Belgis en dsVredesconferencic Kan tie oorlog afgesGbaït worden DAG LAD Militairen voor de afdanking voorgesteld PATIRA EES8 ALKQOLDRAIHA De H. Ëioadpiscbssis te Brugge. XXV» JAARGANG NUMMER 104. DE VOLKSSTEM Zondag 4 en Maandag 5 Mei «919 Bureelen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Telepkoon 114 ïENTIb-MlEïN Drukker-Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt. Voor do publiciteit bultan hot Arrondissement Aalst, zich te wonden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. Ja, indien al de regeerders door drongen waren van hunne plichten en in alles de christene rechtvaardigheid voor oogen hadden. Zoover zijn wij ongelukkiglijk nog niet, en de voor vallen der laatste dagen bewijzen eens to moer dat eigenbelang en heerschzucht maar al te dikwyls op don voorgrond staan. Al kwam men tot de stichting van een volkerenbond en een scheids gerecht dan nog valt er te vreezen dat bij de eerste moeilijkheden tus- schen twee natiën een nieuw oorlog zou uitbarsten. Wat ook de zwakken zou mogen en moeten zeggen Wij doen niet mêe, wij willen geen werk tuigen zjjn van onrechtvaardig geweld, geeae moordenaars van onschuldigen 1 De onmenscbeiijke wereldoorlog die wij komen te doorworstelen heeft de oogen van velen geopend en is rijk aan lessen. Mocht hij de volkeren overtuigd hebben dat zij, en niet heerschzuchtige keizers en koningen, de macht hebben te beslissen over hun eigen lot. Oorlog aan den oorlog 1 weze de leus der christene democratie. Vbijman .i Sedert Mei is het verlof toegestaan O 1 zjl 7U altijd .e prooi] 4aa militairen voorgesteld voor de afdan- ihiog door toepassing van het Besluitwet wezen der sterken. Zoolang de wereld bestaat zullen er oorlogen bestaan. Wat echter moge lijk is, en nimmer vond die gedachte meer ingang dan tegenwoordig, 't is dat een oorlog kan vermeden en on mogelijk worden door weigering van wege het volkom or deel aan te nemen. Vroeger was het de Vorst die aan een vijahd den oorlog verklaarde de door hem aangeworven huurlingen werden uit zijne schatkist betaald. Het volk kwam er dus in de meeste g- Ion niet rechtstreeks tusschen. Nu echter, met het stelsel van gedwongen belastingen en gedwongen krijgsplicht, is elke oorlog een oorlog van en door het volk. Het volk dus heeft hot recht op zijn beurt te oordeelen over de rechtvaardigheid van ee.n oorlog. Of zou het misschien een blind werktuig moeten blijven in de handen der re geerders Moet het blijven zeggen Ik ga menscken dooden omdat de overhoid het nj^j oplegt zonder daarby de kwestie van rechtvaardig heid iii acht te nemen Neen, zoo mag een christen, zoo mag een mensch niet spreken; dit ware tegen strijdig met de christelijke zedeleer. Blijkt een oorlog onrechtvaardig, dan moet elk onderdaan sjjn medehulp weigeren. Welnu, in dien zin dient het open baar geweten gericht. Het rechtsge voel des volks, dat gewoonlijk door de regeerders misleid wordt, zou moeten op de rechte baan gebracht worden door schriften, vergaderingen, beloogingen, enz. Misschien ware er een wereld-vredobond te stichten die eene kleino bijdrage van zijne leden zou ontvangen, en dit geld gebruiken tot vredespropaganda, tot het ver spreiden van oorlogswerende schrif ten, enz. Aldus zou men langzamer hand eene strooming tegen den oor log verwekken en hemin vele gevallen onmogelijk maken, wantgeene enkele regeering kan eenen oorlog beginnen tegen den wil van 't volk. Aldns zou de onrechtvaardigheid van de moeeto oorlogen zoo duidelijk blijken aan de menigte.dat zij aan hare regeerders door Raoüt. De Navkpy (70° VERVOLG.) Daar schiet hem eensklaps een denkbeeld door den geest. Ilc zal ten minste niet zonder gebeden uit het leven scheiden, mompelde hij. Toen begaf hij zioh naar de rots, plaatste zijn voet op een vooruitstekende pant, en sloeg de beide handen aan een hooger gele- gon uitsteek. Si inquitates obseruavcris Dominc, Dommeqais suslinelis psalmo diederden do priesters. Tstafuv sidderde nochtans klom hij ver der. Reeds zag hjj geen kruis, geen lijkkist meer, maar liet getuid van de doodonzang drong nog tot hem door. Sustinuit anima mea in verboe ins. Helaas I het woord van den H. Geest on dersteunde heni niet meer. Neen, hij wilde niet meer aan de heilige beloften der schrif ten donken hij had zijn geloof als eene verscheurde lomp weggeworpen, en zou straks hetzelfde met zijn lichaam doen. Sy er a-fit anima mea in Dominoklonkt het weder. Tanguy had den top der rots bereikt. Eene kromming in de rivierbedding ont trok de booten van zijn gezicht, maar zijD oor ving uog bet psalmvers op Et ipse redimet Israël ex omnibus iniqui tatibus ejus... Deze woorden drongen tege lijk in zijne ooren en in zijn hart door. Het was als eene uiterste poging der goddelijke van 5 April 1917, met soldij, bijvoegsel van soldij, voedsel toelage en bijzoudere toelage in België of in den Vreemde. Die maatregel is, van op denzelfden da tum, toepasselijk op al de militairen die zich voor den oogeablik in verlof zonder soldij bevinden in afwachting hunner vrijstelling door afdanking. De bewuste toewijzingen zullen maands- delijks aan de rechthebbenden bij voorbaat uitbetaald worden door den Kwartiermeester van het korps, en, in voorkomend geval, door diengene die den depot der afdeeling bestuurt waar de manschappen zijn of waren op hel oogenhlik van het in verlofzendeo. Te dien einde zullen de bevelhebbers der belanghebbende oenhedeu op don laaislen da£ van iedere maapd aan de voornoemde omcieren-rekenplichtigen een betaalstaat af- loveren de sommen vermeldend aan de recht hebbenden verschuldigd. Deze laatstee zullen aan hun kwartier meester, voor den 3U van iedere maand ten langste, een door den burgemeester hunner gemeente geteekend leveusbewijs doen ge- orden. Vrijdag morgend kwam eeu ijzerdraaier van Chambery, Ferrero genaamd, dronken te huis. Hij zocht twist tegen zijne vrouw, trok ewn revolver eu- doodde liaa-, evenals zijne 20jarige dochter. Daarna "overgoot bij zijne meubelen met petrool, stak het vuur aan het huis en ging zich in eene kamer opsluiten. Het vuur doofde echter uit. Soldaten en agenten snelden ter plaats, doch Ferrero onthaalde hen op revolver schoten. Een politiebrigadier en een agent werden getroffen eu erg gekwetst. Alsdan openden de soldaten een hevig vuur tegen de kamer waarin Ferrero zioh opgesloten had. Rond den middag werd hij door een kogel in het hoofd getroffen en gedood. Voor onze Uitvinders en Vervaardigers van Nieuwigheden Ter gelegenheid dar eerste jaarbeurs van Brussel, richt het Gemeentebestuur eeue Tentoonstelling Prijskamp van Uitvindingen en Nieuwigheden in, van 3® tot 17® Sept. aanstaande, met het doel de Belgen, die de technische vraagstukken zoeken op te lossen «n zieti in do nijverheid en stielen trachten to ontwikkelen, de gelegenheid te geven den uitslag van hun streven aan het oordeel van bet publiek te onderwerpen. Daar de plaatsing kosteloos is, zullen de tentooostellers geene andere onkosten dan het vervoer en hot wegnemen hunner voor werpen hebben. liefde; de barmhartigheid klopte aan de deur dezer verbrijzelde ziel, maar Tanguy sidder de o^der de hand van God als een zieke on der bet mes van den heelmeester. Amen Amen klonk hei zwak, doch duidelijk uit de verte. Op dit oogenblik spreidde Tanguy zijne armen uit. Mi.:t>'ere meiDeus, prevelden zijne lip pen. En bij stortte zich van de hoogte neder. XXI. Vader Athanasius. Op het oogenblik dat de markies de Coët- quen, in wanhoop zich van de Galg der Dioa- teezon naar banoden wi«rp, was er een uiau in een ai dor eenzaam booije gezeten, i uit de verte kon ziea wat er plaats bad. Toen deze eenzame varensgezel de raen- soholijke gedaante plotseling van de rots punt zag verdwijnen, sloeg hij zijne roeirie men met driedubbele snelheid in het water en was spoedig naderbij gevaren. Deze man droeg ben monniken gewaad. Zijne bruine pij kon geenszins de magerheid van een door vasten en lijfskastijdingen uit gemergeld lichaam verbergen het hoofd had eene statige en zachtaardige uitdruk king. Hij kon ongeveer zestig jaren tellen en de grijsheid zijner haren verhoogde nog de majesteit van zijn gelaat. Hot was vader Athanasius, abt der monni ken van Léhon. Hij kwam van Sint Malo, waar hij aan een geleerd en godvruchtig priester een bezoek bad gebracht, toen bij getaige was van den lelfmoord van Tanguy. Al de werken welke een kenmerk van nieuwigheid dragen tullen er aangenomen wordea brevetplannen, voorwerpen in natuur zooals bewerktuigen, werktuigen, machieoen en toestellen, gebreveteerd of niet, in betrekking met onze nijverheden en Dationale ambachten, nieuwigheden, klein of belaogrijk speelgoed. Geldpremiëu, Eerepenniogen en Diplomas zullen door de Stad toegekend worden. De belanghebbenden kannen zich van nu af laten inschreven en alle inlichtingen ont vangen met zich persoonlijk of schriftelijk aan het Bestuur van Teknisch Onderwijs en Schoone Kunsten, 15, Musschenstraat., Brussel, te wenden. EENE GOEDE VANGST Een Maastrichtenaar aangehouden door de Belgische militaire policie te Aken De Belgische veiligheidspolicie heeft te Aken de hand gelegd op eon gekend han delaar van Maastricht, zekeren B..., die veel handel dreef met de Duitschers gedu rende den oorlog. Samen met andere groolhandelaars van Maastricht en Duitsche officieren heeft B..., verscheidene opeischingen van paarden gedaan in Belgisch Limburg-. Men verwacht zich aan ophefmakende onthullingen, daar er talrijke hooggeplaatste personen in de zaak betrokken zijn. B... is in 't gevang van Luik opgesloten. De verantwoordelijkheid aan den oorlog Belangrijke varklaringen van Kautsky M. Kautsky, door 't gouvernement Schei deman gelast, in de archieven van Berlijn al de dokumenten betrekkelijk de verantwoor delijkheid van den oorlog te doorzoeken, meldt dat zijn werk geëindigd is. Reeds in Maart, vroeg hij toeiiting om het verslag in druk te geven. Hij verklaart niet te begrijpen, hoe men kan denken, dat de vredesoonferencia de stukken welke hij in zijn verslag aanhaalt, zou kunnen gebruiken, om aan het Duitsche volk nog zwaardere vredesvoorwaarden op te leggen. Kautsky verklaart, dat hij in al de doku menten niets gevonden heeft, dat zou ba- wijzen dat het Duitsche volk schuld heeft aan den oorlog of er verantwoordelijk kan voor gesteld worden. De plichligheid barust op eenige personen en zekere instellingen, doch niet op het Duitsche volk zelf, dal buiten het ongeluk kige Belgische Volk, het vreeaelijkste slachtoffer van den oorlog was. Ter gelegenheid der H. Bloedprocessie te Brugge, cp 5 Mei worden volgende bijzon dere treinen ingericht. 4 MEI. Vertrek uit Brussel 8u. 20Aan komst, Aalst 9 ure. Vortrnk 9 u. 5 m. Aan komst te Brugge 10 u. 53. Rijdt naar Oost ende. Vertrek uit Brugge 20 ure 40 miuut. Aankomst te Aalst 22 u 32. Rijdt voort naar Brussel. 5 MEI. Vertrek Brussel 5 u. 45; 6 u. en 8 u. 20. Aankomst Aalst 6 u. 25; 6 u. 40 en 9 u. Vertrek Aalst 6 u. 30, 6 u. 45 eu 9 u. 5. Aankomst Érugge 8 u. 18; 8 u. 33 en 10 q. 53. Rijden voort naar Oostende. Vertrek Brugge 15 u., 16 u. 50 en 20 u. 33. Aankomst Aalst 16 u. 55, 18 u. 58 cn 22 u. 32. Rijden voort naar Brusaol. 6 MEI. Vertrek Brussel 8 u. 20. Aan komst Aalst 9 u. Vertrek 9 u. 5. Aankomst Brugge 10 u. 53. Vertrek Brugge 12 u. 25 en 15 u. 7. Aankomst 14 u. 13 en 16 u. 55. Rijden voort naar Brussel- Na zijne boot stevig aan oen boem vast gelegd te hebben, begaf bij zich naar de rota en ontdekte daar alras een bloedig schouw spel. Tanguy lag roerloos in een plas van bloed, te midden der giftplanten, wier stengels hij in zijn val geknakt had. De eerste zorg van vader Athanasius was, het beweginglooze lichaam op te richten en in bet gelaat te zien. Doch, dit was zoozeer gekwetst, #ver- scheurd en mol bloed besmeurd, dat het on mogelijk was er nog een menschelijk aange zicht in te erkennen. Du grijze monuik begon toon behoedzaam het bloed weg te wiaschon langzamerhand werden de trekken duidelijker, en hoe mis vormd het gelaat ook door den val geworden was, vader Athanasius meende den markies de Goëtquen te herkennen. Dit vermoeden deed hem zijne toewijding slechts verdubbelen. Hij bediende zich van jonge wijngaardbladeren, om een eerste ver band om het voorhoofd en de verbrijzelde lippen te leggen daarna plaatste de monnik zijne hand op het hart van den gewonde, doch voelde niet de minste klopping. Ik zal hem toeh niet hier laten, pre velde de grijsaard bij sish relven, en Tanguy in zijne armen nemende, droeg hij hem met onnoemlijke voorzichtigheid in zijne boot, greep de riemen, sloeg het oog biddend ten hemel en roeido toan met s elhoid naar de abdij terug. (Vervolgt.) Hoe de ministerraad afliep. De ministerraad welke Vrijdag gehouden werd onder voorzitterschap van M. Van der Velde, in afwezigheid van M. Delacroix opzettelijk naar Belgie gekomen om den toestand bloot te leggen, werd er beslist dat onze afgevaardigden al hunne eischen zouden handhaven, zoowel op finantieel gebied als onder oogpunt van grondgebied. Deze beslis sing werd met algemeene stemmen genomen M. Van der Velde begaf zich daarna naar het Koninklijk Paleis, te Laken, alwaar hij een langdurig onderhoud had met de Koning. Om 4 ure is M. Van de Velde, vergezeld van M. Jaspar uaar Parijs teruggekeerd, om aan de Belgisobe afgevaardigden het b8" vel te geven geen vredesver drag te teekenen, waarin zaoals onzeverbondenenhet ons zoo dikwijls en plechtig beloofden* onze ©Économi sche toekomst en onze mili taire veiligheid niet zouden verzekerd zijn. In het Parlement bevonden zich talrijke volksvertegenwoordigers en senators. Allen zijn het eens om te verklaren, dat indien Belgie geen voldoening bekomt, onze afge- vaardiging maar naar Brussel moet lerug- keeren. Belgie heeft genoegzaam betaald in bloed en goud, om te weten wat beloften en stukjes papiur waard zijn. Het had ech ter alle redenen, ora te hopen, dat zijne bondgeuooten het voorbeeld van Duitschland niet zouden volgen. Koe de voorwaarden door de Belgische afgevaardigden onthaald werden De belachelijke voorwaaid*n aan Belgie gestold, werden zooals te denken was, op hevig protest van wege M. Ilymans ont haald. Er ontstond eene hevige woorden»- wisseling on president Wilson en Lloyd George gingen hevig op tegen hetgeen zij de BeL iscbe pretentie noemden. Zij gingen zelfs zoo ver, te verklaren, dat indien Belgie zich niet onderwierp, Belgis in 't geheel niets sou bekomen De financieele toestand van België is als volgt SCHULD 1. Vooroorlogachuld 4 miljard 2. Oorlogschuld 3. Verlies op 6 mil* jard mark (verschil tussobeti fr. 1.25 eu f. 0.45, huidige waarde 6 miljard 4 miljard 600 millioen Totaal 14 miljard 600 millioen TE GOED i. Op 3ijn lest 1. Volgens de Daily Graphic zouden de Verbondenen geen teruggave van oor- lcgsehuld vrageu 2. Belofte nagedaan 6 miljard 2 miljard 500 millioen 8 miljard 500 miüioen Balans sohuld 14 miljard 600 mÜRoen te goed 8 miljard 500 millioen Blijft schuld (1) 6 miljard 100 millioen (2) al de aangeriohte schade 2. Op zijn slechtst. Onmiddelijk krediet 2 miljard 500 millioen Balans schuld 14 miljard 600 millioen te goed 2 miljard 500 millioeü Blijft schuld (1) 12 miljard 100 millioen (2) al de aangeriohte schade. De gemeenten aan de Oostgrens eischen zekerheid. Verschillige Belgische gemeenten aan de grens van Duitschlaod eischen, dat de Bel gische grens voortaan verzekerd werde, om den terugkeer der moorderijen, bij den over val der Duitsche barbaren te voorkomen. Dendermonde en Leuven protestaeren. M. Vermeersch, volksvertegenwoordiger, schepone te Dendermonde, beeft Vrijdag namiddag volgend telegram gezonden aan de Belgische afgevaardiging te Parijs In naam der stad Dendermonde, door de Duitschers platgebrand en van hare ge- ruineerde bevolking, vraag ik, dat de Bel gische afgevaardigden zich onwrikbaar too- nen op de kwestie der verbiudtenis door de verbondenen aangegaan, namelijk aan Bel gië algeheele vergoeding te geven voor de schade geleden door het opnemen der wa penen voor de verdediging der wereld. Men zou nooit kunnen verstaan, dat de verbindtenisson sleohts heilig zouden zijn voor de zoogenaamde kleine natiën. Anderzijds heeft de stad Leuven volgend telegram gestuurd Wij treden de oproep, door de stad Dinant tot U gericht, volkomen b$. Wij durven verhopen, dat de raad der Drie aan België niet zal weigeren, wat de Duit schers zelf bekennen aan Bslg ië verschuldigd te zyn. Wat La Matin schrijft Le Matin van gisteren schrijft over Belgie Men heeft er zich in den raad der drie op toegelegd, de gemakkelijk te begrijpen mis noegdheid van onze Belgische bonagenooten te trachten tot kalmte te brengen. Naar betgeen de Belgische afgevaardig den over de voorwaarden vernomen hebben, is de verontwaardiging welke hen en liet geheele Belgisch volk bezielt, verstaanbaar. M. Hymaus heeft zioh tot de gouverne menten der verbonden mogeudheded gewend en hen aan hunne plechtige beloften herin nerd. Frankrijk wenscht vurig dat deze on derhandelingen mogen gelukken en wij mo gen dus deze onderhandelingen niet dooi commentaara verontrusten. Italië juioht de Belgische eischen toe Donderdag had op de Quirinaalplaats te Rome, vóór het Koninklijk Paleis, eene betooging Dlaats. Verscheidene redenaars hadden reeds de Italiaansche eischen doen toejuichen, toen een officier het woord nam. Het was Michel Angelo Zimolo, die vaz Brussel teruggekeerd was, alwaar hij aa* de lijkplechtigheden van M. Ferdinand Le noir had deel genomen. - Ik kom van Brussel, zegde kapitein Zi~ molo, en kan niet nalaten u te herinneren, dat daar ook een volk leeft, dat in de vree- selijkste uren der geschiedenis, de latijnó» verdedigde tegen den stormlooD der Duitscha barbarij. Van op de hoogten Au het Quiri naal teeken ik verzet aan, tegen het onthaal, dat te Parijs, koning Albert, don heldhafti ge» soldaat van den IJzer, te beurt viel, toen hij de rechten en eischen vau zijn volk ging verdedigen. België, waaraan wij allen de redding verschuldigd zijnwerd evsnals Italië door de Vereenigdo Staten van Amerika beleedigd. Het is een eel t verraad, jegens het land, dat met Frankrijk meest geofferd en meest gele den heeft gedurende den oorlog 1 De menigte beantwoordde de redevoering van kapitein Zimolo met de kreteu Leve Italië 1 Leve België I De raad der Drie PARIJS, 2 Mei. MM. Wilson, Lloyd George 6n Clemenceau hielden Vrijdag mor gend eene zitting. De financieele onderhandelingen tussohen de afgevaardigden der Verbondenen en de Duitschers, welke te Ploasis Vellette begon nen waren, worden nu te Versailles voort gezet. Da volmachten der Duitschers VERSAILLES, 2 Mei. De Dujtaohe gevolqascbtigdéü hebben hunne geloofsbrie ven overhandigd. De bondgenooten hebben van bunnen kant aan graaf Brookdortf- Rantzaa de dokumenten overhaudigd welke hou betreffen. Hbel de ceremonie duurde slechts vijf mi nuten. De Duitsche gevolmachtigden werden daarna naar hun hotel teruggevoerd. Het voorloopig vredesverdrag PARIJS, 2 Mei. De werken van het redafctiekomiteit vorderen leer snel. Men heeft goede hoop dat het zal mogelijk zoo, Maandag namiddag of ten laatste Uinadag den tekst n u aan de werpen. Het geschil met Italië M. Orlando heeft ip het Italïaansoh Par lement aangekondigd, dat M. Wilson uieuwe voorstellen gedaan heeft, welke nagenoeg net da Engelsch-Fransche voorstellen over eenkomen. PARIJS, 2 Mei. De bladen deel^n telegrammen uit Rpme mede, moldende, dat na eène vergadering, gisteren door de leden, der Itallaausohe afgovaardiging gehouden, MM. Orlando en Barrilai oene lange samen- spraak hadden met M. Barrère, Fransche getint te Rome. Anderzijds wordt gemeld, dat de leden dqr afgevaardiging en het gouvernement aan M. Orlando volmacht gegeven hebben, om na&r gouddunkeu te bandelen. De verdragen met Oostenrijk, Bulgaria en Turkye. Men denkt dat de verdragen met Oosten rijk, Bulgarie en Turkye zallen gereed iKb ten hoogst» veertien dagen nadat de Dult- ■ohers zullen geteekend hebben. Er zullen waarsobijnlijk negen mandatep kat »an het voorloopig vredesverdrag i r ic'io afgevaardigden te ohder- te begeven zijn voor Gonstantinopel, Syfie, Arabia, Mesopotamia, Armeoie en Palestina. Tot hiertoe heeft M. Wilson nog nigt beslist elk mandaat Amerika zal aanvaarden. De kwestie der krijgsgevangenen. De kommissie der vredesconferentie geUlt met de kwestie der krijgsgevangenen, heelt voorgesteld 6 tot 700,000 Duitsotje krugagp- vangeneu in vrijheid te stellen, da^r de her stellingswerken meestal door vakmannen moeten gesohieden. Wat zal er nu met Dantzig gebeuren Van bevoegde bron wordt verzekerd, dal Pantzig en het kanaal der Weighsel onder Poolsoh beheer pullen geplaatst worden.

De Volksstem | 1919 | | pagina 1