Eerste uitval rond Antwerpen De offensieve verkenningen van den 24n Augustus Vreeselijk ongeluk in 'net Gasgesticht te St- Joost-ten-Neode. Be ;aak der Kleine Boterstraat Schoenwinkel geplunderd te Gent Eea brand cp don Vesuvius Nog een geheimzinnig vuurschot Roerend drama der Zinneloosheid gelegenheid Is eenfg aieuws te zenden, moest ïei wei vernteidenu aagen aanloopen voor aleer men bexïóht kon geven. Parijs, 24 Oogst. Het ministerie van marine heeft uit Marokko bevestiging ontvan gen van het terugvinden van den Goliath en zijne bemanning. Parijs, 24 Oogst. Le Temps, geeft eeni- ge inlichtingen over het landen van den n Goliath Een telegram uit Dakar heden morgend in het ministerie van koloniën ontvangen, meldt dat de reis van den Goliath onderbroken werd door eene breuk aan de schroef. Reeds in het eerste deel der reis, had men aan de schroef herstellingen moeten doen. - Het vliegtuig landde zonder ongevatf nabij het dorpje Kouffra, ongeveer 470 kim. ten no l den van St Louis. Dat men zoolang zonder nieuws bleef komt uit het feit dat al de inboorlingen in dit seizoen naar de streek der Adrar trekken. De dorpen zijn thans geheel verlaten. Men heeft nog geene bijzonderheden over de omstandigheden waarin de Goliath teruggevonden werd. Vermoedelijk is het eene vliegende patroelje ter opsporing opge zonden, die de luchtschipbreukelingen ont dekte. 1 Er is eene vergissing geweest in het overseinen van de landingsplaats. Hetdoip/e Kayarligt nabij Dakar, doch Kouffia ligt in de streek van het meer van Cayar Waar schijnlijk zal men aldus Cayai vtrsvard heb ben met Kayat i De bouwers van den Goliath a geven vol gende inlichtingen over hel incident dal Boussoutrot dwong neer te dalen. Uit het verslag van Boussoutrot, over hel eerste deel zijner reis, 't is te zeggen, Parijs- Casablanca, bleek, dat eene schroef losge raakt was en dat men deze te Casablanca heeft hersteld. Deze herstelling is zeer moeilijk en wordt zelden gedaan. In beginsel verkiest men de schroef te vervangen. Te Casablanca was daartoe echter geen gelegenheid en do vliegers hebben dus eene herstelling gedaan. Mogelijks heeft deze herstelling niet ge- houden en is dc schroef terug los gegaan. Daar Bcussoutrot een zeer voorachtig man is. zal hij besloten hebben neer te dalen en zal hij dus goed de plaats kunnen uitkiezen hebben waar hij kon lauden. Of hij echter terug zaï kunnen opstijgen., dat is eene andere walt. De - Goliath is wel veel verlicht, na eene vlucht van twaalf tot veertien uren, en kan wel de lucht houden met ééne schroef, doch hetzelfdo geldt niet om op te stijgen. Het zou uiterst moeilijk, zooniet onmogelijk zijn, zich te verheffen. In die omstandigheden, zal Boussoutrot, liever dan een ongeluk te ris- kecren, besloten hebben te wachten Taterdag avond had in het Gasgesticht tc St. Joost-ten-Noode eene vreeselijk ongeluk plaatst, dat het leven kostte aan vier werk lieden. Epn meestergast en drie werklieden waren in eenen put, naast den gasmeter afgeslaft om degeieidbuizen tc kuisschen. Zij moesten daarvoor een deksel wegnemen en dan water inspuiten. Hoe het gekomen is, kon nog niet opgemaakt worden, doch op een gegeven oogenblik ontsnapten er gas en water de vier personen die zich in den put bevonden, de genaamden Frans De Keghel, Casimir Huyghebaèrt. Leonard Clement en Jozef Simon, vielen onmiddelijk verstikt neer. Vijf andere werkieden, vermoedende dai er iets gebeurd was kwamen zien. Hunne gezellen in den put ziende liggen, wilden zij hen ter hulp snellen, doch zij voelden dadelijk de beginselen van verstik king en konden gelukkiglijk nog terug boven geraken, waar zij bewusteloos neerstortten. De bestuurder van het gasgesticht en het personeel trachtten een reddingsdienst in te richten, doch het was onmogelijk de vier slaclitolïers'te bereiken. Men kreeg dan de gedachte zich tot de po— liule van het Engefsch leger te wendei Daar' kreeg men loopgraaimaskm waarmeöe men in den put kon afdalen. Zulks han~eclil&' veel tijd gevraagd en alle geneeslunaige nulp was vruchteloost De vier werklieden waren bezweken. Allen waren gebuwa en vader van familie. Een hunner werkte sinds 35 taar in het gas gesticht. Het parket Is ter plaats geweest en Leeft een onderzoek geopend, om de verantwoor delijkheid vast te stellen De huidig'mg onzer Nationale Helden Kuterdag namiddag had te Gent opnieuw eene roerende rouwplechtigheid plaats. Door toedoen'van 't Vaderlandsch Verbond der gewezen politieke gevangenen, werd tot de ontgraving en overbrenging naar hunne' haardsteden overgegaanvan het stoffelijk] overschot van de heeren Emiel VanGheluwe,i wachtmeester der gendarmerie, CyrielVan] de Velde, ireinovsrsle. Maurice De Cabooler.j postbediende, Theofiel Goetgebuer, ireiii- overste, Maurice Hofman, goudsmid en Cyriel Coignée, meester kleermaker, allen Kortrij- kenaars en te Gent door de Duitsehers gefu- siljeerd en aldaar begraven. Op het gemeentekerkhof werd; de aanwe zigheid aangestipt van generaal Collyn's, bevelhebber van de 5'legerafdeling; kolonel Lemblen, plaatselijk bevelhebber^ kolonel Peelaert, van 't le linie; kolonel Joosten, van de 5° artillerie en commandant Thvras.. van de gendarmerie* schepen De Weert, a.u burgemeester der stad. Talrijke andere per- sonnagies, o. a. van den Belgischen en Eiv gelschen inlichtingsdienst, alsmede afge vaardigingen van onderscheidene maatschap pijen met hare wederzijdscbe vaandels, woonden insgelijks de plechtigheid bij. De lijkkisten van de zes helden, met de nationale driekleur bedekt, werden op het affuit van kanonnen geplaatst, terwijl het muziek van het 1° linie de Brabangonne speelde. De militaire eer werd bewezen door een piket soldaten en gendarmen. Kort na 4 ure zette de indrukwekkende stoet zich in beweging, waarin tal van rouw- kvoncn gedragen werden. Op den doortocht, waar zich eene talrijke menigte eerbiedig verdrong, merkte men op, dat aan talrijke woningen de belgische vlag halflop uithing. Onder het spelen van treurmarschen,kwam de rouwstoet aan de Zuidstatie, waar de kis ten in den daartoe bestemden trein werden geplaatst, welke rond 7 ure uit Gent naar Kortrijk vertrok, alwaar de plechtige teraard- bestelling Zóndag zou plaats hebben. Tf BRUSSEL. Be rechterlijke policie van Brussef is thans h net bezit van alle inlichtingen betrekkelijk deze misdaad en doet voortdurend huiszoe kingen in de wereld der verhelers en andere lieden van verdacht alooi, met wie de moor denaars den buit verdeeld hebben. In een vorig nummer meldden wij, dat een dei verhelers aangehouden werd. Thans zijn er wederom twee aangehouden. Er zitten nu reed* 12 personen, zes mannen en ic-s vrou wen, voor deze zaak binnen. Alles laat /eronderstenen, dat do policie zich bij dat getal niet zal houden en dal nog eenige andere verhelers der iawe len hunne verdiende straf niet zullen ontgaan 24°, 25" en 26" Augustus 191-4 IV. De ceüeime samenkomst. Het gelaat van den Indiaan vended' eene moeilijke bedwongen aandoening, die in «leze van natuur zoo- ernstige en wreedzame stammen eene zeldzaamheid is. Men vermoedde bet dat de man, wiens kreet hij herkend had' en te ge- moet ging, een der gezellen zijner jeugd was geweest, en dat beiden in de oor logen tusschén de stammen verscheide ne malen de tomabawsk (strijdbijl) ge zwaaid hadden, en waarschijnlijk ien snaphaan ook, wanneer zij als bondge- nooten van Frankrijk tegen de nieuwe overweldigers krijg voerden. Dit opperhoofd, want men kon hem dezen titel niet ontzeggen, als men zij ne cdelo houding, de roemrijko lidtee- kenen op zijne borst, en de gouden en zilveren medalien om zijn hals, bezag dit opperhoofd had. om zich naar de door Jean Canada gehouden vergadering te begeven, geen oorlogs - maar eene rouwschildeving gekozen. Het zwart was de overbeeTschende kleur in do zoo talrijke lijnen die op zijn gelaat- getee- kend waren, en op zijn buifelsvel droeg hij een bloedend met- een zwaard door boort hart. Zijne beenen verdwenen onder «le buckings van lenig leer met haarlokken van door bem verslagen vij anden opgesierd. Ken 8«alpeermcs en eene flikkerende bijl hingen aan zijn gordel; aan zijne buitensporig laDge ooilappen klirden er Een spoorwegramp in Frankrijk Talrijke dooden en gekwetsten. Bordeaux, 24 Oogst. De sneltrein num mer 513, die om 4 ure 58 Pau verlaat, in de richting van Bordeaux, is nabij de Statie van Artex ontriggeld. Verscheidene waggons werden geheel ver nield. Vier personen werden op den slag ge dood. Drie reizigers waaronder een soldaat, zijn aan hunne wonden overleden. Er zijn een twintigtal gekwetsten. Parijs, 25 Oogst. Schrick een Belgisch onderdaan, die in de ramp van Artex erg ge wond werd, is overleden. Parijs, 25 Oogst. Le. Journal meldt, dat in de ramp van Artex vijftien personen gedood werden. Volgeirs L'Echo de Paris zijn er vijf en dertig gekwetsten, waaronder tien licht ge wonden. Bij M. Prosper Chevalier, wonende Sint Lievensstraat, 240, zijn Vrijdag nacht dieven binnen gedrongeD. De schelmen hebben'een der blinden uitgenomen cn een ruit uitgezet. In den winkel werd alles doorsnuffeld; voor ruim 2500 fr. schoenen, allerhande dei- schoonste modellen, benevens den velo van den zoon, werden meegenomen. De bewoners hebben niets gehoord; zij hebben enkel den diefstal Zaterdag morgend bemerkt en hebben niet dc minste vermoedens. Uit Turyn wordt aan den Matin gemeld dat een groote brand is uitgeborsten op de hellingen van den Vesuvius. De inwoners van Napels dachten dat de vuurberg wederom in volle werking was. In alle dorpen op de hel ling gelegen, ontstond eene groote paniek. De bosschen op de Somma zijn grootendeels door het vuur vernield geworden. Naar het schijnt zou het vuur veroorzaakt zijn, door de bran dende lava welke ontsnapte uit een krater, onlangs op de Somma ontslaan. TE ANTWERPEN Na het geheimzinnig geweerschot waarbij eene schipperin gedood werd, hebben we nu weer een geheimzinnig revolverschot, waar van een Fransche matroos het slachtoffer is geworden. De jongen, Marcel Iieetus gehee- ten,.20 jaar oud, matroos van den stoomboot La Pouche en woonachtig te Bordeaux, wandelde rond 10 ure 's avonds, alleen op de Jordaenskaai. Volgens zijne eigene verklaring werd hij opeens als een slag tegen den biï gewaai en hoorde daarna het schot. Iiij zag niemand en kan ook niet verdenken \\ie nel zou gedaan hebben. De itogd heeft eene tteesenwonde veroor zaakt, waardoor zijne overbrenging naar het Stuivenberggasthuis noodrg werd geoordeeld. Het door den adjunkt Oye« ingestelde onderzoek heeft nog niets opgebracht. Eena moeder werpt zilveren ringen. Coeur-Percé liet Doorboorde Hart plaatste zich zonder een woord te spre- k«?n, in een hoek van de zaal, nam de pijp aa® welke Zwarte Bison hem toe reikte en begon te rooken. Jean Cana da kende te goed de gewoonten der In dianen, om de onbeweeglijkheid van 't stamhoofd niet te eerbiedigen. Halgan Tanguy en Patira beschouwden hem op eene meer welwillende dan onbeschri- nieuwsgierigbeid Er was pas een minuut sinds het bin nenkomen van het opperhoofd der Al- goukijnen verloopen, toen een nieuwe gast zijn intrede in de zaal deed. Het 'was een grijsaard van lioogo gestalte gekleed in eene verscheurde soutane een schoeisel van buffelleer aan de voeten. Hij steunde op een grooten eikenstok en droeg op zijn hoofd een soort van strak gespannen zwart must-je, waar uit slechts enkele grijze haarspiertjes in den mageren hals neerhingen. Zijn gelaat deed den man der beschouwing kennen, die een groot deel van zijne le vensdagen in de school van bet lijden beeft doorgebracht. Met zooveel levendigheid, als zijne vermoeidheid hem verooi loofde, nader de de missionaris Jean Canada; «Ik kom u eene schuilplaats vragen zeide hij, «sedert acht dagen jaagt men mij als een stuk wild op, en ik ben door een wonder aan de Engelschgezinde In dianen ontsnapt. God1 weet bet, mijn zoon dat ik mij niet met de wereldscbe staatkunde ophoud en enkel aan de yer- hare kinderer. M water en zelfmoord zich. Zaterdag morgend ging eene inwoonster van Billaiicourt Mevr. Louise Desmonts, 31 jaar oud, met hare kinderen Roger, 4 jaar »ud en Blanche, 6 maand oud wandelen. De vrouw leed sinds eenigen lijd aan Zenuwzwakte. Gekomen aan de brug van Baist Cloud, wierp zij eensklaps haar doch tertje over de borstleuning in de Seine. Kaar toontje riep om hulp én toen de moeder hem vastgreep om hem ook in 't water le werpen, verdedigde de kleine zich uit alle krachten Reeas bevond de arme kleine zich over de borstwering, waar hij zich wanhopig aan eene ijzeren baar vastklampte, toen een auto mobiel over de brug kwam gereden. De in zittenden opmerkzaanFdoor de kreten van het kind, sprongen toe en konden het kind ver lossen. Vooraleer zij echter den tijd hadden, haar zulks te beletten,'was de vrouw over de borstwering geklommen en in de Seine ge sprongen. Zij verdween' weldra onder water. Haar dochtertje was gered geworden door een schipper, ooggetuige van het drama, die dadelijk met zijn schuitje ter plaats gevaren was. Het arme wichtje hyezweek echter onderweg naar het gasthuis. Het lijk der ongelukkige moeder, die on getwijfeld in eene vlaag van zinsverbijstering moet gehandeld hebben, werd nog met terug gevonden. De droefheid van haren echtgenoot is hart verscheurend kondiging- van het woord' Gods denk. Maar het is de Engelschen niet genoeg ons' orrondgebied' aan zich getrokken te hebben, zij willen ns ook nog aan de vruchten onzer prediking berooven- Men handelt jegend de Indianen, die aan Frankrijk gehecht zijn, met de ui terste gestrengheid. Alle middelen d'ie schijnen heilig om hen aan te vallen cn te vernietigen. Na ze gedecimeerd te hebben tracht men hun thans hun kost baarst kleinaad, hun geloof te ontwel digen. Men biedt rust, veiligheid, be scherming aan ten koste eener geloofs verzaking. Jean Canada mijne voeten bloeden in de mocassins (schoeisel) die ik aan heb medelijden eener Indiaan- sehe weduwe verschuldigd ben, en de oude missionaris heeft honger.» Tanguy en Halgan werden door mede lijden getroffen,. Nonpareille naderde 'den missionaris met eene aandoenlijke gejaagdheid en boog zich over heiü, waarbij zij hare armen op de borst kruiste. De grijsaard zegend'e baar, waarop het meisje bet vertrek verliet en 1 atira wenkte om ze te volgen. Zoodia zij buiten de zaal wa ren, plaatste zij een schotel met braad, wildbraad en eene karaf helder water op de hand van Patira, terwijl ze zich zelf met eene waschkom, eene waterkan en een sneeuwwitten handdoek belast te; biermede kwa- en zij in de zaal te rug enbegaven zien naai- den missiona ris die zich van vermoeidheid op een stoel had! laten n«? 'ei vallen. ('t Vervolgt.) 26n Oogst 1914, Wegens plaats gebrek zal het ons slechts mogelijk zijn een schets te geven der be langrijke wederwaardigheden der gevechten gedurende den tweeden dag van den uitval geleverd door het veldleger tegen de vijan delijke waarnemingskorpsen. Laat er ons spoedig bijvoegen dat er van geene verrassing meer spraak kon zijn en dat zij bovendien overbodig was vermits e.u der doeleinden van den uitval bestond in 't dwingen van den vijand om al zijne macht tegenover ons te houden of beter nog er te doen bijkomen. Ook sedert daags te voren door onze menigvuldige offensieven verken ningen en peilingen, was de vijand zich on zer inzichten bewust en maakt zich gereed om tegen te werken. In de groote lijnen waren de aanval-schik- kingen van af 's avonds van den 24n Oogsl door het bevel aldus vastgesteld; De 6. L. A. was belast met den middenaan- val op Hof stade en Elewijt. Aan hare rechter zou de I. L A. langs Sempst, Weerde en Elewijt optreden. Aan hare linker de 2° L/A. langs Boort - Meerbeek, over de Vaart met de zending de linkerflank van 't leger te beschutten tegen eiken aanval van de Noordzijde der Lijn Dc- mer-Dijle komend. Rechts van de I. L. A. zou de 5. L. A. langs Eppeghem handelen, met een dekkingsdeta chement Westwaarts van de vaart van Wil- lebroeck dat als opdracht zou hebben de vij and in cfè verschanste stellingen ie houden die hij lajigs Grimbergen en olverthem be zette. De 3® L, A. zou in reserve staan achter de 6 L. A. en de D. C. in reserve langs Putte, met vooruitzicht op haro latere bestemming. Den 25° Oogst van 's morgends vroeg gin gen de divisies over tot de voorbereidende verzamelingen voor de bezigheden van den dag, behalve eenige lichte veranderingen be trekkelijk de 6® L. A. die door Mechelen op den bepaalden tijd niet trekken kon, (7ureii; daar die stad sinds 5 uren beschoten was, en de I. L. A. die door de 6® L. A. opgehou den op het gesteld uur de stad niet verla ten kon. Die vertragingen konden ten ande re de belegde Krijgsoperatie niet verhinde ren en om 8 uren werd het bevel voor het gevecht gegeven. De 6® L. A. wier hoofdwachten op «le we gen van Mechelen naar Hofstade en van Me chelen naar Sempts gelegen, vanaf 4 uren 15 geweldig aangevallen werden, en enn ge lukt waren met de hulp van het gros der achterhoeden, den aanvaller achteruit te ja gen maakte zich weldra meester van Hof- stade en het bosch van Schiplaeken. Doch niettegenstaande de dapperheid der troepen gelukte zij cr niet in, dien dag ver der dan aan den Zuiderzoom dier bosschen te geraken. Zij kon er zich echter niet bui ten gewagen, blootgesteld als zij was aan het geregeld vuur en de' nntrailleuxen van den vijand, reeds stevig verschanst in de kasteelen Noordwaarts van Elewijt en de wo ningen van Ouden - Wippcndnes. lot hij liet vallen van den nacht werd daar met le vendig geschut gevochten. De I® L. A. bezette Sempst en Weerde, doch de pogingen der 3® brigade om van Wecrde- hrug op den rechteroever der Zenne te ko men en Elewijt aan tc vallen, mislukten on der het geweldig vuur der verdediging dier plaats. Vijf compagnies die niet tegenstaan de de vijandelijke kogels onophoudelijk over de brug zweepend, inan per man over de brug geraakt waren konden niets anders dan zich op den oever verspreiden zonder een stap verder te geraken. Toen werd eene beweging geprobeerd om Elewijt op zij te nemen. Majoor Burguet. Commandant van het lilc bataljon van het 3 linie het bataljon van Grimde dat slechts over zijne 2 cn 3® compagnies beschikte, die kreeg de opdracht op" Elewijt afe trekken tusschen Wcerdenhoek en Eppegem en den vijand in den flank aan te vallen. .Dicht bij Eppegem door de jagers te voet verwittigd dat het kasteel van 'T Steen sterk door den vijand verdedigd werd, bekwam het van Majoor Lefobvre, van het 5® jagers te voet eene versterking van 2 compagnies om aan den aanval mede te helpen. Ducli weldra werd Majoor Burguet door geweldig goweer en mitrailleuzenvuur, dat van 't kas teel van 't Steen kwam, tegen gehouden. Daar de nacht viel en Majoor Lefebvrc die het bevel had gekregen zijn bataljon Zuid waatrs te drijven, zijne 2 compagnies terug' riep moester, de 2 en 3® van het 111° batuljon zich op Eppegem terug trekken waar zij den nacht doorbrachten. Intusschen had Majoor Dor. commandant van het lc bataljon van het 23® linie, ook het bevel ontvangen aan den aanval op Elewijt deel tc nemen. Eer aan verzakend de Zenne te Weerdebrug over le steken, gelukte hij er in er op eenige plaatsen over te komen, op GOD meters West van voormeld punt en door de avondschemering begunstigd gelukte bij aan de waakzaamheid der verdedigers van het kasteel van 't Steen te ontsnappen. Zijne voorhoed op Elewijt aftrekkend, kwam aan mijlpaal 2400 van den steenweg van Eppe gem, wanneer hij onverwachts op een troep Duitsche infanteristen botste welke na eenen oogenblik geveinsd te hebben dat zij zich overgaf haar op een levendig geweervuur ontving, dat onmiddelijk gevolgd werd door het vuur der verdedigers der uitkanten van het park van 't Steen Het 1/23 bevond zich dus tusschen twee vuren: Majoor Dor werd op zijn beurt verplicht zijne troepen Noord waarts van Eppeghem terug te leiden waar zij bivakkeerden. Gedurende die voorbereidselen tot den aan val, door de duisternis onderbroken, had het 4® bataljon der artillerie der 3° brigade, van op de hoogte 12 ten Noorden van Weerde, Elewijt gebombardeerd tenvïjl de groep van het 1° artillerie den strijd had begonnen met de vijandige batterijen die zich op 800 m. af stand N. O. dier plaats bevonden. Dat ar tillerie gevecht eindigde met het vallen van den avond. De 5® fc. A. had in overeenstemming met het bevel van het Commandeambt, als dek king voor zijn rechtervleugel op den Wester oever van het Willebroecksch kanaal een de tachement afgezonden onder de leiding van Generaal Govelicrs en samengesteld uit het 21® linie het 2® jagers te paard en de artille rie der I® Br. Dat detachement bezond zich om 17 uren 30 op het front Hof-ten-Roode, Eversem - Coppcndries. Men ontmoette te genstand bij den aanval der loopgraven van Limbosch en er was 's avonds niets verder dan het front Eversem - Den Heuvelpunt - Z. W. van Humbeek kunnen bereiken. Wat het gros der divisie betreft om 8 urefï te Oxdonck verzameld; het was traag voor, uitgegaan betreurenswaardige en moorddam dige verrassing van daags te voren te Impde noopte de voorhoede cr toe de minste schulU hoek te doorzoeken. Zoo Is het dat de 16® hri-s gade slechts om 1G uren 10 te Eppeghem bin nentrad. Daar kreeg zij bevel Elewijt lang$ den Oostkant aan te vallen en de I6 L. A. bij- testaan opgehouden bij baar frontaanval. Een deel moest langs den weg Eppeghem -Ele wijt aanvallen, het andere in de richting Houtliem - Huimhoven. De voorhoed der eerste fractie samenge steld uit 2 compagnien van het 5° jsgers te voet van Majoor Lefebvre, voegde zich zoo als men hooger heeft gezien bij het batal jon van het 23® door Majoor Bruguct aange voerd. Doch men weet .dat dit groepeménC voor het kasteel van 't Steen werd terugge houden en dien avond geen vooruitgang kon gemaakt worden. De troepen bivakkeerden le Eppeghem. He bataljon der voorhoede van de kolom n de richting Houthem - Duinhoven fcju Houthem bezetten met den valavonS. Op den anderen vleugel van 't leger was het gros der 2® L. A. 's morgends vroeg dicht bij Peuthy cn Kruispunt verzameld, was ei* m gelukt het 5° lime langs Boort-Meerbeek en liet 25° linie tot aan de uitwegen van Haecht te drijven wanneer om 14 uren 20 het bevel werd gegeven yoor den aanval. De 5® S. M. 5 en 25® moest naar de brug van het hanaal N. O. van Campenhout (over de vaart) marcheeren en de 6 S. B. (2® en 2G° linie) langs Thildonck en daarna langs het Westen terugkeeren en het front der divisie ie verengen. Intusschen zou 0e D. C. op Werchter aftrekken, aldus de linkerzijde der C® L. A. dekkend. De marsch m dc richting van Over de Vaart botste op een geduclilen vijandelijke tegen stand. Het 5® linie kon zich van het gehucht meester maken en zich vestigen op Jen weg van Neerstnat naar Boort-Meerbeek. doch, bij 't vallen van den avond den aanval op gevend ging het zich hervormen te Boort- Meerbeek. Het 25® linie leverde hardnekkige gevech ten voor het bezit der statie van Haecht en Neerstraat Zijne heldhaftige pogingen wer den met goeden uitslag bekroond, «locli het kon evenwel van die punten niet vooruit en ging zich 's avonds verschansen in den Noor- deroever van de Leijbeek. Een vijandige te genaanval zocht van dan af Wespolarenhoek voorbij te geraken, doch werd tegengehou den. Misschien was het 1® bataljon van hét 21® op Wespelaer afgetrokken dat het op de hielen des vijands toad bezet,-terwijl het 3° bataljon van het G® het dorp voorbijtrok om een verkenning langs Thildonck uit te voe ren, doch dat bataljon werd door de duis ternis overvallen en moest de uitvoering zij ner opdracht uitstellen. Uit Tremeloo komend botste dc voorhoede der D. C. op een groep infanteristen in een loopgraaf verborgen. Hun overste een offi- eier van het 52® en eenige «feldgrau» werden gedood de overlevenden weken onmiddelijk af. Weldra leerden de verkenners dat Wercli- tor en zijne omstreken verdedigd waren door nutrailleuzen en dat de brouwerij Van Roost tot kazern herschapen, door 200 tot 300 Duit sehers bezet was. Bevel werd gegeven aan de fioofdbatterij onmiddelijk eene sectie op den molen vars Tremeloo af te sturen en Werchter te be schieten om er een aanval der karaviniers- wielnjders op te steunen. De artillerie schoot van 18 uren 15 tot 18 uren 35. de 3® compag nie dor karabiniers-wielrijders rukte vour- uit gerugsteund door de 2® coihpagnie die op de Westerzoom aftrok, terwijl de I® com pagnie aan een barer peletons opdroeg het lorp langs de Oostzijde aan te vallen. De vijandelijke post der brug van Laak bood weinig weerstand; het garnizoen van Werch- er wier omvergeworpen tonnen en ontelba re gebroken flesschen op den vloer der brou- .\erij van overdaad getuigden vluchtte in dor haast langs Rotselaer zonder de bruggen op le Dijle en de Deroer te doen springen. De karabiniers wielrijders bezetten 'dier bruggen. De duisternis had overal den slag opge vouwen. ■Tndien de nacht het gevecht onderbreekt uud de bevelhebber van 't leger bevolen zul len de troepen de op het einde van den dag oezette stellingen bivakkeeren en er zich ver schansen. De divisies zullen hun eigen ze kerheid bewerkstelligen. De bevelhebbers der L A. zullen er op letten dat de verdediging hunner tropen der wacht zeer dicht aange sloten blijve met de naburige eenheden. Zij zullen morgen den aanval met den cny geraad hervatten. Dat bevel getuigt terzelvertijd van een groo 'e zorg om elke vijandige offensieve onder neming te ker te gaan en den wil om tegea eiken prijs de troepen 'ter plaats te Jmmobl- hseeren, welke bet Duitsch bevelhebberschap daar had moeten laten om Antwerpen in het oog te houden en zijne verbindingen te be schermen en die het anders mocht gewaagd worden als versterking Zuidwaarts te sturen Talrijke inlichlingsbulletijns over den vij and kwamen gedurig in het G H K. de werk dadigheid onzer krachtinspanningen beves tigen 13 uren 45 Men kondigt 3 regimenten in fanterie aan te Leuven dezen nacht aange komen. 24 en 25 oprichting eener bakkerij te Kassel-loo 40 ovens le Herent veel in fanterie gezien. Gezien infanterie n° 66 IV 88 XVIII 84 IX Manschappen van on geveer 30 jaar- Een engelscli reporter van Vilvoorden naar Antwerpen gekomen, verklaart dat do Duitsche versterkingen om 19 uren te Vilvoor de zijn aangekomen» Om 21 uren 25 het Kabinet van den Minister van Oorlog ver klaart dat in den namiddag nogal belang rijke aankomsten van troepen te Leuven hebi ben plaatsgegrepen Op den weg van Aerschot naar Leuven, I» zeer talrijke infanterie met kanonnen en mi- trailleuzen voortgetrokken van af 4 u^en op Leuven af. De Bestuurder (ïer^ElektricIteit Inrichting te Leuven laat weten' dat er Duitsche cava lerie te Leuven is aangekomen en stallen voor 6000 paarden heeft opgeeischt. 3 trein» met rijtuigen en automobielen geladen zijn tevens toegekomen. Die inlichtingen door meer andere roTte- digd en bevestigd, bewezen dus wel dat ons optreden al de In 't land beschikbare vijan* dige krachten naar ons slagveld trok. l uitenant-Kolonel X... i y.ervolgt,

De Volksstem | 1919 | | pagina 2