Opgepast voor de Me maal Be duivenverzenasngen in Frankrijk Ce diefstallen te Antwerpen Eagelsche soldaten aangevallen ln Ierland HOLLAND EN BELGIE JE an CAHADS Eene fa&rittfe afgebrand te Flemalle IN RUSLAND Erg automoMelongelnk te Brugge Eene geheimzinnige zaak VOOR DEGETEISTERDEN Oneerlijke luitenant - Betaalmeester ra. Bureelen: Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Telepkoon 114 Gr T-Ï a .A. 1~> 5 CENTIEMEN Drukker-UitgeverJ. Van Ncffel-Dk Gbndt Voor de publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te werden tot het Agentschap Havaj3, 8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. Als er vroeger in een land revolutie uilbrak, werd er met den vorst die aan het bewind was, kort spel gemaakt. Hij werd gevangen genomen en terechtgesteld. In Duitschland gebeurt dat tegenwoordig .anders. De souverein gaat in vacantie, men zorgt voor zijn vrouw en zijn lieve kinderen, stuurt hem op zijn verjaardag telegrammen ter lukwensching en houdt zijn plaats thuis warm, voor het geval dat hij onverwachts terugkomt. Voor het verlies zijner burgerlijke lijst wil men hem 170 millioen marken geven. Honderd zeventig millioen mark voor den moordenaar die tien millioen menschen deed ombrengen en die Europa in de diepste ellen de stortte Een scheepslading goud voor den ellende ling die nu in Holland een ongestoord leven leidt, terwijl zoovele ongelukkigen ten onzent doorzijn toedoen bijna van honger sterven Zoo gaal het in Duitschland en zoo zal het in Duitschland ook blijven gaan. De Moffen hebben wel revolutie gemaakt, maar in den grond zijn zij precies dezelfden gebleven. Zij schermen met anti-militaristische op vattingen en zwereö bij alles dat men hen nimmer zal beetnemen, maar in 't Duitsch hart leeft de Duitsche geest onverwoestbaar voort. Zij spreken anders dan vroeger maar voe len en denken nog juist hetzelfde. Duitschland is wel verslagen maar bet is niet ontmoedigd en zoohaast het de kans klaar zal zien om ons een kneep te geven zullen wij die krijgen. Wij hebben ons reeds een maal ten ge volge van ons blind vertrouwen door dit roofzuchtig volk om den tuin laten leiden. Zorgen wij er ten minste voor dat wij geen tweede maal het slachtoffer van onze goed zakkigheid worden. Zondag morgend begaven zich zeventien Engelsche soldaten, onder geleide van een korporaal naar de kerk van Fermoy, toen zij aangevallen werden door een dozijn mannen die uit autos sprongen. Talrijke revolverschoten werden gelost en- een Engelsch soldaat werd gedood.Verschei dene anderen werden gekwetst. De soldaten konden zich enkel met de kolf van hun geweer verdedigen, daar zij geene kardoezen hadden. Verscheidene soldaten werden ontwapend. De aanranders namen daarop met hunne autos de vlucht. Eene klopjacht werd gedaan bij middel van gepantserde autos, doch zon der uitslag. Een antwoord op d6 laatste uitdaging van Holland. Wij hebben gisteren het laatste incident medegedeeld, door de Hollanders uit den hoek gehaald, om hunne vriendelijkheid te genover Belgie en Belgie's bondgenooten te betoenen. Het heeft echter aan onze broeders van het Over-Maas Limburg de gelegenheid verstrekt eens te meer hunne verkleefdheid aan hun oud vaderland te bewijzen. Toen de paardenwedstrijden te Lanaken volop aan den gang waren, kwam eene talrij ke groep afgevaardigden van Hollandsch- Limburgers aan de officieele tribuun en vroe gen om er door den gouverneur ontvangen te worden. Zij boden dezen eene prachtige Vervolg van Patira en De schat der Abdij door Raoul Di Navbrt (172* VERVOLG.) De liefde,» antwoordde Nadae ter wijl ze hare groote blauwe oogen op den beamte vestigde. «Hoe is uw naam?» «Nadie Jeffs» De grijsaard beschouwde bet meisje lachte vriendelijk en antwoordde: a Gij hadt moeten boerinnen met te zeggen: Ik ben de dochter van Jack Jeffs, dat was voldoende... Nobs, een kaartje voor dit lieve kind. Gij wenscht ongetwijfeld Lucia David1 meermalen te bezoeken?... Ja, ik lees het in uw blik welnu, ziehier een voortdurend1 verlof, geldig zoolang het u niet wordt, terug gevraagd... Ga, mijn kind...» Nadie bedankte den ouden ambtenaar met warmte en ging zoo snel het bu reau door dat zij niet hoorde hoe hij tot zijn ambgenoot zeide: Is het te begrijpen dat die niets waardige Jeffs een dochter bezit, wier ht alleen een zondaar zou bekeeren Nadie klemde opgeruimd de toegangs kaart in eene van hare kleine handen, #ij gevoelde zich' zon blij, God bescherm* 9e haar, zij slaagde terstond in eene on- Btftming die haar vader kort te voren voor zeer moeilijk had verklaard, dit gevoel van vreugde mengde k' echter ©en soort van onrust. Zekere Iübgem kwamen haar onverklaarbaar bloemengarve en een der afgevaardigden zegde «-■ Het is aan ons waar Vaderland, aan België, dat gij hier vertegenwoordigt, dat wij deze bloemen aanbieden. Zij zullen aan al onze Belgische broeders verklaren, dat de hartelijke banden welke ons aan hen verbin den, thans sterker zijn dan ooit. Diep getroffen door deze onvoorziene be tooging, antwoordde graaf de Renesse, door eenige roerende woorden. Toen de menigte op de hoogte gebracht was van het gebeurde, werd den Limburgers eene onvergetelijke ovatie gebracht. Deze betooging legt heel de onvriendelijke houding van Holland jegens de officieren der verbonden landen uit. Holland heeft deze officieren een nachtverblijf op Hollandsch gebied ontzegd. Holland vreesde, dat indien deze officieren in de straten van Maastricht gezien werden, het volksgevoel, door de be" stuurlijke tyrannie verdrukt, zou uitbarsten. Men is hier overtuigd, dat hnn doortocht in Maastricht, spoedig in triomftocht zou veran derd zijn en dat het geroep van Leve de Verbondenen Leve België al te erg zou geweest zijn. Dat wilde men in Den Haag niet. Gisterenis een hevige brand ontstaan in de droogkamers der fabriek van vuurvrije toestellen, te Flemalle Haute, bij Luik. Het vuur nam spoedig groote uitbreiding. Heel het bijzonderste deel der fabriek, al waar zich de bijzonderste mactfenerijfen be vonden, is in asch gelegd. De schade is hoogst belangrijk, doch door verzekering gedekt. Door deze brandramp zijn 1500 werklieden op straat gezet. De Staatsbank van Moskou geplunderd De medewerker van de Stockholm Tidnin- gen te Helsingfors, meldt dat op het einde der maand Oogst, een§ bende bandieten de Staatsbank te Moskou heeft aangevallen. De dieven stolen geld en waarden voor een bedrag van 2 1/2 miljoen roebels. De policie kwam er bij en een hevig revol vergevecht had plaats. Verscheidene policie- agenten en een der bandieten werden doode- Iijk gewond. Het is reeds tie derde maal in korten tijd, dat de Staatsbank door bandieten geplunderd wordt. VIER GEKWETSTEN. Een erg automobielongeluk is Maandag morgend rond 10 1/2 ure voorgevallen op de Eiermarkt, te Brugge, waar de kruising van vier straten het verkeer uiterst gevaarlijk maakt. Verscheidene personen kwamen in groep het gaanpad afgestapt om de straat over te steken, toen al met eens een Engelsche auto uit de St. Jacobstraat kwam aangereden, en vier personen met geweld werden omver ge worpen. De genaamde Frederik Andries, wonende Naaldenstraat, werd met gebroken rechterbil opgenomen een tweede, Valcke genaamd, huisbewaarder van het - Hotel St. Antoine, Cadenburgstraat, wae erg aan het hoofd ge wond twee andere personen kwamen er met lichte verwondingen van af. Na eene eerste verzorging ter plaats werden Valcke en Andries naar St. Janshospitaal overgebracht. De automobielgeleider is ge kend. oor. Jack Jeffs, die bedeesde, vrees- chtige, arme man, wiens eerzuchtige plannen zoo dikwijls een droevigen lach hare Hppen te voorschijn riepen, en die tot op dit uur, met moeite zijn le vensonderhoud verdiende, bekleedde dus eene plaats ,die meer in aanzien stond dan zij gedacht had "Wie haar daags te voren gezegd had1, dat de naam van Jeffs een talishman wa's, welkte de zwa re poorten der gevangenis voor haar zou ontsluiten, zou haar grootelijks verwon derd hebben. Maar Jeffs moest met dien invloed van zijn naam bekend zijn, en indien hij dien kende, waarom had hij dan vooraf het verzoek geweigerd' dat Nadie hem wilde doen? Lucia David is Katholiek on mijn vader haat de Katholieken. Al de liefde die hij voor mijne moeder-zaliger koes terde en de plechtige eedi op haar sterf bed zijn noodig geweest om er hem te doen in berusten, dat ik geknield tot Onze Lieve Vrouw bid.» Telkens, wanneer Nadie hare kaart aan een constabel toonde, met het ver zoek om haar den weg te "wijzen, werd hieraan met de grootste vriendelijkheid voldaan, totdat zij zich weder in den open lucht bevond en haar stap versnel- dte om t© spoediger aan de gevangenis te komen. Bij het gezicht ran dit somber be bouw overviel haar eene rilling. Reus achtige muren, een schaarscli daglicht, traliën voor elk venster, greiidels voor alle deuren, een ijzeren beslag aan het portaal, schildwachten aan alle zijden. Bolschewisten op reis Uit Stockholm wordt gemeld, dat de Bol schewisten Saveïski, Eefeld, Nikiforof, Pakki- bonof, Evdokimof in de maand Juli in Duitschland aangekomen zijn. Van daar zul len zij zich naar Holland en Zwitserland be geven. Zij hebben volgende opdracht le Bekomen dat de blokus geheven worde, zoo niet dreigen met internationale staking. 2# De Sovyetrepublieken doen herkennen en met hen vrede doen sluitene 8° Het niet doen uitschijnen van den klas senstrijd in Frankrijk en Engeland. 4* De herziening van het verdrag van Ver sailles eischen. 5° De afgevaardigden zullen zich verstaan met de Engelsche en Fransche gezellen, voor eene gezamentlijke werking. Zij zullen over onbeperkte kredieten beschikken. Eene som van 117,000 fr.v bij middel van een valsoh handteeken afgehaald. Door de betrokken overheden is een on derzoek ingesteld over het bedrieglijk afhalen eener som van 117,000 fr., door een onbe kenden aftruggelaar, die sinds een drietal maanden er ten volle kan van genieten. Deze geheimzinnige zaak heeft als volgt plaats gehad Een aannemer van een dorp uit West- Vlaanderen was in 1914 een groot werk toe gekend, en zooals het gewoonlijk gaat bij werken die voor den Staat worden uitgevoerd, werd een borg do oil den aannemer gestort, die de som van 117,000 fr. bedroeg. Bij het uitbreken van den oorlog werd'deze som door den aannemer aan den Slaat weergevraagd, maar deze verontschuldigde zich, daar geen onmiddellijk gevolg te kunnen aan geven, gezien de drukke bazigheden die het uitbre ken van den oorlog yergde. De Duitschers kwamen het land binnen; de regeering vestigde xich in Le Havre en de zaak bleef daarbij. De aannemer bleef in zijne gemeente en overleed tijdens den oorlog. Bij het teekenen van den wapenstilstand werd door de familie dadelijk naar de regee ring geschreven tot het weerbekomen der gestorte borgsom, dech op de verschillende brieven kwam geen antwoord toe, totdat een der kinderen, het wachten moede, zelf eens naar Brussel trok. Daar vernam de zoon, tot zijne groote ont steltenis, dat de som was uitbetaald I Een onderzoek werd ingesteld en het bleek toen, dat een brief in het ministerie was toegekomen, meldende dat de aannemer van woonst veranderd was en zich nu te Antwer pen had gevestigd,'waar dan ook het beta- lingsmandaat werd heengezonden. Dadelijk werd het onderzoek te Antwerpen voortgezet en de zoogezegde nieuwe woonst van den aannemer was een hotel waar gedu rende een vit rial dagen slechts iemand zich op den naam van den aannemer had laten inschrijven. Daar was bet mandaat ook toegekomen en de onbekende bedrieger bad het op 4 Mei op de Nationale Bank ontvangen. In deze Bank is men het mandaat terug gaan opzoeken en bij nazicht bleek het zeer duidelijk dat men met een valsch handteeken te doen had. Het was zeer gebrekkig nagebootst en geleek aan een kinderschrift. Wat echter zonderling is, is dat het briefje dat aan het ministerie zou gericht zijn, en waarin de woonstverandering gemeldt wordt niet meer is terug te vinden en dat op ver schillende brieven van de familie niet is ge antwoord, maar dat daarentegen dadelijk een mandaat wordt gestuurd, op den tijd van 4 Toen Nadie zich op 1 nnenplein bevond' bevatte zij de r, u, ronde we gen en tralies in één enkelen, langen blik, haar hart werd toegenepen, als ze zog dat daar in die plaats van verschrik king een kind van haren leeftijd leed en schreide. Het was al bevende dat zij hare kaart aan een vrouw van. hooge gestalte liet zien, een soort van mans kerel met rond' gezicht, grove handen, en een wild, woest uitzicht. Madame Nobs nam de bevende Nadie van kop tot teen op, en vroeg haar met eene ru we stem: Wilt gij haar in de spreekkamer zien. of op het plein?» «Wees zoo goed mij naar het plein te brengen, madame.» «Ik hoop,» vervol ede de vigaro,» dat gij die wederspannig© zult loeren ge hoorzaam te zijjn... Sedert zij hier is gebracht, hebben wij nog niets met baar kunnen beginnen. Zij toont zich eene dSveepzieke papiste, maar de reden, om de welke zij hier is opgesloten strookt kwalijk met da£ vertoon van deugd.» De gevangenbewaarster opende eene zware deur en zeide tot Nadie: «Over twee uurs kom ik u roepen.» De aanblik van het. binnenplein was somber en bood' den vorm van een langc- en smalle opening aan, waar half ver stikte hoornen hun kwijnend leven rek ten. Yan afstand tot afstand waren er banken tegen den reusachtigen rnuud gezet, waarop vrouwen ned'erzaten, die zich met naaiwerk bezig hielden. dagen, dat de onbekende bedrieger in het hotel verblijft. Het is zonder twijfel dat dit alles heeft plaats gehad met iemand uit het ministerie die na tuurlijk van de profijten zal gedeeld hebben. Het onderzoek wordt voortgezet, de familie eischt natuurlijk van den Staat de gestorte borgsom terug. Het proces van Willem II M. Lansing, die vooeiüer was van de Kommissie der verantwoordelijkheden ter Vredesconferencie, heeft gisteren te Boston, in eene voordracht de proceduur uitgelegd welke zal gevolgd worden jegens Willem II. Hij verklaarde dat het wel waar was dat de rechtbank voorzien in artikelen 226 tot 230 van het vredesverdrag, geen wettige rechtbank was, doch een politieke macht, welke het geval onder politiek oogpunt moet onderzoeken en eene evenredige straf uit spreken. Amerika is in den oorlog getreden om de onwettelijkheid te doen ophouden. De wetten moeten geëerbiedigd worden om den voorspoed en het geluk te bekomen voor de samenleving en dat bet streng handhaven der wetten voor allen verplichtend is. De motorploegen mekanieke Houtzagerij De dienst der verwoeste gewesten heeft benevens zijnen vervoerdienst, te Roeselaere eene standplaats voor motorploegen. Onze landbouwers die ze willen gebruiken, richten hunne aanvraag tot den Heer Hoogen Koninklijken Commissaris de Groote, Lang- straai, te Brugge, of zijnen toegevoegde heer Jozef Van den Berghe, Caststraat, 3, te Roe selaere. De huurprijs is gering. De belanghebbenden mogen voor het her stel of den heropbouw hunner woningen ook gebruik maken der mekanieke houtzagerij van den Dienst der Verwoeste Gewesten. Zij wenden zich voor de noodige toelating tot de hierboven aangehaalde hoos© ambte naars. Het wem wonfl tón den boorenden prijs uitgevoerd. De oorzaak dat de duivenverzendingen in Frankrijk niet meer toegelaten zijn voor dees jaar, is de fout der duivenliefhebberij zelf. Eene maatschappij van Gent werd op 2' Aufcusti het verbod opgelegd, geene duiven te lossen te Breteuil, en bevel werd gegeven dat zij terug naar de Belgische grens Ronden keeren. Onderweg kwamen zij aan Arras, waar de trein eenige minuten stilstand had, om een anderen trein te laten passeeren. Daarvan maakten de vergezellers gebruik om hunne duiven, ondanks het verbod, te lossen. Dit had voor gevolg dat er twee vergezel- Iers de doos ingedraaid werden, hetgeen na tuurlijk nog door eene boet zal volgen. Vandaar eene klacht aan de krijgsoverheid van Frankrijk, die dan onmiddelijk als ant woord het formeel bevel gaf geene Belgische reisduiven in Frankrijk meer toe te laten binst net jaar 1919. Sedert weken werden ernaamlooze brieven geschreven aan den statieoverste van Noyon, tegen de duivenverzendingen uit Belgii in Frankrijk. Het een heeft het ander meegebracht en in plaats van tot 18 October Noyon te kunnen dragen, zooals het ons toegezegd was, hebben wij de teleurstelling gehad van op Zaterdag 30 Augustus het algemeen verbod tegen te komen Geene reisduiven van Belgie naar Frankrijk voor het jaar 1919 meer te mogen verzenden. Zooals wij gemeld hebben had de krijgs raad van Brabant in zijne zitting van 23 Au gustus geweigerd in le gaan op de vraag om voorloopige in vrijheidstelling van den luite nant-betaalmeester Jules D. Deze is nu Maandag voor den krijgsraad verschenen om zich te verantwoorden wegens ontvreemding eener som van 108,797 fr., ten nadeele van den Slaat. De gansche som is door de familie terug betaald, xoodat de Staat geen nadeel geleden heeft. Niettemin heeft de krijgsraad den luitenant betaalbaar veroordeeld lot 3 jaar gevang en afstelling als officier. Een onvoorzichtige schildwacht Een erg geval heeft zich voorgedaan in de kazerne van den Grooten Kauwenberg, te Antwerpen. Een schildwacht, van zijnen post weerkeerende, ontlaadde zijn geweer en wel zoo onvoorzichtig dat verschillende schoten afgingen. Zijn geweer was naar de koer ge richt waar juist Duitsche krijgsgevangenen klaar stonden om naar het een of ander werk gebracht te worden. Drie der krijgsgevange nen werden door de kogels getroffen, een zelfs erg. Na ter plaats door eenen geneesheer te zijn verpleegd werden ze naar het kriigs- gasthuis overgebracht. Aanhoudingen. Gestolen goed ontdekt Het onderzoek nopens de diefstallen aan de legerbassissen duurt voort. Schier nog alle dagen worden personen aangehouden in den omtrek der Antwerpscho dokken, op het oogenblik dat zij er met ge stolen waren willen van door trekken. Gisteren ontwaarden een paar agenten een jongen schippersknecht, A. L., die met een pak het binnenschip Theodoor verliet, gemeerd op nummer 97 der dokken. Het pak bevatte ongeveer 6 kilos vet, dat hij beweerd# van zijne tante van het binnenschip -Paris», 3aar eveneens gemeerd, gekregen te hebbeiv. Door de policie werd op beide schepen •eene huiszoeking gedaan, die heel wat heeft "opgebracht. Aan boord van het binnenschip «Theodor» 15,500 sigaretten, 467 pakjes tabak, 39 dooj zen zalm, 1 doos vleesch, 2 dooien melk, t koepons kleerstof en een koepon khaki. Aan boord van het binnenschip Paris 9 2 potten vet, elk 25 kgr. wegende, een zat inhoudende 10 pakken tabak, elk van 30 pakjes, 6 pakken sigaretten, elk van 25 pak jes, een koepon zwarte voedering, en. Al deze goederen waren ten nadeele der Belgische vlootbasis ontvreemd. *wv\r 1 ...1 Aan het uiteindle der plaats zat een. groep vrouwen, die luidkeels praatten, al schreeuw en de allerlei ge Daren en figuren maakten. Nadie meende een snik te hooren, die telkens op het ge roep en de verwenschingen antwoordde Zij bespoedigde haren stap en vroeg zich met angst af of de ongelukkige, die zij zocht, wellicht aan de genade van el lendige wezens, die de maatschappij, met walg uitsloot, was overgegeven. Sedert meer dan een uur speelde er een vreeelij k tooneel op het gevangenis- plein EbN KN6BL IK DB HBL. De gevangenis waarin men Lucia had opgesloten, wae met vrouwen bevolkt, d5e allen even verachtelijk waren. De komst van dit kindl met haar oneohuldig gelaat, verwekte ond'cr deze dieveggen en lichtmissen oor ^-jroel van medelij- den met verras;,:^- vermengd'. Weldra scheidden do gehangenen zich in twee kamp©- lie bij den enkelen aanblik .dut :e gelaat van hare onschuld rfi'ï°-T waren, en zij die in haar de waard i gezellin h&rer gevangonstraf gen. De mints bojaarden voelden een© so:U't van meewarigheid en naderden die ongelukkige Lucia met eene goedheid <Ee haar de tranen uit de oogen lokt©. Het ongelukkig kind den vorigen dag hierheen gevoerd, had den nacht in een duister hok, op een bos stroo doorge bracht. Hare oogen, nog geheel rood van de tranen, die zij op haar vunzig bod CONGO Nog de aankomst van de Albertvllle 0 De Albertville Maandag morgend uit Congo te Antwerpen aangekomen, had 149 passa giers van eerste klas en 151 van tweede klas aanboord. Onnoodig te zeggen, dat aange zien het groot getal passagiers en het prach tig weder, eene overtalrijke menigte zich aan de aanlegplaats verdrong. Tusschen de terugkeerenden bevonden zich verschillende mission narissen waaronder een veteraan van het groote zendelingen werk in onze kolonie, namelijk Mgr. L. Dierckx, apostolischen prefectverders de eerw. zus ters G. Caminades en Elliscaces, van de orde dec dochters van het H. Kruisde eerw. paters L. Guth, van het zendelingenhuis der Falls Libbrecht, Ch. Lange, A. Pauwels, F. Sadin en S. Van Schingen van de Jesuiten- ordeS. Michau, L. Pmlippart en Van de Steene van de Orde der Redemptoristen had vergoten, zagen de toekomstige ge zellinnen van haar leven slechte door ©en nevel. Zij liet haax blik ontsteld ronddwalen, en riohtte dè bevende han den op d© borst gevouwen en met hare oogen, als het ware eene bedte tot de vrouwen, welke haar nieuwsgierig op namen. De gevangenen vergenoegden zich in derdaad gedurende eenige minuten, mek dte nieuwgekomone te beschouwen maar ©en meisje van 25 jaren met lange zwar ten haartooi en een stouten blik school eindtelijk in een luiden lach en zeide tol h&ro kameraden: «Wat voor kwaad San dit nufje ge daan hebben P» c Ja, wat zou ze gedaan hebben vroeg eene andore. «Ik ga het haar eene vragen,» zeide eene groote bruine, <üe haré gezellin nen ter ooraak© van .hare donkere timé, d'e zwart© parol noemden. «Noen,» zeide eene vrouw, die ondte* beschuldiging van diefstal stond, «laai dat kind met roet; het lijdt on kan nau welijks zijne tranen inbonden, misschien is zij onschuldig.» «Onschuldig!» herhaalde Zwarte Pa rol, a zeg dat maar aan dé justioie. Wij pleiten allemaal voor niet schuldig dat ig zoo afgesproten en ken one nog helpen, maar onder ons dient huichelen tot niets: o-ij, d5o haar schijnt t© bekla^ gen, wo-1'- «telen beschuldigd1 dkV weten wij alle;..» YorTolg^

De Volksstem | 1919 | | pagina 1