Het proces Borms Hugo Verhuist ontsunpt Dr2malisc!?8 brand to New-York Erne treinbotsing in Frankrijk De slachtoffers der petrol Ei'.j rijwi longsluk tl Overrysscbe Eene Ëraiiürasip te Rotterdam Gewapsnde kolenuieyea. Priesterlijke bSKoemisgan Katholiek Vlaamscli Yeróond Men zal zich herinneren dat Hugo Verhulst het waardig zoontje van den aktivist Raphael Verhulst, alias Vuile Luc, aangehouden werd voor eene gansche reeks belangrijke dieften. Men wist echter nog niet, dat de bandiet, die reeds onder de Duitsche bezetting in een krankzinnigengesticht opgesloten was geweest nu in het gesticht van Doornijk verbleef. Evenals bij vroeger reeds ontsnapte, is hij er thans wederom in gelukt de waakzaam heid der bewakers te verschalken en er va door te trekken. Dc policie zoekt hem op. Moedige redding Re Times meldt dat de pompiers te New-York door echte krachttoeren vele huis gezinnen uit een brandend huis hebben weten te redden. De brand ontstond beneden en sloot de trappen heelemaal af. Op het 7. vende verdiep verscheen eene vrouw aan oen raam, waaruit de vlammen sloegen. Men kon de ladders aldus niet ge bruiken. Drie brandweerlieden klommen daarop naar de zevende verdieping van het huis er naast. Een lint zich uit het venster zakken, doorzijn makkers ann de beenenvastgehou den, wierp zich vooruit, z.oodat hij de tus- schen liegende ruimte kon overspannen, en nok dc vrouw uil het venster, waarna zij beiden door de an e en naar binnen werden gehaald. Een andere vrouw, wier klecren reeds smeulden, wilde uit een raam van de vierde verdieping springen. Een brandweerman liep de ladder op, tot de vijfde verdieping, ging aan de sporten hangen en greep de vrouw. Door linn moedige houding zijn de pom piers er aldus in gelukt zestien huisgezinnen van den dood te redden. 13 dcoden 40 gekwetsten Toulouse, o September.— De trein nr 143 «•elke tusschcn Caslelncau en Si Jaury, we gens een ongeval had moeten stoppen, werd aangereden door trein nr 121 welke uen eersten volgde. Een rijtuig van le klas. 't laatste van trein nr 14Ö, werd geheel verbrijzeld een ander was ook erg verpletterd. Tot hiertoe werden 13 lijken en een 40tal gekwetsten van onder dc puinen gehaald. Trein 121 heeft slechts'weinig geleden De aangercden trein is de sneltrein Parijs- Toulouse; dc andere is de sneltrein Bordeaux- Toulouse. Eèï! onfrauwe onlvanger Een handelaar van Anderlecht, M. D., had zijn bediende, Jozef M., wonende Joseph Stevensstraat, te Brussel, gelast bij een klient eene nog al groote geldsom te gaan ontvangen. M... kweet zich van die boodschap, doch ging met het geld naar huis, maakte zijn koffer in orde en.... vertrok. Men heeft zijn spoor nog niet gevonden. Vrijdag avond zat Mevr. P....wonende Arduinkaai te Brussel, aan tafel te naaien, toen eensklaps.de petroollamp ontplofte. Het gevaarlijk vocht vloog in alle richtin gen en stak de kleederen der vrouw in brand. Op haar hulpgeroep snelden geburen toe, die er nog spoedig konden in gelukken dc vlammen uit te dooven. Vrouw P., had even wel reeds erge brandwonden aan aangezicht en handen. In de kamer was ook begin van brand ont staan, doch T was gauw geblusclit. DIEF GEKNIPT Sinds rcnïgen tijd stelde -de bestuurder eener fabriek van elektrickc toestellen, Bon- neelstraat, te SlJans Molenbeek, vast, dat talrijke diefstallen gepleegd werden in dc fabriek. Allerhande toestellen verdwenen dagelijks. Daar de dief ongetwijfeld tot het personeel moest belmoren, werd er een be wakingsdienst ingericht. Gisteren avond werd de kerel op hcelerdaad betrapt. Het was een genaamde D..., wonende te Laken. Eene huiszoeking ten zijneijt gedaan, deed voor verscheidene duizenden franks gestolen voorwerpen ontdekken. D.wcrd in hel gevang van Vorst opgesloten. Vrijdag avond rond 3 ure, kwam de 49jyrigc Edward L.. met zijne ouders te Hoevlacrt wonende, de steile helling nabij de kerk van Overryschc afgereden. Een kind willende vermijden, bolste hij togen den boord van het voetpad en werd met geweld ten gronde geslingerd. Dc on gelukkige werd den schedel gekloven. Voorbijgangers droegen hem in eene naburige woning, waar een geneesheer hem kwam verzorgen. Alles was echter vruchte loos, hel slachtoffer bezweek een paar uren later. «Luister,» zcide Nadie op een gercer- <len toou, «do Heer doet niets vergeefs. Hij heelt mij op uwen weg geplants om uw ter hulp te komen. Al wat in mijn vermogen is zal ik bewerkstelligen Zoodra ik, ik zeg niet berichten, maar zélfs eenige hoop heb, hoe verwijderd ook, zal ik u komen inlichtingen. Hot is laat, mi in vader zal spoedig weder- I: oren, hij kon ontevreden of ongerust zijn. omdat hij mij op zulk een laat uur afwezig ziet. Omhels mij ik zal uwen kus aan uwe dochter overbrengen.» Amy David trok Nadie in hare armen Het ir.eispe verliet de woning van de weduwe en sloeg met haastige stappen d-en weg naar huis in. De meeste stra ten waren in een dikke duisternis ge dompeld; meer dan eens verloor zij ha ren weg; hare gejaagdheid om te huis te zijn de vrees van een strenge beris ping te beloopen, wanneer vader haar vorj-r was, alles droeg er toe bij om haar te verschrikken. Toen zij eene nauwe straat doorstak hoorde zij een luidruchtig gelach cn ru we liederen uit eene kroeg opstijgen; zij "Wilde baren stap verhaasten, toen plotseling drie zwaaiende drinkebroers haar den weg versperden. Zij slaakte een kreet van angst cn drong zich te gen den muur aan de overzijde, doch haar angst schonk slechts nieuw voedsel aau hunne baldadige vroolijkheid. Het hulpgeroep van het meisje was tot de ooien van een voorbijganger d'oor gedrongen die uit een tegenovergestel de richting naderde. Hij begreep welk tooneel hier plaats greep, ging recht op Ministerie van Wetenschappen en Kunsten Beheer van liet Lager Onderwijs. Onderwüzcr-examen voorzien bij artikel 2-1 der regelingswet op het lager onderwijs. Qppoega tot rïe Candidafen Twee jury's worden belast met het afne men van het examen der onderwijzers wier diploma's door art. 3 van het koninklijk van 21 Augustus 1919, nietig werden ver klaard. De zitting zal zich openen te Brussel, in September 1919. De personen, die w'enschen dit examen af leggen, moeten vóór den 10 September 1919, bij het Ministerie van Wetenschappen en Kunsten, hunne' vraag indienen, op onge zegeld papier geschreven. Deze moeten vergezeld gaan 1° Van een uittreksel der geboorteakte van den kandidaat 2° Van een getuigschrift van zedelijkheid er.goed gedrag afgeleverd door het bestuur der gemeente waar de kandidaat woonach tig is; 3" Van een geneeskundig getuigschrift, verklarends dat de kandidaat door geene gcbrekkeüjkheid aangetast is, van aard het gezag, dat dc onderwijzer op zijne leerlingen moet hebben, te verminderen. N. B. Het uittreksel der geboorteakte en hel getuigschrift van zedelijkheid moeten op .zegel geschreven worden, overeenkomstig de voorschriften van het Zegelwetboek van 25 Maart 1891. De aspiranten worden ten gepaste tijde door de zorgen van den vooïziuer der Jury bijeengeroepen. Model van de vraag Ier inschrijving voor het e$amen van onderwijzer of van onderwijzeres. De ondergeteekende (naam, voornaam en beroep), wonende ie(straat, nummer, zoonoodig), provincieden18.., wenscht zich te laten inschrijven op de lijst der personen die, in September 1919, het examen van-onderwijzer (onderwijzeres), in gesteld door artikel 24 der wet tot inrichting van het lager onderwijs zullen afleggen. Hij (zij) biedt zich aan als aspirant-onder wijzer (onderwijzeres) voor dc VJuamsche plaatsen. (Dag tee ken ing^. (Handteeken). Model voor het geneeskundig getuigschrift. Ik ondergeteekende (naam, voornamen en adres), doctor in de geneeskunde, enz., ver klaar dat M. (naam, voornamen en adres), met geen der kwalen behept is, welke opge somd zijn in dc onderrichting die gevoegd was bij het ministerieel aanschrijven van *31 December 1897 (beheer van het lager onder wijs, 2° aldeeling, n' 13120L), noch met andere lichaamsgebreken, die aan het gezag dat een onderwijzer over zijne leerlingen be hoort te hebben, afbreuk zouden kunnen doen. den1919. (Handteekening). Belangrijke schade. Rotterdam, u September. Vrijdag na middag is brand uitgeborsten in dc katoen- stapelplaatsen aan de haven. liet vuur kon slechts na drie uren werkens bemecsterd worden. De schade wordt op 2 1/2 millioen gulden berekend. Het 4e lansiers, thans te Etterbeek in garnizoen, heeft reeds zijn voorraad kolen opgedaan voor den aanstaanden winter. Deze liggen opgehoopt nabij dc kazerne en worden door schildwachten bewaakt. Dag en nacht echter komen mannen en vrouwen er op af en ondanks de bedreigingen der schildwach ten stelen zij kolen. Woensdag avond wilde de schildwacht hen wederom verjagen en dreigde te schieten. Pas had hij echter die bedreiging uitgespro ken, of een man en eene vrouw losten elk een revolverschot in zijne richting. Daarna nam heel de bende de vlucht, roepende dat zij 's anderendaags veel talrijker zouden komen en den schildwacht een broekje zouden passen, indien l ij zich dierf verzetten. Maatregelen werden genomen en toen gis teren avond de kolenc.even weer aan 't werk gingen, sprongen verscheidene agenten uit hun schuilhoek. Drie dieven konden, ondanks hun hevig verzet, aangehouden worden. Zij zijn ter beschikking van den prokureur des konings opgesloten. Bisdom Gent. Zijne Hoogw. de Bisschop heeft benoemd Lceraar van Kerkelijke Geschiedenis in liet Groot Seminarie, den Z. E. H. kanunnik De Munck, S. T. B., bestuurder, ibid bestuur der van het Groot Seminarie, den Z. E. II. kanunnik Ph. Joliet, S. T. en J. C. D., lee- raar van Wijsbegeerte in 't Klein Seminarie. Nadie stiet dè dronkaards op zijde en vroeg huil met een donderende stem: «Wie durft hier mijne zuster mishan delen.» De houding van den jonkman, zijne vastheid van toon, boezemden de drin kebroers ontzag in; zij stamelden icao verontschuldiging en dropen at waarna de verdediger van Nadie nam haar arm en verwijderde zich haastig met haar. «Waar woont ge, mejuffrouw?» die vroeg hij haar Nadie gaf haar adres en zcide ver volgens, terwijl zij naast haai' redder voortstapte, met een bewogen stem: «Ik weet piet wat mij zonder ti zou overkomen zijn, mijn vader zal zich zeer gelukkig achten u te kunnen bedanken Als hij voor mii is te huis gekomen ver keert hij zeker in agst. Ik ben naar de kerk geweest, en heb daar eene groote smart leeren kennen; dit heeft mij op gehouden.» Er straalde zulk een reinheid uit haar wezen, hare stem klonk zoo zuiver, dat haar metgezel zich geluk wenschie een woord' van dank uit zulk een mond' te mogen vernemen. Zij stapten beiden zwijgend voort, de jonkman voelde hoe den arm van Nadie nog trilde; den schrik dien dit kind had uitgestaan trof hem, zonder diat hij zich zijne plotselinge sympathie voor dit jon ge meisje kon verklaren. «Gij zijt eene Fransche, mejuffrouw? vroeg hij na eene vrij lange pooze. «Mijne moeder was eene Acadische, mijnbeer.» «Dus eene Eraneche en eene marte*. AALST. Verleden Donderdag, om 8 ure 's avonds, hield het Katholiek Vlaamsch Verbond eene belangrijke vergadering in den kalh. Burgers- kring. Een 1 Oü-tal personen waren opgeko men wij bemerkten o. m. de heeren F. D'Herdt, burgemeester, R. Moyersoen cn E. Bostcels, schepenen, L. de Bethune, enz. De zitting wordt geopend door den Voor zitter heer Dr J. Schelfhout, die op klaar en duidelijke wijze het doel en het programma der Vlaamsche Beweging uiteenzette. Spreker wees o. a. op de rechtvaardigheid" en nood zakelijkheid van den VJaainsehen strijd. Na deze aanspraak, op luidruchtige toe juichingen onthaald, wordt de houding be sproken van liet VI. Verbond bij dé aan staande wetgevende kiezingen.Er wordt lezin - gegeven van brieven gewisseld tus- schen het Verbond en de Kath. Vereeniging van het arrondissement. Daaruit blijkt dat reeds min of meer eene overeenkomst geslo ten is tusschen beide vereenigingen, voor het voordragen van eenen kandidaat der Vlamin gen. Om te eindigen kondigt de voorzitter de aanslaande stichting aan van een strijdblad, en noodigd al de aanwezigen uit zich eene lidkaart aan te schaffen in het bureel der kath. Vereeniging, om aldus stemrecht te be komen bij de a. s. vei kiezing der afgevaar digden voor den poll. Hopen wij dat alles om ter best geschikt worde. Alle weldenkende Vlamingen zullen strijden, voor en met de katholieke partij overtuigd zijnde dat liet de beste wijze is om e'. Vlaamsch ideaal te dienen, cn de zekerste om dc eenheid tusschen hunne Vlaamsche en katholieke overtuigingen te bewaren. In de katholieke partij is er eene speel ruimte genoeg om aan al de leden eene vrije beweging le laten óp vraagstukken welk de grondbeginselen Van het partijbestaan niet maken. Al dc macht der Vlamingen kan die nen tot versterking der katholieke partij, welke die versterking zeker noodig heeft. Vlaming. lares.» «Ja,» antwoordde het meisje met een stem, waaruit droefheid' en bewondering beide spraken. «En uw vader?» «Ik.bidt voor hem,» antwoo-rd'de Nadie De jonkman begreep maar al te wel de kieschheid1 vap deze terughoudend heid) en vermoedde terzelftertijcL de ge heime smart van het jonge meisje. Het huis van Jëffs la«r nog in de duis ternis gehuld, de. detective was niet. te rug gekeerd. Het meisje trok langzaam do hand uit den arm van haar geleider en sprak, terwijl ze hem het nederige huis aamvees: «Ik dank u, mijnheer, dat de hemel uwer moeder geluk scheuk e.» «Ik ben alleen ter wereld, mejuffrouw o'oheel alleen, en zou het leven al zeer bitter vinden, indien ik niet voor eene edele en groote zaak streed.» «Gij dus ook hoopt op betere dagen» «Ik heet George Maloantwoordde do jonkman, niet -Onder zeker© fierheid «Wees dan d ^zogend ofschoon mijn vader mij als een kind' be schouwt, weet ik Doch dat de Franschen hopen ons vaderland' aan de veroveraars te ontrukken eu den (legen van Mont calm weder uit de scheede te trekken; ik weet dat gij den vriend zijt van Jean Canada. Wanneer ik in het vervolg voor mijn land bid, zal ik' uw naam niet ver geten.» Nadie groette haren beschermer met een laatste hoofdknikken en opende de deur barer woniüg. Vervolgt, rekwisütoriui» Om 2 uren wordt de zitting heropend. De advokaat-gener., M. Straetmans vangt aan met zijn rekwisitorium. Hij gaat het ontstaan na van de aklivisti- sche beweging. Deze beweging werd door de Duitschers aangemoedigd in 'tbezette gebied, aan Vlaamsche beweging doen was de duit sche politiek steunen. De flaminganten die voor de Vlaamsche rechten streden waren gedurende den oorlog anti-Duitsch en ver mochten gedurende den oorlog uit de handen der Duitschers niets te ontvangen. Doch de aktivisten waren pro-Duitseh dat is ue waar heid. Getuige Foils Sevens heeft het juist gezegd. De aktivisten wilden liever hun lijf bewaren dan hun vaderland te verdedigen, daarom liepen zij over naar het Duitsche kamp. In de Kamer verklaarde een der hunnen, Adeifons Henderickx, dat zoo ras de oorlog uit ook hij naar de grenzen zou vliegen. De aktivisten waren lafaards. Schande over hen Ik schaam mij diep over zulke hande lingen. Nauwelijks waren de Duitschers in 't land of zij begonnen niet hen te onderhandelen. Dc ware Vlamingen wilden daarvan niets weten doch Borms wgs niet onderhen. Hij nam zelfs deel aan de uitgave van een blad Het Vlaamsche Nieuws» waarin hij finan- lieel belang bad en dat de politiek der Duit schers voorstond. Dc adv. gen. leest een schrijven voor van een Duilschen ambtenaar waarin hij aanbe veelt dit blad van bet noodige papier tc voorzien, want het biedt hulp aan de Duit schers. Bij de opening der Duitsche Vlaamsche hoogeschool le Gent heeft Borms een werk- 7 lam genomen en hield daar zelfs een rede. Gouverneur generaal von Bissing zegde bij deze gelegenheid Dit is een monument van de Vlaamsche politiek door mij vertegen woordigd Wat was dit standpunt Het politiek testament door von Bissing nagelaten verschaft hieromtrent volkomen opheldering De Vlamingen zegt hij, moeten tot het plat Duitscb terugkeeren, de militaire dictatuur gehandhaafd, zoo het de Walen niet bevalt kunnen zij heiland verlaten. Dezoon^van den gouverneur generaal, professor von Bissing noemt dc Gentsche hoogeschool een midden van Duitsche cultuur. En Borms werkt daar aan ieverig mede. Met Kerstmis 1916 komt het eerste Duit sche vredesaanbod. Borms zegt dat toen de aktivisten de nood zakelijkheid inzagen van actief op le treden. Kort daarop werd de Baad van Vlaanderen .esliciit. Deze stichting met afkondiging der onafhankelijkheid van Vlaanderen valt rechtstreeks onder art. 408 en 110 van het strafwetboek van samenspannen legen de wettelijke overheid. Het doel van de verandering van den .wet telijke!) regecringsvorm geen eenheidsstaat meer, doch instelling van twee afzonderlijke staten. De samenspanning is dus onbetwist baar bewezen. Lang staat het openbaar ministerie stil bij dc stappen door den Raad van Vlaanderen genomen om de bestuurlijke scheiding in Belgic tot uitvoering te brengen. Borms deed daaraan mee. Hij ging Ook mee naar Berlijn om deu rijkskanselier zijne medewerking te verzoeken. Deze beloofde Duitsehland's steun daarvoor, en ook bij de vredesonderhande lingen, evenals daarna. Dat was wel het doel van de Duitsche politiek de macht in Vlaan deren te behouden, ook na den oorlog. Doch bet Vlaamsche volk wil van deze be weging niets welen. Alle erkende Vlaamsche leiders en voormannen protesteeren ertegen, dat de Raad van Vlaanderen het recht zou hebben uit naam van 't volk le spreken. Deze protesten hadden le meer waarde om dat de vrije meenings uiting was verboden in bezet Belgie en het vrije recht van verga deren niet meer bestond. De adv. gen. leest verscheidene van deze verklaringen voor. Er wordt duidelbk in ge zegd de bestuurlijke scheiding behoort niet tot het programma der Vlaamsche beweging. De activisten steunden slechts op de| Duit sche pinhclcn, daarmede is hunne beweging ook voldoendegekenschetst. Voor de reis naar Berlijn heeft Borms geen geld ontvangen Het echte bewijs is er niet van te vinden, doch de Duitschers betaalden alles, de reiskosten, de ontvangsten, enz. Zij die niet willen medewerken aan de aantasting van de eenheid van hun vaderland worden naar Duitschland overgebracht. De aktivisten zijn de rechislreeksdie oorzaak dat deze ambtenaren, onze landgenooten, door de Duitschers in ballingschap zijn gezonden. De aktivisten vielen steeds heftig de Belgi sche regeering aan, doch zij wisten voor alle gruwelijke daden der Duitschers steeds ver ontschuldigingen te vinden. Zij hebben eene ongehoorde misdaad tegen hun volk ge pleegd. Zij hielpen mede aan de afschuwe lijke deportaties, en dan noemen zij zich de redders van het volk. Nooit is de onbe schaamdheid zoo ver gedreven. De activisten zijn afschuwelijke huichelaars. Met de proklamatie van 9 Januari 1919, tol afhoudiging der politieke scheiding en volledige zelfstandigheid van Vlaanderen, waartoe de Raad van Vlaanderen den 22 De cember heeft besloten, bekroonde zij haar verraad. Borms onderteekende deze prokla matie. Afschuwelijke komediantVlaanderen werd vrij verklaard en wat was het Duitsch etappengehifd Het zwoecde onder de hiel van don overweldiger, doch Borms zegde Vlaanderen is v" Borms was eerzuchtig tot in het uiterste. De advokaat-gen. leest eenige loftuigingen voor op hem geschreven 'u Het zout der aarde, de apostel Van Vlaanderen, enz. Een zijner bewonderaars schrijft Als gei Borms niet hebt gezien, hebt ge niemand ge zien Borms.—Bewijst dit iets omtrent mijn# eerzucht De adv. gen. Ja zeker Borms. Dus als ik zeg dat ge de best» &dv. gen. op de wereld zijt, dan zijt ge eer zuchtig' De Voorzitter. Gij hebt den adv. gen.l niet zulke uitdrukkingen toe te voegen Borms. Ik hoef mij niet te laten belee- De adv. gen. zet na dit lusschengeval zijn, rekwisitorium voort. Hij komt thans tot de vervolging tegen Borms ingesteld door bet; Brussclsche beroepshof. De activisten wenschten in de wetgeving in< te grijpen. Dit valt onder artikel 104 en 105,, en in al deze daden deed Borms mede. Toen zij na hunne aanhouding werden vrijgelaten, zinden Borms en de zijnen onmid- delijk over vergeldingsmaatregelen. Zij lieten de hooge magistraten aanhouden en naar Duitschland deporteeren. Hieraan deed de pottendrinker Flor Heuvelmans braaf mede. Dc heeren Morel en Carez, M. Franck en zoovele anderen werden naar Duitschland gesleept. De aktivisten hebben zoogenaamde verki - zingen uilgeschreven. (Borms schudt ontken nend het hoofd)... volksraadplegingen doen. (Borms knikt van ja). Doch het waren slechts aktivisten die stemden. De anderen hadden geen toegang tot de stembureelen. Slechts de medestanders kregen een kaart. Borms werd kwaad als men zegde dot men Belg was. Men moest Vlaming zijn of Waal. Borms heeft bij zijne aanhouding verklaard van harte Jong-Vlaming en unionist te zijn. Dat waren de uiterste elementen der aklivis- tische beweging, In zijne redevoeringen heeft hij openlijk de overwinning van Duitschland. gewenschl. Borms heeft van alle afvaardi gingen naar dc leidende staatslieden, deel uitgemaakt. Hij is verscheidene malen naar de gevangenkampen in Duitschland gegaan, om er propaganda te maken voor de afschei ding van Vlaanderen. Hij deed zulks onder» Duitsche bescherming. Naar degevangenen in Duitschland werden- pakjes met chocolade gezonden, afkomstig van Volksopbeuring. Zij droegen als naam van afzender dien van Borms. Adv. Van Dieren, tot Borms. Is dat zoo. j Borms. Neen. In zijne redevoeringen in de kampen, ruide/ Borms op lot geweld maatregelen. Hij moge/ zijn uitingen omtrent de barrikaden on schuldig voorstellen, bij bedoelde wel dege lijk mede de mannen op te bitsen. Getuigen verklaren, dat na zijne redevoe ringen, de mannen opgewonden waren, cn van revolutie spraken. Het is gelukkig dat er rechtzinnigcn in de kampen" waren die de twijfelaars öp den rechten weg hielden. De propagandist Rosseeuw, schrijft aan' den generaal-goeverneur dat, zoo men bij de< Vlamingen Duitschgezindc gevoelens wenscht te verwekken, men ze moet begunstigen. De activisten waren dus eenvoudig werktuigen der Duitschers. Gedurende de reden van den advocaat-ge neraal, neemt Borms druk aanleekeningen. Af en toe ontvalt hem een woord waarop de' voorzitter hem tot de orde roept. Als hij de< rede blijft onderbreken met zijne onderbre-'1 kingen, dreigt de voorzitter hem uit de zaal te laten verwijderen. De adv. gen. zegt vervolgens. Ook na den wapenstilstand trachten zij op ondergrondsche wijze hunne propaganda voort te zetten. Met de schepping eener rijksmacht was1 wel degelijk de schepping bedoeld van een gewapend korps dat zoomogelijk handelend voor het aktivisme zou moeten optreden. Borms verklaarde dat de rijkswacht de Vlaamsche onafhankelijkheid zou moeten verdedigen. Tegen wie Tegen de Belgische regecring Het valt ook niet te betwijfelen dat de akti visten met de weerspannige Vlaamsche sol daten in verbinding hebben gestaan. De getuigenis van M. Geeron.s, commissa ris van den militairen veiligheidsdienst heeft daarover licht verschaft. De propaganda der aktivisten strekte zich dus niet alleen uit tot de gevangenkampen maar ook tot de loop graven. Door hun toedoen werden vlugschriften aan het front verspreid, waarvan de advokaat gener. er eenige voorleest. Zij zeggen weg met België, leve Vlaanderen Dit gebeurde in Mei en Juni i918, toen het Duitsche leger begon te wankelen. Onze soldalen hebben de aktivisten eenige weken later schitterend be schaamd gesteld. Borms begon toen te spreken van te sneven op de barrikaden. Doch zijne barrikade be stond in de tweede verdieping van een onbe woond huis in de Jericostraat Borms' handelingen vallen onmiddellijk onder het besluit der wet van Le H&vre, om trent het heulen met den vijand. Men wendde zich tot Borms om gunsten van de DuitscheiH te bekomen. Borms zegde dat de Vlamingen onderdruk werden. Waar is de verdrukking Zijn in elke gemeente in Vlaanderen geen scholen waar de kinderen hun onderwijs in het Vlaamsch genieten De hervormingen welke in Vlaanderen moeten doorgevoerd worden, zullen op grond wettelijke wijze worden ingesteld zonder dö Duitschers. De adv. gen. doet vervolgens de grooto figuur van Mgr Mercier uitschijnen, door Borms snoods aangevallen. Borms heeft slechts voor de Duitsche poli tiek gewerkt. Hij heeft de openbare raeening door de gecensureerde bladen trachten to

De Volksstem | 1919 | | pagina 2