J Nog de Vredesvoorwaarden Voor de Vervlaamscliing der Geniscite HoepsciioGi DE VOLKERENBOND DE WAARBORGEN De Herstellingen en vergoedingen. Bijzondere teruggave aan België Eene verklaring Diplomatische toestand Het verdrag Een moordenaar. De Duitsche Obussen XXV» JAARGANG NUMMER 909 üaterr'agj 10 Mei 1919 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Telepboon 114 CENTIEMEN Drukker-UitgeverJ. Van Kdffel-De Gendt. publiciteit buiten hst Arrondissement Aalst, zich te -wenden tut liet Agentschap Hayas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. in" iiilit —I iTïTTrm~É~¥ rr TiTfr~71 I il II "iijj~BTW¥lT)i I 11- '1 Ziehier boknoptwat in de vredesvoorbe- - reidselen gezegd wordl over deii Volkeren-» bond. Grondslagen. Het verdrag van den Volkerenbond, voor dQöl hebbende, onder de natiën do samenwerking te ontwikkelen en hen den vrede en de veiligheid te waar borgen, bcruat op de volgende grondslagen Aannemen van vaste Verplichtingen, niet zijn toevlucht te nemén tot den oorlog; open lijk ontwikkolen der internationale betrek kingen, steunende op rechtvaardigheid en eer; strikte naleving der voorschriften van internationaal recht en strikt eerbiedigen der verdragen. Samenstelling. Zijn van den beginne af leden van den Volkerenbond De Staten die uitgonoodigd worden het verdrag bij te treden, op voorwaarde,dat zij de bepalingen onvoorwaardelijk goedkeuren binnen aè 2 maandon na de in voege treding. Bovendien kan iedoren staat of kolonie welke zelfbe stuur heeft, indien de aanneming geschiedt door do twee derdon van de vergadering, en d9 belanghebbende voldoende waarborgen geeft van goeden wil, als lid aangenomen worden. Daaruit volgt 1° Dat Duitschland niöt van den begiune af lid is van den Volkerenbond. 2e Dat om aanvaard te worden uls lid, Duitschland zal moeten aangenomen worden door do twee derden der leden der vergade ring, werkdadige waarborgen geven van zijn rechtzinnig voornemen zijne internatio nale verplichtingen na te loven en het regie- moot, door den Volkerenbond opgomaakt, aanvaarden, voor wat betreft zijne strijd krachten ea bewapeningen, te laude en ter Werking. De werking van den bond wiens zetel te Gent-vo is, geschiedtDoor eeno vergadering van vertegenwoordigers van alle leden van den bond Door een be stendigen raad van r.egen leden (een verte genweordiger van ieder der bijzonderste mogendheden en vertegenwoordigers van vier andere staten* aangeduid, door de ver gadering) door eon bestendig sekretariaat, gevestigd ten zetel van den bond. Vermindering der bewapeningen. Het behouden van den vredo het bijzonderste dool van den hond zijnde, zullen do Nationale bewapeningen tot bot strikst mogelijke mi nimum, overeenstemmend met de Nationale voiligheid gebracht worden. Er wordt daar bij rekening gehouden mol de aardrijkskun dige positie van iederen staat. Hel program ma clozer verminderingen, wordt door den Raad opgemaakt en onderworpen aan de gouvernementen. Deze mogen na de beper king aanvaard te hebben, deze grens niet overschrijden zonder do toestemming van den Raad, tenminste alle tien jaar, moeien deze bepalingon herzien worden. De leden van den Bond verbinden zich, zonder achterhouding allo inlichtingen be trekkelijk den trap hunner bewapeningen en hunne militaire en vlootprogrammas onder ling mede te dtelen. Onderlinge waarborg. De leden van den Bond waarborgen zich onderling tegen allen vijandelijkon aanval, evenals het behoud van hun grondgebied en hunne hui dige politieke onafhankelijkheid. Regeling der geschillen. In geval van oorlog of van oorlogsgevaar, moot do Vol kerenbond alle maatregelen nemen, wolke, 'l zij door scheidsgerecht, 'l zij anders, den Volkeren vrede kunnen bowaren. In zulk geval roept de algemeen® SGcrelaris onmid- delijk de Raad bijeen, op aanvraag van gelijk walk lid van den Bond. Bij falen van scheidsgerecht treedt de Bond op en geeft verslag over het geschil. Indien het verslag met algemeen» stemmen aangenomen wordt verbinden de leden van den Bond zich, niet tot den oorlog over te gaan tegen eene andere partij welke zich naar do basluitaelen van het vordrag gedraagt. Bestaat er geene éénheid in de stemming, dan blijft ieder lid van den Bond, meester van zijn doen en laten. In geval bet geschil ontstaan ia tusschen twee staten, waarvan slechts ééno of zelfs geene lid is van den Bond, worden zij niet te min uitgenoodigd zich aan de verplichtingen van den Bond te onderwerpen Aanvaarden zij, dan treedt de gewone pleegvorm in wer king. Weigeren zij, dan kan de Raad alle maatregelen nemen, gunstig geoordeeld tot het bijleggen van het geschil. Indien een lid van don Bond, in strijd met de aangegane verbindtenis zijn toevlucht neemt tot den oorlog, wordt hij ipso facto aanzien als hebbende een oorlog9feit bedre ven tegen al de leden van den Bond. Deze breken onmiddelijk met hem alle handels- eji financieels betrekkingen af en werken in mate door den Raad aèfigeduid mede aan het vormen der gewapende macht, welke do eerbied voor de verplichtingen van den Bond moet verzekeren. Gerechtshof. De Raad wordt gelast een ontwerp van bestendig internationaal Ge rechtshof op te maken. Internationale verbindlenissen. Alle vroegere verdragen, welke niet overeen stemmen mot dit verdrag, moeten verbroken worden. Evenwel zijn de internationale ver- bindtenissen, zooals scheidsgerechtsverdra gen of gewestelijke overeenkomsten, zooals de Monrouleer niet strijdig mot dit verdrag. Regiem van internationaal mandaat. Het verdrag voorziet bestuurlijke maatrege len, voor de koloniën en gebieden, die ten gevolge van den oorlog opgehouden hebben onder de heerschappij te staan van do staten welke ze vroerer regeerden en bewoond door volkeren die nog. niet in slaat zijn zich zelf te regeeren. De voogdij dezer volkeren zal toever trouwd worden aan de natiën, die dio door hunne aardrijkskundige positio en hunne oudervinding daartoe best in slaat zijn. vöoi* de uitvoering van het voorloopig vredesverdrag. De linkeroever van den Rhijn zal gedurende vijftien jaar bezet blijven. De waarborgen worden bepaald onder artikelen V on XIV van bet voorlocpig vredesverdrag. Deze waarborgen kunnEn in vijf kategoriëngerattgachikt worden. lö Vermipdering der militaire, marine en luchtstrijdkrachten, tot een beloop door het verdrag vastgesteld. 2° Behoud tot dat beloop der Duitsche strijdkrachten. 3° Algeheels verwijdering van alle solda terij van den linkeroever van den Rhijn en uit eene strook van 50 kilometers op den rechteroever. 4° Duitschland orkent de ov rheid van den Volkerenbond voor wat betreft de militaire grondregelen van Duitschland. 5° Bezetting door de verbonden strijd machten van den linkeroever van den Rhijn en de bruggehoofden gedurende oen tijdver loop door hot verdrag vastgesteld. Dit laatste punt wordt als volgt geregeld; 1. Gedurende 15 jaar, te rekenen van het teekenen van het verdrag, zullen de linker oever van den Rhijn eu de bruggehoofden van den rechteroever bezet worden door troepen der verbondanen. 2. Indion Duitschland, getrouw de bepa lingen van het verdrag uitvoert, is eene klimmende ontruiming voorzien, namelijk: aNa vijf jaart hot bruggahoofd van Keulen en het deel van den linkeroever van den Rhijn, ten noorden ooner lijn, lusschon de Iloer en de monding dor Ahr bNa tien jaar, het bruggehoofd van Goblentz en het deöl van den linkeroever, van den Rhijn, van aan de Belgisch-IIol- landsch-Duitache gr us tot aan Bacharach c) Na vijftien jaaj^ de bruggehoofden van Mentz en Itehl en b<t overige der bezette gebieden op den linkeroever, 3* Evenwel behouden de Verbondenen zich het recht voor a) Indien na vijfxen jaar 6? geene vol doende waarborgen /ijn tegen een aanval,, kan de ontruiming varifaagd wordön b) Indien tijdens of na de vijftien jaar, Duitschland ophoudt aan zijn verplichtingen t6 voldoon, kan een-deel van, of geheel het bezette gebied terug door de verbondenen bezet worden. 4Ö Daarentegen wordt aangenomen, dat indien Duitschland al zij no verplichtingen volbrengt voor het verloop der Jlo jaar, het terugtrekken der verbonden troepen er zou uit volgen. Duitschland herkent zijn verantwoorde Iijkheid over al de verliezen al do schade door (ie Verbondenen on Geassocieerden on dergaan het verplicht zich de schade aan de burgerlijke bevolkingen op hun persoon of aan hun goedert n toegebracht, te vergoe den, alsmede de voorschotten door de Geal lieerden aan Belgb betaald. Een injergeallio arde kommissie zal voor 1 Mei 1921 aan Luilsehland het bedrag der vergoedingen bekend maken, en de wijzen van betaling bepalen. Deze kommissie zal er zich over verge wissen, dat al dt inkomsten van Duitschland bij voorrecht b ^emd worden tot de vor- goediDgen en dat de Duitsche lastenbetaler een last draagt, wolke ten minste gelijk staat met dien van den meest gelakseerden geal lieerden lastenbetaler. Do dieren, voorwerpen, waarden, enz., door don vijand weggenomen en welke kun nen vereenzelvigd worden, moeten terug gegeven worden, als ook de speciën. Duitschland zal een provisie van 20 mil liard mark goudwaarde betalen vóór 1 Mei 1921. Hot zal daarenboven nog een voor schot betalen van 100 milliard mark goud- waarde io bons, waarvan een gedeelte zal terugbetaald worden door de hieronder ver melde betaling. Verschillende wijzen van betaling worden aangeduid 1.) handelsschepen (gebouwd, in aanbouw of te bouwen) 2.) dieren, werktuigen', uitrustingen, draaibanken, enz. 3.) kleur- en arlsenijstofifen. 4) steenkolen en bijprpdukten (voor Frank rijk, een jaarlljksch dalende levering van 20 tot 8 millioen ton, alsmede eene zekere hoeveelheid benzole enz.) voor Belgie 8 millioen ton per jaar en gedurende 10 jaar. 5) Onderzeesche kabels. In uitvoering der verbintenissen door Duitschland aangegaan in verband roet de aan België verschuldigde algeheele weder ophouw en teruggave, verplicht Duitscnljnd door Raoui, Dl? JNaVI'.RY (75° VERVOLG.) O, jonkvrouw, hernam Rosolte, terwijl bare stem sidderde, dan is mijn vader een ongeluk overkomen. Vergeef mij, dat ik u lie!) opgehouden... Ik ben zoo doodelijk be angst. God zegene u. goede Rosette, antwoordde de jonge kloosterlinge. Twee uren later was Rosette weder te Coëiquen. Ik heb niets ontdekt, zëide ze snikken- do lot Nanon, freule do Matignon kon mij geen enkele inlichting geven, llebt gij hier ook iets ontdekt Niets, behalve dat hot paard, waarop uw vader zat, in het bosch is toruggevonden, het was met den teugel aan een boom vast gebonden. en ook... Ga door, Nation, ga toch door Lievo Rosette blijft locli bedaard, 't is nog volstrekt geen bewijs, en de schijn, dat weet ge, bedriegt. Gij doodt mij, Nanon riep Rosolte uit Nu het moet toch gezegd worden, op twintig passen van het paard heeft uien de zen zakdoek gevonden. Rosolte greep don zakdoek, die vol bloed zat en welken zij terstond voor dien van haar vader erkende. Dit gezicht wel verre van haar in eene vlaag van wanhopL droefheid to werpen, gaf tiaar eoi sklaps, ot groote verbazing der oudo dionstmeid, hare kalmte terug. Nanon, zeide zij, thans weet ik alles, mijn vader is getroffen. De kalmte waarmede zij zich gedwongen had dit uit te sprekeD, was hare natuur ie machtig, eene doodelijke bleekheid overtrok plotseling haar gelaat, bewustoloosr zakte zij in do armen dor ontstelde dienstmaagd neer. Het is gedaan riep zij uit, zoodra zij tot hel bewustzijn was wedergekeerd, alles is voor mij vervlogen Ik sta'alleen op dezo werold... Och, Nanon, een vader verliezen, die zooveel van mij hield!... Idij beminde mij zolfs te veel Den gelieelen dag treunde en weende zij, bet kostte de oude, trouwe NanoD do grootste moeite haar des avonds to bewegen om naar bed te gaan. Het was middernacht, de klok van Coët- quen liet hare twaalf slagen hooron. Alsof Roselte dit sein hoorde, stond zij op stak eene kaars aan, en ofschoon hare oog appels strak en onbeweeglijk stonden en nioia schenen te zien, trok zij toch hot rouw gewaad aan, dat Nanon voor haar had ge reed gelegd. Vervolgens trad zij de huiskamer binnen, opende eone least, nam er een half brood en eeno kruik uit, die zij met water vulde en verliet het huis. Hel nieisjo volbracht al dezo dingen zon der haa3t, met de regelmatighoid van een werktuig... Hare groote blauwe oogen staar den roerloos in de ruimte. Zij h; «1 n.iuwoiijks twee schreden buiten ue deur gezet, toe z.j ;ich woder omkeerde, de kamer van baar vader binnenging en er uit eene lade een groote sleutel nam, die zij bij zich stak. Thans ging zij zotidér verder oponthoud ten tweede maal het huis uit, on stapte met de regelmatigheid van den slinger van een uurwerk door den slottuin, rócht op den Ronden Toren aan. Zij daalt den steenen trap af, zonder zich aan de leuning vast te houden, zonder dat hare kleine voeten een enkelen verkeer den zet doen. Aan de deur van liet kerkerhol gekomen, neemt zij den sleutel en steekt hem in het siot. Op hot gerucht van het haar zoo bekende ijzer overviel de wakende Blanca een hevige rilÜDg. Daar is Simon stamelt zij. Maar hel was Simon niet, die verscheen, doch Rosette... Rosette, bleek als de dood en in rouw- ldoöderon gehuld... Blanca snelt haar te genioet. Rosette, het meisje zegt ze mot smee- kend-» stem, gij komt niet om de arme Blanca te folteren,'gelijk de anderen doen niet waar lloselte gaf geen antwoord automatisch plaatste zij liet brood en de waterkruik op de steenen bank, en reikto de markiezin liaro lantaarn aan. God tegene u riep dezo in vervoering uit, torw^l so de dochter van Simon in hare armen knelt. Dronken d oor het zalig bew ustzijn dat zij hare vrijheid had herkregen, snelde zij ver volgens de trap op, en nauwelijks heeft, zij den met sterren bezaaiden hemel boven haar geheel geruïneerd is trekken, hoofd gezien of zij roept in verrukking uit Vrij, o God, ik hen vrij (Vervolgt.) zich als gevolg op de schending der trakta ten van 1S39, al de sommen welke Belgie van de verbonden en geassocieerde Mogend heden tot 11 November 1918 in leening kreeg terug Ie betalen, de Intrest tegen 5 O/Oinbe grepen- De Kommissie der herstellingen en ver- goodiogen, zal samengesteld zijn uit oen afgevaardigde van Amerika, van Engeland, van Frankrijk, van Italië en van Belgie. Voor de zaken Servië of Japan botrofïende, zal do Belgische gezant verfangen worden door oon Servische of eet) Japaansche afge vaardigde. De Kommissie zal te Parijs zetelen. Duitschland verbindt zich binnen de drie maanden na het sluiton van den vrede aan Belgie te leveren 200 zware Belgische trekhengsten; 5,000 zware Belgische trekmerries; 5,000 zware Belgische IrpRveulens; 2,000 stieren; 50,000 melkkoeion; 40,000 stuks hoornvee; 200 rammen; 20,000 scha-i pen en 15,000 zoogeti. Dat voor wat onzen veestapel betreft. Verder wordt ook nog bepaald, dat de Duitsche natie handschriften enz. moet ge ven, iii gelijke waarde, voor de vernieling der boekerij vandehoogeschool van Leuven. Er is ook nog eeue bepaling voor de toruggave van schilderijen. Hier komen bijzonderlijk in aanmerking, de zijpaneelen van het drieluik der Aanbidding van hot Lam, door de gebroeders Van Eycke, waar van het middenpaneel zich in St Baafskork te Gent bevindt on waar de Duilschers tij deus de bezetting tevergeefs achter zochten, alsook de zijpaneelen van een tafereel van Dirk Bout3, het Laatste Avondmaal voor stellende. Dezo zijpaneelen bevonden zich in de muzeumsvan Berlijn en Munchen. van de Belgische afgovaardiging PARIJS, 8 Mei. De Belgische afgevaar diging ter Vredesconferencie, deelt volgende nota mede De bladen van dezen morgend melden, dat de Raad der Vier een besluit zouden geno men hebben, waarbij de gewezen Duilsch- Oost Afrika onder Etigelsch beheer zou ge plaatst worden. De Belgische delegatie kan niet gelooven dat deze inlichting juist is. Inderdaad, Belgie heeft een belangrijk aandeel genomen iu de krijgsverrichtingen in Afrika en door groote offers heeft het geholpen om Duitsch Oost- Afrika te veroveren. Belgie bezet en beheert thans sinds drie jaren een belangrijk deel dezer kolonie. Deze toestand heeft Belgie rechten gegeven, waarvan men het zoo niet zonder meer kan ojilslaau. Onlangs nog, heeft M. Hymaus zulks doqn opmerken en alsdan werd hem verzekerd, dat deze rechten zouden gevrij waard worden. PARIJS, 8 Mei. MM. Wilson, Cle menceau, Lloyd George en Orlando, verga derden Donderdag namiddag om de kwestie van Italië te bespreken. De vijf minislersvan buitenlandsche zaken onderzochten do kwestie der grenzen van Hongarie met Tcheek Slovalde, Roumanie, Sertie en Polen. De verslagen der verschil- lige kommissiën worden aangenomen. Algemeen wordt aangenomen, dat de Duitsohers zeer uitgebreide opmerkingen zulleu neerleggen. Zij zullen het verdrag der voorbereidende vredesbopalingen met tegen ontwerpen beantwoorden. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de bondgenooten het onderzoek der verschillige opwerpingen aan bevoegde kommissiën on derwerpen. Dit onderzoek zal minstens acht dagen vereisclien. Daarna zullen de Bodü genoolen aan de Duilschers de wijzigingen doen kennen welke mogelijks aan het ver drag zullen gebracht worden. Dan zal een korten tijd, vier of vijf dagen gelaten wor den, om hunne bepaalde toestemmiig aan het verdrag te geven. Men mag dus rekenen dat het verdrag niet vóór 25 tot 30 dagen zal geteekend worden. en de Duitsche drukpers BAZEL, 8 Mei. Uit Berlijn wordt ge meld De bladen verklaren dat de voor waarden niet kunnen aanvaard worden. Er bestaat goon twijfel, dat Duitschla nd bijna ontwapend is, doch de ontwapening kan en kel grondig zijn, indien zij overal geschiedt. Overige's köha! de-huidige toestand van Duitschland schier met eene algeheele ont wapening overeen. Alle bladen zijn het eens, om te zeggen, dat 100.0CO man troepen veel te weinig is en dat men daarmede niet eens de Bolsche- wiken zou kunnen tegen houden. Stemt Daitschland hier in toe, dan gaat Duitsch land den algeheelen ondergang te gemoet. Duitschland kan zulks niet teekenen. De eerste afkorting welke te betalen is, komt overeen mot 150 miljard raarlc. Nie mand kan zulks uit een land dat ekonomiscti De kwestie der Sarre is eene nauwelijks vermomde kwestie en mag niet aanvaard worden. Het Tagcblatl schrijft Eischen dat Danlzig eene vrijo stad wordt, 't is të zeggon van Duitschland afscheiden, is onaanneem baar. Tegen eene vriie haven evenals vrij verkeer voor de Polen zou zich niemand verzet hebben. Doch indien men als vrijen doorwegmoet verstaan, dat er oen gang gemaakt wordt door Oost Pruisen, wolke dus een deel van Oost-Prusen van het ovc- e Duitschland zou afscheiden zoo moeten wij ons krachtdadig tegen deze voorwaarde verzetten. ftl.Wiiscn zou nu loch naar Balgië kome PARIJS, 8 Mei. De briefwisselaar van Reuter's agentschap verzekort dat M. Wilson eerstdaags naar Belgie zal komen. Hij zou ter dier gelegenheid eene groote redevoering uitspreken. Volgende petitie wordt op dit oogenblik in omloop gebracht en met talrijko hand- teekens bekleed Aan de Heeren Voorzitter en Leden der Kamer van Voiksvertagenwoordigers te Brussel. Hooggeachte Heeren Niemand wil of kan nog het recht dor Vlamingen op liooger onderwijs in eigen taal betwisten. Iedereen is thans overtuigd van den be voorrechten toestand van dezon die hunne hoogere ontwikkeling door eigen taal kunneu bewerken. De Regeering, de wetgevende Kamers, waren in 1914 besloten aan do Vlamingen voldoening te geven. Ongelukkiglijk brak de wereldoorlog uit en werd ons duurbaar Bel gië door de Duitsche legers overvallen en bezet. Enkele Vlamingen, waarvan de meeslen door eigenbelang en eerzucht raedegesleept, aanvaardden van don vijand de gewenschte Vlaarasche Hoogascliool, doch moesten wel haast vaststelloo dat zij tot duilscti belang en met oen zuiver duitsch doel was ingericht. Do ontelbare, echt vaderlandscho, belgi- sche Vlamingen die, Goddank, Land en Ko ning getrouw bleven, mogen niet hot slacht offer zijn der antivaderlandsche houding van enkele personen die den vijand in de hand werkten. Hun recht blijft ongeschonden en is door hunne eerlijke houdiog ten lande en hunne dapperheid op de slagvelden nog eer biedwaardiger geworden. De zoo talrijko Vlamingen die België ten koste van hun bloed hebben verdedigd en zoo schitterend ten zegepraal brachten, mo gen niet langer van hun heilfg recht op vlaamsch Hooger Onderwijs verstoken blij ven. Onze welbeminde en gevierde Vorst en Koning heeft gesproken en onze rechten plechtig erkend, Als katholieken wenschen en betrachten wij" bovenal dat onze Katholieke Hooge- school van Leuven worde 7ervlaamsclit in de mate der mogelijkheid. Als Belgen eischen zoij dringend dat er onmiddelijk aan de gegeven beloften gevolg sou gegeven worden, en dat men er dadelijk zou toe overgaan de Gentsche Hoogeschool te vervlaamschen. Deze oplossing is de eenige die recht vaardige en volkomene voldoening -aan de Vlamingen geven kan. Do Vrienden, die zouden verlangen voor deze petitie le ieveren, kunnen exemplaren bekomen in de»Normaalschool te StNikolaas. LONDEN, 8 Moi. De Star meldt, dat een Duitsche .daikbootkapitein, die met andere Duitsciiers van Spanje kwam alwaar zij geinterneord geweest waren en te Fal mouth ontscheepte, aangehouden en in den Tower opgeslotën werd. Zijne papieren vol deden de Engelsche overheden niet. De Star meent le weten, dardeze kapitein het bevel govoerd hoeft over oen Duitscho onderzeeër, die verscheidene hospitaalsche- pen in den grond boorden.Indien er bewijzen gevonden worden zal zijne rekening spoedig klaar zijn Alle socialistische en burgerbladen zeggen dat Duitschland niet mag teekenen. Twee dooden to St. Jans-Molenbeek. Donderdag namiddag vonden Henri en Jozef Slowack, 25 en 30 jaar oud, op d« boorden der Zenne een Duitsche obus. Zij namen hem mede naar huis, Dariraontsleeg te St. Jans Molenbeek en wilden hem daffr losmaken. Eensklaps ontplofte het gevaarlijke tuig. Henri Slowach wer J aan stukken geslaglEfli en bleef op deti slag daod. Zijn broeder wierd de twee handen afgerukt en zwaar gekwetst aan hoofd en beenen. Hij werd bij hoogdringendheid naar het gasthuis vafc Molenbeek overgebracht, alwaar hij kort nadien bezweek. In de woning der Slowachs werd alles verbrijzeld en het huis zelf zwaar bescha digd.

De Volksstem | 1919 | | pagina 1