Waarom het leïen tar is Het proces van Willem II DE SCHAT DER ABDIJ Nederige heldinnen Vreeselijk werkongsluk te Gent Werkstaking der notarisklerken Een Ëelangrllke Internationals samenzweering ontdekt Het verdrag van 1839. Het vredesverdrag en de Belgische socialisten Proeftoeltenln de verwoeste streken Bureelen: Kerkstraat, 9 an 22, Aalst. Telephoon 114 CENTIEMEN Drukkor-UitseverJ. Van Nuftel-De Gbnut. Voor de publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te venden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. Eenige dagen geleden, werd bij eene inter pellatie over het duur leven, In de Fransche Kamer de schuld daarvan op hel Fransch gouvernement gelegd. Een der ministers, M. Loucheur, kwam echter dadelijk met cijfers voor den dag en de ondervragers wisten er niets meer op te antwoorden. "Wij laten hiei een uittreksel uil zijne be wijsvoering volgen Engeland bezit 30 per cent van de kolen- voortbrengst der wereld. Voor den oorlog Kosten de kolen daar jO shillings 12,86 fr. de ton*, nu kosten ze 38 shillings voor de Engelschen of nagenoeg viermaal zooveel. In Erankrijk, na de laatste loon verhoo gingen gevolg van den verkorten werkdag is de prijs der kolen 60 fr. Voor den oorlog was de prijs 20 fr. dat is maar 3 1/2 maal den voor-ooriogschen pdjs. In Belgie was de prijs der kolen voor den oorlog 17 fr. nu 70 fr. hij is dus ruim verviervoudigd. In Duitsehlandvoor den oorlog 12 mark nu 60 mark en weldra zal hij tot 80 mark klimmen. Men mag niet vergeten dat wij (in Frankrijk) voor den oorlog 40 miljoen ton kolen voortbrachten en dat wij nu juist 11 miljoen ton voortbrengen. j) De vijand heeft de mijnen van het Noor- derdeparlement en van Pas-de-Calais vol komen vernield 't is daarom dat Duitseh land verplicht is ons jaarlijks 27 miljoen ton kolen te leveren. Intusschen zijn wij verplicht geweest ons lot onze Engclsche vrienden te wenden. Binst den oorlog hebben wij hun gezegd ge moet ons bevoorraden en dat aan denzelf den prijs als gij aan uwe inwoners levert. «Zij hebben dat gedaan. Maar enkele we ken geleden werd de kolenkwestie in de En gclsche kamers besproken. Daaruit is gebleken dat Engeland, dal voor den oorlog 77 miljoen ton kolen per jaar uitvoerde, maar $3 miljoen ton kolen meer kon uitvoeren. De toestand is zeer erg. Reeds heb ik in de Kamer gezegd dat over de geheele wereld eene kolenkrisis te voorzien was. Ik roep daar nog uwe aandacht op. f) Tezelfder tijd heeft Engeiand den kolen handel vrij verklaard, waaruit zal volgen dat wij de kolen duurder zullen moeten betalen, wat een gevote van den vrijhandel is nis er schaarsenheid heerscht. De toestand is dus de volgende De onzijdige lunden, de Bondgenooten- landen, Italië. Frankrijk, Zwitserland hebben hunne behoefte aan kolen niet zien vermin deren, integendeel. En legen 90, misschien 100 miljoen ton kolen die gevraagd worden, is eer een ver- kooper die er maar 23 miljoen ton t^r be schikking heeft. Dus, groote verhooging. «Inde laatste dagen moesten wij Fran- schen, de Engelsche kolen 20 shillings duur der betalen dan de Engelschen. De Engelsche kolen kosten in onze ha vens ongeveer 135 fr. per 1000 kilos. Maar het is niet alles. We voerden vroeger 18 miljoen ton Engelsche kolen in Engeland, heeft ons ver wittigd dat wij er maar 9 mihoen ton meer lullen kunnen krijgen. Wees gerust, wij hebben ons tot Amerika gewend ik ben zeker dat we binnen enkele maanden kolen uit Amerika zullen kunnen krijgen. Ik voeg erbij overtuigd te zijn dat we na één of twee jaar Uit Amerika beterkoop kolen zullen krijgen dan uit Engeland. vervolg van Patira door Raoul De Navbry (148° VERVOLG.) Het was bijna nacht. toen. bij te Giiil- 'do wecl'erkrde bij was er nauwelijks een half uw toen er plotseling- kreten en verwenst.-ringen van woede en wraak tot hem doordrongen. Toen hij door 't venster naar buiten gluurde, ontdekte hij eenen man, die zich buiten adem liep, en na den graoht doorwaad te heb ben, zich omkeerde als een dóór jagers opgeschrikt wild, om te zien of zijne vervolgers zijn spoor verloren hadden. Een poos daarna klauterde de ver volgde over eenen verbrokkelden muur waadde do rivier over en liep toen met de laatste krachten die hem overig ble ven in de richting der ruine. Bijna op het zelfde oogenblik werden de 6anscu- lot ien zichtbaar, en daar zij niemand op den berg bespeurden, begrepen zij r spoedig langs welken kant oen vogel vrij verklaarden gevlucht was. D ze, uitgeput en lijdende aan een Vul, bereikte zoo snel hij kon de oude raler van het kasteel en liep in rechte i.' atij. 2* naar den toren, die bom een p.oohtktere schuilplaats scheen aan te •."cdei" Mar.v op het oogenblik dat bij hierin binne loop, richtte zich een man voor hem op. o De cokes voor onze hoogovens kosten 110 franks: in Engeland kosten ze maar 70 franks. Hoe zouden wij in zulke voorwaarden de mededinging kunnen doorslaan Wat ik zeg voor de hoogovens zeg ik voor alle voortbrengst van drijfkracht, voor alle vormen der nijverheid. Wat M. Loucheur zegde voor Frankrijk, is even waar voor Belgie. Dat alles duur is komt enkel door het feit, dot er van alles te kort is. Dat men dus trachtte zooveel mogelijk voort to brengen, dat er meer voorraad Is, en de dure prijzen zullen wel niet ineens, doch zeker verdwijnen. Dat, en dat alleen, is de ware remedie te gen het duur leven Het Staatsblad van 4-5-6 Augustus kondigt het volgende Koninklijk Besluit af De zilveren Herinneringsmedaillc der Afri- kaansche veldtochten is toegekend aan de hiernavermelde kloosterzusters, welke in de hoedanigheid van ziekenverpleegsters aan de krijgsverrichtingen in Duitsch-Oost-Afrika of op de grenzen der Kolonie, deelnamen Mevrouwen Carriere, Jozefina, bij klooster naam zuster Maria Bibiana; Cup, Agues, bij kloosternaam zuster Maria Willibrord; Decock Zelia, bij kloosternaam zuster Maria Andrea; Dispercyn, Julia Margarelha Maria, bij kloos ternaam zuster Angela; Douvrer, Helena, bij kloosternaam zuster Raphael; Fockedey, Ma ria Therezia, bij kloosternaarh moeder Maria Hendrik; Girardeau, Lucia, bij kloosternaam zuster Maria Prosper; Gollondeau Rachal bij kloosternaam moeder Heilige Joris; Jullien, Paulina, bij kloosternaam zuster Maria Regis; Koehorst, Maria, bij kloosternaam zuster Maria Rosa van Lima; Lagae, Éliza Margar., bij kloosternaam zuster Coleta; Monty, Rosa, bij kloosternaam zuster Maria Hendrika; Poncelet, Maria Louiza bij kloostern. moeder Paulina; Rodriguez Leontina, bij kloostern. zuster Aldegonde; Saint Pierre, Suzette, bij kloosternaam moeder Maria Flerende; Roy, Lea, bij kloosternaam zuster Johannes Maria; Soeten, Anaslasia, bij kloosternaam moeder overste Franciscus a Paulo, §waan Anna, bij kloosternaam zuster Edmonda; Travers Filo- mena Maria Jozefina Louiza. bij kloosternaam zuster Anna van het H. Hart; Van Empel, Anna bij kloosternaam zuster Maria Jacubus Jozef; Van Empel Katarina. bij kloosternaam zuster Wilhelmina; Vaniespaille, Goedele,bij kloosternaam zuster Christina. cevel eensklaps begaf zfch de kornis, Waar door de ladder waarop voornoemde werklie den waren gezeten, weggleed en op den koer van het huis terecht kwam, de twee werklie den medeslepende. De bewoners van het huis, alsook gebureu snelden ter hulp, tetwljl anderen doktor Rysenaer verwittigden, die spoedig ter plaats kwamen en de twee slachtoffers de noodige zorgen toediende. Het slachtoffer De Wilde was den sdhedel gebroken, alsook den rechterarm; Van de Velde was den schouder en het rechterbeen gebroken en over gansch het lichaam erg gekneusd. De twee slachtoffers werden bij hoogdrin gendheid naar de kliniek Vercauteren over- I gebracht. Onderwege bezweek De Wilde, De j toestand van Van de Velde is geruststellend. Het ongeluk verwekte in de volkrijke buurt groote opschudding. Bene barones in den bak l In gevolge een aanhoudingsmandaat, afge leverd door het parket an Brussel heeft de policie de barones de Failly von Goldstein, echtgenoote van den oud-burgemeester van Strijthem bij Ninove aangehouden. Zij wordt beticht, zich tijdens de Dultsche bezet..ng in de foukliftn van haar man ge mengd te hebben. Zij gelastte zich met de verzending van alle bestuurlijke stukken, de gemeente betreffende en teekende von Gol- stein Zij word ook beticht van verklikking aan den vijand. Woensdag namiddag, had op den Dron- genschen steenweg, te Gent, een erg ongeluk plaatst, waarhij een metsersbaas werd gedood en een 68Jarige werrkman erg gekwetst. De ondernemer Kamiel De Wilde, 66 jaar, oud, wonende Werkhuisstraat, 61, en zijnen knecht, Theofiel Van de Velde, wonende Ce derstraat, 9, waren rond 5 1/2 ure bezig met herslellingeh te doen aan het dak van het huis 204, Drongenschen steenweg. Eene ladder lag op 't dak van den achter- «Wie zijt gij Wat wilt gij vroeg eene trillende stem. Tanguy de Coëtquen stond tegenover den vluchteling. Bij de schemering van den stervende nacht onderzocht dó markies den nieuw gekomen©een kreet ohtsnapte aan zij ne lippen. «De graaf van. Chateaubriand!» «Hi,j zelf «Gij wordt vervolgd?» «Ja en men zal mij achterhalen.» De markies beefde over zijn gchcele lichaam. «Herkent gij.» sprak Hij «onder dit kleed en deze litteekenen Tanguy de Coëtquen niet «Hoe zou ik? Ik meende dat gij dood waart.» Ja, binnen weinige oorjen ..rikken zullen wij beiden opgohbuden hebben te leven.» Inderdaad, de ellendelingen "die den graaf nazetten, raadden spoedig dat hij m de ruine eene schuilplaats zou zoe ken. De twee vluchtelingen hoorden met klimmenden angst naderen. Een zwak gesteun drong tot Tanguy s ooren door. Hij begaf zich naai de schuilplaats van Harvé sloot hom in zijne armen be dekte hem met kussen en zei dó: «Schrei niet, vrees niets, mijn lieve ling, al boort gij ook geraas in deza uine. Als gij mij niet terug ziot kee- en, heb dan geduld... Hervis uw boe- TÉ BRUSSEL Sinds Dinsdag zij de notarisklerken van Brussel en omtrek in werkstaking. Zij eischen loonsverhooging en verlofdagen. Eenige kandidaatnotarissen en bedienden hebben zich bij de klerken aangesloten. Woensdag namiddag hadden ongeveer drie vierden der notarisklerken het werk geslaakt. Evenwel zijn er nog eenige notariaten alwaar het personeel kompleet is. Zooals men weet, moeien volgens de wet de studiën der notarissen open blijven. Tot hiertoe zijn er geene gesloten geworden. IN HONGARIE Eene nieuwe staatsgreep. Een Aartshertog aan 't bewind. Budapesth, 70ogst. Gisteren avond rond 6 1/2 ure, terwijl hét sociaal-demokratiseh gouvernement in het Nationaal Paleis zetelde, heeft de Hongaarsche'gendarmerie liet paleis omsingeld en de leden van het gouvernement aangeouuden. Aartshertog Jozef heeft het be wind in handen genomen, met den titel van staatsgouverneur. Hij kondigde aan dat zijn inzicht was een coalitie-gouvernement te vor men. Dit cabinet zou voorgezeten worden door Frederik en twee generaals bevatten, gene raal Schnetzer in hel ministerie van oorlog en generaal Tanezos in het ministerie van Buiteniandsche zaken*. Een hoogleeraar wordt minister der natio naliteiten en een geneesheer minister van den gezondheidsdienst. De Hongaarsche hoofdstad ik thans niet alleen bezet door Roumeensche troepen, doch ook door afdeelingen der verbondenen. De Fransche troepen zijn Dinsdag aangekomen en de Engelsche, onder de bevelen van gene raal Gordon Woensdag. Dezelfden dag kwa men ook Amerikaansche troepen onder kapi tein Nyss eneeneTscheekSlavakscheafdeeling aan. Het spoorwegverkeer is stop gezet. Het nieuw gouvernementshoofd.. Pakijs, 7 Oogst. Bij het uitbreken van den oorlog had aartshertog Jozef het opper bevel over een legerkorps op het Oosterfront. In Oogst 1915, na een geduchte klopping gekregen te hebben, in den sektor van Lu blin, werd hij uit zijn bevelhebberschap ontheven. Slechts lang nadien hoorde men nog eens van hem spreken, namelijk in den slag welke eindigde met de neerlaag aan de Piava. Bij het uitbreken der revolutie was hij een der eersten om het nieuw regeeringetehel te herkennen en evenals zijn zoon, deed hij af stand van alle rechten en voorrechten als aartshertog en als lid der keizerlijke en ko ninklijke familie. Hoe lang zal deze regeeringsvorm duren Londen, 7 Oogst. De Daily Mail meldt, j dat de policie ontdekt heeft, dat er vreemd geld gezonden werd om de werkstakerswoe lingen in Engeland aan ta vuren Het blad voegt er bij, dal de geheime poli cie op het spoor gekomen is eener groote in ternationale samenzweering, in Rusland op touw gezet en hebbende als leiders, Lemine, Trotsky, Tchitcherine en Bela Cun. Deze samenzweering bad vertakkingen in vele landen. Een kerel, zekere Zachariassen, onlangs uit Noorwegen aangekomen, was gelast een verzegeld pakje at te geven aan eene vrouw behoorende tot de partij der extremisten. Deze vrouw is aangehouden evenals Zacha- riassec. Uit de bekentenissen door Zachariassen afgelegd, blijkt dat verscheidene extremisten mede in de zaak betrokken zijn. De policie heeft verleden nacht te Plaislow de hand gelegd op een plan, voor doel heb bend' in Engeland een sovjetrepubliek te stichten. Uit de aangeslagen dokumenten blijkt, dat er te Plaistow geheime opslagplaat sen van wapens en bommen bestaan. De verantwoordelijke leiders der Engelsche ürbeidersparlij,zijn in de zaak niet betrokken LONDEN, 7 Oogst M. Bonar Law ver klaarde gisteren in de gemeentenkamer, dat, in strijd met sommige geruchten, de verbon denen in niets hun inzicht, Willem II te Londen voor eene rechtbank te doen verschij nen, gewijzigd hadden. Er zullen echter geene maatregelen geno men worden, zoolang het vi\ -esverdrag niet bekrachtigd is. Liëpemans en C10 M. von Lersner, hoofd der Duitsche afge vaardiging te Versailles, heeft aan M. Dutasta algemeene sekretaris der vredesconferencie een brief van generaal von Falkenhayn die hoofd was van den generalen staf van het Duitsch leger, van 4 September 1914 tot 29 Oogst 1916, waarin deze vraagt, dat de ont worpen vervolgingen tegen Willem II, tegen hem zelf zouden ingespannen worden. Die fijne wil liëp zijn. Hij zou het proces van den keizer op zich willen nemen, opdat zijn eigen vuiligheid niet zou aangeroerd worden. 't En zal niet pakken Hij staat reeds op 't lijstje. De onderhandelingen te Parijs. Reeds veel is er door de Belgische bladen geschreven over de herziening van het ver drag van 1839, zonder dat men met zekerheid kon zeggen, wat de Belgen eigenlijk zullen eischen. De Parijzer medewerker van De lelegraaf schijnt wat meer daarover te weten. In alle geval meldt hij aan zijn blad Volgens mijn inlichtingen zullen de Bel gische afgevaardigden het volgende systeem volgen Ze zullen niet vragen de souvereiniteits- reehten te wijzigen, maar slechts de erken ning verlangen, dat de belangen van België ten opzichte van de Schelde en de kanalen in Zeeuwsch-Vlaanderen van veel meer gewicht zijn dan die van Nederland. Zich op dit be ginsel plaatsend zullen de Belgen een prakti sche regeling vragen, waarbij de belangen van Nederland beschermd worden, maar waarbij aan België alle vrijheid wordt gege- zem vriend Patira moet komen, gij zult hem volgen en gered zij'n... God behoed de engelen.» Toen hij zich oprichtte van de plaats waax hij was neergeknield- zag hij den graaf van naast gdoh etaan. «Een kindnep deze uit, «een arm en schoon kind!» Mijn zoonantwoordde Tanguy met ontroerde stem. En hij voegde er bij, terwijl hij den arm van den graaf vatte: «Ik bezweer het u, laat ons den to ren verlaten en óns heil zoeken in de puinhoopen dór groote zaak» «En als men u vindt?» vroeg de graaf «Dan zaJ dit een teeken voor mij zijn dat de hemel mij veroordeeld hrerfc.» aZijt gij sinds lang hier?» «Sedert drie dagen... Kom, de vervol gers naderen... zij zoudón den toren doorsnuffelen en mijn kind' vermoorden Do kroten naderden meer en meer. «Courage, jongens «Wij zijn op het spoor!» «De vos is in het hol van Gtrildo Hoort gij P »vroeg den graaf ter wijl hij den arm van Tanguy omklemde Door een muurstuk beschut, zagen de beide edellieden, bij het licht van ee nige lantaarns, de sansculotten nade ren Tanguy wierp zijnen hóed óp 'dón grond, en strekte zijne handen in de richting van Hervé uit om hem een laatste maal te zegenen- Nog één minuut en de revolutionnai- ren zouden in de ruine doorgedrongen zijn; de graaf richtte het hoofd op druk te Tanguy warm de hand en zeide op vastbesloten toon: alk ben verloren... wanneer ik hier blijf, sleep ik u in mijne'dood mede Niemand vermoedt uwe aanwezigheid hier, blijf om wille van het kind, dat ginds ligt te schreien... Vaarwel mar kies de Coëtquen, ik sterf getrouw aan de vriendschap van mijn Koning én aan mijn God.» En voor dat Tanguy een poering kon aanwenden om hem te weerhouden, ver liet de graaf van Chateaubriand den to ren en begaf zich naar de wapenzaal. Een onmetelijke kreet begroette zij ne verschijning. aTer dood! ter 'dood!» schreeuwden de moordenaars. Vuurbeval de aanvoerder 'der ben de sansculotten. De graaf stond recht, met gekruiste armen, kalm in het aangezicht van dón dood, gelijk hij het was voor rijn ge weten. Vier geweerschoten knalden, hij viel dood neder. De sansculotten omringde het lijk, ten einde zich in den aanblik van dien ontzielden man, wiens borst uit vier wonden bloedde, te verlustigen; vervol gens voegden rij de bele-edigingen bij dó wreedheid; iedor hunner stiet het lijk met den voet en kerfde hot met zij ne zeis of zijne hooivork. Eindólijk ver wijderden zij zich onder de spottende venom de waterwegen te verbeteren. 'tZijn de militaire zijde van het vraagstuk en verde* diging van Antwerpen, die vooral den Belgen zorg baren. Morgen zal de h. Segers trachten om ten aanzien van het Schelde vraagstuk een nauw keurige formuul te vinden. Nadat de Schelde kwestie zal zijn uiteengezet, zullen de Belgen de kwestie-Limburg bespreken en ik heb re den om te gelooven, dat de formule, die zij zullen voorstellen, zeer veel overeenkomst heeft met de wenschen van M. Hymans. Zoo als men weet wilde deze het zuidelijk deel van onze provincie internationaliseeren. Men deelt nog mede, dat de Belgische afgevaar digden in bijzonder zullen voorstellen om de politieke grens van Limburg niet dezelfde te doen zijn als de tolgrenzen. Ze willen voor Zuid-Limburg vrijen handel vragen met alle landen zonder eenige beperking. De h. Segers zal zeggen, dat alleen wanneer er geen tol grenzen zijn in Zuid-Limburg, de spoorweg, die België vèrbindt met het Roergebied en het kanaal van Antwerpen naar den Rijn, moge lijk zal zijn. Onder de verdediging van de Oostgrens van België, die men bemoeilijkt acht door Nederlandsch Limburg, zullen de Belgen speciale voorstellen doen. Wat er eigenlijk van waar is, weten wij niet, doch 't mag wel zonderling heeten, dat de Belgen in een Hollandsch blad moeten gaan zoeken, wat de Belgen verlangen PARIJS, 8 OOGST. De Internationale Commissie gelast eene oplossing te zoeken in zake de herziening van het verdrag van 1839 vergaderde Donderdag in het Ministerie van Buiteniandsche zaken. De Belgische eischen onder ekonomisch opzicht werden er uitge legd. M. Segors gaf uitleg, over de redenen welke eene verbetering van het regiem van het kanaal van Terneuzen eischen, van de oevers en de monding, de spoorwegen der streek. Verder bewees hij de noodzakelijkheid een watorweg Antwerpen-Moerdijk te scheppen, ten einde eene verbinding van Belgie mot den Beijeden-Rhvn te hebben. Hij ontwikkelde daarna de argumenten welke pleiten voor eene herziening, ten einde de ekonomische ontwikkeling der Luiker nij verheidstreek te vergemakkelijken door ver» zekerde gemeenschap tusschen deze streek en de zee, thans belemmerd door den hinder- paal van Maastricht, enz. Ten slotte duidde hij de middelen aan, welke volgens de Belgi sche zienswijze, zouden moeten ingebracht worden. De socialistische groep der Kamer heeft Donderdag niorgend eene vergadering ge houden, om het vredesverdrag te bespreken. Er werd besloten het verdrag goed te keurcq, Er zal evenwel eene verklaring gedaan wor den door M. Destrée, zekere artikelen van het verdrag beknibbelend onder Belgisch en internationaal oogpunt. De verklaring zal opgemaakt worden door MM. Brunet, Hubin, Troclet en Debunne. De dienst voor het herinrichten van den landbouw bij het Ministerie van Landbouw richt thans proefteelten in, strekkende tot het vaststellen aer teeltgeschiktheid der gronden gronden gelegen tn de trechterszone en In de streek der overstroomingen. Eene proef is in gang te Houthem bij Yperen en eene andere te Stuyvekenskerke. Elke proefneming omvat verscheidene hec taren. De uitslagen tot heden bekomen zijn zeer aanmoedigend en eeven de beste hoop voor de toekomst dezer streek. opmerking van hunnen aanvoerder: «Het overige is het werk der raven I»; Zoolang dit vreeselijk tooneol duui> de, verstikte Tanguy de angstkreten van Hervé onder zijne kussen. aO God,» dacht dón markietf ona heil is niet langer in dieze mine; nu oj eens den argwaan derrevolytionnajren heeft opgewekt, zal zij zonder ophólt» den ajs eene plaat© van vogelvrij t klaardón ondórzonht worden... Wij 2 len morgen vertrekken, ja, morgen c faan wij van hier en daar heen wa et God zal behagen. Het kind viel m de armen van Tan guy weder in 6laap. Toen verwijderde zich den markie#^ bereikte het veld waarop 'dó maan höal» bleek licht wierp en boog zich over hef lijk van den graaf van Cbatea/ubnanA Naast hot lijk ontdekt© hij een in stuB* ken zijnde sabel. a Komaan,» kei de hij «ik heb Kier i gron* awon. begon graven. Zijmtf uitputting dwon£ hem meer dan e:ij (fit werk te staken. Hij had de laatsté «lagen zoo Weinig voedsel gebruikt, d<v4 zijne beenen ternauwernood hutineiï Hij voltooide evenwel ienst het graf door de iongen edelman, eis van duistere moorde naars getroffen, in riin aarden bed né der en stapelde vervolgons eenige stee- in den vorm yfeU een kruis op het «Very lgt» a en graf

De Volksstem | 1919 | | pagina 1