EEN MILDDADIGE JEAN CANADA Belgie en Holland ra. De regie der Spoorwegen Een voedtagscamMt voor 't gerecht XXV jaargang NUMMER Zaterdag 23 Aususti 19(9 Bureeleu: Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. ïelephoon 114 IO Gr 3E5 La Jik. X> 5 CENTIEMEN Drukker-UitgeverJ. Vak Nuffel-De Oendt. Voor do publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te werden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, (e Brussel8, Piace de la Bourse* Parijs en 105, Cheapside, Londen, Men mag met recht en reden van Carnegie gewagen, niet omdat hij rijk was maar ornaat bij zijnen overvloedigen rijkdom wel gebruikte tot lotsverbetering en tot welzijn van den evenmensch. Zulke mannen mogen geroemd worden om de goede werken die zij pleegden, die roem verwerft hen faam c-n naam, 'l is waar, doch het goed wordt gesticht en dit laaistc heeft altijd weldoenden uitslag en blijft duren. Iemand die zonder woekeren, overvragen of ontvreemden zijn fortuin samengaart en dit alleenlijk met werken en zorgen ie wege brengt, en nadien de gierigaard niet uithangt, maar milddadig is, verdient gekend, geloofd, gedankt en geeërd teworden. Zulk één mag tot voorbeeld van arm en rijk, van werker, burger en edelman doorgaan. Voorzeker als men veel bezit kan men veel wegschenken doch 't is niet bij alle veelbezitlers het geval. De praktijk hiervan blijft meestendeels achter. Hoe rijker hoe gieriger, luidt er een volks woord Zoo handeld de wereldrijke Carnegie niet. Vroeger reeds beschreef hij in zijn boe ken het Evangelie van den r\jkdom; de A.B.C. van tgeld het Keizerrijk der handelszaken zijn manier van doen, van schenken, van geven en stichten. Hij wilde aan anderen Insgelijks de milddadigheid leeren. In 't voorbijgaan wijzen we hier op zijnen nederigen oorsprong uit Schotland herkom stig in 1837 geboren,'kwam hij rond 1818 met zijne ouders naar Pittsburg in Noord Amerika, in de Pensylvanië provincie, alwaar hij opvolgentlijk toerkgastje in eene fabriek, telegraphist aan 't station en ijzerenwegbe- diende werd. Slechts achttien jaar oud ziinde, deed hij snelle vorderingen en werd hij bestuurder bij dePensylvaansche spoorwegen. Door veel geluk en opheffende voorspoed ondersteund, kon hij een nooit gekend en geteld fortuin verzamelen. Zijn zwoegen en zweeten was er toch de eerste en beste goede schuld van. En dit kolossaal fortuin bestemde hij meest van al aan menschlievende en vre destichtende werken. Niet een sociaal vraagstuk iiet zijne edel moedigheid onbeantwoord, niet een anders Ongeluk in zake van te kort aan fortuin, niet eene belangrijke te steunen uilvinding ot Car negie's edelmoedigheid ondersteunde deze en Jijne milddadigheid putte in zijne welvoor ziene en gevulde geld kofiers. Carnegie had het lijden ondervonden en daardoor was hij natuurlijk medelijdend ge worden. In zijne jeugd wilde hij zich graag de we tenschappen toeeigenen doch vond geen boe ken daarom zal hij later boekerijen op boe kerijen stichten en voor millioenen franken boeken aan bibliotheken bezorgen. De werkman mag toch een treffelijk ver maak scheppen.Carnegie zorgde voor «Halls» of ruime concert- en vermaakzalen waar eene deftige uitspanning de werkers deugd deed en doet. De kunstsmaak en de trot naar 't schoone mochten opgewekt worden Carnegie weet er weg mee en sticht muscas van schilderijen. De heldendaden moeten beloond worden Carnegie vraagt het hem geen tweemaal af om een hpldenfonds tot stand te brengen. In Amerika en in Europa geniet men zijne edelmoedige stichtingen. De vrede moest behouden worden Carne gie zal het beproeven door geld en nog geld te storten. Doch het geld is le nerf de la gicerre,leert het fransch spreekwoord. Toch Vervolg van Patira en De schat der Abdij DOOR r» VOUL Db NaVBRY (Ij 9* vervolg.) Dit eostuum. bestond uit een tuniek van wit linnen met borduursel gegar neerd en door een gordel van zeldzame schelpen opgehouden. Op hare borst daalde oen raleketen van veelkleurige paarlen neer; een schoeisel met de pin nen van stekelvarkens en glaswerk ver sierd, omsloot hare kleine voeten; hare handen waren als die van een Európe- aansch meisje klein en fijn. De huids kleur van dit kind geleek op cWkleur van den amber; en 't was een zeldzaam heid en bevalligheid te meer, dat haai' lang en golvend haar blank was als het schuim dier watervallen en de. sneeuw 'der ijsvelden. Een gouden lint die weerhield dezen hoofddos, die als een vloeibaren slui er om hals en schouders golfde. r «Vader, vader, vroeg zij, terwijl ze de hand van den huisheer aan hare lip pen bracht, a er is u immers geen onge luk1 overkomen P» «De hemel zij dank, neenen zij die ondér mijn diak zijn bevinden zich he den in v< 1 Hervé die uit de armen van den In diaan in die van Patira. was overgegaan beschouwd'e het meisje met bet zilve ren baar met een zoeten glimlach. In een ommozfrfv was déze bi] Hervé; de ze twee on.-. Idïge en zuivere harten begrepen en lx uiindeu elkander bij den eersten oogopslag; Hervé gaf de hand aan het meisje en het was aldus hand om de oorlog te dempen en af te 6chaffen geeft hij vijftig millioen franken Het vredespaleis den 28 Oogst 1913 binnen den Haag ingehuldigd, werd door zijn toe doen opgericht liet Algemeen Secretariaat der Conferentie deelt verders volgende nota medeHet nieuws in zekere bladen verschenen, volgens hetwelk de werkzaamheden der Commissie voor herziening der verdiagen van 1839, in Vergeten we hier ook niet te melden <MKeene, MbiJ8 toekomst monden eindigen is 1,150,000 fr. die Carnegie als gift voor ^j -an allen grond ontbloot. helden n aan België schonk. j Zonder verder uitleg van ai suju geven en i EENE IVIIJNRA JVI P schenken te vermelden, laat ons deze oDsom-1 Twee dooden ing eindigen met aan te stippen dat zijne erg ongeluk, dat jammerlijk het leven ;iffen op 1 Juli 1918, tot eénIkoslie aan twee mijnwerkers, bad verleden milliard 800 millioen stegen. Is dat geen milddadige vraagt Maac. Er hangt iets in de lucht. Zoo we 't pers agentschap Havas moeten gelooven, en wc weten dat het steeds de feiten voor de anne- xionisten in-het beste Ücht tracht te stellen, zou de heer de Ma rees van Swinderen te Parijs namens de Hollandsche regeering verklaard hebben dat ze zich tegen eender welke economische of territoriale toegeving verzet. Dit komt ons des te vreemder voor na al de verklaring nopens toegevingen die Neder land vroeger op economisch terrein wel genegen zou geweest zijn te verleenen, De Temps stelt het gebeurde in een heel ander daglicht en zegt dat gedurende de zitting der Commissie voor de herziening der verdragen van 1839 de Hollandsche afge vaardigde M. Van Swinderen waarvan de toon zeer verschilde van de toegevenden toon der Belgische afgevaardigden in princiep aannam over de verbetering te praten van zekere waterwegen. Hij neemt de Belgische oplossing voor het kanaal Gent Terneuzen.,en voor de Schelde niet aan. De Hollandsche afgevaardigde verklaarde duidelijk dat hij het vraagstuk van Belgie's veiligheid niet wou onderzoeken. In die voorwaarden komt het voor dat het Belgisch en Hollandsch standpunt aldus de Temps niet zouden overeen te bren gen zijn, en de commissie zal in haar naaste zitting oplossingen onderzoeken om ze aan de twee partijen voor te leggen. De Belgische afgevaardiging zou de onder handelingen afbreken La Nation Beige verneemt anderzijds uit Parijs Een diplomaat der Entente, goed op de hoogte van hetgeen er in de Vredesconferen- cie omgaat verklaarde De Belgisch-Hollandsche onderhandelingen zijn tot een doodpunt gekomen. De Hollan ders hebben zich in beginsel bereid verklaard rechlstreeksch met Belgie iu onderhandelin gen te treden voor de verbetering van het handelsregiem te water en voor het graven van nieuwe waterwegen. Zij hebben echter de Belgische voorstellen betrekkelijk de ver zekering der Belgische verdedigingsmiddelen van de hand gewezen. Tegenover de halssta- rige weigering van Holland, vraagt de Com missie zich af, of het nog gevoeglijk is, de onderhandelingen voort te zetten. Ik zou geenszins verwonderd zijn, indien de Belgi sche afgevaardiging de onderhandelingen af brak en er van door trok, de deuren toe slaande. De Belgen zouden een beroep doen op de openbare denkwijze van Belgie en zijne verbondenen. De houding van het Hollandsch gouvernement wordt ten andere in de diplo matische kringen volmondig afgekeurd. in hand' dat zij de eetzaal binnengin gen. Mijne heeren,» zeide 'de Canadeee tot zijne gasten, «gij zijt hier te huis.» Eene minuut later zaten Halgan Pa tira en Tanguy aan eene tafel, die on dier do last der voedzaamste en lekker ste spijzen boog, en de kleine zilverha- rigo Indische, na, gezorgd! te hebben, dat Hervé eene goede plaats bekwam, kuste hem op het voorhoofd en zeide met een welluidend stemmetje: «Het Winterkoninkje en Nonpareille zullen elkander liefhebben, alsof zij in de zelfde wieg zijn groot geworden.» Het grootb blokhuis. Do woning waarin Tanguy 'de gast vrijheid genoot, geleek zoowel op de ge- woone hut van een Indiaan, wegens de primitieve bouwstukken waaruit zj op getrokken was, als op een militair fort wegens zekere werken, die een oplet tend beschouwer terstond in het oog moeeten vallen. Het palissaden-hek 'dat het ruime en breedé plein, waarop het gebouw zich verhief omringde, Was uit boomstam men, dik genoeg om geen kogel door te laten, samengesteld. Zware dwars balken verbonden de gepunte pelen en stevige ijzeren staven ctte versterkten de poorten- Het huis was insgelijks uit ongeschorste boomstammen opgetrok ken; de vensters waren breed1 genoeg om een overvloedig licht naar binnen te doen dbor dringen, maar tevens van stevige beuken yoonien. Hooger liep nacht plaats in den put St. Julien, der mijnen van Strepi j-BracquegniesDe electrieke drijf kracht niet meer werkende, was de verluch ting stilgevallen en de gassen drongen in eene gaanderij. De ^verkneden vluchtten in eene andere gaanderij^ <ioch toen de naam- afroeping deed stelde men vast dat twee mijn werkers ontbraken. Dadelijk werden de reddingswerken aange vangen, doch 't duurde een heelen tijd voor aleer men de twee mijnwerkers vond. Beiden waren reeds bezweken. De ongelukkigen geen uitweg meer ziende, hadden zich aan de schoorbalken vastgeklampt en deze neerge- rukt. Beiden lagen gedeeltelijk onder de neergestorte aarde begraven. De slachtoffers, de ^enaamden Jules Han- necart, 25 jaar oud en Etienne Coppée, 26 jaar oud, beiden ongehuwd, woonden te Strépy. Hel werk is thans geslaakt m den put waar het ongeluk voorviel. De werklieden klagen dat de verlichting van zekere gaanderijen te wenschen laat en dat men hen eenigen tijd geleden eene Ioonsverhooging beloofd heeft, welke zij tot hiertoe niet bekwamen. INBREKER GEDOOD Verleden nacht rond 2 ure, hoorde eene nachtpatroelje verscheidene vuurschoten aan de Rue Pierreuse te Luik. De agenten liepen in de richting van waar de schoten kwamen en vonden aan den hoek der S,B Walburgis- plaats een man ten gronde liggen. Deze was erg aan de rechterzijde gekwetst. De man werd naar liet gasthuis overge bracht, alwaar hij bezweek, zonder het be wustzijn teruggekregen te hebben. Een onderzoek we»d geopend en daaruit bleek, dal men hier met een dief tc doen had. Het onderzoek bracht het volgende aan het licht. Siuds eenigen tijd weiden talrijke dieften gepleegd in de afhankelijkheden van het En- tfelsch gasthuis. De waiter Louis Nyekers, deed daarom zijne ronde gewapend met een geweer. Verleden nacht bemerkte hij eenen karei, die door den hof sloop. Hij riep hem toe ttf blijven staan, doch de inbreker loste een revolverschot, dat door den nachtwaker met een geweerschot beantwoord werd. De inbreker vluchtte. Er werd vastgesteld dat de kerel in de ho vingen gedrongen was, door een deel der haag af ie snijden. Het was eenige meters verder dat hij door de agenten gevonde.i werd. In zijn bezit vond men eene kaars, een revolver nog met vier kogels geladen, eene elektrieke lamp, valsche sleutels, tangen en ander inbrekersgereedschap. Aan een der handen droeg hij een handschoen; de andere stak in zijnen zak. Het was dus een dief van beroep. Donderdag morgend kon de identiteit van den inbreker vastgesteld worden. Het was een genaamde Oscar Grandmaiaon, 24 jaar spekslagersgast, wonende te Luik. Het lijk is naar het doodenhuis overge bracht, om er geschouwd te worden. eene gansche rij openingen, die onge twijfeld het daglicht tot weinig gebe zigde vertrekken toeliet en in alle ge val van nood een uitmuntend punt van zelfverdediging vormden. Wat het ge bouw te dreigend! aan zicb kon hebben, d!at werd eemgrins door bet broede dak vergoed, lange waar de sneeuw des win ters gemakkelijk schuiven kon. Een stoep van vijf treden verleende toegang tot net buis; eene ontzaglijke vestibu le voerde in verschillende vertrekken, ruim genoeg om eene talrijke gastvrij heid mogelijk te maken. In deze ves tibule en op de plaats waren de gewo e posten von Mingo en Phebus: deze vlug 'schalkscb, geane grommig, en slaperig tenzij de vrees liem zijne onweerstaan bare kracht en schrik in boezemd ge brom deden terugrinden. Tanguy, kapitein Halgaai en de jonk man waren dus in eene zeer ruime eet zaal vereenigd en zaten aan eene rijk voorzien disöh nedler. Het vaatwerk vertoonde niet meer weelde dan de een voudige doch voedzame spijzen en het gezonae frissch© bier. Het meisje met dé blonde haren had zich met een soort van liefdevol despo tisme van Hervé meester gemaakt. Ter wijl men zijne blauwe kleederen droog de, had zij hem in oen schilderachtige zwarte vossenpels gestokenzoo dat het kind wel iets op die glimlachende Sfe. jans geleek, welke, met een huid be kleed en fladderend krulhaar op de pla ten der H. Familie voorkomen. Het eigenaardig kostuum van zijne gezeP lin, de teederheid die ljaar gelaat weer spiegelde, de glans van hare halssnoer haar bevallige glimlach, de verschillen- WILLEM II IN HOLLAND Man zou hem schadeloos stellen In de laatste vergadering van het Pruisi sche ministerie hec' de minister van finan ciën Dr Südekum een voorstel ingediend, strekkende om aan den ex-koning van Prui sen de vergoeding voor de, na vrijwilligen troonafstand verloren inkomsten der civiele lijst een kapitaal van 470 millioen mark uit te keeren. Alle ministers ginpen met het voorstel ac- coord. Slechts door de oppositie van minister Braun (landbouw) werd het onmogelijk ge maakt een definitieve beslissing te nemen. Een kostelijke vogel Zooals men weet wordt Willem II te Ame- rongen goed bewaakt* De bewaking van den ex-keizer bestaat uit 16 rijksveldwachters, 2 marechaussees en een rechercheur. Elke rijksveldwachter krijgt per dag 4 gulden toelage, wal in het geheel een bedrag maakt van 64- gulden per dag daarbij komt nog 8 gulden per dag als toelage voor den rechercheur en ongeveer 3 gulden menage- geld voor de marechaussee, alzoo ongeveer 75 galden per dag. Daar dit reeds van half November van het vorig jaar duurt, heeft dit aan Hollend reeds 20,000 duizend gulden gekost. Gevolgen van eene A cti vistis che be tooging Verdiende straf Tijdens de Duilsche bezetting had tc Turn hout eene groep meeloopers van den beruch- ten Raad van Vlaanderen eene betooging op touw gezel, om de zelfstandigheid van Vlaan deren uit te roepen. De verontwaardigde Turnhoutsche bevol king liet zich dat niet welgevallen, en de zelf standigmakers moesten zich door de Duit- schers met geweren gewapend, doen be schermen. Dat leidde tot woelen en vechten en een der tegenmanifesteerders. M. Hormans kreeg eenen kolfslag op het hoofd en "moest bewus teloos worden weggedragen. Een jongeling, die later student aan de Duitsche hoogeschool van Gent werd, zekere B., was door de aanwezigen beschuldigd, den Duitscher den geslagene aangewezen te hebben. Toen het gerecht terugkeerde, kwam de zaak voor de correctioneele rechtbank van Turnhout, die nu dezer dagen B. tot 3 maan den gevangenis, 50 fr. vergoeding en 26 fr. boete veroordeelde. EEN VALSCHE EDELMAN M. R..., wonende Marckelbachstraat te Brussel, had kennis gemaakt met een kerel, die zich deed doorgaan voor baron Georges d'Ononosse, wonende te New York. De baron drong tijdens eene afwezigheid van M. R... in dezes appartement en stool er eene som van 4,500 frank. De policie deed een onder zoek, doch de kerel werd niet teruggevonden. Eenigen tijd later had de baron zijnen titel verwisseld tegen dien van vicomte de la Bra- cherie. In een koffiehuis te Brussel knoopte hij kennis aan met een beenhouwer uit dc voorsteden, M. L... en werd weldra zulken goeden vriend van den huize, dat hij de hand der dochter vroeg. Deze werd hem toegestaan. Een paar dagen later waren de centen van den »vicomte» open M. L... leende aan zijn toekomstigen schoonzoon eene som van 800 frank. Deze ging uit en keerde niet meer terug. De middenafdeeling der Kamer, gelast met het onderzoek van het wetsontwerp betrek kelijk de regie der spoorwegen, vergaderde Donderdag onder voorzitterschap van M. Me- chelvnck, ondervoorzitter der kamer. De Commissie zetelde den gekeelen dag. Het princiep der regie werdaangenomen met 4 stemmen tegen 1 (M. Liebaert) en 1 ont houding. De Commissie besprak Je artikelen betrek hebbende op het aktief en passief der regie, alsook de artikelen bestrekkelijk de samen stelling der beheerraden. M. de Wouters d'Oplinter, verslaggever zal zijn verslag tegen de heropening der kamer indienen. Het tooneel is tc Mechelen. Men weel hoe bewonderenswaardig de bevolking werd bevoorraad en gerantsoeneerd door de Kartoffelcentrale. Bij den terugkeer der regeering werd heel die Centrale in de doos gestopt, met uilzon dering van de twee gebroers Van K..., die naar Holland konden vluchten. De aangehoudenen verschenen Maandag voor de 8e maal voor de raadskamer. Hunne verdedigers hadden liet noodig ge oordeeld. zich M. Destrée toe te voegen, die de gegrondheid van de preventieve gevange nis betwistte. 't Heeft niet geholpen de Kamer bracht een vonnis uit. dat hun aanhoudingsmandaat bekrachtigde» de kleur van hare overvloedige lokken dit alles verplaatste Hervé in een ande re wereld. Hij wierp van tijd tot tijd een. blik op Patira en scheen hem, de op lossing van het vraagstuk te vragen, maar de jonkman was blijkbaar in die pe gedachten verzonken, die misschien naar oorsprong in de zelfde bron put ten, welke dé verwondering van Hervé gaande mankt. Er heerschte bij Eet begin van dén maaltijd eene groote stilte. Langzamer hand wist de huisheer het gesprek le vendiger te maken- Hij beswireef zijne fasten de schoonheden der maagdelii- o natuur, in wier midden hij leefde sprak hij hen van de Indianen - stam men, die hij zeer goed scheen, te ken nen en zoo dikwijls hij hunnen moed of hunne deugden prees, keerden zijne oogen zich naar den kant van dén zwar ten Bison of het zilverbarige kind. De Indiaan was den heer des huizen in dé eetzaal gevolgd dbch nam geen deel aan den maaltijd; hij het zich al leen een beker bier welgevallen, dat hij op de gewondheid van. de vreemdelingen scheen te ledigen. Wat het meisje betreft, door den Ca^ nadoee «Nonpareille» genoemd, behal ve dat haai- kostuum ae herinneringen van en die liefde tot haar afstamming verried, hard zij de gewoonten der Eu ropeanen aangenomen, onder wier be>- scherming zij was opgevoed. Toen de maaltijd geindigd was gin gen de sasten» in een ander gedeelte van de zaal dat cr als eene kamer op zich zelve uitzog, daar het een geheel eigen aardig ameublement .vertoonde. Vervolgt, Donderdag avond ontmoette M. L... den bedrieger aan de Louizapoort. Hem vastgrij pen en aan de policie overleveren was het werk van een oogenblik. Op het politiebureel werd de kerel afgetast. Men vond in zijn be zit papieren op naam van Gaston d'Ononosse. van New York. Het is echter een bouwkun dige van Elsene, Georges Tgenaamd. De kerel heeft bekentenissen gedaan ea is opge sloten Dramatische redding Vijf personen van Tessy-sur-Vire, M. en "nrisin, hunne twee kinderen en de broeder der vrouw, M. Guérin, namen samen een bad aan het strand van Donville (Frank rijk.) Zij werden door eene golf omgeworpen en medegesleept. Eene groote menigte bevond zich op den dijk, doch waren onmachtig hen hulp te brengen. Een tandarts van Parijs, Mijnheer Maurice Etienne, een ervaren zwemmer, niets dan zijn moed raadplegend, sprong gansch ge kleed in zee. Spoedig had hij de plaats be reikt, waar de vijf drenkelingen verdwenen waren. Op dat oogenblik verscheen eene hand boven water. Hij greep ze vast en gelukte er in, na bovenmenscheiijke inspanningen, de vijl personen, die het bewustzijn verloren hadden en elkaar krampachtig vasthielden, aan land te brengen. Daar diende hij heb de noodige zorgen toe en kon ze allen tot het leven terugroepen. De ontroerde menigte bracht den dappe ren redder eene geestdriftige ovatie. EEN EN ANDER De staat van beleg waarin we thans Leven, zonder er veel van gewaar te worden, zal den 30 september aanstaande geheven worden. Dien dag zullen de burgerlijke machten opnieuw in 't volle bezit hunner rechten treden. Om de Vindictive ih hare haven te mogen hebben, biedt de stad Ramsgate 73 millioen fr. aan, maar de stad Liverpool, alwaar het schip gebouwd is, beweert dat zij dit recht heeft en dat haar de eer toekomt. Naar men ons verzekert houdt Engeland het record »wat honderdjarigen betreft. Te Tipperary is nu overleden zekere Bour- be, die den respectabelen leeftijd van 121 jaar had bereikt. Zij - opvolger is M. Granny Lambert, van Edmonton; {die man is 106 jaar oud, geniet een uitstekende gezondheid en is steeds van goed humeur. Nog andere gevallen worden aangehaald. Miss Agnes Gooding Reader van Ashfork, is nu 101 jaar oud; thans nog speelt ze iederen dag twee uur lang piano! James Nicol, te Cranbrookr heeft den leeftijd bereikt en is minder kloek. James Nicol is hertrouw op den leeftijd van... 93 jaar! Uit dit nieuw huwelijk zijn geene kinderen gesproten... De patriark van Jerusalem. Mar. Ca- rnassei, en de E'. P. Fernandez, S. J., zijn door Z. H. den Paos ontvangen geworden en hebben met den Heiligen Vader onderhan deld over het ontwerp der stichting van een* bijbelschool te Jerusalem Een correspondent van da Daily Mailt die in de laatste viifiaar Moskou, Bagdad, Bombai, Soloniki, Cairo, Rome, Parijs, Pe- trograd, Londen, Milaan, Brussel, Mont* Carlo en Stockholm bezocht, zegde dat deze laatste stad de duurste is.in Europa. Hij staaft zulks, doordat een kamer in eei| hotel met bad en ontbijt 32 kronen, kost Hei eenvoudigste eetmaal kost een pond sterling. De slechtste fTesch oorlogschampagne fcoml op 4 p. st. Een taxi kost per uur 1 pond lf shelling, 'lis cr de gewoonte 5 kronen alt drinkgeld te geven aan een kelnner bij iedec eetmaal.

De Volksstem | 1919 | | pagina 1