Ds aanslagen In Amerika Ego krijgsgevangenirein gangsrsdoa Vreemde dagbiadschriivers in Belgie nummer Het Cinema gevaar. Beheer van Posterijen Ooodelijk Tramongeluk tÈ bussel, DB SCHAT DER ABDIJ vervolg van Patira Uit Kongo terug. Schrikkelijk Vliegongeluk Een postvliegtuig te pletter gevallen. XXV* JAARGANG Burelen: Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. 'felephoon ii4 33 insdag I Oen Woensdag 11 Juni 1919 T."V 'J3 5 OENTIEMEN Drukker-UitgeverJ. Van Ndffel-De Oendt. Voor do publiciteit buiten het Arrondissement Aaist, zich to vonden tot liet Agentschap Havas, 8, Alartelnarplein, te Brussel Piace de la Bourse, Parijs en 105, CbeopsiJe, Londen. Als paddestoelen rijzen de cinema's uit den grond op. Niet alleen in de groote centers neemt hun getal immers toe (Brussel telt er omtrent 125 ook iu kleinere steden en ge- meenten. 't Is er voorzeker niet te boter om, want de meeste cinema's zijn doorgaans slecht, en de goede zijn uiterst zeldzaam. •Alle cinema's zijn slecht voor oogen en zenuwen. Men ziet to veel on korlon tijd, en de oogen worden vermoeid van al dat heen on weerflikkereft. En die arme zenuwen 't Schijnt dat het veelvuldig cinema bezoek oen bijzondere zenuwziekte veroorzaakt. Het moet dan ook niet verwonderen dat vele stadsmenschen met den dag zenuwachtiger worden de cinema's hebben daar zeker Gehuld aan. Wat echter raeor *8 betreureD :s de onzedelijke invloed die van do meeste cine ma's uitgaat. En dat kan bijna niet anders. Worden or films door katholieken vervaar digd en wie poseert er Onze Bisschoppen liebbon ons streng gewaarschuwd tegen de buitensporigheden der rnodo welnu, zie maar eens hoe de dames gewoonlijk op het doek verschijnon alies behalve christelijk, zelfs al moesten ze L. Vrouw verbeelden. En hoeveelo stukken worden daa? niet opgevoerd waarin de misdaad verheerlijkt en verbloemd wordt. Dat is toch geen ko3t voor katholieken. En laat nu sommige din- gon voor volwassen lieden onschuldig zijn, wat eon prikkeling doorgaans voor de ver beelding der kinderen! Die stoeten van weroldlingen, dio dansers en danseressen, die gedecolletecrte vrouwen, die vrijende paren, al dat vleeschelijke, al dat zinnelijke, al dat laagmeoschelijko moeten oneindig kwaad doen aan de jeugd. Zucht naar weelde en onlevredenhera zijn bij velen de gevolgen van het cinemabezoek. Vooral onze arme mensuhen ea kinderen kijken zioh blind aan al die pracht en glorie welke in vele tooneolon voorkomen. Minder tevreden dan ooit keert de ongelukkige workman 's nachts naar zijne zolderkamer terug, terwijl misschien zijn jongen het voornemen maakt gold te stelen om nog verder iu den cinema van al die schijn-glorie te kunnen genieion. Vele der opgevoerde stukken bevorderen ook in zekere mate den nasmaak van ons volle, omdat '{.doorgaans stukken zijn zonder eonigo letterkundige of zedelijke waarde. Dank daarbij nog aan de flauwe onwaar schijnlijkhoden, als auto's die lantaarnpalen, karren, menschen, dieren, enz. omver rijden, meubelen die van zelf op hunne plaats gaan elaan, on andere dommigheden. Aangezien de cinema nu tooïl onmisbaar schijnt in de oogon der massa, dat men er dan locli voor zorge goede en deftige cine ma's op te richten, waar zedelijk, gezonde on leerzame stukken op liet doek verschij nen. Dat men er vooral naar slreve afzon derlijke vortooningen in te richten voor onze kindereu, met con speciaal programma. Het is immer niet genoeg matiDée of na- middagvortooning - op de deur te plakken, opdat do oudors zouden mogen gerust zijn. De helft van de ciuemabezoekers zijn kindo ren, en de katholieke bestuurders van cine ma's kunnen niet genoeg aangezetworden onder dut opzicht, voorzichtig en waakzaam te zijn. Da cinema kan goed stichten, doch hij kan ook oneindig veel kwaad teweeg bren gen, on 't ware beter in 't gehoel geen cine ma dan een zoogezegdo goede,die feitelijk de noodige waarborgen nipt zou opleveren van echte zedelijke veiligheid. Wagiiter. Eerlang zullen een Vlaamsch en een Fransch vergelijkend examen plaats hebben voor het begeven van 62 plaatsen van help ster bij den dienst der poetohecka, te Brussel. Deze plaatsen worden bij helft verdeeld tusschen de candidaten van elk examen. Worden alleen tot die examens toegelaten: a) De weduwen of doohters van militairen die te velde gesneuveld zijn, of die overleden zijn tengevolge van te velde bekomen ver- wouding of vao in den dienst aan het front opgedane of verergerde ziekte; b) De weduwen of doohters van Belgen, door den vijand doodgeschoten of tengevolge van wegvooriDg overleden; c) De weduwen, echtgenooten of dochters van Belgen, veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. Op 31 Juli eerstkomende moeten de can didaten minstens 16, en mogen zij hoogstens 28 jaar oud zijn. De aanvragen moeten opgesteld wordsn volgens het model, voorkomende op de berichten die in de postkantoren en de statiën zijn uitgehangen, en vóór 28 dezer gezonden naar den beer Minister van Spoorwegen, Zeewezen, Posterijen en Telegrafen. X EEN VERRADER De dagbladen uit Frankrijk hebben veel gesproken over eene bespiedingszaak in de gevangeiussenkampen, waarvan het hoofd eea belgisch officier. Naken genaamd, was. Uit genomen inlichtingen blijkt dat Naken waarvan spraak is, volstrekt geen belgisch officier is, maar wel een werkman van de brusselsclie Tramwegen, een reservist, die in het begin van den oorlog krijgsgevangen genomen was. Hij had, men weet niet docr wolk bedrog, liet uniform van adjudant aan getrokken; waarschijnlijk gebeurde zulks met de medeplichtigheid der Duitsohers, in wier dienst bij was. Het was de taak van den ellendeling in de kampen gevangenen aan te werven yoor don duitschen bespie- dingsdionst. Voor de eer van ons officierskorps diont deze bijzonderheid kenbaar gemaakt te wor den. WASHINGTON, 8 Juni. Naar het schijnt, heeft de federale policie redenen om te gelooven, dat Fransche on Daliaansche anarohisten opzettelijk naar.de Vereonigdo Staten van Noord Amerika gekomeu zijn om er aan de aanslagen Jee! te nemen. De Fransche gezant te Washington en de Fransche konsul te New York zijn verzocht geworden eon onderzoek te doon, over al de personen welke op de lijst staan der passa giers der booten welke dienst deden tusschen Frankrijk en New York. De naam dezer passagiers werd gevonden in eene valies, ontdekt'in de buurt vr n den rechter Palmer. De nota in kwestie geeft de naam van den anarchist welke door do bom, welke bij zelf neerlegde, gedood veid. Verdor staat ook den dag van zijn vertrek uit Frankrijk en van zijne aankomst in New York in de nota. PHILADELPHIA, 8 Juni. Drie helsche tuigen, van vreemd maaksel en met krach tige springstoffen gel,adeu, werden gevonden aau den ingang van een tunnel, welke naar de handelswijk leidt. Het is tot hiertoe onmogelijk geweest, hun juisten oorsprong vast te stellen, doch zeker is het, dat zij noch van Duitscb, noch van Amerikaan8ch maaksel zijn. VOOR DE FAM I LI EN der slachtoffers van de ontploffing voorgevallen to Graville in 1915. Ëene som van 8424,78 fr. het boni uit makend van hot Midden Gomitoit do artillerio instellingen, wordt voorbehouden ten voor- deele dor woduwen, bloedverwanten in opgaande linie, of weezen "der slachtoffers van de ontploffing den 11 December 1915 te Graville voorgevallen. Verder houdt do artillerierekenplichtige Vermeulen, der A. F. M. B. to Graville Sinte Honorine (Le Havre) in rekening courant do sommen als uitgaven geboekt voor werkvergoedingen ten voordeele dier familien. Deze worden verzocht hun adres op te geven aan voormelden artilleriereken plichtige. Maandag avond rond 6 ure, liep het 7 jarig zoontje der echtgenooten Hoogens wonende Aotwerpschen steenweg, te St. Jans-Molenbeek, aan de Antwerpsche Poort over de straat toen een tramrijtuig in volle vaart kwam aangereden. De kleine werd omvergeworpen en het logge voertuig liep hem over het lijf. Men moest don tram op heffen om het slachtoffer te verlossen. De dood was echter oogenblikkelijk geweest. Men vond nog enkel vormlooze lappen vleosch.... DOOR IxAOUL DB NaVERY (99" VERVOLG.'/ De pastoor van Plancoët stak zijne beide armen uit, om den weerspannigen zoon der Kerk van zijn bed te jagen. Gedurende dit onderhoud hadden de soldaten al de aanwezigen met sterke koorden geboeid. «Nu voor de guillotineriep de aan voerder uit. De gevangenen zwegen»,op dat oogen- blik waren zij minder voor zich zelf dan voor den pastoor bezorgd. Men stiet ze in een hoek der kamer, vanwaar zij alles konden zien zonder eene enkele poging van verdediging te kunnen doen voor bunnen herder. Op een wenk' van den indringer om ringden de soldaten bet bed van den rec tor en de nieuwe Judas, die gelijktijdig zijn Zaligmaker en de Kerk verried, her nam op nog harderen toon: «Gij gaat voor God verschijnen mijn broeder; het is tij1 "ijne barmartigb id af te smeeken en dc ergeving uwer zon den te ontvangen.» «Mijne zonden,» antwoordde de ster vende met vaste stem, «betreur ik uit ganscker harte, ik vraag, er God verge ving over en betrouw op de barmartig- heid' van mijn Zaligmaker.» «Dat is niet voldoende, mijn broeder, ik ben gereed om uwe biecht t>© hoor en.» Duitschland zou zich met eenigö kleine toegevingen vergenoegen Uit Berlijn wordt gemeld, dat een goed ingelicht persoon verklaarde, dal do Duit- scbe afgevaardigden zonden teekenen, indien de Entente eenige kleine toegovingon wildon doen, dooh dat Domburg, Gethein on Lands berg voor den legousiand tot het uiterste zijn, daarin bijzonderlijk gesteund door de vertegenwoordigers der metaal en scheikun dige nijverheden, namelijk door do staal- sjndikaten en de pótaschmaatachappijen. Do Belgische kwestiën Daar M. Qrlando naar Rome vertrokken is, vergaderden MM. Clemeuceau, Wilson en Lloyd George om zioh over de DuLtsch Poolsche grenzen bezig te houden. De kommissiën welke moeten verslag doen over do Belgische kwestien, do ver antwoordelijkheid, do firiancen, den linker oever van den Rbijn, de gevangenen, de havens, de herstellingen en do nieuwe staten, vergaderden ook. Eon ultimatum aan Hongarië Oo Sovjet van Budapesth heeft 48 uren om de aanvallen tegen da Tscheek-Slo- vakken te staken M. Cleraenceau heeft aan het gouverne- mont van Puda Pesth een draadloos telegram gezonden meldende, dat de verbonden gou vernementen zinnens zijn de Hongaarsohe afgevaardigden tor vredesconferencio te ont bieden, om hen hunne inzichten nopens de Hongaarsche gronzon mede te dealen. Dit b s uit wordt genomen, op het oogen- blik dat, de Hongaren op hevige en on.- rechtvaardige wijze de Tscheeken aanvallen en hun grondgebied overweldigen. Plet Hongaarsch gouvernement wordt for meel uitgenoodigd, onmiddefijk zijne aanval len tegen de Tscheeck-Slovakken te staken. Indien het weigert, zullen de verbondenen maatregelen nemen, om Hoogarië te dwin gen;'aan hunnen wil te gehoorzamen. Hot Hongaarsch antwoord moet binnen do 48 uren afgeleverd zijn. De Turksche afgevaardigden worden verwacht PARIJS, 9 Juni. De Turksche afge vaardigden worden te Parijs verwacht. Zij zullen to Vaucresson gehuisvest worden. Voor wanneer zal het zijn Parijs, 9 Juni. -- M. Clemenceau, lord Cecil on Koloüel House, hebban voorgesteld Duitschland in den Volkerenbond op te ne men op voorwaarde, dat Duitschland liet vredesverdrag zou toekenen, en ziob eerlijk aan gedrage on een vast gouvernement zou inrichten. Het antwoord der verbondenen op de Duitsche tegenvoorstellen zal niet voor 13 Juni aan de Duitsohers afgegeven worden. De Duitsohers zullen vijf dagen hebben om er op te antwoorden. Oostenrijk vraagt zachter voorwaarden. Weenbn, 9 Juni. In de Nationale Ver gadering to Weenen, heeft Siaatssekretaris Bauer verklaard, dat eene nota zou gezonden worden aan de Vredesconferentie, om zach ter voorwaarden te vragen voor Oostenrijk. Volgens hem, mag men Oostenrijk niet op denzelfden voet behandelen als Duitschland. Do diplomatische tosstand PARIJS, 10 Juni. -^De gouverneinenls- hoofden hebben de Duitsche tegenvoorstellen betrek hebbende op de herstellingen, bespro ken. Men denkt niet dat men 't akkoord is gekomen, daar M. Clemenceau later eene bespreking bad met MM. Klotz en Loucheur. De raad der ministers van Buitenlandsche Zaken heeft de artikelen van het vredesver drag mot Oostenrijk, betrek hebbende op de Italiaansche kwestien, bestudeerd. Deze ar tikelen waren nog niet begrepen in de vre desvoorstellen aan de Oostenrijksche gezan ten overhandigd. België en Holland Londen, 9 Juni. Dayli Chronicle zégt nopens de verklaringen in de Hollandsche Staten Generaal gedaan, dat men tot hiertoe niet kan aannemen, dat de houding van Holland, bet minste spoor van edelmoedig heid of vooruitzicht vertoont.Indien Holland zulks gedaan had, zou het een algeheele ommekeer teweeg gebracht hebben in do Hollandsche politiek tegenover Belgie. Te Leopoldville en te Kinshasa zijn 1$ Europeanen bezweken en le Brazzaville, in Fransch gebied 17. Te Leopoldvoldville zijn verder meer dan 500 inbooriingeu aan de smetziekte bezweken. Daags voor de afvaart der AlbertviHc uit Matadi, had een erg ongeluk plaats. M. Vilain dienstoverste van de stapellmlsen van de spoorwegcompagnie, was op jacht, toun hij een schot wilde lo3sen. Daar hot niot af ging beging bij de onvoorzichtigheid in den loop te willen zien. Op dat oogenblik sloeg haan toe en de man kreeg heol de lading door het hoofd. Op 8 April bad te Boma, ter gelegenheid van het naamfeest des Konings eene revue plaats. De troeper. dio don veldtocht in Duitsch Oost Afrika hadden medegemaakt, namen er deol aan. Verders is alles rustig in onze kolonie.- Antwerfen, 9 Juni. De Kongoboot Albertvilleis Maandag namiddag te Ant werpen aangekomen, hebbende aan boord 289 passagiers, waarvan 170 in eerste klas en 113 in tweede klas. Onder dozen waren er 233 Belgen, 14 Zweden, 13 Italianen, 7 Engelschen, 6 Amerikanen, 5 Portugeezen, 4 Franschen, 2 Zwitsers, 2 Hollanders, 1 Luxemburger, 1 Noor en 1 Fin. Er waren 37 vrouwen en 23 kinderen bij. Verscheidene reizigers stapten ook te La Rochelle af. Aan boord bevond zich ook een Duitscher, Keseliog genaamd, die uitgedreven werd uil Kongo on daar hij ook uit Belgie gedreven wordt, duurden de formaliteiten een heel tijdje. De lading bedroog ongeveer 3500 ton, en bestond namelijk uit 171 kgr. goud, noten, palmolie, huiden, copal, koffie, katoen, caoutchoux, cacao, ivoor, wol, banamen, tomaten en een ongelooflijk aantal reiskoffers Daar het weder overprachiig was, bevond zioh een aanzienlijke menigte aan de kaai. Tijdens den overtocht hadden twee over- lijdens plaats aan den boord. Nabij Dakar b iweek bet kind van M. Eveiy, afdeolings- overste en een paar dagen later, het kind van Mev. E. Dufaya. De passagiers melden, dat het aantal per sonen, die in Kongo wachten op eene gele genheid om naar Europa terug te keeren, zeer groot is. Te Leopold ville zijn er 60, te Boma en te MaJtadi een honderdtal. Daaron der zijn er veel ontslagen soldaten, die heel den veldtocht medegemaakt hebben. De Spaanscbe ziekte beerscht nog steeds Kongo en maakt er talrijke slachtoffers. «Genoegzei de de pastoor «eerbie dig den doodstrijd van hem die uw broe der was en daar boven tot zijn God en den uwe zal bidden u barmartigheid t© bewijzen.» Maar den indringer verbitterd door het geduld en de zachtmoedigheid van den pastoor, en zijn aangematigd gezag willen staande houden, riep met toorni ge stern uit: «ik ben op dit oogenblik pastoor van Plancoët en uw overste, ais zoodanig gebied ik u naar mij te luisteren; ik heb een eed op de constitutie gedaan, het land heeft mij mijne volmachten ver leend.» «De mijne heb ik van den bisscliop,» hervatte üe stervende. «Zult gij mijne absolutie wiegeren «Ik weiger alles van een apostaat.» Gij zijt. mijne getuigen,» riep den indringer, «hij weigert de absolutie en de H. Teerspijs, ik zal hem dus alleen het H.Oliesel toedienen.» «Neen! neen!» sprak de stervende, «niets, niets van Judas Heer gedoog deze misdaad niet!... ik ben een eenvoudig priester, maar ik ben getrouw aan den eed mijner wijding... Ik stel in dit vleselijk uur al mijn be trouwen in u... Tijdens uwen doodstrijd o Heer. lasterden de soldaten rondbm uw kruis... Ik hoop in vrede mijne ziel in uwe handen te stellen... gij hebt het anders gewild1 u H. Naam zi'j geprezen De nietswaardige indringer haalde een gouden doosje te voorschijn, dht de ge wijde olie bevatte... de rector stak de verstijfde handen uit om zich tegen dè heiligschennende zalvingen te venveren hij nep zijne vrienden tot getuigen van het geweld dat hem werd' aangedaan. «Gij zult het verkondigen,» zegde hij «cfct ik in het heilig, katholiek, en apos- toliek geloof sterf... Gij zult dit getui gen voor God, die mij zal oordeelen, en apor mijne parochianen die mij zullen beweenen.» Nooit wellicht was de wereld van een dergelijk sohouwspel getuigen geweest De grijsaard trachtte zijne ledematen te onttrekken aan de zalving, van den be- ëedigen priester; hij smeekte denhemel om vergeving voor de onvrijwillige ont heiliging waarmede zijne handen als ook zijne host geteekend werden... De soldaten, aan het bed staande die lachten om de vruchtelooze verdediging van den stervende, terwijl de constitu- tionneele priester zijn zoogenaamde hei lige bediening, met een soort van razer nij vervolgde, èn ab het ware een laat ste protest op de lippen van den grij saard verstikte, terwijl de verglaasde blik van den stervende zicli op het kruis beeld aan den muur vestigde. (1) Nauwelijks had den pastoor van Plan coët den geest gegeven, of den indrin ger nam bezit van zijne kerk. De pastoor van Saint-Hélen en de ab bé Guéthenoc kenden deze geschiede nis. Zij vertelden er elkander de bij- (1). Historisch, De twee inzittende gedood Een vliegtuig van den Engelschen post dienst Keulen-Folltestone, geloodst door luitenant Bannerman. vergezeld door luit to- nant Wilson, is nabij Plorefia (Namen), omgeslagen op eene hoogte van 250 raoters en te pletter gevallen. Luitenant Bannerman die niet vastgemaakt zat, viel van die hoogte ten gronde. Luitenant Wilson, werd onder de overblijfselen van het vliegtuig verplet terd gevonden.Beide lijken zijn naar Namen overgebracht. In het vliegtuig bevonden zich geene postzakken. li. 5 D oo den; talrijke gekwetsten. Een krijgsgevangonenlroin, komende van Duinkerke, die nabij do halts van St Pierre stilstond, werd aangeredon door twoeEngel- sche lokomotievca, die in volle vaart aango- stoomd kwamen. Tien waggons van den train der krijgsgevangenen werden totaal vernield. Drie duitsche krijgsgevangenen en een Engelsch ouderofficier on eon soldaat werden dpod van onder de puinen gehaald. Vijf en twintig duitsche krijgsgevangenen werden zeer gevaarlijk gekwetst. liet aantal min erg gekwetsten is zeer aanzienlijk. Gevolg gevende aan eene uitnoodigiug der Belgische overheden, zijn een groot getal dagbladschrijvers uit de verbonden en be vriende onzijdige landen, dio thans tor vre desconferencio hunne bladen vertegenwoor digen, ter gelegenheid der Sinksendagen Belgie komen bezoeken. Na een "bezoek aan het front, werden zij Maandag morgend te Brussel ontvangen door M. Max, burgemeester en 's namiddags te Mocholen, door Mgr. Mercior. Avonds woonden zij een banket bij, voorgezeten door M. Reokin, minister van spoorwegen. Deze hield er eene belangrijke redevoering, waarin hij in bedekte bewoor- diogen ook van de werken der vredesconfe- renoie sprak. Het Belgisch gouvernement, zegde hij' on der meer, heeft onophoudelijk den wil vau het Belgisch volk uitgedrukt, in eone for- muul welke in drie woorden kan samenge vat worden onafhankelijkheid, herstelling, waarborgen. Het is onmogelijk dat de zegepralende mogendheden ooit oene herhaling der gru welijke misdaden, waarvan België 't slacht offer geworden is, zoudon godoogen. Indien do wijsheid der staatslieden er niet toekomt, deze vraagstukken op te lossen, dan is het de failliet van 's wereldspoliliok. zöndërh^en van en wekten zicli op de zelfde standvastighëid als deze waardi ge grijsaard aan den dag te leggen. De abbé Guéthenoc was ondanks zijne vijf en zestig jaren, en het verdriet dat ch beeren van Coëtquen hem in den laat sten tijd hadden aangedaan, nog een krachtig man, maar den pastoor van St. Hélen leed dikwijls aan de rheumntische pijnen in de leden, die hem ook dezen avond aan zijn leunstoel vastkluist-er- den, maar hem toch niet konden verhin deren, om met zijn goeden vriend de waarschijnlijke kans van een naderen den marteldood te berekenen. a God is goed, mijn vriend,» zei de hij tot den abbé Guéthenoc, wij sliepen misschien in eene bedriegelijke gerust heid in en vergaten dat wij om Christus zijn wil vervolgd', verbannen en gegee- seld moeten worden, en zie, dë vervol ging verheft zich, zij omringt ons; de menigte zal er uit leeren aan onze op volgers beter geloof te slaan. De vervol ging zal ons groot er en sterker maken... dë palm van het martelaarschap zal het heiligdom overschaduwen en onze be smeurde soutane sal ons eerbiedwaardi ger maken...» «Gij hebt gelijk,» antwoordde de abbé «en geloof mij, ik ben bereid om alles te lijden voor de waarheden die ik moet verdedigen.» Op dit oogenblik deed een onverwacht geklop op dë deur der pastorij, de beide priesters sohrikken. Een minuut later verscheen Manette, de oude dienstmeid «Mijnheer de pastoor,» jeide zij, «Olau de Louis vraagt de laatste H. Sacranicn- ten.» aMijn Godmijn Godzuchtte do pastoor, «het is mij onmogelijk te gaan en even onmogelijksmij le paard houden» aStaat ge mij toe u te vervangen?» vroeg de crobé Guéthenoc. aGa mijn vriend en God zij met u De priester daalde den trap af en trof in den gang eene vrouw aaD, die iu tra nen smolt; hij stelde haar gerust liet zich de woning van den zieken aanwij zen, wikkelde zich in zijn mantel en be gaf zich naar Saint-Hélen om er de hei lige ciborie te halen. Toen hij het kleine kerkplein over ging. Kwam een joDgen van ongev er twaalf jaren tot hem. Het was Maclou Thévenin, dë koorknaap van den pas- toor. Zonder onbeleefd te ziju, mijnheer de abbé, mag ik u vragen of gij nu de H. Teerspijze naar een zieke draagt «Ja mijn vriend antwoordde de abbé «Dau zei ik mijn lantaarn nemen hervette dc knaap «om u voor te lich ten en mijn bel cm de brave lieden te waarschuwen dat Ons Heer door de stra ten gaat cn er een ziel ten. hemel stijgt.» «Dank u, brave jongen, ik durf uw aanbod niet aannemen. Het slijk en de kuilen van den weg zijn zoo hard niét als de andere gevaren die wij zullen loo- pen en waaraan ik u niet noodoioos mag blootstellen.» XXcfTOigt)

De Volksstem | 1919 | | pagina 1