Ministerie nn Oorlog L. Aö Belangrijke aanhouding te Gent JE A II CAB3AD1 Verkeer la het 4' bszetle gebhl Een vliegtuig ln de Znlderzee KARSINIAL MERCIER IN AMERIKA De Brusselsche Oorlogsbladen voor het Assisenhof JAARGANG rm-j NUMMER Zaterdag r» September 1919 Bareel en: Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Telephoon 114 T*t /A Gb- 5 CENTIEMEN Drukker-UilgeverJ. Van Ncffel-De Gendt Voor dt publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Boursp, Parijs en 105, Cheapsitle, Londen. Een klinkend antwoord van M, P.Hymans aan Heiland. /Ie naar de datums....i In antwoord op eene vraag, in de Staten- Generaal gedaan, heeft het Hollandsch gou vernement den tekst afgekondigd van een schrijven, op 5 September door den Holland se).en gezapt te Brussel, aan den Belgische minister van Buitenlandsche Zaken gezonden. Wij hebben dit schrijven medegedeeld in ons nummer van Donderdag 11 September. M. P. Hyiuans, onze minister van Buitenland sche Zaken heeft daarop gisteren aan den Hollandsche gezant te Brussel, volgend we derantwoord gezonden. Ministerie var. Septemb. 1919 Buitenlandsche Zaken Mijnheer de Gezant, In uw schrijven van 19 Oogst hebt gij mij inlichtingen gevraagd over de vertrouwelijke nota, welke ik volgens sommige Hollandsche bladen, op 3 Juli laatst aan het Belgisch Hoofdkwartier zou gezonden hebben. Reeds op 20 Oogst heb ik de eer gehad u rechtzinnige en volledige uitleggingen te geven betrekkelijk de dienstnota waarop uwe mededeeling van daags te voren bedoelde. Ik zette dé zienswijze vooruit, dat alleen de vaststelling van den jdisten datum dezer nota voldoende zou zijn om den slechten indruk, op het Hollandsch gouvernement verwekt door de kwaadwillige afkondiging van dit doku- ment door het VLuamsche Persbureau, die het vervalschte en onvolledig weergaf. Mijne zienswijze was gewettigd door de bewoordingen zelf van uw schrijven van 19 Oogst. Gij zegdet er onder meer, dat indien dc nota, door de bladen medegedeeld, echt was, het Belgisch gouvernement dees na zijne toestemming aan de besluiten genomen door de Vredesconferentie op 4 Juni maatregelen zou genomen en onderrichtingen zou gegeven hebben, strekkende tot een doel, dat recht- streeksch in oppositie was zoowel met den geest als met den tekst van die besluiten Volgens uwe nieuwe mededeeling van l September, waren het Hollandsch gouverne ment en de Hollandsche natie zeer pijnlijk verrast door den inhoud zelf der nota, onaf hankelijk van het feit dat deze nota van vroe ger dan van 4 Juni dagteekende. De opmerkingen welke het Hollandsch gouvernement u gelast mij te onderwerpen, en het protest dat gij op zijne bevelen aan- teekent, kunnen zich enkel uitleggen door eene grondige tegenstelling in de manier den toestand in te zien. Het gouvernement des Konings, zonder ooit een formeele eisch uitgebracht te hebben, op 't zij gelijk welk deel van het Hollandsch grondgebied, heeft niet uit het oog verloren, dat de Opperste Raad der geallieerden, door op 8 Maart laatstleden de besluitselen van het verslag der commissie van Belgische Za ken aan te nemen, verklaarde 1° dat de verdragen van 1839, zoo zeer overtreden zijn, dat hunne herziening zich opdringt, in het belang van den algemeenen vrede 2° dat al de bepalingen van het verdrag een geheel vormen 3° dat bijzonderlijk de bepalingen betrek kelijk de grondgebied en de vaartkwestiën, België grootelijks geschaad hebben. In gevolge van dat besluit, was het Gou vernement des Konings gemachtigd te geloo- ven, dat de oplossing der aldus gestelde kwesliën, eene wijziging van de verdeeling der grondgebieden in 1815 vereenigd om bet koninkrijk der Nederlanden te vormen en in 1839 tusschen België en Holland verdeeld, kon met zich brengen. Indien hèt Gouvernement des Konings na derhand toestemde, in eene internationale Commissieoplossingen te zoeken, welke geene grondgebiedkwestie betreffen, dan wes zulks in de vaste hoop, dat de proceduur, aangeno men op 4 Juni, niet zou beletten, dat België voldoendeen aanneembare waarborgen kreeg voor zijne veiligheid en de vrije ontwikkeling zijner ekonomische betrekkingen. In alle geval was er op 20 Mei geene be perking gesteld aan het opzoeken van nieuwe formulen, welke de artikelen der verdragen van 1839, wier herziening zich opdringt, moeten vervangen. Het is dus ten onrechte dat het Hollandsch gouvernement, de bekommeringen van het Belgisch gouvernement, waarvan de nota van 20 Mei getuigd, aanziet als zijnde strijdig met de gevoelens van vriendschap en goede verstandhouding welke tusschen de twee lan den heerschen. De bewoordingen zelf dezer nota, bewijzen overigens, dat de eerbied voor bet bestaande bewind, het beginsel was, dat de onderrich tingen er in vervat, beheerschte. Het gold hier dus geenszins in het geheim de rechten van Holland in Limburg te schaden. Het gold hier vooral, in toegelaten mate, de Duitsche propagande schadelijk aan de Belgische be langen en welker uitbreiding men ons had gemeld, tegen te werken. Ik ben gelukkig geweest in uw schrijven te zien, dat het Hollandsch gouvernement verklaart, dat de betrekkingen tusschen na burige staten moeten geleid worden door hoogere beginselen, steuneude op den eerbied van het recht en wederzijdsch vertrouwen. Niet alleen steunde Belgie zich steeds op die beginselen, in zijne internationale be trekkingen, doch in 1914 offerde het alles, om die beginselen in praktijk te stellen. Ik neem de gelegenheid waar, Mijnheer de gezant, om u mijne beurt te verzoeken, aan het Hollandsch gouvernement te willen ken baar maken, welken pijnlijken indruk het op mij maakte, te zien, dat het Hollandsch gouvernement in antwoord op eene vraag in de Staten generaal gesteld, bet schrijven dat gij mij op 5® dezer maand stuurdet, openbaar maakte vooraleer ik er had kunnen op ant woorden. Ik moet krachtig tegen dat stelsel, dat weinig overeenkomt met de diplomatische gebruiken en dat door aan het publiek de kwestie slechts van den eonen kant voor te stellen, niet toelaat zich een klaar en onpar tijdig oordeel te vormen. Ik bid uwe Exollencie. de verzekering mijner hoogachting te aanvaarden. Get. (Hvmans). Donderdag morgend, rond 4 ure, werden door den nachtwaker van de Oude Vlasmarkt twee verdachte kerels opgemerkt. De nachtwaker volgde de verdachte perso nen, waarop deze de vlucht namen; een hun ner werd in de Baudeloostraat aangehouden. Intusschen vernam de policie eene poging tot diefstal met braak en beklimming, bij M. P. Arcus, handelaar in pelsen, Ottogracht. De aangehoudene is zekere Prosper Van Hamme, 20 jaar oud, wonende Holstraat, 67. Hij heeft bekentenissen gedaan en is ter be schikking van den prokureur des Konings gesteld. De andere dader wordt opgezocht. Het grootste deel der bandieten loopt vrij tengevolge van de wet!van kwijtschelding; die personen leveren ziujh weer aan hun oud stieltje over. Vervolg van Patira en De schat der Abdij IK)or Raoul Db Navbry (175* TBRVOLQ.) «IK vervul mijn plicht van bedienaar Tan bet Evangelie. Uw toestand boe zemt mij belang-in .Gij schijnt een blank schaap onder woedende wolven opge sloten. Maar, God die de Hebreeuwsche jongelingen in den vuuroven bewaarde zal u ook wel tegen alle kwaad bescher men.» «Hij is mijn eenigen toeverlaat,» ant woordde Lucia. Ongetwijfeld; gij gelooft tot Hem te bidden aooals hij het voorschrijft en toch kondt gij wel op een gevaarlijken weg zijn. Het is uwe schuld niet mijne dochter gij volgt dén godsdienst, dien men u onderwezen heeft, doch zoo het mij niet gegeven was u van uwe dwaling te verovertuigen den blinddoek voor u- we oogen verscheuren, en u tót de waar heid te brengen, zou ik een zegepraal neren even schoon als goed voor mijn hart- De papisten hebben uw geest ver duistert en uw oordeel op een dwaal- punt gebracht.» «Geen woord meer, mijnheer,» zeide Lucia, ik ben Katholiek en zal het {Mijyen. Ik twijfel nog aan uwe inzich- t-,_i en maakte mij zei ven wijs dat de aan •zigheid der boeken die op dit tafeltje je®, ran eene onvrijwillige misgreep moe*! toegeschreven worden, doch he- Dagelijks wordt er bestaligd dat Belgische burgers of Belgische vrijgestelde militairen in militaire kleedij, of kieederen dragend welke aan die dracht eigen zijn, in dat gebied verkeeren. Al diegenen die wegens de onwettelijke kleederdracht in overtreding worden gesteld, zullen aangehouden worden en naar Aken gebracht, waar zij aan den staf der I. Br. C. zullen overhandigd worden, ten einde te worden opgesloten, in afwachting hunner verschijning voor den krijgsraad van B. D., vtearaan zij onderhevig zijn. De bevelhebbers der Belgische troepen zijn belast geworden met het nemen der noodige maatregelen, om de vereisebte ordediensten in te richten, voor doel hebbende het aan houden van bovengemelde overtreders, waar van het 4® gebied kost wat kost moet gezui verd worden, daar die lieden meestal geen andere beweegreden hebben dan smokkel handel of andere ongeoorloofde ontwerpen. d'en ben. ik overtuigd!. Gij hoopt'mij te gen dén prijs van ontrouw aan mijn ge loof eenige verlichting te bezorgen. Be houd uwe verlichtingen die ik nooit met eene lafheid zal koopen'. Mijne moe dér kan om mij weenen, nooit zal zij reden hebben om op mij te vloeken.» Grugges stelde het vermogen zijner welsprekendhoid in het werk; in eene redevoering waarin onophoudelijk do woordén Belial, Gog en Magog voor kwamen trachtte hij eerst Lucia te over tuigen, vervolgens te verschrikken alles was vergeefs; zoo zwak en neergesla gen het meisje een uur te voren was; zoo krachtig toonde zij zich' thans; zij beantwoordde den predikant met eene tegenwoordigheid van geest en eene vast beradendheid, die h«m weinig hoop lie ten hier eene proseliete te maken Hij verliet haar evenwel zonder schijn baren toom, hopende dat de tijd 't door hem begonnen werk wel zou voltooien. In weerwil van Lucia's dringend ver zoek liet hij de boek deel en op bare ta fel 1- Zou de verveling haar niet kunnen overreden om er een open te slaan, en zou dan haar geloof niet aan 't wanke len geraken?» Maar dé eerwaarde Grugges vergis te zich grootelijks, Lucia verscheuide de boeken en bestrooide bare cel met de losgetrokken bladeren. Te rekenen van dezen dag af veran derde hare pijniging van natuur. In plaats van zich uren achtereen in v-i Amsterdam, 11 September. 'leden mor gend is een watervliegtuig, geloodst door luitenant Heckman nabij de Oranjesluizen te Dnrgerdam, in de Zuiderzee gevallen. Luitenant Heckman, die voor de eerste maal alleen opsteeg, had reeds verscheidene malen boven de Zuiderzee gezwenkt en be vond zich op eene groote hoogte, toen de motor stil viel. Het vliegtuig sloeg om en viel buttelend neer. Toen het nog ongeveer 25 meters bo ven de Zniderzee was, hoorde men een hevi- gen knal. Dan stortte het vliegtuig in het water. Van alle kanten snelde men met boot jes "u* hulp, doch alle pogingen om den luitenaü 'e redden bleven vruchteloos. Men vond slecus zijn lijk' terug. De Minister van Oorlog heeft besloten aan de militairen in verlof met soldij in afwacb ting hunner vrijstelling door refon de vergoeding te verstrekken, gezegd uilie- vergoeding, dus, aan de gehuwde raihiairen, eene vergoeding voor de vrouw van 30 fr. per maand, en aan de gehuwde militairen, die weduwnaar of gescheiden zijn en last*van kinderen hebben, 15 fr. per maand voor ieder kind minder dan 18 jaren rv- Die vergoedingen \vo-1 rhaat be taald, den len van elke waauu net Depot der In valleden (D. I. G.) St. Lambert dat te vens met de betaling der soldij aan voormelde militairen is belast. De rechthebbenden worden verzocht on- middelijk aan den Commandant der com pagnie die den invalied in verlof admini streert (1®, 2® of 3'compagnie van het Depot der In valleden, kazern van het 2® Gidsep, Etterbeek) een uittrek van den burgerlijken stand te sturen, dat duidelijk de geboorteda tum van elk kind opgeeft en gebeurlijk, of de invalied weduwnaar is of gescheiden met last van kinderen. Veel invalieden, welke ook de aard weze der inlichting die zij begeeren, richten zich voor elk geval onveranderlijk tol den Be stuurder van -bet D. I. G. terwijl zij zich tot de volgende diensten van het D. I. G. moeten richten 1®. Tot den Commandant hunner com pagnie (vermeld op hun verlofpas) voor a) betaling der soldij en verscheidene ver geldingen b) maandelijksch opzenden van het levens- bewijs c) adresverandering 2° Tot het hoofd van het inlichtingsbureel voor a) vraag voor inlichtingen van geneeskun digen aard ,t(in zoover deze kunnen verstrekt worden) b) adresveranderingen c) aanvraag voor een getuigschrift van ge bét midden van vuige vrouwen ""f b«- vindén, waar iedér woord haaf't gevoel van eene brandwonde veroorzaakte, dde moest Lucia de homelien de geloofstwist redenen en vermaningen van Grugges Laird aanbooren. Nu eens steldé ïiij zich gemaakt zachtmoedig aan,, en bal semde zijne woorden met heilige teksten dan weder opende hij de hel onder hare voeten én toonde haar de verscheurende vlammen, die haar dreigden te verslin den. Hij blies in de brandovens verhief de wateren dér Roode Zee tegen haar en sleepte ze in het dal van Gehenna rond. De vreesHjkste teksten van den bijbel slingerde hij haar met de woede va® een bezetene naar het.lioofd, tot dat hij bek af van sdjne welsprekend heid en in aijne eigene redevoering dén weg niet meer wétende haar ten slotte verliet met het compliment dat zij een vervloekte dochter Belials was. In een hoek van hare cel neder geze ten, zwijgend) en onverschillig liet Lu cia dé ronkende volzinnen va® den pre dikant om hare ooren gonzen; overtuigd dat ze er niets - winnen zou indien zij hem het v tond, verdroeg zij zijne breeds1 - -vgueid en vloekspreu- ken, gelijk zij de oeleedigingen van. de slechte vrouwen had verduurd. Zij spon de zich in om niet te luisteren; maar de woorden bereikten toch hare ooren, en zoo zij zich ook niet het minst aan bet wankelen zetten, veroorzaakten ze haar toch' een pijnlijk hartzeer, dat alle be schrijving tart. Somtijds scheen het Lu cia toe dat deze ma® met geweld haar schiktheid voor de aanvraag eener plaats bij den ^taat, de provincies of de gemeenten op om zich vooreen exaam aan te bieden- d) aanvraag voor eereteekens t e) aanvraag om hnn toestand te regelen, 3® Aan den Bestuurder der D. I. G. voor al de andere aanvragen. Eindelijk heeft de Minister van Oorlog be sloten dat al de oorlogsin val ieden die voor de reforme voorgesteld zijn en in verlof met sol dij, gelijkgesteld zullen worden met de mili tairen in onbepaald verlof en zooals deze laatste huwelijk zullen mogen aangaan zonder militaire toelating. De kardinaal woont da triomfantelijke intrede van generaal Pershing bij. New-York, 11 September. Generaal Pershing deed heden zijne triomfantelijke intrede te New-York, aan het hoofd der eer ste Araerikaansche divisie. Kardinaal Mercier woonde de optoeht bij. Het programma van het bezoek des kardinaals. Na zijne ontvangst te New-York, zal de kardinaal Baltimore, Philadelphia, Chicago en Washington bezoeken. Daarna begeeft hij zich naar het Noord-Westen, Californie, Port land en mogelijks ook naar Canada. Te Baltimore, een der belangrijkste fntel- lectueele centers van de Vereenigde Staten zal de ontvangst bijzonder schitterend zijn Kardinaal Mercier zal er rond den 15c0 aan komen en de gast zijn van kardinaal Gibbons katholieke primaat van de Amerikaanscbe Unie. De gouverneur van den Staat van Maryland, M. Ph. L. Golsborough is voorzit ter van een komiteit van honderd in aanzien staande personen, dat feestelijkheden inricht ter eere van den kardinaal, gast der Ameri- kaansche natie. Eene groote openbare ont vangst wordt aangekondigd, waaraan de overheden en talrijke bisschoppen zouden deelnemen. DÉ BESCHULDIGINGSAKTE >N ZAKÉ LA BELGIQUE Na Le Bruxellois komt c La Belgique aan de beurt. De beschuldigingsakte in zake dit oorlogsblad is insgelijks onderteekend door advokaat-generaal Rafael Simons. Na het helscbe plan te hebben uiteengelegd van den vijand, die er op gemunt was pro-Duit- sche atmosfeer in bezet-België te scheppen doormiddel van voornoemde bladen, gaat hij de rol na der verschillende opstellers van - La Belgique. DE BETICHTEN. August Huttoud- bekende van het gerecht, zoon van een duit- schen vader, was belast met de rubriek Jour de Guerre (Oorlogsdag). Hij deed het onder ingeving, om niet te zeggen dat hij opschreef wat een duitsch officier hem voor zegde. Ledoux was de rol toebedeeld het Nationaal Komiteit hatelijk te maken in de oogen der bevolking. Hij deed zijn best om te doen ge- looven dal de verordeningen en bevelen van den bezetter genomen werden in het voordeel der Belgische bevolking, en dat die van het Nationaal Komiteit en van de Belgische over heden slechts bezield waren met politieken geest en misbruik van gunst. Raymond Nyst was de defaitist van het dagbhd. André Moressec hield zich bezig met de Petite Gazette Al de hatelijke maatrege len van den bezetter, zooals het inleveren van koper en wol, de kollektieve straffen en nog meer verwekte bij hem, in plaats van gezonde l aangreep en naar zich trok. Eene soort van duizeling' overviel baar, baar hoofd draaide, verward)© denkbeelden rolden er door baar brein. Zij ontstelde over bet bezoek va® Grugges als over een uur pijnbankstraf. Eene lichamelij ke foltering was haar draaglijker ge weest dan deze zedelijke afmatting. Het beklagenswaardige meisje kwam zoo verre, dat zij bet gévangenisplein be gon te betreuren. Op den dag toen zij met fier opgehe ven hoofd en nadruk in de stem aan Grugges Laird te kennen gaf, dat zijne tegenwoordigheid haar ongenaam was, verwittigd' Y r den blik vol baat die de eerwaarde beer haar toewierp, dat ze geen hoop meer behoefte te'koeete ren. Helaas bet ongelukkige End bad geene andere hoop meer dan die van te ster- n. «Dochter van Belial,» zeide Grugges met eene snerpende spottende stem, age abt' bet licht geweigerd', gij verhardt op den weg der zonden; welaan, keer terug naai* uws gelijken!» «Mijns gelijken I» Beidé Lucia wor den maagden en martelaressen gehee- ten.» Door 3e droefheid verbrijzeld, begon zij hevig te snikken. Arm, zacht lnnd uit de armen uwer moeder gerukt en in dit onrein riool p-eworpen zij ween de, zij riep, zij wrong de handen en riep God om genade; zij onderstond de ver schrikkingen van den dood. Toen dacht zij aan 'de vervlogen jaren; Ran hare zon- verontwaardiging, de gedochte aan menig vuldige grapjes, die zijn landgenoten over kwamen. Hij wekte het denkbeeld dat de Duitschers geen dwingelanden, maar kwel geesten waren 1 Grimberghs had voor specialiteit de daden der Belgische overlieden te hekelen. Hij nam zienderoogen de partij der aktivisten en der defaitisten, zooals. Hannotiau. Hij was ook belast met de kronijk der rechtbanken. Als de magistratuur de vaderlandsche staking aanving, volgde Grimberghs het wachtwoord van den bezetter men moest den schijn wekken alsof er toch nog vonnissen werden uitgesproken. Hij gaf verouderde uitspraken weer, met weglatiug van datum. Hanneuserecidivist, die insgelijks aan Bruxellois en - Echo n medewerkte bleef tot het einde toe aan het blad verbonden, waar hij met verschillende werken belast was. Aimé Hult, insgelijks oud-bekende van Moeder Justitia, van Duitsche herkomst, bield zich met de vertaling der Nederlandsche kranten bezig en gaf en gaf er enkel tendenz- berichten uit weer, die de vijandelijke plan nen ten goede kwamen. Josse Moressée was de baas, een verschrik kelijke baas. Hij was het die het bevel gaf tot liet drukken over te gaan, na de samenstel ling en het opmaken vau den vorm le hebben goedgekeurd. Martin Ghesquière was de beheerder en hield zich uitsluitend bezig met de finantiëele kant der onderneming. DE DUITSCHE STEUN.In ruil van den steun aan de Duitsche zaak door de gecensu reerde pers verleend, wist Duilschland niet ondankbaar te zijn. Die pers kreeg drukpapier door bemidde ling van de Zivilverwaltung. Een stuk, getee- kend Zeiler, bewijst het. Het heet daarin - Het voordeel van Duitschland is genoeg zaam betrokken in het leveren van drukpa pier aan de Belgische pers. De dagbladschrijvers hadden een perskaart die hun toeliet zich in de Duitsche zones te begeven en de Fransche en buitenlandsche kranten te lezen in de Duitsche bestuurloka- len. De Duitsche overheid beschermde die bladen. Senator notaris Poelaert, die zijn ambtgenooten aangeraden had die kranten niet te steunen door het geven van notariöele advertentiën, werd op de Kommandanlur ontboden, waar een Pruisisch officier hem verklaarde dat het wettelijk verboden was de personen te schaden, die de Duitsche be langen dienstig waren. Een bevel van 25 Oct. 1917 onttrok de ge censureerde bladen aan hei rechtsgebied van de Belgische rechtbanken, zoowel op burger lijk als strafwettelijk gebied. De opstellers kregen, door toedoen der bo- tercentrale, hun boter tegen 8 fr. het kg. DE WINSTEN Rekening houdende met de regelmatige boekhouding stelt men vast dat Grimberghs 17.000 frank ontvangen heeft Ledoux 14000 fr.Nijst ongeveer 29,000 f.; André Moressée 34.000. Wat Josse Mores sée, de gebroeders Hutt en Ghesquière be treft, die streken de profijten van het zaakje op, die ongeveer VIJF MILLIOEN beliepen, waarvan ieder een vierde, dus ongeveer 1.250.000 frank getrokken heeft. Als het Duitsche schip aan 't zinken was, werden die kerels door hun beschermers van den toestand op de hoogte gebracht. Zelfs werden hun van Duitsche zijde passen ter hand gesteld. Een enkele maakte er gebruik van. De anderen hadden de wilkracht niet hun goudmijn te verlaten. Zij schatten de onverschilligheid en de goedzakkigheid hun nermedeburgers te hoog, hun hebzucht had hen verblind. Zij deelden het lot van den gierigaard, die op het wrak omkomt, terwijl iij zijn schat redden wil. nige jeugd; toe® baar vadër nog leefde Kare moedër nog kon glimlachen. Hoe ver was dat alles nu reeds verwijderd l Ach die gezegende dagen zouden niet meer terugkomen Doch, wat maakte •lat aardsch geluk, Lucia verzaakte er aan en sloeg hare oogen naar dén hemel waar de engelen haar met hunne zege palmen verbeidden. Dit gezicht en het gebed vertroosten haar. Den volgenden morgend kwam ma' dame Nobs de grendels openschuiven, en met- een grijnslach die eene hyena niet zou misstaan hebben zeide zij:' «Komaan, lieve papiste, gij rijt lang genoeg opgesloten geweest, het is aultó mooie weer vandaag om eens een versoK luchtje te scheppen.» Zonder te antwoorden stond Lucia op rij begreep dat men haar naar het gék vangenisplein ging terugvoeren. Naar mate rij nadérdë bevochtigde een kóu<£ zweet hare slapen; 'dé kloppingen vaö haar hart verdubbelden, hare voeten 'dug konden ze nauwelijks nog staande bwi< den; de gevangen b e waars ter vatte haair brutaal bij de hand en sleepte ze medé- Eene koele luchtstroom streek plot selings langs hare gloeiende wangeHj madame Nobs had de deur ontsloten* Lucia opende de oogen die zij instinO- aatig gesloten, had, om niet terstond iet vreeselijk tooneel dat de gevangen .rouwen zouden aanbieden te zien: zij maakte hare hand uit die van madam© Nobs los en zette rich in een hoek neer. Tervolgt.

De Volksstem | 1919 | | pagina 1