Eens oude Buitsciie misdaad Goodelijk ongeluk op eon vliegple'n Yreeseüjk ongsluS; te OSisIavelt. Eene erge zaak te Pariji Valsche bons Her nationale verdedignig Sport en Licfiaamsopvoeding Aanslagen te Milan 50 Mark'baaknotea .uchtscbepsndisnst tusschen Amerika en Ierland. Hst smokkelen aan öe Doitschs grens. Belgisch officier gedood. Een behendige diefle Twee üoC^e-r* en verscheidene gekwetsten. Een groep werklieden was bezig de 'grachten te reinigen en de wegen te Eerstellen te Gbeluvelt aan 't oude front Een hunner, die met een houweel aan 't. werken was, kwam met dit werktuig te recht op een zware houwitsersgra naat, die in den grond' stak en met ©en yreeseKjken knal ontplofte. Het uitwerksel was verschrikkelijk. De genaamde Odiel Flament, ongehuwd wonende te Gkeluwe, weid door het ge weld der ontploffing in de lucht geslin gerd en zijn verminkte en verscheurde ledematen ploften vervolgens ten gron- dV\ zoodat er van den ongelukkige nog slechts een vormeloozen hoop vleesch overbleef. Een zekere Lemahieu, van Wervick, gehuwd en vader van een iflnd werd insgelijks op den slag gedood Drie werklieden bekwamen zeer erge lavet suren en verscheidene anderen lie pen verwondingen op. Allen werden na verzorging ter plaatse, naai* hunne wo ning overgebracht. Da familie Flament heeft het waar lijk erg te lijden- 't Is het derde lid van dip famiiic dat sedert den wapenst.il- skuid bet slachtoffer wordt van ontplof fing en dootr oorlogstuigen veroorzaakt. Bijzondere vooivorgsmaatregeleJi drm gen zich hier op, daar er 't allen kante houwitsers, granaten, enz. in den grond bodolven zitten en de werklieden ge last met de herstellingswerken bedrei gen Vrees©2iiJ& faeBaiSaedraaïia TE STROMBEEK Een vader door zijne zonen vermoord 'Zondag namiddag werd de gemeente Strom- />eck, een halfuurtje van Laken, in opschud ding gebracht, door een vrceselijk drama. Eén genaamde Ernest De Vroede, 52 jaar oud, bestuurder-eigenaar eeiur melkerij, werd door zijne twee zonen, waarmede hij in slechte verstandhouding leefde, gedood. Ziehier in welke omstandigheden deze droeve zaak verliep Ernest De Vroede, weduwenaar gebleven met twee zonen, was hertrouwd. Een der zonen, Haoul, 29 jaar oud, is zelf gehuwd en vader van vier kinderen. De jongste, Marcel, is soldaat. Sinds verleden maand en te Etter beek in garnizoen. Reeds herhaalde malen hadden de beide zonen aangedrongen om hel aandeel hunner moeder te trekken, doch vader De Vroede weigerde. Dij den wapenstilstand trok De Vroede naar Frankrijk. De heide zonen zetten de za ken voort. Toen hij. terugkeerde, ongeveer 4 maand geleden, had een nieuwen, twist plaats en de vader verbood hen toegang lot de melkerij. Zij bleven aandringen en daar de vader hen geen voldoening wilde geven, besloten zij zich te zuilen wieken. Zondag namiddag kwam Marcel zijn broe der, die rechtover het vaderlijk huis woont, bezoeken. Beiden besloten eene laatste poging te wagen. Lukte zulks niet, dan zou er een drama phials hebben. Toen eenige minuten later eene kar, gela den met kannen melk binnenreed, gingen zij in gezelschap van twee vrienden op den koer der melkerij, alwaarzij hun vader aantroffen. Een nieuwe korte twist had plaats en toen de vader bij ïijnc weigering bleef, trok een der zonen een revolver cn schoot. De vader kreeg den kogel in liet hoofd, cn plofte loodzwaar len gronde. Weinige oogenblikken later gaf hij den geest. Hel treurspel was zoo vlug geschied, dat «le werklieden, die op den koer der melkerij aan 't werk waren," niet eens den tijd hadden om tusschen te komen. Hunne mbdaad volbracht, namen de twee gebroeders het lijk huns vaders op en droe gen het naar zijne kamer. Marcel Do Vroede verliet dan de melkerij ïn gezelschap.zijner vrienden, juist alsof cr niets gebeurd was. Rapid zond een der werk lieden om de policie, zeggende, dat hij de verantwoordelijkheid voor het gebeurde op ai oh nam. 11 :j werd kort nadien door de gendarmerie \an Laken aangehouden. Het parket van Brussel is nog denzelfden avond in het huis dei' misdaad afgestapt. Rond 8 ure 's avonds werd Marcel De Vroede ook aangehouden, hij zijne grootmoe der, ie Etterbeek. De twee gebroeders zijn onder aanhou dingsmandaat opgesloten. Eene erge zaak is te Parijs aan 't licht gekomen en wordt op dit oogenblik ieverig onderzocht. Men heeft namelijk ontdekt, dat groole hoeveelheden valsche bons dei' nationale verdediging uitgegeven werden. Reeds heeft men er ontdekt te Clignancourt, Montrouge, Boulogne en Aubervilliers. Daar deze bons eene nominiale waarde hebben van 100 tot 1000 fr. is het bedrag zeer belangrijk. De bons zijn zeer goed nage maakt. Geen enkele detail is vergeten. Zondag avond werd eene aanhouding ge daan in verband met deze zaak. Drinkbaar water in de verwoeste Gewesten SXenigeeD', die West-Vlaanderen kent beeft zich reeds afgevraagd: Hebben onze -terugkeerenden er drinkbaar war ter Dit is eene der moeilijkste vraagstuk ken die nochtans eene dringende oplos sing eisebt. Genomen inlichtingen laten ons toe hot volgende er over te zeggen Het Ministerie Van Binnenlandsche Zaken beeft de becle inrichting van drinkbaar water met de leidingen en de verdeeling over de vroegere cantonne- menten van bet Belgisch leger overge nomen. Met 't getuig uit te breiden de kracht en bet getal dor machienen te vermeer deren, hoopt men binnen enkele dagen, Nieuw poort en Dixmuide van voldoen de drinkbaar water te voorzien. Men werkt nu om d'e leiding tot in de kom van elke gemeente der IJzer- streek te brengen. Voor den oorlog kreeg Tperen zijn Water door den vijver van Dickebusch.. Doch do beek die bet er been bracht was door granaten geheel toegesmakt. Men is flink aan 't werk getogen en binnen korten 1" zal el Yperen drinkbaar water hebben. De Minister van Binnenlandsche Za ken is verder in onderhandelingen met d)e Britscbe overheid', ten einde de instel ling en waterverdeeling van 't Engelsch Leger over te nemen. Indien onze grooto bondgenoot nu maar niet t© veel eiscbend is, zal de zaak binnen enkele dag'en geklonken zijn. Do dienst van de verwoeste gewc-sto werkt uit alle macht, om de bestaande goede putten der streek in orde te ma ken, ze van goed pompen te voorzien, nieuwe putten te booren en hoopt, dat. voor den Zomer van aanstaande jaar, geon enkel dorpken meer in de geteis terde streek zal gevonden worden, dat niet ten overvloede van drinkbaar wa ter voorzien is. priesters. Zij weigerden ook zich te lalcn blinddoeken. De twee pelotons schoten gelijktijdig en de lijken der terechtgesielden werden op hel kerkhof van Vineen nes begraven. Groot© Blokhuis moest vervallen, Pati- ra ondervond een geheel ander hartzeer Hij wist dut de afstam! tusschen «ie wo ningen weinig beteekendo voor l cm die Hoovelo nachten den weg tusschen do emrilso van Jean l'Enclume en den Kon den Toren had afgelegd. Wat hem ver schrok, was de bouwtrant dor nieuwe wooiug*. Wat zou-de woning van Tan guy worden indien men ze belegerde? Jn dit land van prachtige wouden ont breek! cr geenszins metaal in den schoot der aarde, maar bot is zoo kostbaar cn omslachtig, bet op te dolven, dat. j en voor de ontginning terugdeinst. Waar toe zou Patira zijne bekwaamheid in liet •midsvak dienen, indien hij zelf geen ijzer had, dat bij in den oven kon gloei en om heit op hot aambeeld in een degen ©f ploegschaar te veranderen Daar bij fiich in tusschen de woorden van Jcxui Canada en de waarschijnlijkheid van een aanstaanden oorlog herinnerde, verzocht hij den kapitein, hem een woord voor den tweeden luitenant van l'Espérance mede te geven, opdat deze hem verschil lende voorwerpen zou ter hand stellen, tEio hij naar de nieuwe woning wensch- Moordenaars terechtgesteld TE PARIJS Constant Moujot van het 1 le artillerie en Claudius Janin, van het 48° artillerie ter dood veroordeeld om achtereenvolgens eene keu kenmeid van Parijs en eene winkelierster van Levallois, vermoord te hebben, werden Za terdag morgend in een Polygoon van Vincen- ncs door den kop geschoten. Toen de magistraten de ter dood veroor deelden gingen wekken, bad nog een hevig tooneel plaats. Moujot sliep niet, zich waarschijnlijk aan het laatste verwachtende. Hij stond geheel gekleed achter de deur, met eene ijzeren staaf, welke hij van het venster had gewrongen in de hand. Teen een gendarm de eerste in zijne cel trad, bracht hij dezen een geweldigen slag met de staaf in volle gelaat toe. De gendarm storte erg gekwetst ten gronde, terwijl de anderen zich op den moordenaar wierpen en hem spoedig machteloos maakten. Toen men hem zijn laf gedrag verweet, drykte de ellendeling zijn leedwezen uit den gendarm getroffen te hebben. De slag was niet bestemd voor den gendarm, doch voor den kapitein-verslaggever, die het proces voor dun krijgsraad onderzocht. Onmiddelijk daarna werden de twee ver oordeelden in een gesloten auto-kamion ge plaatst, in gezelschap van verscheidene gen darmen. In den Polygoon van Vincennes bevond zich eene afdeeling soldaten, die de Polygoon afzetten. Te.enovcr de twee palen hadden twee pelotons van zes man ieder plaats ge nomen. De veroordeelden weigerden de hulp der te over te brengen. «Ik begrijp liet,» zeide Halgan, «are vreest dat Tanguy bet gemis van enke le meubelstukken uit mijn kajuit zul voelen Juist, kapitein, zoo ge eens wilt schrijven ik zal zelf naar Montreal gaan voor dat het schip den stroom weer af vaart, en Je zaken dio ik noodig Leb-, mede naar bier brengen.» «Doe gelijk ge goed vindt, mijn jon geling.» Patira leend'e eenige voertuigen van rijn gastheer en begaf zich naar de stad Zooals hij gezegd bad, liet hij iu een der wagens de meubels van de kajuit dos kapiteins en van Tanguy laden; doch twee wagons vulde bij eigenhandig met verschillend© voorwerpen, waarvan hij don aard voor- iedereen geheim hield. Hij had1 v -rscbillende uren noodig om alios to la lem. Toen hij hot Blokhuis naderde, sloeg hij rechts af, ging naar de toekomsti ge woning van Tanguy, reed1 de o,fge- zotte binnenplaats op en ontlaadde hier met bohulp der beide zwarten, Toyo en Tam hou, de wa gens, een werk dat den I Meer en meer treed het sport vooruit als lichamelijk ontwikkelingsmiddel der jonk heid. Uit Amerika kwamen heden de beste, de volmaaktste athleten. De Iatergeallieerde Olympische spelen te Parijs toonden hun meesterschap bijna in alle oefeningen. Het is dan ook in dat land van stelselma tige inrichting, dat gouvernement en leeer- overheden rich hel meest met de lichamelijke opvoeding der jonkheid bezighouden. Op alle wijzen worden deze inrichtingen er gesteund. Zoo ziet men ook in Engeland en Frankrijk de reeds vóór den oorlog bloeiende sport inrichtingen, nu met nieuwe kracht oprijzen, veelal onder den naam van Toebereiding tot militaire onderrichting i>. Dit is ook het geval in zekere steden van ons land, alwaar menige sportmaatscliappijen, waaronder voet bal, rennen, tennis en athletismus op eersten aan? staan. Hier in Aalst zijn we ongelukkiglijk daarin veel ten achter. Lang is de tijd voorbij, wan neer den Sporting F. C., vereenigd inde Belgische Voetbal-Federatie, eeremetalen be haalde. Sindsdien kwijnde hier de voetbal Gebrek aan steun en aan bescherming van wege stadsoverht'den en eereleden. We hebben hier veel jonge soldaten welke achter 't front speelden in legcrafdeelingen van eersten rang. die hu zonder gezond ver maak zijn Op eigen beweging hebben ze reeds eene ploe^ gevormd en in verscheidene steden matchen gespeeld. (In Wettereu was de uitslag 2 2. Verleden zondag in St-Niko- laas wonnen ze met 2-1). Alles doch behalve wilskracht, ontbreekt nog Nu wilskracht is een goede steunpilaar, men mag dan ook veel hoop koesteren. Een voetbal Maatschappij is reeds in vorming onder naam van Een dracht F. C. Aalst - geslicht door soldaten van dezen oorlog. We hopen weldra te kun nen aankondigen de samenstelling van het cerekomiieit alsook deze van het bestuur der spelende leden. Zoo het ons achtbaar stadsbestuur niet mo gelijk zijn Aalst welk nu een schoon park bezit ook een speelgrond te geven in dien omtrek. Het ware van nutte voor kinderspe len, sportfeesten enz. Bovendien zou het waarlijk eene nuttige en schoone inrichting zijn voor de Aaistersche jonkheden zoowel op zedelijk als op lichame lijk gebied Op 23 Augustus werd de parochie van de «Verbrande Brug» Vilvoorde, dooi de Duitscbers bezet-. Drie dagen latei* hielden de Duitscbers, den Eorw. H- Wautprs, pastoor van de parochie, 65 jaar oud', en een dertigtal dorpelingen aan. Allen werden in eene en dezelfde ka mer opgesloten en wol dra begonnen de soldaten, of liever de bandieten den eer- biedkvaardigen priester onmeedogend te overladen met stokslagen. Op zekeren oogenblik kwam den pries ter in opstand tegen deze onmcnscke- lijke en laffe mishandelingen en wilde zich op een zijner beulen werpen. Dat kostte hem bet leven. De ellendige Mof laadde zijn geweer en schoot den ouderling een kogel in volle borst. Het heldhaftige slachtoffer stortte lood op den vloer, te midden van een bloedplas. Het Belgisch' gerecht beeft nu bet on derzoek dezer zaak in handen genomen, cn bevolen de juiste omstandigheden op te sporen, waarin den E. H. Waute-rs den dood gevonden beeft, en ook a! i noodige inlichtingen oin die laffe moor denaars te doen aanhouden. De groote en kleine helhonden mocr*n aan hunne gereebtige straf niet entsnap pen. In twaalf uren tijds werden twee aanslagen ;eplcegd op hut leven van Giovasini Breda, de staal koning van Milan. Toen hij zich Zaterdag in auto naai* zijne werkhuizen begaf, moest de chauffeur nabij Monza sloppen. Op hetzelfde oogenblik na- lurde een persoon den auto en wierp den nu oud eener lleseh bijtend vocht op Breda en dezes bestuurder der werken. Gelukkig lijk was er eene apotheek in de eheelen nacht in beslag nam--,. Halgan was geheel verrukt over d'e gedaanteverandering, die de twee der nieuwe vertrekken des morgends bad- l'en ondergaan. Er beersebte eene weel- Je in, met een weinig verbeelding kon Tanguy zich in een der zalen van Coët- quon denken. Wat den inhoud dor drie ander wagens betreft-, Patira bad dien in een ruim ondteraardsch. vertrek ver borgen, waarvan Toyo en Tambou zich den volgend mi morgen den toegang vol strekt niet meer konden berinneren. Eindelijk na verloop van twee maan den waren do massieve deuren aange bracht; men zag den rook uit den scbc-r steen opstijgen, bot buis was gereed, om zijne meesters te ontvangen. Jean Canada b' dwong zijne treurige stem ming, maar Nonpareille minder gewoon om bare aandoening te beteugelen, die weende toen zij Iïervé omhelsde. Men drukt© elkander de handen, men wisselde hartelijke woorden, eu eenige uren later sliepen uy Pa ri ra en Hervé in meun», s: het St. Laurens Blokhuis. iVervolgt, buurt, alwaar de brandwonden spoedig kon den verzorgd worden. 's Avonds, eenige minuten voor midder nacht, werd de poortier dei' bijzondere wo- ninir van Breda door eene vreeselijke ont ploffing gewekt, welke twee kilometers in den omtrek gehoord weid. Men stelde vast dat eene bom op een dor benedenvensters werd neergelegd. Het huis werd gedeeltelijk ver nield. Signor Breda was nog niet tehuis gekomen en de andere leden zijner familie bevonden zich op hun buitenverblijf. Een getuige verklaarde, dat toen bij met eene vriendin op wandel was, nabij het huis van signor Breda vier verdachte kerels ont moette. Hij zette zijnen weg voort en toen hij een honderdtal meters verder even omzag, bemerkte hij dat de kerels het vuur slaken aan eene wiek. Eenige oogenblikken later had de ontploffing plaats. Men denkt dat deze aanslagen het gevolg zijn van onlusten welke onlangs in de werk huizen Breda uitbraken. De werklieden gin gen in staking en eischten het wegzenden van een meestergast-expert, die zij niet goed kunnen lijden. De fabrikant weigerde. De twee partijen onderwierpen het gesehil aan den minister van arbeid. Deze besliste dat de meestergast zou blijven, en de werklieden verloren aldus 32,000 lire loon. DU ITSCH LAN D BETAALT Zooals men weet had de Duitsche regeering protest aangeteekend tegen de boete van een miljoen, van de stad Berlijn geëischt, wegens de moord op den Franschen onderofficier Jannheim. L'Echo de Paris, verneemt thans dat Duitschland er ten slotte toch in toestemde te betalen en dat de som reeds gestort is. Het Fransch gouvernement heeft ze aan het Inter nationaal Roode Kruis gezonden. De Reicbsbank te Berlijn, stelt bui ten omloop de banknoten van 50 mar ken, met uitgevingsdatum van 20 Oc tober 1918; na 10 September a. e., zul len dez banknoten geen wettige koers meer hebben in. Duitschland. Do Belgische houders van banknoten dezer uitgeving worden verwittigd dat, om d'e ruiling dezer la at sten te bekomen tegen andere banknoten, verhandelbaar volgens den wisselkoers, zij dienen neer gelegd te worden tegen recu, vóór 6 Sep tember 1919, aan de winketten dor Na/- tionale Bank van Belgie. Brussel. Uitstekende maatregel De Heer Itenkin, Minister van Spoor wegen, Zeewezen, Posterijen en Tole- rafen, beeft beslikt dat de vrouwelij ke bedienden die deel uitmaken van bet werklieden-personeel, de kulpboden en klasseerders, de leerjongens, de bericht en spoedhestellers, per dag betaald, voor het 2° halfjaar 191# een duurtetoeslag zullen ontvangen, vastgesteld overeen komstig de grondslagen bepaald- bij bet Koninklijk besluit van 29 Juni 1919. De toeslag man* in geen geval min der zijn dan 60 fr, per maand. De gehuwd© bedienden, weduwenaars of uit den echt gescheiden, met een of meer kinderen ten bunnen laste, ont vangen daarenboven: 1°) 30 frank, 25 frank per maand, volgens den rang ten opzichte van de bevolking van de gemeente waar ze wonen. 2°) 20 frank per maand voor elk kind te bunnen laste. 150 nran aait boord. De dagbladen melden dat Queens- town vermoedelijk zal gekozen worden als aanlegplaats voor de luchtschepen, lie dón passagiersdienst tusschen Ame- ika en Ierlandi zullen verzekeren. 150 man zullen kunnen plaats nemen aan boord dezer luchtschepen. De dienst zal verzekerd worden door bet Great Aerial Syndicale Ltd- van Li- orpool Kleinere luchtschepen voor 50 passa giers zullen d'e reizigers uit Amerika, over do sted'en Queenstown, Dublijn, Li verpool, Manchester, Cork, Huil, »n over Noorwegen en Denemarken verdee- len. Een vlieger komt in het volk terecht. Twee dooden, verscheidene gekwetsten De Engelsche vlic.er Hinebcliffe u-af te Winschoten (Holland) een vlie.,'dernonstratie welke een talrijk publiek op en om het lan dingsterrein had gelokt. Toen de vlieger aan 't dalen ging om te landen, liep de menigte bij tientallen onder het vliegtuig, zoodat bij het dalen de machine tusschen het publiek terecht kwam. Zij trof mejufvrouw De Ruiter uit Winschoten aan hel achterhoofd, zij was onmiddellijk dood. Een zoontje van den heer Molema, van Win- hoten werd zwaar gewond en overleed kort daarna drie andere personen werden ge wond, waarvan een ernstig. De machine is zoodanig gehavend, dat niet meer gevlogen kan worden. De landing had plaats op een vrij veld, niet op het vliegter rein; De inzittenden kregen geen letsel. Volgens Hinebcliffe kwam er iemand tegen den vlentcl, waardaur de machine draaide en in een sloot terecht kwam. Er zaten, zegde hij, wel tien personen onder de machine. De verklaring van Hinebcliffe wordt door ooggetuigen bevestigd. Onrustwekkende verdwijning te Brussel Donderdag laatst was een meisje van Pool- «chen oorsprong, mej. Olga Scholawsky, 40 jaar oud, met een familielid uil Duitschland gekomen. Zij nam haren intrek in eene kost school der Erfprinsstraat te Brussel, in af wachting dat zij naar Engeland, waar har® ouders wonen, zou vertrekken. Vrijdag morgend verliet zij de kostschool om in St Bonifaciuskerk de mis te gaan hoorei). Zij keerde niet meer terug en alle opzoekingen om baar terug te vinden, bleven vruchteloos. Zondag werd bet signalement van het meisje aan alle policiebureelen van Brussel en vooiv steden medegedeeld. De tolbeambten van Bleyberg hebben dez<y week twee goede vangsten gedaan. In een trein met verlofgangers van Brussel naar Aken rijdend, vonden zij tusschen de beschotten en onder de banken 500 pakken chocolade en 30,000 cigaretten. De soldaten, die zich in dien waggon be vonden beweren van niets te weten. Kort nadien werd op een bankier wonende in eene grensstad eene som van 240,000 mark aangeslagen en op een inwoner van Verviers vond men ook 400.000 mark. Wij hebben in ons vorig nummer gemeld, dat een Belgisch officier, de onderluitenant Soethoudt, wiens ouders te Schaarbeek wonen tè Bertrix, alwaar hij zich in verlof bevond, gedood geworden was. Ziehier in welke omstandigheden de onge lukkige aan zijn einde kwam. De onderluite nant, die zich tijdens den oorlog dapper on derscheiden had, was in ziekverlof te Bertrix Hij had gehoord dat ergens in den omtrek van Cugnon eene kleine grot was en had be sloten deze eens te gaan doorzoeken. Samen met drie vrienden en voorzien van eene kaart van den legerstaf, ging hij op weg. Op onge veer een kilometer van het dorp dacht hij de grot ontdekt te hebben, nabij deSemois. Gevolgd door zijne vrienden trok hij de soort doolhof, welke in werkelijkheid eene oude galerij eener steengroef was, binnen. Door de duisternis misleid, stortte de on derluitenant eensklaps in eenen afgrond, deels gevuld met water. Zijne vrienden, machteloos om hem te helpen en uitzinnig door het hulpgeroep van den ongelukkige, gingen inderhaast de bewoners der streek verwittigen. Toen men echter terugkeerde, was er niets meer te hooren. De afgrond hield zijne prooi... Eenige jaren geleden, op 4 Oogst 1906, is een Brusselsch student, M. M..., op dezelfde plaats, in dezelfde omstandigheden gedood geworden, onder de oogen zijner ouders, 't Was slechts drie dagen later, dat men zijn lijk kon ophalen, Eene geheimzinnige misdaan nabij Pommeroeil In den nacht' van Zaterdag tot Zondag, rond 12 1/2 ure, hoorden de gezinnen Lié- geois en Hautcour, wier woningen nabij de grenzen van Harchies en Pommeroeil staan, plotselings een vuurschot. Eenige oogenblik ken later weerklonk een tweede schot. Dan hoorden zij zachtjes kermen en dan werd alles stil. Daar de woningen zeer atgelegen zijn, dierven de personen niet buiten komen, dan toen het klaar was. Alsdan vond men vóór de deur van Liégeois het lijk van een mans persoon. Het slachtoffer was in het hoofd en dc borst getroffen en alles duidde aan, dat de schoten rakelings gelost waren. Aan de wanorde aan de kleederen was het goed te zien dat het lijk doorzocht was ge worden. In de zakken van den verslagene vond men enkel een damenuurwerk in nickel, en een stukje papier waarop het adres Emiel Godrie, Boussu, geschreven was. Tol hiertoe kon de identiteit van den ver moorde niet vastgesteld worden. Het schijnt nochtans een smokkelaar te zijn. Nabij het lijk lag een rijwiel zonder merk, dragende n. 124,167 en eene Fransche rijwielplaat van 1919. De gendarmerie heeft een onderzoek geopend. Sterker dan de Yoconde. In het muzeum van schilderijen van Bo logna werd eene diefte gepleegd, welke aan deze der Yoconde herinnert, doch veel beter en kunstiger uitgevoerd werd. Een der sekrelarissen van het muzeum, be merkende dat de schilderij Madonna col pullino - van den beroemden schilder Fran- cia niet recht hing, naderde, om ze recht te hangen. Hij stelde met verbazing vast, dat het geene schilderij was, doch een photogra- phie in kleuren en op karton geplakt. Men had deze in de plaats van de echte schilderij gehangen. Dadelijk werd de policie verwittigd en spoedig was een onderzoek aan gang. Het personeel werd ondervraagd en daaruit bleek dat op 24 Oogst, 's avonds de schilderij^ast en zeker nog op hare plaats hing. De diefte zou dus moeten gepleegd zijn Maandag of Dinsdag, want slchts die twee dagen zijn er bezoekers in het muzeum geweest. De policie bezit de namen dezer bezoekers en adj ook werden ondervraagd. Tie verdwenen schilderij wordt aanzien als een der merkwaardigste werken van Francia. De ware naam van deR beroemde schilder van Bologna is Fran$ois|Raibolini. De niet min beroemde Raphael aanzag hem als zijn meester. Hij heeft weinige schilderijen nagelaten doch allen zijn waarlijk meceuraukken.

De Volksstem | 1919 | | pagina 2