Het proces Borms Een merkwaardige brie Openbare telefoondienst Een verklikker voor 't gerecht Bezoek aan de Grafsteden Tan Pupillenscholen Bureelen: Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. TeUpboon 114 3Z> A. G X_. A. H> 5 CENTIEMEN Brukker-UitgeverJ. Vak Nuftbl-Ds Garot Voor do pubflctt.li button b«1 Arrondteoomont Aolst, tick te wenden tot bet Agsotochap Havas, 8, Martelaarplein, to Brussel8, Place do la Bouroe, Par$o on 105, Cheapelde, Londoo. La Libre Belgique van gisteren deelde een brief mede, door den beroemden Deenschen schrijver Johan Joergensen aan een priester, in Fransch-'Vlaanderen gericht en waarin de gevierde schrijver de Vlaamsche kwestie be handelt, Deze briefis uiterst belangrijken verdient alle ruchtbaarheid. Het is een merkwaardig stuk van een denker, die de diepten peilt van den woeUgen stroom d er Europeescbe politiek. Voor ons, Vlamingen, behandelt hij zeer merkwaardige punten. Hij toont ons, ten eer ste, de denkbeelden welke zekere intellec- tueelen, die tot groote natiën behooren koesteren ten opzichte van de taal van kleine volkeren. Duiische imperialisten beweerden dat klei ne Staten geene reden van bestaan hadden nevens de groote, en daarom besloten zij België en wellicht nog andere kleine landen rondom het keizerrijk in éénen hap op te vreten. Die rooversbeet is hun slecht beko men Een ander soort van imperialisten, waar onder de Fransche priester, vinden de talen weinig interessant en onwaardig hunner aan dacht. Deze talen zijn slechts goed om ver vangen te worden door de wereldtalen. Om die reden moeten de Vlamingen maar ver- fransch t worden om meer weerstand te kan nen bieden aan Duitschland, en door een latijnsche taal eenen dam op te werpen tegen germanisatie. Groote dwaling roept Joergensen uit Gij weet toch, gaat hij voort, dat de Vla mingen ook Germanen zijn, even goed als de Hollanders, de Westfnliërs, en de inwoners van Holstein en Friesland. Als ge nu de Vlamingen gaat verfranschen. zult ge later onmiddellijk de Germaansché massa's voor de deur hebben. De uitslag, dien ge verwacht, zal misschien een gansch andere zijn. Dat alles werd door Vlamingen zoo dik wijls reeds tot deverfranschen in België gezegd; maar die lieden zijn doof voor de waarheid. Joergensen toont ons het voorbeeld van zijn eigen land Denemarken, en daarin li^t voor ons de groote bewijskracht van zijnen brief. Denemarken, vóór 150 jaren, liep gevaar verduitscht te worden. Denen, gelijk de Scandinaviërs, .zijn ook Germanen, maar geene Duiischers. Het gevaar was groot voor het kleine land. Het Deenschehof was Duitsch het leger werd in 't Duitsch gedrild, de in vloed der Duitsche piëteit deed zich gevoelen, Kopenhagen werd een brandpunt van ver- duitsching. Het kleine volk ging opgeslorpt worden, door den grooten nabuur. Hoe is het aan 't gevaar ontsnapt Door de schepping eener nationale Deen- lellerkunde, sedert het begin van de negen tiende eeuw ontstaan. Het Deensch was maar goed voor H lager volk. Thans troont het Deensch aan 't hof, in 't onderwijs, in 't leger, in 't bestuur. Door de taal en de literatuur van een volk van nog geen twee millioen inwoners werden eene vesting gebouwd tegen het groote Duiischland, en dit is de redding geweest van Deneraarken Telefoontaksen en huurgelden De bij koniuklijk besluit van 12 Augusti 1911 vastgestelde telefoontaksen en huur gelden worden door deze vervangen welke in navermelden staat voorkomen (do num mers der artikelen verwijzen naar deze van hoogergenoemd koninklijk besluit.) IGewestelijke gesprekken a) Jaarlijksohe abonnementen. Art. 1. Grondprijs in de drie netton reeksen Tot 1000 verbindingen, fr. 220 van 1001 lot 10,000 verbindingen fr. 240 moer dan 10,000 verbindingen fr. 260. Jaarlijktch huurgeld voor do gosprokken: a) tot 1200 gesprekkon. fr. 80 b) voor 3000 gesprekken, fr. 160 o) voor 6000 gesprekken fr. 200 dj) voor 10,000 ge sprekken, fr. 360. Is het getal gesprokken grooter dan 1200 dan bedraagt het opgeld 40 fr. tot 2000 ge sprekken en 40 fr. voor meer dan 2000 tot 3000 gesprekken. Is het getal grooter dan 3000, dan be draagt het opgeld 60 fr. tot 4500 en 50 fr. voor meer dan 4500 tot 6000 gesprekken. Is het getal greotor dan 6000, dan be draagt het opgeld 60 fr. tot 8000 eu 46 fr» voor meer daa 8000 tot 10,000 gesprekken. Voor de uitbreiding van posten zfln naver- melde huurgelden bepaald a) Bijgevoegde poetea voor den eersten en den tweeden poat, ieder fr. 70 voor den derden tot en met den tienden opgeld per post, fr. 00; boven tien, per post, fr. 50. b.) Voor ieieren bijgevoegden wekker, 18 fr. o) Stroommondingen voor de twee eer ste, samen fr. 40 voor elke der volrende fr. 10. Gebruikelijk huurgeld voor bijgevoegde lijnen meer dan 50 meters lang binnen bet verbonden eigendom 8 fr. voor elke on deelbare 100 meters werkelijks lengte, bui- 'en bet eigendom en tot 200 meters in reohte lijd, opgeld van 10 fr. voor elke endeelbare 100 meters. d) Huurprijzen der overige toebehoorten afzonderlijk geplaatste aanmelder, fr. 7 j kasje voor wekker, fr. 2 kasje voor tele foonpost, fr. 10spreekcel met enkele wan den, fr. 120 spreekoel met dubbele wanden <r. 280 oomomtator met nummers, per nominer fr. 6commutator met eene of meer krakken, fr. 250 draaiende commu tator, fr. 9bijgevoegde eel met kastje fr.3 bijgevoegde telefoon (gewone of doos-tele foon) fr. 6 enkele hoofdtelefoon, fr. 9 dubbele hoefdtelefooa, fr. 16. Taks te heffen door inrichtingen welke haren post ter beeohtkking van het publiek «tellen 10 oeatiemen voor elk gesprek. Bijgevoegd jaarlijkscb huurgeld daartoe door den geabonneerde te betalen 24 fr. voor meer dan 4500 tot 6000 geaprekken en 70 fr. voor meer dan 6000 tot 10,000 ge sprekken. Een brief van den Paus aan de Leuvensche Hoogeschool Bij gelegenheid van het herstel der Hooge school te Leuven, beeft de H. Vader een schrijven gericht aan rector Ladeuze en de overige hoogleeraren, waarin hij zegt, de ge voelens uitgedrukt in den door hen gezonden brief op boogen prijs te stellen Uw brief, schrijft de Paus, is van groote beteekenis, daar booze lieden geen middelen onbeproefd lieten om de boogescbool van den Paus te scheiden. Terwijl wij, door de alge- meene ellende geroerd, al ons best deden om bet einde van den oorlog te bespoedigen en vele beproevingen te verlichten, werd onze smart nog vergroot door de vele tegen ons gerichte verdachtmakingen. Terecht, merkt gij op, dat wij als gemeen schappelijke vader van hen, die aan beide zijden streden, zoowel gedurende als naar het conflict als gedragslijn moesten aannemen een zoodanige neutraliteit, dat wii door aan $een enkel verdacht te zijn juist alle konden iel pen. De Paus voegt er aan toe, dat hij ondanks deze neutraliteit niet opgehouden heeft jegens Belgie een bijzondere genegenheid aan den dag te leggen en eindigt met de belofte, voor zooveel hij kan aan het herstel der Leuven sche Hoogenschool mede te werken. ■AiAAiA» i HET PROCCS QUIEN TE PARIJS De voorzitter van den krijgsraad deelt mede dat de stukken en dokumenten door het par ket van Brussel gestuurd aangekomen zijn. De zitting wordt voor een uur geschorst ten einde aan het openbaar ministerie toe te laten, deze stukken in te zien. Onder deze dokumenten bevindt zich ook een portret van Quien, getrokken lang voor zijne aanhouding en waar men den beschuldigde ziet met een lange puntige knevel. De advokaat van Quien leest twee brieven de eerste van Louis Bril, waarin deze zich overtuigd verklaart, dat het Neefs is, die Rfiss Cavell verraadde. De broeder van Louis Bril zegt ook dat hij persoonlijk overtuigd is, dat Neels Miss Ca vell aankloeg en dat zulks eene der redenen was, waarom zijn broeder Neels gedood heeft. Bril voegt er bij, dat hij uittrekselen van Engelsene en Amerikaansche dagbladen in rifn bezit heeft, waarin gesproken wordt van den moord op den verklikker van Miss Cavell, moord gepleegd door een Belgisch patriot, Louis Bril. De tweede brief is van Pierre Grimberghs, thans in het gevang van Vorst (Belgie) opge sloten. Grimberghs verklaart, dat hij van Mej. Carola Ernst, zuster van den Belgischen vaderlander Wifly Ernst, door de Duitschers in 1917 te Hasselt terechtgesteld, vernomen heeft, dat het eene Duitsche ziekendienster, in dienst van Miss Cavell, was, de de lafheid beging hare weldoenster te verraden. De griffier leest een officieel Belgisch stuk., waarin gezegd wordt dat Neels een verrader was, doch dat niets bewees, dat Neels de verklikker was van Miss Cavell. Volgens Collé zou de verklikker een ge naamde Cavié rijn. Hierna wordt de geheime zitting bevolen, ten einde kennis te nemen van zekere docu menten, door mev. Bodart aan den raad ge zonden. Bij de herneming der zitting legt de verde diging besluitselen neer, een bijgevoegd on derzoek vragende, daar sommige inlichtingen door den prokureur des Konings te Brussel verstrekt, niet al te duidelijk zijn. De advokaat is van oordeel dat uit deze inlichtingen blijkt dat de betichte onschuldig is. De gouveroementskommissaris bestrijdt de bealuitseten der verdediging en de Raad verwerpt deze. De zaak van Rymeoam Aanhoudingen Wij hebben in een vorig nummer gemeld, dat te Rymenam hei lijk gevonden werd van een inwoner van Keerbergen, zekeren Van Eycke, een gekend wildstrnoper. Van Eycke was door verscheidene vuurschoten getroffen geworden. Het parket deed ter plaats een onderzoek, dientengevolge werden zekere Sch..., zoon en twee jachtwachters aangehouden. BELANGRIJKE MEDELEEL1NG Het Departement van Binnenlandsche Za ken staat bet kosteloos vervoer toe der perso nen die verlangen de grafstede van een bloed verwant, in ballingschap gestorven, te be zoeken. Deze gunst wordt enkel den onvermogen- den toegestaan zij mag niet hernieuwd word en n Indien de overledene gehuwd was, kunnen de echtgenooteen kinderen, welke ook hun getal zij, er van genieten, alsook twee andere personen der familie, hetzij in rechtstreek sche lijn of broeders en zusters. Indien de overledene ongehuwd i wordt de gunst aan den vader en de moeder en twee andere leden der familie, als hier boven vermeld, toegestaan. De belangliebbennen, wier vraag zal inge willigd worden, zoden een ©pvorderingsbe- wijs voor kosteloos vervoer in 3* klasse, heen en terug op de Belgische spoorlijnen ontvan gen. Indien een deel der reis in den vreemde geschiedt moeten de rechthebbenden den prijs van het een en terugbiljet van de Belgische grens tot de bestemmingsplaats voluit betalen. Het Ministerie zal dan, de helft van dien vervoerprijs in 3* klas, bij overlegging van een getuigschrift uitgaande van het Ministerie van Spoorwegen of een officinale overheid terugbetalen. De aanvragen om kosteloos vervoer moeten tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht worden. Zij moeten vergezeld gaan van een bewijs van onvermogen en een offi cieel stuk het overlijden bevestigende en de begraafplaats aanduidende zij zullen verder den naam, het adres, den graad van verwant schap jegens den overledene vermelden van al de personen, voor dewelke het kosteloos vervoer aangevraagd wordt. De voorwaarden ter aanneming in de Pu pillenscholen genomen in uitvoering van het K. B. dat die seholen op nieuwen voet inricht zijn onder brochuurvorm verschenen De ouders of voogden van kinderen die de aannemingsvoorwaarden door dit K. B. vast gesteld, vereenigen, kunnen exemplaren der brochuur bekomen bij een der volgende or ganismen van het Ministerie van Oorlog a) Bureel van het onderricht, 16, Loxumslr. b) Kabinet van den Minister van Oorlog 2, Wetstraat. Het tijdperk voorzien voor de inschrijving dér kandidaten in 1919 wordt verlengd van den 15® tot den 30 September. De inschrïj- vingslijsten zullen gesloten worden den ^Oc tober aanst. Men herinnert er aan dat tot de pupillen scholen aanneembaar zijn a) De zoons van in oorlogstijd gesneuvelde van hunne wonden bezwekene of van ziekte ongekomen militairen b) De zoons van burgers door den vijand gedood of gestorven ten gevolge van wonden door den vijand teweeg gebracht c) De zoons van burgers die invalieden werden door toedoen van den vijand en wier invaliditeit op minstens 30o/° geschat wordt; d) De zoons van oorlogsinvalieden e) De broeders (gerekend op twee per fa milie) van gesneuvelde of van hun wonden gestorven militairen die geen zoons nalieten f) De zoons van militaire (In werkdadigen dienst of niet) die minstens een jaar velddienst tellen; g) De zoons van in dienst zijnde militairen dte opnieuw dienst hebben genomen; h) De zoons van burgers die gedurende minstens een jaar van hun vrijheid beroofd worden wegens vaderlandschgezindheid; de zoons van magistraten, ambtenaars of agenten die wegens valderlandsche reden afgesteld worden; i) De zoons van families die minstens 6 kinderen tellen en de zoons van ambtenaars of bedienden eener openbare administratie. Het getal aannemingen per familie wordt beperkt op twee. Dramatische dood te Ukke! Gisteren namiddag kwam een netgekleede beer in de waterwerken van Ukkel. Hij deed rich doorgaan als opzichter van den water- dienst en verklaarde dat hij den grooten re servoir wilde nazien. Zulks gezegd hebbende klom hij onmïd- delijk langs de ijzeren langs naar boven. Eensklaps zag men hem in den reservoir welke 25,000 kubieke meters water inhoudt springen. Men snelde dadelijk ter hulp en poogde nog hem bij middel van harpoenen en koorden te redden, dóch vruchteloos. Men moest geheel de reservoir laten leeg- loopen, vooraleer hem terug to vinden. Op het lijk werden geene identiteitspapie ren gevonden. Het lijk werd naar het doo- denhuis overgebracht, alwaar het later |her- kend werd. Het was een Antwerpsch chocoladefabri kant, M. M..., die sinds eenigen tijd aan zenuwzwakte leed en in een sanatorium te Ukkel verbleef. Hij was daar ongemerkt ver trokken. De familie is met de noodige voorzorgen op de hoogte gebracht van het droeve voor val. Nair.iddagzittlng van Donderdag 4 Sept. Veel volk voor de namiddagzitting. Het getuigenverhoor wdhlt voortgezet. Af. ALFONS SEVENS. Vóór den oorlog waren wij als flamingant in zeer goede betrekkingen. In bet begin van den oorlog waren alle flaminganten als alle Belgen tegen de Duit schers. In het begin van den oorlog ziin de frans kiljons de Vlamingen gaan beleedigen. Toen begon in Gent de aktivistische werking van zoogenaamde flaminganten zonder gezag. Door invloed van Dr Wirth en Domela Nieuwenhuia stichtte men de Vlaamsche Post. Ik vernam dat de Vlamingen, die zich daaraan verkochten, kreaturen waren van Duitschers. Wy werden tot een vergadering opgeroepen om een blad te stichten. Daar heb ik geprotesteerd tegen dit samengaan met Duitschers. Het aktivisme is de Vlaamsche beweging niet. Dat moet gezegd worden. OPENB. MINISTERIE. Wij rijn 'tak koord. Get. Wij verwijten de aktivisten, dat zij onze onafhankelijkheid aan Duitschland hebben willen verkoopen. Ik waarschuwde de Vlamingen door omzendbrieven tegen die beweging. Borms schreef rae om te werken. Ik antwoordde Vriend Gust, pas op, doe niet den eersten stap, want anders moet ge alle stappen doen. Op bet einde Mei, enkele dagen later werd ik aangehouden. Wij hadden te Gent eene de geheime maatschappij gesticht tegen Vlaamsche PostWe waren verkocht y we begonnen. Ik werd gevangen genomen en verhoord en na 9 dagen losgelatenToen werd de flamingant Maas aangehouden, 21 Jijni 1915 werd ik weergeroepen voor het gerecht en beschuldigd brieven in mijn huis gehad te hebben tegen 't Dukscbe leger, de Vlaamsche Post tegengewerkt te hebben. Dr Wirth getuigde tegen mij. Een dag te voren had hij tot mijn schoonmoeder gezegd in mijn huis, dat ik in den nacht bij hem moest komen en dan niet zou vervolgd wor den. Ik ben daar natuurlijk niet op ingegaan M. Bcddaert, die mii verdedigde, werd ook bedreigd. Ik kreeg 1000 frank boet. De Vla mingen wilden die betalen. Maar 't was noo- dig dat een flamingant door een daad bewees dat wij met Duitschland niet mee wilden. Ik ging in het gevang, 't Was voor 110 dagen, volgens bet vonnis, 3jaar was ik mijn vrijheid kwijt. Mijn vrouw vernam van de Duitschers dat ik in Duitschland werd gehouden door de schuld der aktivisten. De aktivisten mogen niet zeggen dat zij het Vlaamsche volk vertegenwoordigen. Een be wijs. Wij vereenigden 125,000 handteeke- ningen voor de vervlaamscbing der hooge school van Gent en Borms geen 4000. Ik verbied Borms hier te spreken in naam der Vlamingen. De flaminganten zijn goede va derlanders, die in Duitschland hun vijand zagen en van Duitschland geen recht wilden. De Vlamingen hebben veel geleden, mijn heer de Voorzitter, ook tijdens den oorlog. Zij zijn bekampt geworden. Velen lieten zich meeslepen door Borms, die misbruik maakte van zijne vrijheid, terwijl leiders als ik en anderen weggevoerd werden. Volksopbeuring zond mij een pakje. Ik weigerde dat. Ik ontving een brief van Ros- seeuw, dat ik te ver zat om Vlaanderen te kunnen schaden. Een bewijs hoe z\j mij weg wilden. Getuige beeft Borms in Duitschland ont moet. Borms zeiFons hoe gaat bet Ik weigerde hem een hand te geven. Ik heb hem mijn meening gezegd en hem zijn gedrag verweten. Ik weerde hem uit het kamp van Havelberg. M. SCHILTZ. Denkt gij dat Borms u aangeklaagd heeft. Get. Neen, Borms heeft mij niet aange klaagd. M. SCHILTZ.Denkt getuigen dat Borms voor geld zou gewerkt hebben f Get. Borms was voor den oorlog een idealist. Het is onbetwistbaar, dat hij dan nooit voor geld zou gewerkt hebben. Dat heb ik ondervonden. VOORZ. Zoudt gij meenen, dat indien het aktivisme gelukt was, Borms een voorna me post zou bekleed hebben. Get. Natuurlijk. M. SCHILTZ. herinnert aan het stelsel van Borms Vlaanderens zaak voor de Vredes- konferentie te brengen. Daarom wilde hij een zelfstandig Vlaanderen. Get. Dat gedacht alleen is verraad. M. SCHILTZ. Ik beweer dat Borms persoonlijk zonder belang heeft ^gehandeld. Get. Ja. Maar hij beging een misdaad tegen Vlaanderen. Hij weet wat Daitschland over Belgie schreef. Hij is een ontwikkeld man. VOORZ. Dnt is een vraag voor de jury, M. Schiltz. OPENBAAR MINISTERIE Heeft Borms u niet vooreen patriotard uitgemonkt Get. De aktivisten hebben van alles over mij verteld. Mr VAN DIEREN.In 1918, kort voor het verslaan der Duitschers, werd Borms verweten dat hij zou vluchten. Hij deed het niet. Kan dat van aard zijn om getuige te doen oordeelen dat Borms idealist was! OPENBAAR MINISTERIE. Bormo deed zijn baard af, ging in een onbewoond huis wonen en kwam alleen 's avonds buiten. Mr VAN DIEREN. - Toen de kleine Do Waele ter dood veroordeeld werd, toen hel militair schrikbewind heerschte, is Borms gebleven, wetend dat hij gefusilieerd kon worden. Nu is dat gevaar geweken. Wie zoo aan zijn hoofd durven raken GET. Borms heeft zich niet aangegeven, hij is aangehouden. De aktivisten moesten de verantwoordelijkheid op zich nemen. BORMS. Ik heb altijd een vriend van Sevens geweest. Samen hebben wij ons gelooL voor Vlaanderen beleden. Sevens weet dat ik mijn idealen getrouw ben gebleven. Hij volg de een andere politiek, ook in 't belang van Vlaanderen. Ik heb een tijd dien weg gevolgd maar toen ik zag dat wij niets kregen, heb ik gehandeld zooals andere kleine naties deden. Ik vraag aan Sevens of Vlaanderen alles krijgt wat het met zijn offers verdiend heeft Get. Wij mogen de Vlamingen niet met Polen of Ieren vergelijken. Wij ziin vrij. 'lis waar, wij moeten onze rechten hebben. De Vlamingen hebben veel te lijden. Wij moeten eene hoogeschool bekomen vrij moeten Vlaamsch in ons leger en nog veel meer heb ben. Maar ^m dat te verwezenlijken, moest eerst de Duitseher weg. Onder de aktivisten waren ook franskiljons. Er is veel vuiligheid in België gebeurd. In de hooge standen is veel gewoekerd. Ik zal het niet verzwijgen. Maar zoo heeft Borms gewoekerd in bet aktivisme. En we moeten het hierzeggen, dat de aktivisten niet namens de Vlamingen mogen spreken. BORMS. Achtte getuige geen vrede door overleg mogelijk SEVENS antwoordt ontkennend. VOORZITTER. Sevens, gij hebt gele den en eestreden voor Vlaanderen niet alleen, maar ook voor België. Gij hebt gehandeld als een trouw vaderlander. BORMS. Sevens moet weten dat wij de Vlaamsche Hoogeschool niet krijgen. De voorzitter wil liet ook niet. OPENB. MINISTERIE.—Uw hoogeschool was Duitsch. BORMS. Vlaamsch. SEVENS. Neen, niet Vlaamsch ft Is een heftig tooneel tusschen Borms en Sevens). VOORZITTER (stilte). Borms zegt dat ik van geen Vlaamsche Hoogeschool wil. Ik ben alleen niet voor de vervlaamsching der huidige Universiteit van Gent, maar wel voor een andere. BORMS. Dat willen de Vlamingen niet. VOORZITTER. Sommigen niet. Ontslagen krijgsgevangenen. Men hoort dan nog verscheidene ontslagen krijgsgevangenen, die komen spreken over de meetingen, door Borms en anderen gehon- houden in de Duitsche kampen. Hunne verklaringen brengen niets nieuws aan 't licht. De getuigen ter ontlasting. M. MEYER apotheker, te Merxem, kende Borms lang. Het was een deftig man, die algemeen geaSt werd. M. August W1LLEKENS rekenplichlige, te Antwerpen, is oorlogsvrij* williger geweest. Borms was voorzitter van de Groemgherwacht van Merxem, waarvan getuige lid was. Volgens getuige werden de Vlamingen in het kamp van Auvours achteruit gestoken, omdat ze geen Fransch konden. E. P. CALEWAERT van Oostende was tiidens den oorlog in het buitenland. Persoonlijk kende hij Borms niet, doch hij heeft zijne artikelen gelezen en zoo de overtuiging gekregen, dat Borms een idealist was. Heel de verklaring van getuige komt hier op neer, dat het Vlaamsche volk ten achteren is in zake onderwijs, door gebrek aan vak* scholen en hoogeschool en dat de Vlamingen hun recht niet krijgen. Van het geval Borms zelf wordt er niet gesproken. OPENBAAR MINISTERIE Is het waar dat de bisschop u verboden heeft nog voor drachten te geven I Get. Niet verboden, doch aangeraden sommige voordrachten niet te geven. ROSA DE GÜCHTENABRE wordt door twee gendarmen binnengebracht. Zij moet niet getuigen. M. BALLEGEER policiekommissaris te Kontich. Mijn dochter werd ter dood veroordeeld. Ik ben naar den Spaaneched konsnl geweest om genade te bekomen. Ik was wanhopig. Men gaf mij den raad naar Borms te g**n V(a)RZ. Men doet veel om zijn doebtot te redden. BORMS. Ee om zijn volk to redden nog meer Get. Borms ontving mij noed en ik denk dat ik de genade van mijn dochter aan hem te danken bad. De nuntius van den paus schreef mii dat bet den paus te danken was. M. VAN DIEREN. Heeft Borms beloo ning gevraagd BORMS. Dezen morgend beschuldigd# men mij drukking uit te oefenen. Heett go* tuige iets moeten teekenen Get. - Neen. De zitting wordt geschorst om 5 nar.

De Volksstem | 1919 | | pagina 1