rsfc-irp ma.fi y De- toestand voor België &k VOORSPELLINGEN Belgia's Begrcotiog voor 1918 X>@ VredesconferenciQ Mgr Setters en de H. Vader XXV8 v -M. n JAARGANG NUMMER Bureelen kerkstraat, 9 en 22, Aalst. 1 elenbgon ill £23*5* Zr? Woensdag 7 rae: I9i» Voor de publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, sicli te wonden lot liet Agentschap Ji 5 CENTiEMEN Drukkoi-üitgcvarJ. Van Nuitel-De Gendt. Merleiaarj ïein, le lirussol S, l'iace de la Bourse, Parijs en 105, C!iea|iside, Londen. In de eigenaardige pogingen tot voorsi.o\ ling, door den Engelschen romanschrijver II. G. Wells, einde 1915 en in 't begin van 191G geschreven in zijn boek Met Europa van morgen ia er een kapittel dat voor Eelgië hoogst belangrijk is, uamelijk Ra nieuwe kaart van Europa Na reeds voorliet intreden der Voreenigde Stalen in den oorlog, den val voorzien la liebbon der Hohenzollerns, en de mogelijk heid eouer Duitsche revolutie ovorwogen te hebben, onderzoekt de schrijver do kaart van Europa, en namelijk liet Belgisch vraagstuk Zijne eerste gedachte gaat als van zelfs Raar België, zegt hij. Alleen eene volledige, verplettereude neerlaag, zou Frankrijk of Engeland kunnen dwingen, too te stemmen in oenen vrodo, welke hot volledig herstel van België niet zou insluiten. België moot niet alleen zijne onafhanke lijkheid terug bokomen, doch zijne onzijdig heid moet plaats maken voor een verdedi gend verbond met zijne twee bondgenooten van liet Westen, en indien de wereld nog af te rekonen heeft met de Hohenzollerns, of met con regeeringstelsel dat de tradition der ilohonzollorns zou voortzetten, dan moeten de grenzen van Belgie vooruitgehracht wor den in liet aanpalend land, ten einde de risicos vau eon on verwachten aanval tol een minimum le beperken, llel is klaar en dui- dolijk, dat heel deze grens voorlaan zal moeien voorzien zijn van opeen volgende lijnen loopgraven en voortdurend bezet door een garnizoen, gereed 0111 alle gevaar dade lijk af te weren; dan wordt het ook van zelfs noodig dat de Belgisch Fransche lijn, zoo kort en sterk mogelijk gemaakt worde. In dat geval moet natuurlijk Aken, dat Duitschland als eeue wipplank maakte voor zijne aanvallen, iu liauden der Belgen zijn. l)e strategische en tolgrens zou loopen van Aken in zuidelijke richting, en het Groot Hertogdom Luxe burg met zijne Fransche overleveringen on genegenheden omvatten. Het is volstrekt onmogelijk dit grondgebied in dun vahchen toestand van vóór den oorlog to laten, met zijne spoorwegen m handen dor Duilaohers Schrijver besloot, dal duze_ taaie. Waarin Ergoland niets le zien hoeft, door Frankrij en België tol een goed einde moet gebracht worden. Ook do kwestie van Polen wordt door Wolla op zeer belangrijke wijze voorgelicht. Do algemeono begrooting werd Zaterdag avond neergelegd. Ze beloopt lot 9,8S2,8S2,234 fr. of nagenoeg tien miljard. Daarin komen de achterstallige interesten van de opeubaro schuld, die binst üo oor logsjaren niet konden betaald worden, voor ongeveer één derde voor. Daarin zijn ook 8 tniljards begrepen welke door Duitscli land moeten VMjgoed w orden. Ten laste van Belgie blijven 1.35S,771,91G fr. del is 500 miljoen meer dan onze be- grcoling voor den oorlog was. Do uitgaven voor algemeen bestuur zijn van SOO miljoen tot 1,149 miljoen gestegen, uil l oofde van don aangroei van liet perso neel, don opslag van alle bonoodigheden, de vorhoogiiig der jaarwedden, de duurte toesiage*,;. Men rekent op 300 miljoen huitengewono inkomsten: 20CT miljoe i voortkomende van de bolasling op do oorlogswinsten on 1UU miljoen van den verkoop van oorlogsbuit. KERKELIJKE VERBETERINGEN door Raoui. Dij Navkuv (72° VERVOLG.) I 'o frissclio lentelucht werkte ongemeen weldadig zoowel op zijn lichaam als opzijn gemoed. I)o atmosfeer van godsdienstige vroomheid waarin bij adem do, had hem een vrede geschonken, dien li ij zoo lang niet meer gekend had, on hoewel hij zijne wan hoop nog op verre na niet meester was, zoo was de lichamelijke zwakheid veel le groot, dan dat hij nog do volle scherpte van zijne vroegere zielskwellingen zou voelen. Eu dan, welk een man die vader Albana» sïus I Nimmer had iemand zoo wijs en toch zoo gemoedolijk, zoo liefdevol en tocli zoo waar tot hem gesproken. Hot was Tanguy alsof hij zich van allo zijden door eene dubbele toewijding vol teederlieid zag omringd eene die van den hemel kwam en eene andere, die door don mond van vader Athanasius tot hom sprak. Tanguy, in zijne monnikspij gewikkeld, bracht nu bijna den geheelon dag in do kloosteruinen door. Hij werd geheel ver trouwd met de honderd verschillende oefe ningen, gebeden en werkzaamheden, maal tijden en boetoefeningen, die iederon dag op hetzelfde uur térugkwamon, on door l et klepelen van het kerkklokje werden aangc- koi digd. Het was zoo zoet, in dit vreedzaam hei ligdom te leven De kalmte, de godsvrucht, de hemelsche vrede deden ongevoelig hun I)e eerste indrukken, welke de gekende voorwaarden, aan Belgie gesteld, verwek ten, waren natuurlijk slecht en het kon niet anders. Thans is naderen uitleg gekomen over die voorwaarden; er zijn verscheidenè punten nader toegelicht en andere punten, waarvin bij liet opsommen der eerste voorwaarden geen spraak was, zijn thans ook bekend gemaakt en laten toe te zeggen, dat de toestand nog zoo slecht niet is als men eerst zou gedacht hebben. Zooals men weet, heeft M. Ilymar.s, in den kroonraad van Zondag avond. langdu- vigen uitleg gegeven over de voorwaarden aan Belgie gesteld. Hij was reeds in begin sel 't akkoord met MM. Van den Heuvel en Vandervelde, de twee andere Belgische afgevaardigden dat er mocht goloekend worden. Hij kon dan ook de kroonraad overtuigen, dat in de huidige omstandig heden, de voorwaarden aan Belgie gesteld, eervol en voldoende waren. Welke zijn dio "voorwaarden 1 Ziehier de bijzonderste Do rekening der vergoodingen door België van Duiischlanö geëischt, wegei s oorlogs schade, zal evenals dio van Frankrijk en de andere mogendheden, onderworpen worden aan eene kommissie, waarin de vijf groote mogendheden en België zullen vertegen woordigd zijn. Japan zal er een afgovaardigde hebbën voor de schatting zijner schade ter zee, en Servië, voor zijne schade op liet Oostennj Hongaarsch front. De kommissie zal vast stellen, boe Duitschland lot den laalsten penning zijne schuld zal delgen. België heeft de twee volgende voordeelen bekomen, welke het den voorrang toeken nen Duitschland moet van nu lot 1 Mei 1921, 't is te zeggen, binnen de twee jaren, aan de bondgenooten een eerste afkorting van 25 miljard betalen, erin begrepen de kosten van bavooiradiug van Dcitsohland en het onderhoud der bezettingstroepen. Belgie zal als voorschot op het geen hem toekomt eene som van 2 1/2 miljard in guudei'geld ontvgngeiu- Daarbij ontslaan de bondgenooten Belgie van geheel zijne oorlogsohuld, veroorzaakt door de uitgavoa van not leger, voor do bevoorrading van de burgerlijke bevolking, voor do bestuurlijke diensten, enz. het zij meer dan G miljard. Duitschland moet onmiddelijk aan Belgie eene aanzienlijke hoeveelheid vee leveren, ten einde Belgie te helpen i:i de herstelling van zijnen veestapel, verder paarden, enz. Duitschland moet ook aan Belgie jaarlijks S miljoen ton, 't zij S miljard kgr. kolen leveren, zulks gedurende 10 jaar, alsook schoikundige produkten en grondstoffen voer kleuren. Een belangrijk punt is ook, dat Belgie toegelaten wordt ïïtde verdeel iug tusschen de bondgenooten vanx de zee en binnenvloot van Duitschland. Volgons een stelsel van gelijkwaardig heid, moet Duitschland aan Belgie al de inachienon, produkten, werktuigen, enz., welke hier gestolen of vernield werden, vervangen. De marken welke België bezit, ongeveer G miljard, blijven ter beschikking van Bel gië, die ermoe mag doen wat het wil. Onder politiek opzicht, moet Duitschland do Belgische statuten herkennen, zooals zij zullen opgemaakt zijn, na de herziening der verdragen vaa 1839. Dozo herziening werd door do Conferencio besloten on eerstdaags zullen onderhandelingen geopend worden tussclien de vier mogendheried, die deze licilzamon invloed op liet Dart van den mar kies golden. Vader Athanasius verhaastte Gods werk niet hij sprak slechts van tijd tot tijd een heilig en er s ig woord, dal als een gene zende balsemdroppel in 't vertwijfelend ge moed van den edelman nederviel. Hot geloof preste Tanguy van alle zijden on zonder dat hij er zich geheel van bew ust was, ontwaakte het weder in zijne ziol. De droefheid over het verlies van Blanca werd niet minder, maar zij verloor onge merkt Dare bitterheid hot oogenblik kon niet uitblijven, waarin de balsem der godde lijke vertroostingen in deze geschokte ziel zou gestort worden. De gezondheid van don markies sterkte met den dag aan, en toch verried geen enkel zijner woorden dat hij er aan begoo te den- kun, de abdij te rerlaleri. Eëns verzocht bij vader Athanasius hem boeken te verschaften. Ik ben onwetend, zeide bij met een glimlach vol bescheidenheid, gij weet liet, vader, hoe weinig het onderricht, dat de meeste edellieden ontvangen, te boteokenon heeft. Gelief mijn leermeester to zijn, mijn vader ben ik al vlugge, ik zal oen vlijtige leerling zijn. Mot vreugde nam de abt dezen voorslag aan. Sedert betrok do gene/ene eene eigene cel en legde zich met do borst op do geschiede nis dor abdij toe. De abt meende dal het nu ook tijd was, "verdragen on dort c:-ken den, 'lis te zoggen Frankrijk, Engeland, Holland en België. Deze onderhandelingen zullen loopen over het regiem der Sclmldo en over dat dor reclilslreeksche gemeenschapswezen te wa ter van Anlwerpe i, door Hollandsen Lim burg naar de Maas en do Rhïjn. Het onzijdig gebied van Morosnot, de kantons van Malnédy en Saint Villi en het kanton van Eupen, met het Ilortogenbosch worden bij België gehecht. Zooals mei woei? bezet en bestuurt België oen belangrijk deel. vau Duitsch Oost Afrika. Duitschland moei aan alle roehteif op zijne oude koloniën verzaken. De verbondenen zullen later, door eon akkoord dat nog niot opgemaakt is, het lot en het bestuur dezer koloniën regelen. Dat zijn in groote lijnen de vredevoor waarden voor wat ons -land bolreft. Ziju zij voordeölig voor ons? In de moei lijke positie waarin de verbondenen zich bevinden, mag men wel aannemen van ja, anders zouden da ministers en staatsministers met den Koning aan 't hoofd niet toege stemd hebben tev teekenen. Zij weieji er overigens wel wat meer af dan wij. 't Is echter klaar dal België nog do hulp zijner verbondenen zal noodig hebben, na melijk om de schuldvorderingen op Duitsch land te mobiliseereo en om zich nieuwe kre dieten aan te schaffen. Het rekent ook vast op zijne bondgenooten, om de kwestie met Holland, voornamelijk voor de verdragen Van 1839 eens bepaald te regelen. Men mopt dus kalm en koelbloedig wach ten en zich onthouden van alle overdrijvin gen en geruchten welke op geene ernstige basis berusten. Men moot vertrouwen hebben. Eeno verklaring van M. Delacroix Maandag namiddag ontbood M. Delacroix, eerste minister, uo vertegenwoordigers der dagbladen, om hen eene verklaring te doeu. Ik wenscb, zëgde M. Delacroix, u op de hoogte tc brengen van den fiuaucieelen toe stand, tengevolge van de houding gisteren door d«*ii Kroonraad aangenomen, Wij stonden tegenover hel delemma Teekenen of ons terugtrokken. Mot algemeens stemmen werd er beslo ten te teekonen. Was het mogelijk ons terug te trekken, nadat wij vier jaar en half naast onze bondgenooten angsten en smarten ge deeld hadden. Het zou van onzen kant zeer slecht geweest zijn, bijna verraad, en wij mochten niet. Onze bondgenooten hebben ons toegevingen gedaan. Da eersle minister geeft hier de voorwaar den op, welke wij hooger mededeelen en drukt voornamelijk op het kwijtschelden der leeningen door Belgie aangegaan sinds 4 Oogst 191-1 lot 11 November 1918. De oorlogsschuld van Frankrijk be draagt 180 miljard, deze van Engeland wordt op dezelfde som geschat en twee mogend heden die liunne onzijdigheid behielden, Zwitserland en Holland, hebben thans ieder eene oorlogscnuiJ van meer dan 2 miljard. I)e oorlogschuld van Belgie wordt uit geveegd. Dal is onbetwistbaar een ernstig voordeel. Doch onze financieel© lasten, voortsprui tende uit den oorlog, zijn ongetwijfeld nog aanzienlijk. Wij hebben nog iiet werkloo- zeitfonds, de rekwisitiobons, de i)estuurko3 ten, enz. Dat alles bedraagt meer dan een miljard. Evenwel zal zulks kunnen vergoed worden door den verkoop van den oorlogs buit. Een erge struikelsteen is ook de kwestie der marken, vermits de Duitschers niot ETSemMBBfla om zijn gast het een en ander van do lijdin gen u't zij-'io familie en betrekkingen tnede Fe deelen. Zoo vernam li ij den dood van Ma- tignon en de kloosterintrode van Loïsa de Matignon. Ileeft zij den sluier aangenomen riep Tanguy uil dat goede, vroolijke, zachtaar dige kind zij heeft welgedaan, en ik. die haar op e;i top kende verwonder er mij niet het minst over... Waarlijk Gael was hare hand niet waardig... hoeveel gelukkiger zal zij wezen aan de voeten van het kruis dun aan de zijde van zulk een man God zij geprezen, din u zulke gevoe lens inboezemt riep vader Athanasius ver heugd uit. Doch hoe heeft Gael lie. besluit van Loïsa opgenomen Hij gaf zich aan eene buitensporige woede over, en zwoer met de duurste eoden, dat hij haar met gewold uil liet klooster zou ontvoeren. Dio dwaashoofd zside Tanguy Loisa heeft het beste doel verkozen. Weet gij ook. mijn vader, vervolgde hij een oogenblik later, of mijne brooders nasporingen hebben laten doen naar mij Zij hebben niets van dien aard gedaan. Hooveel missen hebben zij in de kapel der Franciscanen voor mij laten lezen i Geen enkele, mijn zoon. En dus zou het lichaam in de diepte der zee wegzinkon, forwijlde ziel... Tanguy had den moed niet om zijne ge- daohto te voltooien. gedwongen worden ze ons aan pari uit te wisselen. I)e mark is in Duitschland o:.go veer 45 ceiJTiëmon waard. Belgie zal daar natuurlijk oen groot- verlies ondergaat», indien het zo wil uilwisselen, ofwel zal bel die marken moeien in kas houden, tot de koers verbeterd is. Wij hebben dringend kapitalen noodig en wij hadden redenen te hopen, dat wij geen verlies zouden gehad hebben, na do plechtige verklaringen van St Adresse en arlikol 7 van M. Wilson. België Leeft ook de belofte, dat allo schade aan personen en eigendommen zal vergoed worden, doch in dertig jaar. Dat is eene ontgoocheling, wa it wij hadden vast op oer. voorrang gehoopt. Men heeft geoordeeld dat eeno onmiddelijke tegemoetkoming van 2 1/2 miljard voldoendo is. Er blijft ons niets anders over, dan zoo spoedig mogelijk onzo nijverheid te doen lierloven. Wij zullen moeten oatleenen op Iiotgean ons toekomt. Ook de leaning van nat ionalen heropbouw zal meer dan een miljard opbrengen. Men verzekert zelfs dat hot. miljard reeds overtroffen is. Da toestand is thans wat klaarder geworden en ik hoop dat liet land zijn plicht zal doen. Wij moeten dus vooral rekonen op ons zeiven, op de werkzaamheid, het geduld o de vaderlandsliefde van onze nijvoraars en van ouzo arbeiders. Zulks neemt echter toch niet weg, dat alle Belgen, en de Fransche en Engelsche bladen meteen vinden dut Belgie, door wiens rid— deriijk optreden de beschaafde wereld gered werd, ten slotte toch de aap aan 't spel is, on dat men evenmin mag betrouwen op be loften gedaan door bondgenooten - die u noodig Lebben, als op verdragen die soins een der onderteekenaars hinderlijk zijn. Eene verklaring van M. Vandervelde Sprekende over de ekonomische eischen van Belgie, verklaar Je minister Vandervelde aan eo.i medewerker vau L'Exelsior Bel gie is leeggeplunderd door den vijand. Thaus zijn tr nog 750.000 werkioozen. Amerika was nog niet in oorlog toen do plechtige beloften van St0 AdrcS33 gedaan werden, doch liet 7a puut van Wilson beloofde ons hetzelfde. Sprekende over de eischen aan grondgo- bied, verklaarde M. Vandervelde dat Belgie eigenlijk geene aanhechtingen verlangt. IJolSèÜöïdë' moet echter vrij-kbmou, daar zulks van levensbelang is voor Belgie, ver mits do havens van Antwerpen? Zeebruggo, Oostende on Nieuwpoort onvoldoende zijn voor den Belgischen handel. Aan een vertegenwoordiger van Renter's agentschap, verklaarde de minister, dat Bel gie niet vergeel wat de bondgenooten gedaan hebben, doch dat liet nu de kapitalen moet hebben om do •onmiddelijke noodwendighe den hot hoofd le kuunen bieden en dat zulks do hoof Jvereisohle is. De Engelsche bladen LONDEN, 5 Mei. Daily Telegraph meldt, dat de verklaring van den Belgischen kroonraad de boste tijding is wélke sinds 24 uren te melden viel. De onderhandelingen betrekkelijk Belgie waren moeilijk en ongetwijfeld is ër reke ning* gehouden van de genogenhoid der gausche wereld, voor de natie welke zich dapper tegen den overweldiger stelde en vier jaar lang do gevolgen zijner eerlijkheid moest verduren. De oproep tot de verbondenen, thans mode te holpon aan de ekonomische en lïnan- cielie herstelling van Belgie, zul ongetwij feld in Engeland goed aanhoord worden, en welke ook do tijd moge ziju, welke zal ver- loopen vooraleer de zaak geheel geregold is, zal het belang vau Belgie, steeds den leid draad zijn der Engelsche politiek. Daily Chronicle schrijft Hot is reeds eon punt gewonnen, dat Bel- Laat die herinneringen varen, hernam de abt, zij bcrooven u de ziolerust. die gij thans het geluk liebt te smakoo. Ik moot naar Coëlquen gaan en mij plotseling voor de oogen der ondankbaren vertoonen... Zij zijn den naam en de fortuin der Coëtquens onwaardig. De klok gaf juist het toeken voor de Vos pers Vader Athanasius begaf zich naar het koor, Tanguy bleef alleen in den tuin dwa len. Dit onderhoud had de laatste banden verbroken die Tanguy nog aan de wereld konden boeien. 11 ij gevoolde dat bij de we reld slechts haten kon, on sedert zijne op name in het kloosterheiligdom, bad hij den moed niet tot iets anders dan wat rechtvaar? dig en goed is. De groote slag werd geslagen, de barm hartigheid ging een barer schoonste over- winningen vieron. Mijn vader sprak Tanguy tot den abt, toen deze zich na het officie weder bij hem had vervoegd, lot nog toe hebt gij naar mij ne klachten geluisterd als een vriend wilt gij thans de belijdenis mijner zonden a >n- hooraii «als rechter Eeno uitdrukking van hemelsche blijd schap verscheen op hot gelaat van deri grij zen monnik. Het waren de zoetste tranen, dia Tanguy log ooit had vergoten, toen bij aan de voe» ten van den heiligen priester nedorknielde. Vrede, vreugde en vrijheid daalden neder in zijne ziel, naarmate de smelten der zonde baar door eeue rouwmoedige belijdenis ver? gié er iu toestemt het verdrag te teekonen, want alhoewel België geene groote mogend heid is, is het toch de grootste onder de kleine mogendheden en zijne onthouding zou een zware slag zijn. toegebracht aan hot zedelijk krediet der verbonden mogendheden. Volgens do Brusstlsc o medewerker van de Times berust de misnoegdheid van het Belgisch volk in hoofdzaak op onwetend heid. Het volk weet nio!, wal déCouferoncie voor België gelaat) heeft, noch-flat er ciet alleen voor België moet gezorgd worden. De vredesvoorsvanrdon vervullen wel ia waar de'hoop der Belgon niet, doch, hetgeen Belgie bekomt is uiel to versmaden. Do beslissing van den Kroonraad beleo- koiit. dat Belgie niet te veel klagen heef'. Het is overigens nog maarden weg, om du bondgenooten naar de uiterst mogelijke grens der toegevingen aan de redelijke eischen van Belgie le brengen. De overhandiging der voorwaarde*! 4aan de Buitsche afgevaardigden Woensdag 7 Mei, om 3 ure namiddag, zullen de voorwaarden aan de Duitsche af gevaardigden overhandigd worden. O, d zitting zullen enkel de gevolmachtigden der Vereenigde Staten, Engeland on de Domi nions, Frankrijk, Italië, Japan, België, Brazilië, Griekenland, Portugaai, Polen, Roumenië, Servië gd de Tserheok-Stovaksche republiek tegenwoordig zijn, alsook de Duilsche gevolmachtigden en een aantal dagbladschrijvers. De llaliaansche afgevaardigden keeren terug naar Parijs. De Italiaauscho gezant te Parijs t.o Ft uit Rome bericht ontvangen, dal MM. Orlando en Sonniuo, met de andere loden der Ita- iiaansche afgevaardiging, WoensJjg inor- gecd te Parijs zullen ziju. Deze lijding heeft te Parijs, fn da I a- liaansche kolonie on in do:i omtrek der co- f*- re:.cie, de levendigste voldoening verwekt. De Aoierikaansche troepen. r t Washington wordt gemeld, dat onmil- delijk na het telkenen van het Vredesver drag, al de Amerikaansche troepen, zelfs de bezettingstroepen in Duitschland. naar Ame rika zullen teruggestuurd worde-'. Thans vertrekken er reeds 150,000 inan per maand Men verwacht dat de laalsten togen Septem ber van dit jaar zullen naar hun Vaderland teruggekeerd zijn. Holland zou Willem II niet uitleveren. Nkw-York, 4 Mei. La Ti\buncHeéi\ een telegram uit Londen mede, meldende, dat eon onderzoek bewezen heeft, dat bet moge lijk is, dal Heiland zou weigeren Willem II uit le leveren, daar hij zich niet schuldig maakte aan een der misdaden opgesomd in do uitleveringsverdragen van Holland. Zooals vrij reeds meldden, is Mgr Sogers, bisschop van Gent. naar Rome gereisd. Mgr Sogers heeft thans eenige inlichtingen medegedeeld over zijne rois. Hij heeft er het raf van dun II. Petrus bezocht en de II. Mis opgedragen voor het welzijn van ons duur baar Vaderland, aan liet altaar waaronder het lichaam van den Belgischen Heilige, Johannes Berchmans begraven ligt. Het grootste geluk dat hem evenwel te beurt viel, was dit vau den levenden opvol ger van den II. Petrus, Z- H. Benedielus, Pau3 der katholieke wereld, te moge.» spreken. Met aandoening hoorde hij hoe Z. Heilig heid zijn medelijdon uitdrukte voor hetgeen Belgie in 't alge moon en ons bisdom in liet bijzonder heeft geleden. De Pau3 is Belgie genegen en Hij zegent ons duurbaar Vaderland mei voorliefde. Toen onze geliefde bisschop aan Z. U. do lieten. Mijn vader, dus besloot de boeteling zijne biecht, sta mij thans toe, mij zelf eene voldoening op te loggen. Waarin zal zij bestaan vroeg de biecht vader. Mijn vader, de wereld walgt mij. ik kan er niet meer in terugkeeren. Tk heb God vergelen in mijn voorspoed, welaan schenk mij do gunst, hem de dagen van mijn onge luk toe te wijden... Mijn vader, hier bon il^ lot een nieuw leven verrezen... schenk er er mij ook den hemel op aarde... neem mij op in uwe heilige orde Twee stille tranen glommen iu de oogen van den grijsaard. Gij billijkt mijn voorstel, mijn vader f vroeg Tanguy. Ja, mijn zoon, ik weet gij spreekt uit de overtuiging van uw berouwvol hart... Ik aanvaard u onder mijne geestelijke zonen. Maar ik stel eene voorwaarde uw proeftijd zal vijf jaren duren. Zoo lang, mijn vader God wil dit, mijn zoon, eene inwendig# stem, waarvan ik mij zelf op dit oogenblik geen rekenschap kan geven, zegt hot mii. Het zij zoo, antwoordde Tanguy. Toen hief vader Athanasius de band op en sprak de verheven woorden der absolutie uit. Daarna stond hij op, zag met een hemel- scben glimlach op den markios neder, en sprak Broeder Antonius, God zij met u. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1919 | | pagina 1