0.1. Vrouw Hemelvaart Os örandkQflerüieven te Mercltiefê Krijgsraad van '1 Or. Hoofdkwarlier BIJ DE STAATSBEDIENDEN Os misdaad van het Zoslëslioscli EEN EMELSCH WITBOEK Jaarlijksfhe Provincials Weilstrijd van Humaniora. Be Duitsche Kroonprins hoopt nog Vergoedingen wegens corlogschaös jmi:rZ Booüelijli antomcMelgelak toBnissel JAARGANG NUMMER Vrijdag 15 en Zaterdag 16 Augueti 1919 Bureeien: Kerkstraat, 9 en 22, Aalst, Telepboor al4 33 G5- 'S-< T 33 CENTIEMEN Drukker-UitgeverJ. Van Nuffel-De Qendt. Voor de publiciteit bulten het .Arrondissement Aalst, zich to wondeu tot hot Agentschap Havas, 8, Martelaarploin, to BruBsol8, Placo de la Bourse, Parijs en 105, Cheapeido, Londen. Gaido Gezelle schrijft on leert Onze LieveV.'ouwendag haKOest, als da II. Kerke hst zalig verscheiden der heilige Moeder Gods Maria viert, en haar ge'loovo belijdt dat zij met ziel en lichaam ten hemel genomen is ge worden. Die feestdag biet eertijds Onzer Lieve Vrouwe deposilio, dat is rustdag en hegraafdjg, en hij plag Van in de eerste tijden op don 18 Ja nuari gevierd te worden; sedert het jaar 582 is hij op heden verzot en al gemeen geworden. Als we dit feestdaggeheirn wel na- •gann. moeten wij vaststellen dat we op 15 Oogst vier voornamo eindgo- beurtenissen van Maria's geschiedenis vieren, namelijk ten eerste, haro liefdevolle dood, want de ziel van Maria is van haar lichaam gescheiden, niet ten gevolge van de zwakheid der natuur, maar door de kracht der god delijke liefde; ten tweede, hare eer volle verrijzenis, die hare dood wel haast opvolgde; ten derde, hare opne ming ten hemel of hare intrede in Godes rijk, waar ze boven andere schepselen niet aiieon verheven maar ook verheerlijkt werd, want, ton vierde hare kroning als koningin van hemel on aardo en hare aanstelling tot alge- meene uildeelsler aller gratiën biaor niet langer ui De geschiedschrijver Eusebius komt ons- nier ter öurn in zijne kerkhistorie, om te getuigou dat Alaria elf jaren na dn dood van Christus, in het huis binnen Jerusalem door St Joannes betrokken en bij wien zij inwoonde, dit aardscho leven verliet en tenhemeïj voer. Overlevering nog zoo vast als de rots die bewijst dat Maria's lijk in bet dal van Josaphat aan den voet van don Olivetenberg werd begraven. In die kelderkcrk, waar nauwelijks, door eene opening in den Kalkberg boven, een straalken van don dag bin nen kan is haar graf in do kalkrots gekapt en schuiit onder een marbelen steen met zwarte hoorden 't is een altaar, gelijk hot graf van Christs s er branden altijd lampen in die bin nen grafkamer thans in kapel lier- schapeii ën de wierookdampen verlus tigen er u insgelijks bloemen ook Staan e> 'nier 1S1 J/ij uitnemendheid, de allèroersie inoemnitaar. "cisLier de plaats waar de apostelen hunne moe der begroeven, en bet graf naderhand bezoekende qui Sjc*. Thomas het lijk f.o laten zien, die te laat gelc'omen was, niets moer en vonden als welriekende bloemen 1 Dit bewijst en maakt indachtig Ma ria's opneming ten hemel ons achter latende een schat van deugdenrijko bloemen wnartusschen voorzeker flp de eerste plaats prijkt de lelie der zuiverheid en zedigheid die thans in 't openbaar zelfs met do voeten wordt getreden, om te volgen en te voldoen eene uitzinnige onreine en onteerendo moue- en kleederendracht die het zuiverste geslacht toistert en 't ove rige hesmet. Lelie zog ik die opschiet engeL- en hemolzuiver tusschen Liet nederige viooltje en de bloedroodo roos, die ons herinneren ootmoed, en onderdanigheid en liefde en medelij den tot don naaste, die zoowel als binst den oorlog, om niet te zeggen nog meer vergeten worden en schijnen van kant gesteld te zijn. Nochtans de strijd in het wereld kamp is er meer dan noodig en de woorden vaii den Hoer mag men nooit in den wind slaan. Zet dus meer dan vroeger op touw bezigt al uwe macht, spant in al uwe krachten in 't bevechten van de bo geerlijkheid der oogen door de zuivere liefde, van de begeerlijkheid des vlee- sches door de zedigheid, en van den hoogmoed des levens door de nederig heid. Onze vaders wisten hunnen Hemel, zij kenden en verstonden hem, zij dachten er aan, zij zwoegden en werk ten ervoor, zij doden hunne kinderen de hemelbaan inslaan en bewandolon, en zij geraakten blijmoedig en troost vol aan de hemelpoorten, en wij.... wij weten en kennen onze wereld veel te veel. Wij, de achteruitkruipers in zake godsdienst en godsvruc.lit-be- oefening, wij koeren onze blikken te veel ai van hot voorvaderlijke christen geloof, van onze vlaamscbe en door- katholieke gebruiken en gewoonten. Do niouwerwetsche ziolbesmeltende en hemelaftrekkende begeerten en ge dachten, werken en plegen, uitzoeken en uitpluizen, doen oi.s medovlolten met de wereld dio driemaal, en nog, iS'Or Christus werd gedoomd. Het volk ziet uit zijn oogen niót meer ge noeg, het meent al leun to moeten leven van 't vergankelijke. Het hemelsche of 't onvergankelijke wordt in den vergeethoek gestopt. Moeten wij zoo verder voortijlen, zoo geraken wij onvermijdelijk in den dieperik, en dit wel voor altijd. Doch 't is nooit te iaat om zich te beteren, daarom oogen on herten ten hemel. Marc. BERICHT. De jaarlijksche provinciale wedstrijd van Humaniora zal dit jaar den 18 Augustus en volgende dagen piaats grijpen in net Provinciaal Gonvernementsholei te Gent. De werkingen'zullen openbaar zijn en Maandag, 18 Augustus te 9 uur stipt beginnen. De Gouverneur, Ivl. Lippens. Misplaatst vertrouwen Een groot handelshuis der Antwerpsehe laan, te Brussel, gelastte een zijner bedienden zekeren D..., van Meenen, zich naar Londen le begeven, om aldaar eene partij zijden stollen, halsdoeken en krawatten te gaan afhalen. Hij kreeg eene som van 12.800 fr. voor de koopwaren en 1000 ft', voor de tolkosteu. De kerel vertrok naar Londen, wist er de koopwaren te krijgen zonder komptant te betalen en eischte daarenboven nog een kom- missieloon van 750 frank, dat hem ook toe gestaan werd. De behendige bedrieger verkocht dan het boeltje voor eigen rekening en verdween. Het parket heeft een aanhoudingsmandaat tegen hem afgeleverd. Èen plüiUskon, een kïjin plaatsken, a.u.b,.. Een Duitsche kapitein, zekeren Auker, heeft een boek geschreven over Kronprinz Wilhelm Wat hij in dat boek zegt, kan ons bitter weinig schelen hij heeft er een exemplaar van gezonden aan den kroonprins cn deze heeft hem bedankt in een brief, welke door de Berliner Rundschau wordt medegedeeld. Hiér volgt hel briefje lk bedank u voor het toezenden van uwen «Kroonprinz Wilhelm» Ik ben bijzon- crer ontroerd, nog eene bevriende stem iemand te hooren verdedigen die door de geneeté üereld Deleedigd wordt. "Ik kr-'-on dat met den tiid de beschuldi gingen van "zelfs zullen vallen Het is strijdig met mijn karakter, te roepen, al ware het zelfs om recht te bekomen. Het is overigens d-'z.-öni, dat ik steeds de voorstellen, mijne gedenkenissen uit te geven, van dc hand gewezen heb. Ik mag bevestigen dat ik er steeds naar gestreefd iieb, mij op de hoogte van het wareTeven te plaatsen en mij niet aan de oude Pruissisclie overleveringen te hechten als aan eene rots. De overlevering is zeer goed zij heeft hare waarde doch de uitwendige vormen veranderen en moeien zich naar de ontwikkeling der zaken schik ken. De pruik der grenadiers en der amb tenaars van Frederik den Groote zouden thans heel belachelijk schijnen, doch dezelfde geest van trouw en dezelfde ijzeren wil die hen bezielde moeten blijven beslaan en zulks is thans zoo noodzakelijk als vroeger. Tijdens den oorlog, geloof ik mijn plicht gedaan te hebben ik 'heb het bloed mijner soldaten gespaard cn hun hel leven zoo aangenaam mogelijk gemaakt. i) De gebeurtenissen hebben gunnen loop gevolgd en het is thans onze plicht, mede le werken aan de verheffing van het verpletterde Duitsche volk en de wonden van ons bloe dend vaderland te heelen. Persoonlijk ben ik noch wanhopig, noch terneergeslagen. Ik tracht de zeken in te zien, zooals zij zijn.Mijne bekommering geldt thans voor mijne familie en voor mij een nieuw le ven voor te bereiden, in een nieuw midden, en met ongeduld wacht ik het oogenblik af, dat het mij zal toegelaten zijn, in Duilschland eene plaats, hoe nederig ook, te kunnen be- kleeden om mede te helpen aan de heropbeu ring van Duitschland. Groet voor mij onze oude vrienden en weet, dat landziekte meer en meer op mij werkt. ^óo, zoo, de kroonprins heeft de landziekte, 't Is echter te denken, dat men in Duilsch land niet erg op zijne medewerking gesteld is. Hij heeft reeds veel beestigheden uitge stoken en meer dan eens ook tijdens den oorlog de zaken verbrod. Woensdag .nacht zijn stoutmoedige dieven in de woning gedrongen van M. V.., hande laar te Merciitem. Op het gelijkvloer» vielen zij den brandkoffer aan. Na verscheidene gaten geboord le hebben rond het slot geluk ten zij er in den geldkoffer le openen. Eene belangrijke geldsom en voor verscheidene duizenden franken schatkistbons worden door de dieven medegenomen. Men heeft wiet het minste spoor der schurken. Belangrijke mededeelingan jdween. Alles laat veronderstellen, dat de {ellendige moordenaar in deze wijk woont. De aanvragen tot vergoeding Zeer ievcrige opzoekingen wolden gedaan De wetten op de vergoeding wegens stofte- om den Jaffcn kerel terug te vinden, lijke schade (10 Mei 1919) en op die wegens schade geleden door de burgerlijke slacht offers van den oorlog (10 Juni 1919) zijn in werking sedert 5 Juni en 22 Juni 11. De geteisterden aioeten hun aanvraag tot vergoeding doen a) wegens de stoffelijke schade vóór 5 December 1919 b) wegens de lichamelijke schade vóór 22 September 1919. Voor de stoffelijke schade bestaan formu lieren, die bij het gemeentebestuur te ver krijgen zijn. Zij moeten in tweevoud opgemaakt wor den en, verzegeld Van de bewijsstukken, aan de gemeente gezonden worden waar de schade geleden is. Déze moet een ontvangst bewijs afleveren en de stukken naar de rechtbanken voor OorlogSchade zenden. Voor de persoonlijke schade bestaan modellen van aanvragen in al de gemeente besturen. Die modellen moeten nagevolgd worden en in tweevoud opgezonden, met be wijsstukken, naar de belrukken gemeente of naar den burgemeester van de gemeente waar men verblijft,Ook hier wordt ontvangst bewijs afgeleverd. Hoe moeten die formulieren ingevuld wor den Zij zijn slechts aanwijzingen, gidsen. Niet alles moet ingevuld worden. Ten einde het werk te bespoedigen is In t voldoende de waarde der goederen op 31 Juli 1914 aan te geven daarop zal dan de huidige waarde ge schat worden Wat de modellen van persoonlijke schade betreft, deze zijn drieerlei model 1 voor de weggevoerden die, door dat feit, ziekte noch verminking opliepen zij hebben récht op 180 fr. vergoeding. Model 2 voor hen die tengevolge van een oorlogsfeit gewond of ver minkt worden of niet meer in staat zijn te werken zij hebben recht op een pensioen. Model 3 is voor de rechthebbenden van ten gevolge van oorlogsfeiten overleden personen Ook zij hebben recht op pensioen. Oo Voorschotten Wegens stoffelijke sein de kan een voor schot verleend worden Door het bestuur, van ten minste 19.000 voor Belgen die dringend in nood verk eren op vertoon van Duitsche opvorderir.>bons voor de hoof den van handels- cn nijveriieidsöhdernemin- gen. tot beloop van de waarde aangeduid op dio bons of vastgesteld door een vakkundige groep, erkend door de Regeering; door bemiddeling van samenwerkende maatschap pijen van geteisten, kan tot 70 0/o van de waarde op 1 Aug. 1914 verleend worden, mits aanvrage aan den Minister. b) Door de rechtbanken voor oorlogsschade deze kunnen voorschotten verleenen mits verzoek ingediend bij de griffie van de rechtbank waar de zaak bepleit wordt. Wegens persoonlijke schade verleent liet bestuur geen voorschotten maar genoemde/ rechtbanken kunnen er toekennen. De rechtbanken zetelen in al de rechterlijke arrondissementen, ook tijdens de vakantie. Dc belanghebbenden worden verzocht hun aanvragen zoo gauw mogelijk in te dienen. Een verklikker gestraft. Louis Van der Sloten, de laffe kerel, die acht personen van Erembcdegem, die over de grens wilden, had verklikt, werd uit dien hoofde door den krijgsraad van het Groot Hoofdkwartier verwezen tot vijftien jaar op sluiting en eeuwigdurende ontzegging zijner burgerrechten. De krijgsraad nam verzachtende omstan digheden in aanmerking, voortspruitend uit zijn goed voorgaande. De krijgsauditor had eeuwigdurenden dwangarbeid geëischt. Hevige brand te Woluwe Woensdag namiddae-, werden de pompiers van Etterbeek verwittigd, dat brand Uitge borsten was in de barakken, onlangs opge richt in den eigendom Parmentier, Tervuren- laan, te S,e Lambrechts-Woluwe. Bij de aankomst der pompiers stond eene p.eheele reeks barakken, welke moesten die nen als slaapplaats voor de Belgische inva- lieden, in laaie vlam. Dank aan de krac' tige pogingen der pompiers, konden de woon plaatsen behouden blijven. Na 1 3/4 ure werk ons, kon het vuur beperkt worden. Tijdens de reddingswerken werden vier schrijnwerkers nog al erg aan handen cn ge laat verbrand. De oorzaak van den brand, welke geluft- kigliik enkel ledige barakken vernielde, is onbekend. Woensdag namiddag werd M. Corneel B..., wonende Van de Waeyerslraal, te Schaarbeek, die per rijwiel door de Pache- costraat reed, door een automobiel omver- Een verklaring der Regeering*. In de Kamerzitting van gisteren namiddag legde de heer Delacroix, Eerste Minister, volgende verklaring af Sedert eenige dagen spreekt de pers over een eventueele staking der bedienden van Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen, sta» king die voor oorsprong<*)f uitgangspunt zou hebben een gesprek dat ik verleden Zaterdag had met de afgevaardigden. Ik herhaal hier dat de bedienden der ver schillende ministeries, die allen het achterstel van hun loonen en den duurtetoeslag hebben getrokken, berekend met terugwerkende kracht tot October 1918, een gun&t hebben genoten in ons beproefd Belgie. Ik heb er hun aan herinnerd dat zij, voor het loopende jaar, verschillende duurteloe- slagen hebben getrokken, die wij, met hun medehulp, op de rechtvaardigst mogelijke wijze hebben trachten te verdeelen. Ik heb er ook aan toegevoegd dal, sedert de maand Mei, ik aan het samenstellen van een nieuw barema heb gedacht dat in ver houding zou zijn met den huidigen toestand en met het vooruitzicht voor de toekomst; dit barema zou dit van 1914 vervaugen, dal naar de meening der Regeering, onvoldoende Ik heb eindelijk gezegd Jat dit nieuw bare ma, aan de samenstelling van hetwelke ge mengde commissies hebben medegewerkt, waarschijnlijk op het einde dezer maand zou worden vastgesteld en mei 1 October in wer king zou treden, indien de Wetgeving de amendementen goedkeurde die eventueel aan het ingediende ontwerp (budget) zouden noo dig geacht worden. Ik meen ook dat wij aan de ambtenaren alle voldoening hebben gegeven die zij recht matig mochten verwachten en ik zal voortgaan ze tec raadplegen in onze werkzaamheden, zooals tot nogtoe is geschied. Indien, na dit alles, niettegenstaande dit alles, een staking losbrak, zou ons niets an ders overblijven dan beroep te doen op het gezond verstand en dc vaderlandsliefde der Belgen en vooral van de spoorwegbr dienden en wij zonden de verantwoordelijkheid voor de gevolgen overlaten aan hen die de staking hebben uitgelokt Moest naar dezen oproep met geluisterd geworpen en overreden. Het slachtoffer werd met gebroken schedel en verscheidene gebroken ribben opgenomen J worden, dan ware het economische leven der en in hopeioozen toestand r.aar hei gasthuis gebracht. Een onderzoek is geopend. Alle opzoekingen en klopjachten, tot hier toe in het Zoniënbosch gedaan, om den ellendeling, die op 7 Oogst, mejufter Jubana Van Hoof vermoordde, in de omstandigheden welke wij mededeelden, bleven tot hiertoe vruchteloos. Evenwel heeft de gendarmerie vernomen, dat den dag der misdaad, een kerel, wiens signalement goed met dat van den moorde naar overeenkomt, rond 9 ure 's avonds aan 'Quatre Bras een train nam in de richting der stad. Alsdan was er nog niets van de misdaad langs daar bekend.'* Verscheidene personen merkten echter de onrustige houding van den kerel op. Het is een man, schijnende rond de 30 jaar oud, nog al groot, rosblonde knevel, gesneden op zijn Amerikaansch. Hij droeg eene platte grijze muts, eene blauwe vest en eene kakki broek. Aan de voeten militaire sletsen. Een leeraar van net artsenijkundig gesticht van Brussel, die zich op den tram bevond, beza^ den kerel zeer aandachtig. Hij was uiterst zenuwachtig, en scheen zeer vermoeid. Zelfs deed bij op een gegeven oogenblik zijn kravat af om zijn hemdbandje open te maken. Aan de halte van Woluwe ging bij binnen plaats nemen en liet zich op eene bank neer- De Engezsche regeering heeft een Witboek uitgegeven. Het bevat de briefwisseling met den Paus in Augustus 1917 in zake de vredesvoorstel len. Het eerste telegram van Mgr. Gaspari aan M. Lloyd George vermeldt in 't kort ge lijktijdige en wetlerzijdsche beperking der ontwapening, vrijheid ter zee, wederzijdsche afstand der aanspraken op schadevergoeding en teruggave der bezette gebieden, onderzoek der territoriale vraagstukken in een geest van verzoening. ilet antwoord van M. Balfour trekt de aan dacht op de afwezigheid eener voldoende verklaring van wegc Duitskhland in zake Belgie. In het memorandum van den Franschman zaakgelastigden wordt de vrees uitgesproken verder geleid te worden dan gewenscht wordt. M. Ribot verzette zich daar tegen. De wensch werd uilgesproken dat de Britsche regeering last zou geven om een verder pogen van den kardinaal-staatssecretaris te ont moedigen om tusschen de oorlogvoerenden op te treden. Het telegram van kardinaal Gaspari aan M. Lloyd George brengt het Lkiitsche en Oostenj'ijkscbe antwoord over, er bijvoegend dal deze niet duidelijk zijn maar hopend dal men nog onderhandelen zou. Het boek sluit met het telegram van M. Baltour aan M. Desaliis, dezen verzoekend den kardinaal de ontvangst der documenten te berichten. Een vliegongeluk in de Noordzee Een Engelsch reuzen vliegtuig in zee ge vallen. Een doode Het grootste Engelsche watervlietuig. de Felixstowe Furytoebehoorende aan de En gelsche admiraliteit is gisteren ter hoogte van Felixtowe in zee gevallen en gezonken. De loods, luitenant Mac Leod, is verdronken. De zes andere personen die zich aan boord be vonden, konden gered worden. Het reuzenvliegtuig .moest 's anderendaags vertrekken voor eene reis van meer dan 12,000 kilometers. Men zou namelijk uit Engeland vertrekken om dwars over Frank rijk, Sp'anje, Alexandrie, Karthoün, het Tan- ganikameer, naar Kaapstad te vliegen. De juiste oorzaak van het ongeluk is niet gekend. Het scheen dat het vliegtuig op het water dreef vooraleer op te stijgen, toen het schielijk op zijde sloeg en bcgón te zinken. Reeds te voren waren verscheidene gelukkige proefnemingen gedaan. Het toestel was der wijze ingericht, dat een dertigtal personen de reis konden medemaken. natie uiteengerukt en de taak dor Regeering zou onmogelijk worden gemaakt. Ziehierde maatregelen die genomen werden ten voordeele van het riersoneel sedert dc be vrijding van het grondgebied Betaling in 1918', als geschenk voor de Blijde Inkomst van een dertiende maand, d. i. aan ambtenaren, bedienden en werklieden, 5,389,800 fr. totale uilbetaling der achter stallige wedden en loonen op dc basis der loonen van 1914, 283,674,687 fr. achterstel van bevorderingen betreffende den oorlogs tijd, 31,135,346 Ir.het ten laste nemen door de Schatkist van den aftrok voor de Kas van Weduwen en wezen betreffende den oorlogstijd, 14,347,27 fr.-, duurletoeslagen eerste trimester 1919, 55,950,580 fr.; 2* trimester 1919, 48,937.554 fr.duurtetoe slag aan de telegrem-uitdragers, 467,260fr.; dat is, voor alle duurletoeslagen te samen de som van 105,346,314 fr.; verhooging met 100 p.c. van de vergoeding voor verplaat sing, interim, enz., 5,689,222 fr.; achturen- dag, 31,785,350 fr.; duurtetoeslag met terug werkende kracht (besluit van 13-1-19), 97.193,894 fr.; uilbetaling van hun loonen of wedden aan de soldaten of aan de recht hebbenden der soldaten 47,342,351 fr.; verlof aan soldaten en bedienden, 221,597 fr. speciale premies als proeve toegekend aan het personeel der locomotieven, 613,000 fr. premies voor regelmatigheid, herwonnen tijd enz. 288,000 fr.; epeciale premie voor het bewaren der stoomtuigen, 1.596.000 fr. Te samen 622,530.688 fr. Het is goed dat het land deze cijfers kenne, De afgevaardigden van het personeel ver gaderde gisteren. Dc verklaringen van den Minister werden onvoldoende bevonden. Zoo de Regeering niet toegeeft, zal de werkstaking den 18° dezer uitgeroepen wor den. Eene Hela van tiet Syndicaat Naai aanleiding van de verklaring, door minister Delacroix in de Kamer afgelegd, maakt het Nationaal Syndicaal van het per soneel van Spoortelpost de volgende nota openbaar «Zoo de regeerlngsverk'iaring over dg i» betaling der acnrerstallige duurtebüslagen gedeeltelijk juist is, neeft nocbtftn^ dp groote meerderheid niets getrokken in zake achterstallige wedden en loonen. De regeeringsverklaring over feiten - nevens de kwestie, aldus vervolgt de nota, is er opjgericht de openbare meening té misleiden. De hoofdzaak is deze Het barema der salarissen en loonen, hem namens gansch het personeel der staatsdien- sten voorgesteld, weigert de regeering aan te nemen of er zich over uit te spreken. Sedert 11 November 1918 wordt het per- soneel om den tuin geleid en eene oplos- sing wordt altijd voorlater uitgesteld. Al de yerzoeningsmaatregelen leden schipbreuk.

De Volksstem | 1919 | | pagina 1