Oe Vreileskonfsrensie Oelaia hesft zijn pliclti gidsen en eisch! ihans zijns resliten ^uniliesnlplDffingen is Antwerpen. Vijf-en-turintigste jaargang nummer IQI Donderdag I RSei 1919 DAGBLAD DE MEIMAAND ©nlgroving van hel ii»8t IN DEN SENAAT PATIÜA door Raoul De Navert (67° VERVOLG.) 5 CENTIEMEN t m. Drukker-UitcererJ. Van Nuffel-De Gendt. Bureelen Kerkstraat, 9 on 22, Aalst.' Dit is de vijfde maand van 't jaar, die ver- sohilliglijk genoemd wordtonder andere heet zij bloeimaand, bloemetimaand, O. L. Vrouwmaand zoo schreef G. Gazelle. In dit vredesjaar verdient d9 Mariamaand op buitengewone manier gevierd te worden. Veel hebben wij te danken aan onze Hemol- moedor De eerste Mei zal de herrinneringg- dag wezen aan de zo ge, aan do overwinning over onze vijanden. Wij, Katholieken meer en beter dan anderen moeten herdenken hoo de overwinning ons werd bekomen. Er valt niet n te twijfelen het vernuft onzer krijgs- ovor'neden,do dapperheid on vastberadenheid van o. zon nooit volprezen Koning, de hel denmoed onzer nooit te vergelen soldaten, bot lijden, hot strijden zelfs en de eendracht van de Belgische bevolking, het saraenwer* ken van al onze krachten dio onze macht met ons recht deden zegepralen, waren een om- Elooteliike hefboom en een scherp wapen om de zogopraal te doen behalen over onze on- rechtveerdigo, onredelijke en woeste ver drukkers. Doch ook do getrouwheid aan de godsvrucht tot Maria, de koningin van hemel en aarde, de moeder van God en de onze, de sihoekende almacht, de hulp der christenen heeft het hare bijgebracht orn den vijand op do vlucht te jagen, te verpletteren eh don vrede do bezorgen. Bovennatuurlijke middelen kwamen natuurlijke ter hulp om ons hel geluk wederom te bezorgen en dit te verzekeren. Daarom zijn wij aan O.L. Vrouw van Vlaanderen dankbaarheid schuldig, daarom moeten wij dezo maand meer dan vroeger onze nooit volprezen medestrijdster eoren, loven en navolgen. Do Vredeskoningin, O.L.Vrouw ter Over- winuingen verdient zulks. Dus als wars Katholieke Belgen, kindoren van Maria, moot ons gedrag voortaan onberispelijk we zen, or s gebed moet immer door Maria vóór Godeslroora aangeveerd worden, onze stand vastige zelfoverwinning volge dus op do zegepraal over onze tijdelijke vijanden. Laat ons eon pelgrimstocht aanvangen naar een vermaard bedevaartsoord Maria ter ecre naderen wij ter H. Tafel sluiten wij ons aan bij de hulde, die Maria op zekere be voorrechte plaatsen gebracht wordt. Stellen v/ij ons onder hare moederlijke bescherming lcvon en danken wij hare goedertierenheid. Marc. der eerbiedwaardige dienares God9 BERNADETTE SOUBIROUS Do Godsdienstige Week van Nevsrs deelt het volgende mede Het apostolisch proces over de deugden Cn de mirakels in 'tbijzonder van do eerbied waardige dienares Gods, Bernadetlo Soubi reus, in religie Zusto»1 Marie-Bernard, is geëindigd. Mgr. Chatelus, bisschop van Nevers, heeft op 3 April laatst het graf be zocht en is overgegaan tot de herkenning en hot onderzoek van hel lijk van de eerbied waardige, in 't bijzijn van exporten, getuigen enz. Na de voor!oopigo plechtigheden begaf de stoot zich naar de kleine kapel, gelegen in liet Moederhuis,, waar zich het graf bevind. De kist werd in bijzijn der getuigen ge- opend er, het lijk der eerbiedwaardige ver scheen nog in zijn geheel en was zooveel als versteend. Hel lijk werd in 1909, na de ontgraving, in dat graf gezöt. Do aanwezige geneesheeren verklaarden dat bet eon zeldzaam feit is, na veertig jaar begraving, zich voor een lijk te bevinden, dat zoo goed bewaard is gebleven. Door do aanwezige kloosterzusters word bel lijk der eerbiedwaardige ontdaan van de vochtige kleederen die door nieuwe werden vervangen. Do noodige toebereidselen voor de nieawe bograviug werden gedaan en daarna werd bet lijk in tegenwoordigheid van de kerkelijke rechtbank, terug in d® kist gelogd, die na verzegeling naar den grafkeldor word gebracht. Het is de derde maal dat het lijk van de getrouwe en geloovige boodsohapster van Onze Lieve Vrouw van Lourdas in haar graf wordt neder gelegd. Thans zal het lijk nog sleehti uit dan grafkelder worden ge haald, veor de plechtigheden van de zalig, verklaring, om er dan niet meer te worden in neergelegd. Het zal dan tentoongesteld worden voor allo geloovigen om vweerd te blijv els een heilige rolikwio. Ee.ne roerende zitting Wij deelden gisteren onder onze Laatste Berichten, beknopt mede, dat de Senaat de huiahuurwet had aangenomen, mits zekere voordeeion, door don eerste minister toege staan. Verder dat eéne dagorde met alge* rneene stemmen aangenomen wa3, protest aauteekenende tegen de miskenning van Belgie's rockten en het niet nouden der plechtige beloften aan Belgie gedaan. Daar deze dagorde hoogst belangrijk is, geven wij ze heden in haar geheel De voorzitter leest de volgende verklaring die rechtstaande word aanhoord. België heeft zijn plicht vorvuld. Het is zijne zwakheid bewust. Het is als een slacht offer op het altaar van het gezworen recht gevallen. Zijn leger haeft uitgemunt door zijn dapperheid. Het heeft de Duilsche troe pen te Luik tegengehouden. Door zijn uitval ie Antwerpen, heeft het medegeholpen aan de victorie van de Marne. Aan don Yzer heeft liet den weg naar Kales versperd. Bij het laatste offensief was zijn aandeel opnieuw prachtig en roemvol. ïn een woord het heeft medegewerkt aan de overwinning en de be schaving. Men schijnt dit vergeten te hebban. Geneve wordt boven Brussel verkozen. De openbare machten zouden hun plicht te kon komen door het land niet te doen horstellen en zijne gevolmachtigden la Parijs niet te eteanen. (Toej.) [Do regeoring zal hare inspanningen ver menigvuldigen. Hot parlement kan niet on werkzaam blijven. De Kamer heeft reeds gesproken. De Senaat zal een beroep doen op de geallieerde en bevrio -de parlem<-n-en. België heeft meer geleden dan een ander land, door den inval, do bezetting, de ver nielingen en verwoestingen. België heeft dit ull63 verdragen omdat het ook samen leed nj6t de bondgenooten. Deze hebben het ge weten, en daarom hebben zij gezegd en her- zegd dat zij Belgiazouden bevrijden, horstel len. dazes sohffdo vergoeden. Het verdrag van 1839 moet herzien worden, aangezien de neutraliteit niet moer bestaat. Het herstel moet volledig zijn. Daarom ook stel ik voor aan do parlemen ten de volgende motie te sturen De Senaat van België, ontroerd door de stemming van de conferentie te Parijs, die de titels van Brussel miskent om de:i zoiol van den Volkerenbond te worden. Ernstig bekommerd om den ellendigen n toestand, waarin hot land door den wree- digsien aller oorlogen ligt gedompeld, overtuigd dat de puinen zonder tal, die het grondgebied bedekken, niet kunnen herop gebouwd wurdeu u or de eenige nationale Dal ia mijn schat moeder Jeanne, mijn eenige, kostbare schat, een allerliefst kindje! Een kind En wie heeft u dat toe vertrouwd Een engel antwoordde Patira Tiet tranen in de stem. Och, Jeanne, verberg het een paar dagen en spreek er niemand van. Wat zou ik spreken, daar i& van niets weet Patira wierp zich in de armen der oudo vrouw. Gij zult gezegend zijn, juichte hij, in deze wereld en.in de andere... nu zullen we mei tweeën over hem waken. XX. De oevers oer Rance. De Rance is buiten kijf eon der schilder achtigste r.viertjes ter wereld. Hare oevers vertoonen np eens de liefelijkheden der vlakten, dan weder de majesteit der berg achtige streken. Hier is zij diep als een meer, elders kan meD door het helder water liet witte kiezelzand van don bodem zien. Eeuwenoude oikon, knoestige kaBtanjehoo- men, broodgekrainde olmen, laten beurte lings hun schaduwrijk loover op den kalmen waterspiegel neerhangen. Ilij genoot dan zonder twijfel van al dit schoons, de eeoza e reiziger, dio zich daar in een bootje langs de echilderacl.tigo rivier liet afdrijven, want de nemen lagen werke loos naast hem neer. Deoh neen, was het de schoons natuur geweest, die hem tot dit eenzaam watertochtje had genoopt, dan zou hij hot gelaat niet ia zij;-e handen geborgen hebben. Een donkere mantel oragolfd© zijn fiere leest de breed gerande pluimlooze hoed liet ternauwernood het., benedengedeelte van het gelaat zichtbaar maar, hoe bleek hij er uitzag hoe bol zijno wangen ook stonden, het was gemakkelijk in hem den markies Tanguj te herkennen. Het was twee dagen geleden dat hij Coët- quen verliet om er nooit meer weder te koe ren. In dien tusschentijd had hij zich in het klooster der Franciscanen opgesloten, niet om te bidden, maar om zijn bitteren kelk tot den bodem te ledigen. Voor het grafieeken van Blanca neerge knield, bad hij zijn laatste tranen gestort, en daar hij zich te zwak gevoelde om den last der droefheid op den duur te torsen, was hij besloten aan den dood de vergetelheid der smart te vragen. Tanguj dacht niet meer na. De troostvolle woorden van den godsdienst waren over zij" harigpgledeo, maar er niet in doorge drongen. Een poosje door de woorden van den slotkapelaan opgewekt, had hij zich met ijver aan de uitvoering van Blanoa's laatste wensclien gezet, maar toen de liefdadige ge- slichten eenmaal tot stand waren gekomen, verviel hij in ziju staat vau doffe lusteloos heid i zelfs do trauen van erkentelijkheid, hulpbronnen, wendt zioh onder den leven-' diesten angst tot do vergadering. «De Senaat smeekt haar tusashen te komen met de meeste energie om te bekomen dat de plechtige verbintenissen V3n snel en volledig heratellig die dikwijls werden herhaald. - Uitgevoerd worden in een geest ra^ breede rechtvaardigheid en edelmoedig modelijden die ze voorgeschreven heeft, vertrouwen stell-md io de gevoelens van samenhoorigheid die alle beschaafde volkeren vereeeigt en in de getuigenissen van oprechteen diepe eymphatie, die uwe n vergadering hooit willen uitspreken aan Bolgie, de Senaat is verzekerd in haar een machtigen steun te vindea en ook een doelmatige tusachehkomst om de wettigo - en onontbeerlijk*) vergoldingen te geven - die gevergd worden door de Conferentie van Parijs voor do herstelling van het land. (Toej.) M. Delacroix, eerste minister, antwoordde dat liet beginsel van algeheel herstel in het vradosverdrag zal geschreven worden en dat Bolgie zal deelmaken van de internationale commissie. Voor Belgie zal aangedrongon worden dat do vergoeding niet in dertig j2»r, doch dadelijk betaald worde. Wij zijn hot eens om de Belgische gevolmachtigden tot het uiterste te steunen. Heeren Braun, in naam der rechterzijde, Goblet d'Alviella, in naam der liberale linkerzijde en Goppieters, in naam der socialistische linkerzijde, sluiten zich bij die woorden aan fel aarschalk Foch protesteert. Maarschalk Fdch werd gistoren in .den ministerraad, voorgezeten door M. Poincaré ontvangen. Hij teekende er verzet aaD, tegen de voorwaarden onder welke de vredes onderhandelingen voortgezet worden. De maarschalk drukte zijne verwondering uit, dat men hem zoo onwetend laat over de termen van hot voorloopig vredesverdrag. Wat hij tot hiertoe vernomen heeft, heeft hij in de dagbladen gelezen. Maarschalk Foch is van oordeel dat Frank rijk niet voldoende zal beschermd zijn, zoo het de Rhijnlijn niet kan bekomen. Amerika heeft don Oceaan, Engeland het Kanaal en 't is niet lo veel gevraagd, voor Frankrijk de natuurlijke i/rens, don Rhijn te eischen. Maarschalk Foch aarzelde niet, te ver klaren, dat hij geenszins 't akkoord is met M. Clemenceau voor wat de grensregeling met Duitschland betreft. Alhoewel zulks gewoonlijk niet gedaan wordt, is «r op aan vraag van maarschalk Foon, die zij o ver antwoordelijkheid gedekt wil zien, proces verbaal gemaakt van zijne verklaringen. Frankrijk heeftroedstosgevingen bekomen Uil Parijs wordt gemeld, dat sinds het overhaast ver!rek van da Italiaansche afge vaardigden, Frankrijk reeds verscheidene toegevingen bekwam, voornamelijk onder oogpunt van waarborgen en op financieel Willem li zal rechters vinden. PARIJS, 29 April. Hot rtuekomi- teit der Vredosconfer9ncie heeft de kwestie der verantwoordelijkheid van den oorlog onderzocht en den tekst van zijn besluit, aan de vergadering onderworpen. De artikelen zijn vlakaf tegen Willem II van Hoheazollern, gewezen keizer van Duitschland, niet voor misdaad tegen de strafwetten, doch voor smaad jegens de in ternationale zedeleer en de heilige overheid der verdragen. Willem II zal voor eene rechtbank ge- door de beweldadigden aan zijne voeten vergoten, lieten hom onbewogen. Kortom, Tanguj was in den vollen zin des woorda lev-nsmoe. Darbij overtuigdo hij zioh dat zijne broe der-s ondanks alle bewijzen van genegenheid die zij hem gaven, over zijn heengaan niet bijster bedroefd zonden zijn. Hot loven i3 mij tot last, dus rede neerde hij, en mijn dood zal andoren g«- lukkig maken, waarom zou ik dus blijven leven Het ia waar, liet groolo vraagstük der eeuwigheid verhief zich dreigend voor zijn geest maar Tanguj legde het geloof zijn stilzwijgen op hij verloor zich zeiven zoo geheel in zijne droefheid, dat hij op een schipbreukeling geleek, wien de golven be- letten de reddende plank te zien, welke boven zijn hcofd drijft. Het was in zulken zielstoestand dat hij zijn testament schreef. Toen Florent in het bezit was van dit stuk, vatte hij terstond het plan op, Simon uit den weg te ruimen, en daarna Blanca want na het verdwijnen van Tanguj was het niet langer noodig den medeplichtige en het slachtoffer zijner schelmstukken te ont zien. 't Was daags na den stormachtigen nacht, waarin Simon onder het mes van Fiorent viel, dat de markies afscheid nam van het graf zijner beminde Blanca en van de goede kloosterlingen, die hem zooveel medelijden io zijne smart hadden betooadrijke aal* daagd worden, samengesteld uit 5 rechters, aangeduid door Amerika, Engeland, Frank rijk, Italië en Japan. Deze zullen de straf vaststellen» Er zullen nog andere plichligen voor deze rechtbank gedaagd worden. Do Duilsche afgevaardigden. PARIJS, 29 April. Le Petit Parisien meldt, dat do volmaohten der Duitsche afgevaardigden Donderdag zullen nagezien wordoo. Te Versailles zal een fplakbrief de bevolking nitnoodigen, de Duitschers met rost te Isten.... Bij de Belgische afgovaardiging. De Belgische ministors welke naar Parijs vertrokken waren om met de Belgische afgevaardigden te onderhandelen, zijn reeds terug. Ingevolge dier onderhandelingen, hebben MM. Vandervelde, Hjmans on Van den Heuvel gevraagd, om door MM. Wilson, Glemenceau on Lloyd George ontvangen te worden. Zulks werd toegestaan en het verhoor had Dinsdag plaats. De Belgische afgevaardigden 'deden eene uiterste krachtinspanning om voor België volledige okcnomirsche herstelling, welke onmisbaar is voor zijn bestaan, te bekomen. De groole kwestie is, op juiste wijze het bedrag der schadevergoeding te kannen opgeven. Een der teruggekeerde ministers ver klaarde aan een confrater, dat de toestand niet erg, doch moeilijk is een andere voegde erbij, dat men du juist alles onder de donkerste kleuren uiet moest inzien, en dat er nog hoop is, dat alles ten beste voor Bolgie zal geregeld worden.Overigens is het niet mogelijk aan vrede te denken indien niet hersteld word. Het geschil met Italië M. Clil08a, een der Italiaansche afgevaar digden, verklaarde aan eon medewerker Van Le Matindat buiten de kwestie van Fiume, waarover geheel Italië het eens is met Fiume zelf, Italië geneigd is tot alle tege moetkomingen. M. Chiesa verklaarde verder dat hij goede hoop heeft, dat alles zal vereffend worden, De Luxomburgsciiö kwestie. Het blad Lc Luxembourg deelt mede, dat do kwestie van Luxemburg te Parijs ge regeld werd in den zin eeifer ekonomisohs overeenkomst met Belgie. Belgie iou do autonomie en de onafhan kelijkheid van Luxemburg herkennen. Het Frahaoh gouvernement heeft opnieuw boalist verklaard, dat de Luxemburgsche kwestie voor Frankrijk geen belang heeft. Daarover is Frankrijk het volkomen eens mol Balgië. Le Luxembourg beweert dat het bericht van eene ganach zekere bron komt en niet zal gelogenstraft worden. (Havas). 33-B.TLi-texila.3XcX. IN DUITSCHLAND Nog de Sparlakisten. Uit Ramberg wordt aan de frankfurter textung gemeld, dat 3400 Spartakisten ge wapend v et m*chiengeweren, te Muhldorf aan Inn, aangoKomea zijn. Freising werd door f.ouY6rneraent3troepen bozet. Eene bende van 70 kwaaddoeners drong in d® Spaarbank te Oldenburg en stool er 87.000 mark. Ten b0V°lg° der laatste gebeurtenissen hebben de werklieden der groote scheeps werven van Stettin, 't werk gestaakt. (Havas) Hindenburg zou aftreden Er wordt gemold, dat Hindenburg in den loop der maand Mei zou aftreden en in het privaat leven terugkeeren. (Havas) moez9n liet hij aan het arme klooster achter. Met snelluu tred verliet hij de stad en liep in de richting der Rance, wier oever hij weldra had bereikt. Zijn eerste werk was eene boot te zoeken. Er bevond er zich slechts eene, die in zeer slechten staat verkeerde. Tanguj ontdekte niemand op den oever behalve oen kleine jongen, dien hij door middel eener rijke fooi overhaalde, om den eigenaar der boot te gaan opzoeken. Eenige minuten later verscheen er een grijsaard, die er zaor zwak en afgeleefd uitzag. Wilt go mij uwe schuit leenen vroeg Tangay. Mijnheer de markies, antwoordde de visscher, ik zou slecht handeion wanneer ik u niet zeide, dat do boot even bouwvallig is als haar eigenaar. Als uwe Heerlijkheid e?ne lustvaart wil doen, moet zij do boot van den ouden Sigaud Diet nemen. Waarom koopt ge geene andere boot 1 Dat is gemakkelijker gezogd dan gedaan. Een arm visscher als ik, die eene vrouw en veel kinderen te onderhouden heb, kan er niet aan denken. Hoeveolzou eene nieuwe boot dan wel kosten Wel honderd" dukaten, mijakeer de markies. Tanguj haalde eene zwaargevulde beurs te voorschijn. Ziedaar, zeide hij, meer geld dan or noodig is om a eene nieuwe schuit aan te schaffen. ENGELAND /n het Enytlsch Parlement. LONDEN, 29 April. In de Kamer dor Geraeenton vroeg een lid aan den minister van Buitenlandsche Zaken, of er kwestie was, aan Bel,io de gebiaden Ruanda on Uriendi, die dcelmaakteu van Duitach Oost Afrika, af to staan. De minister antwoordde dat hot hem spoel niet te kunnen antwoorden, daar het wan- schelijk is, dat men de beslissingen der Vredesconforencie niet vooruit loope. (Hav.y IN HONGARIE BüDAPESTH, 29 April (Havas). Do Serviërs hebben Maksa en Nagy Lak 'bezet.- De Roumenen rukken op naar Oro3kaza, Sravas, Gyoma en hebben Kaba, Balma,. Ujvaros, Hadju-Nanas en Njiregijkaza be zet. Nabij Czap deden $jj de brug over de Theiss springen. Do Hongaarsche achter hoede werft op 2T April verdreven. Op 26 April werd eene kleine Tschecksche aanval nabij Baureva afgeslagen. Dinsdag avond, rond 6 ure, is brand ont staan in de kanlonnementen van hot Belgisch leger, tusscben de Eocheren poort en de Breda poort, te Antwerpen. Tengevolge van den brand zijn tarijke obussen, welke daar opgestapeld lagen ont ploft. Dezo ontploffingen veroorzaakten oene groote opschudding in ds stad. De zeer ge weldige losbrandingen deden de vensterrui ten rinkelen &q ten Noorden dor stad schijnt als eene vuurgordijn te hangen. l)ank aan do maatregelen, door de krijgsoverheid ge nomen, zijn er tot hiertoe geen slachtoffers aan te stippen. De burgemeester vaa Ant werpen en generaal Mahieu ziju ter plaats. De schade is zeer aanzienlijk. EEN EN ANDER Er is hier kwestie van do ontgravingen onzer gesneuvelde soldaten. Een ministeri- eale kommissie heeft dezo kwestie grondig onderzocht en bevonden dat de ontgravinge» te veoi moeilijkheden van allan aard ople veren. Daarom is er besloten dat de ontgra vingen voor drie jaar zullen opgeschorst worden. Jaarlijks voorziet de begrooting van het Departement van Buitenlandscho Zake# een zekere som voor reisbeurzen voor jonge Belgen, die dragers ziju van het diploma vaa iicenciaat in de handelswetenschappen. E]? blijven voor liet jaar 1919 een zeker aantal dezer beurzen te vorleenen. Bij gelijkheid van aanspraak lal de voorkeur gegeven worden aan jongelieden, welke gedurende den oorlog dienst gedaan hebben in het la ger. Do kandidaten tot het verkrijgen dezer beurzen, kunnen alle noodige iniichtinge# bekomen in het ministerie van Buitenland-* sche Zaken, Bestuur van Handel en Konsti- lalec, Leuvensche Weg, 5, te Brussel. Tijdens de bezetting hebben de Duit schers in vele onzer nijverheden de koffer- forts geplunderd enden inhoud ervan gestort in de Rijksbank. De bestolen nijveraars hebben tot hiertoe aan doovemansdeur ge klopt om hun geld terug te krijgen. De duilsche staatsman Erzberger bad 40miljoea vergoeding toegezegd. Deze 40 miljoen zij# nu in de Nationale Bank te Brussel toege komen. Binnen kort sal er overgegaa# worden tot de verdeeling van dien koek. De belanghebbenden krijgen SO p. h. van do hun geroofde sommis terug. Het overige zal hun later uitgekeerd worden, wanneer de Duitschers de volledige lijst der door hen aangeslagen sommen zullen afgestuurd hebben. De visscher wierp een blik van onuit sprekelijke verbazing op den edelman. Is het werkelijk zoo Gt»eft gii mij daf geld, mijnheer de markies vroeg mj. Van ganscher harte. O, o, daarmede koop ik niet alleen eene andere koot, maar ik bouw er mii etp huisje mede, en bezorg nieuwe kleeaerett aan al mijne kinderen. O God I wat zijt g© goed, mijnheer de markies, en hoezeer ver dient gij gelukkig te zijn Nu zult ge mij wel toestaan, hervatte Tanguj, over uwe boot te beschikken f Monseigneur, welk eene vraag Laat mij de hand kussen, dis mij opeens zoo overgelukkig maakt 1 antwoordde de lot tranen bewogen visscher. De markies maakte echtor een zacht af wijzend gebaar. Ik houd niet van die bewijzep van dankbaarheid mijn goode vriend, zij vbeden den hoogmoed sleohts. Dan slaat gij mij ten minste toe, de nieuwe boot Blanoa te doopen, ter herinne* ring aan uwe heilige eohtgenoote Zwijgend en bewogen, maakte de markies eeo toestemmend gebaar. De visscher bond du de boot los eo wierp een paar planken op den bodem. Tanguy slapte er onmiddelijk in, greep de roeirie men, wierp een laatsten, langen blik van vaar* el op Dioao, dat zioh veilig en fier achter zijne borstwering van rotsen en mile ren verhief, en slak daarop van kant. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1919 | | pagina 1