ROND DE VREDE Oe Maiiooalg Oankbslüioing aan hot H. HART, xxv ROD DE POLITIEK DE SCHAT DER ABDIJ vervolg van Patira POOR Rao dl De Navsrx (115* VKRVOLQ.) Onderstand Vreeselijk drama te Ruissetsds JAARGANG NUMMER ISO JBureelen: Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tolephoon 114 Drukker-Uitgever: J A O CENTIEMEN publiciteit buiten Arrondissement Aalst zich te wonden tot Agentschap Havas Martelaarplein te Brussel8, Place de Bourse, Parijs en 105, Cheap8ide Zondag 29 en Maandag 30 Juni <919 Van Nüffkl-De Gendt. Londen. Heden Zondag, 20 Juni, zal op de hoogvlakte van Koekelberg (Brussel) de grootsclie godsdienstige plechtig heid plaats hebben der dankbetuiging en toewijding van België aan het H. Hart van Jezus. Op de plaats waar de monumentale basiliek als blyk van de nationale erkentelijkheid zal oprijzen, zal een praal-altaar worden opgericht, waar hoven de beeltenis van het H. Hart van Jesns prijken zal, de hoofdstad en het land helieerscliendc. Z. Em. kardinaal Mercier en een dertigtal bischoppen en prelaten en honderden geestelijken zulleu de plechtigheid bijwonen, welko zal op geluisterd worden door do tegenwoor digheid van Z. M. don Koning, de katholieke ministers en talrijke andere katholieke voornamo personen. Uit gansch het land zullen do ge- loovige toeslroomen. Uit de Vlaande ren, uit Antwerpen, uit Limburg, uit Luik en Henegouwen zijn belang rijke groepen bedevaarders aange kondigd. Men voorziet dat drie honderd dui zend gelooviger. aan de plechtigheid zullen deelnemen, die, een onvergan- keiijkan indruk zal achterlaten bij allen die het zal gegeven worden haal bij te wonen. Die betooging van geloof en van nationale hulde aan het Goddelijk Hart van Jezus mi uit twee doelen bestaan. s' Morgends om 101/2 u. zal cene pontifikalc Mis gecelebreerd worden, bijgewoond door Z. M. den Koning. Na de Mis, uitstalling van hot II. Sa crament en toewijding van België aan het H. Hart. Het Allerheiligste zal vervolgens plechtig naar de voorloöpige Basiliek gedragen worden, waar de plechtige zegen zal gegeven worden. 's Namiddags Aanbidding van het H. Sakrament en plechtig Lof, op de heuvelvlakte. Generaal Houquerolle, overste van de fransche militaire zending te Brus sel zal met ztjrte stafofficiers, de plech tigheid bijwonei). AlS het weder gunstig is zal het katholieke Belgio Zondag eene groot- scheu en heerljjken dag beleven. Da groole twistappel waar bet volk op knabbelt en bot nu mot bitterheid vervult dat is do politiek der Comiteilen. De oor- Iogecomiteiteu waar het sooialisme wordt toegepast door het inrichten van bet oolleo- tief verbruik en verdeeling van geld en levensmiddelen geven ons een staaltje van vau hetgeen het leven in de maatschappij zijn zou, moesten de socialisten baas worden en er hun socialistische politiek toepassen. Nu dat deze toepassing op eene kleioe schaal uit nood geschiedt en reeds zoovele De Republiek beeft u naar Dïnan gezon den als een goed en ijverig patriot... zoudt ge missohieu een mom dragen Ha, ha de es intendant van Coëtquen kan zeer goed in zijn hart den eerbied voor den adel en de liefde voor de papen bewaard hebben... Ik vroeg Simo: waaran denkt gq Duizend bommen 1 hervatte l'EDolame één woord meer en gij zoudt onder ver denking kcinea. Dit woöta deed Simon rillen van het hoofd tot de Toeteu, Onder verdenking komen beteekende op dit tijdstip helzelf als ter dood verwezen worden. Simon kende den vroeselijken zin dezer uitdrukking te goed. sedert hij borger Brutus was geworden, om üiet te sidderen voor de bedreiging welke er in lag opgesloten. Er green oane hevige worsteling plaats in zijne ziel. Kon oogentaik geraakte bij in ver zoeking om de nietswaardige», die hem omringden, f6e te reeper» Beschuldigt mq I vsoordeelt mij, zoo gq will 1 Mqn leven Is mij niets meer waard Rosette ij? gewroken, Mftgr bij herinnerde zich dat Gael ont vlucht Kees. Hanyilal stood in een hoek van den ker ker in 't geniep te koheh. ontevredenheid heeft gewekt, kan men zich afvragen wat het zijn zou, moesten do socia listen hunne theories van den algemeen en kookpot op alle gebied des levens toepassen. Welke werkman zou feitelijk zoo willen leven, dat hij in alles afhangt van comiteilen en bureelmannen, en wio zou de tirannie kunnen dragen van dezen die ganach dien algemeeuen winkel zouden besturen. Voor alle benoodigbeden van 't leven met een papiertje, mot een bon in de hand moe ten komen bij een roode bediende bedelen dat ware eene heaarlijke maatschappij I Ehwel, zulke inrichting van het sociale leven willen de socialisten, en zoo de werklieden verlangen dat de comiteitenpoli- tiek der oorlogsjaren herleven, dan kunnen zeniets betor doen, dan deze volgen, die niets anders zoeken dan hu» eigen belang, en de oorzaak der ontevredenheid, uit socia- oialislische inrichtingen ontstaan, willen werpen op personen, die met minder lawaai, maar met meer oprechtheid en genegenheid de belangen des volks behartigen. Eene gewettigde protestatie De Vrijdenkersbond van Belgie heeft, se dert eenige dagen, op de muren der hoofd stad 6ti der voorgeborehlen, een plakkaat doen uithangen, waarop in walgelijke en hoonende bewoordingen wordt gespot met de nationale betooging, welke Zondag aanst. 29 Juni, te Koekelberg zal plaats hebben ter oere van het H. Hart van Jezus. Dia plakkaten zijn zoo brutaal krapuleus, dat niet alleen do geloovigeo, maar zelfs niet katholieken, de handelingen der vrij denkers afkeuren. Willen die heeren niet möe doen aan die kerkelijke plechtigheden, wel niemand zal er hen toe dwingen, maar dat zij ten minste de godsdionslige gevoelens eerbiedigen van de ovorgroote meerderheid der bevolking, van de katholieken, gelijk dezen de gedachten, zienswijze en theoriën der vrijdenkers en metselaars schokschou derend en medelijdend voorbijgaan, al zijn zij nog zoo ongerijmd, zoo uitzinnig 1 Die plakkaten verwekken zuiken walg en afkeer, dat een Brusselaar, zekere Aubert Verdièrë een dier plakkaten heeft aan stuk ken getrokken, dat hij de katholieken aan raadt overal hetzelfde te doen en verklaart te zullen voortgaan. Het gerecht is ermede bemoeid, zegt hij, des te beter -, men zal eindelijk weten of hei Geloof mag beschimpt, bespot en belasterd worden op de muren der stad, welke nog wèergalmen van de verhevene, vadetland- sche woorden van onzen grooten Kardinaal. De Duitsche Kroonprins l is niet gevlucht. Een officieel telegram uit Den Haag meldi dat bet ministerie vau binnenlandsche zaken inlichtingen heeft doen nemen opWieringen. Daaruit blijkt dat de Kroonprine niet weg is. «Le Petit journal» meldt, dat de tijding der vlecht van den kroonprins verspreid w erd door bet Foreign Office. •Le Matin- voegt er bij, dat de gewezen kroonprins er geen belang brj heeft Holland te verlaten, integendeel. Hot vredesverdrag epreekt van den kroon- prins niet eu indien hij zich naar Duitschlani zou begeven, zou hq onder de generaals gerekend worden wier uitlevering door het vredesverdrag voorzien ia. Wat zal er van Willem II geworden Zooals wij reeds meldden, heeft de tijding dat Willem II moet-uitgeleverd worden aan de verbondenen, om geoordeeld te worden, diepen indruk verwekt in Duitschland, voor al onder de officieren. Zoo meldt de Kre.uzseitung, in een oproep tot de officieren, die in 1914 dienst deden, dat zij allen naar Holland zouden moeten gaan, om den keizer to beschermen. Een Eogelsch blad schrijft daarover - De Hunnen hebben de vloot teScapa Flow doen zinken, alhoewel zij deze, volgens de bepa lingen van het wapen9tilstandsverdrag moes- ton eerbiedigen zq hebben ook de Fransche vlaggen verbrand, welke zij moesten eerbie digen. Wat doet men thans ora hen te belet ten den keizer te doen ontsnappen, vooraleer de verbondenen er de hand op gelegd hebben. Er zijn drie mogelijkheden, dat de keizer aan het gerecht zou ontsnappen Zelfmoord, vlucht naar Duitschland of een onzijdig land, oplichting en verberging door zijne vrienden de Duitsche officieren. Willem II is geheel zijn leven een lafaard geweest, dat was genoeg geweten. Het is dus onwaarschijnlijk dat hij zich zou zelf moorden hij is er to laf voor. Daarbij hij heeft zich steeds voorgesteld een tweede Napoleon te zijn; Napoleon heeft zich nooit willen zelfmoorden, integendeel tot het laatste oogenblik verloor hij de hoop niet er te zullen in gelukken te ontsnappen. De ontsnapping vau den keizer zou zeer gemakkelijk zijn, indien bet Hollandsch gouvernement geene voorborgen neemt. Willem II bevindt zich op eene goede plaats om te outsnappen. Van Amerongen naar de Duitsche grens issleohts 20 mqlea, 't zij min dan oon uur in auto. Eens in Duitschland zou hij kunnen vordwijnen. Men verzekert dat er voorbereidselen ge maakt werdenn en dat alles gereed is. De tüsschenkomst van den raad der Vier L'Excelsior meldt, dat de Raad der Vier besloten heeft, de aandacht te roepen van het Hollandsch gouvernement op do belang rijke gevolgen, welke de ontvluchting van den kroonprins zou hebben e» op do noodza kelijkheid, de bewaking van Willem II te verscherpen. Kom, kom, burger Brutus, zeide hij, gij weet het beter dan iemand, dat we geene ziel hebben, en 't er dus weinig op aankomt waar ons l'chaam begraven wordt. Do Republiek veroordeelt «ie vaderlijke gevoelens niet, declameerde Scóvola op pleohtigen toon burger Brutur heeft gelijk, dat hij het lijk van zijne doehter uit het ver blijf der tyrannic wil verwijderen. Jean l'Bnclame bad intussehen de handen □aar bet lijk uitgestoken, eu eer Simon bet kon beletten, rammelden de ontwrichtte beenderen op bet bed eo viel bet doodshoofd mefeen bollen slag op den grond. Terug, sohreeuwde Simon, terug grj ontwijdt een graf 4 Zijn blik was zoo vlammend, zijne gebaren zoo gebiedeod dat de smid «elf or het uit werksel van gevoelde. De Sansculotten trokken terug de lich ten verdwenen gaandeweg, en weldra was er iu den kerker niemand meer over behalve Simon en zijne beide adjudanten. Gq stelt u bloot, burger Brutus 1 sprak Soévola op somberen toon. Ja, voegde Hannibal er bq, voor een zuiveren, volbloed. Wie durft mij van anti-republikeinsche gezindheden verdenken vroeg Simon stug. Hé ik niet, antwoordde Scóvola dee moedig. En ik nog minder, voegde HaQuibal er bij, men kan eohler wel eens een minder gelukkig woord zeggen, en dan dunkt mij, is dil eene daad die klank heeft... Goed, zei Simon, ik heb aan de patriot Erg incident aan de Holland- sche grens Verscheidene Belgische soldaten gekwelst Van de Hollandsche grens wordt gemeld, dat een erg incident heeft plaats gehad aan de Hollandscho grens. Belgische soldaten hadden geweerschoten iu de lucht gelost, om het teekonen van den vrede te vieren, Hollandsoho burgers beweerden, dat er kogels over de grens gevallen waren en schoten op de Belgische soldaten, met he» gevolg dat or verscbeideno gekwetst werden. Een onderzoek is geopend. Wij hebben een brief ontvangoa in welke gezegd wordt dat da belioeftigen, die vroe ger ondersteund werden door het Nationaal Komiteit eo nu moeten ondersteund worden door het weldadigheidsbureel, door dit laat ste wegezonden zijn geworden, ouder voor wendsel dat bet van niets weet. Dio heeren schijnen dus geene gazetten te lezen, of 't »s dat ze weinig bekommerd zijn met bet lot van bunnen behoeftige» meiisch. Maar nu meiden de bladen weer dat een omzendbrief gestuurd is aan de Officieel© organismen geteekend door de betreffende minis er om hunne aandacht te treffen op oo noodzakelijkheid en de dringendheid mil- delijk de buisgezinnen te buip te komen n die voortaan door bet werkloozenfonds niet meer geholpen worden. *t Ta te hopen dal ditmaal de weldadig- beidsbestaren zullen hooren en luisteren. Een nieuwe dienst wordt ingericht met een middenbestuur te Brussel gewestelijke besturen in elke provincie, die onder den Gouverneur staan, eu een aantal opzieners zallon hebben. teu de schatten ven de abdij Léhon beloofd, gaat en neemt ze I En gq t vroeg Soevola. Ik antwoordde Simon, ik heb be hoefte om te weenen De twee secretarissen bestegen de trap weder, en weldra vertolkte een donderende kreet de blijdsohap der Sansculotteu om de toegezegde plundering. Joan I'EncIume hief een lied aan, waarin laagheid en bloeddorst om den palm streden vervolgens stierven de stemmen weg, het geraas verstomde, eo men boorde in de diepten van het kerkerhol niets meer dan het geklots van bet water tegen de zware muron van den toren, eu het geknetter der vlam men, welke hnn verwoestingen voortzetten. Simon was op zijne knieën gevallen. m Vergeef mij zeide hij, vergeef mij, Rosette, gjj waart een engel en ik ben eon ellendeling gebleven t Dien vader, die gij met liefkozingen overlaaddet, wat zoudt gij hem veracht hebben als het u gegeven was in sijn hart te lezeD Eene enkele deugd bleef mij slechts over, Rosette mijne liefde tot u Ik beminde u, mijn kind, zoo vurig, dat ik om u een beid zou geworden zijn, opdat gij zoudt zeggen bat is wel, of een misdadiger ten eindo u rijker eu taeor benijd te zien. God heeft u gotroffen om m^j te treffen. Hij heeft 't lam genomen en den wolf ge spaard. Tijdens mijn geheele bestaan, heb Ik ■u alleen tot doel, tot afgod bezeten, en deze i liefde heeft u tot den hongerdood in een ker kerhol gebracht... Gij hebt het gezegd: Mtyo In de gemeenten zal de dienst onder toe zicht staan van het schepencollogie; de ge meenten komen tusschen voor 25 per cent. Hot aantal ondersteunden vermindert ge durig, Voor de maand Juni is eene som van on geveer 30 miljoen ter beschikking gesteld van de gouverneurs. Ziedaar eeno officieels mededeeling. De Weldadigheidsburoelen kunnen dus niet zeggen dat ze geen geld hebben en van niets weten. Win te klagen heeft kan schrijiga aan den hoer Gouverneur. Eeüe genaamde Marie Backers, 26 jaar oud, gehuwd eu moeder van drie kinderen, had betrekkingen aangeknoopt met een Belgisch soldaat, terwijl haar echtgenoot naar Frankrijk den kost voor zijn gezin ging verdienen. De plicht vergeten vrouw, bericht gekregen hebbende dal haar man ging torugkoeren, brak af met den soldaat. Deze zwoer zioh te zullen wreken. Hq begaf zich naar de woning der vrouw en loste een rovolverschot in bare richting, zonder haar te treffen. De vrouw nam ds vlucht uibt haar jongste kind in de armen en iiep de woonst van een gebuur binnen. Da moordenaar achtervolgde haar en loste nog vijf revolverschoten. Toen men vrouw Backers opnam, had zij reeds opgehouden te leven. Ook haar kind was door een kogel levens gevaarlijk gewond. De moordenaar nam daarop de vlucht 6n is tot hiertoe nog niet teruggevonden. Paardendieite tc Ninove In den nacht van Donderdag tot Vrijdag werden ten nadeela van M. V..., to Ninove, drie paarden waaronder eene merrie vau groote waarde, gestolen. Mon heefi geen spoor dor dieven, liet signalement der gestolen paarden is io alle richtingen rondgestuurd geworden. Hel geval Aiigusie^ns Do uktivisiiseiio afgevaardigde voor Ant werpen, M. Augualeyns, heeft aan M. Pouillet, voorzitter der Kamer formeel verklaard, dai hij niet moer zal zetelen tijdens dozen zittijd. Dus hoopt hij nog zich te zullen doen her kiezen. Naar het schijnt had zijn bezoek aan don voorzitter der Kamer voor doel, te protes teeren tegen het feit, dat de militaire rechts pleging de vervolging tegen hem ingespannen heeft laten gaan, en dat de burgerlijke rechtspleging deze vervolgingen voor hare rekening herneemt, zonder de noodige toe lating te vragen aan de Kamer. «La Metropole» vraagt of M. Augusteyns zich soms inbeeldt, dat de Kamer die toela ting zou gewoigerd hebben. De twee Duitsche afgevaardigden Men weet thans eindelijk wie de Duitsche afgevaardigden zijn. Het zijn Hermann Muller, minister van Buitenlandsche zaken Bell, minister van vervoer. Zij zouden Zaterdag morgend reeds te Versailles aankomen, zoodat de plechtige zitting, 's namiddags, om 3 ure, zou plaats hebben. De twee ministers vertegenwoordigen de meerderheid, die te Weimar de goedkeuring heeiute aan het vredesverdrag, namelijk d» lot zal aan dat van mevrouw Blaoca gelijk zijn... Ik, ik heb de markiezin hierheen ge bracht, en gij alleen hebt ze kunnen verlos sen.Thans herinner ik mij aan uwe zon derlinge uroomen, uw buitengewone" slaap, waarin gij als een wakend persoon kon dot handelen... Toen verontrustte ik er mq niet over, u aldus te zien, uw voorhoofd glansde zoo helder, uwe lippen glimlachten zoo be vallig... en die slaap is het, die u Lier hoeft gebracht... De ongelukkige drukte zijn hoofd tegen het bed. Gij bemindet bot gebed, Rosotte, ver volgde hij, de stilte der kerken, den geur va» den wierook, alles, in één woord, wat Ik verafschuw en baat. Pas e*u oogenblik. geledon had men uw vader kunnen aanhou den en onder de valbijl sloepen, indien oen enkel woord weer had gezegd... En tooh, Ik wil dat gij een plaatajo op het kerkhof van St. Hélen hebbel.ik zal in een nach telijk uur naar oen priester gaan, eenen van die welke den eed op de constitutie ge weigerd hebben, en op mijue knieën zal ik hom smeoken, voor u te bidden en missen te lezen. Dikke tranen biggelden langs de wangen van den rampzaligen Simor». Hij plaatste het hoofd weer aan den romp, schikte de ontwrichte beenderen bij elkander tilde den treurige» last op en klom weder naar boven. De brand had rousachtige verhoudingen aangenomen. (Vervolgt.) socialistische partij en 't katholieke centrum. Op het oogenblik, dal Ge Sparlakisten het gouveruemeut bedreigen en de militaristen eene tegenrevolutio zouden willen in 't leven roepen, is het niet zonder belang, deze tweo partijen, die steeds tegenover elkander stonden, zich te zien verbinden om den strijd aan te gaan tegen de vijanden van orde e;i rust. Het is op het algemeen aar dringen vau het Duitsch gouvernement, dat d9ze twee ministers er in toegestemd bobben te gaan teellenen. Éen samentreffen Zaterdag namiddag wordt er geteekend. 't Zal dan juist vijf jaar geleden zijn, dat aartshertog Frans-Ferdiuand, de Oosten- rijk-scho troonopvolger met /que vrouw, ie Sarajevo vermoord werd. Zooals men weet, hebben de Qostenrijkscho oo Duitsche rogee- ringen zulks als voorwondsel genomen, om den vreeselijken oorlog te ontketouen. De dag van 28 juni zal du3 een dubbele ver jaardag zijn. Niets verandert vooraleer höt verdrag in voege treedt Reuter meldt, dat er niets zil gewijzigd worden aan da militaire maatregelen of aan de blokkade gedurende den tijd loopende van den dag der teekening van het vredes verdrag, tot het bekraohtigen door de ver- schillige parlementen. Dit tijdverloop kan vau drie weken tot eene maand duren. Volgons het 44s en laatste artikel van het verdrag, zal er een proces-verbaal opge maakt worden zoodra hol verdrag door de parlementen bekrachtigd is. Dit proces-ver baal zal geteekend worden door Duitsohland van den eenen kant en driö der bijzonderste verbonden mogenheden van don anderen kant. Afgescheept De heer von Haniol had den voorzitter van de konferentie een nota laten geworden, waarin gevraagd werd wanneer de onder handelingen konaen beginnen aangaande de overeenkomst betreffende de bezetting der Rijnprovinciën. Er werd hem geantwoord dat daarover geen besprekingen meer moch ten plaats hebben ©q dat de o»eroenkomst, door de geallieérde», voorgesteld, moest ge teekend worden gelijk zij is. Drie stukken te onderteekenen Ieder der gevolmachtigden zal lieden drie maal zijn handteekoning moeten plaatse» bel eeno op het Vredesverdrag in 440 arti kelen den 19 Juni bepaald; het andere op de overeenkomst betreffende de Rijnprovinciën, het derde op hot bijkomend protokool van 21 Juni bij het verdrag gevoegd. Oe Duitsche afgevaardigden rijden door Belgie VERVIERS, 27 Juni. Heden namid dag, om 2 ure, is de bijzondere trein, waarin de Duitsche afgevaardigden met hun gevolg ubben plaats genomen, door de statie van Verviors goreden. De trein welke ree-ia vijf ur«n vertraging had, zou 's avonds laat te Versailles aankomen. Charleroi, 27 juni. De Duitsche afge vaardigden zijn hier doorgereden om 5 u.15. De trein had ve«l vertraging gehaJ bij den doortocht van bet bezet gebied. Op de loko- motief was een Engelsche vlag vastgehecht. De trein werd geleid door een Belgisch soldaat. Een Engelsch officier bevond zich bij de Duitsche afgevaardigden. Zij zijn te Versailles 1 Parijs, 28 juni.De Duitsche afgevaar digden zijn heden morgend om 2 ure 35 m. iu de statie van Sl Cyr aangekomen. Zij werden io auto uaar Versailles gebracht. Om 3 ure waren zij ter bestemming. In l:6t gevolg der ministers Muileren Bell bestaande uit 17 personen, bevinden zich MM. Sohmid, geheimraad, specialist in zake volkenrecht en Krauss, specialist ia ekono- miscbe zaken. België en Holland Londen, 27 Juni. De medewerker van den Morning Post te Parijs, verneemt dat het Hollandsch gouvernement van oordeel is, dat de kommissie benoemd door de Vre- deskoaferencie om de geschillen tusschen Holland eu België to regelen, onkel moet beslissen over de vraagstukke» voor welke eene overeenkomst gesloten werd tusschen Holland eu Belgie. De Raad der Vqf ministers var. Builen- lanuscke Zaken heefi echter aan Holland laleu welen, dat hij die zienswijze met kan aannemen. De Belgische afgevaardigden schijnen geneigd, ds zaak te laten zooals zij was, indien de Kommissie weldra niet doet voorzien, dat men 'i akkoord zal geraken. Belgie en Afrika LONDEN, 27 Jani. De Morning Post meldt, dat er een voorlopig akkoord getee kend is, tusschen lord Milner en den Belgischen afgevaardigden, betrekkelijk Duitsch oost Afrika. Belgio zal mandaat krijgen om de twee provinciën Ruanda en Urundi, de beste brokken der oude Duitsche kolonie te besturen en Engeland voor het overige. De belaughebbendo landen ''.uilen later beslissen over de regeling van Midden Afrika. De Raad der Vier moet deze overeenkomst nog goedkeoren.

De Volksstem | 1919 | | pagina 1