Eerste uitval rond Antwerpen Hevige brand te Nederliasselt Een verklikker voor 't gerecht L A. X> Buitensporigheid. JEÜU CANADA Eene geheimzinnigs zaak te Leuven INBREKERSGEKNIPT Eens stelling Ingestort te Luik De misdaad der Veerslraat te Gent XXV JAARGANG NUMMER 138 Burrelen: Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Telephoan 114 H _A. Cr Vrijdag 29 .4ugu*U 5 CENTIEMEN Drukker-UitgeverJ. Van Nuffei^De Qendt, Veer de publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden lot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, Ie Brosse!8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Gheapside, Londen. M. Carnegie, zaliger gedachtenis, uitte in 1910 deze welgepaste waarheid Wij leiden eene buitensporige levens wijze 1 De Araerikaansche Schatrijke wilde hier door beteekenen... dat wij het eenvoudige leven beu waren en slechts uit zijn op verma ken, pracht, praal, blaai en dit alles willen bekomen zonder werk of moeite. Inderdaad wij meenen dat de aarde een soort van Pa radijs is, waarin we allen gratis en voor niets moeten intreden en waar niets ons mag geweigerd Worden. Deslaalkoning bezat twee of drie milliarden en hij verklaarde in één woord, dat er diende aan alle vermaak en luxe, paal en perk ge steld te worden. Men moet zich kunnen be palen Is't niet Nochtans velen zijn niet van het gedacht dezes milliardbezitters, al hoewel hunne beurs zoo wijd niet gaapt en hun intrek zoo talrijk niet is. Eene der gegronde oorzaken van het duur leven is niet anders dan die noodwendigheid van het overvloedige die, reeds heersehende bij de rijken, thans den middenstanden de behoeftigen behebt. Wij kunnen ons niet ontzeggen. Indien wij ons een vermaak moeten onttrekken, gezien de bevoegdheid van onzen geldschieter, mee nen wij dat zulks ten onzen opzichte eene on- rcchtveerdigheid is die wraak naar den hemel roept. Deze opmarsch of gang van zaken is met de tijden begonnen. In den hof der wellusten stonden onze eerste ouders reeds naar heer schappij, genot, gemakdit alles vloeide voort uit de eerste zonae die hen en ons in 't onge luk stortten. Later zijn fameuze grootsheids- helden en opstandkapiteinen verrezen om het volk te bedriegen en aan te zetten om stand vastig eischen en nog eischen door te drijven. Wij hebben daartoe recht, recht op alles en zelfs op 't overige Laat ons naar het luilekkerland trekken waar de peeren overgroot en sappig en waar de patrijzen ge braden ons in den mond vallen Zóó twee landen bestaan er niet op den aardbol Van dan of was het een koers, een loopen en ketsen naar de pleizieren, naar de pracht, naar den afkeer van alle strenge inspanning en van het harde zwoegen, daarom zijn de kiekens aldaar zoo schrikkelijk duur om koopen. Het civiel kiekenprijsje is verdwenen om de gezonde en goede reden dat er te veel menschen kiekenvleesch willen binnenspelen; in auto bollen en rollen theaters en kinemas vertooningen bijwonen (en welke schouw spelen en in welk gezelschap Te vele ster- verlingen beelden zich te gemakkelijk in dat het stoffelijk geluk aan iedereen toegekend en toegestaan worden zoowel als de lucht en 't licht der zon. Weet wel dat uit den hof van het aardsch Paradijs onze eerste ouders gejaagd werden en hunne veroordeeling luidde Gij zult uw brood in het zweet uws aanschijns eten Niels te maken, wij zijn medeveroor- deeld, tot ecuwigdurigen dwangarbeid, 't Is verdiend 't Is eene strenge strafdoch indien wij genade willen afsmeeken en beko men mogen wij de armen niet kruisen maar moeten ae handen aan 't werk slaan. Ik moet er toch zeker niet bijvoegen hoe en wat werk ;<ecn verstandige raensch daartoe te verrichten heeft. Zijt ge een christen of slechts een rechtschapen mensch, ge verstaat mij. Marc. yVet volg van Patira en De schat der Abdij door Raoul De Navery (163® VERVOLG.) Met ©en klein leger uit zulke mannen samen gesteld kon. men Nieuw - Frank- ièieroveren en liet vaandtel doen wappe ren dat Montcalm een6 bad ontplooid, i -lean Canada kon naai' welgevallen be telisson over al deae mannen, en toch aarzelde bij nog. Indien bij zich met 'hart en ziel aan de lijdende wijdde, hij ivild'a het oogenblik van een. openlijken pchok, waarvan niets den goeden uit tel a g verzekerde, zoolang mogelijk ver schuiven. De voorzichtigheid1 deed! hem .tegenover deze onvoorzichtige geest drift op zijne hoede zijn. En toch be- igreep hij dat ieder dezer boden waar heid sprak: de verdrukking teelde het Terzetde overwinning of de dood niets anders vroegen cfe overwonnelin- B'en. Gedurende lange jaren had1 Jean Ca nada de zonen der helden getroost en 'den moed .-iaandb gehouden der over levenden van twintig vel (Magen. Van ISen dag af dat hij verklaarde zich Jean Canada te noemen, was hij waarlijk de jverpersoonhjkiiig van hei ongelukkig land geworden- Hoeneer was hij een Franschman gebleven, deze heldenü- Suur met oen aoo teeder gevoelig hart, ie met een aanstekelijke gloed ran het gucte land sprak, de moedors troostte, Hte rei 7.mm» herbergde^ ujne woning ra» i '-ren ongelukkige ontsloot, en ruim kring een soort van komnk- hebap uitoefende, waartegen niemand Hen vernette. Dat de En gelee ben hem, jrreeeaan, dejt de pohtde naar het mid- i aoont om hem in het verderf te stor ten, hieromtrent lcoeeterde hij niet den Woensdag morgend rond 2 ure, vond men in de Maria-Theresristraat, nabij de statie, een genaamde Florquin, schoenmaker, in een bloedplas ten gronde liggen. De man werd naar het St. Pietersgasthuis overgebracht. Men kon er slechts 's namiddags in gelukken hem tot het bewustzijn terug te brengen. Hij kon echter niet den minsten uitleg ge ven over hetgeen met bera gebeurd was. Hij weet niet of hij aangevallen werd, noch wat hij op dat uur aldaar uitrichtte. Het parket opende een onderzoek. Daaruit bleek, dat Florquin Dinsdag per rijwiel uit gereden was. Het rijwiel is niet teruggevon den. Anderzijds vernam men ook, dat Dins dag nacht een hevig gevecht had plaats gehad in eene herberg uit de buurt. Is bet slacht offer in dien twist betrokken geweest en heeft hij daar de erge hoofdwonden opgeloopen of word hij achtervolgd en gewond waar men hem later vond liggen Het onderzoek zal zulks denkelijk uitwijzen. De ontploffing nabij Brescia Er zouden meer dan 100 dooden en gekwetsen zijn Er wordt thans gemeld, dat er bij de ramp van den bommendepot bij Brescia meer dan 100 dooden en gekwetsten zouden zijn. De ontploffing had plaats te Pellegrino, ten gevolge van het vallen eener kist handgra naten. Weinige oogenblikken later vloog een poedermagazijn in de lucht. Heel de vallei van Incudina werd men vreeselijke schokken, als van eene aardbe ving gewaar. De bommen weiden in een omtrek van twee kilometers weggeslingerd, boomen ontwortelend en bijna alle gebouwen \eruielend. Groepen soldaten, infanteristen en kanon niers werden in den omtrek dood of gekwetst gevonden. De overheden verboden de lijken en de gewonden weg te voeren, daar men vreest, dat er nog niet ontplofte bommen on der de slachtoffers liggen. Onder de slachtoffers bevindt zich ook de burgemeester van Incudina, die zich op meer dan een kilometer afstand van de plaats der ramp bevond en een arm afgerukt werd: Een 14jarige knaap en een lOjarig meisje, die hand aan hand langs de baan huiswaarts keerden, werden gedood. Hunne moeder, welke naast hen stapte, bleef ongedeerd. Alle verkeer in den omtrek is verboden, daar men nog ontploffingen vreest. Stoutmoedige schurken waren Dinsdag morgend in den eigendom gedrongen van Mev. DeP..., Bellevuestraat, te Brussel. Zij stolen er eene aanzienlijke partij kunstvoor werpen, juweelen, zilverwerk enz. Uit het onderzoek bleek, dat twee jeugdige kwaaddoeners, de genaamden Victor P..., een 16jarige kerel, onlangs uit eene verbete- ringsschool ontvlucht en Louis V..., in den omtrek gezien waren. De policie vernam ook, dat de jonge ban dieten zich in een huis der Valkstraat ver borgen hielden. Woensdag morgend werden zij daar ver rast en aangehouden. Zij legden volledige bekentenissen af. De kerels, die ook nog andere dief ten op hun geweten hebben, zijn in het gevang van Vorst opgesloten. minsten twijfel; maar hij volhardde in zijne zending overtuigd! dat hij vóór hei dóór de voorzienigheid' bestemde uur niet zou vallen. Overigens schiep Jean Canada zich geene hersenschimmen.; hij wist dat hij zich voor altijdi in deze worsteling zou begraven, welkdlanigen uitslag zij ook voor de zijnen mocht hebben. Hij had' vooraf het offer van zijn leven gebracht alleen wenschte hij, dat het niet nutte loos zou zijn voor de groote zaak die hij verdedigde. Op het oogenblik dat hij dó vergade ring ging toespreken, die met een zicht baar doch tevens eerbiedig ongeduld, zijne beslissing afwachtte, trok er een bloedig visdoenn voorbij de c^gen van den ouden wapenmakker van A '^alm Hij zag zich teruggeplaats op dei jvond van dien slag, dien het lot van duizen den menschen besliste en de nationali teit veranderd had van een gebied zoo uitgestrekt als Europa. Hij vroeg leb af of hij wel gedaan had met het hei lig vuur der vaderlandsliefde, dat in al le harte gloeide, te onderhouden, en of de vreeselijke gebeurtenissen, die onge twijfeld! voor de deur stonden, niet ter zijnor verantwoordelijkheid alleen zou den komen. Doch hij had den tijd niet om zich aan des© droomerii over te ge ven, de groepen der jonge lieden de op perhoofden der Indianen omringden hem gelijktijdig. «Het uur is gekomen, Jean Canada; God! heeft het geteekend! Antwoord, wilt gij onzen aanvoerder zijn? Niets weerhoudt ons langer van den heiligen krijg!» «Niets?» vroeg Canada. «Neen, neen!» hei-vatten alle stem men, den Engelschman yerjagen of sterven Belangrijke schade.Een gekwetste Woensdag morgend was men op het hof vanTheodoorCooreman bezig met de dorsch- machien te dorschen. Opeen gegeven oogen blik bemerkte men met ontsteltenis, dat de schuur in brand stond. Spoedig werd de machien stilgelegd en in weinige sekonden stonden schuur en stallin gen in laaie vlam. Aan blusschen viel niet te denken en men moest er zich toe bepalen te trachten het woonhuis te vrijwaren, waarin men na veel moeite kon gelukte. De zoon Albert Cooreman, die op het dak van bet huis geklommen was, viel er af en werd daarbij erg gekwetst aan hoofd en bee- nen. Hij werd ook erg aan de handen ver brand. Schuur en stallingen zijn met al wn! zij be vatten in asch gelegd. Benevens den dorsch- molen, zijn ongeveer: 2 hektaren rogge en drie hektaren tarwe 'de prooi der vlammen geworden. De schade is zeer belangrijk. De verdediger van Quien de verklikker van miss Cavell had Dinsdag er op aangedrongen bij den krijgsraad van Parijs, om de zaak uit te stellen tot na de processen tegen von Bis sing, Stroeber, onderzoeksrechter in de zaak Cavell en de Duitsche policieagenten Bergau en Pinkoft, die de schuld dragen van de uit gesproken veroordeelingen. De krijgsraad verwierp dat verzoek. De bewijzen tegen Quien Hangevoerd, zijn zoo verpletterend, dat de beschuldigde zich moei lijk kan verdedigen; bij doet niets anders dan loochenen. Op de vraag waarom hij zich in het geslicht van miss Cavell opgehouden heeft, ant woordde Quien dat hij een ingegroeiden nagel had, wat hem groot lijden voroorzaakte. Daarom liet hij zich in het gesticht verplegen. De ziekenverpleegster miss Wincknis, ver zorgde hem. De voorzitter besloot miss Winckins, die zich thans te Brussel bevindt, als getuige te dag^n. Quien verklaart zich bij den gezant van Frankrijk in den Haag, als koloniale soldaat te hebben aangeboden en niet als officier- luchtvaarder. Ik bad maar een verlangen en dit was naar Frankrijk terug le keeren, maar de gezant zegde mij dat mijne diensten nuttiger wareu in Belgie. Daar ook schijnt niets van wsar te zijn. Toen hij uit Holland te Antwerpen terug- keerd, is het dat hij aangehouden werd. Hij gaf er, zoo beweert hij toch een valschen ouderdom op en kreeg dan toelating om te Brussel te verblijven. Ondervraagd over zijn verblijf te Antwer pen, beweert hij, dat hij bij zekeren Allard gehuisvast was. 't Is echter gebleken dat deze Allard een Duitsche agent was. Quien werd dan onderhoord over de ver- schillige zaken welke men hem ten laste legt en de voorzitter betrapt hem daarbij gedurig op tegenstrijdigheden. De belichte beweert dat zulks komt, doordien hij zich alles niet al te best meer herinnert. Een incident had plaats, toen hij over de zaak Freyling ondervraagd werd. Freyling, die het hoofd van een inlichtingsdienst was te Brussel, werd door Quien verraden en ter dood veroordeeld. Quien als medeplichtige kreeg voor de frira drie maand gevang. «Gij hoort hen, o Godzeide Jean Canada, «ik neem de stem dezer onder drukten voor uwe stem.» Met een langzaam en plechtig gebaar verwijderde hij zijne vrienden en begaf zich naar de zware kast der klok. Ver volgens trok hij een kleinen sleutel uit zijn boezem, opende dó ebbenhouten deur en haalde een stok te voorschijn met verscheurde banen van zijde om wonden. Met ©ene enkele vlugge beweging ontrolde hij het dundoek en de verga derden zagen met even groote verras sing als aandoening de witte lelievlag van Nieuw-Frankrijk. Er steeg eleclvt6 één kreet in de ge heel e vergadering op, een kreet waarin de liefde en de geestdrift zich vertolkten «Leve Frankrijk Men vergat in dit oogenblik, dat het verre vaderland eenmaal den veroverden grond aan zijn lot had overgelaten en zich deze eens zoo schitterende en fiere dochter had laten ontrooven. Men dacht er niet meer aan, dat niemand tegen de spotternij van. Voltaire, betreffende «de sneeuwwitte bóopen van Canada geprotesteerd had. Frankrijk had zich zeer stiefmoederlijk getoond, maar Ca nada beminde het nog, hot gezicht van hét dóór kruitdamp zwartgeblakerde en met kogels dóorDooorde vlaggedoek dééd tranen in hunne oogen komen- De markies van Coëtquen drukte het roemrijk vaandel aan zijne lippen. «Ik' vind u hier terug,» riep hij uit, «wees gezegend en gegroetGinds heeft men een rooden lap uit het mod dér op geraapt en gezegd; «Ziedaar de Fran- scho kleuren Maar dat is eene leugen De lelien van Lodewijk den Heiligen en van Jeanne (FArc zullen onze spre kend wapenschild blijven. Vervolgt, Quien loochende hier ook, doch toen de voorzitter zegde dat Freyling zou komen ge tuigen, verbleekte Quien en stamelde, dat hij dood was. Freyling had evenwel genade ge kregen en zulks buiten wete van Quien. Quien werd vervolgens ondervraagd over zijne betrekkingen met de Duitsche agenten in de kampen van Sennelager en Interlaken, alwaar hij de verachtelijke rol van uithoorder speelde. Natuurlijk loochent hij hier ook alles. Het getuigenverhoor. De eerste getuigen welke gehoord worden, zijn lieden oorspronkelijk uit Noord-Frank rijk. Hunne verklaring brengt niets nieuws aan 't licht. De Eerw. Heer Vallen, pastoor van Beliig- nies, verklaart, dat toen prins de Croy, die zich gelast had Quien naar Brussel en van daar naar Holland le zenden, vernam dat Quien weer te Brussel was, hem zegde Ik geloof dat wij ongelijk hadden, ons met Quien bezig te houden. Prinses Marie de Croy, legt de werking uit van de inrichting welke gesticht was om het overbrengen der soldaten en andere jongelin gen naar Holland te vergemakkelijken. Allen werden eerst naar haar kasteel gestuurd, en van daar naar Bergen en naar Brussel. Hier was het gesticht van Miss Cavell de verzamel plaats. Ook Quien werd daar heengestuurd. Op eene vraag van den verdediger van Quien, antwoordt getuige, dat zij nooit ge dacht had, dat Quien haar verraden had. Prinses de Croy verklaart nog, dat Mej. Thuliez haar deed aanhouden, om een on schuldige, die aangehouden was, te bevrijden. De getuige, Mev. Debève, bevestigt Quien te Bergen gezien te hebben, in gezelschap van een Duitsch policieman. Nadat Mejuffer Thuliez aangehouden was, kwam Quien haar vragen, hem al hare papieren, briefwisseling, enz. te overhandigen, om te kunnen werken in 't belang van Mej. Thuliez. Mev. Debève weigerde, en verbrandde alles wat eenigzins gevaarlijk- was. De laatste opgeroepen getuige voor den dag, was M. Delterrière, hotelhouder te Bergen. Na de aanhouding van M. Capiau, kwam Quien bij hem en vroeg hem vaische papieren en kaarten om de ontsnapten te kunnen wegbrengen. Quien bekent zulks, doch zegt dat deze papieren en kaarten moesten dienen om per sonen over de grens te bren. M. Delferrière voegt er bij, dat bij zeer verwonderd was, dat Quin, ondanks zijn® handelwijzebuilen de klauwen derDuitschers kon blijven. M. Delferrière werd aangehou den, omdat bijvier ont luchten had verbor* gen gehouden. Alleen Quien wist zulks. Quien loochent en beweert dat hij nooit de getuigen verklikt heeft. 2 DOODELIJK GEKWETSTEN Woensdag morgend is eene stelling, ge plaatst in een gebouw der Berghestraat, te Luik, dat men bezig is in een cinemazaal te veranderen, ingestort. De ondernemer Henri Denoëlen een zijner werklieden, Camille Du- dot, werden medegesleept. Beiden werden bewusteloos en zwaar ge wond opgenomen. Men vreest zelfs dat Denocl de ruggraat gebroken heeft. Dudot is erg ge wond aan het hoofd. Men denkt dat hij ook inwendige verwondingen bekwam. De twee slachtoffers zijn in bcdenkclijken toestand naar het gasthuis overgebracht. Voor de geteisterde streek Het heroptrekken der openbare gebouwen. De Minister van Binnenlandsche Zaken zond aan de Hooge Koninklijke Commissaris sen eenen omzendbrief waarin hij er op aan- daingt dat de openbare gebouwen, door den oorlog getroffen, onverwijld hersteld of op nieuw opgetrokken worden. De werken moeten zonder uitstel begonnen worden. De begrafenis van M. Serafien Sys, in zijne woningZondag morgend vermoord", zal Zater dag morgend plaats hebben. Om 10 ure zal in de hoofdkerk van St-Baafs een plechtige dienst plaats grijpen. De wetsgeneesheeren hebben in het hospi taal het lijk geschouwd, waaruit is gebleken dat het slachtoffer bezweken isaan verstikking tengevolge van den prop met geweld in den mond geduwd van den ongelukkige. Dinsdag avond werd door de policie van de 4® wijk in Oud-Gent drie personen aangehouden en naar .het policiebureel ge bracht, waar zij werden onderhoord. Of het de daders zijn is nog niet gekend. dag van den ZA€>D Augustus DERDE ARTIKEL 1914 Hij kwam deze «ohikkingen te berden toen Generaal de Witte hem liet weten dat D. C. ha ren terugtocht op Haecht en Hansbrug voort zette. Alsdan beval hij aan zijne troepen den aanval te staken, daar hij van gedacht was dat de nieuw geschapen toestand met meer toehet, hem door te drijven. Hy schreef dan san den bevelhebber der 6o G. Br. voor zich methodisch terug te trekken naar Haecht en van daar op Putte, langs de Hansbrug. Het groepement van Wespelaer moe6t kost wat kost op de Leybeek weerstaan. Het 25e linie langs Haecht en deu stryd gewikkeld zou zich al vechten langs de brug van Rymenau naar Peuthy terugtrekken. De uitvoering dozer voorschriften was aange vangen toen het bevel toekwam van den Bevel hebber van don Oeneralen Staf aan de divisies voorschrijvend de aanvallen te staken. De 2* L. A. moest zich langs Boort-Meerbeek en Ryme- nam in loopgrachten vestigen, on do D. C. moest voortgaan den linkervleugel der 2® L.A. te dek ken. De Bevelhebber van hot leger was nog niet op de hoogte van den nieuw geschapen toestand voor de D. C. en de 2® L. A. toen hij dit bevel uitvaardigde. Deze twee divisies waren reeds niet meer in staat het ten uitvoer te brengen toen het hen (rond 10 u. 50) bereikte. Zoo kwam het dat hunnen aftocht moest voortgezot worden volgens de bevelen ontvangen van hunne bevel hebbers. die sich hierover verstaan hadden dat de D. C. die den torugtocht langs de eenige wo gen welke de 2® L. A. kon benuttigen reeds be gonnen had, zoohaast mogelijk. Ilaecht en de Hansbrug moest ontzetten door snelle bewegin gen, om zich vervolgens naar Hcidekant te be geven, en er de ondernemingen van Oeneraal Drubbel desgevallend steunen. Deze gelast met drie bataljons zyner brigade (7®) naar Cruys en Tremeloo te trekken, moest aldaar een flank- wacht opstellen om den linkerflank te bescher men van dc 2° L.A.die als werende flank ging post vatton ten N. der Zwarte waterbeek (N. van Keerbergen). Al deze bewegingen geschiedden met de mees te orde maar niet zonder vertraging veroorzaakt door den toevloed van troopen der 2® L. A. en der D. C. op do Hansbrug doch zonder door d?n vijand verontrust te worden. Het opperbevel had de 3® L. A. als voorbehou den afdceling om den bedreigden linkervleugel te steunen niet in 't gevecht gezonden het had den aftocht van 't leger in de versterkte etelling besloten. Het G. H. K. kwam ten andere te vernemen dat bet 5® fransch leger (Generaal Lanrozac) in aftocht van do Sambre en op 25" hot front Aves- nes-Mariembourg bezette cn dat op deuzelfdea datum het Engelsche leger van Mons teruggo- trokken was op het front Landrecies-Le Caleau. Het had in mededeeling een telegram ontvangen door den algemeenen Consuul van Frankrijk uit Parijs en luidend De afwerende taktiek welke de Engelsche cn Fransche legers op heden aannemen, kan niet uitgelegd worden als eeno w(jzigin" aan de plechtige besluiten ten opzichte van België ge nomen. Do Franscbe Regeering verklaart dat ze meer dau ooit er toe besloten is, sleohts de wapens neer te leggen wanneer den ganschen Belgischen bodem van de vijandelijke bezettiug tal vrijgevochten zijn on in geen geval en op geen enkol oogenblik het lot van'België van dit van Frankrijk te scheiden. Zoo kwam het dat op U u. 20, bet General de Selliers de Toranville in den naam des Kon inga volgend order vaststelde Onze verbondenen voorloopig besloten heb bend eene definitieve houding aao te nemen zoo wordt de aanval van ons leger doelloos. In af wachting van bet gunstige oogenblik om voor uit te trekken, zal het leger zich weer in wach tende tiouding onder de bescherming der ver sterkte stellingen begeven. Eene vertrouwelijke mededeeling, daags te voren aan de L. A. medegedeeld had voor alle hunner den weg voor den terugtocht voorzien welke moest gevolgd worden wanneer het op perbevel tot de terugkomst van het veldleger naar Antwerpen zou besluitèn. De 1®L. A. vlooide in goede orde terng onder de bescherming der 4® G. Br. die insgelijks rond 16 u. opbrak. De Divisie logeerde 's avonds te Boom. De 5® L. A. trok af naar den Rupel zon der verontrust te worden en logeerde voor den nacht te Puers. De 6® L. A. nam 's avonds nachtdekking te Waelhem de 2® L. A. te Putte, de 3® L. A. te Duffel en de D. C. te Kessel. V Het is opmerkenswaardig dat de vijand op geen enkel pont van 'talagfront, het belgisch leger dat tra volbrachte zending onder Antwer pen terugtrok, achtorvolgden de Duitsehers maar er warou zelfs zekere troepen die gedu rende do wederwaardigheden van den slag in wanorde terugvloeiden zooals do verschrikte bende welke in Leuven binnenviel en er door haar vuur moorden en brand veroorzaakte. Zulks was, zonder twijfel, nog een voorbeeld van het geval dat meormaals in een oorlog voor komt, dat troepeu door verliezen en de vortne- nigvuldiging der vijandelijke aanvallen ten einde gedreven, zich overwonnen denken en in paniek terugstroomen. Maar het is nochtans door menig door ons aangestipt voorbeeld gestaaft dat deze rroopen, onder de schielyken invloed der vrees uiteenge rukt, oogenblikkelijk weer hunnen heldenmoed aan den dag leggon, wannoer zij kraohtdadig onder banden genomen worden door oversten wier naam waardig is. Op 26 Oogst, na don inval in Leuven van deje Lende wegloopers wordeu duizend huizen waaronder de Hoofdkerk van St. Pioters on de BoeLory der Hoogoschool ver brand verscheidene duizende gijzelaars worden genomen en 176 burgers gefusiOoerd. Dat ook was een verschijnsel van den oorlog maar een versehijnsel waarvan men in moderno en besehaafde tijden, slechts voorbeelden gevon den hoeft in de groote wapenfeiten van het duitsche leger. Luitenant-Kolonel X..., Eene Tereohtwijzing over den eersten uitval rond Antwerpen. Eene fout van punctuatie in het verslag over 't gevecht van den 24 Oogst schynt aan te duiden dat de dappere luitenant Giroul, do oenigstn overlovende zou gebleven ziju zijner mitrailleu- zen sectie, in het gevecht vau rvWoen-üries. mi. die officier werd or gedood. De Juiste tekst luidt^, aldus Ongelukkiglijk waren op het oogenblik der gelukkige uitkomst van dien opi«chen strijd de nog rookende mitrailleuzcn slechts nog door een enkelen hediohaar bow&akt. Luitenant Giroul eu al de mitrailleurs van zi.iu dapperen ploeg, dood of gekwetst, lagen op den grond uitgestrekt aan hun stekken vastg». klampt.

De Volksstem | 1919 | | pagina 1