Eerste uitval rond Antwerpen IB M «y W 1 '.j fffPljr 11 w De reis van de Goliath 08 moord in ös Veerstraat hummer IBS HBBS Bureel en: Kerkstraat, 9 en 22, Aalst, Telephoon 114 T~> <3- T=t T I> 5CENT1EMEN Drukker-UitgeverJ. Van Nuffel-Db Gbndt. Eene fahrlsk van valsche papieren ONBBRLIJKB ONTVANGER Bij het Ministerie van Spoorwagon. Zeewezen, Posterïjsa en Telegrafen De bedrijvigheid onzer spoorwegen Zendingen van ea naar Zwitserland en Italië over Delia Diefstallen en plunüerisgsn ln de reizlgersi'ijtuloea van dsu spoerweg YressoIIjfc ougelak te Handzame Bevoorrading der weduwen van Mittalren- Het gevaar der niurwapsas Aanneming in tin Pupillenschool van hot leger xxv JAARGANG mmr Donderdag 28 Aujjusti 19!» Voor da publiciteit buiten h6t Arrondissement Aalst, zicb te venden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. Öas van den S31 Augustus 1914 DERDE ARTIKEL Zoo de nacht het gevecht had onderbroken, hadden do troepenbewegingen toch niet opge houden en de rust was zeer gering geweest, 's Morgonds vroeg, den 26 Oogst herbegon het gevecht op geheel het front van daags te voren. Om 3 ure steldo de legerbevelhebber aldus de krijgsoperatie voor den dag vast in een aan de divisies overhandigd order Zoodra de lijq Houthcm-Eïewijt zal geno men zijn, zullen de 5een 1° L. A. er zich ver schansen, zonder den voorgeschreven aanval voort te zetten, op de lijn Perok-Peuthy-Vil- voordo. De 6e L. A. zal liaar offensieve beweging voortzetten langs het N. O. van Elewijt, om met de 2® L. A. in verbinding te komen, doch zonder Cnmpenkuut aan to vallen, dat eerst was aange duid geworden. Do 6CL. A. zal zich inde be reikte stellingen verschansen, alsook de 2» L. A. De 2® L. A. zal stil blijvea, zoodra zij in ver binding is melde 6® L. A., zonder Compenhout aan to vallen. De D. C. zal den linkerflank des Jogers en dor 2® L. A. dekken. De 3° L. A. zal in hare stellingen N. van Mechelen blijven. Hernemen wij thans het overzicht der krijgs operaties per legerafdeeling. Terwijl eenige batterijen der 1® L. A. In posi tie ten N. van den spoorweg van Weerde naar Muysen do vijandige artillerie, te Elewyt opge steld, beantwoordden, had de infanterie der 2° gemengde brigade van 's morgonds vroeg liare pogingen om langs Weerdoliug vooruit te ko men, hernomen. De vijf compagnies die't ge vecht gesmakt hadden, daags te voren bleven op die stelling vernageld waar eene geheel onbe dekte helling, godurig beschoten door geweor- cri mitrailjeuzenvuur, han van do vijandige ver dedigers der vooruitgeschoven loopgraven van Elewijt seheidde. Do artillerie kon hen niet steunen, daar de Duitsche verschansingen te dichtbij waren. Op c!e uiterste rechterzijde van het 2® linie was een G® compagr.io er evenwel in gelukt do Zenne over to steken tot den Zuideroover, op de eenige loopplank -welke de genie had vermogen te werpen, doch ook deze moest er aan verzaken van den oever weg te geraken. Om 9 u. A5 kon de 4/III van het 2® linie zich ontplooien bij do Steonvaart en de verbinding herstellen met het 5® jagers te voet (5® L. A.) die nutteloos ten andere, een aanval uitvoerde op 't kasteel 'tSteen, door water omgeven en sterk verdedigd. Doch de vijandelijke artillerie beschoot ge weldig, van 's morgends vroeg, Weerde en de op den oever der Zenne vastgeklampte eenhe den. ltond 10 ure trokken de troepen in positie op den O. uitkant van Weerde terug langs het W. van 't dorp, om aan 't bombardement to ontko- mon. llond 11 ure ging hot bataljon der 5® jagers, dat 1 et kasteel *t Steen aanviel, aan 't deinzen, ©vowüs do vorbindings-compagnie van het 2® linie, dat hevige verliezen had ondergaan. Dij do 3° G. B. ging het I® bataljon van het 3 linie, slechts over eens loopplank beschikkend oir over de Zenne te trekken en genoodzaakt zijnde de linie door de 2 compagnies van het 2® iinie op de!» rechteroever ontplooid te verlen gen, do rivier overstaken bij middel der spoor wegbrug, noorden van Weerde en richtte zich da:i zuidwaarts, doch werd weldra door het he vig vijandelijk vuur ter plaats geïmmobiliseerd. Het 2e bataljon van Lot 3e, dat de 1/3 verlengen moett tot aan de verbinding van de 6e L. A., wc-rd weldra gebruikt door den Commandant «lior divisie om den aftocht zijner rechter zijde to -steunen. 't Is rond dien oogeablik (10 u. 45) dat luiten, generaal Baix den aanval onderbrak in overeen- .^temming mot nieuwe schikkingen door den Legerbevelhebber genomen. Om 10 u. 10 had het hoofd van den algemeenen 6taf por telegram een bevel uitgezonden van de; I en 5 L. A, voorschrijvend hun aanval te onder breken on zieli op den linkeroever der Zenue terug te trekkenaan de Ge L. A. zich op do bereik te stellingen te verschansen aan de 2e L. A. hare verdediging langs Boort Meerbeeclc en Iteymeoam in te richten cn aan de D. C. v ooi t lo gaan den linkerflank der 2e D. A. en liet leger te dekken. 11» i moeilijke deel der uitvoering van 't bovol om 10 u. 30 ontvangen was het terugtrekken op dcu linkeroever van de Zonne van de compagnies op den rechteroever ontplooid. Ook schreef Luitenant Generaal Baix die be weging slechts veer om 12 u. 20, wanneer hij zeker was dat al de schikkingen genomen waren om haar to beschutten. De vijandelijke artillorlo en de mitrailleuzen schoten onophoudelijk. Het was eene lange en doodeljjke tocht der 6 compagnies, man per man langs den boord der rivieren dan over Weerde- brug. Manschappen, die de gevaarlijke over tocht der laag vilders wilden voorkomen,zwom men over de rivier, doch enkelen verdronken. Eindelijk gelukten do compagnies or in langs Weerde, steeds gebombardeerd, weg te geraken in de richting van Eempst, wier uitkanten door het 22e linie waren gehouden. Bij de 5e L. A. moest een groepement 's mor gens vroeg l'ont Brüle bestormen, een tweede Elewijt, lungs den westkant van het dorp en de Ic L. A. over de Weerdebmg te helpen. Het 5e jt'gors te voet moest Elewijt bestormen me twee zijner bataljons, terwijl het 3e bataljon langs llouthcm moest optreden. De Duitsche artillerie concentreerde een ge weldig vuur op Epeghem, terwij de aanval er werd voorbereid. Het hoofdbataijon van het 5e jagers kwam weldra buiten 't dorp en verjoeg dc Duitschers uit het boschje op 500 m. oostelijk de static gelegen doch toen het uit die schuil plaats voort wilde werd het in gde rechterflank door een vijaudelijfeen tegenaanval overvallen, welke het Houthemsch bataljon onmachtig was om tegen (e houden,, daar het zelf door de vij andelijke troepen van hel oosten en zuiden aan- geloopen was achteruit gedreven. De tusschen- kornst van bet 3e bataljon van hot 5e jagers kon ongelukkiglijk den toestand niet herstellen en van dan af zakte heel het regiment af naar Eppeghem, waar een bataljon van het 5e jagers den aftocht kwam dekken. Doch weldra be stormde de vijand het dorp en het kasteel van Eppehem. Do jagers weerstonden er dapper tot om 15 uren. Op het oogenblik vreezend omsin geld te worden, trokken zij zieh terug langs Campenhof, waar de 17e Q.B, die do aohterhoede vormde door de 5e L. A. hen offtviog. Het groepement langs Pont Brulé gezonden, was nog hardnekkig voor dat punt aan 't vechten wanneer het bevel van den Legerbevelhebber een einde stelde aan die krijgsoperatie, zooals aan die van bet detachement dat langs den w est- kant dor Willebroeksrhe vaart vecht en zich van het kasteel van Bacygheci kwam meester makon. De 6e L. A. hernam na een nacht bivak op de stellingen daags te voron veroverd, herbegon hare aanvallen op de kasteelen ten noorden van Elewyt on den Ouden Wippendries. Die krijgsoperatie ging gepaard met moeilijk heden die in 't algemeen zonder zware artillerie onoverkombaar zijn. Onze karabiniers en gre nadiers moesten, iuderdaad, om de verdedigers van de zoomen der parken en der gehuchten te kunnen bereiken, uit de bosschen van Schiplae- ken komen en van daar in 't opeo veld voort schrijden tegen een onzichtbaren vijand, die ingedolven zat en al den tijd had om de minste punten van het terrain te verkennen. Het is al dus dat de aanval op do kasteelen trangvorderde niettegenstaande de roekelooze pogingen dor aanvallers die bij eiken vooruitsprong door het juist geweervuur der vyandige fusiliers eil mi trailleurs neergemaaid werden en door de sa'"os dor Duifsche artillerie welke van op den Ouuen Wippendries een echarpeervuur op hen opende. Links van het aanvallingsfront worden de Steontjesbosschen, die van vijandelijko tirail leurs krioelden, door de Ie en de 2e bataljons van liet le gronadiers ingenomen met mede werking langs 't oosten van 2 compagnies van het 2e carabiniers van den groep van kolonel Biebuvck. Doch het was hun onmogelijk verder te geraken onder het gewold van 't geschut der batterijen en der mitrailleuzen op het front van Bergelieide opgesteld. Om 7 u. 45 gelukte het lie bataljon der 4e karabiniers or in, niettegenstaande de shrapnels en de kogels, zich in Let park te werpen rond de twee kasteelen, waar de vijand er op tijd uit trok. Doch onmiddelijk beschoot de verwittigde vijandelijke artillerie deze eenheden. Majoor Lauwens wou zich rechtstreeks op eene batterij werpen, die van op 1 kim. ten O. van den weg naar Elcwijthet bijzonderlijk op die compagnies had geniuut. Doch hij kon niet meer dan een peloton medeslepen, met hetwelk hij het Z. W. punt der bosschen van Schipiueken bereikte, waar het 1® karabiniers vocht. Rond 9 u. 30 stortten de in brand geschoten kasteelen ineen. Er bleven daar een honderdtal dooden en gekwetsten. Op liet ganscke front floor de divisie bezet, werd er op dat oogenblik een slepend gevecht geleverd, maar het gerucht der vijandelijke shrapnels dio boven do te nauwernood in de grachten der wegen en do zomen der bosschen verscholen troepen openbarstten, hot goknal der geweerschoten overheersciite, wanneer plots, de toestand dar divisio op ongunstige wijze ver anderde. Rond 10 ure trok zich eene compagnie van het UI/1® der Grenadiers terug, die er eerst in gelukt was in het kasleel te dringen Zuid van mijlpaal 18 en wier officieren allen buiten ge vecht waren gesteld, en nu verpletterd door eene onbeantwoorde vijandelijke batterij; en de twee naburige compagnies van hetzelfde bataljon medcsleepten.' Het hoofd van het bataljon en commandant De Kempencer met dc I/III bleven alleen, met het gelaat niar den vijand gekeerd, en hielden, ondanks ailes, stand tot bij de ont vangst van het bevel tot den aftocht. Die buiging in de lijn bleef gelukkiglijk zon der onmiddelijk gevolg, daar de vijand langs dien kant geen aanval doordreef. Rond 10 ure 15' ontruimden het 1® en 2® bataljon van het 1° gre nadiers, dio ernstige verliezen hadden geloden en voor een deel zonder schietvoorraad waren geraakt, Steertjesbosc-h, onder den drang van een tegenaanval, die op den Noorderzoom stil viel. Luitcnant-gener. Lantonnois, op de hoogte der gebeurtenissen gebracht, beval, na er lietG. H.K. over ingelicht te hebben, een algemeeue aftocht zijner divisie. Dezo aftocht, die trapsgewijs en in de beste orde geschiedde, had weinig te lijden van eene beschieting met springgranaten, door de vijan delijke artillerie uitgevoerd over gansch het plein, ten N. van den ijzerenweg van Weerde naar Muysen. De 6° L. Averloor in doze gevechten der Scliiplakenhosschen een groot aaiitalharor beste officieren en manschappen. Bij do 2® L. A. word de aanval van do brug te Over de Vaart, die in den vroegen morgend moest plaats grijpeo, aan de 6® G. Br., versterkt door 't 25° linieregiment, toevertrouwd. Het 5® linie, daags te voren zeer beproefd, werd in den beginne aan Boort»Meerbeek opgehouden. De Leyboek werd overschreden rond 5 ure, op voetbrugjes door de Genie gelegd, en het govecht ving onmiddelijk aan. De vijand dio den nacht ten uutto had gemaakt om Neorstraat en de sta tie van Haecht weer te bezetten, verdedigdte or zich hardnekkig. Onze troepen, door eene sektio artillerie gesteund, gelukten er nochtans iD, hem uit de statie to verdrijven. Zij waren reeds den ijzerenweg ten oosten der baan overschre den, toon twee bataljons van 't 6® li hief eensklaps doorbraken en terugstormden naar do Leybeek. Zij werden onmiddelijk in do lijn vervangen door twee bataljons van 't 25®, dio aldaar reeds daags tevoren gestreden hadden. De aanval ging vooruit, toon roud9 u. 15, generaal Daufresue, die hen bestuurde, van zijn divisie-overste bevel ontving den aftocht to ondernomen. Luitenant-generaal Dossin werd genoodzaakt tot dit bovel van terugtocht, gezien de voorval len welke zich aan den linkervleugel en in den linkerflank zijner divisie voorgedaan hadden. De twee bataljous van 't 6® en 't 26®, die erin gelukt waren daags te voren Wespelaer te be zetten, haddon den aanval naar Thildonck weer aangevat rond 3 ure 30. De weerstand der Duit schers werd hardnekkig in het kasteel van Her- keurath; talrijke machiengeweren ten zuidon van 't kanaal opgesteld, vertraagden de aanval lers. Om S u. 10 bevondt do aanvalslijn zich nog slechts op 400 meters van de brug van Thildonk, toen zij afgeslagen werd en, niettegenstaande do boven menski!ijke inspanning der officieren om dezen aftocht to breken, naar Wespelaer terug stroomde. Van den anderen kant, meer Oostwaarts had deD.C., weiketen Z. W. van Werchtcr saam getrokken was, den terugtocht naar Haecht on dernomen, onder bedreiging eener vijandelijke kolom, geschat op 2 infanterieregimenten, die uit Rol8claer naar Werchtcr marschcerden. Zoohaast Luitenant-generaal Dossin, om 8 u. 50 van deeen toestand op do hoogte gebracht werd, zond hy zonder verwijl de 111/27, I on II1/7 door 'tboscü naar Cruya, om desgevallend den linkervleugel zijner divisie te dekken. ('t Vervolgt). PARIJS, 26 Oogst. Men weet thans dat reizigers van de "Goliath in veiligheid zijn en de angstige bezorgdheid heeft nu plaats gemaakt voor eene ongeduldige nieuwsgierig heid. Tot hiertoe heeft men te Parijs nog era zoo te zeggen niets nader nieuws vernomen. Men weet alleen, dat het bericht van het terugvinden van den Goliath naar St. Louis gebracht werd door inboorlingen, die den weg Kouffra St. Louis te voet aflegden. Er is overigens niets te vreezen voor de vliegers, daar zij bij bevriende stammen zijn. Algemeen wordt verondersteld, dat men binnen een paar dagen een. verslag van Bous- soutrotzal hebben. Verders is men van oor deel, onmiddelijk eene nieuwe schroef naar St. Louis te zenden. De bouwers van het vliegtoestel verklaren inderdaad geuoegzaam Boussoutrot te kennen, oni te weten, dat hij kost wat kost zijne reis zal willen voleinden, Zulks ware overigens nog de beste oplos sing, want zoo men heel het toeslel te Kouf- fra moest uiteen nemen om het naar St. Louis over te brengen, zouden de moeilijkheden nog veel grooter zijn. Volgens de laatste berichten, zou op 1 Sep tember eene ploeg werklieden van het vlieg1 tuig/fabriek met de noodige materialen naar Afrika vertrekken. Een behendige kerel had er een slim mid deltje op gevonden, om geld te slaan. We tende dat er te Brussel vele deserteurs en an dere soldaten rondloopen zonder regelmatig verlof, had hij dan niets beters gevonden, dan de papieren en de stempels na ie maken en deze dan aan de belanguebben te verkoo- pen. In de Nieuwstraat te Brussel werd een kerel aangehouden, toen hij aan een soldaat een vermomd agent valsche papieren te koop bood. De kerel, ook een .oud-soldaat, Tge naamd, werd naar het policiebureel gebracht Hij weigerde re zeggen waar hij zijn werkhuis had ingericht. Hij is opgesloten. BOT5E3M& OP ZEE Lloyds meldt uil Londen, dat Dinsdag morgend om 3 u. eene aanvaring heeft plaats gehad tusschen den Belgischen stoomer Réné en het Russisch zeilschip Uku, van Tarragone naar Antwerpeu varende. Ulm bekwam erge avarij en werd door den stoomer op sleeptouw genomen. Het ongeval gebeurde ter hoogte van Portland Bill. De sleepboot Petrel is uitgevaren om zoo noodig hulp te bieden. TE GENT Nadere bijzondorheden De drie personen Zondag avond aange houden, als vermoedelijke daders van1 den moord gepleegd op M. Serafien Scvs, kunste naar, wonende Veerstraat, 49, werden losge laten na dat het vastgesteld werd dat zij geenszins plichlig zijn aan de hun ten laste, gelegde feilen. Deze drie personen werden gekonfronteerd metgeburen, die bevestigden dat het zij niet waren, die zij het huis hebben zien verlaten. De persoonsbeschrijvingvan de drie plichtigen, die overal rondgestuurd is, luidt als volgtAlle drie d.oegcn den 24 Oogst om 7 3/4 's morgends, toen zij het huis van M. Scys verlieten, eene grijze jockeyklak, een witte lijnwaden faniane col met plastron, eene vest en schoenen. Zij waren bleek van gelaat en zonder knevels. De eerste was een sterk manspersoon en goedgebeend, invallend in het aangezicht, had donkerbruin haar en droeg bruine broek en vest. Hij scheen 27 jaar oud te zijn en is 1,75 meter lang. De tweede bandiet was dik van aangezicht, had op de rechterwang een teeken, misschien van eene oude kwetsuur voortkomende, droeg grijze broek en vest en bruine schoenen. Hij schijnt ongeveer 22 jaar oud te zijn en is 1,70 meter lang. De derde moordenaar was mager en groot van gestalte, droeg eene blau we broek cn vest, had zwart haar en scheen ongeveer 20 jaar oud te zijn. Men vermoedt dat de drie moordenaars de richting genomen hebben naar Brussel. Men denkt op een goed spoor te zijn. Sinds verscheidene jaren was een genaam de Z.., wonende Lombardstraat te Brussel, in dienst der echtgenooten V... van Ukkel. Deze hadden verscheidene eigendommen in denNBrusselschen omtrek en Z... was gelast de huurpachten te ontvangen. Bij het uitbreken van den oorlog waren de echtgenooten V... naar Frankrijk uitgewe ken. Z... ontving nog de huispachten. Toen de echtgenooten V... naar Brussel terugkeerden en de rekeningen nazagen, stelden zij vast, dat eene som van 21.000 fr. ontbrak. Daarover ondervraagd loochende Z..., doch deed weldra volledige bekentenis sen. Dinsdag dreigde men hem, eene klacht te zullen neerleggen, indien het ontbrekende niet teruggegeven werd. Z... begaf zich naar zijn bureel en joeg er zich een kogel door het hoofd. De dood was oogenblikkeüjk. Gasthuize in de Vlaanderen De Minister van Binnenlandsche zaken heeft met medehulp van den Dienst der verwoeste gewesten hospitalen ingericht te Loo, Yperen, Elverdinghe, Veurne en Clerc- ken. De regeering neemt alle uitgaven, van die zoo noodige gasthuizen, ten zijnen laste. Eens te meer heeft de groote weldoenster van de geteisterde streek, Miss Dormer Maunder, zich door hare liefdadigheid onder scheiden. In name hare landgenooten schonk zij aan elk der bovengenoemde gasthuizen 50 bed- dens. En 't schijnt haar nog niet voldoende, want op dezen oogenblik zoekt zij voor elk hospitaal eene stichting. Moge haar schoon voorbeeld ook in België navolgers vinden. Nooit zal men genoeg doen om onze geteisterde broeders uit Vlaanderen te helpen. Eiken dag brengt wel zijn steentje bij, maar den heropbouw is een reuzenwerk en alle dagen ontdekt men nieuwe nooden waar bet gewoonlijk graasde, en dewelke door een brcede gracht van den straatsveg gescheiden is. Het liep erin, met het gevolg dat het rijtuig omsloeg en het knaapje ver pletterde. Het hoofd van het kind was totaal vermorzeld en de hersens in 't ronde gespat. Het kleine slachtoffer was slechts 6 jaar oud. De droefheid der ouders is onbeschrijfelijk. Een automobiel in brand M. Swiegers, chauffeur, wonende Le Lor- rainstraat te St Jans Molenbeek, was gisteren avond bezig zijn automobiel te herstellen. Hij had eene carbuurlamp in de hand om zich te verlichten. Op een gegeven oogenblik ontviel de lamp hem en kwam op den motor terecht, welke onmiddelijk ontplofte. M. Swiegers was in een oogwenk door vlammen omringd. Opzijn hulpgeroep snel den verscheidene personen toe, die er niet zonder moeite konden in gelukken hem de brandende kleederen van het lijf te rukken. De man was echter reeds erg aan den buik, de borst cn de beenen verbrand. De automobiel, een prachiig rijtuig, heb bende eene waarde van meer dan 20.000 fr. werd geheel vernield. werdt, in September eerstkomende, een ver gelijkend examen afgenomen tot het begeven van 200 bedieningen van klerk aan burger lijke en militaire candidalen. Het programma van dit examen komt overeen met de volledi ge studiën ,in de athenaea. De aanvragen tot deelneming moeten den Minister van Spoor wegen uitci lijk op 10 September geworden. De belanghebbenden worden verzocht, al vorens hunne aanvraag te sïcilen, de berich ten le raadplegen die in de statiën, post- en telegraafkantoren aangeplakt zijn en de voorwaarden tot deelneming alsook dc le verstrekken inlichtingen aanwijzen. Een cijfer dienc als bewijs d;;t de werk kracht van den reizigersdienst op ons spoor net herleeft Het officieel Treinboek van 15 Augustus wesd getrokken op 225.000 exem plaren. Het goederenvervoer tusschen Belgiën en Terneuzen eenerzijds, Zwitserland en Italië anderzijds, mag, naar wensch van den ver zender, geschieden over Luxemburg-Bazel of over Lamerleau/Alüus-DeUe. Wat de vracht en geleibrieven betreft zal,voor het verkeer over Lamerteau/Alhus-Delle, op dezelfde wijze worden gehandeld als voor dit over Luxem burg-Bazel Het vervoer geschiedt over Bazel of over Delle volgens de aanwijzingen van den afzender in den vrachtbrief. Vervoer naar Bazel geschiedt uitsluitend over Sterpenich. Doch, is door den afzender in den vracht brief den weg over Gauvy voorgeschreven, zoo dient daaraan voldaan. Voor zendingen over Lamarteau-Athus-Delle dient eene ver voer toelating aangevraagd. Echter is die toe lating niet vereischt voor zendingen a) tot en met 300 kilogram stukgoed per dag van denzelfden afzender aan denzelfden bestem meling b) een wagen per dag, per afzender en pér bestemmeling, voor liet vervoer met wagenladingen. Dagelijks worden ten laste van onbekenden zeer talrijke gevallen van diefslal ol plunde ring in rcizigersmaterieel der Staatsspoorwe gen vastgesteld. Dientengevolge heeft het Beheer voorgeschreven dat voortaan, gedu rende het oponthoud der treinen in de statiën, inzonderheid in de statiën van aansluiting, het rcizigersmaterieel derwijze zal worden onderzocht dat onmiddelijk de meest zicht bare diefstallen of beschadigingen kunnen aangewezen en dc daders ervan opgezocht deze zullen streng vervolgd worden. De koopman Alidor De Wulf van Hand zame had zijn paard ingespannen en liet het nog een oogenblik voor de deur zijner woning staan. Zijn twee zoontjes waren op het rijtuig geklauterd, toen opeens het dier op hol ging. De Wulf sprong buiten en kon het oudste kind uit het rijtuig snappen, maar kon onmo gelijk verder het hollend gespan volgen cn zijn ander zoontje redden. Een paar honderd meters ver kwam het paard aan de weide, De heer Minister vnn Oorlog komt te te- sluiten dat vanaf 1* September aanst. de weduwen der gedurende den veldtocht ge sneuvelde, gestorven of verdwenen militairen tijdelijk in de bakkerijen, beenhouwerijen cn magazijnen der intendance hun voorraad zul len mogen opdoen. De voormelde personen die verianeen van de voordeden waarvan spraak tc genieten, moeten, voorzien van al de ofiicieele stukken welke klaar hun toestand onder het oogpunt hunner rechten aanduiden, zich aanbieden bij den onderintendant belast met de control der leveringsinstellingen (voor Brussel, Kern straat, 15) die hun eene kaart afleveren zal, op wier aanbieding dc rechthebbenden tegen comptante betalingen volgens door haar gc- teekende bons, brood en vleesch zullen mo gen ontvangen binnen vastgestelde beperking Wat de verscheidene waren aangaat die in de magazijnen voor officieren en den troep ver kocht worden, zij zullen afgeleverd worden volgens de invoege zijnde ranlsoeneering, bij middel van een aankoopboekje door de betrokken instelling verschaft (de magazijnen voor officieren voor de weduwen van officieren de magazijnen voor troepen voor de weduwen van ondergeschikte militairen). Ter gelegenheid der demobilisatie van Lucien Boniver, van Sart-bij-Spa, was er een familiefeestje ingericht. De teruggekeerde werd natuurlijk met vragen overstelpt, over loopgraven, vliegtuigen, wapens, enz. Hij loonde een revolver cn denkende dat bet wapen niet geladen was, legde hij er dc werking van uit. Op een gegeven oogenblik weerklonk een schot, onmiddelijk gevolgd door een vrecsc- lijken smartkreet. Do 17jarige zuster van den ontslagen soldaat had den kogel in den buik gekregen. Spoedig was een geneesheer ter plaats, die den kogel kon uithalen, doch ondanks alle zorgen bezweek het meisje kort nadien. Het parket is verwittigd. Dit jaar zal een totaal van 1950 leerlingen bij wedstrijd worden aangenomen in do pupillen scholen van den hoogeren, middel baren en lagoron graad, le weten Fransche en Vlaamsche Kadeltescholen 000 leerlingen, of 200 in 't geheel voor elke der le, 2e en 3o klassen. Fransche en Vlaamsche scholen van den middelbaren graad 900 leerlingen, dus 150 in elke der 4o, 5e en Go klassen, Franeche en Vlaamsche scholen van den lageren 450 leerlingen of 75 in iedore der klassen der le en 2e lagere klas. De belanghebbende ouders of voogdon die een kind verlangen te doen inschrijven als kandidaat pupille moeten hunne aanvraag opsturen aan een Opzichter der Pupullescho- len te Namen ton laatste den 15 September. Dezo voor den 15 Oogst aangekomen zullen als ongeldig worden aanzien, dbze na don 15 September gekomen zullen tot in het jaar 1920 verschoven worden. Do aanvraag moet van de volgende sluk- ken vergezold gaan a) eene verklaring dor ouders of van den voogd de keus vastellend van het fransoh of vlaarnsch regiem voor de scholen van den lageren en den middelbareu graad en de klas waarvoor de kandidaat moot ingeachro- ven worden. b) verklaring opgevende de gekozen sectie griekscb-lalijiischc, lalijo, rekenkunde ol wetenschappelijke. c) een verslag der titels ingeroepen ter aanvaarding van den kandieaat, vergezold van voor de militairen werkdadigen diei.se een uittreksel uit het stamboek» voor de gesneuvelde, van hun wonden of van ziekten gedurende den oorlog gestorvene militairen, in onbepaald verlof of vrijgesteld, van de aanduiding van hun nummer uit hit stamboek, het regiment of den dienst waar aan zij hebbeo toebehoord. voor de burgers, van een getuigschrift der der gemeenteoverheid die de juistheid corti® fieort der opgegeven redens voor de overLdeu militaire of burgers vaa een uittreksel nit den overlijdenakt. voor de burgers invalieden geworden door toedoen des vijanda, van eon getuigschrift van den Bestuurder van het dichtalhij.e mili taire hospitaal den graad hunner invaliditeit opgevend. voor de ambtenaars of bedienden eener openbare administratie van een getuigschrift uitgaande van de bevoegde overheid mot ten minste gelijke rang van den bestuurder vaB een ministerieel departement en oertifieerend dat de titularis zijn ambt of zijn bediening bestendig bekleedt.

De Volksstem | 1919 | | pagina 1