0 ramo van renois De paniek in een Cinema Onze Christelijke Middenstandsorganisatie D p SCHAT DER ABDIJ door Kaoul De N avert Da hervorming vaa den Sonaat. Hel Zülfbesiiffl? sar iJzarenwepn JAARGANG NUMMER 'Bureelen: Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Teleptioon n4 G1 A 13 Dtnderdag 9 Juni' I9M 5 CENTIEMEN Drukker-UitgeverJ. Van Nuffel-Db Gendt. Voor do publiciteit bultan hat Arrondissement Aalst, zioli to wenden lot hot Agentschap Havas, 8, Mnrteiaarplein, lo Brussel8, Place do la Bourse, Parijs eo 105, Choapslde, London, Onze koene middenstanders geven heden een schoon voorbeeld van moed en solidari teit. Zij sluiten de rangen en werken in stil te maar met onverpoosden iever aan den heropbouw van hunnen stand. Van herop bouw mag hier wel gesproken worden en de mMffer.standc-rs weten nu dat ze enkel op eigen krachten stsuuea moeten om hanne plaats re bevochten in 't nieuwe België. Zij. hebben schier alles verloren behalve •;u:ine aloudu werkkracht en laat men hun «.eo minste deze kracht ontplooien, zij leven weer en breugen leven in onze steden. lit- datum van 15 Mei zal voor onze chris telijke rnlddonstandsorganisatrfc als een his torischs datum geboekt staan. Dien dag werd te Brussel met geestdrift en onder belang stelling de grondslag gelegd van den Ckris- tcu'ijhen Landsbond van den Middenstand. I)o Landsbond steunt vooral op do proviu- ciale verbonden van algemeen middenstands bonden en hercepsvereecigingen. Afzonder lijke vereenigiugon oeliler mogen aansluiten indien in de provincie nog geen provinciaal veri-ond bestaat of indien hot bestuur van don landsbond do afzonderlijke aansluiting toelaat. Zoodra drie vereenigingen eener provincie zijn aang83lolon moeten ze een provinciaal verbond vormen. Rond 4"Juli zal het verbondsorgaan ver schijnen or.der titel «DE MIDDENSTAND» vcor 't Vlaamacho land. Al de leden der aangesloten vereenigingen zullen het regel matig ontvangen, 't Verfaondsblad verschijnt ondor den vorm van tijdschrift alle veertien dagen en geleidelijk zal het uitgebraid wor« den en op kortere tijdsafstanden verschijnen. Zoo haast mogelijk Terschijot ook een Franach verbondsblad voor 't Walenland. Du landsbond worul beheerd door oen bu reel bestaande uit een afgevaardigde per provincie en den bestendigen secretaris. Hel bureel bestaat oadar koutrool van een ver- bondsraad bestaande uit een afgevaardigde por 1000 leden van elk provinciaal verbond, een afgevaardigde per 500 leden van eik- vakverbond pf verbond van ekonomiache werken. Een toc'zichfcsdiecst houdt een waakzaam oog op de boekhouding van alie aangesloten vereonigingen en van den knd3bond zelve. Het bestendig secretariaat gevestigd, althans voorloopig, 14, Kunstherlevingslaan, tc Brufsól, zorgt voor da dagolijkscha werking van den landsbond, de documentatie, de propaganda on de algemeane leiding. Do grondbeginselen waarop de Landsbond steunt, zijn dia der christelijke rechtvaardig beid e;i liefde. Eerlijk in handel, christelijk iu wandel dat is zijn slagwoord. Wij bou wen ons christelijk vereenigingsgebouw om dat geene zedoleer aan onze middenstanders waarborgen geeft voor onderling vertrouwen dan dio van onzen Goddelijken Zaligmaker. Maar eens 't gebouw onder dak zuilen we indachtig zijn hoc wij als christenen toon beelden van offervaardigheid en broeder liefde zijn moeten en zullen Diet weigeren met andersdenkenden samen te werken tot nut van 'l «lgemeeu en van den middenstand, 't Zal dan niel zijn met de eeuwige misken ning van disn kalmen eu ordelievenden mid denstand waaruit men al tapt wat men noo- dig hoeft zonder ooit hem ietwat mede te deden van do kruimels die vallen van de rijke weigevingslafel. 't Zal uil zijn... indien de meerderheid onzor middenstanders aansluiten met het in zicht rechtvaardig en dapper hunne belange; ie verdedigen indien zij zich offers ge troosten, pijnlijk aan jarenlage ikzucht eri* broodnijd, uiaar o zoo noodig om den stand vervolg van Patira tÖ5e VERVOLG.) a Met deze woorden reikte hij Patira een sleutel aan; de jongeling stak hem in het slot, doch kon hem niet bewegen. «Het is geen kleinigheid mijn vader,» zeide hij, «ik zal evenwel mijn best doen en zien of ik zooverre van uwe lessen heb geprofiteerd, dat ik uw verlangen kan vervullen.» Gij zeidet, vervolgde hij na een oogenblik nadenken, «dat als deze sluis deur geopend wordt, de Rance zich in dit vei trek stort «Ja, mijn zoon tot op een hoogte van twaalf voet. Gij ziet dan ook dat- den schat niet in kasten maar in uithollin gen van den bodem geborgen is, die met. deksels van zwaar eikenhout zijn gesloten. Deze deksels staan in verband met hot mecanisme van het slot, zoodat ols men ze wil openschuiven, nu tevens de sluisdeur opent.» Het zal een arbeid zijn die studie kost en lang zal duren,»» zeide Patira. Het best zal zijn, dat ik in het vertrek dat we zooeven passeerden een draag baar aambeeld plaats en er mijne taak begingij kunt mij dan bezoeken en met liAv raad voorliohteu.» «Heel goed, mijn zoon, zeide de abt. «Nu zal ik u, vervolgde hij, a het laatste geheim van Lékon toonen.» te redden en met hem de persoonlijke be staansmogelijkheid. Onze Vlaamsohe provinciën vooral begrtj pen goed hunnen aooialen plioht. Er blijft schier geene andere provinoio dan ons Lim- burg over waar nog geene middenstandsorr ganisatia bestaat. Mogen we weldra daaruit ook goed nieuws verwachten Het moeilijke vraagstuk van het stedelijk middenstands krediet bekommert bijzonder lijk het bestuur. Eene kommissie van be kwame sociale werkers logt het ter studie en de besluiten zullen eerlang aan de mid denstanders zelve voorgelegd worden op twee sociale studiedagen aan dit vraagstuk speciaal gewijd een Vlaamsohe te Antwer pen en een Waalsche te Bruisel. Het voorloopig Beduur L. Grauwels, Antwerpen Daj-Tonino, BrabantVan den Borghe, Weslvlaanderen; Morelle, Henegouwen Scheerder, Oost- viaanderenJ. Cheque, Luik. (Medegedeeld.) Do kommissie, gelaat met bet ontwerp van hervorming van den Senaat te onderzoe ken, vergaderde dinsdag morgend in het Paleis der Natie, onder het voorzitterschap van M. de Favereau. De kommissie beeft besloten het getal barer loden op 36 vast te stellen, waarvan 16 gekozen door den Senaat en 16 aangeduid door de Kamer tussclien de personaliteiten die zich op de studio van het vraagstuk toe gelegd hebben. Het gevaarlijkste vergif Toon de wapenstilstand een einde aan den ooriog stelde, waa men in Amerika druk bezie ?net de fabriek alie van bet hevigste. w„w vergif, dat tot hiertoe bestond. Dit vergif j verkoopen indien h-ij kou, of zooniöt, ae te werd uitgevonden door professor L90 Lewis, j vernietigen. e:i wordt naar diens naam Lewisite gehee- t jj0n eétl9 Ontploffing ton. De Lewisite ia eene vloeistof. Drie ton 1 per dag werden ervan gefanriekeerü en de Dinsdag namiddag is het kunnen herkend worden. Het is dm genaamden Van der StappeD, vau da wijk. Borght,die als vermist opgegeven was. De oorzaak der ramp. Van alle springstoffen, gewoonlijk gebruikt in Dij verheids of militaire zaken, zijn de produkten Favier als de minst gevaarlijke bekend. Er zijn zes oi zeven verschillige soorten, welke gewoonlijk in steengroeven en mijnen aftrok hadden. De dynamielkar- doezen werden zeer zorgvuldig ingepakt, zoodat zij sleohts ondor bepaalde voorwaar den konden ontploffen. Voorzeker legt het geval van denbrand voel uit. Evenwel waren vele personen van oordeel, dat er zich in de fabriek andere springstoffen moeten bevonden hebben, dan (leze welke men er gewoonlijk maakte. Deze veronderstelling bevatte waarheid. Getuigen hebben verklaard, dat zij kiaton springstoffen, weikó per boot toegekomen waren, in de fabriek hebben zien binnen dragen. I>it feit werd overigens bevestigd door den bes'.uurder der fabriek zelf, een gewezen officier van het leger, wieus voor zichtigheid en bevoegdheid niet kan worden in twijfel getrokken. Ondervraagd door dou onderzoeksrechter, verklaarde de bestuurder, dat de spring stoffen Favier vols'rekt zonder gevaar zijn en in houten kisten bewaard worden. Hij had echter van den dienst van den oorlogsbuit verscheideuo oorloi ^springstoffen ontvangen, in metalen kis'.en ingepakt en welke zouden vorwerkt wordsn voer nijverheidegebruiken. Na deze waren onderzocht te hebben, stelde de bestuurder vast, dat er niets mede aan te vangen was, en liet aan den afzender weten, dat hij de springstoffen zou doen teru; halen. Men verzocht hom ecliter de spring stoffen voorloopig ïn depot te houden, Het personeel zou deelachtig worden in de winsten, berekend op de vermindering der uilbatiogskosten, en de uitbreiding van den vervoerdienst. Het recht van vereeniging voor de ijzeren- wegbeambten, bedienden en werklieden zou vastgesteld zijn, maar in geval van konflikt zou het scheidsgerecht verplichtend moeten optreden. opbrengst van een onkelon dag is voldoende om heel do bevolking van New-York te dooden. Een enkel druppeltje van dit vocht, op de hand gegoten, dringt door cot in het bloed, vindt den weg naar net hart en ver wekt de dood na oen verschrikkelijken dood strijd. Dit vocht moest in den oorlog togen do Duïtschers aangewend worden. Iu Amerika, zijn de atrengslv maatregelen getroffen om hot geheim der uitvinding te newaran. Dinsdag namiddag rond 2 ure, had eene nieuwe ontploffing plaats, ditmaal op het grondgebied van Schaarbeek, niet ver vau do molens Riegnier, op een onbebouwdoti grond tussclien de Zonne e-n den steenweg vau Vil voorde. Het terrein afgesloten door pikdraad diende nu ook als verga*rplaat3 voor oor- logspriugatoffcn. Gelukkiglijk zijn er hier geene slachtoffers. De erg gekwe!9ten In het gasthuis van Vilvoorde zijn thans ig negentien zwaar gekwetsten in verpïe- cig. Tiet zijn Joseph Badt, 33 jaar oud Willem Badt, 3-1 jaar frans Schoyens, 23 jaar Pioler Devroyo, 17 jaar Domion Bo- gaerts, 40 jaar Jozef Delangley, 21 jaar Jean Mannaerts, 56 jaar Fredario Ilausoui 44 jaar Willem Moons, 23 jaar Hubert Temmerman, 18 jaar Paul Yan Brabant, 7ü jaar -; Jozef Van Haver, 14 jaar Roger Da Craane, 17 jaar Maria Van da Perre, 20 jaar Vrouw De Cuyper-Machiels, 25 jaar vrouw De Cotfinck-Roelundt, 30jaar vrouw Back-Herons, 34 jaar vrouw Do Pauw-De Uiock, 50 jaar, en de kleine Jean Hendels, 9 jaar. Ouder deze gekwetsten zijn er drie die nog steeds in stervensnood vorkeeren, namelijk Temmermans, Hansoul en Mannaerts. De toestand der anderen is zoo voldoende mogelijk. Lijk herkend. Zooals wij zegden was er io het dooden- buis nog een lijk dat niet herkend was. Na deze woorden drukte hij op een ijzeren knop, die zeer behendig gemas keerd was, en er ontsloot zich eene ope ning groot genoog om er twee personen door te laten. Een koude Juchtstroom kwam hen te geiuoet; terzelfdertijd hoor de men den vlerkenslag eener vleermuis «Deze deur sluit een gang af, die in het woud uitkomt,» zoidë de monnik. Hij sloot ze weer dient doofde de fak kels uit en hernam den weg naar het klooster, terwijl Patira in diepe gedach ten verzonken hem volgde. IV. Het blauwe kind. Op het oogenblik dat vader Athana- sius en Patira onder de spitsboogge welven der abdijpanden naast elkander voortstapten drong een galop van paan- den en het schateren, lachen, joelen, en zingen van een menigte stemmen tot hen door. «Dat is eene quintaine» (1) zeide de abt, «ga het Blauwe Kind halen.» Men noemde d^n kleinen Hervé bij na niet anders dan met dien naam, Her vé, wij weten het reeds, was de lieve ling van al de monniken. Het was tref fend om te zien hoe die eerbiedwaardi ge monniken er hun vermaak in von den, om het kind dat de voorzienigheid hun gezonden had, met do heerlijkste kleederen iiit te dossen; als ze den klei nen lieveling met zijne blondlen krulle- bol en gnoote blauwe oogen op dé trap- (I) Een volksfeest in Bretagne. Mon weet dat in 1914, M. Sogers oene bijzondere kommissie had gelast, de» tekst op 10 maken van een ontwerp van uitbating in regie onzer ijzeren wegen. M. Rcukin heeft dat ontwerp aan eene volledige omwerking onderworpen, en heeft eeuen tekst bepaal^ vastgesteld, welke aan de uitbating onzer ijzeren \v «gen een zoowel autonoom (zelfbestuur; ais uij periieidskarak ter zou geven. Een beheerraad, hebbende aan zijn hoofd oenen aigémennen bestuurder, zou den ^jze reuweg belioareo amt een bestendig komitei!.- samengesteld uit vijf leden. Èfn kollege vanzos censors, heooomd dooi de WetgöveiMieTvajner.-ïot» de kas. de boek houding en de toepassing der tarieven gade sla^n. De Minister zou natuurlijk verantwoorde lijk blijven tegenover üe K auer. Het vetorecht van <3eu minister zou vol strekt blijven voor 'aïlé maatregelen welke de minister zou oordeèlen als zijnde strijdig met de wolten of met liet openbaar belang. Ilot bilan zou vastgesteld worden door eenen beheerraad, volgens de gegevens van eeoe normale nij verheidsuitbating. Èen reglement voor hot peraoneel xou dezes rechten en pl ekten vaststellen euro gelen. pen van bet altaar als koorknaapje za gen neergeknield, de bandjes vroom op de borst gevouwen, dan meenden zij een dier eng-elenfigrmrties te zien, dio liet penceel Aan Raphael om zijne madonna groepeerde, Hervé kon reeds de mis die nen. Zijne stem was heider en wellui dend als kristal, als hij het wierookvat zwaaide met een ems l, die ver boven zijne jaren mis, meende men eene ke- melsche verschijning voor zich te hebben Het Blauwe Kind oefende een zeker gezag in dé abdij uit. Die biddende en vastende monniken zoo dikwijls in de beschouwing der eeu wige waarheden verslonden, voelden van den anderen kant zich aangetrokken door de bevalligheden van het kind. Is de liefde van het onschuldig kind niet een der 6ohoonste gevoelens van een waarachtig vroom gemoed' P Op het ge laat van net kind bemerkte men een weerschijn der schoonheden van 't.Kind van Betnlehem. Als Jezus aan zijn uit verkoren vrienden verschijnt is het ge woonlijk als kind. Franciscus van Asei- sië, Antonius van Padua, Stanislas Koet- ka zij knelden het in hunne visioenen aan hun van liefde vlammende borst. De majesteit van den Gezalfde des Heenen zou hunne zielen misschien met ontstel tenis hebben vervuld, manr d'e- godde lijke aamnindighedeu va» het kindeke der kribbe trok hen aan, fersterkte en verrukte hen. De monniken van Lékon beminden het kind als hun gemeenschappelijk ldnd en Het aantal slachtoffers Hot aantal dooden in de ramp van den cinema te Valence aan Rhone, bedraagt meer dan 120. Nog een vijftiental andere slachtoffers verkeeren in stervensnood. De bisschop van Valence woonde de ver toouing gegeven tor gelegenheid dor Joanne d'Arcfeestun, bij. Toen de paniek ontstond, trachtte hij hot publiek tot kalmte te bron gen 011 dcod de Marseillaise epolen door het orkest. Do toeschouwers hadden eohtor totaal bet hoofd verloren en do eene ver pletterde don andere om te trachten buiten te geraken. Op dat oogenblik was alle gevaar reeda geweken, daar de man die do films afwindt, geen oogonblik zijuo koelbloedigheid verlo ren bad en zonder aandacht te geven op de brandwonden welke hij opliep, hot vuur kon blusacken. Zelfs zou de vertooning kunnen voortgezet wordön. In den omtrek der zaal was 't schouwspel uiterst pijnlijk. Overal liepen ouders rond, op zoek naar hunne kinderen. Ook in het gasthuis, alwaar de lijken heengebraoht wa ren, hadden hartverscheurende tooneelen plaats, toeu de end"» 9 hunne kinderen kwa men herkennen. velen namen het lijkje hunner kinderen i.i u1"» armen en brachten ze zoo naar huis. EEN EN ANDER De Zwecdsche Kamera hebben na korte beraadslaging voor altijd een wetsvoorstel dat de grondwet verandert aangenomen. Door dit voorotel verkrij'gt hot land hét vrou- wenstemrecht. Ovoral heorscht welhaast het voorrecht of beter bet ware recht der vrou wen uitgenomen in België. Schande l waar om hier niot zoonls elders. De Miuister van Oorlog is Maandag avond te Aken aangekomen, waar hij ont vangen werd door Luitenant Generaal Mi- ohel. De hoer Masson en zijn gevolg zijn in hot Palace Hotel afgestapt. De Minister zal tot Zaterdag in bezet Duitschland blijven en er de bijzonderste inrichtingen van het be zettingsleger bezoeken. De onderkoning van Indïë noodigt do transche Tijger, M. Ciomoncoau uit om eone klopjaoht in het lange bamboegras op dan indifichen tijger medo te maken, natuurlijk na het teekenen der vredesverdragen. Ole- menceau antwoordde niet ontkennend. Eene andere Tijger wil Clemencoau insgelijks zien en bewonderen, 't is deze die te Mossoui en Bagdad in Mesopotumiö vloeit. Drio soor ten van tijgers zijn er dus I Het kot:, bealait van 6 Maart 1919 wordt ingetrokken en door de volgende be schikkingen vervangen In het gedeelte van het grondgebied in staat van beleg, zijr. liet vervoer ou het houden van duiven vrij. De personen van vreemde nationaliteit mogen slechts postdui ven houden kraohtens een machtiging van den militairen gouverneur der provincie. De militaire gooverneurs der proviucie3 zullen, namens den Minister van Oorlog, die met het verzekeren der uitvoering van onderha vig besluit belast is, van de bij onderhavig besluit toegekende rechten vervallen ver - klaren, alie persoon van Belgische of van iraac^«asBgic.TSM.-ar^^aKam« ruw— lagen tevejis hun toekomstige mede broeder in hem. Patira trof Hervé op de binnenplaats bij de hoenders en de reebokken aan;een groote hond' lag naast hem neergehurkt «Kom Hervériep de fijnsmid. «Gaan wij eene wandeling doen?» «Kerst gaan wij naar dé quintaine kij ken.» antwoordde Patira. «Ha, lia!» juichte het kind. «Kom Hector, maar niet blaffen hoor, gij zult de bruid bang maken Het lawaai en buksengeknal was in- tussohen op den grooten weg nog toe genomen. De monniken schaarden zich achter vader Athanosius en op een teeken van dezen ging de groote kloosterpoort open en trof een vroolijk schouwspel after blikken. Een groep jonge lieden in hun zon- dagscli pak gestoken en met bloemen op den hoea, wuifden met hunne bonte zak doeken of zwaaiden mot hunne gewe ren. Eenige jonge vrouwen, op kleine paarden gezeten, glimlachten onder haar hoog witkleurig kapsel. Een weinig meer naar voren zag men een grijsaard' die den arm aan een stokoud moedertje bood, en met een uitdrukking van blij de fierheid naar een flink gebouwdeu vorst van een twintigtal jaren opzag, die op een grijze merrie zat en met een uit- zaglijken stok gewapend naar een sein scheen te wachten. De seneohal van Léhon vertoonde ziek in plechtgewaad, en met een koog erstig geziekt aan de vreemde nationaliteit, die door de militaire overheid verdacht verklaard wordt. Mgr Gamassei, patriark van Jerusalem, is te Rome weergekeerd. Hij was het slacht offer der Turksohe eq Duitsche barbaren binst den oorlog. Generaal Michel, opperbevelhebber dor belgfache bezettingstroepen aan den Rijn, heeft Zondag namiddag een bezoek gebracht te Eupen. De stad was feestelijk bovlagd met de belgieche driekleur eu de bevolking ver keerde in de opgewekste feeststemming. De generaal werd begroet door d® grenadiers, waarvan het muziek de Brahangonoe speelde. In het stadhuis, waar de Landrath van Eupen, do burgemeesters van 't kanton en de burgerlijke overlieden vergaderd wa ren, sprak de generaal eene redevoering uit, waarin hij den terugkeer van Eupou tot liet Vaderland begroette. Na de ontvangst bezooht de generaal de kantonnomenten der troepen, do Sint Niko- laaslcerk en begaf zich vervolgens naar het atafgebouw d»?r bezetting, waar eone ont vangst ter eere van den generaal pla3ts had. Ten 5 ure 's avonds keerde generaal Michel naar Akea te»-ug. De Duitsche gazetten schrijven dal do bolchevisteo te Riga alleen oen 1500 perso nen ter dood brachten. O gruwel des brce- dersoorlogs. De Amerikanen zullen zich ontdoen van een 15 millioen handgranaten besiemd vóór 11 November laatst om Duitschland te verpieltoreu. Zij verkoopen ze aan een fabriek dat er spaarpotten zal van fabrikee- ren. 't Gaat aardig- in de wereld. Te Versailles werden de duitsche aren den in 1870 plechtig verheven en gekroond en in 1919 zullen de sedert zoo machtig en thans zoo vernederd geworden arenden in 'i zelfde Versailles gepluimd worden. Zoo vergaat de wereidsobe glorie als snoouw voor de son. Betgie en Cuitsoh Oost-Afrlka. Uit Parijs wordt gemeld, dat de ondor- handelingon nopens Duitsoh Oost-Afrika, voor Belgie op goeden voet staan. Het ia voorbarig in bijzonderheden te tre den nopens deze onderhandelingen. De rege ling dor Belgische deelneming in het bestuur der gewezen Duitsche kolonie hangt natuur- lijk af van de beslissing van den Raad der Vier. Dooh men mag van nu af reeds verze keren, dat Engeland de offers herkent, door Belgie tijdens den Afrikaansohen veldtocht ebracht en dat ons laod ook zijn woord zal ie zeggen hebben. In het Engelsch Parlement. LONDEN, 3 Juni. In de Kamer der Gemeenten vroeg generaal Thomas liet cijfer der Belgische troepen, der Belgische uilga ven en wat Engeland aan de Belgen leverde aan geld enmunilie, voor den AfrikaaDschen veldtooht. M. Ghurohil antwoordde In 1914 werkte een Belgisch bataljon mede, aan de verde diging der noordgrens van Rhodesia. Iu 't begin van 1915 kwamen nog twee bataljon! bij. In October 1916, toen de Belgen ach teruittrokken, telde hun leger daar 49 Eu- ropeesohe officieren on onderofficieren en 1334 inboorlingen. In 1916, voor het offo »siof van Smits, trokken de Belgen 12,300 man samen, waaronder 600 Europeeërs. Daarvan trokken niet moer dan 500 Earopeeërs en 8,500 inboorlingen over de grenzen. In 1917 nam een Belgisch leger van 4000 man, deel aan de krijgsverrichtingen van Mahengo. In Oktober 1917 werd dit legor teruggetrokken, uitgenomen 4 bataljons. zijde ran een jonge vrouw, die zoo een beetje confuus voor zich keek. Op het oogenblik dat dé dbur der ab dij openging, steeg er eenen luiden kreet van vreugde uit ae menigte op, de so- necckaal gaf een teeken, de jonge borst zette zieb schrap in den zadel, zwaai de zijn stok alsof het eene lans was en liop er mede storm op het steenen wa penschild van het klooster. Luidruchtige bijvalskreten begroetten dit ridderlijk wapeaifeit; de jonge borst springt uit den zadel, ging naar het jon ge, verlegen vrouwtje, nam haar bij de nand en geleidde haar statig voor den abt. Hoogeerwaarde vader, zeide hij, «acht dagen geledén heb ik Mariolle tot vrouw genomen... wij zullen te zamen in de vreeze Gods en in den eerbied voor dé Kerk leven.» «Best. Brunau, best mijn jongen.» «Daarom, hernam de jonggetrouw de, «komen wij ons bier als uwe vas- salen aan u vertoouen, de quintaine loe pen on uwen zogen vragen." önuiau bracht er dezen zin op een relletje uit, zonder erirens to rusten uit vrees van den draad te verliezen. Een goedkeurend gemompel liep er door de menigte. Brunau v iulu do zich ruggelings en vatte naast de oude boerin, die vam aandoening schreide, TOst, terwijl het jonge vrouwtje met een komieken angst, hare oogen liet afdwa len van den lachenden Brunau op den hoog ernstige senechal. .(Vervolgt)'

De Volksstem | 1919 | | pagina 1