Be Vredeskonferencie De Belyen in den vreemde De ontploffingen le Groenendael Over den Aflantischen Oceaan Hollandsch m voor België sxv Prijsvermindering vaa 75 t.h- ten voordele van krijgsgevangenen Onze martelaars DE SCHAT DER ABDIJ Voor hunnen keizer Kardinaal Mercier en het Fransch leger JAARGANG NUMMER 140 Bureelen: Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Telephoon 114 Voor de public't«lt buiten het Arrondissement Aalst, zich te eenden tot het Het antwoord van een landgenoot aan een Buitschgezïnde. Er zijn Gelgen in California. Zulks is overigens niet te verwonderen men vindt ze zoo wat overal. Er zijn eohler in Californie ook andere lieden, belagers van België, Duitschers of Duitschgezinden, en daaronder zijn er die waarlijk wat al le veel verwaandheid heb ben. Onder dezen rnunt voornamelijk zeker heerschap Lubin uit, voorzitter van de in wijkelingenkommissie van den staat Calif, een gekende Duitschgezinde. Hij heeft het nu in don bol gekregen, voordrachten te geven, waarin hij weliswaar de duitschers niet ophemelt, doch de verbondenen en in 't bijzonder de Belgen tracht te kleineeren. Zoo wist hij onlangs te vertellen, dat de Franschen en de Engelsohen de Belgen als oneerlijke en ontaarde wezens aanzagen 111 Mon moet maar durven. Hij heeft echter zonder den waard gere kend. Een onzer landgenooten, M. Marsily, sekretaris der inwïjkingskommissie te San Francisco, heeft aan den zot Lubin een brief geschreven en het terzelfdertijd in de bladen do9ti afkondigen. Daarin heet het ondor meer Laat toe, dat ik er u aan herinner, welke gebeurtenissen er in België plaats hadden bij den iuval der Duitschers, alsook de rede nen, die het Belgisch volk aangezet hebben, zijn handieeken eore aan te doen door te weigeren den doortocht te verleenen aan een vrcepid leger, dat een gebaar ging aan vallen. Gij weet heel goed, (fat deze weigering de eerste daad was welke Frankrijk en En geland redde, beiden hebben zulks bekend en hen den tijd gaf hunne lagers te roo- bilisoeren. Ik zal er bijvoegen dat de houding van België alle natiën redde, de Vereenigde Staten inbegrepen, van de Duitsche gruwe len. Zelfs de eerlooze, hartelooze en buiten de wet staande Duitschers stonden verstomd over de weerstandskracht der Belgen, on danks de verfijnde martelingen welke men in Belgie toepaste. Allo Belgen, zonder onderscheid van mnatschappelijlcon stand, hielden vol. Iu alle omstandig lieden schitterde de heldhaftigheid van het Belgisch volk. Zio maar naar de dapperheid der opgeëischten, die als wilde beesten #aar Duitschland gevoerd, daar slavenarbeid moesten verrichten en de kar wats hunner beulen tartten. De heldhaftigheid is het voorrecht van een klein aantal, doch voor wat Belgie betreft, daar hadden allen dat voorrecht, rijken en nederigen. En indien dat alles daden zijn van oneerlijken en ontaarden,dan zouden wij moeten bidden, opdat wij allen oneerlijken en ontaarden zouden worden. Flink gesproken, M. Marsilly en 't ware te hopen dat gij navolgers vondt, ovoral waar men den Belgischen naam aanvalt. Ter uitvoering van eene ministerieele be- ssing wordt eene vermindering van 75 t.h. op den prijs van gewone plaatsbewijzen, toe- taan aan losgelaten gevangenen (burgers of militairen) die zich naar den Middendienst voor krijgsgevangenen bogeven om er klee deren te halen. Deze vermindering wordt toegestaan tegen afgifte van een onderteekenden bon, voor zien van den natten stempel van hel werk an vastgehecht aan den brief waarbij de be langhebbende wordt v er to oh t zicb op tiet Hoofdambt aan te melden. De belangheb bende moet zelf de reis niet doen. Tegen afgifte van den bon wordt een plaatsbewijs heen en terug afgegeven togen verminderden prijs te betalen door den belanghebbende of zijn gemachtigde. De Heldenmoed van een Pater-Capucien. In betrek met do Nationale lijkplechtig- liedon der 20 gofusiljoerden, welke Zondag te Brussel plaats hadden, herinnert onze Antwcrpsche konfraler, La AJélropole aan hol onvergetelijke en te weinig bekende ein de vrin oen pater Capucren, de E. P. Maxi min, door do Puiischers noergescholau te Blauwput, bij Leuven. Het was in de eerste dagen der Duitsche bezetting, toen de Duitschers Leuven in een bloedbad en een vuurpoel veranderden, de inwoners als wilde dieren nazetten, ouder- litigon uit hun bod rukten en gansche ploe vervolg van Patira Duw:. R.voul De Navery (105® VERVOLG.) Ka clou verbrak het eerst de stilte. - Daar zijn zij, zeide hij, daar zijn zij 1... ik boor do vreugdezangen,ik zie engelen die mat palmen wuiven... zij houden eene kroon gereed voor het arme koorkind van St. liólt-n. II ij strekte de armen uit, slaakte een zucht van blijdschap en viel weer neder. fir was eene ziel ten hemel gevaren. In den volgenden nacht kwam Mélaine mot haar broeder deu abbé Guéthenoc met behulp eener baar oaar hunne woning ver voeren het graf van Maolou werd in de grot gedolven, men bedekte het met steenen in den vorm van een kruis en niemand, be> halve La Fileuae en Claudia, wist in het land water van den kleinen koorknaap was geworden. VIII. Burger Brutus. De groote klok sloeg negen ure. toen een rijtuig door een tweespon getrokken, voor het stadhuis van Dihan «til hield. De drie roanue i die er uitstegen, droegen oarmagno- lenen phrygiscbe mutsen. Do eerste die uit het rijtuig sprong en die men aan zijne witte haren voor don ou-Sste herkende, liep haas tig naar de zware poort en begon een luid ruchtig geklop. Een slaapzieke ouderling kwam openmaken. Van Ndffel-De Gendt. Druk ker-Uitge ver en 105, Cheapside Londen. Beurse te Brussel Place de Martelaarplein, Agentschap HaVAS, 8 Woensdag 18 Juni 1819 gen lieden onder doodsbedreigingen in de weiden joegen om ze af te maken. Op 28 Oogst 1914, werd de E.P. Maximin met andere personen naar een klooster over gebracht te Blauwput, daar werden zij tegen een muur geplaatst en wachtten er den dood af. Op bet laatste oogenblik kwam kevel, 8leohts één op vijf af te maken. Het lot wilde dat de Eerwaarde Pater gespaard bleef, doob hij wilde zulks niet. Terwijl men telde ver wisselde de E. P. van plaats met een jong soldaat, Leonce Steurs, die aangeduid was om afgemaakt te wordeD. Voorwaar onder de helden, onder de mar telaars welke hier zoo talrijk door de Duit sche kultuurmannen afgemaakt werden, verdient de Eerwaarde Pater Maximin, in do wereld Louis Van Holm, van het klooster van Herenthals, wel eene eereplaats. De veroordeelden moohten steeds op genade hopen, doch hij verkoos de onmiddelijke en zekere dood, om zijn evenaaate, een onbe kende, het leven te redden. Verheven heldenmoed 1 Nadere bijzonderheden. *n het munitiepark van het koersplein van Groenendael hadden Maandag nieuwe ont ploffingen plaats. De eerste slag werd ge hoord ten 1 ure 45 en de andere slagen, veel heviger dan de eerste losbranding, dreunden ten 2 ure 15 en ten 3 1/2 ure. En daarna was het alsof een onafgebroken ka nongebulder in de vallei van Groenendael losbrak. Ten 7 ure 'a avonds duurden de ontplof fingen nog altijd voort. Tot in Boschvoorde toe vlogen de ruiten der huizon aan stukken. Een dikke rook omhulde weldra gansch hot koo-splein. Het waren eer3t geweerkardoezen, die door de groote hitte ontploften, en daarna groote houwitsers. Te Boschvoorde, Hoeylaert, Kleioe Hut en op de baan van Groenendal werd een strenge ordedienst ingericht, uk-mand werd doorgelaten, zelfs niet de loden der Pers. Het zal waarschijnlijk te Groenendael de laatste ontploffing zijn, want meu verwachtte \oor 's avonds het in da luoht vliegen van heel den munitiedepot, wa. rtusschen een hoop houwitsers met stikgas. Al de noodige maatregelen waren evenwel genomen, om de moest bodreigde inwoners, namelijk deze van Waterloo en Jolibois, die in da richting van den wind liggen, van gaz maskers te voorzien. Te Groenendael en in heel den omtrek zijn de huizen ontruimd. De duitsche krijgsgevangenen, die daar van 4 tot 10 ure 's raorgeods werkten, en zich in de rustloodsen bevonden, konden in goede orde verwijderd worden. De soldaten van den belgisolien- bewakingsdienst waren ook in veiligheid. Toen hij de drie reizigers zag, ontblootte hij zijn hoofd: Vergeef mij, burgert, zeide hij, ik had u niet verwacht en... Genoeg viel dn oudste hon in de rede ga ons voor en wijs ons onze kamers aan. Do concierge 'maakte spoedig rechtsom keer. Hoe heet gij vroeg de gaan met de witte haren. Isidorus Blaireru. Er zijn lsidoru9aen meer. vergeet toch die bijgeloovigboden van deu kalender, man! BlaiYeau is genoeg. Ja, dal is wezenlijk genoeg, antwoord de de ooncierge nederig. Ineen ruimen gaug bleef hij stilstaan, opende eene vleugeldeur en zeide meesmuil lend Burger, ik heb mijn best gedaan. De reiziger onderzocht de kamer met zijne blikken, wendde zich toon tot den con cierge en vroeg hem op een toon, die den armen man van schrik deed verbleeken Zoudt ge bij geval een aristooraat of een vrie der aristocraten zijn Ik een aristocraat f... O Burger, ik meende dat mijn ijver... Op zijn min3t onvoorzichtig Ï9 Wat bettekenen die zijden gordijnen, die cana- jmVjs, die fauteuils Echte republikeinen houden van spartaansche eenvoudigheid een bed van stroo, een sober maal, eea lin nen carmagnole, meor heeft een zoon der republiek niet van noode. Men vreest dat het bosoh van Groenendael ditmaal zal vernield worden. Ongelukken van personen zijn er niet te betreuren. De poerden van het koersplein konden tijdig uit hunne stallen gered worden. De overwinnaars. De twee overwinnaars van den wonder baren tooht Netv Foundlaud-Iorland zijn Engelschen. KapiteiD Alcoo^ is 27 jaar oud. Hij deed schitterenden dienst tijdens den oorlog als vlieger bij het leger in Azië, en werd ten gevolge van een motordefekt door deTurken krijgsgevangen gemaakt, toen hij van een bomaanval terugkeerde De waarnemer -van kapitein Alcock, Whit- ten Browu, werd in 1886 te Glascow gebo ren. Zijue ouders waren van Amerikaansoheu oorsprong. Bij liet begin van den oorlog, nam hij als vrijwilliger diensten bleef bij het voetvolk tot (n 1915. Alsdan luitenant benoemd, werd hij op zijne aanvraag als waarnemer in het vlieger- korps opgenomen. Hij werd iu een luoht- gevecht gekwetst en krijgsgevangen ge maakt. Na eeriigen tijd in Duitschland verbleven te hebben, werd hij tengevolge van zijnen sleohtqn gezondheidstoestand naar Zwitserlaad gezonden In 1917 werd hij als ongeschikt voor den legerdienst naar huis gezonden. Luitenant Brown, een ingenieur, legde zich bijzonder Soe op eet maken van vlieg tuigmotoren. Uit Mentz wordt gemeld, dat de propa ganda ten voordeele van Willem II en voor zijn onmiddelijken terugkeer naar Duitsoh- land, onverdroten voortgezel wordt, zulks voornamelijk door de mannen van Noske, en met de welwillende stilzwijgendheid van Ehert en Scheidemann. Te Gorlitz en te Franckfurt vooral wordt er ieverig gewerkt, om de bevolking wederom ten gunste van Willem II te stemmen. Dezer dagen deed de veiligheidspolioie der Entente eene huiszoeking bij baron von Loen bestuurder van het propagandakoiniteit te to Franokfurt. Men vond er uiterst belang rijke dokumenleu, namelijk over de middelen van omkooperij, welke gebruikt worden bij de onzijdige» en-ook bij de verbondenen. Men heeft er onder meer bewijzen gevonden dat Duitschland geld, voel gold geeft aan vreemdo bladen, om do Duitsche plannen te dienen en hun eigen land in den grond le boren. Zelfs is er een dokument gevonden, waar in geklaagd wordt, dat tengevolge van den lagen koers van don mark, het schier on mogelijk is, in Hollaud en elders zekere bladen te winnen. Dedokumenten bewijzen verder, dat de protestveldlooht dor sociaal demokraten tegen de geweldpolitiek der Entente, sleohta een dekmiddel was, door de keizersgelrou wen gebruikt, om hunne plannen door te drijven Naar Ste Helena De Helena Observereen blad dat de tijdingen voor Ste f^elena weergeeft, meldt? Wat zal men in?t den Keizer doen Het antwoord is gemakkelijk te geven. De kei zerlijke tyran heeft zich «1 te dikwijls aan Napoleon vergeleken, om niet tot het einde toe, de rol van dubbelganger te spelen. Zoo als men weet heeft Willem von Hohenzollern in de bozette lauden pos: kaarten <joe» ver spreiden, waaropzijn eigen hoofd uaast dat van Napoleon prijkte. Welnu, dat hij naar Ste Helena kome, om zijne misdaden te beweenen. De bevol king van het eiland zou zoer gelukkig zijn dezen nieuwen keizerlijken gast ondor hare inwoners te tellen... Zondag werd er te Parijs in de salons van het Hotel Murat, alwaar president Wilson bij zijn eerste bezoek aan Pargs afstapte, een liefdadigheidsbazar gehouden, ten voor- deele van de oorlogsweduwen en weezen. Mev. Foch, echtgenoote van den maar- sohalk, voorzitster van het inrichtingskomi- toit, had van kardinaal Meroier een eigen handig schrijven outvangen, dat ook tekoop gesteld werd, ten voordeele van hei werk. In dien brief brengt kardinaal Mercier eene roerende hulde aan het Fransche volk en zijn heldhaftig leger. Ziehier eene vertaling van dat schrijven Aartsbisdom Mechelen, 14 Juni 1919 van Mechelen Mevrouw de Maarschalkin, Gij wilt mij aan een liefdadigheidswerk verbinden, ditmaal ten voordeele der Fran sche oorlogsweduwen en weezen. Ik denk dat gij u niet voorstellen kunt, hoezeer ik er dankbaar van ben. Frankrijk heeft met grenzeulooze edel moedig goud en moeite gegeven, om Belgie ter hulp te komen, om onze armen te voeden en te kleeden, om onze krijgsgevangenen te troosten, om onze geplunderde kerken te versieren. Wij snakten naar eene gelegen heid om onze erkentelijkheid te betuigen. En die gelegenheid biedt gij mij, mevrouw, en 't is mij zooveel te kostbaarder, daar zij mij toelaat publiek te zeggen, wat de beschei- denheid mij niet zou toegelaten hebben aan u persoonlijk te zeggen mijne vurige be wondering voor de Fransche legers en hun opperbevelhebber. De aftocht van Joffre dn de eerste Marne- slag in Oogst-September 1914 het strate- gisoh plan ontworpen en uitgevoerd door Foch in Juli-Oogst 1918, de vier jaren strijd zonder oponthoud of verflauwing, tusschen die twee tijdstippen geven bewijs van de opvatticgskracht, wilskracht, zielogrootheid der overstöD. van de dapperheid on volhar ding welke aan het bovennatuurlijke grenzen bij de soldaten. Zeggen dat wij Frankrijk bewonderen, ware te weinig gezegd Fraok- rijk verbaast ons. Ik kan er niet toe hesluiten de helden die geofferd zijn aan de zaak welke hunne deu^d deed zegepralen, te beweenen. Ik zegen hunne nagedachtenis, en wensch hunne weduwen en weezen geluk. Zij hebben, zoo schijnt het, de schoonste bladzijden der geschiedenis van Frankrijk gesohreveu. Gelieve te aanvaarden, Mevrouw de Maar schalkin, evenals voor Generalissimus Fooh en voor de Natie, wiens vaderlaodsohliefde hij verzinnebeeldt, mijne bewonderende hul de en mijne eeruiedige toewijding. get. Kardiuaal Mercier, Aartsbisschop van Mechelen. In aansluiting op ons bericht ia ons blad van gisteren waarin wij mededeelden, dat eene Hollandsche kommissie door Minister Ruzette te Brussel is ontvangen, tor bespre king van den aankoop van Hollandsch ree voor België (meer bijzonder voor do geteis terde streken, vernemen wij nader, dat me onderhandelingen een gunstig verloop hebben gehad. Eene overeenkomst is gesloten voor hel leveren aan ons land, in zoo kort nie^olijk tijdsbestek, van niet minder dan 8.0.0 stuks Hollandsch vee. Dat is voorzeker nieuws, dat onze boereo in booge mate zal bevredigen. Zij zien nu weer eens te meer, dat ont9 Hollandsohe vrienden niet zoo kwaad zijn, noch zoo egoïstisch als de annexionistieohe pers zo steeds door dik en dun tracht af te so hi id e ren. De Hollandsohe kommissie, die bestaat uit de beeren Lorink, sekretaris generaal van het Ministerie van Landbouw, Mansholt en Kakebeke, heeft zioh, na haar taak in Belgie te hebben afgedaan, naar Parijs begeven, alwaar zij ook hare medewerking zal verleenen voor het doen heropleven van den veestapel in Frankrijk. De diplomatische toestand. De Raad der Vijf hield zioh Maandag morgend bezig met het verdrag met Oosten rijk, bijzonderlijk de financieele kwestie en bet kapittel der vergoedingen. Dinsdag moest de raad der tien gouverne- menlshoofden en ministers van Buitenland- sche Zaken, de Turksohe afgevaardigiag hooren. Het antwoord der Entente Maandag avond om 6 u. 50 min. ha*d de overhandiging van het antwoord der Entente op de Dditsche tegenvoorstellen plaats. De ceremonie was heel eenvoudig en duurde slechts eenige minuten. M. Dutasta heeft aan MM. von Simons en von Lersner, Duitsehe gevolmachtigden, de volgende dokumenten afgegeven 1° Een begeleidenden brief, geteekend door M. Clemenceau; 2° Het antwoord der Entente op de Dait- sche tegenvoorstellen; 3° Een exemplaar van het bepaald vredes verdrag, waarin met rooden inkt de wijzN gingen aangebracht zijn; 4° De overeenkomst betrekkelijk de be zetting van den linkeroever van den Rhijn. M. Dutasta zegde Op bevel van den Voorzitter der Conferencie, en in naam der verbonden mogendheden, heb ik de eer, u deze dokumenten af te geven. Gij zult vast stellen, dat er in den begeleidingsbrief een tijd bepaald wordt voor liet aanvaarden de zer voorwaarden. Ik verzoek u dus mij ont vangstbewijs te willen geven van deze stok ken. Het antwoord moet gegeven «fyd tegen Zaterdagavond, 7 ure. M. von Simons protesteerde dat er te wei nig tijd gelaten werd om eene beslissing te nemen. Hij voegde ei* bij, dat het Duitaohe gouvernement ongetwijfeld ook zou protes tveren. Daarmede was het. afgeloopen. Parijs, 17 Juni. Men deed aan M. von Simons opmerken, dat de Duitsobe afge vaardigden zelf hadden laten hooren, dat dat vijf dagen zouden voldoende geweest zijn om eene beslissing te nemen. Daar sij nu eene verlenging vroegen is er nog 48 uren tijd bij gegeven, om ja of neen te ant woorden. Het antwoord moet dus vódf Maandag avond om 7 ure binnen zijn. De Oostenrijksohe tegenvoorstellen Maandag zijn de Oostenrijksohe tegen voorstellen op bet verdrag der Entente, aan kommandant Bourgeois overhandigd ge worden. De tegenvoorstellen bes...a;i sl^ohU een dertigtal bladzijden. België en Duitschland In liet antwoord der Entente op de Duit sche tegenvoorstellen worden er onder an dere over de Belgisch-Duitsche grenskwestie gezegd In 1814 1815, werd het gebied van Eupen en Malmódy van fielgië afgescheiden en bij Pruisen ingelijfd, om zijne bevolking aan de linkerzijde van den Rhijn te volma ken, zulks als vergoeding voor eenige toe gevingen gedaan aan Saksen. Men hield toen geeue rekening, noch van den wensch der bevolking, noch van de aard kundige grens, noch van de taal, Evenwel heeft deze bevolking steeds met de Belgi sche bevolking io nauwe ekonomisohe en sooiale betrekkingen geleefd. Ondanks eene Morgen dus, verstaat ge... Ja, burger... stamelde Blaireau. Wo hebben honger, zet een souper voor ons klaar brood, appelwijn... kortom wat het volk gewoonlijk gebruikt. Blaireau boog tot aan den grond en ver liet het vertrek, om spoedig terug te keeren met het gevraagde, waarna hij zich in de houding vau een tafelbediende achter den stoel van den witharigen republikein plaatste. Wij hebben u niet noodig, Blaireau zeide deze, de tijd der slaven is voorbij. De concierge verdween. Ga-ziiten, Scévola, hernam de witte man, neem een stoel, Hannibal; al etende zullen we van zaken praten de belangen der Republiek dulden geen uitstel. Wij zija tot uwe orders, burger Bru tus, antwoordd6ade twee trawanten inóenen adem. Het 'individu, dat op den naam van Soó- vola antwoordde, was even lang als mager; de kromme neus, de dunne neusvleugels, do kattenoogua, de lange witte tanden in een gebit, dat de lippen onbedekt lieten, gaven aan den persoon eene uitdrukking die juist niet voor hem innam. Ilannibal, zijn metgezel, geleek hem in niets. Klein, zwaarlijvig, beweeglijk en met een onophoudelijke neiging tot schaterlachen had hij geheel het voorkomen van een epi curist, die bij vergissing in de gelederen dor spartaansohe republikeinen was aangeland. ïn 't voorbijgaan zij gezegd, dat burger I Brutus van zijn beide satellieten evenveel werk maakte, namelijk zooveel dat hij den langen glaiperd en den dikken smulgraag gelijkelijk verachtte. Morgen aan het werk negon hij gij Brutns houdt a alleen met de kloosters, paatorieëu en priesters bezig. Ieder geeste lijke die den constitutionnoelen eed weigert, zal iu voorloopige hechtenis genomen wor den, en daar de klooate^eloften afgesohafl zijn, zult ge de deuren der mannen en vrou wenkloosters openen. Gij, Hannibal, zult een politie tegen den adel organiaeeren. Hij is hier talrijk en aan Capet verkleefd. Ik vermoed dat ze eene samenzwering smeden. Pasop! ga langzaam en voorz.c .tig to werk en vergeet nooit dat men meer gehei men loskrijgt met omkooping dan door ge weld... We zulleu dus heerlijke beloouingeo uitschrijven voor heo> die eon aristocraat aanbrengen. Mocht dit middel niet voldoende baten, dan staat ons de tweede weg nog al tijd open... Hier is eene kaart van bet land, die ik zelf geteekend heb. Hannibal schoof zijn stoiel naderbij. Brutus ontrolde een ruw gekleurde kaart, hier en daar met dikke zwarte punten be dekt, die de kasleelen der edelen moesten voorstellen. Hier is het kasteel van den markies van Argentail, men moet er royalistisohe bijeen komsten houden... Dit is Monohoix waar de fanatieke Béióe'e wonen, verdacht van weer spannige priesters te herbergen,.. Onderzoek die nesten goed, vraag, spionneer, koop om, maar geen onhandigheden, geene, hoor 1 i Zio nu eens goed naar dit kasteel, met een rood kruis gemerkt, daar blijft ge vandaan het is voor 'l vuur en 't zwaard bestemd, maar ik 'neb het mij zelf voorbehouden. Het oomitee van Dinan, vervolgde hij, terwijl hij driftig opstond, moet morgen georganiseerd wórden het gevecht moet terstond in werking treden. Vergeet dat ge nog ie's anders zijt dan de dienaren der siraf- t'budo Republiek 1 Zij kent geen ondersoheid tusschen ouden en jongen, mannen en vrou wen gij ook. niet Buiten de wet zijn zij allen, die de Republiek bestrijden, en ook zij die haar weigeren te dienen builen de wet de zoon, die de schuilplaats van zijn vader niet openbaart buiten de wet de vrouwen en doohters die de gevoelens van hare voortvluchtige eobtgenooten en vaders deelen... do band des bloeds verdwijne voor de verplichtingen der vaderlandsliefde. Al wio een samenzweerder herbergt of niet aanbreugt zal als een vijand dar Repu«i bliek behandeld worden... Do Natie zal on verbiddelijk zijn jegens hen die haren on dergang beoogen, maar terzelfdertijd mild io gunstbewijzen voor hare getrouwe dienaren. De goederen der uitgeweken zullen hun toe gewezen worden en wie zioh het ijverig^ betoont in haren dienst, hoeft het recht naaf de hoogste posten in de Republiek te dingen. Zoo ge eerzuchtig zijl, herinnert u dan destt belofte. Hannibal en Soévoia stonden gelijk» tijdig op en grepou, du eeraio do lijst der verdachte edellieden, de andere de plattft grond van het land, (Vervolgt.)

De Volksstem | 1919 | | pagina 1