Sat geöeaMoekea van Kardinaal Mercicr Ës diefstallen te Antwerpen Een Belgisch scheepsolflcier gedood 3onderdag11 September 1919 ï)e zoo verheven gevoelens, welke gij komt uit te drukken, gaan mij naar hel hart en ik bedank er u levendig voor. De lereeniging van alle ckrislene zielen in een zelfde gevoelen van vaderlandsche standvastigheid en onwrik bare trouw in God's rechtvaardigheid is voor ons cene sterking OüwapüDda aatoaoölslilisvsn aanpiiouiieu- JE f4 81 GA KA Bik Holland en België M, Hymans naar Parijs DE DUITSChT VIGGENS. De bandieterijsn duren voort. Eene hoeve overvallen door bandieten te XXV JAARGANG NUMMER 210 Bureelen: Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Telepboon 114 'S A. O- "I—S T H> 5 CENTIEIViEN Drukker-UiigevorJ. Van Nuffel-De Gendt. Voor d. publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bour.p, Parijs en 105, Cheapside, Londen. Zou het op den Grooten Zavel te Brussel cpgericlït worden Het ontwerp, een gedenkleekcn op te rich ten, op cene openbare plaats te Brussel, ter eere van Kardinaal Mercier, heeft onmidde lij kade goedkeuring verworven van geheel de bevolking. Zulks moet overigens niemand verwonde ren. Hij heeft niet alleen de Duitsche dwin gelanden met woord en daad liet hoofd ge boden en Belgie verdedigd waar hij kou, doch wat hij voor de lijdenden gedaan heeft, is schier met geen pen te beschrijven. Toen wij in 1917 op onze almanak bet portret van den grooten volksvriend drukten, hadden wij hem een exemplaar met begelei dend schrijven, doen toekomen. Daarop zond Kardinaal Mercier ons vol gend antwoord t Aartsbisdom Mechelen Drie Koningendag Aan de Heer en Bestuurder cn Medewerkers van De Volksstem, A ulst. Ik ben u zeer erkentelijk voot uw Iciesch initiatief, de hooge rang der onderteekenaars van uw schrijven geestelijkheidpolitiekers, dagbladschrijvers de toon zelfvan uw schrij ven, geven aan uwen voetstap een karakter, team-ran ik een trouto nadenken zal bewaren. Uit ganseher harte zend ik aan u en aan uwe famiiicn, den Vaderlijken zegen welken gij vraagt. Ik heb vernomen, dat uwe werkliedenklas zeer getroffen is geworden door de opcischin- gen. Laat mij toe u eene hulp te sturen tooi de meest beproefde familiên. Met mijne erkentelijke cn toegeneqene ge voelens in O.IIJ.C. (Get.) KARDINAAL MERCIER Aartsbisschop van Meclielen De kardinaal zondonseene som van duizend frank, welke wij aan het komiteit der opge- eischten overmaakten. Er is reeds een voorjoopi? komiteit gevormd voor de oprichting van het gedenkleekcn en de samenstelling er van, getuigd genoeg dat de genegenheid welke den grooten vader- landscherrprelaat omringd, algemeen is. Dit komiteit is samengesteld als volgt Gravin de Merode-Westerloo M. Beco, gouverneur van Brabant M. Cooreman, staatsminister burggravin de Beughem baron de Favcreau voorzitter van den Se- jaalmarkiezin de la Boessière M. De- froux, voorzitter van het eskompteerkomiteit der Rationale Bank baronnes Agnès dclla faille d'iluysse prins Ernest de Eigne gravin John d'Oultremont M. Dubois, be stuurder van het Conservatorium baron Goffiaet, groot-meester van het huis van H. M. Keizerin Charlotte Mev. Jankar M. Jnnssens, oud slaflvouder van de ndvolcaten orde D* Heg,ei' M. Hymans, Minister van Buitenlandse lie Zaken M. Jadot. gouverneur der Sociéte Générale baron Janssen, vice- gotiverneur der Socïétc Générale M. Paul- Ëmiei Janson, lid der Kamer van Volksverte genwoordigers generaal Lenran Mev. Lc- monm< rM. Max, burgemeester van Brussel; Mev.. Alfred Orban M. Poelaert Senator M. Poefaerf, voorzitter der Kamer van Volks vertegenwoordigers M. Renkïn, minister van Spooi wegen M. Solvay, staatsminister Mev. Steens M. Tucodcr, oud stalhouder M. Van der Rest, gouverneur der Nationale Bank M. Van der Velde, minister van Ju stitie M. Van Iseghem, eerste voorzitter van het VerbrekingshofMev. Withouck. Dit Komiteit zal eerstdaags eene vergade ring houden, om de bepaalde grondslagen van het ontwerp te leggen. De uitvoering van het gedenkteeken is toe vertrouwd aan beeldhouwer Jeroom Rom- baux en bouwkundige Francotte, twee be faamde kunstenaars. Men weet nog cict wat het gedenkteeken zal zijn. Tot hiertoe werd c-r nog geene schets gemaakt. Men heeft inderdaad het ontwerp samenhebracht met bet reeds oude ontwerp der ontmanteling van dc kerk van den Zavel; het zou daar zijn in een hofje dat den blok af to breken huizen zou vervangen, dat men het werk van Kombaux zou plaatsen. Zal het ontwerp deze afbraken doen ver haasten Zullen er zich geene kwesliën van opbrengst van huizen, tegen de verwezenlij king verzetten Zou men niet beter onmidde- lïj'-, eene andere plaats zoeken Reeds zijn plans opgemaakt voor de wijzi ging dezer plaats, onder andere door M. Malfait, en door M. Francotte, die het hofje nrbij de kerk zou willen. Er worden ook wel eenige kritieken uit gebracht. Men spreekt van den blok huizen te vervangen door schoone gebouwen welke in bouwkundige overeenstemming zouden zijn met de kerk en M. Rombaüx zou het gedenkteeken van kardinaal Mercier ontwer pen als deel maken van de versieringsgroep dezer gebouwen. Alles zal weldra gewikt,en gewogen wor den, daar de vacantiën weldra zullen geëin digd zijn. Het is echter den wensch der be volking, dat de studiën van het komiteit niet al te zeer door best uur moeilijkheden belem merd worden. Zooals men weel werden er sinds geruïmen lijd in den omtrek van Brussel talrijke auto mobielen gestolen. Wel vond men nu en dan eens een auto terug, doch meestal hadden de dieven tijd en gelegenheid om den auto te wijzigen cn zoo aan den man te brengen. Gieteren gelukte de policie van Sl Gillis er in de hand te leggen op drie kerels, welke aan hun proefstuk niet zijn. De policie had vernomen, dat ten nadeele van bet Engelsch leger een auto gestolen was. Het signalement werd aan alle agenten iogedëcld en de agenten De Bruyn en Lelesre werden met bijzondere opzoekingen gelast. Tegen den avond vernamen zij, dat er in een gebouw dor Ruslandstraat te St-Gillis, een auto binnengevoerd was. Zij trokken er heen en vonden er drie twintigjarige kerels, die er bezig waren een auto los te maken. Na een grondig onderzoek stelden de agen ten weldra vast dat zij hier den gestolen auto voor zich hadden. De drie kerels b.weerden dat zij werkten voor tekening van zekeren i).., van Anderlecht. Dat antwoord voldeed echter de politie mannen niet en toen zij aan de drie kerels zegden, dat zij ben gingen aanhouden, trok ken dezen revolvers en dolken te voorschijn n wilden er de agenten mede te lijve. De agenten lieten zich echter daardoor niet afschrikken, doch trokken ook hunne revol- ers. Na trachtten de kerels te ontvluchten, doch eb uren waren genaderd en sneden en den weg af. Zij werden ontwapend en naar het policie- bured overgebracht, waar hunne identiteit spoedig vastgesteld was. Het waren de ge- naamden, Florentin Noël, 20 jaar oud, de serteur van het Belgisch leger, laatst te Parijs Vervolg van Patira en De schat der Abdij door Raoul De Navsrï (173® vMvoLCr.) «Welnu?» vroeg de vrouw; «ik heb gestolen, ja; mijno dochter lag ziek, ik had! geea geld meer, mijn hoofd was geheel in de war; wie zal er mij een ver wijt van maken, dat ik voor mijne doch ter prestolen heb?» wat de justicie be treft ik zal haar de waarheid' niet ver bergen. «Sedert mijne gevang-neming is Maudi gestorven ik hoef dus niet meer te leven.» «En het ie zeker ter gedachtenis uwer dochter dat gij de nicuwgekomene wil beschermen «Ja,» antwoordde zij. «TJw medelijdon zal het niet op onze nieuwsgierigheid winnen.» «.Ta, ja» nepen twintig stemmen te gelijk, «laat zij har© geschiedenis ver tellen.* Zwarte Per ei sleepte- een groep on ge lukkigen mede, die Lucia omringden, en vroeg, terwijl zij hare brutale oog- gen. op het meisje vestigde: «Hoe heet gij?»# «Wikt maakt u mijn naam antwoord 'dm Lucia, «gij zijt mijne rechters niet., waarom zou ik den naam van mijn vo ider aan de bespottingen overgeven Een schaterlach1 volgde op dit ant woord- «Ten minste lomt gij ons zeggen om F elk» roden gij hier zijt.» hernam Zwax verbleven hebbende zekeren Tynche, 19 jaar oud, wonende Goflartstraat en Louis Vercruysse, 19 jaar oud, wonende Ander- lechtstraat. Behendig door de policie ondervraagd, bekendeu de kerels weldra, dat zij de daders waren van den belangrijken sclioendiefstal, onlangs gepleegd op de Van Volxemlaan, te Vorst. De drie kerels zijn opgesloten. De Engelsehe lcgeroverbeid~ is verwittigd van de ontdekking van den gestolen auto. Huiszoekingen in massa. Voor een millioen koopwaren gevonden. Ten gevolge de menigvuldige diefstallen die opde Belgische scheepvaartbasis gepleegd werden, heeft het parket een krachligen stoot willen geven en bevool huiszoekingen in massa op de binnenschepen die in de 3° havendok gemeerd liggen. Dinsdag morgend met de vroegte trokken een 20tal kandidaat politieofficieren met 38 agenten en den adjunkt Minne naar het 3® havendok, dat geheel door soldaten was afgesloten. Men kan begrijpen dat deze onverwachte inval heel wat opschudding brac t onder hel schippersvolk, en zeker zou er wel het een of ander standje plaats gehad hebben, zoo de openbare macht niet genoegzaam ware ver- tegenwooedigd geweest. Nu is alles in de beste orde van stapel ge- loopen, zonder ecnig incident. Alle soorten goederen werden aangeslagen groo'endeels behoorende aan het Belgisch leger en verders goederen dóór de Duitechers achtergelaten. 'Wat het meest werd gevon den, waren khakigoederen, gemerkte broe ken, kassen, zeep, koffie, nieuwe schoenen, tabak, sigaretten, enz. Het alles wordt op eene waarde van 1,000,000 fr. geschat. De uitslag is zeker en vast schoon, maar men had er toch nog meer van verwacht. te Parel. «Ik weet het niet,» zeidè Lucia met een droevigen zucht. «Zij weet het niet I Hen heeft haar ils een lelie zonder smet geplukt om ze in de provoost over te planten, eene oloem op den mesthoppwat deed gij toen gij werd aangehouden?» Lucia bewaarde eenige oogenblikken het. stilzwijgen. Zij vreesde te antwoor den en begreep maar al te wel dat nie mand aan hare woorden zou geloof hech ten. Maar toen zij opnieuw de oogen op sloeg, zag* zij dat den kring der nieuws gierigen zich one eter had aangesloten, De vrouwen strekten hare gezichten uit naar het kind, de nieuwsgierigheid' ging plaats maken voor de bedreiging. Lucia werd' bang. Wat had zij te vreezen met do waarheid to vertellen? God, die in ie grond van hare ziel las-, wist dat ze d'e waarheid sprak. Zij vergaderde dan al haren moed en zeide met eene door snikken afgebroken stem: alk was werk gaan zoeken... mijne moeder en ik zijn zeer arm... het werk is schaars en sinds twee dagen hadden wij geen brood meer in huis... wij stel- den echter ons betrouwen in de god delijke voorzienigheid, en toen ik een brief kreeg, waarin mij werd medege deeld' dat ik naaiwerk kon krijgen, dan dacht ik dat wij al weder voor eenige dagen gered waren. Mijno moeder was afwezig, ik vertrok alleen. Toen ik aan een winkel kwam, voelde ik eene zwa re hand op mijne schouders vallen, men wierp mij een beleedigend woord toe en Holland en do herziening der verdragen van 1839 Uit Parijs wordt gemeld in dato 9 Septem ber. Volgens de Chicago Tribune zou het Hollandsch gouvernement weigeren recht te doen op de Belgische cischen voor wat bctreti de grondgebiedskwestie. Van den anderen kant zou Holland geneigd zijn aan Belgie voldoening te geven op eko- nomisch gebied, 't is te zeggen toelating om de passender Schelde tussehen An* werpen en de zee te onderhouden, onder oogpunt van baggeren, kuissehen, en wachtvuren; toela ting om een kanaal Antwerpen, Maas, Rhyn aan te leggen en te onderhouden, vrije vaart voor Belgie op het kanaal Gent-Terneuzen. Verders zouden de Belgische oorlogschepen bijaldien Belgie eene oorlogsvloot kreeg, hel recht hebben de Schelde op te varen tot Antwerpen, welke de vlootbasis zou zijn. De vertrouwelijke ncta. Een protest der Nederlandsche Regeering Ambtelijk bericht uit Den Haag Ingevolge het verzoek van kamerlid Sehou- rer, heeft de minister van Builenlandsche Zaken de briefwisseling met de Belgische regeering openbaar gemaakt, aangaande de vertrouwelijke Belgische nota aan het groot hoofdkwartier betreffende de propagande in Neder landsch-Limburg. Toen hij aan den Nederlandschen gezant te Brussel, den tekst, van die nota overhandig de, heeft de Itelgische minister van Builen landsche Zaken zijn aandacht gevestigd op ik werd, ondanks mijne ontkenningen en geboden aangehouden.» «En dat is alles?» vroeg Zwarte Pa rel met een grijnslach. «Allesantwoordde Lucia. aEn waarom zou het dan niet?» ant woordde de oude vrouw van zooeven, «er gebeuren tegenwoordig vreeselijke dingen- Yam. welken godsdienst zijt gij meisje?» «Ik ben. Katholiek» antwoordde Lucia. Dit woord deed een wezenlijken storm ontstaan. De rampzalige vrouwen, die voor het meeste deel niet aan God ge loofden, beschouwden het als eene mis daad', wanneer men zonder blozen voor den godsdienst van zijne moeder durfde uitkomen. De grofste beleedigingen wer den Lucia naar het hoofd geslingerd ge slingerd'; het meisje, niet langer in staat om zich op de been te houden, gleed op hare knieën neer, met de handen op de borst gevouwen en gebogen hoofd, hee- te tranen die overvloedig als een zomer regen, langs hare bleeke wangen vloei den. Het gevoel der werkelijkheid die maakte plaats voor eene vreeselijke ha- lucinatie. Ieder beleedigend' woord dat men haar naar het hoofd wierp, mar telde hare hersenen en kwetste haar hart Zij vroeg zich zeiven af, welk kwaad ze deze vrouwen gedaan had Zij bad ze met hare blikken, mot woorden en tranen, doch de megera's zetten haar I schandelijk spel voort, zoolang tot ma- idame Nobs de gevangene kwam hal^n. torn ze in haar hok op te sluiten. Den j eersten nacht bad zij voorzeker har» het feit, dat de nota de dagteekening draagt van 20 Mei 1919, en niet die van 3 Juli, zoo als de dagbladen beweerden. Na ontvangst van den ambtelijken tekst der nota, heeft de minister van Buitenlandscbc Zaken den gezant van Nederland te Brussel op 4 September, gelast aan den Belgische minister van Buitenlandsche Zaken eene me- dedeeling te doen, waarin het volgende voor komt De regeering der Koningin beeft mij ge last u den buitengewoon pijnlijken indruk mede te deelen, die gevoeld werd bij de ken nisneming van liet oorspronkelijk stuk waar uit blijkt dat de Belgische regeering heeft gedacht, zich te mogen veroorlooven, in Ne- derlandsch Limburg, een politieke propa ganda in te richten met het doel die provincie van Nederland af te scheiden en haar aan hechting bij België voor te bereiden. Steunende op de vriendschap en die goede verstandhouding, dieheerscht tussehen beide landen, had de regeering der Koningin niet gedacht dat het mogelijk was dat de Belgi- sc ercgcering zich ertoe leenen zou heime lijk een politiek door te zetten, die uiteraard niet strookt met die gevoelens. De wijze waarop Uw Excellentie de ont stemming beschouwt in Nederland, veroor zaakt door de openbaarmaking der hoofdbe- standdeelen der nato, toont trtiïwens den afstand aan die er ligt tussehen de gedachten die Uw Excellentie schijnen te leiden en de beginselen die steeds bij de regeering der Koningin voorgezeten hebben. Na te hebben aangewezen dat de authen tieke nota gedagteekend is 20 Mei en niet 3 Juli, heeft Uw Excellentie de meening geuit, dat het vaststellen van dien datum zou volstaan om den ergerlijken indruk weg te nemen, door de openbaarmaking teweegge bracht. Dat is in het geheel niet zoo. Zoo de dagteekening 3 Juli bezwarende omstandig heid zou geweest zijn, omdat zij er de goede trouw der Belgische regeering bij betrokken zou hebben, op het oogenblik zelf|van haar aanvaarding van het besluit van 4 Juni (van den Opperraad der geallieerde en geassoci eerde mogendheden), is het nochtans duide lijk dat niet in de eerste plaats de dagteekc- ning, naar de tekst der nota, alsmede de geest en de middelen van handeling er in onthuld, pijnlijk de Nederlandsche natie verbaasd hebben. Om redenen, wat voorgaat ter kennis van Uw Excellentie brengende, ben ik gelast tegen de nota beslist protest aan te teekenen namens de verheven beginsejen, die de be trekkingen tussehen de Stalen moeten regelen en die den eerbied, het recht en het weder- zijdsch vertrouwen moeten tot grondslag hebben. M. Hymans, onze minister van Buitenland sche Zaken, is Dinsdag namiddag naar Parijs vertrokken, om er aan de onderhandelingen tussehen de Belgische en Hollandsche alge- vaardigden deel te nemen. Eenige dagen geleden kregen M. en Mevr. Lemaire, van Salzumès (Namen) bericht, dat hun zoon, scheepsofficier, aan boord van den stoomer Keltier» van den Lloyd Royal Beige het slachtoffer geworden was van een doodelijk ongeval. Thans zijn nadere inlichtingen ontvangen over de dood van den jongen officier. Ziehier in welke omstandigheden hij aan zijn einde kwam Er was een feil gekomen in de positielicb- ten van het schip. Daardoor moesten de scheepsofficieren zich om de beurt in den mast iaten hijschen, bij middel van eenen kabel. cel zeer somber en droevig1 gevonden, docli thans nu zijn van die vreeselijke helleveegen ontslagen en geheel alleen zag, achtte zij zich bijna gelukkig. «Mijn kruis is zwaar, Heer,» zuchtte zij, aik val onder den last, maar gij zult mij oprichten... De martelaars uwer zaak, die gij u gewaardigt uit te kie zen kunnen het ijzer van dén beul ver duren of op den lijdënsweg bewuste loos nedervallen, maar wat Belangt dit o HeerGij zijt de opperste meester, het lam welks bloed voor het heil d'er wereld vergoten is, de uitdeeler van el ke genade.» Geruimen tijd! smolten hare tranen en gebeden ineen. De engelen, die gewo ne gezellen der lijdenden verzamelden hare gebeden, en wiegden haar met de toppen hunner van den geur der hemel- leliën doortrokken wieken, in een vas ten slaap. Zoodra Lucia zicE den volgenden mor gend weder op de gevangen plaats be vond, werden de tooneelen van den vo- rigen dag met nog grootere wreedheid hervat. Men zou gezegdl hebben dat de nietswaardige vrouwmcnschen in dien tnsschentijd! volmacht gekregen hadden om dë nieuwelinge te kwellen. Toen Lucia bemerkte dat men al hare woor den in bet bespottelijke trok, besloot zij in het geheel niet meer te spreken. Maar de vervolging nam toen spoedig eene andere gedaante aan. Ziende dat al ha re pogingen om een woord of eene ver wijting te ontrukken, vonden de vrou wen een nieuw middel uit om haar slacht Reeds had Lemaire driemaal zijne beurt gehad en liet zich voor de vierde maal ophij schen, toen schielijk de kabel doorbrak en d» ongelukkige op het dek van het schip te pletter viel, onder de oogen der verschrikte bemanning. M. Alfons Lemaire was een leerling van het schoolschip toen de oorlog uitbrak. Hij nam dadelijk als oorlogsvrijwilliger dienst, ofschoon bij slechts 17 jaar oud was. Bij den val \an Antwerpen werd hij in Holland geïn terneerd, doch bleet er niet lang. Weldra wist bij te ontsnappen en keerde naar 't front terug, waar hij dapper zijn plicht deed als wachtmeester der veldartillerie. Wij hebben reeds het geval gemeld der Belgische gedemobiliseerde soldaten, die uit Duilschland viggens medebrachten zonder et inkomrechten of vervoerkosten te willen voor betalen. De soldaten schijnen thans tot bete re gevoelens gekomen te zijn. Zij nemen de groote daling der waarde van den mark te baat, om in Duitschland groote hoeveelheden waren, meest rijwielen en viggens te koopen. Zoo moet men soms te Keulen een bijzon- deren waggon aan den trein hechten om al de baga.e mede te nemen. Dinsdag morgend kwam er weer een trein uit Keulen te Brussel aan en toen de bijzon dere waggon geopend werd, steeg er een ge huil op alsof er eene gansche bende bedron ken echte Duitsche schweinen in den trein zat. In den waggon bevonden zich niet alleen een aantal kisten en bakken, speciaal ge maakt voor het vervoer van levende viggens, doch ontelbare nieuwe rijwielen, eene molo- cyclette, keukenvuren, verlakte pollen ea pannen, enz. enz. Ditmaal waren al de eigenaars echter in regel. Zij hadden de inkomrechten betaald, alsook de vervoerkosten en konden dus met hun aandeel vrij vertrekken. Putte-bij-Mechelen. Een gekwetste. Tussehen Putte (Grasheide) en Schrieck, ligt de hoeve bewoond door den landbouwer Van Herck. 's Nachts werd die hoeve aange vallen door vijf ditmaal geen zwartge maakte, maar wel blauwgemaakte kerels, die, om de bewoners buiten te lokken, be gonnen te roepenVan Herck, de hoeve staat in brand De dochter, weduwe van een soldaat, aan het front gesneuveld, een kloeke, struische boerin, kw. n op dit geroep het eerst naar beneden en eens buiten, meenden de vijf schelmen er kort spel mee te maken, maar het bekwam hen slecht, daar de vrouw zich dapper wist te verdedigen en om hulp kon toepen. De andere bewoners vader en de knechts waren inmiddels opgestaan en hoorden het noodgeschrei. Daar de dochter geroepen had, dat men zich wapenen en schieten moest, dachten de bandieten waarschijnlijk dat het warm ging worden en de toestand voor hen gevaarlijk werd. Zij togen dus op de vlucht, enkele schoten in het wilde lossende. Een der kogels trof vader. Van Herck in de dij. Hel parket van Mechelen is ter plaats ge weest om een onderzoek in te stellen. BELGE£Mf verzekerd bij Oostsnrljksch- Duitscfie Maatschappijen. Nu de be woordingen van het vredesverdrag bekend zijn, is het meer dan ooit noodig zich te vereenigen en bijzonder, niets te betalen aau de sekwesters. Schrijven Komiteit van Verdediging, de Lignestr. 39, Brussel. 8481 offer te pijnig-en.- Zij vergunden Laar niet zicK af ia zonderen. Verwijderde zij zicli, alsdan volgden hare plaaggeesten, en onthiel den haar zelfs den kleinen troost ron dom zich. Terwijl Lucia, in een hoekj» neergehurkt, trachtte hare gedachten to verheffen tot God, vertelden de mega ra's elkander met lui d'er stem hare mis daden. Zij deden haar best om de ver beelding van dit rein en Heftallig schep sel te bezoedelen, gelijk eene kleverigs slak op een frisschen rozenknop sluipt. Lucia bad' om genade, vluchtte van den eenen hoek der gevangenplaats naar den andere, hield hare beiden handen voor de ooren, doch de furiën trokken har» handen met geweld weg en braakten de gemeenste liederen aan hare kuische ooren uit. Zoo ging het den geheelen 'dag. Te vergeefs bad en smeekte Lucia 'dat men haar in hare cel zou laten. Zij waa beducht niet van bedorven maar van krankzinnig te worden. Zij bood aan twintig uren per dag te werken, het hardste en zwarste brood te etcn,^ alle» vruchteloos, op het gewone utrr s&epfo madame Nobs haar naar het plein, zo<v als men eertijds eene jonge mart el are* in het amphitheater sleurde. Eens echter toen de furiën zicK wreed aardiger dan ooit hadden getoond drong de bewaakster in het hok van Lucia binnen. Zij vond haar bewusteloos lig gen op het stroo, krachteloos «elfs om nieuwe smarten te .verduren.

De Volksstem | 1919 | | pagina 1