L Ha list bezoek van M.Poincaré Lijkdienst van ."Vl. Etienne De Sadelser De Nationale Feesten van 21 Juli De inambistelling van M. Felix De Hert als bur- gemeesterHel Te Deum. Het Huldebetoon aan de lirifgsverminlden en sol= dalen te Aalst. Eene kleine revolutie te Luik De bandleterij van Ellinuen-liij-flaï De lijkplechtigheden van twee helden-martelaars gXY' JAARGANG NUMMER 178 Zondag 27 en Maandag 28 Juli Bureel en i Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Telépboon 114 33 A. €3r £3 X_, A. 33 -1 O CENTIEMEN Drukker-Uitgever: J. Van Nuffel-De GendT.' Voet de publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wonden tot bet Agentschap IJatas, 8, Martelaorpiein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. jtetae Nooit word dq_ Nationale Feost van 21 Juli te Aalst zoo prachtig en algemeen ge vierd als Maandag laatst. Eono massa volk was opgekomen om deze bij to wonen en allen zullen er een onuit- wiscl/baren indruk van bewaren. Eerst en vooral had do plechtige aan- stelling plaats von M. Felix De Ilert als burgemeester onzer stad. Al da straten le verden van in den vroegen morgen een fees telijk uitzicht 'op, door oen algemeene bo- vlagging, begunstigd door een uitgelezen weder, on opgelu'slcrd door den stil gouden gloed dor Julizon. Reed9 van af 9 uur krielde het op 't Statieplein van een dichte bonte menigtr,die zich in zondagkleedij uitgedoscht, berciddu om den volksgezindon Heer De Hert op gu'hartige en waardige wijze te onthalen. Op klokslag van 10 uur verscheen onzo niouwo Burgemeester in de wachtzaal dor slatio, waar hij ontvangen word door do stedelijke Regen tie. in wier naam do heer schepen Komaan Moyersoen den eersten verwolkomgroet uitsprak.Wanneer de over heden op het Statieplein verschonen, weer klonk eon machtige Brabanconne, bijna ver doofd dopr hot hoilgeroep der gocstdriftigo dichtopflengepakte menigte. Zelden zag men hartelijker huldebetoon. De leden van don Raad namen plaats in open rijtuig, door twee paarden bespannen, on do stoet toog naar hot Landhuis, te middon van duizenden toeschouwers, dio juichten, on der school kinderen, dia met driekleurige vlaggetjes wuifden. Ondorwege zagen we aandoenlijke toon eden, en inzonderlijk bij het aanbieden van heerlijke bloemruikers die de zoetste aromen verspreidden. Melden we terloops de prachtige rozengarven, overhandigd door do familie De Valken oer, der Woezen meisjes van bijzondere vrienden en dor Weezon jon gens. Ter groote feestzaal van het Landhuis gesehioédo de officieele aanstelling, in te genwoordigheid van den Gemoenteraail en tal van hooggeplaatste geestelijke en wereld lijke overheden. M. Moyersoen, onzo geachte sohepen en volksvertegenwoordiger, sprak, namons de bevolking, don welkomgroet uit. Mijnheer de Burgemeester, In naam van den gemeenteraad en van het schepen kollegie, in naam van gansch de bevol king van AaLt, heb ik de oer Ued. ie vorwol komen. Wei vreugde hebben «vu uwe benoeming tot Eist ambt van eerste magistraat onzer stad be groet. Gij zijt voor ons geen onbokende, daar «ij uwe toewijding kennen aan onze instellin gen e:i weten dat wij ia alle omstandigheden, op uwe wijze leiding mogon rekenen, voor don fcldii en den vooruitgang onzer stad. Reeds 30 jaar zijn verloopcn sedert de bevol king van Aalst Ued. voor de eerste maal met ü-.-r mandaat van gemeenteraadslid vereerde. flet was onder het bestuur van M. Van Wam be- ke ea thans, sinds Lot aftreden van M. Ghce- iMerdts, zi.it ge hier nog de eenigsto vertegen woordiger van dat tijdperk. binds bleet de bevolking bed. steeds baar vertrouwen schen ken. In Januari 1000 werd gij door uwe collegas tot het ambt van schepen van onderwijs on e i oono kunsten gekozen. De vooruitgang van 't-ondcrw^s binnen deze 20 laatste jaren, is het onbetwistbaar bewijs uwer wijze leiding zoo wel in 'l officieel dau in 't vrij onderwijs deed il e leiding gevoelen. Nieuwe scholen wer hu gebouwd, talri.iko nieuwe klassen geopend, nieuwu vakkon onderwezen, 't zij op uw voor stellen,'t zij met uwe medewerking. Uwe be- g/ooting voor Let onderwijs is dan ook sedert 1900 geklommen van 78.000 fr. tol 220.000 fr. Op den gopasten tijd wist go de noodige toelagen te bekomen, om do verbeteringen in te voeren. We weten overigens hoezeer ge er aan hield, regelmatig de scholen te bezoeken, do prijskam pen bij to wonen, do onderwijzers in allo om standigheden bij te staan. Heden, M. do Burgemeester, werd gij op uwen doortocht begroet en toegejuicht door de kin-lercu der scholen, als blijk van datikuaar- heid voor de groote diensten 'door Ued. aan het onderwijs bewezen. Doch. waar uwe persoonlijkheid zich op on betwistbare wjjze meest deed voelen, hot was op het gebied \an Kunst. Daar waart go eu zijt ge do leider gebleven, daar hebt ge de uitstekendsto diensten aan uwe geboortestad bewezen. Voorzitter der Academie van Schoone K unsten na wijlen Doctor Monflls, volgde Ued. do rich ting aan het onderwijs gegeven, om buiten het voorgeschreven staatsprogramma} practische leergangen lu to voeron die hunno volgelingen meer oa meer moeten bekwamen in het vak waartoe zij zich bestemmen. Steeds gaat uw. bezorgdheid naar de verdere kunstontwikkeling dergenen <jie de school verlaten... Door Ued. werd do loofgang van kunstschildering ingesteld die t.etboginsol kan zijn van eene Aalstersche schilderschool. Op uwo voorstellen of door uwe tussohem horast heeft da stad reedS menig kunstwerk aan geworven dat ln de verschiliige stadhuiszalen bestendig oudgf dö opgon vajt on aldus onder het yolk kunstminnende gedachten verspreidt of do he'finneflhg aan oen dierbaar verleden opwekt. Mat do medewerking van Ued., als ondervoor zitter ddf CómmiiJSie, ónfcetond het Oudheldkun- werFlSoht116^-^ ^or döQ °»rIog grotig In gdezelfdo gedachte bespaarde Ued. zich geene moeite om do weinige bestaande kunstge vels aan de bijzondere gebouwen van vernieling te redden. Op een iander gebied, in de beoefening der muziek, bracht Gij als lid der Besturende Com missie het uwe bij tot vooruitgang en bloei. Gij hebt het ambt van Burgemeester willen aanvaarden, op oen oogeablik dat waarlijk niet benijdenswaardig was. Meor dau vier Jaar hebben wo onder do dwin gelandij geleefd, dwingelandij waarvan gij een der slachtoffers waart, vermits gij meer dan 4 maanden in 't gevang opgesloten werd. Onze nijverheid heeft vaol geleden, de werkloosheid hoeft haro slechte uitwerksels doen govoolen, do misnoegdheid is algomoen. Doch Belgie moet horloven Zogevierend uit den grootsten stryd, welke de wereld ooit zag, gekomen, moeten wij ook zege vierend tleze moeilijkheden bestrijden. Daarvoor rekenen wij op Uwo wyze leiding, M. de Burgemeester, op Uwe ervarenheid, op Uwo standvastigheid. Wij uenschen dut mot den zegen van God, Uw Burgemeesterschap vruchtbaar zou zijn voor de stad en dat wij welhaast, don bloei en den voor uitgang van vroeger zouden terugzien, M. Do Windt huldigde den niouwen, Bur gemeester, als vertegenwoordiger der min dorheid; Heer Burgemeester Ais tolk der minderheid sluit ik mij aan bij -Ie hulde die U gebracht wordt tor gelegenheid van uwe plechtige in ambtstelling. We zien thans niet voor ons do politieke tegenstrever in sommige omstandigheden MM. moot men breed genoeg van gedachte zyn om zich boven do politiek te stellen doch we wil len lieden alleen in U zien, de eerste dcrgbr berstad, de eerste magistraat, op wiens schou ders de eervolle doch tevens moeilijke taak rust, liet bestuur der stad te leiden en een immer op lettend oog te slaan op do zedelijke on stoffelijke belangen onzer medeburgers. Wo weten, heer Burgemeester, dat ge Aalstonaar van ge boorte met hart en ziel verkleefd zijt aan uwe geboortestad, dat ge voor haar 't beste uwer krachten over hobt en dat ge in 't waarnomen van uw ambt al 't mogelijke zult doen in 't belang van 'l algemeen. Da teugels van 't stadsbestuur werden aan een goed en rechtzinnig inan toevertrouwd. Do leden der minderhoid stellen vertrouwen in uwe loiding go mooyt ook iramor, zooals in 't vcriedeu op hunne onbewimpelde medewer king rekenen telkens dat de belangen van 't al gemeen op 't spel staan. De toestanden door don oorlog geschapen, eischenvau al dogenea die thans een openbaar mandaat vervullen, dat ze dit mandaat met de meeste toewijding en verkleefdheid, met een gevoel van gerechtigheid en onpartijdigheid zouden uitvoeren. Ik meen dat al onze collegas, de hoeren Sche penen, en Gij toch Heer Burgemeester, ik bon er van overtuigd, met die gevoelens bezield zijt, eu, daarom, durf ik ook den wensch uitdrukken dat go als blijvend aandenken van uwe blijde ixtkkdb, deze feestzitting zult verlaten mot het govoelen en do overtuiging dat in de toekomst, allo gemeenteraadsleden on ook alle rechtzin nige medeburgers, van welke denkwijze zo ook zijn mogen, cn die niets beters vragen dan hunne medewerking ten voordeole van 't algemeen to verloenen, zuilen geroepen worden om deel to nemen aan't bestuur van alle openbare inrich tingen. Op die wijze zal onder uw Burgemeesterschap do toenadering ontstaan van alle menschen van goeden wil de voorspoed en do vooruitgang onzer duurbare stad en barer inwoners kan er en kal bij winnen. 'tis met dien wensch en met de vaste hoop hem weldra volbracht te zien dat ik eindig met U een welgemeend proficiat toe testuren en U nog lange eu voorspoedige jaren te wenschon. Dan kwamen beurtelings aan het woord d9 afgevaardigden der verscbillige kringen en maatschappijen, die den zichtbaar diep ontroerden Burgemeester letterlijk met bloe men overstelpten namens de bedienden van net stadhuis, het politiekorps, de scholar», de stadswerklieden, den Bond der oud-solda ten, de verminkten van het leger M. Dr Schelfhout namens de Cathariuisten M. Jozef Temmerman voor Hot Land van Riom M. Frits Do Wolf voor de Brandweer M. R. De Stobbeleer voor den Middenstandfcond; M. Desiré Do Wolf, voor do Katholieke Jonge WachtM. Od. Van dor Ilaegen na mens de Koninklijke Harmonie enz., enz. Er kwam waarlijk geoii oindo aan I Bij deze schitterende betooging, bij het bestatigen hoe de stad Aalst zijn zonen, tot de hoogste waardigheden verheven, weet te huldigen, voelden wij iels rechtmatig fier, iels gelukkig in ons opwellen. En onwillekeurig daagde op dit oogenblik voor ons de glanzende figuur van 's Burgemeesters bloedverwant, wijlen Petrus Engelbertus Do Hort, die don 19 October 1817, door onze voorouders, even kinderlijk en hartelijk werd gefeest en verwelkomd als geestelijk opperhoofd zijner geboortestad. Ten zeerste bewogen stond dau ook de held der betooging recht, om zijn van dankbaarheid ontroerd hart, innig on ongekunsteld, te ontlasten. Mijne Heer en, Ik dank uit 't diepsto mijns harten, de Heeren Schepeno Moyersoen cn raadsheer De Windt voor de zoo vriendelijke en al te vleiende woor den die ze mij komen toe te sturen. Ik dank mijne beste collegas van 6chepenkol- legieen gemeenteraad, in wiens naam zij ge sproken hebben. Ik jïank de geestelijke en burgerlijke overhe den, de verschiliige maatschappijen, hier verte genwoordigd, voer hun hartelijken welkom, groet, voor die liefelijke bloemen, dio my zooals van een welrlekendor» bloementuil omringen. Dank Inzonderlijk aan mijn beste schoolkin deren, die op den doortocht van hunnen burge meester, of liever van hunnen schepenen van ondorwijs, op zoo aandoenlijke wijze de eere- wacht betrokken hebben. Dank aan alle mijne medeburgers, die my met hunne blijken van genegenheid overladen heb ben. En daar mij daardoor toesohynt.datik als bur gemeester welkom ben ln uw midden, welnu, het zij zóó I Ik oen aan u, ik wil uwen burge meester zijn l Hoef ik u te zeggen, boe aangenaam het mij was, te vernemon, dat gij voor het aanstellen van uw burgemeester dèn dag verkozen had van onze nationale onafhankelijkheid,dien glorierij ken dag op denwelkcn wij heden nog veel meer de vrijmaking van vaderland en moederstad vieren. Maar indien op dit heugelijk feest, alles ons spreekt van vrede on van vreugde, vergoten wij toch niet, dat wij don vrede vioren, ja, maar den vrede, bekomen Da vier jaar en half van do vreeselijksto oorlogsrampen die ooit de wereld, Europa,ons Belgenland geteisterd heeft. De stad Aalst heelt ruimschoots haar aandeel gehad in die oorlogswee. Maar in die* ik zulks nog wil herinneren is het slechts om u to verklaren, dat de eerste bezorgheid van mijn bestuur zal strek- kenffot het horstellen van de onheilen door mijne medeburgers onderstaan. Gedurende do jaren van vreemde bezetting en dwingelandij is ons stadsbestuur verplicht ge weest tot ontzaglijke uitgaven over to gaan_ alsook aanzienlijke sommen te outleencn. Al- hoowol een groot deol der ontleende miljoenen door den staat zal overgenomen worden., zal het U toch als raadzaam voorkomen, dat ik voor taan in zake van geldwezen, eon wijze zuinig heid aanprediko. En toch mag zulks ons niet beletteD, dat wij de aangevangen openbare werken zouden voort zetten en voltrekken, zooals ons volkspark endo nieuwe rfnglanei), die we te danken hebben aan den arbeid en het zweet van onzo werkelooze modeburgers gedurende de eerste oorlogsjaren; nog veel min mag of zal deze toestand ons belet ten de noodige, ja zelfs aanzienlyke geldsom, te bestemmen tot het oprichten, op een der bijzonderste openbaro plaulson onzer stad, van een prachtig monument ter core van onze ge sneuvelde Aalstonaars en tot eeuwig hordenkeu der dappere strijders, aan wier heldenmoed Vaderland cn Moederstad hunno vrijmaking te danken hebben, (toejuichingen) Meer nog misschien als andere klassen dor sameuloving, is onzo middenstand door oorlogs omstandigheden geteisterd geweest. Welnu wecst verzekerd dat ik de kleine burgerij ter zijde zal staan, om liaar to helpen in al do po gingen aangewend om haro onheilen te hor stellen. Overtuigd :lat de openbare rust en veilighoid de waarborg is van een degelijk bestuur, zal ik, als burgemeester gelast met do policie, zorgen dat de politiedienst onder loiding van den niouwbonoomden commissaris, inan van onder vinding cn plichtbesef, derwyze zou ingericht worden, dat allo onze inwoners ponder onder scheid zoudea mogen gerust en tevreden zijn. In eene slad waar de bevolking katholiek is van godsdienst en zeden, zal ik er aan houden dat de beste betrekkingen zooals voorhoen zou den blijven bestaan, tusscheu do gcestelykeen woreldlyko overheden, voor 't meeste welzijn van ons allen. En nu dat ik aangesteld ben aan 't hoofd van een bestuur waar verschiliige gezindheden ver tegenwoordigd zijn, is het met innig genoegen dat ik kom te bestatigon. dat voor do eer-te maal, bij dergelijke plechtigheid do welkom- groet aan den aangesieldea burgemeester uit gaat van vertegenwoordigers van alle gezindhe den deelmakondo van den Raad. Moge zulks een voorteek?», ecu waarborg zijn vau meerdero verbroedering, meerdere toenade ring tusschcn ons allen op bestuurlijk terrein, daar ik overtuigd ben, dat het niet te voel zal ziju met de eenstemmige pogingen van alle welden kende burgers, om in do huidige tijden, het geluk en den voorspoed onzer Aalstersche be volking te verzekeren. Te dien einde denk ilc te mogen rekenen op de welwillcndo medewerking van al mijne col leges van bchopencollegie cn Gemeenteraad, van al mijne medeburgers zonder ecnig onder scheid. Voor wat mij aangaat, aanvaardt deze stollige verzekering, dat alle Aalstenaars, groot en klein welke ook hunne gezindheid wezen moge, het zelfde recht zullen hebben op mijne genogenhoid en mijne dienstwilligheid. Derwijze zal met God's hulp vorwezentlykt worden de innigste wensch myns harten dat ik moge ziju, de bur gemeester van al do Aalstenaars, de burgemees ter van don Vrede 1 Eene donderende ovatie, zooals men er te Aalst nooit gehoord had, grootsch, onstui mig, indrukwekkend, een verst waardig, begroette de woorden van den hieuwen burgemeester. TE DEUffl.' Stoetsgewijze voorafgegaan door do Ko ninklijke Harmonie, spelend do processie marche Adoro to vau Turinno; het go waper.d Pompiorskorps, aan wiens hoofd den kranige bevolnobber Frits De Wolf; oude vlag van 1830, door de politie fier in het rustig blauw daglicht verheven trok do uitgeiozen rij naar do Sint Martenskerk, dit pronkjuweel opgericht als onvernielbaro getaige van de diopo godsvrucht vau ons voorgeslacht. Eon plechtig To Deum weer klonk hier, den Heer der Heirscharon als duizendtongig danklied ter oer, voor den zegepraal der verbonden wrekors van het geschonden Reoht. Yan 's menschengeheugen was er nooit zoovoel volk in do hoofdkerk vergaderd ge weest. Geen plaatsje bleef onbezet, integen deel, men vet drong zich letterlijk en vole stoelen waren door twee personen bezet. Men schatvat er minstens 5000 personen in do kerk aanwezig waren, Het Te Deum w erd gezongen door den Z. E. H. Kanunnik Ro&landts, pastoor-de ken, omringd door de EE. HH. pastoors en andere geestelijken der stad. De aanblik van liet koor en het hoogaltaar was waarlijk prachtig. Men telde er meer dan 25 prach tige oude koorkappen, da roem jjen rijkdom onzer hoofdkerk. Na het To Doura, welke door al bet volk werd medegezongen, werd een Huldeliod aan het H. Hart gezongen, op de wijze van Naar Wijd en Zijd Tot slot'zongen da aanwezigen in koor bet Nationaal Lied. MET HULDEBETOON. Na de overheerlijke korkelfike cere monie keerde men tsrag naar hot Landhuis waar do koer borsohapen was in oen toover paleis van vlaggenlrossen, fluweel en da»- mast, met voor gewelf de reine blauwe luoht, dampend van Weelde, en van gend omdons de wolken, een versiering die eer doet aan onzen stadsbou.v^kundigo Prijs van beleid van don heer Do Valkeneor schepen van openbare werken. Allen namen plaats op het verhoog, en thans geschiedde de roerende en aangrijpende hulde aan onze verminkte soldalen en i,dappere landverde- digers. De zilveren preludes van het klok kenspel en de biijde tonen van de muziek doorjubelden het zwerk; en telkens begroet te een eindeloos gejuich de welverdiende dankbetuigingen en de toespraken van de hoeren Meert en Breckpot, onze dappere verdedigers lof toezwaaiend, waarin den knappen secretaris M. J. Van Noste zijn aandeel ruim verwierf. Na de ofiicioele plichtpleging weerklonken ter Grooio Markt de Vaderlandsche Zangen der Schooljeugd, die, onder de leiding van het onderwijzend persooneel. op onberispelijke wijze ten uitvoer werden gebracht. Wij mogen zeggon dat dit gedeelte der feestelijkheden machtig veel bijdroeg tot de vervulling der Vader landsche pliobt, die wij de bevrijders van den geboortegrond, de redders onzer stad verschuldigd zijn. Do verschiliige Concerten, gegeven op hot kiosk der Groote Markt, bekwamen een uit- bundigen bijval en duurden tot tonden den dag. Dan doortrok een langen stoot do ver schiliige straten der stad. Verscheidene inuziekon,ttalrijke maatsshappijen en duizen den declnoraers, broederlijk voreenigd, hun vreugd uit7.ingend met volle longen, dansend en springend overendweer, om allen ver zameld ter markt de blije gevoelens van hou ende trou aan Land en Vorst te vertol ken, zóó geestdriftig luid dat de lucht dreuade 1 's Avonds werd op het Statieploïn een prach'ig vuurwerk afgeschoten als bekro- nii j van don schoenen onvergetelijkon Na- tiooalou Feostdag, dag waarop M. Felix De Hert als Burgemeester werd gehuldigd, en waarop wij hom, met gansch de bevolking, zoo hartelijk als welgemeend, geluk en een bnge welvervulde loopbaan tooweuschen 1 p. v. N. Db Volksstem eiait zich van harte bij al de heilwensohoo aan, welke don heer burge meester Folix Do Hert toegestuurd werden. Zij hoopt, hom eene lango loopbaan in het burgemeestersambt to zien vorvuiion, tot meerderen bloei en vooruitgang der stad Aalst. Eu het wezo ons hier vergund do aandacht to roepen van den heer burgemeester, op het volgende De drukpers, vooral in de laatste tijdon, hoeft bewijs gegeven eene kraoht te zijn en dat bare medewerking onontbeerlijk is, waar het er op aankomt, ruchtbaarheid te maken, feesten in te richten, enz. enz. 't Is dan ook to hopen, dat men voortaan de drukpers hier te Aalst niet moor zal over het hoofd zien, en de bladen regelmatig op alle bolangrijke vergaderingen, feesten, enz. zal uitnoodigen. Hierop sluiten wij met oen welgemeend Ad muitos annos l Neg vele jaren l Het afschcidstelegram van den President Parijs, 25 Juli. Vóór hij het Bojgisoh grondgebied verliet, zond de president der Fransche republiek volgend lolegram aan koning Albert Ik wil België niet verlaten, zonder Uwe Majesteit uit ganscher harte dank te zeggen om Frankrijk zoo nauw to hebben verbonden met de viering van uw nationaal feest. Na zoolanggemeenschapelijk te hebben geleden, dooien onzo beide volkeren samen niot alleen in de fierheid, der overwinning, maar ook in het genot van den teruggewonnen vrede on de bevrijde werel£. Ik behoud eon diep-ont- roerde gedenkenis van do onvergetelijke ontvangst welke mij zoowol in Vlaanderen als in Walloniö Ion deel viel. Al wat ik ge zien on gehoord Leb, in de dorpen zoowel als in de slGden, bewees hoe eensgezind en hoe diep de sympathie is, waaraan Uwo Majos- toit zulke treilende uitdrukking heeft gege ven. Al die geestdriftige betuigingen zullen hun weerklank vinden in de harten mijner landgotioolon; zij kunnon Belgiö niot meor beminnen dau zij reeds doen, doch zullen zich niettemin gelukkie gevoelen zóo in eenklank te zijn met uw land. Met mijn dankbaarheid voor uw edele natie, verzoek ik Uwe Majesteit en liare Majesteit do Koningin mijn dankbetuigingen en dio van Mevr. Poinoaré te ontvangon voor do drie groolsche dagon welke wij bij U beleefd li ebben. Hot antwoord van Koning Albert Koning Albert heeft aan den President der Fransche Republiek volgend antwoord gezonden Ik heb het telegram ontvangon, dat Uwe Exoollenci8 mij bij hot verlaton van one grondgebied gestuurd hebt.' Ik ben zeer gelukkig over den indruk welke Uwe Exoelleiioie van Belgio mededraagt. Doorheen do geestdriftige hulde, aan Uwe Exoellenoio gebracht door onze sleden eu onze buitengemeenten van Vlaanderen en Wallonië, zal het heldhaftige Frankrijk boel de vriendschap der Belgische Natie gevoeld hebben. Zooals Uwe Excellencie het zegt, zullen hetFraDsohe en het Belgische tolk, ca samen geleden en gezegevierd te hebben, jdso negenheid, voortaan samengaan in het schit terende vredesaterk en in de gemeenschap pelijke inspanningen welke de oorlogsrampea zullen uitwisschen. De Koningin en ik honden er aan, nog maals te herhalen, welk groot genoegen heS ons deed, dat Mev. Poincaró Uwo Excellen tie op zijne reis in Belgie wilde vergezellen* (got.) Albert. D& so'iouwburgwijk, te Luik, Btond Don* derdag avond in rep en roer. Een Fransch soldaat had er in een kroegje nabij den schouwburg, onvrijwillig een glas gebroken. De patroon eischte wat brutaal dat de soldaat het glas zou betalen. Daar de soldaat niet heel gewillig was, werd hij dooc de patroon mishandeld. Belgische soldalen kwamen tnssetien efl de patroon werd duchtig onder haadon ge* nomon. Voavolgens verbrijzelden zij al wat er in het kroegje te vinden was. Intussohen was er buiten reeds eene heole menigte samengeschoold. Deze koos ook partij voor de soldaten, sleepte de meubolj op straat en stak ze in brand. Gendarmen kwamen toegeloopen, éoch hoorende wat er gebeurd was,.-, liotan zij de zaak gelijk ze was. Een dagbladschrijver, die even kwanqi zien of er iets op te schrijven was voor tQlt blad, werd door do menigte voor den zoótt van den kroeghouder genomen, en kreeg ook eene rammeiing 1 Sleohts met veel motito kon de politie hem uit de handen kalen an de-orde kéf- siolleo. Vrijdag namiddag is het parket andermaal te ElliDgen afgestapt, om bet onderzoek betrekkelijk de bandieterij, geploegd bij den burgemeester, M. Van Overstraeton en de moord op Victor Leenaerts, voort te zetten, Tot lnerloe heeft het onderzoek nog niets aan 't licht gebracht, dat zou toelaten de moordenaars op te sporen. Men heeft enkel voetsporen gevonden, welke doze der moor-» denaurs zijn. Romo M. Triphon De Smedt en het wijs vereenigd door woderzijdsohe èn diepe ge- TE SOTTEGEM Op Zondag 27 Juli, zullen de lijken ran tfö heeren Leonce Roels, notaris en Desideer Van den Bossche, agreé in bediening van den ijzurenweg, te Brussel, naar bier over- gebruoht worden. Om 10.40 ure, zullen bij de aankomst, bloemen en kronen nevens de kisten nedergelegd worden in de wachtzaal der statie, die in rouwkapel zal hervormd worden. Van 12 tot 2 ure zullen de maalsobappijen begeleid van hug vaandel, evenals het pu bliek do lijken komen groeten, ten stadhuize opgesteld, alwaar zij, na hunne aankomst zullen heengodragen wordon M. L. Roels, door hot pompterskorps on politiebeambten en M. D. Van den Bossche, door bedienden van den ijzerenweg. Om 2,30 ure zullen de lijkplechtigheden eenen aanvang nemen. De kisten zullen «>p kanonafluiton geplaatst worden. Eene toe spraak zal van op het balcon van het ge- meentohuis gehouden worden. Daarna nomen de kerkelijke plechtigheden plaats. De over brenging naar het kerkhof zal geschieden met al de militaire eer, aan twee ridders der Leopoldsorde verschuldigd. Eene delegatie van het leger van Belgie, Frankrijk, Italië on Engelaud zal den stoet begeleiden, even als de:i lieer Minister van Oorlog, Masson, of eene afgevaardigde, den heer Gouverneur, de kamer der Notarissen, Burgemeesters en Schepenen dor omliggende gemeenten der omliggende gemeenten, al de Maatschappijen van Sottegem en de scholen. Langs den doortooht zullen de vlaggen lialftop hangen. Gezien den groote toeloop te verwachten, is, worden de inwoners en deelnemers ver zocht slipt de schikkingen te volgen. Op aanstaanden Dinsdag 29 Juli, om tien uren, zal te Haellert een plochlige lijkdieoBt plaats hebben ter nagedaohtenis van wijlen Mr. Etienne De Sadeleer, jongste zoon van onzen aohlLaroo Heer Senator on Staalsmi-? nisier. Bij het uitbreken van den oorlog, waa Mr. Etienne do Sadeleer doctor in de rechten (1° pr.) der Universiteit van Lenven en voorzitter der Algemeene Brusselsohe Maat schappij van Katholieke studenten. Als zijn broeder, nam hij dienst in het leger als oorlogsvrijwilliger. Sergeant in het korps der Belgische Taalmannen bij het Engelach leger, militaire Commissaris ter statie Amiens (Frankrijk), ia hij daar go- sneuveld voor het Vaderland, 26 Maart 1918 in den ouderdom van 28 jaren. Zij^ie dood voorziende, had hij deze edele woorden in zijn laatsten wil neer geschreven: Moest mij eenigo ongeval ovepkomeh, ik zal weten te sterven als vurige christen, als frere en echte vaderlander Hij word na - zijne t)qod door Z. M. den Koning riddor bonoomd dot- Orde van Leo- ftold U mot palm en veroord mei het Oor- ogskruls.

De Volksstem | 1919 | | pagina 1