De 2e uitval rood Antwerpen mm OF GEEN BROOD S Fruitlioamieslt en moosteelt Hevige onlustan le Soslon SM Imui vsrbrand te Moatosnée. Belangrijke Maatregelen voor de Ambtenaars on Apnisn Aarda ving la Italia van 9" lot I5n September 1914. Begaven van plaatsen van Scfcaapsbanwlngenlsiir li; verschansicgen met prikkeldraad versterkt en stork vordeJigd. Bij de 6e G. L>. beroikten deTagars Bosch, doch zij vermochten het dion avond niet hun bijval te bckroneu met de inname van Katto-Moutor- bosch, wegens den sterk ingerichten tegenstand dor verdedigers van het kasteel van den Z. Wes- terzoon. Nochtans wanneer, om 17 u. 15, gene raal Guiotte beval don aanval voort te zetten en te trachten het kasteel van Eppeghem te berei ken, het le bataljon van het 2® jagers bereikte Campenhof en botste daarna op een Duitsche loopgraaf beschermd door een dichte laag prik- draad. Het verjoeg de verdedigers er spoedig uiten sloeg twee tegenaanvallen af gedurende den nacht door de Duitschers geprobeerd. De II/2 jagers ging naar Spilt bivakkeeren, terwijl de III/2 jagers en het 5° jagers zich voor den nacht op do noorderzoom van Katto-Mouto» Bosch ging vestigen. Bij de 2° L. A. Het gros der divisie had den nacht te Bael en te Botecom overgebracht. Na ontvangst van het bevol voor den algemcenen aanval die haar ecne beschuttings-zending toe vertrouwde, vestigde generaal DOSSIN zijne 5® en 6® G. B. ten N. O. van Wesemael, to paard op de Aerschotsche baan. De 7° G. B. had, zooals men gezien heeft, na hare prachtige govechten van daags te voren, dicht bij Linden en Kessel- Loo gebivakkeerd. Generaal DRUBBEL had het inzicht den strijd te hervatten van 's morgenda vroeg en had reeds al zijne schikkingen geno men wanneer hij langs het Noorden van Aer- schot werd teruggeroepen, daarna naar Gelrode waar hij de reserve der divisie moest samen stellen. ï)e dag van den 11° verliep zonder ver wikkelingen bij de 2 L.A>. Bij de D. C. De D. C. had den nacht van den 10 tot den 11 te Geesthook overgobracht. Do verkenningen van 's morgends uitgezonden, lie ten ondor andere weten dat de vijand den Pol- lenberg stevig vasthield. Om 8 ure gaf generaal de Witte bevel aan zijne troepen zich onmidtle- lijk op weg te begeven langs Hauwaert en Ril- laer. Daar gekomen, om 9 u. <10 kroeg hij beve) van het Hoogerbevel in dichte aanraking te blijven met de Duitsche krachten ostwaarts van Leuven bcteekond er ze beslist aan te vallen zoo zij Noordwaarts optrokken, tegen den linker- vlougel van het loger. Ten einde zich naar die voorschriften te schik ken, zond generaal de Witte verkenningen oostwaarts, zuidwaarts en zuidoostwaarts, doch hij verzaakte eraan dat het gros zijner divisie cenige beweging uit te voeren en behield hot te Hauwaert. Van om 18 uren wordon zijne troepen ge huisvest. De verwoesting van den spoorweg Leuven naar Thienen waaraan het Legerbovel met reden groot belang hechtte kon, op 't eindo van den dag verwezenlijkt worden, Zuidwaarts van Roosbeek. Do poging van het peloton der pionrliers.door een zwak detachement der lanciers, de karabi- niers-wielrijdcTs en ecne automitraileuse onder steund, bad toch voor uitslag gehad een auto mobiel te vervoeren waarin een Duitsch kolonel een ettappon opzichter zat in wier tesch men verscheidene documenten en schetsen vond dia betrek hadden op de uitbating van ons spoorweg net door de vijandige legers. De duisternis zette overal de operaties stop. De dappere en aanhoudende pogingen onzeï strijders reeds drio dagen en drie nachten in den strijd, leverden hun vollen uitslag op. De bevel hebber van het verkenningsleger, oordeelend dat hij niet kou weerstaan aan onze trapsgewijze on zekere drukking, had het IXeC. A. R. op da GD. R. torug bij zich geroepen. Zij kwamen den avond van dien zelfden dag wederkeorig to Audenaerde en te Brussel aan, en dieiizelfden dag had de prins v. Wurtenberg, op njuc beurt, zijn leger zien terugwerpen tot over do Marno. Vervolgt. Ütkdere iniichtingen uil Boston geven vree- êelijke bijzonderheden, over de tooneelen welke aldaar plaats hadden bij gelegenheid der staking der policieagenten. De onlusten werden veroorzaakt dooreene tiende bandieten en begonnen in het center der stad zelf. Al spoedig had het gespuis bemerkt dat deze bandieten vrij spel hadden en zij begonnen op hunne beurt te plunderen. De burgemeester gaf bevelen aan de policie, doch deze weigerde te gehoorzamen. Overal werden deuren en vensters inge worpen. Wagens werden aangebracht en al wat niet tc heet of te zwaar was, werd er op geladen. Voorbijgangers werden ten gronde geworpen en uitgeplunderd. Vrouwen en jonge meisjes werden aangerand en mishan deld. Op de hoeken der straten werd de buit met de teerlingen verspeeld. J3ij het krieken van den dag trokken de spelers naar een groot onbebouwd terrein. Weldra bevond zieh eeneovertalrijke menigte rond die speeltafels. De winners werden neergeschoten, uitgeplunderd en de roovers herbegonnen te spelen,... Weldra snelden ook uit de omliggende sleden de bandieten en nieldeugen toe om aan de plundering deel te nemen. Zulks bleef duren tot 's middags. Alsdan riep de burgemeester de hulp der troepen in. Spoedig verschenen zes regimenten in de slu\. De bandieten gaven er niet het minst om en zeiten hunne plundering voort. Nu begonnen de iroepen te chargeeren en daar zulks nog niet veel nut bijbracht, werden sa!vos gelost en machiengeweren in werking gebracht. Als bij tooverslag vloden de ban dieten nu uiteen, vele' dooden cn gekwetsten ter plaats latend. De rust schijnt thans hersteld te zijn. Examens voor het toekennen van het getuig schrift van bekwaamheid. De jury, zetelend van 1 tot 8 September, in de Tuinbouwschool van den Slaat, te Gent heeft het diploma toegekend aan de volgende iiceren Voor de Fruitboomteelt "Philemon Coene, landbouwer tc Herder- sem Ghislain De Graeve, onderwijzer te Denderboutem Jozef De Man, onderwijzer te Sl Lievens Houiem Frans De Waegenccr. landbouwer te llerdersem Philemon Raes, onderwijzer te Mei re Achiel Bonne, hoven, tc Hcrzclc Cvriel Norre, hovenier te Sint Lievens Esscbe Jozef Van Cauwenbergh, hovenier te Opbrakél Richard Collumbien, bloemist tc Oostende Jozéf' Stevens, hoven, (soldaat) te God vee rdegem R. Ghesquiére, hovenier te Sinle Kruis Bern, Brnggcman, hovenier te Dcndermondc Alois lie Wolf, hovenier le Nieuwkerke Pietcr Kegels, hov. te DoelEduard Van Keymeulen, hovenier te Wichelen Pieter Meersman, landbouwer ic.Haas^lonck Jozef Smet, landbouwer te Uelcele Reue Vanden-Brinde, boomkweeker te SlNikolans-; Jul. Van Eetveldc, landbouw, te Zele Andre Van Meirvenne, boomkweeker tc Haasdonck Jozef van Nieulandè, blökni. ic Nieuwkerke Jozef Van Reckem, hovenier te Berlaie (0. VI.) Voer de [Vloesteoft. 1 De Schryver Marcellin, onderwijzer te St Tnikolans; De WiTte Eng., id. id.; Van Meir venne Jacob, boomkweeker, llaasdonck; De Mecre Jozef, hovenier, Oostende; Heirman August, hovenier, Vraeene; Ma Unit Ephrem, landbouwer, Zele; Van Eelvelde, landbouwer, ücle; Van Recbem Jozef, hovenier, Berlare. Jji.'iK, 1 "2 September. Gisleren avond bad Mcv. Servais, van Montegnce, baar drie jarig dochtertje te slapen gelegd en was dan mar hare keuken teruggekeerd. Ecne uur later werd demoeder opgeschrikt door Ipide hulpkreten van haar kind. Zij jmdde naar boven en vond haar dochtertje noor vlammen omringd. Het anne wichtje werd spoedig uit zijnen neteligen toestand verlost en de vlammen uitgedoofd. Zij was evenwel reeds erg verbrand over hesl het lichaam cn moest bij hoogdringend heid naar het Engcjsch gasthuis overgebracht worden', waar zij na eenige uren vreeselijk jijden bezweek. Men veronderstelt dat het kind in zijn bedje met een doosje stekjes, op |,o nachttafel gevonden, zal gespeeld hebben, |n zoo het vuur aan liet beddegoed stak. Treinontriggeling in Algiers CONSTANTINOPEL, 11 StPTKMDER.Op de lijn Constantine-Biskra, ter plaats gezegd Fontein der Gazellen is een koopwaren- trein ten gevolge eener overstrooming ont- rig-_,eld. De sporen waren we.gespoeld cenige oogenblikken vóór de aankomst van den trein. De trein rolde van den berm. Een trcinbediende werd gekwetst. De schade is overgroot. Het verkeer is totaal onder broken. Ten einde het wederkeeren naar de getei sterde streek der ambtenaars en agenten van den staat, de Provincie en bedienden dei- Gemeenten aan te moedigen en te bespoedi gen en ter zelfdertijd het in staat stellen der omwoelde gronden, te bevorderen, heeft het Ministerie van Binnenlandsche Zaken besloten uitzonderlijke maatregelen te treilen die wij hieronder mededeelcn. 1. Iedere ambtenaar of agent van den Slaat, der Provincie of der Gemeente (Gen darm, Veldwachter, Gemecntebediende, Onderwijzer, IJzerenwegbediende, Tolbe ambte, enz..) door zijn ambt geroepen zijnde om in de geteisterde streek van West-Vlaan. te verblfiven, mag aanvragen,|dat men koste loos eene partij land (maximum 25 aren) te zijner beschikking stelle waarvan hij, van zijnentwege, het in staat stellen alsook de latere beplanting verzekert. 2. Indien de partij land waarvan sprake is het eigendom is van den Staat, zal de belang hebbende er het gebruik gedurende 6 opeen volgende jaren van genieten. 3. In geval van gedwongen vertrek, voor het verloop van deze zes jaren, zal er aan den belanghebbende eene vergoeding toege kend worden, gelijk aan de huurwaarde op het oogenblik van vertrek en vermenigvuldigt door het aantal blijvende jaren. •i. Bij het einde der zes jaren, zal de amb tenaar of agent de gelegenheid worden ge boden om eigenaar te worden, op voorwaarde al de onkosten en luitgaven door den Staat edaan, terug te keeren. 5) Indien de grond aan den Staat niet be hoort en dat de ambtenaar of agent gedwon gen is voor einde van den termijn van 6 jaren ïe vertrekken, zal er hem eene vergoeding toegekead worden berekend naar de voor schriften van artikel 3 hierboven aangehaald. 6) De gehuwde ambtenaar of agent, die zich verbindt eene partij land bebouwbaar te maken, zal kosteloos een houten woning kunnen verkrijgen. 7) Er kan ook tijdelijk aan de Staatsamb tenaars eene vergoeding van terugkeer van 1 frank per dag worden toegekend. 3) Deze, die een stuk land bebouwen, kun nen aan den prijskamp van herstel, ingericht door het Ministerie van Landbouw, deelne men en kunnen zoo, iridieiï zij er in gelukt zijn den grond die bun tocvortrouwd is dege lijk in slaat stellen, eene premie genieten die 10 frank per are kan bedragen. ROME, 12 September Gisleren avond om 18 ure 55 min. werd een aardbeving ge- ocld in de provipdie van Siénna. Zij werd ;evolgd door twee andere sehokken. Te Gasciania, Ragni, Montorio, Radiconfa- ni, Piancastagnano, Radia San Salvatore, Celln, Sulprigo enz. werden verscheidene huizen erg beschadigd. Eenige huizen zijn ingestort. Te Piancaslagnano werd een inwoner ge dood en verscheidene anderen gekwetst. Te Cella werden tien personen gekwetst. Op de Sfïaaissgsoapïüjegess Bij ministerieel besluit, blijven de treinen naar de badsteden, welke in d«-n reisgids opgegeven waren als niet meer rijdende na den 14 September, in dienst tot 30 Septem ber inbegrepen. Hoogere Landbouwraad f' Dc Hoogere Landbouwraad vergaderde Vrijdag te Brussel, onder het voorzitterschap van M. Tibbaut. Aan dc dagorde stond de kwestie der pcerden in Belgie. M. Dumont de Chassart gaf lezing van een zeer belang rijk verslag over dc verwoestingen die, door do duitsche opeischingen, in onze peerden nangcricht heelt. Als middelen om terug over liet aantal peerden van vroeger te beschikken gomde «Ie verslaggever op de terughaling uit Duitschland van eon evenredig getal peerden het verbod van merries uit te voe ren het voorlzetten ve peerdenprijskampen, tnz. enz. Andere sprekers nog voerden het woord, pnder andere M. Beaudouin. Deze deed uit schijnen dat de kommissie der inlandsche levensmiddelen den maximumprijs voor de tarwe on 50 fr. vastgesteld heeft, na een ern- itig onderzoek bij de landbouwers van heel Zetland. M. Hubert vroeg dat zulke maatregel, in 1920 zou vermeden worden. De vergadering )loot zich bij dezen wensch aan, en kwam trok overeen om te vragen dat de kommissie foor de inlandsche levensmiddelen aan net «inislerre van Landbouw zou toegevoegd krorden. Vreeselijk ongeluk te Boom Do ketel van een sleepboot gesprongen. Een doode. Donderdag werd dc Rupelwijk te Boom in opschudding gebracht door een zware ont ploffing. De ketelaan boord van den sleeper Rupel gemeerd aan de kaai, was ne- sprongen. De machinist,afkomstig vanEekloo was alleen werkzaam aan de hérstelling van den ketel. Mei een donderenden slag sprong dc kop eraf. De machinist werd een been totaal afgerukt; het gansche lichaam was ééne brandwonde. Het slachtoffer is na eenige oogenblikken overleden. Twee bijgeroepen geneesheeren kenden enkel den dood vaststellen. Uitzonderlijk zullen twee plaatsen van 8cheepsbouwingenieur worden begeven zon der voorafgaand examen. Zij zijn weggelegd voor na 31 december 1888 geboren Belgen, die in liet bezit zijn van een wettelijk diplo ma van burgerlijk mijningenieur of van ingenieur voor burgerlijko bouwwerken of van een burgerlijk diploma, en bovendien van een diploma van soheepsbouwingenieur, afgeleverd door eene Belgische of vreemde hoogere Technische school. Bedoelde plaalsen zullen bij voorkour ver leend worden aan diegenen welke ge durende den oorlog in de gelederen van hol Belgisch leger of van een der verhonden legers ge diend hebben. Belgen dio naar Duitschland werden verbannen staan met krijgslied»' gelijk. De candidate;! moeten hun aa vraag or 15 Ooiober 1919 naar bet Hoofdbelie»r au nel Zeeweien, 90, Wetstraat, te Brussel sturen. 3* Dag. 11 September 1S14. De gebeurtenissen van den lön langs Leu ven brachten den Legerbevelhebber er toe den 11 September om O. u. 45 een bevel te geven aan de divisies om op bezette stellin gen e blijven en deze te versterken daarbij geen enkele gunstige gelegendheid daar la tend om een offensievenuitval te gewagen. De 8. L. A. zou Aerschot en Belgcom houden De D. C. zou op den linker legerflank blijven op den Zuidkant van den Demer verkennend langs Leuven en Thienen en de bewegingen nagaande welke zich mochten voordoen op den spoorweg van Thiener-Leuven, tot wier verwoesting een versche poging moest aan gewend worden. De I. L.A. wier eenheden te Waelhem hun rntsc-heping voltrokken, zou van 's morgends vroeg eene stelling op den spoorweg van Muysem naar Weerde opwer pen. Om 16 u. 30 beval het G. H. K. aan de 3. L. A. voorhoeden tot aan den Leuvenschen vaart te sturen, op Over-de-Vaart en N. Oost waarts; aan de 6. L. A. een brigade op Thil- donck te richten. Dan onderzocht het Opperbevel de moge lijkheid om de 2. L. A. daags te voren zeer beproefd was aan de ontworpen krijgsopera tie to doen deelnemen. Nu de 7° G. Br. welkt dank aan zijn welgelukken, ongelukkiglijk gansch alleen in een zeer overdekte streek vooraan lag, kon niet zonder gevaar, in den morgend den strijd te hervatten. Ook kreeg zij roods vroeg bevel langs het Noorden af tc wijken. Generaal DRi'HBEL gelukte erin zijne brigade zonder verlies los te krijgen en bereikte Aerschot om 9 uren. Van dan af ze ker op de 7 G. Br. te mogen rekenen die hij in reserve ging houden te Gelrode mocht Lui tenant-generaal DOSSIN aan den koning la ten weten dat de 2. L. A. de krijgsverrichtin gen hervatten mocht. De legerbevelhebber aarzelde niet langer het hernemen der offensieve verrichtingen te bevelen. De 5. L. A. en 1. D. A. moesten recht voor zich aanvallen tussclien de Wille- broecksche vaart en de Leuvensche. De 3. L A. moest den vijand op den Westerocver var dc Leuvensche vaart achteruit slaan en daar na den aanval op Campenhout voortzetten om de I. L. A. te steunen. De 6. L. A. moest eene brigade (de 18' als wacht op het brug- hoofd van Werchter laten en in de richting van Thildonck Beuken aanvallen in samen werking met de 3. L. A. en 2. L. A. zoo langs het Z W om den linkervleugel te dekken. De D. C. moest daartoe medehelpcn door den opmarsch der vijandelijke strijdmachten die van Thienen op Leuven langs den rechteroe ver der Dijle zouden opkomen tegen te hou den of te vertragen. Laat ons overgaan tot de betrachtiging der krijgsverrichtingen der divisies. De 3e L. A. verovert den Gosteroever van hot kanaal van Mechelen naar Leuven. De verkenningen door de 3a L. A. langs Boort - Meerbeek, Over-de-Vaart, Wespelaer, uitgevoerd, bewezen dat de eerste dier plaat sen door den vijand ontruimd was, de twee- it stevig versterkt en de derde waarschijnlijk zwakjes verdedigd. Volgens de inwoners vertelden werden groote massas legerkrach- ten opgehoopt lang? Thildonck, Beuken en Campenhout. In den morgend werd de Art. der 2. L. A. versterkt door een groep houwit sers van 15c. welke aanstonds ten N. van Rii- menan opgesteld van af 10. u. 55 het vuur opende op Over-de-Vaart, Beuken en Cam penhout. Uit de door generaal BERTRAND genomen schikkingen bij het ontvangen van het «bevel tot den aanval sproot voort dat de 3 groepen djner divisie langs Over-de-Vaart moesten ontrekken: dc eerste uit Hansbrug vertrek kend, G compagnies van het 12 en dc artille rie dor Br. B. sterk, onder het bevel van ko-_ lonel Jacques: de 2° uit Rymenan vertrekkend 6eompagnics van het 12 en de 20 batterij sterk onder bevel van majoor ROLT EG HEM. De 3 vertrekkend van het brughoofd van Muysem 2 bataljons sferk van het 4 jagers onder de leiding van-Majoor LEDOSERAY. De groep van Kolonel JACQUES trok onder de brug van Hanshruq om 13 u. op het oo genblik dat de compagnie die zijn voorhoed» vormde Haecht binnentrok begon de vijand een bombardement, mot springgranaten op het doro en de uitkanten het geen de com mandant der artillerie dwong andere stel lingen te zoeken vooraleer den vooruitgang van den groep JACQUES te-kunnen onder steunen, deze echter geen tijd wenscliende (e verliezen besloot den steun zijner artillerie onder de granaten niet af te wachten en hij" dreef zijne troepen van schuilplaats tot schuil plaats naar de statie van Haccht op, welke hij slechts om 18 u. overmeesteren kon we- "«ns het. schrikkelijk geweld van 't. vijande lijk vuur. Terwijl de 40 batterij hij mijlpaal 22 der baan plaats nam, trok de infanterie vooruit tot op de baan van Wespelaer naar Boort-Meerbeek, waar zij zich verschanste, Rond 18 uren 30 kwam het 14® versterken. Een zijner bataljons in reserve houdend ter hoogte van den spoorweg lichtte kolonel Jac ques de twee andere bataljons op de rech- erzijde, de eenheden van liet 12°, van dan af de gansche lijn der hoogten houdend van af den molen van Laer tot aan den Wespe- laeren hoek De groep LEDOSERAY moest insgelijks het artillerievuur onderstaan van af zijn uittocht Boort-Meerbeek. Nochtans geraakte het rond 17 uren tot aan den mijlpaal 15 der haan va Leuven naar Mechelen: doch daar werd het tot 's nachts opgehouden door geweervuur komende uit de woningen en do struiken op den* rand der baan. Wat de groep VAN ROLLEGHEM betreft, die om reden \an een ongeluk overgekomen aan een motorwielrijder, het bevel tot den aftocht te laat ontvangen had, hij gewaagde zich in BooitrMeerbeek nadat het 4' jagers er doorgetrokken was; Onmiddelijk kwart hij er binnen bet bereik der vijandelijke ar tillerie. Eenige eenheden trokken dan door ei uurp op iooppas, terwijl de*anderen er langs het Westen ronddraaiden. Om 17 u. 30 vestigde zich de groep, spoe dig heringericht in de richting van Laar ge keerd op 800 m. afstand te Z. O. van Boort- Meerbeek. Om 22 u. beval majoor Van Rolle- ghem aan een zijner compagnies van Laar tc bezetten en deed den overschot van zijn groep langsheen den spoorweg bivakkeeren omsirecks den 30.km. Het 11® linie nochtans belast met het ver overen van de brug door de Duitschers ge worpen bii «La Necelle privée op de Leu vensche vaart, vertrok uit Keerbergen om 13 uren werd aan eene geweldige beschieting onderworpen bij zijn doortocht door Haecht on veroverde Wespelaer rond 17 uren. Op het. bruggchoofd voorttrekkend in 3 veree- tegenstaande een buitengewoon geweldig ge schut. De compagnie van het 11° linie die recht op de -Nacelle privée» afmoest kreeg i et 'rijzonder kwaad npchtans geraakte zij t dichtbii het kanaal dat baar vovgevor derste elementen bereikten op bet oogenblik dat de Duitschers de brug die zij zij erover hadden geworpen deden springen.. Het 11° kwam aan bet kanaal toe rond 18 u 45 tot aan Boekhof. Links verzekerde het I® bataljon onmiddelijk met de hulp eener com pagnie op vVolvenhoek afgezonden, de verbm ding met de G. L. A. waarvan eene compagnie karabiniers - mitrailleurs bij den doortocht verschanst, den spoorweg in de richting van Leuven onder enfileervuut nam. Noch deze verbindingscompagnie van het 11 linie echter noch deze op hare achterzijde ontplooid ge lukten erin Zuidwaarts vooruit te komen. Zij bleven ter plaats genageld door de hevige infanterie en mitrailleuzen vuren op hen ge richt van uit het fabriek Persoons (ten Z. der statie van Wespelaer van waar de ver dedigers anderzijds eiken vooruitgang der karabiniers die den ijzerenweg te Wolven- hoek bezetten, verhinderen. In de 6. L. A. Overal wordt den vijand teruggedreven tot over hot kanaal Op het oogenblik dat generaal LANTON- NOIS bevel ontving tot algemeenen aanval deed het 4® karabiniers versterkt met eene compagnie mitrailleuzen en eene batterij te paard eene offensieve verkenning naar Thil donck met zending tot aan den ijzerenweg Mechelen-Leuven, en zoo mogelijk, tot aan het kanaal door te dringen. Rond 11 u. 30 werden de hoofd-compagnien van het II Bat 4° karabiniers tegen ge houden door hevige vuren; de eene nabij .Volvenhoek aan den overweg, de a_ndere oor de hoeve Dorremaeln, de derde voor flambosch Op bevel van het G. H. K. iwam generaal LANTONNOIS de heele 20® brigade aan te wijzen tot het uitvoeren van le zending aan het 4 karabiniers toevertrouw 3ij de ontvangst van het algemeen bevel tot len aanval zond hij het 19 Br. G. naar Wac- cerzeel om de 20 brigade te steunen of "om jen aanval die van Wijgmael komen kon af weren. Op dit oogenblik trok de compagnie in ge vecht omtrent Hambosch, na groote verlie zen geleden te hebben achteruit. De bevelhebber van het III® bataljon deed 3 onmiddelijk aflossen door zijne laatste ompagnie. Rond 12 u. kwamen op aanvraag van den najoor, 3 compagnien de vechtende vooraan staande troepen versterken en de artillerie lcr brigade opende het vuur o^de weerstand centrums van den viiand. Kou daarop stel len 2 versi^he compagnien zich in slagorde de eene nabij Hambosch; dd andere nabij de hoeve Dorremael. Rond 1G u. was heel het karabiniers uitgezonderd 2 reserve eom- aagnien in den slag. Generaal DERüETTE, aevelhebber der 20° brigade stelde een wei nig later een bataljon van het 2 karabiniers ter beschikking van kolonel TIECHON. Door tusschenkomst van den bevelhebber der Divisie moesten twee regiments-aanval- js - sectors aangeduid worden van aan Hambosch tot aan de hoeve Doremael moest de aanval geleid worden door kolonel BIE- BU1.JCK bevelhebber van het 2® karabiniers ran aan de hoeve Dorremael (niet inbegre pen) tot aan Wolvenhoek weid hij toe ver trouwd aan kolonel TIECHON De aanval werd toen met nog meer hevig heid hernomen. Om 18 u. 30 was de linie •vooruitgebracht tot aan den ijzerenweg van aan paal km. 35 tot Wovenhoek, waar de aansluiting gedaan werd met de 3. L. A. Weldra behaalde men den zelfden bijval tot aan paal km. 36.800. Toch bleef den vijand hopeloozen weer stand bieden, daarin geholpen door den aard van het terrein dot de aanvallers verplichtte op eene echte helling op te komen. Op het front Hambosch-hoeve - Dorremael lieten de krachtige tusschenkomst der artil lerie en een flankaanval geleid door kolonel RIEBUIJCK van het gehucht Kelfs op Ham- bosch toe, den vijand rond 9 u. 30 weg te ruimen en den ijzerenweg tot aan den paal km. 38 te bezetten. Vooruitgeschoven, elerpen- ten geraakten tot aan den kant van het ka naal welks verdediging op die plaats ver sterkt was met prikkeldraad, versperringen en overstroQunngcn. De troepc-n van het 2 en 4® karabiniers bi vakkeerden op korten afstand langs achter de spoorbaan die van aan de statie \an Wes pelaer tot aan den paal 38 km. door posten bewaakt werd. De 19 brigade was van afstand tot afstand geplaats tot aan Warkerzeel ter wijl de 18® brigade steeds het bruggehoofd van Werchter hield. De I. L. A. in de bosschcn van Schiplaeken. De I. L. A. had, rond 10 u. volgens bevel van het G. II. K. post gevat op den ij/heren weg van Muysem naar ...eerde en had ver kei.ningen uitgezonden naar het Zuiden om de vijandelijke stellingen die zij weldra zou den moeten aanvallen af te tasten. Het 11° bataljon van het 23 gelast vooruit te dringen naar de statie van Weerde en naar Sernpst, bereikte zijne doelpunten rond 11 uren en werd rond 12 u. 55 door de cyclis- ten der 5. L. A. afgelost. Om 10 u. 10 kreeg generaal BAIX alge meen order tot den aanval en gaf aan de 3° G .Br. (generaal BEGRAND) bevel vooruit te rukken langs den sector ten N. van den vergaarbak (van llofstade) de 2 en 4® G. Br. (uitgezonderd het 24 linie dat te Dendermon- de gebleven was.) zouden de 3° G. Br. wier eerste projectielen Schiplaeken en Viennezijn moesten in haren aanval ondersteunen. Deze laatste brigade bereikte het front dat haar aangewezen was rond 16 u. 30 Toen de duisternis viel trokken het II en het III bataljon van het 2 linie vooruit in het bosch van Schiplaeken, wanneer de trom pet-signaleur «Staakt het vuur» en «achteruil trekken gehoord werden. Weinig scheelde het of dezen list door de Duitschers gebruikt lukte volkomen, want de bataljons bleven staan en verzamelden zich. Zij waren zelfs op het punt aan het signaal achteruit te trekken» te gehoorzamen als generaal Be- grand verwittigd ze in het bosch deed blij ven cn hun voorschreef terplaots te bivak keeren. De 2® G. Br. aangewezen om de 3 G. Br. te stuenen had hare vooruitgangen op de rechterzijde en langs achter gevolgd, terwijl de 4 G Br. kort daarop vooruitging tot. aan «in het nieuw kanton cabaret.» waar zij na wisseling van geweerschoten met den vijand in de boschjes nabij den weg in hinderlaag liggend schikkingen nam om den nacht door- te brengen. Doch om 23 u. tengevolge van het geweervuur door den vijand in het bosch- je begonnen en uit vrees voor dc wanorde, die deze nachtelijke gevechten onvermijde lijk in een bosch meebrengen, deden de be velhebbers der 3 en4 G. Br. opvolgenlijk hun ne troepen terugtrekken, de eerste tot aan den noorderlijken rand der bossehen van Schiplaeken, de andere tot aan den ijzeren weg, waar ze het overige van den na. 11 overbrachten. In de 5. L. A. De geachte" van Kalte>- Mcutorbosch en Campenhout. Dc 16 en 17 G. Br. moesten elk eene voor hoede, een regiment sterk mitrailleuzen en artillerie der brigade vooruit zenden. De voorwacht der 16 Br. moest naar het front Katte - Meuterbosch, deze der 17 Br. p het front Kasteel van Linter-Poort Scq«ts c-ptrek- ken. Wat het detachement van den westoroever van het kanaal betreft, daar er geen vijandelijke a.tnval tegen den 4" ecotor meer to vr«»-en v. as, moest het handelen in de algemeene n -h'ing Nieuwonrode-Humbeok-Ve^br^»n^le-,• ig. - - Zoo kwam het dat het, om 17 ure, het from Sss-ïn den Blok-Eversem aanviel en bij het vallen van den nacht weerhouden werd nabij Uoygem, vóór 't Gaat goed bij de socio's, waarlijk, 'tgaat goed. Hierbij nog een paar staaltjes van de manier hoe zij de vrijheid opvatten. Te Hoboken had de gasmaatschappij welke Antwerpen van gas voorziet, drie werklieden aanvaard, behoorende tot ecne katholieke vakvereeniging. Doch zoodra waren deze niet aan het werk of de andere werklieden staken hunne koppen bijeen en lieten dadelijk weten dat zij zouden in staking gaan, zoo deze werklieden zich niet lieten inschrijven inden rooden vakbond, en zoo de maatschappij, bij eene weigering, deze werklieden niet dadelijk doorzond De gasmaatschappij weigerde vlakaf aan deze dwingelandij en broodrooverij toe te geven en de vrijheidslievende socialisten zijn in staking gegaan. De militaire en burgerlijke overheden zijn van het geval verwittigd men vreest dat Antwerpen Vrijdag zonder gas zal zitten. Andere werklieden werden nog aanvaard en de gas draaide voort, tot spijt der socia listische tyrannen. Ziende dat hun winkel ditmaal een blauw tje ging loopen, dank de krachtdadige hou ding der gasmaatschappij, kwam gisteren morgend een der kopstukken, een die nog niets anders gedaan heelt dan getracht den boel in rep en roer te brengen, op de gas maatschappij om aan te dringen de stakers terug in dienst te willen nemen. Een flink antwoord werd deaen mijnheer gegeven zij die om de gekende politieke re den gestaakt hebben, blijven ontslagen en zijn reeds door anderen vervangen. Nu willen de dwingelanden wijs maken dat de stakers uit eigen beweging hebben ge handeld, zonder eerst de leiders daarover te raadplegen. Zij zullen nu gaan beraadslagen wal hun te doen staat. Ook te Gentbrugge deed zich dergelijk feit voor. In de fabrieken Van de "Waele-Veesaert, Bassijnstraat, te Gentbrugge, hebben Don derdag morgend de wevers het werk stil ge legd, omdat de wever Henri Goossens, die bij geene politieke groepen is aangesloten, geweigerd heeft deel te maken van de socia listische wevers vereeniging, waartoe men hem verplichtte er zich bij aan te sluiten, on der bedreiging zijne wegzending bij den patroon te eischen. De bestuurder der fabriek heeft Goossens niet weggezonden, waarop de wevers het werk hebben gestaakt, zoodat gansch de fabriek stilligt. 't Wordt meer dan tijd, dat er eens voor goed een einde gesteld worde aan die roode broodrooverij en tyrannic.

De Volksstem | 1919 | | pagina 2