DE BEWEGING DER SPOORWEGWERKLIEOEN Censuur der Cinema-films Da doodrijders aan '1 werk. J E lü CANADA Stekisng ©f ®^©i1»©©BBkoof8S'E XXV' JAARGANG SUMMER 169 ZonSag 17 en Maandag 18 August! 1919 Bureelen: Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Telephoon 114 JD .A. Gs- JfcS I_s VH> 4Q CENTIEMEN Drukker-UitgeverJ. Van Nüffel-De Gendt.' Veer de publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden lot liet Agentschap Hava», 8, Martelaarplein, te Brnseel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapeide, Londen. Eerlang, hopen wy, zal het wetsont werp gestemd worden waardoor al de cinema-films aan censuur zullen on derworpen zyn vooraloer te mogen opgevoerd worden. Deze wet is ör broodnoodig om de zedelijke gevaren, welke vele cinema's opleveren, to keer te gaan, en onder dat opzicht zijn andere landen ons voor. l)o cinema kan stellig veel goeds stichten, en overgroot zijn do diensten die hij bewijst b. v. in het onderwijs, de wetenschap, enz. Maar het stemt ook treurig te zien hoe deze nuttige uitvinding misbruikt wordt on tot kwaad aangewend. Moord, brand stichting, bandioterij on andoro door het wetbook gestrafte misdrijven - echtbreuken schunnigeliofdekistories, ziedaar het repertorium van de meeste cinema's. En dat alles wordt zoo aanlokkend voorgesteld Is het dan te verwonderen dat do cinema's als paddestoelen overal uit- schieton, en dat bij 't oponen der deu ren de schouwburg stormenderhand ingenomen wordt door eone monigle dio reeds geruimen tijd te wachten stood, hunkerend naar zinsgonot Een drama of oen roman kunnen soms ook diop ontroeren en hij sommigen schadelijk op het gemoed inwerken maar liet gevaar der cinema's is veel groolor omdat alles onder do oogen korni als werkelijkheid en omdat in éetie cinemavoorstelling steeds ver scheidene stukken voor hetzelfde geld vertoond worden. Vooral voor kinderen is hof nadeel erg en groot het gevaar. Ilun gemoed is zoo licht ontroerd, hun geest zoo gemakkelijk in de war en hunne ver beelding zoo spoedig op hol. Vóór hunno oogon zien zij het onware als echt gebeuren, het ongeoorloofde als gewettigd en het moest fantastische als degelijke werkelijkheid. Hun go- zonde zin, dio aan 't wordon is, moet daar onvermijdelijk onder lijden. In afwachting nu dat de Staat han delend optrede, kunnen alle eerlijke Heden medewerken tot do verzedelij- Aing der cinemavortooningen, en dit mot heel eenvoudig geeno zalen te be zoeken waar stukken opgovoerd wor den in strijd met de cbristene moraal. Vooral do ouders dienen onder dat opzicht waakzaam te zijn tegenover Hunne kinderen. Ook de gemeentebesturen kunnen in ruime mate bun gezag doen geldon; Korts vóór den oorlog heeft do maim van Lyon een besluit genomen waarbij verboden zijn, in al de schouwburg zalen der stad Lyon,. do zichten of vertooningen van allen aard, dio mis dadige handelingen voorstellen. Omtrent hetzelfde tijdstip werd door Vei vQlg van Paliraen De schat de Abdij. door Raoul De Naaery (154® VERVOLG.) «'t Ï3 om ziju hoedanigheid van vijand van Engeland' dat g-ij tracht u van Jean Canada te ontmaken. Uwe vaderlands liefde blijft voor uwe goede meening borg, dat psreekt van zelf; vergun mij •evenwel, mijnheer Garding, mijne gedachte uitvoerig te zeggen Indien Jean Canada eeu gewone oproerling was, zou niets gemakkelijker zijn d'an hem in eon strik te doen vallen, open lijk eone beschuldiging tegen hem 111 fo brongen en hem in eene ontoeganke lijke gevangenis op te sluiten, maar ge weet n'et beter dan ik, mijnheer Gar ding, dat Jean Canada hoewel hij dik wijls zijn loven waagt nimmer zijne vrijheid in gevaar stelt Gaarne zal hij zijn bloed voor de bevrijding van Ca nada en zijn terugkeer ondor rt Franscb bewind vergieten, maar hij wil als mar telaar vallen. De gemaaakte eenvoudig h'eid' van den naam onder de welke nr bekend' is, en die ongetwijfeld een vee baroemderen verwekt, bewimpelt kwa lijk zijn trotachen eerzucht; Jean Cana da vertegenwoordigd in dat land de ou de partij, die tegen pe verovering strijd voert, en beurtelings de witte lelievlag en on het katholiek geloof verdedigt Een gewoon jnensch zou zich gaarne tot een endierzoek leenen en van zelf, door goud en fraaie woorden gelokt-, de kan de stad Lokeron eene kooge belasting gelegd op de cinema's. Maar omdat het eon werk gold van bescherming en gezondmaking, en geen geldkwestie, daarom werden de goede cinema's van de taks ontlast. Wat zijn nu goede cinema's 1 Het reglement van Lokeren heeft daarvoor eene klare, een gelukkige bepaling gevonden Het zijn zulke cinema's waar enkel vertooningen ge geven worden, daden voorstellende die, worden zij door levende personen gepleegd, niet zouden vallen onder toepassing van het strafwetboek, en ook goen zolfmoord of poging daar toe. Om ontlast te wordon, moeten de cinema's dus uitsluiton do films over openbare zedeloosheid, moorden, diefstallen, brandstichting, bedrogen liefde, eohtbreuk, enz. Ziedaar een paar voorbeelden die navolging verdienen. Wachter. Graan voor broed Het ministerie van bevoorrading zal eer lang maatregels nomen om den oogst van inlandsch graan op te koopen, niet alleen de tarwe, maar ook de rogge, de spelt, enz. De voortbrengers zullen gemachtigd zijn, eene zekere hoeveelheid voor eigen gebruik te behouden, het overige zal aan de daartoe gemachtigde kooplieden tegen vastgestelde prijzen moeten, geleverd worden. Niet voortbrengers zullen onder geen voorwendsel die productie mogen bezitten. Maalders moeten van een door de gemeente af te leveren vrijgeleide voorzien zijn. De hoogste pnjzèn voor den aankoop zijn fr. 50 voor tarwe fr. 44 voor rogge 47 voor masteluin fr. 40 voor spelt In de Gallaitstraat, te Schaarbeek, werd een soldaat, Emiel Kempeneers, die per rij wiel voorbijreed, door een taxi, waarin zich een Belgisch officier bevond, omvergeworpen Het slachtoffer bleef bewusteloos liggen, erg gekwetst aan hoofd en beenen. Na in eene naburige apotheek verzorgd te zijn geweest, werd hij naar het gasthuis overgebracht. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. De chauffeur in plaats van zich om zijn slachtoffer te bekom meren, gaf nog wat meer snelheid en ont snapte. Zaterdag morgend, rond 2 ure, botste een taxi, aan den hoek der Zuid- en Lombard- straat te Brussel, op eene steekkar gevoerd door André Benceel en Constant Boucher. De twee werklieden werden ten gronde geslingerd en vreesclijk gewond aan het hoofd, de borst; en do beenen. Zij moesten bij hoogdringend heid naar het gasthuis gevoerd worden, alwaar hun toestand zeer zorgwekkend geoordeeld werd. De chauffeur is gekend. Te Antwerpen werd een dokwerker, Jan Wauters, Gl jaar oud, op de ltalielei, door een Amerikaansche auto overreden. Het slachtoffer werd met eene schedel freak naar het gasthuis gevoerd en bezweek er kort nadien. Te Kortrijk, in de Bruggestraat, werd onw Romanic Mauroo door een auto, welke in volle vaart door de straat reed, omver ge worpen en overreden. De ongelukkige werd levensgevaarlijk gekwetst. Zij bekwam eene schedelbreuken werd bovendien erg gewond aan borst en beenen. De doodrijder kon de vlucht nemen zonder dat men zijn identiteit kon vaststellen. den voor de boeien uitstrekken; maar Jean. Canada is een man zonder zwak heden, zoowel als zonder vrees, die nier-s aan het toeval overlaat' en alles tot in li et- hel dh aitige bere kent, geen e en k el e onvoorzichtigheid zal hem ons overle veren, men moet hem verassen en de ge legendheid daartoe kan nog lang uitblij ven.» «Er worden echter bij Jean Canada politieke bijeenkomsten ge houden.» «Doch onder eenen andere naam en voorwendsel en waartoe men de Fran- schen van Montreal mtnoodigt. Wat zou de politie doen, wanneer zij de wo ning van Jean Canada bezette-en er an ders niets aantrof dan vreedzame man nen in letterkundige vraagstukken ver diept?» a Wij kennen de dweepzucht van'dien staatkundigen woelgeest en de gezind heid zijner geloofsgenooten.» «Gij bobt gelijk, mijnheer Gording, Jean Canada is eeu vurig katholiek die te^en de propaganda onzer Anglicaan- scne missionarissen worstelt, hunne bij bels verbrandt, en in de gemoederen zijner landgenooten eene onwankelbare verkleefdheid aan bet voorvaderlijk ge loof onderhoudt, maar dit kan hem niet- als misdaad aangerekend worden, sinds Engeland de vrijheid van ©eredienst heeft- aangekondigd.» «Misgokten Jeffs, maar Jean Cana da ontvangt niet alleen verstandige lie den bij zich, zijne afgelegen woning is de Verzamel pleats van al de armeti van MontréaJ.» Eene mededesling van 't Stakingscomiteit. Deh. minister Delacroix verklaarde plech lig in de Kamer dat, sedert de bevrijding van 't land, de staatsagenten. door de toekenning van achterstallige jaarwedden en duurtebij- slagen, in ons beproefd land op bevoordeelde wijze werden behandeld, en dat deze maatre gelen voor de Staatskas een uitgave van 622 millioen vertegenwoordigen. Wij stellen er prijs op, te laten uitkomen, dat deze verklaring er óp gericht is het pu bliek te misleiden nopens onzen werkelijke» toestand. Immers, deze Lom van 022 millioen is geen betaald bedrag, volgens de verklaring van den hoofdimmslcr zelf is liet alleen maar een budgetaire schatting. Om maar één post aan te halen op de 283 millioen voorzien voor de uitbetaling der ach terstallige jaarwedden, is tot heden toe geen centiem uitbetaald noch op de Spoorwegen, in het Zeewezen, de Posterijen en Telegrafie, noch in de andere departementen en te oor- deelen naar de wijze waarop men te werk gaat, zullen de bedienden der groote beboe ren over een jaar nog niet ontvangen hebben wat hun toekomt. De h. Minister is er over verwonderd dat men over staking spreekt, dan wanneer, zoo als hij aan de bladen verklaarde, onze afge vaardigden zich Zaterdag 11. tevreden achtten. Deze bewering loochenen wij ten stelligste. Onze afgevaardigden kwamen alleen het ant woord viagen, acht dagen te voren dour den Minister beloofd, en, ondanks hun aandrin gen, konden zij alleen een ontwijkend om niet ie zeggen ontkennendantwoord ver krijgen.. De minister wilde-geen enkele ver bintenis aangaaninzakedeminimum barema- verbooging en den datum harer toepassing. Van een anderen kant is het niet ongepast er op te wijzen, d«*.t de ministericele belofte om een wedde-barema toe te slaan naar ver houding niet den huldigen toestand en de vooruitzichten der toekomst, niet van gisteren dagteekent. Op 8 Januari 11. toen de postbedienden slaakten beloofde de heer Delacroix formeel 4# ons een betamelijke» duurtetoeslag te geven tijdens den oorlog'»; hij paste ons de Uuiisdie tarieven toe 2" iedereen op denzelfdcn voet te behande len voor den duurtetoeslag van den voorloo- pigen werkman tot den algemeenen bestuui- der men gaf 3 frank aan den eenen en fr. aan de anderen. 3® een ernstige verhooging toe te kennen tegen 1 Juli en hij geelt ons ontwijkende be loften voor den 1 Oktober, indien wel te ver staan de Kamer er geen wijzigingen aan toebrengt. De prijs van het leven steeg van dag lot dag sedert het 1° kwartaal, en zonder ons te raad plegen en tn strijd met hetgeen hij beweert, verminderde hij op gevoelige wijze den duur tetoeslag voer hei 2® kwartaal. Op 30 Maart nemen minister Renkin en de heer Buisseret, uit naam van den heer De- laer'oix, nota onzer verzuchtingen, ons een ernstige verhooging belovend tegen 1 Juli. De ministerraad welke op 23 Juni, onder voorzitterschap van M. Delacroix vergaderde, besloot echter ons een nieuwen duurtetoeslag toe te passen welke in geen opzicht met de werkelijke noodwendigheden rekening houdt. De Raad had nochtans gemengde commissies bij de hand, welke sedert 1G Juni, t. t. z. negen dagen voor de vergadering van den ministerraad in het departement van Spoor wegen, Zeewezen, Posterijen en Telegrafen EetaUroote Blokhuis, zooals men dat huis noemt is noiit gesloten. Dag en nacbt hebben do' on gelukkigen er recht van toegang. Zonder de fortuin van dien man juist- t© kennen weet men dat bij aanzienlijke sommen weggeeft In de stad en de omliggende dorpen, die noemt men hem de voorzienigheid der behoeftigen. Indien bij zich tot bet ver deelen van onderstand bepaalde, kon den wij bem als de gevolmachtigde der invloedrijke lieden van Montreal en Guéboe beschouwen; doch Jean Cana dia spaart ook zijn eigen persoon niet. Laatst toen de kinderpokken een In disch dorp teisterden, beeft bij zelf de zieken verpleegd, de dooden begraven, de kinderen ingeënt- Bij een brand die onlangs uitbarstte, beeft hij twee grij saards uit de vlammen gered. Zoo gaat bet. dag aan dag of bet edelmoedigheid of berekening is, zijn invloed verlioogt er voortdurend om Wat- men tegen bem beproeft, zal bet vertrouwen in en de bewondering voor den man, dien bet volk ids zijn verdediger en vader aan ziet, slechts doen toenemen Het zij zoo,» zeide Garding, «De Fianschen zijn voor hem maar de In dianen....» «Dezen moet in twee klassen ver deden. Een ge®*£§te der Roodhuiden blijft in bet EngöJscb kamp, maar de andere helft is Montcalm nog niet ver geten, die hunne dorpen bezocht en die zich in hunne wigmans nederzette; dit gedeelte der Abenaquis en der Algon- I qulns is aan de Fransche natie verknocht werkzaam waren. Deze kommissies werden niet eens geraadpleegd, en de afgevaardig den van 't personeel dwongen haar protest aan te teekenen tegen den genomen maat regel. Wij willen in geen verdere bijzonderheden treden, doch kan men redelijkerwijze op nieuwe beloften staat maken, zoo de eerste niet eens verwezentlijkt werden Het is goed, zooals de heer hoofdministcr zegde, dat hel land deze feiten kenne. Doch het is droevig te moeten vaststellen, dat zekere peis er schijnt naar te streven de openbare meening in't onzekere te brengen, door van Bolsjevism en andere kwaadwillige aantij gingen te spreken. Dit ontzenuwt de verzoe nende werking van hel Stakingskomiteit, dat volmacht kreeg van de betrokken organismen. Dit komiteit heeft thans afgevaardigden aangesteld, welke, als gevolg op gedane voetstappen, hedenmorgen bij den noofd- nnnisler zijn gegaan om de onderhandelin gen voort te zetten. Hoewel de bedreiging eener staking steeds bestaan blijft, laat, zooals men uit het boven staande opmaken kan, niets voorzien dat die staking uitbreken zal, zoo de regeering een weinig goeden wil betoont. Het Stakingskomitcit. Een oproep van de Christens Federatie der Spoorwegwerklieden. De Christene Federatie der bedienden van spoorwegen, posten, telefoon, telegraaf en marine, doet een beroep op alle agenten, vereemgd of niet, en op al de mannen van orde en eerbiediging der tucht en vraagt hen, niet in te gaan op het ordewoord der socialis tische vereeniging, de algemeenc werkstaking uitroepende voor Maandag 18 Oogst. De christene federatie, alhoewel voorbe houd makende nopens de verklaringen verle den week doorM. Delacroix, eerste minister gedaan, verklaart zich in 't belang van de herstelling des lands, aan te sluiten bij voor stellen gedaan door M Delacroix 't akkoord met de ministers Renkin, Anseelc, Van de Velde en Wauters, daar zij oveituigd is dat eene vervoerkrisis, op dit oogenblik ramp spoedige gevolgen zou hebben voor het alge meen welzijn en voor den voorspoed van liet land. Dat dengene die zijn land bemint, die Bel- gie en zijne bevolking wil dienen, niet in staking ga. Dat is ons ordewoord. Voor dc Christene Federatie, Lon. De Smet. De zienswijze der Christene Federatie. De christene federatie heeft volgende grondslagen ter onderhandeling aangeboden. 1® Herziening der loom oosters A. inrichten van het maandloon en niet meer per dag of per uur B In de berekening moet er rekening ge houden worden van de vakkennis, de verant woordelijkheid, liet gevaar en de familielasten van den belanghebbende C. De vei hooging op de loonen van 1914, moet in evenredigheid grooter zijn voor de kleine loon dan voor de groote D. Onder oogpunt der huisvesting, geldt de plaats waar men arbeidt en niet de plaats waar men woont. 2e Zoo mogelijk, onmiddelijke verbetering van de loonen, vooraleer de nieuwe loon- roosters in voege treden. A. Geene beperking van den duurtetoeslag tot het dubbel van het loon voor het perso- g-ebloven. Jean Canada lieeft in zijn© patriottisehen ijver de Algonkijnscbe taal willen leeren, die de weUuid'ensfce aller Indiuauscbe talen is en door de Samagoren gesproken wordt, welke rondom de vuren der raadsvergaderin gen plaats nemen. Jean Canada kent er niet alleen de woorden van, maar ook' den zinsbouw en de eigenaardighe den. Zonder ©enigen afkeer te laten blij kon, neemt bij al d'e gewoonten der In dianen aan. Men heeft lieni de jachten der Roodhuiden, met een onvermoeide» ijver zien volgen; hij slaapt met ben op oen buffelhuid, eet den visch, dien hij in de rivier of net meer gevangen beeft of do kuit van een pas gedood damhert. Deze wonderlijke man vereenigt een lichaam van ijzer met de onversclirok- kenste ziel. Overigons schijnt Jean Ca nada een soort van apostel aat uit te oe fenen bij de stammen die bij lief heeft; hij wordt er den echo der zeldzame mis sionarissen, die van d'e oevers van het Bovenmeer naar die van 't Ene en On- tario-meer afzakken; en als hij een pijp rookt in de mot bison-b'uidlen bedekte hutten, .verzuimt hij niet er een kruis beeld op te hangen en de afgodische teekenen weg te nemen.» «Gij kent hem, Jeffs, jagij kent hem den geduchten tegenstander met wien wij ons moeten meeten... Hoe gevaar lijker bij is, boe meer wij ons moeten; haasten bet gouvernement dat Wij die nen van bem te bevrijden... Gij epna&kt zooeven van een strik.». (Vervolgt.) neel, dat aT zijnen ti(d aan beter werk be steedt. B. Terugwerkende kracht van down duur tetoeslag tot 1 April 4919. C. Het pensioen van dezen die binnen da 5 jaar de audeidomsgrens bereiken, bereke nen op het huidige loon, duurtetoeslag inbe grepen. De socialistische Syndicale Commissie tegon de werkstaking. Brussel, 44 Aug. Donderdag namiddag heeft in het Volkshuis te Brussel eene verga dering plaats gehad van de syndicale com missie van de Belgische socialistische ar beiderspartij, bijgewoond door de afgevaar digden van het Nationaal Syndikaat, die van de interministerieele federatie en de drie socialistische ministers. Men heeft den toestand onderzocht cn ten gevolge de beraadslaging is dc volgend© dag orde aangenomen i Het bureel der syndicale commissie van de arbeiderspartij Onderzocht den toestand, geschapen door de gebeurlijkheid der algemeene werkstaking voorbereid door het nationaal syndikaat van spoor-, post-, telegraaf-, enz. bedienden. Is van oordeel dat de verklaring van M. Delacroix, geacteerd door den voorzitter van de Kamer, stilzwijgend goedgekeurd is door de eenparigheid van de Kamer Dat zij eene. duidelijke en nauwkeurigs verbintenis daarstelt om den nieuwen loon- rooster, die zal opgemaakt worden in mee werking met het personeel van al de departe menten, door de Kamer te doen aannemén, ten einde hem op 4 October in toepassing te brengen. Het bureel stelt zicli ter beschikking van het nationaal syndikaat om het te helpen in alle gevallen binnen den beloofden tijd de rechtvaardige aanspraken van het 6laatfy>ev- sonecl te doen zegevier" De loonrooster Een officieele gemengde commissie werd door minisjer Renkin aangesteld om een nieuw barema te ontwerpen. Deze kommissie bestond uil afgevaardigden van het algemeen bestuur en van het persp- neel, deze laatste aangewezen door het Na tionaal Syndikaat en de kleinere vereeni- ingen. Het voorstel van het syndikaat werd door deze gemengde kommissie met algemeene stemmen min ééne aangenomen. Dit voorstel stelt het volgende barema in Ongeschoolde werklieden beneden 21 jaar: 2,GOO fr. 'sjaars. Id. id. boven 21 jaar, 3,000 fr. 's jaars. Geschoolde werklieden beneden 21 jaar, 3.000 fr. 's jaars. Id. id. boven 21 jaar, 3600 ft's jaars. Voorts worden op de jaarwedden de vol gende verhoogingen voorgesteld 200 °/0 op tie eerste 1.000 fr. 400% op de tweede 1.000 fr 430 op de derde 1.000 fr. •110 op de vierde 1.000 fr. En zoo voort in degressive verhouding naarmate der jaarwedde hooger svordt. Wie voor den oorlog 4,200 frank had, tou met dit stelsel 3,520 frank krijgen en deze die voor den oorlog 4000 fr. had, zon nu 8 400 fr. hebben. De loonen van den eerste zouden dus met meer dan 190% vermeerderen, terwijl de loonen vau de grooten 410 verhoogden. De onderhandelingen met de Regeëring Vrijdag avond deelde het Stakingskomiteit volgende nota mede Het komiteit, voor de onderhandelingen met de overheden aangewezen is Vrijdag morgend ontvangen door den minister Van der Velde, die als onder-voorzitter van den Raad en vertegenwoordiger der Regeering zetelde en schriftelijk de regeringsverklaring zonder nadere bijzonderheden bevestigd heeft. Het Stakingskomiteit heeft telegrafisch den heer hoofdminister Delacroix, op zijn kasteel te Villers St. Amand bij Ath verwit tigd, dat de afvaardiging onmiddelijk bij hem zou begeven om hem zekere ophelderingen betreffende den toestand te verstrekken en de verzoeningsmiddelen onder oogen te men. Do afgevaardigden sijn om 17 a. per auto vertrokken. Niets zal door het Stakingskomitei* ver zuimd worden om de staking te weren». Uit bovenstaande inlichtingen kan me» mei zekerheid gezegd worden wat er zal gebeu ren Vrijdag avond na den terugkeer dei- afgevaardigden bij. M. Delacroix, zou eene beslissende vergadering gehouden worden te Brussel. Het is echter te voorzien, dat ingezien de bindende verklaring van het gouvernement en de besluiten der socialistische sijndicale commissie en de christene federatie, het tot geene werkstaking zal komen. In het Gewestelijk Syndicaat van Bergen Vriidag namiddag hield het Gewestelijk Syndicaat van Bergen eene buitengewone algemeene vergadering. De toestand werd er besproken en men was eenparig'takkoord, dat men zich moest gedragen naar het orde woord te geven door het Nationaal Syndicaat, 'tzij slaking,scheidsgerecht of overeenkomst* Zie verder onze laatste berichten.

De Volksstem | 1919 | | pagina 1