De 2° uitval rond Antwerpen Nog verlillkiiers gestraft Een Aktimt op reis Bloedige Botsing In Amerika. Es terugkeer der Daitcche brljgsyevangsnej De gewezen kroonprins krljot bezoek Branükofferdleven In het stadhuis ta Brussel van 9a tot 15° September 1914. Na Borms zal het nu weldra de beurt zijn aan een ander lid van den «Raad van Vlaan deren» om voor de assisen te verschijnen, namelijk Camiel Liebbrecht, gewezen athe^ neumprefekt, bestuurder van het middelbaar onderwijs in het aktivistisch ministerie Liebbrecht werd in december laatst te Ton geren aangehouden en daar opgesloten. liet parket van Tongeren leidde het onderzoek. Daar al de zaken, betreflende den -Raad van Vlaanderen» door het parket van Brussel in handen worden genomen, werd Liebbrecht Woensdag morgend met pak en zak naar Brussel overgebracht. Hij werd eerst onder- hoord ten Justiciepaleize door M. Bilaut, on derzoeksrechter, en vervolgens .n het gevang van Vorst opgesloten. Dinsdag deed de Rechtbank van Kortrijk uitspraak in zake Albert Descamps, opothe ker. Steenpoort, te Kortrijk, beticht van ver klikking aan den vijand. In 't begin der bezetting had Inj zich stil gehouden. Dan kwamen de overwinningen en in zijn verwaanden hoogmoed Duitschland onoverwinbaar wanend, ging hij naar hunnen dienst over. Zijne woning stond open voorde officieren en gezellige avonden werden er gegeven. Het hoofd der Duitsche spioenen was zijn beste vriend. Dan kwam het aktivisme en D.., die nooit flamingant geweest was en immer Fransch sprak, ging den 11 Juli 1918 bloemen leggen aan het standbeeld van Groeninghe. Hij was weldra voorzitter van verscheidene maat schappijen. Zijne dochter huwde met een Duitschen officier en wee hen die in zijn tegenwoordig heid het woord Baden dierf uitspreken. Dat was voor hem een schimpnaam zijne vrouwen dochter waren immers naar Baden vertrokken. Hij waande zich reeds burgemees ter der stad. Op zekeren morgend zag hij aan dewoning van den heer Bruyhcere, hoek der Lange Slcensiraat. een plakbrief tegen deaktivisten aangeplakt. Hij wilde dal deze het afrukte en daar hij weigerde, klaagde hij hem a3n bij de Duitsche overheid en B.uyheere werd ge vangen genomen en gestraft. M. Gillon treedt op in naam van M. Dau- viliers, die door D. zon geslagen geweest zijn, door hem verklikt werd bij Jde moffen en met 1000 mark boete gestraft. Uij eischt teruggaaf der boete, 250 fr. woor geneesheer cn heelkundige zorgen en 1500 fr aan de burgerlijke partij. Hij wordt verdedigd door M. Van Lcynseele en M. Morissen van Brus sel. De rechtbankveroordeeldehem 1° tot2jaar gevangenis, 1000 fr. boete 2° tot 8 maand plus 500 IV. 3° lot 10 jaar berooving van zijn burgerlijke rechten 4" tal teruggave aan den h. Drouicrs van de 1250 fr. die deze als boete door de schuld van Descamps opliep, alsmede tot 1000 fr. schadevergoeding. Ook de rechtbank van Antwerpen had gis teren egnige soortgelijke zaakjes te vereffenen'. Een ontaarde Belg, cliè uit wraak eenen Medeburger aan de Duitschers verkocht had, werd veroordeeld tot 2 maanden gevang cn 500 fr. boete. Ter zitting had het slachtoffer zelf de goe dertierenheid van de rechters ingeroepen. Hierom kwam dc verklikker er heel goed koop van af. Heel anders bekwam Let twee rekels die vervolgd waren om aan den vijand eene winkelierster te hebbennangegeven, als heb bende verboden koopwaar m haar mogazijn- tje, en die bovendien ter zitting niet ver se li en en. Dezen werden 10 maanden gevang en 500 fr. boet oggelegd, bij'verstek. Verder vonnisde men een paar vrouwen die zekeren Cl.... hadden verraden, ten gevolge waarvan deze voor een jaar naar een Duitsch gevangeniskamp werd gestuurd. Die vrouwen liepen elk een jaar hechtenis op. Hammond (Indiana), 9 September. Bij eene botsing tusschen een duizendtal werk lieden van de Standard Steel Company en de policie, werden vijf stakers gedood cn vijftien gekwetst. Te Keulen hebben beprekingen tusschen Duitsche en Engelsclic gedelegeerden plaats gehad, over liet terugbrengen der Duitsche krijgsgevangenen. Men kwam overeen, dat er dagelijks 3000 man te Keulen zal worden overgegeven aan het Duilsche gezag en dat er bovendien we kelijks over Rollet dam nog 3000 uit Enge land zullen worden aangebracht met Eegel- sche schepen. Er zijn te Keulen reeds 6000 gevangenen uitEngelsehe kampen in Frankrijk aangebracht. De.gevangenen, die zich in Fransehe han den bevinden, zullen slechts worden uitgele verd, als liet vredesverdrag bekrachtigd is. Afleer» do gowonden worden nu reeds gezon den; 343 gekwetsten kwamen er in 't geheel uit St Quenlin aan. Negen dagen in een sloep liet Amerikaansche stoomschip Pequot a dat Zondag nacht le Rotterdam aankwam en ligplaats kreeg in dc Rijnhaven, bracht mede den kapitein D. Coleman, benevens den stuurman, den hofmeester en 4 matrozen van de Amerikaansche motorschoener George D. Edmonds. Dit vaartuig was op M Augustus, 300 mijl nil de Amerikaansche kost in brand geraakt, doordat er een lek was ontstaan m de gazo- Jijieleiding van den motor. Mee verliet hel schip in een sloep, waarin men 9 dagen rondzwalkte, alvorens men door de Pequot» werd opgepikt. Alle schipbreu kelingen waren weer geheel hersteld van de doorstane ontberingen. -o Sinds een tweetal dagen verblijft de gewe zen Duitsche kroonprinses met hare twee oudste kinderen to Wieringen, bij haren gemaal. De Telegraaf, geeft volgende inlichtingen over de aankomst van de prinses. De prinsjes, zeer vermoeid, van de reis, lagen al heel gauw in de burgemeesterswo ning ter ruste. De kroonprins en zijn gemalin maakten eerst nog eene wandeling naar het dorpje Den Oever, waar den winkelier Gorter een goede kennis van den prins, de eer van een bezoek te beurt viel. Het is merkwaardig, maar zelfs de familie Hohenzollern schijnt liet in Postdam tegenwoordig, wat hel eten betreft, niet erg vel le hebben. We hoorden ten minste, dat de beide prinsen opgetogen waren over de heerlijke melk, welke zij hier te drinken kre gen. In Postdam werkt men blijkbaar nog meer met water in de melk dan in... Amster dam. Verder meldt dit blad Een van de merkwaardigste personen van Wieringen is de barbier Gielis, een B 1 gische vluchteling uit Antwerpen. Deze per soon geniet het voorrecht, den kroonprins om den anderen dag bij den neus te mogen nemen. Dat deze tegenwoordig zeer lierno- kratischc opvattingen schijnt te huldigen, moge blijken uit het feil, dat hij met hetzelfde scheermes geschoren wordt als de overige bevolking. Den Belg is natuurlijk wel eens gevraagd, waarom hij zich niet op den kroonprins wreekte, als deze onder 't mes zat; waarop de man zeer snedig antwoordde Maar dan zou hij den anderen dag niet terugkomen. IN MAROKKO MARAKESCH, 9 September. Na een hevig gevecht in destreek van Todcha, heb ben de partijgangers van Glaoui, Pacha van Marakesch, de aanhangers van den sheriff van Tafilalet op de vlucht gedreven. Deze lie ten negen dooden en talrijke gekwetsten op het slagveld. IN RUSLAND Het leger van Koltchak rukt op. Omsk, 8 September. Het Groot Hoofd kwartier van het leger naar Koltchak meldt, dat het offensief tegen dc Bolschcwisten langs de grens van Siberie met goeden uitslag voortgezet wordt. De vijand wordt overal ver dreven en ondergaat groolo verliezen. Vele gevangenen en een aanzienlijken buit werden binnengebracht. Omsk is in onze handen. Omsk, 8 September. De binnenrukkende troepen van admiraal Koltchak vonden den aartsbisschop van Ekaterinenburg, Mgr. Grc- goire vermoord. De daders waren aftrekkende Boode troepen en Chinezen. Groot-Hortog Michael Romanoff niet vermoord Stockholm, 9 September. Uit Helsing- fors wordt aan het Svenska Day blade t ge meld Siberiaansehe dagbladen baddc-n gemeld, dat groothertog Michael Romanoff door de Bolschewisten vermoord geworden was. Dezelfde bladen melden thans, dat M. Sossionkin, adjudant van den groothertog, dat bericht logenstraft. Volgens hem is de groothertog er in gelukt, in gezelschap van zijn sekretaris en een ma troos, bij middel van een autobootje de vlucht te nemen langs de rivier Karna en zoo Irkoutsk te bereiken. Van daar zou hij naar hel buitenland gevlucht zijn. Zijn huidige verblijfplaats wordt geheim gehouden. Een stoutmoedige diefstal werd Dinsdag morgend vastgesteld in de bureelen van den tinancendienst der stad Brussel, gevestigd in de gebouwen van hel Koningshuis, rechtover het bestendig policiebureel. Toen de kassier rond 8 1/2 ure zijn bu reel binnentrad, stelde hij vast, dat de brand- koffer open stond en dat er geen cent meer in te vinden was. De kassier verwittigde onmiddelrjk de po licie welke spoedig ter plaats kwam. Volgens zijne verklaring moest er eene som van ongeveer 8000 fr. in den koffer geweest zijn. Hij bad daags le voren nog eene be langrijke som in de bank gestort. De dienstoverste van den wetenschappe- lijktn policiedienst, M. Gillet, werd ter plaats geroepen, om de noodige vaststellingen te doen. De brandkoffer droeg zichtbare sporen van braak verscheidene gaten waren geboord in de plaat rond het slot. Een slotmaker had echter pas den koffer nagezien, of hij ver klaarde dat de kofier met den sleutel zelf ;eopend was. De kassier, daarover ondervraagd, beken de dat er inderdaad twee sleutels van den geldkoffer waren. De eene had hij steeds op zich, terwijl de andere in een Iade van zijn lessenaar weggesloten was. M. Gillet vond op den brandkoffer talrijke vingerindrukken, welke zorgvuldig opgeno men worden. Ook werden al de bedienden uitgenoodigd hunne vingerindrukken te laten afnemen, om ze met deze op den koffer ge vonden, te laten vergelijken. Onnoodig te zeggen dat de bedienden zich verhaastten zich aan die formaliteit te onderwerpen. Ook wer den allen langdurig ondervraagd, doch tot Uiertoe heeft het onderzoek nog uiets aan het licht gebracht. 10* September 2* dag Ziehier in het bevel van het Groot-Hoofd kwartier voor den 10 September, den zin der verrichtingen die liet leger op dien dag ging volbrengen, samengevat: Morgen zal het leger bewegingen uit voeren die tot een la ter algemeen optreden zullen leiden. De cavalerie-afdceling (C. A. moest naar de Dijle optrekken, boven Leuven en eene voorwacht uitzenden naar den linkeroever der rivier. De 5.L. A. moest overtrekken naar den Oos teroever van het kanaal' van Willebroeck om de lijn Leest-Thisselt te bezetten; ten Wes ten van het kanaal zou zij nochtans een de tachement troepen aller wapens laten om de beweging te dekken, aan de gebeurlijke ver dediging van den 4B sector deel te nemen en den toestand voor dezen sector te verkennen. De I. L. A. moest van het Land van Waes naar Waelhem overgebracht worden een ba taljon echter zou te Dendermonde blijven. Het gros der 6. L. A. moest samenkomen te Schrieck-Putte. De 16® gemengde Brigade moest naar Tremeloo opmarclieeren in geval deze plaats ontruimd werd door de 5. G. Br. De 3. L. A. zóu de stellingen des avonds te voren bereikt, behouden en voorwachten uitzenden naar den linkeroever der Dijle in de brughoofden opgesteld te Muyssen en te Haecht. De 2. L- A. zou oprukken in de richting Z.W., eene voorwacht uitzenden naar Wijg- mael en een brughoofd opstellen te Werehter De 2 en 3. L. Amoesten de verkenningen doen en het materieel bijbrengen om op de eerste order het kanaal van Leuven te kun nen overtrekken tè Over-de-Vaart, Thildonck en Wijgmael; Co verrichtingen der afdeeiing Cavalerie Het Groot Hoofdkwartier had aan de C. A. ook nog een bijzonder voorschrift gezonden aangaande verkenningen, uit te zenden naar Leuven, Thienen, Hougaeide, Jodoigne en Waver. Als eerste zending schreef het voor te weten of Leuven bezet was door den vijand en in dit geval samen te werken met de 2® L. A. om liem eruit te drijven. Om de inzichten van het Bevel uit te voe ren zond Generaal-De Witte de voorgeschre ven verkenningen van officieren uit naar de aangewezen plaatsen en duidde dan aan zijn divisie als te bereiken punt aan de Galgen- berg eene hoogte op 4 km. van de Zuidkan ten van Leuven gelegen en het geheele breed- golvende terrein, dat zich ten Z. O. van de stad uitstrekt, beheerschend. Deze bewegingen konden eerst aanvangen rond 8. u. De lcarabiniers-cyclisten waren gelast de rechterflank der kolom, die den Cortrijk-Dutzel, Gobbelsrode, Pellenberg volg de te verzekeren. Het hoofd van het voor naamste korps kwam, om 9 uren 35, te De Plein aan toen de voorwacht liet weten dat ■ie vijand de'kasieelen van Pellenberg en Levenjoul bezette. De 3u kompagnie lcarabiniers-cyclisten als flankdekking de paal 30 km. 500 van den steenweg Léuven-Diest gezonden, werd er rond 9 u. 30 /mtbangen op hevig geweer vuur .van op de hoogten van Loo-Bergen ko- iikikI, terwijl dq oyelisten compagnie in flank lekking naar Loo gezonden, afgeweerd door '"iet vuür van den vijand zich moCst terug trekken tot aan; dehoeve «Des Dames Blan ches.» Gevechten werden bijgevolg geleverd aan het kasteel van Pellenberg, te Loo en te Loo- Bergén, doch de C. A. lulcte ei- niet m den weerstand,vah dén vijand te breken ondanks zekere prachtige tusschenkomsten zopals de ze uitmuntend heldhaftige van de 2 batterij te paard van Commandant SERCRX. De plaats ontbreekt ongelukkiglijk om er het erhaal van te geven. Een officier-verkenning die bij het krie ken van den rnorgend had post gevat nabij Oautersem, had kunnen zien dat 2 treinen, opgepropt met troepen, in de richting van Thienen naar Leuven reden. Naar liet zeg gen der inwoners had men den ganschen nacht, per ijzerenweg troepen vervoerd naar Leuven. De treinen kw amen ledig terug naar Thienen. Rond 10 u. 50 kondigde men de aankomst aan van troepen itussehen Roosbeeek en Thie nen, dan een nieuwe aankomst te Bauter- sem waar twéé 'treinen stopten. Om 13 u. 40 kwam uit de richting van Etau- tcrseiri eene vijandelijke kolom van omtrent een bataljon tot aan den paal 32 van den steenweg Leuven-Tliienen. Gelukkiglijlc was zijne marsch niet ontsnapt aan de doélwaar- nemers cler 2° batterij te paard, op dit oo- jenblik opgesteld ten N. van Pellenberg. On- niiddc-lijk werd het vuur geopend: de rijtui gen die de lcolom volgden maakten aanstonds ochts-onikeqr terwijl het bataljon op loop pas in de richting van Leuven voortspoedde Joch 'de granaten dwong liet weldra zich in te delven. Andere inlich'tingcn kwamen weldra het feit staven dat, in den nacht van 9n tot 10" talrijke troepen te Leuven per spoor aange komen waren en het vervoer duurde den iO" Zonder twijfel was dit den toestroom op Leu ven van de troepen ten O. van het land ge kwartierd, namelijk te Luik waar een zeer talrijk garnizoen was. Hier moeten wij zéggen dat een detache ment, samengesteld uit pionniers-cydisten, een peleton ''sten en een pe- lelon van het 4 Lanciers gelast was gewor den met het veriiietigen der brug van den ijzerenweg Leuven-Tliienen, ten O. van de statie van Bautcrsfen. De operatie was niet ge lukt daar de Duitschers dit punt sterk bezet ipelden met overmacht van volk. Generaal De Witte over dit mislukken ingelicht deed rond 13 u. 30 do statie van Leuven op 't goed- valle-'t uit beschieten. Om 17 u. was deze Generaal-officier er in gelukt door een zijner stafofficieren, de aan sluiting te maken met de 7° brigade (2. LA.) op het oogenblik dat een kolom dezer een heid Loo-Bergen ging innemen; doch zijne troepen van 's raorgends reeds in den sïag konden toen onmogelijk beter deelnemen aan de verrichtingen der 2. L. A. dan met hunne stellingen te bewaken en om 18 u. 30, had hij aan zijne afdeeiing bevel gegeven te bivak- keeren rond Pellenberg. In den loop van den nacht verwittigd dat den vijand de hoogvlak te was aan hit sluipen, zijn bivak dreigde n te sluiten, ontkwam hij aan dit gevaar niet zich meer Noordwaarts op de hoogten ten Westen van Góestbeek te verplaatsen. De beweging werd, rond een uur uitgevoerd (11 September.) In do 2® Legr Afdeeiing. De gevechten van V/ijgmael en Keasel-Loo Om zich naar de bevelen van het G. H. K. te schikken, had Luitenant-Generaal Dossin voorgeschreven dat het 5® G. Br. het brug hoofd van Werehter zou opstellen; dat de 6 G. Br. een regiment voetvolk en 'een groep artillerie naar Wijjgriiael zou doen dringen en deze plaats inndipen, terwijl bet over blijvende der brigaJ^ stelling zon nemen op de hoogte van Pufkapel; dat de 7® G. Br. zou bijeenkomen ten Z< _W. van .Wesemael een bataljon latend aan elke fler bruggett yan Aerschot en Betecom. Generaal DAUFRESNE gelastte het 26 linie en de groep artillerie zfjner brigade met de operatie tegen Wijgmael. Rond 10 u. na een korte en hevige strijd tegen vijandelijke ti railleurs verschanst m het gehucht nabij de Vunt-Beek, trok het II Bob 26® de Dijle over drong Wijgmael binnen en nam stelling op den Westeruitkant Het I Bon kwam weldra aan zijne linkerzijde aansluiten terwijl het •et III bataljon in reserve bleef. Zoo stonden de zaken als generaal Dossin nieuwe schik kingen beval. Wenscliende vrij over al zijne troepen te beschikken had hij aan het G. H. K. aangevraagd dat de wacht aan do brug hoofden van Wercliter en Betecom zou toe vertrouwd werden aan de 6. L. A.' Voldoe ning werd hem gegeven, anderzijds verzekerd van den steun der C. A. besloot hij Leuven aan te vallen. Zije brigaden handelden als volgt: De 6® G. Br. (uitgezonderd het 26 Linie en zijne groep artillerie die Wijgmael bezetten) langs den steenweg Aerschot - Kessel naar Blauwput. De 7° G. Br. langs Holebeek-Scholl-Bergen- Paal 30 van den steenweg van Leuven naar Diest, Zuiddeel der statie van Leuven. De 5® G. Br. langs Rotselaer naar Outkapel waar zij de reserve der afdeeiing zou uitma ken. Het 2® bataljon van het 26 linie nu, dat zich zoo kranig verdedigd had om het bezit van Wijgmael kon het niet langer volhou den en trok rond 13 u. 35 tot op den Oos- eroever der Dijle terug en ging eene stellino betrekken te Quellenberg. Dit achteruittrek ken onder eene hevige duitsche beschieting sleepte de 2 naburige compagnien tot het 1 bataljon behoorend, mede. De 2 overblij vende compagnien ervan poogden nutteloos opnieuw meester te worden van Wijgmael. dat de vijjand weder kwam te bezetien. De 2 bataljons trokken terug op Rotselaer onder beschutting van het vuur van het III Bataljon, dat razend schoot op de Duitsche mitrailleurs, die reeds den Westeroever der Dijle bezet hielden. De groep artillerie der 6 G. Br. kwam van haren kant terug in de richting van Wesemael, niet zonder viermaal stelling genomen te hebben om den aftocht barer infanterie te dekken. Wat het 6® linie betreft, met 2 bataljons in lijn rukte het vooruit van weerzijden van den steenweg Aerschot - Leuven, maar de hoofd - compagnien konden Attenhoven niet voorbij geraken, zij moesten wijken onder de hevigheid van het vijandelijk kanonvuur De 5 G. Br. kwam tusschen ora té pogen den aftocht dor 6 G. Br. te stoppen, maai', rond 1G u. werd zij op hare beurt gedwon gen terug te komen ten*Noonien van liet kas teel van Vrouw Perck waar de eenheden der 2 brigaden heringericht werden. Het III bataljon vnn liet 25 linie bood noch tans weerstand te Poelkappel tot 17 u. 40. Op dit oogenblik verminderde blijkbaar liet vuur van de vijandelijke infanterie. Enkel de sohe artillerie die zich gedurende den gansclien dag, buitengewoon aanvallend e: sterk getoond had, bieef zonder ophouden schieten. De 7® G. Br. neemt Kessel stormenderhand in. De uitslagen op dit oogenblik bekomen door de 7® en 27®- lmiercgimenten, die s avonds te voren Aerschot ingenomen hadden, ver goedden gelukkiglijli. 4e kwalijke wending, die dé handeling, zoo goed begonnen in den morgend, door dé regimenten der 6° G. Br. genomen had. Onder de leiding van generaal-majoor Drub bel bad de 7. G. Br. Wesemael verlaten en marcheerende in 2 kolommen om bet front Kessel - Loo - Linden te bereiken, toen zijne rechterkolom (2 bataljons van het 27 linie, 1 batterij en 1 compagnie mitrailleurs) on de Leening Beek door den vijand, die het bóscli je ten Zuiden van die beek bezette, tegenge houden werd. Zij rukte er met geweld dooi krachtdadig ondersteund door hare batterij, en kwam op den heuvel 69 aan rond 1G u. 30 op het oogenblik dat de eerste groepen der linkerkolom (II. bat. van het 7® Art.) 7 Br cn de II groep 12 art.) schiterend Linden bin nendrongen. Deze eerste binderoalen uit der, weg geruimd moest de brigade Kessel-Loe innemen, dat men door den vijand zeer sterk bezet wist. De rechterkolom, gevolgd door de 2 bataljons van het 7® ondernam dit, terwij) de linkerkolom Loo-Bergen zou bezetten, on de linkerflank van den bijzondersten aanval te beschutten. Tegengehouden aan den uitgang van hst gehucht Plein, stelde de bevelhebber van de rechterkolom zijne mitrailleuzen op de ver diepingen en zolders der huizen en bracht weldra de vijandelijke schutters tot zwijgen Van deze overmacht gebruik makend deed liij terstond den stormloop blazen Met gene raal DRUBBEL aan het hoofd en met ont plooid vaandel rukte het I bat./27« vooruit en veroverde in dollen loop de abdij van Vlierbeek,, dan verder tot dut zij de verde digers van Kessel verjoeg. Majoor de Poscb die ook dapper den stormloop geleid had. was de tijd nog met gegund om zijne zege vierende eenheden te hervormen als in het halfduister een groep opdaagde de helling afstormend de wapens zwaaiend en 7® linie antwoordend op liet roepen der onzen; doel deze grove en oude list intijds ontdekt, werd óp ziifk een hevig vuur onthaald dat de val- sche kameraden terstond de helling weder opvlogen in dolle vlucht naar Leuven. De vijand koelde zijne woede over deze jammerlijke tegenslag" op de arme stulpen llangs den weg Kessel naar Leuven; hij stak ze in brand. De linkerkolom die niet kon ondersteund worden door hare artillerie, zelf te lievig beschoten door de vijandelijke artillerie, was [nochtans op stormloop-afstand geraakt van Loo-Bergen, doch de vijandelijke mitrailleu zen hadden ze daar ter plaats genageld. Toch gelukten zij erin het gevecht af te breken en zich voor den nacht ten N. O. van Linden te verplaatsen. De rechterkolom bi vakkeerde op hare veroverde stellingen. Ha re patroeljen wisselden den ganschen nacht geweerschoten met duitsche groepen. De 6. L. A. had zooals we gezien hebben, de troepen der 2. L. A. voor de bezetting der brughoofden van Werehter en Betecom af gelost. Ook had zij de taak op zich geno men in de plaats der 2. L. A. den overtocht van het kanaaJ te Thildonck te verkennen ea voor te bereiden. Benevens hei afzenden naar Walestraat en Rotselaer van eenige elementen der 18® bri gade die ten andere niet hebben moeten tus- schenkomen heeft de6. L.A. geen verder deel moeten nemen aan de verrichtingen van 10 September. De 3® Legerafdeellng weert de woedende stormloop co der Duitschers af. In de 3. L. A. die, voor dien dag aLs eeni ge taak had voorwachten uit tc zenden in de brughoofden van Muysen en Haecht en den overtocht Yan het kanaal te Over-de-Vaart voor te bereiden verliep de morgend zonde* eenig merkwaardig voorval Van de eerste uren van den namiddag afL had generaal BERTRAND, de dappere bevel* hebber der 11® brigade te Luik, volgens ddj voorschriften van het G. H. K. aan zijner verschillende groepementen beveJ gegeven*.' sterke verkenningen naar en over het kanaaE van Leuven te zenden. Tevens had hij aan; de brigade J. (Generaal Jansen) opgedragen heel en al naar den linkeroever der Dijle» over te trekken, om zoo noodig de verken- nig ,die zij zou uitzenden naar Ovor-de Vaart te steunen en zonder uitstel partij te trek-» ken uit de inlichtingen die zij zou inbrengen.-, Doch de verkenning kon niet gedaan wor den; de vijand viel immers het brughoof»! aan dat de Hansbrug moest beschermen. Dn; strekte zich uit van Putte - Komheide oven ■St. Adriaan en Peltheide naar den paal 23 km 500 van den weg Haecm naar Over-de-Vaart» en werd ten O. verlengd langs Heiken en Scharent, naar het bosch van Wildheide. Het 14® linie bezette de verschansingen ten Wes ten van den weg Haecht opgeworpen. Deze v/eg evenals de haastig gedolven loopgraven langs het Oosten werden bezet door het 9® linie dat verders Haecht moest verdedigen. De artillerie der brigade was zoodanig opge steld dat zij al <}e uitwegen van het dorp kon beschieten. Rond 15 u. werd de duitsche infanterie aangekondigd aan de statie van Ncerstraat, en onrmddélijk beschoten door de 13° batte rij» opgesteld ten N. van het kerkhof van Haecht. En op dit zelfde oogenblik brak er een aanval los omtrent St. Adriaan en Pelt heide. Weldra breidde bij zich uit naar Ilei- ken. De vijand scheen zijne voornaamste po gingen tegen St. Adriaan te richten, waar hij door het 14® schitterend weerhouden werd De vijandelijke artillerie beschoot hardnekkig het omliggende van de brug van Hansbrug waarheen generaal BERTRAND als verster king een bataljon van het 11® linie (der bri gade B. MEI.SER.) zond, terwijl de I groep van het 3® artillerie te Keerbergen kwam om deel te nemen aan den slag. De aanval der Duitschers met kracht op touw gezet, onophoudelijk gevoed met vev- sche troepen die van Neerstraat en Wespe- laer opkwamen, en door talrijke werkzame artillerie gesteund verdubbelde in hevigheid en hardnekkigheid in de richting van Haecht rond 17 u. 45. Rond 18 u. 15 week de 2® cie van het II ba taljon van beV9 linie die den steenweg af- sperde, onder den doodenden druk van den aanvaller. Zij bad ten andere al hare offieie- en verloren. Doch de 2 en 4® compagnie van het zelfde bataljon weerden dapper de aan ballen op Heiden af; 's anderdaags reeds kon men er een aanzienlijk getal vijandelijke lij ken tellen. Te St. Adriaan hadden de troepen van het 14® prachtig weerstaan aan al de pogingen van den vijand. De versterkingen van het ingen er in den slag rond '19 u. 20 mengel den zich met de eenheden van liet li® op liet oogenblik dat de Duitschers een alge- nieenen aanval, dien zij beslissend wilden, begonnen. En overal botstën zij tevergeefs op de wonderlijke hardnekkigheid van onze verdedigers die er een vreeselijke slachting maakten. De vijand moest overijld de vlucht! nemen, dooden en gekwetsten en een ont zaglijken bbit van wapens en uitrustingen achterlatend. Het vallen van den nacht be lette verder voordeel te trekken uit dezen gunstigen uitslag die generaal BERTRAND persoonlijk geleid had, door zijne houding, de versterkingstroepen elektriseerende, wijl zij naar de loopgraven .optrokken met schal lende klaroenen, onder vlagen kartetsgrana ten en kogels. Het overige van het front der 3. C. A. was rustig gebleven. De brigaden N. en B. (JAC- IvTjET en MEIPER) hadden in talrijke ver kenningen lieel het vijandelijk front af ge sast, terwijl de pontonniers der genie le Ry- menan een brug geworpen hadden over de Dijle. Op den Goeteroever van het kanaal van Willebroeck. De5. L. A. had bevel gekregen van af 7 u. naar den Oosteroever van het kanaal van vVillèbroeck te trekken en zich op de lijn .eestrThisselt te verschansen ten Westen van liet kanaal zou nochtans een detachement aller wapens blijven. Het 1® linie, 2 compagnien eyclisten, een schadron van het 2 jagers te paard en de iitillerio van het 1. G. Br. die dit detache- nent onder de orders van generaal GOVE- -IERS vormden, namen bij 't krieken van Jen morgend stelling te KapeDe-op-den-Bosch Londerzeel en Steenhuffel vanwaar zij de be weging van het gros der afdeeiing naar liet O. oever van het kanaal dekten. Vervolgens gingen deze troepen de spoorweg! ijn tusschen .Tapelle ten Bosch en Ramsdonck bezettep. zoodat zij in geval van nood konden mede? helpen in de verdediging van den 4n sector. Het gros dor 5. L. A. was op marsch naar Je aangewezen punten, toen een bevel van net G. H. K aan luitenantrgeneraal GUIETTE voorschreef het op de hoogte der lijn I-Iom- beek-Expoel-Oxdonck te bréngen en er zich te verschansen. Het was in dezen toestand voorzien door dit bevel dat de 5. L. A. in den nacht van 10 op 11 September bivakkeerde. De I. L. A. die uit het Land van Waes kwam werd van de streek van Overmeire per ijze- enweg naar Waelhem en Ste. Kathelijn»-- \Vaver overgebracht. De eerste troepen aange men rond 16 u. 30 (hetzij 2 bataljons van het 1® linie 2 compagnien mitrailleuzen en '2 baD terijen kregen aanstonds bevel stelling te gaan nemen aan den dam van den ijzeren weg ten Zuiden van Hofstade. De 3 en de 2® G. Br. brachten den nacht van 10 op 11 te Waelhem en te Elsestraat door De I. L. A. had t« Dendermonde een bataV jon van het 24 linie gelaten. In den loop vanS den dag beproefde de vijand een aanval op de stad, maar hij werd gemakkelijk afge weerd. Kort daarop stonden de huizen van St Gilles bij Dendermonde als boete voer dé zen tegenslag in brancL Doch om het bezit van dit belangrijk punt meer te verzekeren schreef onder den avond het G. H. K. voo* geheel het 24 linie alsook een groep artillerie te Dendermonde te laten onder het bevel van kolonel BECQUEVORT, en met de zen ding de plaats te verdedigen en dc Duitschers te beletten ten N. der Schelde op te komen. Ziedaar ing groote trekken de gebeurtenis sen van dien dag waarop de volhoudende dapperheid van ons klein leger door zijrje bitse uitvallen op de zwakke punten, hard nekkig zijn geduchlen vijand bleef dwingen de afdeelingen die hij gemeend had van ons frorr. te mogen wegtrekken, en ze ter hulp te zer Jen aan zijne ontredderde legers op de Marne, bij hoogdringendheid terug te roepen Het IX® C. A. R. dat reeds Bos6uyt bereikt en de 6 afdeeiing 1. R. die Ronse voorbij wm kregen inderdaad dien zelfden avond be4fl weer te komen op Audenaerde en Ninove, ofschoon brigadqn der Landwehr en der m£*- rine hunne postén reeds moeten verlaten had den om ter hulp te snellen aan het hezetttngs leger en niettegenstaande het. leger van Von Bulów dien dag na dit van Von KlucK over de Marne teruggeworpen, dringende behoed te had aan versterkingen. Luitan&nt-Kotohtl ÏXwvolH

De Volksstem | 1919 | | pagina 2