rilling niet onder drukken, toen "zij Patira mot do ongekun steldheid van eon kind. do physieke ellendon van rijn leven en do zedelijke armoede zijner ziel hoorde blootleggen. Gij zijt imni9rs slecht geworden? vroeg zij. Indien ik niet slecht was, zou ik niet ongelukkig zijn... Slecht zijn, hé, moet men daarvoor niet sterk wezen, zooals Mabeth en Joan l'Enclume Ik ben er to klein en to zwelt voor. Maar, gij zoudt op uwe beurU diegenen kunnen onderdrukken welke zw kkor zijn dan gij. Waarom Juist de zwakken zijn bet, die mij lief hebben... Glsudia, die door Z. Em. do Kardinaal Aartsbisschop on Hunne Hoogw. de Bisschoppen van België bevelen do goloovigen aan, prolfjt te trekken uit de Grooto Belofte deor het IJ. Hert aan 't raenschdom gedaan. Uw oouwig geluk zult ge verzekeren met negen opeenvolgende eerste Vrijdagen to communioeeren. Begint -dus morgen, eerste Vrijdag van April, en gaat zon voort tot on met Decern hor. Dankzegging, smeeking en eerherstelling a. u.b... Chrialene Ouders, die uwe kinderen lief hebt, maakt gebruik van de onschatbare genade dia het ÏT. Hart hun aanbiedt on verzekert uwe lieve kinderen voor den Ils- mel, met ze negen achtoreenvolge-ido eerste Vrijdagen te doeir communiceeren. liet prentje van 't H. Hert met da Groote Belof'o. is per stuk eu per honderd le boko men in onze bureelen'; aan onze lezers, pries ters en leeken, zeer aanbevolen. Het prentje voor in don gebedenboek !e steken 0,05, de honderd 2,50 fr. Ook in 't fransch te bekomen. liet Staatsblad van 1 April kondigt bot volgende Koninklijk Besluit af waarbij den verkoop cier voorwerpen van eerste noodza kelijkheid geregeld wordt Al v ie in uitoefening van zijn beroep han del drijft in voorwerpen van grootste nood zakelijkheid, zooals voedingswaren voort brengselen dienende ter verwarming en ter verlichting, schoenen, zeep, kleedero» en andere uitrustingsartikelen, enz. is verplicht boeken to houden, welke toelaten ten allen tijde den oorsprong, de inkoops- en ver koopsprijzen der waren te bestatigen. In al de lokalen, in gebruik voor den verkoop der bovenvermelde waren voort brengselen moeten de verkoopsprijzen op goed zichtbare en zeer leesbare wijze aange plakt worden op de vensterramen of aan den ingang van hel lokaal, en bovendien binnen in ook. Deze bepaling is ook van toepassing op don handel der rondreizende kooplieden en marktventers. De aangeplakte prijzen mogen niet overscliroden wordon. Het is verboden te weigeren aan.do verbruikers in baargeld meester Jean gisteren werd weggejaagd, nadat hij ze met de baren had roudgesleept, komt mij streelen en liefkoozon, zoo dikwijls zij mij schreiende in eon hoek dor smidse vindt. De zwakken en onschuldige» brengen mij appelen en hazelnooten. De geit likt mijne handen, en La Flammo, de mooie hond, rolt zicli des nachts ineen, om mij tot oorkussen te dienon... De vogeltjes komen op mijn schouder zitten eergiitiren heb ik j eene zwaluw het leven gered, die in de koude zou omgekomen zijn. Da hemel zij geprezen 1 dacht Blanca, hij is braaf gebleven. Zij gevoelde de arme gevangene, dat God haar een wezen had toegezonden, aan het welk zij veilig hare wederwaardigheden kon toevertrouwen. Patira, begon zij, wat heeft u aange zet om met zooveel inspanning en gevaar tot dezen kerker door te brengen Ik boorde op mijne nachtelijke wan delingen, terwijl ik mij nabij den vijver be vond, een klagend goluid. In hot eerst werd ik bevreosd. liet spookt op Coëtquen, had men mij rcrtelJ. Ik dacht, dat helden ouden inten dant kon zijn, die hier voor een twintig' jaren verdronken is. Maar de toon was te klagend, om aan een ouden schelm te doen denken Toon dacht ik, dat do stem wel aan de kasteleines kon toebehooren. Hoe hebt gij aan de markiezin van Coëtquen gedacht te verkoopen, aau de aangeplakte prijzen on bij hoeveelheden, gelijk het in den klein handel gebruikelijk 13. Elke koopman is gehouden niot alleon de in de voor bet publiek opengestelde lokalen uitgestalde voorlbrengaolen te verkoopen, maar ook naar gelang den uitverkoop dezor laatste, die welke hij voor don verkoop bezit in de nevengebouwen van zijn bedrijf of 1:1 afgezonderde lokalen, mot uitzondering van de voor de onmiddelijke behoeften van zijn huisgezin noodige hoeveelheden. Hot is verboden voor don verkoop dor hierboven vermelde noodzakelijkste Iovens- behoeften woekerprijzen te verlangen. De gerëchtshovon en rechtbanken zullen oppormachlig beslissen over het al of 1 iet woekerachtige der prijzen, namelijk reke ning houdende voor don wederverkoop met allo voortbrenging, vervaardiging, in wor- kingsielling en vervoerkosten en met do i inkoopsprijzen. Elke agent dor overheid, die bevoogd Is 0111 do overtredingen lo hestaligo», zal het recht hebben ton allen tijdo biimen to gain in de lokalen, waar de noodzakelijkste levensbehoeften worden vervaardigd, opge stapeld of ten verkoop aangeboden, om or onderzoek le doen zij zullen het rocht hebben, zich al de in hot handelsbedrijf gebruikte boeken, papieren en dokumonten to doen voorleggen. Strenge straffen zullen degenen troffen, die de voorschriften van het Koninklijk Besluit zullen overtreden. De waren o goederen zuilen in beslag mogon genomeu worden. De prokureur des Koning* mag, elk oogenblik, de verkooping van aile «beslaggenomen waren en goede: on berolen. Ontslag aanvaard Het Staatsblad deelt mede, dat bot ontslag van M. L. Gheeraerdts, als burgemeester van Aalst, 0:1 van M. Rnllicr, als burgo- meester van Denderleeuw aangenomen is. EEN EN ANDER Doze week zal een nieuwe postzegel ;e koop gesteld worden in de postkantoren. Het postzegel verbeeldt den Koning met helm. De duitsche deugenieterijen in Vlaan deren zijn te weinig gekend. Th Roesselara werden meer dm 70 burgers om 't loven gebracht; te Gaclilam zes, waaronder een oude man die levend werd verbrand; te Staden werden tr rond do dertig omver gescholen, waaronder de E. H. onderpastoor Foul on, ze werden allen in éeuen put geJol- ven; dicht bij Rolleghem werd eon bakker in zijn oven geworpen ener levend verbrand. Zonder te gewagen van zooveel mannen, aan hunne deur to Eessen, Woumen, Glorckon doodgeschoten of nog te barren vermoord, ofwel aaneengebonden indenljzergeworpea en versmoord. Zulke bandieten en moorde naars moest iu8Q vangen en ophangen, liet ware verdient. 45,000 man zuller. in T kamp van Bevorloo gehuisvest worden, hetgeen groote lierstollingon en veranderingen zal vergen. Dezo werken r.ullen door liet legerbestuur verricht worden. Er zit voedsel in de koffie 't En is niet le verwonderen dat do begijntjes en ar.Uc-re begijnhofbewoners lang leven, want er wordt daar nog al een potje doorgegoten. Naast de 0,77 cafeïne, vindt men in die gezegende boon ook 12 °/0 eiwitstof en omtrent even veel vetstoffen. Daarbij, 't is antialooliek M. Ioghels, advokaat en dienstdoende burgemeester te St Laureins, is Griflier var de provincie benoemd, en dat zal negen jaren duren. ProficiatM. lagels mag iets hebben want hij w erd door do grijzen erg geduiveld. Eons had hij in zijn eigen huis, do deur wat Ja, a*n wie anders... Aan de markiezin Blanca? O, nee.i antwoordde Patira levendig; dezo was oen engel... zoo zacht en zoo schoon Ik hob haar eens ontmoet... Zij sprak tot mij gelijk tot de Madonna van Claudia zou doen. Nog zie ik baar blauw gewaad, haar glimlach, en liaargoude baron die in den wind golfdeoe,. Zij heeft mij twee dukaten tot eene gedachtenis gogoveu, en Claudia heeft mij aangeraden ze le verber gen, zeggende dat zij mij eens geluk zoudon aanbrengen. De markiezin Blanca 0, iedereen beminde haar het scheelt maar weinig of men roept haar als een heilige aan... Gij ziet dus, dat ik onmogelijk aan haar kon denken. Ik geloofde veeleer dat het lijdende zielen waren, die de gebedon der levenden verzoeken. Bidden, weet ik wat dat is Ik vertel nu wat de anderen mij hebban gezegd... Het zal wel beteekenen dat zij hulp noodig hebben, en dat de leven den alleen hun die kunnen verschaffen. Toen zeide ik tot mij zeiven Ik zal hen helpen Ik zocht eene koord, ijzeren krammen, en een bout en ben van den nacht hierheen ge komen. O, gij zijt een zoor moedig kiod. /iop Blanca uit. Moedig waarom Gij zijt dus niet bang voor don uacht en telt do hinderpalen niet De menschen alleen hebben mij kwaad gedaan. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1919 | | pagina 1